gucharmap - en to br translation catalogue (86 entries)

en: Character Map
br: Kartenn an arouezennoù

en: Insert special characters into documents
br: Enlakaat arouezennoù dibar en dielloù

note: character category
en: Unicode category:
br: Rummad Unicode :

en: UTF-8:
br: UTF-8 :

en: UTF-16:
br: UTF-16 :

en: Alias names:
br: Lesanvioù :

en: Notes:
br: Notennoù :

en: See also:
br: Gwelout ivez :

en: Definition in English:
br: Displegadenn e saozneg:

en: Mandarin Pronunciation:
br: Distagadur e mandareg

en: Characte_r Table
br: Taolenn an a_rouezennoù

en: Character _Details
br: Munu_doù an arouezennoù

en: Not found.
br: Ket kavet.

en: Character found.
br: Arouezenn kavet.

en: Character Table
br: Taolenn an arouezennoù

en: Font
br: Nodrezh

en: Font Family
br: Familh an nodrezh

en: Font Size
br: Ment an nodrezh

note: Unicode assigns "Common" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Common
br: Boutin

en: Searching…
br: O klask...

en: Next Script
br: Lizherenneg da heul

en: Previous Script
br: Lizherenneg kent

en: Next Block
br: Bloc'had da heul

en: Previous Block
br: Bloc'had kent

en: _File
br: _Restr

en: _View
br: G_welout

en: _Search
br: _Klask

en: _Go
br: _Mont

en: _Help
br: _Skoazell

en: Page _Setup
br: A_rventennoù ar bajenn

en: Find _Next
br: Klask an hini da _heul

en: Find _Previous
br: Klask an hini _kent

en: _Next Character
br: Arouezenn da _heul

en: _Previous Character
br: Arouezenn  _kent

en: _Contents
br: Endal_c'hadoù

en: _About
br: _A-zivout

en: By _Script
br: Dre Li_zherenneg

en: By _Unicode Block
br: Dre bloc'had _Unicode

en: _Text to copy:
br: _Testenn da eilañ :

en: Copy to the clipboard.
br: Eilañ er golver.

en: FONT
br: NODREZH

en: Basic Latin
br: Latin diazez

en: Latin-1 Supplement
br: Latin-1 - Klokaenn

en: Latin Extended-A
br: Latin ledanaet-A

en: Latin Extended-B
br: Latin  ledanaet-B

en: IPA Extensions
br: Askouezhioù IPA

en: Cyrillic
br: Kirilleg

en: Cyrillic Supplement
br: Kirilleg - Klokaenn

en: Armenian
br: Armeneg

en: Hebrew
br: Hebreeg

en: Arabic
br: Arabeg

en: Syriac
br: Sirieg

en: Arabic Supplement
br: Arabeg - Klokaenn

en: Bengali
br: Bengaleg

en: Gujarati
br: Gujaratieg

en: Tamil
br: Tamouleg

en: Sinhala
br: Sinhalek

en: Tibetan
br: Tibetek

en: Myanmar
br: Mianmar

en: Georgian
br: Jeorjieg

en: Ethiopic
br: Etiopek

en: Ethiopic Supplement
br: Etiopek - Klokaenn

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
br: Arouezenneg Unvan Kanadian

en: Ogham
br: Ogam

en: Khmer
br: Kmer

en: Mongolian
br: Mongolieg

en: New Tai Lue
br: Tai Lue nevez

en: Latin Extended Additional
br: Latin ledanaet ouzhpenn

en: Greek Extended
br: Gresianeg ledanaet

en: Currency Symbols
br: Arouezioù moneizioù

en: Number Forms
br: Stummoù niverennek

en: Arrows
br: Saezhioù

en: Miscellaneous Symbols
br: Arouezennoù liesseurt

en: Dingbats
br: Dingbatoù

en: Latin Extended-C
br: Latin  ledanaet-C

en: Ideographic Description Characters
br: Arouezennoù deskrivañ ideofonografek

en: Latin Extended-D
br: Latin  ledanaet-D

en: Tags
br: Merkoù

en: Information
br: Titouroù

note: follow hig guidelines
en: Find
br: Kavout

en: _Previous
br: _Kent

en: _Next
br: _Da heul

en: _Search:
br: _Klask :

en: All
br: An holl

en: Unicode Block
br: Bloc'had Unicode

en: Script
br: Lizherenneg
