Guake 0.8.7 - en to ja translation catalogue (206 entries)

en: Show
ja: 表示する

en: Guake is now running,
    press <b>{!s}</b> to use it.
ja: Guakeを起動しました。
    表示するには<b>{!s}</b>を押してください。

en: Terminal
ja: 端末

en: Find
ja: 検索

en: Forward
ja: 次へ

en: Backward
ja: 前へ

en: Show Guake version number and exit
ja: Guakeのバージョンを出力して終了します。

en: Enable verbose logging
ja: 冗長な(verbose)ログを出力します。

en: Put Guake in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードにします。

en: Toggles the visibility of the terminal window
ja: ウィンドウの表示/非表示を切り替えます。

en: Shows Guake main window
ja: ウィンドウを表示します。

en: Hides Guake main window
ja: ウィンドウを非表示にします。

en: Shows Guake preference window
ja: 設定画面を表示します。

en: Shows Guake's about info
ja: Guakeの情報を表示します

en: Add a new tab (with current directory set to NEW_TAB)
ja: カレントディレクトリがNEW_TABの新規タブを開きます。

en: Select a tab (SELECT_TAB is the index of the tab)
ja: indexがSELECT_TABのタブを選択します。

en: Return the selected tab index.
ja: 選択中のタブのindexを返します。

en: Return the selected tab label.
ja: 選択中のタブ名を返します。

en: Execute an arbitrary command in the selected tab.
ja: 選択中のタブでコマンドを実行します。

en: Specify the tab to rename. Default is 0. Can be used to select tab by UUID.
ja: 名前を変更するタブを指定してください。(デフォルトは0) UUIDでもタブを指定できます。

en: Set the hexadecimal (#rrggbb) background color of the selected tab.
ja: 選択中のタブの背景色を16進数(#rrggbb)で指定した色に変更します。

en: Set the hexadecimal (#rrggbb) foreground color of the selected tab.
ja: 選択中のタブの文字色を16進数(#rrggbb)で指定した色に変更します。

en: Change Guake palette scheme
ja: Guakeのパレットスキームを変更する

en: Rename the specified tab by --tab-index. Reset to default if TITLE is a single dash "-".
ja: --tab-indexで指定したタブの名前を TITLE に変更します。TITLEに "-" を指定した場合はデフォルトに戻します。

en: Rename the current tab. Reset to default if TITLE is a single dash "-".
ja: 選択中のタブの名前を TITLE に変更します。TITLEに "-" を指定した場合はデフォルトに戻します。

en: Says to Guake go away =(
ja: Guakeを終了します(;_;)

en: Do not execute the start up script
ja: スタートアップスクリプトの実行を抑止します。

en: <user shell>
ja: <ユーザのシェル>

en: General
ja: 全般

en: Toggle Guake visibility
ja: 端末表示の切り替え

en: Show and focus Guake window
ja: ウィンドウを表示してフォーカスする

en: Toggle Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Toggle Hide on Lose Focus
ja: フォーカスを失ったら隠す

en: Quit
ja: 終了

en: Reset terminal
ja: 出力をリセット

en: Tab management
ja: タブの管理

en: New tab
ja: 新規タブ

en: New tab in home directory
ja: 新規タブ(ホームディレクトリ)

en: Close tab
ja: タブを閉じる

en: Rename current tab
ja: 現在のタブの名前を変更

en: Split management
ja: ターミナル分割の管理

en: Split tab vertical
ja: タブを垂直分割する

en: Split tab horizontal
ja: タブを水平分割する

en: Close terminal
ja: ターミナルを閉じる

en: Focus terminal above
ja: フォーカスを上へ

en: Focus terminal below
ja: フォーカスを下へ

en: Focus terminal on the left
ja: フォーカスを左へ

en: Focus terminal on the right
ja: フォーカスを右へ

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Go to previous tab
ja: 前のタブに移動

en: Go to next tab
ja: 次のタブに移動

en: Move current tab left
ja: 現在のタブを左に移動

en: Move current tab right
ja: 現在のタブの名前を右に移動

en: Go to first tab
ja: 最初のタブに移動

en: Go to second tab
ja: 2つめのタブに移動

en: Go to third tab
ja: 3つめタブに移動

en: Go to fourth tab
ja: 4つめタブに移動

en: Go to fifth tab
ja: 5つめのタブに移動

en: Go to sixth tab
ja: 6つめのタブに移動

en: Go to seventh tab
ja: 7つめのタブに移動

en: Go to eighth tab
ja: 8つめのタブに移動

en: Go to ninth tab
ja: 9つめのタブに移動

en: Go to tenth tab
ja: 10個目のタブに移動

en: Go to last tab
ja: 最後のタブに移動

en: Appearance
ja: 外観

en: Zoom out
ja: 縮小

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom in (alternative)
ja: 拡大(2つ目)

en: Increase height
ja: 高くする

en: Decrease height
ja: 低くする

en: Increase transparency
ja: 透明度を増やす

en: Decrease transparency
ja: 透明度を減らす

en: Toggle transparency
ja: 透明度:

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Copy text to clipboard
ja: テキストをクリップボードにコピー

en: Paste text from clipboard
ja: クリップボードからテキストをペースト

en: Extra features
ja: その他の機能

en: Search select text on web
ja: 選択したテキストをWebで検索

en: Action
ja: 動作

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Custom
ja: カスタム

en: JSON files
ja: JSONファイル

en: All files
ja: すべてのファイル

en: The shortcut "%s" is already in use.
ja: ショートカット "%s" は既に使用されています.

en: Error setting keybinding.
ja: ショートカットの設定中にエラーが起きました

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
ja: このキーが入力不能になってしまうので、 "%s" はショートカットとして利用できません。
    
    [Control] や [Alt] や [Shift] といった修飾キーを一緒に使うようにしてみて下さい。

en: Rename tab
ja: タブの名前を変更

en: Do you want to close the tab?
ja: タブを閉じますか?

en: Do you really want to quit Guake?
ja: 本当に Guake を終了しますか?

en:  and one tab open
ja: 1個のタブが開いています

en:  and {0} tabs open
ja: {0}個のタブが開いています

en: There are no processes running
ja: 実行中のプロセスはありませんが、

en: There is a process still running
ja: まだ、1個のプロセスが実行中で、

en: There are {0} processes still running
ja: まだ、{0}個のプロセスが実行中で、

en: Save to...
ja: 保存先を選択

en: Text and Logs
ja: テキストファイル、及びログファイル

en: New Tab
ja: 新規TAB

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Close
ja: 閉じる

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Url
ja: URLをコピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Split ―
ja: 水平に分割

en: Split ｜
ja: 垂直に分割

en: Save content...
ja: 出力内容を保存

en: Find...
ja: 検索...

en: Open link...
ja: リンクを開く...

en: Open Link: {!s}...
ja: リンクを開く: {!s}...

en: Open Link: {!s}
ja: リンクを開く: {!s}

en: Search on Web
ja: Webで検索

en: Search on Web: '%s'
ja: Webで検索: '%s'

en: Custom Commands
ja: カスタムコマンド

en: A problem happened when binding <b>%s</b> key.
    Please use Guake Preferences dialog to choose another key
ja: <b>%s</b>キーの割り当てで問題が発生しました。
    設定画面から別のキーを割り当ててください。

en: Guake Preferences
ja: Guakeの設定

en: <span size="18000"><b>Guake properties</b></span>
ja: <span size="18000"><b>Guake の設定</b></span>

en: Customize behavior and appearance of Guake!
ja: Guake の動作や外観をカスタマイズします

en: Enable popup notifications on startup
ja: 起動時にポップアップ通知を表示する

en: _Play system alert sound on bell
ja: ベルの代わりにシステムのアラートを使用する

en: Start Guake at login
ja: ログイン時にGuakeを起動する

en: Prompt on close tab:
ja: タブを閉じるときの確認

en: Never
ja: 常に確認しない

en: With process running
ja: プロセス起動中のみ確認する

en: Always
ja: 常に確認

en: Always prompt on quit
ja: 終了時は常に確認する

en: Show tray icon
ja: 通知エリアにアイコンを表示する

en: _Flash terminal on bell
ja: ベルの代わりにターミナルを点滅させる

en: <b>General</b>
ja: <b>一般</b>

en: Gtk Theme:
ja: GTKのテーマ

en: Prefer dark theme
ja: ダークテーマにする

en: Custom command file path:
ja: カスタムコマンドのパス

en: Please select a json file
ja: JSONファイルを選択

en: Hide on lose focus
ja: フォーカスを失ったら隠す

en: Start fullscreen
ja: 全画面表示で開始

en: Stay on top
ja: 常に前面に配置する

en: Show tab bar
ja: タブバーを表示する

en: Use VTE titles for tab names
ja: タブ名としてVTEのタイトルを使用する

en: Max tab name length:
ja: タブ名の最大長

en: Set window title to current tab name
ja: タブ名をウィンドウタイトルにする

en: <b>Main Window Options</b>
ja: <b>メインウィンドウの設定</b>

en: Bottom align window instead of top align
ja: 下寄せにする

en: Appear on mouse display
ja: マウスカーソルがあるディスプレイに表示する

en: Appear on display:
ja: 次のディスプレイに表示

en: Place tabs on top
ja: 常に最前面で表示する

en: <b>Placement</b>
ja: <b>パレット</b>

en: Horizontal Alignment:
ja: 水平方向の配置場所

en: Left
ja: 左寄せ

en: Center
ja: 中央寄せ

en: Right
ja: 右寄せ

en: Height:
ja: 高さ

en: Width:
ja: 幅

en: Displacement in pixels
ja: ずらして表示(ピクセル単位)

en: <b>Geometry</b>
ja: 配置

en: Main Window
ja: メインウィンドウ

en: Default interpreter:
ja: デフォルトのシェル:

en: _Run command as a login shell
ja: ログインシェルとしてコマンドを実行する(_R)

en: This might not work on all shells, make sure that your shell supports the --login option
ja: シェルに依っては正常に動作しない場合があります。--login オプションが使用可能か確認してください。

en: _Open new tab in current directory
ja: カレントディレクトリを新しいタブに開く(_O)

en: Show scrollbar
ja: スクロールバーを表示する

en: Scrollback lines:
ja: スクロール可能な行数:

en: Infinite scrolling
ja: どこまでもスクロール可能にする

en: <b>Scrollbar</b>
ja: <b>スクロールバー</b>

en: On output
ja: 出力がある度に最下行へスクロールする

en: On key stroke
ja: キー入力の度に最下行へスクロールする

en: <b>Scroll to Bottom</b>
ja: <b>最下行へスクロールする</b>

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Use the system fixed width font
ja: "固定幅のフォント" を使用する

en: Font:
ja: フォント:

en: Choose some font
ja: フォントの選択

en: Cursor shape:
ja: カーソルの形状:

en: Block
ja: 矩形

en: I-Beam
ja: 縦線

en: Underline
ja: 下線

en: Cursor blink mode:
ja: カーソルの点滅

en: Follow GTK+ setting
ja: GTK+の設定に合わせる

en: Blink on
ja: 点滅する

en: Blink off
ja: 点滅しない

en: Allow bold font
ja: 太字を使用可能にする

en: Built-in schemes:
ja: 組み込みのスキーム:

en: Color palette:
ja: 色:

en: Demo:
ja: サンプル:

en: <b>Palette</b>
ja: <b>パレット</b>

en: <b>Effects</b>
ja: <b>効果</b>

en: Transparency:
ja: 透明度:

en: To change a shortcut simply click on its name.
    To disable a shortcut, press the "Backspace" key.
ja: ショートカットを変更するには名前を選択してキーを入力してください。
    ショートカットを無効化する場合は"Backspace"キーを入力してください。

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Quick open is a feature allowing you to open a file directly into your favorite text editor by clicking on its filename when it appears in your terminal. See the list of currently supported text patterns used to extract filename below.
ja: Quick Openはファイル名をクリックするだけで好きなエディタで開くことが出来る機能です。現在判別可能なファイル名の判定パターンについては下のリストを確認してください。

en: Enable Quick Open when Ctrl+clicking on a filename in the terminal
ja: Quick Openを有効にする(Ctrl+クリック)

en: Editor command line:
ja: エディタのコマンド

en: <small><i>Use the following elements in the open editor command line:
    - <b>%(file_path)s</b>: path to the file that has been clicked
    - <b>%(line_number)s</b>: if your editor supports it, you can directly open the file to a given line number when found on the screen.
    
    For example, for sublime, use <b>subl %(file_path)s:%(line_number)s</b>
    </i></small>
ja: <small><i>コマンドでは以下の要素を利用可能です。
     - <b>%(file_path)s</b>: クリックされたファイル名
     - <b>%(line_number)s</b>: エディタが対応していれば、該当行を直接開くことが出来ます。
    例えばSublime Textの場合は <b>subl %(file_path)s:%(line_number)s</b> としてください。</i></small>

en: Quick open in current terminal
ja: 現在の端末で開く

en: <small>In this dialog you can attach your own command or script to various guake events</small>
ja: <small>イベント発生時にコマンドやスクリプトを実行することができます。</small>

en: On show:
ja: 表示時

en: On start:
ja: 起動時

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
ja: <small><i><b>注意:</b> このオプションを変更するとアプリケーションが正常に動作しなくなる可能性があります。端末の挙動に変更が必要な一部のアプリケーションやOSを使用するためにのみ使用してください。</i></small>

en: _Backspace key generates:
ja: [BS] キーが生成するコード(_B):

en: _Delete key generates:
ja: [DEL] キーが生成するコード(_D):

en: Escape sequence
ja: エスケープシーケンス

en: Control-H
ja: Ctrl+h

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
ja: 互換性のオプションをデフォルトに戻す(_R)

en: Compatibility
ja: 互換性

en: Search forward
ja: 前方検索

en: Match case
ja: マッチした文字列

en: Current search direction: Backward
ja: 現在の検索方向: 逆向き

en: Guake is an easy to access
    terminal based on FPS games terminal
ja: Guakeは、FPS ゲーム用端末をベースにした
    簡単にアクセスできる端末です

en: Use the command line in a Quake-like terminal
ja: Quake-likeなターミナルを使えます

en: Configure your Guake sessions
ja: Guake セッションの設定
