gucharmap - en to cs translation catalogue (450 entries)

note: VERSION=@VERSION@
en: Character Map
cs: Mapa znaků

en: Insert special characters into documents
cs: Vložit speciální znaky do dokumentů

en: font;unicode;
cs: font;písmo;unicode;unikód;

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
cs: GPL-3.0+ nebo GFDL-1.3-only

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
cs: Mapa znaků GNOME je program s mapou znaků Unikódu a je součástí pracovního prostředí GNOME. Pomocí něj si můžete zobrazit znaky podle bloku unikódu nebo podle písma (skriptu). Obsahuje popisy příslušných znaků a někdy také význam daného znaku.

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
cs: Mapu znaků můžete také používat ke vkládání znaků (pomocí kopírovat a vložit přes schránku). Funkce hledání umí několik způsobů hledání, včetně hledání podle názvu v Unikódu nebo kódu znaku.

en: All
cs: Vše

en: Unicode Block
cs: Blok Unikódu

en: Korean Education Hanja
cs: Korejská školní Hanja

en: Korean Hanja for Use in Personal Names
cs: Korejská Hanja pro osobní jména

en: later removed at the code point
cs: znak byl z kódu odstraněn

en: Font variant of
cs: V jiném fontu varianta

en: No-break version of
cs: Nezalomitelná varianta

en: Initial presentation form of
cs: Začáteční varianta

en: Medial presentation form of
cs: Středová varianta

en: Final presentation form of
cs: Koncová varianta

en: Isolated presentation form of
cs: Samostatná varianta

en: Encircled form of
cs: Zakroužkovaná podoba

en: Superscript form of
cs: Podoba horního indexu

en: Subscript form of
cs: Podoba dolního indexu

en: Vertical layout presentation form of
cs: Podoba pro svislé znázornění

en: Wide compatibility character of
cs: Kompatibilní široká podoba

en: Narrow compatibility character of
cs: Kompatibilní úzká podoba

en: Small variant form of
cs: Podoba malé varianty

en: CJK squared font variant of
cs: Čtvercová varianta ČJK

en: Vulgar fraction form of
cs: Podoba nehezkého zlomku

en: Unspecified compatibility character of
cs: Blíže neurčená kompatibilita s

en: Compatibility decomposition:
cs: Kompatibilní rozklad:

en: Canonical decomposition:
cs: Kanonický rozklad:

en: [not a printable character]
cs: [není tisknutelným znakem]

en: General Character Properties
cs: Obecné vlastnosti znaku

en: In Unicode since:
cs: V Unikódu od:

note: character category
en: Unicode category:
cs: Kategorie Unikódu:

en: Various Useful Representations
cs: Různé užitečné reprezentace

en: C octal escaped UTF-8:
cs: Osmičkové vyjádření UTF-8 v C:

en: XML decimal entity:
cs: Entita XML (desítkově):

en: Annotations and Cross References
cs: Poznámky a křížové odkazy

en: Alias names:
cs: Alternativní názvy:

en: Notes:
cs: Poznámky:

en: See also:
cs: Viz také:

en: Approximate equivalents:
cs: Přibližné ekvivalenty:

en: Equivalents:
cs: Ekvivalenty:

en: CJK Ideograph Information
cs: Informace o ideografických znacích ČJK

en: Definition in English:
cs: Definice v angličtině:

en: Mandarin Pronunciation:
cs: Mandarínská výslovnost:

en: Cantonese Pronunciation:
cs: Kantonská výslovnost:

en: Japanese On Pronunciation:
cs: Japonská výslovnost on:

en: Japanese Kun Pronunciation:
cs: Japonská výslovnost kun:

en: Tang Pronunciation:
cs: Výslovnost tang:

en: Korean Pronunciation:
cs: Korejská výslovnost:

en: Vietnamese Pronunciation:
cs: Vietnamská výslovnost:

en: Characte_r Table
cs: Tabulka z_naků

en: Character _Details
cs: Informa_ce o znaku

en: Character Table
cs: Tabulka znaků

en: Unknown character, unable to identify.
cs: Neznámý znak, nelze jej identifikovat.

en: Not found.
cs: Nenalezeno.

en: Character found.
cs: Znak nalezen.

en: By _Script
cs: Podle pí_sma

en: By _Unicode Block
cs: Podle _bloku Unikódu

en: Sho_w only glyphs from this font
cs: Zobrazo_vat glyfy jen z tohoto fontu

en: Snap _Columns to Power of Two
cs: Počet sloup_ců v mocninách dvojky

en: Zoom _In
cs: Př_iblížit

en: Zoom _Out
cs: _Oddálit

en: _Normal Size
cs: _Normální velikost

en: _Find
cs: _Hledat

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _About
cs: O _aplikaci

en: _Close Window
cs: _Zavřít okno

en: _File
cs: _Soubor

en: _Close
cs: _Zavřít

en: _View
cs: _Zobrazit

en: _Search
cs: _Hledat

en: Find _Next
cs: Hledat _následující

en: Find _Previous
cs: Hledat _předchozí

en: _Go
cs: Pře_jít

en: _Next Character
cs: _Následující znak

en: _Previous Character
cs: _Předchozí znak

en: _Contents
cs: _Obsah

en: Font Family
cs: Rodina fontů

en: Font Size
cs: Velikost fontu

en: Script
cs: Písmo

note: Unicode assigns "Unknown" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Unknown
cs: Neznámé

en: Information
cs: Informace

note: follow hig guidelines
en: Find
cs: Hledat

en: _Previous
cs: _Předchozí

en: _Next
cs: _Následující

en: _Search:
cs: _Hledat:

en: Match _whole word
cs: Hledat _celé slovo

en: Search in character _details
cs: Hledat v _detailech znaku

en: <Non Private Use High Surrogate>
cs: <Vysoká náhražka pro nesoukromé použití>

en: <Private Use High Surrogate>
cs: <Vysoká náhražka pro soukromé použití>

en: <Low Surrogate>
cs: <Nízké náhražky>

en: <Private Use>
cs: <Soukromé použití>

en: <Plane 15 Private Use>
cs: <Rovina 15 soukromé použití>

en: <Plane 16 Private Use>
cs: <Rovina 16 soukromé použití>

en: <not assigned>
cs: <nepřiřazeno>

en: Other, Control
cs: Jiné, řídicí

en: Other, Format
cs: Jiné, formátovací

en: Other, Not Assigned
cs: Jiné, nepřiřazeno

en: Other, Private Use
cs: Jiné, soukromé použití

en: Other, Surrogate
cs: Jiné, náhražka

en: Letter, Lowercase
cs: Písmeno, malé

en: Letter, Modifier
cs: Písmeno, modifikátor

en: Letter, Other
cs: Písmeno, jiné

en: Letter, Titlecase
cs: Písmeno, titulní

en: Letter, Uppercase
cs: Písmeno, velké

en: Mark, Spacing Combining
cs: Značka, kombinující s prostorem

en: Mark, Enclosing
cs: Značka, uzavírající

en: Mark, Non-Spacing
cs: Značka, bez prostoru

en: Number, Decimal Digit
cs: Číslo, desítková číslice

en: Number, Letter
cs: Číslo, písmeno

en: Number, Other
cs: Číslo, jiné

en: Punctuation, Connector
cs: Interpunkce, spojovník

en: Punctuation, Dash
cs: Interpunkce, pomlčka

en: Punctuation, Close
cs: Interpunkce, uzavření

en: Punctuation, Final Quote
cs: Interpunkce, koncová uvozovka

en: Punctuation, Initial Quote
cs: Interpunkce, počáteční uvozovka

en: Punctuation, Other
cs: Interpunkce, jiná

en: Punctuation, Open
cs: Interpunkce, otevření

en: Symbol, Currency
cs: Symbol, měna

en: Symbol, Modifier
cs: Symbol, modifikátor

en: Symbol, Math
cs: Symbol, matematický

en: Symbol, Other
cs: Symbol, jiný

en: Separator, Line
cs: Oddělovač, čára

en: Separator, Paragraph
cs: Oddělovač, odstavec

en: Separator, Space
cs: Oddělovač, mezera

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
cs: Gucharmap je svobodný software; můžete jej šířit a modifikovat podle ustanovení GNU General Public License, vydávané Free Software Foundation; a to buď verze 3 této licence anebo (podle vlastního uvážení) kterékoliv pozdější verze.

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
cs: Tímto se bezplatně povoluje libovolné osobě, která získá kopii souborů s daty o Unicode, aby s nimi nakládala bez omezení, včetně práv používat, kopírovat, modifikovat, slučovat, zveřejňovat šířit, a/nebo prodávat kopie.

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
cs: Datové soubory Gucharmap a Unicode jsou rozšiřovány v naději, že budou užitečné, avšak BEZ JAKÉKOLIV ZÁRUKY; neposkytují se ani odvozené záruky PRODEJNOSTI anebo VHODNOSTI PRO URČITÝ ÚČEL. Další podrobnosti hledejte v GNU General Public License a v Unicode Copyright.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Gucharmap; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA
cs: Kopii GNU General Public License jste měli obdržet spolu s programem Gucharmap; pokud se tak nestalo, napište o ni Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA.

en: Also you should have received a copy of the Unicode Copyright along with Gucharmap; you can always find it at Unicode's website: https://www.unicode.org/copyright.html
cs: Také kopii Unicode Copyright jste měli obdržet spolu s programem Gucharmap; tu lze najít na webové stránce Unicode: https://www.unicode.org/copyright.html

en: GNOME Character Map
cs: Mapa znaků GNOME

en: Based on the Unicode Character Database 14.0.0
cs: Vychází z Unicode Character Database 14.0.0

en: Next Script
cs: Následující písmo

en: Previous Script
cs: Předchozí písmo

en: Next Block
cs: Další blok

en: Previous Block
cs: Předchozí blok

note: Text to copy entry + button
en: _Text to copy:
cs: _Text ke zkopírování:

en: Copy to the clipboard.
cs: Zkopírovat do schránky.

en: Page _Setup
cs: Vzhled _stránky

note: g_menu_append (G_MENU (model), _("Print Preview"), "win.print-preview");
en: _Print
cs: _Tisk

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
cs: Font, se kterým chcete začít; např. „Serif 27“

en: [STRING…]
cs: [TEXT…]

en: Character map grouping method
cs: Způsob seskupování mapy znaků

en: This is how the characters in the character map are grouped. The characters can either be grouped by 'script' or 'block'.
cs: Jak se mají znaky v mapě znaků seskupovat. Seskupovat se mohou podle písma („script“) nebo podle bloku Unikódu („block“).

en: Character map font description
cs: Font pro zobrazování v mapě znaků

en: The font to use for the character map. If set to 'nothing' then the default is the system font with the size doubled. Otherwise it should be a font description string like 'Sans 24'.
cs: Font použitý pro mapu znaků. Pokud je nastaveno na „nothing“, bude výchozím systémový font ve dvojnásobné velikosti. Pro nastavení konkrétního fontu se používá popisný řetězec typu „Sans 24“.

en: Snap number of columns to a power of two
cs: Nastavovat počet sloupců jen v mocninách dvojky

en: The number of columns in the character map grid is determined by the width of the window. If this setting is 'true' then the value will be forced to the nearest power of two.
cs: Počet sloupců v mřížce mapy znaků se odvíjí od šířky okna. Pokud je toto nastavení „zapnuto“, bude počet nabývat pouze hodnot mocniny dvou.

en: Last selected character
cs: Poslední vybraný znak

en: This is the last character that was selected in the character map (and will be selected again when the character map is next started). By default, it is the first letter of the alphabet in the current locale.
cs: Toto je znak, který byl v mapě znaků vybrán jako poslední (a bude vybrán znovu, až bude mapa znaků znovu spuštěna). Jako výchozí hodnota je první znak abecedy v aktuálním národním prostředí.

en: Basic Latin
cs: Základní latinka

en: Latin-1 Supplement
cs: Latin-1, doplněk

en: Latin Extended-A
cs: Latinka, rozšířená – A

en: Latin Extended-B
cs: Latinka, rozšířená – B

en: IPA Extensions
cs: IPA, rozšíření

en: Spacing Modifier Letters
cs: Písmena upravující mezery

en: Combining Diacritical Marks
cs: Kombinující diakritická znaménka

en: Greek and Coptic
cs: Řecké a koptské

en: Cyrillic
cs: Azbuka

en: Cyrillic Supplement
cs: Azbuka, doplněk

en: Armenian
cs: Arménské

en: Hebrew
cs: Hebrejské

en: Arabic
cs: Arabské

en: Syriac
cs: Syrské

en: Arabic Supplement
cs: Arabské, doplněk

en: Samaritan
cs: Samaritánské

en: Mandaic
cs: Mandejské

en: Syriac Supplement
cs: Syrské, doplněk

en: Arabic Extended-B
cs: Arabské, rozšířené – B

en: Arabic Extended-A
cs: Arabské, rozšířené – A

en: Devanagari
cs: Dévanagárí

en: Bengali
cs: Bengálské

en: Gurmukhi
cs: Gurmuchské

en: Gujarati
cs: Gudžarátské

en: Oriya
cs: Urijské

en: Tamil
cs: Tamilské

en: Telugu
cs: Telugské

en: Kannada
cs: Kannadské

en: Malayalam
cs: Malajálamské

en: Sinhala
cs: Sinhálské

en: Thai
cs: Thajské

en: Lao
cs: Laoské

en: Tibetan
cs: Tibetské

en: Myanmar
cs: Barmské

en: Georgian
cs: Gruzínské

en: Hangul Jamo
cs: Hangul džamo

en: Ethiopic
cs: Etiopské

en: Ethiopic Supplement
cs: Etiopské, doplněk

en: Cherokee
cs: Čerokí

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
cs: Sjednocené kanadské domorodé slabikové

en: Ogham
cs: Ogam

en: Runic
cs: Runové

en: Tagalog
cs: Tagalské

en: Buhid
cs: Buhidské

en: Khmer
cs: Khmerské

en: Mongolian
cs: Mongolské

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
cs: Rozšířené sjednocené kanadské domorodé slabikové

en: New Tai Lue
cs: Nové Tai Lue

en: Khmer Symbols
cs: Khmerské symboly

en: Buginese
cs: Bugijské

en: Tai Tham
cs: Lanna

en: Combining Diacritical Marks Extended
cs: Kombinující diakritická znaménka, rozšířené

en: Balinese
cs: Balijské

en: Sundanese
cs: Sundské

en: Batak
cs: Batacké

en: Lepcha
cs: Lepčské

en: Cyrillic Extended-C
cs: Azbuka, rozšířená – C

en: Georgian Extended
cs: Gruzínské rozšířené

en: Sundanese Supplement
cs: Sundské, doplněk

en: Vedic Extensions
cs: Védské, rozšíření

en: Phonetic Extensions
cs: Fonetická rozšíření

en: Phonetic Extensions Supplement
cs: Fonetická rozšíření, doplněk

en: Combining Diacritical Marks Supplement
cs: Kombinující diakritická znaménka, doplňek

en: Latin Extended Additional
cs: Latinka, rozšířená, přídavná

en: Greek Extended
cs: Řecké, rozšířené

en: General Punctuation
cs: Obecná interpunkce

en: Superscripts and Subscripts
cs: Horní a dolní indexy

en: Currency Symbols
cs: Symboly měny

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
cs: Kombinující diakritická znaménka pro symboly

en: Letterlike Symbols
cs: Symboly podobné písmenům

en: Number Forms
cs: Číselné tvary

en: Arrows
cs: Šipky

en: Mathematical Operators
cs: Matematické operátory

en: Miscellaneous Technical
cs: Různé technické znaky

en: Control Pictures
cs: Obrázky ovládacích prvků

en: Optical Character Recognition
cs: Optické rozpoznávání znaků

en: Enclosed Alphanumerics
cs: Alfanumerický systém

en: Box Drawing
cs: Kreslení polí

en: Block Elements
cs: Prvky bloků

en: Geometric Shapes
cs: Geometrické tvary

en: Miscellaneous Symbols
cs: Různé symboly

en: Dingbats
cs: Symboly

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
cs: Různé matematické symboly – A

en: Supplemental Arrows-A
cs: Šipky, doplněk – A

en: Braille Patterns
cs: Braillovy znaky

en: Supplemental Arrows-B
cs: Šipky, doplněk – B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
cs: Různé matematické symboly – B

en: Supplemental Mathematical Operators
cs: Doplňující matematické operátory

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
cs: Různé symboly a šipky

en: Glagolitic
cs: Hlaholice

en: Latin Extended-C
cs: Latinka, rozšířené – C

en: Coptic
cs: Koptské

en: Georgian Supplement
cs: Gruzínské, doplněk

en: Tifinagh
cs: Berberské

en: Ethiopic Extended
cs: Etiopské, rozšířené

en: Cyrillic Extended-A
cs: Azbuka, rozšířené – A

en: Supplemental Punctuation
cs: Doplňující interpunkce

en: CJK Radicals Supplement
cs: Radikály v ČJK, doplněk

en: Kangxi Radicals
cs: Radikály Kandží

en: Ideographic Description Characters
cs: Znaky ideografického popisu

en: CJK Symbols and Punctuation
cs: Symboly a interpunkce v ČJK

en: Bopomofo
cs: Ču-jin

en: Hangul Compatibility Jamo
cs: Džamo kompatibilní s hangul

en: Bopomofo Extended
cs: Rozšířené ču-jin

en: CJK Strokes
cs: Tahy v ČJK

en: Katakana Phonetic Extensions
cs: Fonetická rozšíření katakany

en: Enclosed CJK Letters and Months
cs: Uzavřená pismena a měsíce v ČJK

en: CJK Compatibility
cs: Kompatibilní znaky v ČJK

en: CJK Unified Ideographs Extension A
cs: Sjednocené ideografické znaky v ČJK, rozšíření A

en: Yijing Hexagram Symbols
cs: Hexagramové symboly Yijing

en: CJK Unified Ideographs
cs: Sjednocené ideografické znaky v ČJK

en: Yi Syllables
cs: Slabiky Yi

en: Yi Radicals
cs: Radikály Yi

en: Vai
cs: Vaiské

en: Cyrillic Extended-B
cs: Azbuka, rozšířené – B

en: Bamum
cs: Bamumské

en: Modifier Tone Letters
cs: Písmena modifikující tóny

en: Latin Extended-D
cs: Latinka, rozšířené – D

en: Common Indic Number Forms
cs: Běžné indické číselné tvary

en: Phags-pa
cs: 'Phags-pa

en: Saurashtra
cs: Sauráštra

en: Devanagari Extended
cs: Rozšířené devanagárské

en: Kayah Li
cs: Kayah li

en: Rejang
cs: Rejangské

en: Hangul Jamo Extended-A
cs: Hangul džamo, rozšířené – A

en: Javanese
cs: Jávské

en: Myanmar Extended-B
cs: Barmské, rozšířené – B

en: Cham
cs: Čamské

en: Myanmar Extended-A
cs: Barmské, rozšířené – A

en: Meetei Mayek Extensions
cs: Manipurské rozšíření

en: Ethiopic Extended-A
cs: Etiopské, rozšířené – A

en: Latin Extended-E
cs: Latinka, rozšířené – E

en: Cherokee Supplement
cs: Čerokí, doplněk

en: Hangul Syllables
cs: Slabiky hangul

en: Hangul Jamo Extended-B
cs: Hangul džamo, rozšířené – B

en: High Surrogates
cs: Vysoké náhražky

en: High Private Use Surrogates
cs: Vysoké náhražky pro soukromé použití

en: Low Surrogates
cs: Nízké náhražky

en: Private Use Area
cs: Oblast pro soukromé použití

en: CJK Compatibility Ideographs
cs: Kompatibilní ideografické znaky v ČJK

en: Alphabetic Presentation Forms
cs: Způsoby zápisu abecedy

en: Arabic Presentation Forms-A
cs: Způsoby zápisu arabštiny – A

en: Variation Selectors
cs: Výběry z variací

en: Vertical Forms
cs: Svislé tvary

en: Combining Half Marks
cs: Kombinující poloviční značky

en: CJK Compatibility Forms
cs: Kompatibilní tvary v ČJK

en: Small Form Variants
cs: Malé varianty tvarů

en: Arabic Presentation Forms-B
cs: Způsoby zápisu arabštiny – B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
cs: Tvary s poloviční a plnou šířkou

en: Specials
cs: Speciální znaky

en: Linear B Syllabary
cs: Slabikové lineární B

en: Linear B Ideograms
cs: Ideogramy lineární B

en: Aegean Numbers
cs: Egejská čísla

en: Ancient Greek Numbers
cs: Starořecká čísla

en: Ancient Symbols
cs: Starověké symboly

en: Phaistos Disc
cs: Disk z Faistu

en: Lycian
cs: Lykijské

en: Carian
cs: Karské

en: Coptic Epact Numbers
cs: Koptská epaktová čísla

en: Old Italic
cs: Staroitalské

en: Gothic
cs: Gótské

en: Old Permic
cs: Staropermské

en: Ugaritic
cs: Ugaritské

en: Old Persian
cs: Staroperské

en: Shavian
cs: Shaw

en: Osmanya
cs: Osmanské

en: Osage
cs: Osedžské

en: Elbasan
cs: Elbasanské

en: Caucasian Albanian
cs: Kavkazsko-albánské

en: Linear A
cs: Lineární A

en: Latin Extended-F
cs: Latinka, rozšířená – F

en: Cypriot Syllabary
cs: Kyperské slabičné

en: Imperial Aramaic
cs: Aramejské z Perské říše

en: Palmyrene
cs: Palmýrské

en: Nabataean
cs: Nabatejské

en: Phoenician
cs: Fénické

en: Lydian
cs: Lýdské

en: Meroitic Hieroglyphs
cs: Meroitické hieroglyfy

en: Meroitic Cursive
cs: Meroitické psací

en: Kharoshthi
cs: Kháróští

en: Old South Arabian
cs: Jihoarabské nápisové

en: Old North Arabian
cs: Severoarabské nápisové

en: Manichaean
cs: Manichejské

en: Avestan
cs: Avestické

en: Inscriptional Parthian
cs: Partské psané

en: Inscriptional Pahlavi
cs: Pahlaví psané

en: Psalter Pahlavi
cs: Pahlaví žaltářové

en: Old Turkic
cs: Staroturkické

en: Old Hungarian
cs: Staromaďarské

en: Hanifi Rohingya
cs: Hanifovo rohingské

en: Rumi Numeral Symbols
cs: Rumi, číselné symboly

en: Yezidi
cs: Jezídské

en: Old Sogdian
cs: Starosogdské

en: Sogdian
cs: Sogdské

en: Old Uyghur
cs: Staroujgurské

en: Chorasmian
cs: Chórezmijské

en: Elymaic
cs: Elymajské

en: Brahmi
cs: Bráhmí

en: Kaithi
cs: Kaithí

en: Chakma
cs: Čakma

en: Mahajani
cs: Mahájánské

en: Sharada
cs: Šáradá

en: Sinhala Archaic Numbers
cs: Sinhálská archaická čísla

en: Khojki
cs: Chodžské

en: Multani
cs: Multánské

en: Newa
cs: Névárské

en: Mongolian Supplement
cs: Mongolské, doplněk

en: Takri
cs: Tákrí

en: Ahom
cs: Ahomské

en: Dogra
cs: Dogarské

en: Warang Citi
cs: Varang Kšiti

en: Dives Akuru
cs: Divehi Akuru

en: Nandinagari
cs: Nandinagárí

en: Zanabazar Square
cs: Dzanabazarovo čtvercové

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
cs: Sjednocené kanadské domorodé slabikové, rozšířené – A

en: Marchen
cs: sMar-chen

en: Masaram Gondi
cs: Masaramovo Gondi

en: Gunjala Gondi
cs: Gunjalské Gondi

en: Makasar
cs: Makasarské

en: Lisu Supplement
cs: Lisu, doplněk

en: Tamil Supplement
cs: Tamilské, doplněk

en: Cuneiform
cs: Klínové

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
cs: Čísla a interpunkce klínového písma

en: Early Dynastic Cuneiform
cs: Archaické klínové písmo

en: Cypro-Minoan
cs: Kypersko-mínojské

en: Egyptian Hieroglyphs
cs: Egyptské hieroglyfy

en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
cs: Řídící formát. znaky egyptských hieroglyfů

en: Anatolian Hieroglyphs
cs: Anatólské hieroglyfy

en: Bamum Supplement
cs: Bamumské, doplněk

en: Tangsa
cs: Tangské

en: Pahawh Hmong
cs: Hmongské Pahawh

en: Ideographic Symbols and Punctuation
cs: Ideografické symboly a interpunkce

en: Tangut
cs: Tangutské

en: Tangut Components
cs: Komponenty tangutského

en: Khitan Small Script
cs: Kitanské malé

en: Tangut Supplement
cs: Tangutské, doplněk

en: Kana Extended-B
cs: Kana, rozšířené – B

en: Kana Supplement
cs: Kana, doplněk

en: Kana Extended-A
cs: Kana, rozšířené – A

en: Small Kana Extension
cs: Malá kana, rozšíření

en: Nushu
cs: Nü-šu

en: Duployan
cs: Duployého

en: Shorthand Format Controls
cs: Řízení těsnopisného formátu

en: Znamenny Musical Notation
cs: Znamenný notový záznam

en: Byzantine Musical Symbols
cs: Byzantské hudební symboly

en: Musical Symbols
cs: Hudební symboly

en: Ancient Greek Musical Notation
cs: Starořecký notový záznam

en: Mayan Numerals
cs: Mayská čísla

en: Tai Xuan Jing Symbols
cs: Symboly Tai Xuan Jing

en: Counting Rod Numerals
cs: Číslice chóu

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
cs: Matematické alfanumerické symboly

en: Sutton SignWriting
cs: Znakopis Valerie Suttonové

en: Latin Extended-G
cs: Latinka, rozšířená – G

en: Glagolitic Supplement
cs: Hlaholice, doplňkové

en: Nyiakeng Puachue Hmong
cs: Hmongské Nyiakeng Puachue

en: Wancho
cs: Wančejské

en: Ethiopic Extended-B
cs: Etiopské, rozšířené – B

en: Mende Kikakui
cs: Mendské Kikakui

en: Indic Siyaq Numbers
cs: Indská čísla Siyaq

en: Ottoman Siyaq Numbers
cs: Osmanská čísla Siyaq

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
cs: Arabské matematické abecední symboly

en: Mahjong Tiles
cs: Kameny hry mah-jong

en: Domino Tiles
cs: Dominové kameny

en: Playing Cards
cs: Hrací karty

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
cs: Alfanumerický systém, doplněk

en: Enclosed Ideographic Supplement
cs: Ideografický systém, doplněk

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
cs: Různé symboly a piktogramy

en: Emoticons
cs: Emotikony

en: Ornamental Dingbats
cs: Ornamenty

en: Transport and Map Symbols
cs: Dopravní a mapové symboly

en: Alchemical Symbols
cs: Alchymistické symboly

en: Geometric Shapes Extended
cs: Geometrické tvary, rozšířené

en: Supplemental Arrows-C
cs: Šipky, doplňkové – C

en: Supplemental Symbols and Pictographs
cs: Doplňkové symboly a piktogramy

en: Chess Symbols
cs: Šachové symboly

en: Symbols and Pictographs Extended-A
cs: Symboly a piktogramy, rozšířené – A

en: Symbols for Legacy Computing
cs: Symboly pro starou výpočetní techniku

en: CJK Unified Ideographs Extension B
cs: Sjednocené ideografické znaky v ČJK, rozšíření B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
cs: Sjednocené ideografické znaky v ČJK, rozšíření C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
cs: Sjednocené ideografické znaky v ČJK, rozšíření D

en: CJK Unified Ideographs Extension E
cs: Sjednocené ideografické znaky v ČJK, rozšíření E

en: CJK Unified Ideographs Extension F
cs: Sjednocené ideografické znaky v ČJK, rozšíření F

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
cs: Kompatibilní ideografické znaky v ČJK

en: CJK Unified Ideographs Extension G
cs: Sjednocené ideografické znaky v ČJK, rozšíření G

en: Tags
cs: Značky

en: Variation Selectors Supplement
cs: Doplněk výběrů z variací

en: Supplementary Private Use Area-A
cs: Doplňující oblast pro soukromé použití – A

en: Supplementary Private Use Area-B
cs: Doplňující oblast pro soukromé použití – B

en: Braille
cs: Braillovo

en: Canadian Aboriginal
cs: Kanadské domorodé

en: Common
cs: Běžné

en: Cypriot
cs: Kyperské

en: Cypro Minoan
cs: Kypersko-mínojské

en: Greek
cs: Řecké

en: Han
cs: Chan-c'

en: Inherited
cs: Zděděné

en: Latin
cs: Latinka

en: Linear B
cs: Lineární B

en: Signwriting
cs: Znakopis
