gucharmap - en to cy translation catalogue (238 entries)

en: Character Map
cy: Map Nodau

en: Insert special characters into documents
cy: Mewnosod nodau arbennig i mewn i ddogfenni

en: Canonical decomposition:
cy: Dadelfeniad canonaidd:

en: [not a printable character]
cy: [nid yw'n nod argraffadwy]

en: General Character Properties
cy: Priodweddau Nod Cyffredinol

note: character category
en: Unicode category:
cy: Categori Unicode:

en: Various Useful Representations
cy: Amryw Gynrychioliadau Defnyddion

en: C octal escaped UTF-8:
cy: C UTF-8 wedi ei ddianc yn wythol:

en: XML decimal entity:
cy: Endid degol XML:

en: Annotations and Cross References
cy: Nodiadau a Chroesgyfeiriadau

en: Alias names:
cy: Enwau aliasau:

en: Notes:
cy: Nodiadau:

en: See also:
cy: Gweler hefyd:

en: Approximate equivalents:
cy: Cywerthoedd bras:

en: Equivalents:
cy: Cywerthoedd:

en: CJK Ideograph Information
cy: Gwybodaeth Arwyddlun CJK

en: Definition in English:
cy: Diffiniad yn Saesneg:

en: Mandarin Pronunciation:
cy: Ynganiad Mandarin:

en: Cantonese Pronunciation:
cy: Ynganiad Cantoneg:

en: Japanese On Pronunciation:
cy: Ynganiad On Japaneg:

en: Japanese Kun Pronunciation:
cy: Ynganiad Kun Japaneg:

en: Tang Pronunciation:
cy: Ynganiad Tang:

en: Korean Pronunciation:
cy: Ynganiad Corëeg:

en: Characte_r Table
cy: Tabl _Nodau

en: Character _Details
cy: _Manylion Nod

en: Font
cy: Ffont

en: Font Family
cy: Teulu Ffont

en: Font Size
cy: Maint Ffont

note: Unicode assigns "Common" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Common
cy: Cyffredin

en: Unknown character, unable to identify.
cy: Nod anhysbys, ni ellir ei adnabod.

en: Not found.
cy: Heb ei ganfod.

en: Character found.
cy: Canfuwyd y nod.

en: Character Table
cy: Tabl Nodau

en: <Non Private Use High Surrogate>
cy: <Dirprwy Uchel Dim Defnydd Preifat>

en: <Private Use High Surrogate>
cy: <Dirprwy Uchel Defnydd Preifat>

en: <Low Surrogate>
cy: <Diprwy Isel>

en: <Private Use>
cy: <Defnydd Preifat>

en: <Plane 15 Private Use>
cy: <Plân 15 Defnydd Preifat>

en: <Plane 16 Private Use>
cy: <Plân 16 Defnydd Preifat>

en: <not assigned>
cy: <heb ei neilltuo>

en: Other, Control
cy: Arall, Rheoli

en: Other, Format
cy: Arall, Fformat

en: Other, Not Assigned
cy: Arall, Heb ei Neilltuo

en: Other, Private Use
cy: Arall, Defnydd Preifat

en: Other, Surrogate
cy: Arall, Dirprwy

en: Letter, Lowercase
cy: Llythyren, Llythyren Fach

en: Letter, Modifier
cy: Llythyren, Addasydd

en: Letter, Other
cy: Llythyren, Arall

en: Letter, Titlecase
cy: Llythyren, prif lythrennedd Teitl

en: Letter, Uppercase
cy: Llythyren, Priflythyren

en: Mark, Spacing Combining
cy: Marc, Bylchu Cyfuno

en: Mark, Enclosing
cy: Arall, Amgáu

en: Mark, Non-Spacing
cy: Arall, Nid Bylchu

en: Number, Decimal Digit
cy: Rhif, Digid Degol

en: Number, Letter
cy: Rhif, Llythyren

en: Number, Other
cy: Rhif, Arall

en: Punctuation, Connector
cy: Atalnod, Cysylltwr

en: Punctuation, Dash
cy: Atalnod, Llinell Doriad

en: Punctuation, Close
cy: Atalnod, Cau

en: Punctuation, Final Quote
cy: Atalnod, Dyfynnod Olaf

en: Punctuation, Initial Quote
cy: Atalnod, Dyfynnod Cyntaf

en: Punctuation, Other
cy: Atalnod, Arall

en: Punctuation, Open
cy: Atalnod, Agor

en: Symbol, Currency
cy: Symbol, Ariannol

en: Symbol, Modifier
cy: Symol, Addasydd

en: Symbol, Math
cy: Symbol, Mathemateg

en: Symbol, Other
cy: Symbol, Arall

en: Separator, Line
cy: Gwahanydd, Llinell

en: Separator, Paragraph
cy: Gwahanydd, Paragraff

en: Separator, Space
cy: Gwahanydd, Bwlch

en: Searching...
cy: Yn Chwilio...

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
cy: Meddalwedd rhydd yw Gucharmap; gallwch ei ailddosbarthu ac/neu ei newid o dan dermau Trwydded Gyffredinol Gyhoeddus GNU a gyhoeddir gan y Free Software Foundation; naill ai fersiwn 2 y Drwydded, neu (o'ch dewis chi) unrhyw fersiwn mwy diweddar.

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
cy: Fe roddir hawl, yn rhad ac am ddim, i unrhyw berson sy'n cael copi o ffeiliau data Unicode ddelio ynddynt heb amod, yn cynnwys heb gyfyngiad yr hawliau i ddefnyddio, copïo, addasu, cyfuno, cyhoeddi, dosbarthu, ac/neu werthu copïau.

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
cy: Mae Gucharmap a'r ffeiliau data Unicode yn cael eu dosbarthu yn y gobaith y byddant yn ddefnyddiol, ond HEB UNRHYW WARANT; heb hyd yn oed y warant ymhlyg o FARSIANDÏAETH ac ADDASRWYDD AT BWRPAS ARBENNIG.  Gweler Trwydded Gyffredinol Gyhoeddus GNU a Hawlfraint Unicode am ragor o fanylion.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Gucharmap; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA
cy: Fe ddylech fod wedi derbyn copi o Drwydded Gyffredinol Gyhoeddus GNU ynghyd â Gucharmap; os na, ysgrifennwch at y Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA

en: Also you should have received a copy of the Unicode Copyright along with Gucharmap; you can always find it at Unicode's website: http://www.unicode.org/copyright.html
cy: Hefyd fe ddylech fod wedi derbyn copi o Hawlfraint Unicode gyda Gucharmap; gallwch ddod o hyd iddo'n barhaol ar safle gwe Unicode: http://www.unicode.org/copyright.html

en: GNOME Character Map
    based on the Unicode Character Database
cy: Map Nodau GNOME
    yn seiliedig ar Gronfa Nodau Unicode

en: _File
cy: _Ffeil

en: _View
cy: _Golwg

en: _Search
cy: _Chwilio

en: _Go
cy: _Mynd

en: _Help
cy: _Cymorth

en: _Quit
cy: _Gorffen

en: Zoom _In
cy: _Chwyddo

en: Zoom _Out
cy: Cre_bachu

en: _Normal Size
cy: Maint _Normal

en: _Find...
cy: _Chwilio...

en: Find _Next
cy: Canfod _Nesaf

en: Find _Previous
cy: Canfod _Cynt

en: _Next Character
cy: Nod _Nesaf

en: _Previous Character
cy: Nod _Cynt

en: Next Script
cy: Sgript Nesaf

en: Previous Script
cy: Sgript Cynt

en: _Contents
cy: _Cynnwys

en: _About
cy: _Ynghylch

en: By _Script
cy: Yn Ôl _Sgript

en: By _Unicode Block
cy: Yn Ôl Bloc _Unicode

en: _Text to copy:
cy: _Testun i'w gopïo:

en: Copy to the clipboard.
cy: Copïo i'r clipfwrdd.

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
cy: Y ffont i gychwyn efo; e.e.: 'Serif 27'

en: Basic Latin
cy: Lladin Sylfaenol

en: Latin-1 Supplement
cy: Atodiad Lladin-1

en: Latin Extended-A
cy: Lladin Estynedig-A

en: Latin Extended-B
cy: Lladin Estynedig-B

en: IPA Extensions
cy: Estyniadau IPA

en: Spacing Modifier Letters
cy: Llythrennau Addasu Bylchu

en: Combining Diacritical Marks
cy: Marciau Cyfuno Diacritig

en: Greek and Coptic
cy: Groeg a Chopteg

en: Cyrillic
cy: Cyrilig

en: Cyrillic Supplement
cy: Atodiad Cyrilig

en: Armenian
cy: Armeneg

en: Hebrew
cy: Hebraeg

en: Arabic
cy: Arabeg

en: Syriac
cy: Syrieg

en: Arabic Supplement
cy: Atodiad Arabeg

en: Devanagari
cy: Defanagari

en: Bengali
cy: Bengaleg

en: Gujarati
cy: Gwjarati

en: Oriya
cy: Orïa

en: Telugu
cy: Telwgw

en: Kannada
cy: Canareg

en: Malayalam
cy: Malaialam

en: Thai
cy: Siameg

en: Lao
cy: Laoseg

en: Tibetan
cy: Tibeteg

en: Georgian
cy: Georgeg

en: Ethiopic
cy: Ethiopeg

en: Ethiopic Supplement
cy: Atodiad Ethiopeg

en: Cherokee
cy: Tsierocî

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
cy: Sillafogion Brodorol Canadaidd Unedig

en: Ogham
cy: Ogam

en: Runic
cy: Rwnig

en: Khmer
cy: Chmereg

en: Mongolian
cy: Mongoleg

en: New Tai Lue
cy: Tai Lue Newydd

en: Khmer Symbols
cy: Symbolau Chmereg

en: Phonetic Extensions
cy: Estyniadau Seinegol

en: Phonetic Extensions Supplement
cy: Atodiad Estyniadau Seinegol

en: Combining Diacritical Marks Supplement
cy: Atodiad Matciau Cyfuno Diacritig

en: Latin Extended Additional
cy: Lladin Estynedig Ychwanegol

en: Greek Extended
cy: Groeg Estynedig

en: General Punctuation
cy: Atalnodau Cyffredinol

en: Superscripts and Subscripts
cy: Uwchysgrifau ac Isysgrifau

en: Currency Symbols
cy: Symbolau Ariannol

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
cy: Marciau Diacritig Cyfuno ar gyfer Symbolau

en: Letterlike Symbols
cy: Symbolau fel Llythrennau

en: Number Forms
cy: Ffurfiau Rhif

en: Arrows
cy: Saethau

en: Mathematical Operators
cy: Gweithredyddion Mathemategol

en: Miscellaneous Technical
cy: Amryw Technegol

en: Control Pictures
cy: Lluniau Rheoli

en: Optical Character Recognition
cy: Adnabyddiaeth Nodau Optegol

en: Enclosed Alphanumerics
cy: Alffaniwmerigion Amgaeedig

en: Box Drawing
cy: Arlunio Blwch

en: Block Elements
cy: Elfennau Bloc

en: Geometric Shapes
cy: Siapau Geometrig

en: Miscellaneous Symbols
cy: Amryw Symbolau

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
cy: Amryw Symbolau Mathemategol - A

en: Supplemental Arrows-A
cy: Saethau Atodiadol - A

en: Braille Patterns
cy: Patrymau Braille

en: Supplemental Arrows-B
cy: Saethau Atodiadol - B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
cy: Amryw Symbolau Mathemategol - B

en: Supplemental Mathematical Operators
cy: Gweithredyddion Mathemategol Atodiadol

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
cy: Amryw Symbolau a Saethau

en: Glagolitic
cy: Glagolitig

en: Coptic
cy: Coptig

en: Georgian Supplement
cy: Atodiad Georgeg

en: Ethiopic Extended
cy: Ethiopeg Estynedig

en: Supplemental Punctuation
cy: Atalnodau Atodol

en: CJK Radicals Supplement
cy: Atodiad Gwreiddion CJK

en: Kangxi Radicals
cy: Gwreiddion Kangxi

en: Ideographic Description Characters
cy: Nodau Disgrifiad Arwyddluniol

en: CJK Symbols and Punctuation
cy: Symbolau ac Atalnodau CJK

en: Hangul Compatibility Jamo
cy: Cyfaddaster Hangul Jamo

en: Bopomofo Extended
cy: Bopomofo Estynedig

en: CJK Strokes
cy: Strociau CJK

en: Katakana Phonetic Extensions
cy: Estyniadau Katkana Seinyddol

en: Enclosed CJK Letters and Months
cy: Llythrennau a Misoedd CJK Amgaeedig

en: CJK Compatibility
cy: Cyfaddaster CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension A
cy: Estyniad Unedig Arwyddluniau CJK A

en: Yijing Hexagram Symbols
cy: Symbolau Hecsagram Yijing

en: CJK Unified Ideographs
cy: Arwyddluniau Unedig CJK

en: Yi Syllables
cy: Sillafau Yi

en: Yi Radicals
cy: Gwreiddion Yi

en: Modifier Tone Letters
cy: Llythrennau Addasu Tôn

en: Hangul Syllables
cy: Sillafau Hangul

en: High Surrogates
cy: Dirprwyon Uchel

en: High Private Use Surrogates
cy: Dirprywon Uchel Defnydd Preifat

en: Low Surrogates
cy: Dirprwyon Isel

en: Private Use Area
cy: Ardal Defnydd Preifat

en: CJK Compatibility Ideographs
cy: Arwyddluniau Cyfaddaster CJK

en: Alphabetic Presentation Forms
cy: Ffurfiau Cyflwynid Alffabetig

en: Arabic Presentation Forms-A
cy: Ffurfiau Cyflwyniad Arabeg - A

en: Variation Selectors
cy: Dewiswyr Amrywiad

en: Vertical Forms
cy: Ffurfiau Fertigol

en: Combining Half Marks
cy: Hanner Marciau Cyfuno

en: CJK Compatibility Forms
cy: Ffurfiau Cyfaddaster CJK

en: Small Form Variants
cy: Amrywiadau Ffurf Bychan

en: Arabic Presentation Forms-B
cy: Ffurfiau Cyflwyniad Arabeg - B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
cy: Ffurfiau Hanner Lled a Lled Llawn

en: Specials
cy: Arbenigon

en: Linear B Syllabary
cy: Sillwyddor Llinysgrif B

en: Linear B Ideograms
cy: Arwyddluniau Llinysgrif B

en: Aegean Numbers
cy: Rhifau Aegeaidd

en: Ancient Greek Numbers
cy: Rhifau Hen Roeg

en: Old Italic
cy: Hen Eidaleg

en: Gothic
cy: Gotheg

en: Ugaritic
cy: Wgariteg

en: Old Persian
cy: Hen Bersaidd

en: Shavian
cy: Shawaidd

en: Cypriot Syllabary
cy: Sillwyddor Cypraidd

en: Byzantine Musical Symbols
cy: Symbolau Cerddorol Bysantaidd

en: Musical Symbols
cy: Symbolau Cerddorol

en: Ancient Greek Musical Notation
cy: Nodiant Cerddorol Hynafol Groegaidd

en: Tai Xuan Jing Symbols
cy: Symbolau Tai Xuan Jing

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
cy: Symbolau Mathemategol Alffaniwmerig

en: CJK Unified Ideographs Extension B
cy: Estyniad Arwyddluniau Unedig CJK B

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
cy: Atodiad Arwyddluniau Cyfaddaster CJK

en: Tags
cy: Tagiau

en: Variation Selectors Supplement
cy: Dewiswyr Amrywiad Atodiadol

en: Supplementary Private Use Area-A
cy: Ardal Defnydd Preifat Atodiadol - A

en: Supplementary Private Use Area-B
cy: Ardal Defnydd Preifat Atodiadol - B

en: Canadian Aboriginal
cy: Brodorol Canadaidd

en: Cypriot
cy: Cyprus

en: Greek
cy: Groeg

en: Inherited
cy: Etifeddedig

en: Latin
cy: Lladin

en: Linear B
cy: Llinysgrif B

en: All
cy: Popeth

en: Unicode Block
cy: Bloc Unicode

en: Script
cy: Sgript

en: Information
cy: Gwybodaeth

note: follow hig guidelines
en: Find
cy: Chwilio

en: _Previous
cy: _Cynt

en: _Next
cy: _Nesaf

en: _Search:
cy: _Chwilio:

en: Match _whole word
cy: Cydweddu'r _gair llawn

en: Search in character _details
cy: Chwilio o fewn manylion _nodau
