gucharmap - en to da translation catalogue (391 entries)

note: VERSION=@VERSION@
en: Character Map
da: Tegnoversigt

en: Insert special characters into documents
da: Indsæt specialtegn i dokumenter

en: font;unicode;
da: skrifttype;unicode;

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
da: GPL-3.0+ eller kun GFDL-1.3

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
da: GNOME Tegnoversigt er et Unicode-tegnvisningprogram, som er en del af GNOME-skrivebordet. Dette program lader tegn blive vist efter Unicode-blok eller skriftsprog. Det inkluderer korte beskrivelser af relaterede tegn og undertiden betydninger af det pågældende tegn.

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
da: Gucharmap kan også bruges til at indtaste tegn (med kopiér/indsæt). Søgefunktionaliteten tillader brugen af adskillige søgemetoder, såsom efter Unicode-navn eller kodepunkt for tegnet.

en: All
da: Alle

en: Unicode Block
da: Unicodeblok

en: Korean Education Hanja
da: Koreansk Hanja til undervisning

en: Korean Hanja for Use in Personal Names
da: Koreansk Hanja til brug i personnavne

en: later removed at the code point
da: fjernes senere ved kodepunktet

en: Font variant of
da: Skrifttypevariant af

en: No-break version of
da: Intet linjeskift-version af

en: Initial presentation form of
da: Begyndende præsentation-form af

en: Medial presentation form of
da: Mellem præsentation-form af

en: Final presentation form of
da: Afsluttende præsentation-form af

en: Isolated presentation form of
da: Isoleret præsentation-form af

en: Encircled form of
da: Indesluttet form af

en: Superscript form of
da: Hævet skrift-form af

en: Subscript form of
da: Sænket skrift-form af

en: Vertical layout presentation form of
da: Lodret layoutpræsentation-form af

en: Wide compatibility character of
da: Bredt kompatibilitetstegn af

en: Narrow compatibility character of
da: Smalt kompatibilitetstegn af

en: Small variant form of
da: Lille variantform af

en: CJK squared font variant of
da: CJK-kvadreret skrifttypevariant af

en: Vulgar fraction form of
da: Almindelig brøk-form af

en: Unspecified compatibility character of
da: Uspecificeret kompatibilitetstegn af

en: Compatibility decomposition:
da: Kompatibilitetsdekomposition:

en: Canonical decomposition:
da: Kanonisk dekomposition:

en: [not a printable character]
da: [ikke et tegn der kan vises]

en: General Character Properties
da: Generelle tegnegenskaber

en: In Unicode since:
da: I Unicode siden:

note: character category
en: Unicode category:
da: Unicodekategori:

en: Various Useful Representations
da: Diverse brugbare repræsentationer

en: C octal escaped UTF-8:
da: Oktal undvigesekvens for UTF-8 i C:

en: XML decimal entity:
da: XML decimalentitet:

en: Annotations and Cross References
da: Bemærkninger og krydsreferencer

en: Alias names:
da: Aliasnavne:

en: Notes:
da: Noter:

en: See also:
da: Se også:

en: Approximate equivalents:
da: Omtrent ækvivalente:

en: Equivalents:
da: Ækvivalente:

en: CJK Ideograph Information
da: CJK-ideograf-info

en: Definition in English:
da: Definition på engelsk:

en: Mandarin Pronunciation:
da: Mandarin-udtale:

en: Cantonese Pronunciation:
da: Kantonesisk udtale:

en: Japanese On Pronunciation:
da: Japansk On-udtale:

en: Japanese Kun Pronunciation:
da: Japansk Kun-udtale:

en: Tang Pronunciation:
da: Tang-udtale:

en: Korean Pronunciation:
da: Koreansk udtale:

en: Vietnamese Pronunciation:
da: Vietnamesisk udtale:

en: Characte_r Table
da: Tegn_oversigt

en: Character _Details
da: Tegn_detaljer

en: Character Table
da: Tegnoversigt

en: Unknown character, unable to identify.
da: Ukendt tegn, kan ikke identificeres.

en: Not found.
da: Ikke fundet.

en: Character found.
da: Tegn fundet.

en: By _Script
da: Efter _skrift

en: By _Unicode Block
da: Efter Unicode_blokke

en: Sho_w only glyphs from this font
da: Vis kun _glyffer fra denne skrifttype

en: Snap _Columns to Power of Two
da: Lås _kolonner til potenser af to

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About
da: _Om

en: _Close Window
da: _Luk vindue

en: _File
da: _Fil

en: _Close
da: _Luk

en: _View
da: _Vis

en: _Search
da: _Søg

en: Find _Next
da: Find _næste

en: Find _Previous
da: Find _forrige

en: _Go
da: _Gå til

en: _Next Character
da: _Næste tegn

en: _Previous Character
da: _Forrige tegn

en: _Contents
da: _Indhold

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Family
da: Familie

en: Font Size
da: Størrelse

en: Script
da: Skrift

note: Unicode assigns "Unknown" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Unknown
da: Ukendt

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Next
da: _Næste

en: _Search:
da: _Søg:

en: Match _whole word
da: Træf på _hele ordet

en: Search in character _details
da: Søg i tegn_detaljer

en: <Non Private Use High Surrogate>
da: <ikke-privat brug, høj surrogat>

en: <Private Use High Surrogate>
da: <privat brug, høj surrogat>

en: <Low Surrogate>
da: <Lave surrogater>

en: <Private Use>
da: <privat brug>

en: <Plane 15 Private Use>
da: <plan 15-privat brug>

en: <Plane 16 Private Use>
da: <plan 16-privat brug>

en: <not assigned>
da: <ikke tildelt>

en: Other, Control
da: Anden, kontrol

en: Other, Format
da: Anden, formatering

en: Other, Not Assigned
da: Anden, ikke tildelt

en: Other, Private Use
da: Anden, privat brug

en: Other, Surrogate
da: Anden, surrogat

en: Letter, Lowercase
da: Bogstav, lille

en: Letter, Modifier
da: Bogstav, ændring

en: Letter, Other
da: Bogstav, andet

en: Letter, Titlecase
da: Bogstav, titel

en: Letter, Uppercase
da: Bogstav, stort

en: Mark, Spacing Combining
da: Tegn, mellemrumskombinerende

en: Mark, Enclosing
da: Tegn, indrammende

en: Mark, Non-Spacing
da: Tegn, ikke-mellemrum

en: Number, Decimal Digit
da: Tal, decimalt tal

en: Number, Letter
da: Tal, bogstav

en: Number, Other
da: Tal, andet

en: Punctuation, Connector
da: Punktuering, forbinder

en: Punctuation, Dash
da: Punktuering, tankestreg

en: Punctuation, Close
da: Punktuering, lukning

en: Punctuation, Final Quote
da: Punktuering, afsluttende anførselstegn

en: Punctuation, Initial Quote
da: Punktuering, begyndende anførselstegn

en: Punctuation, Other
da: Punktuering, anden

en: Punctuation, Open
da: Punktuering, åbning

en: Symbol, Currency
da: Symbol, valuta

en: Symbol, Modifier
da: Symbol, ændring

en: Symbol, Math
da: Symbol, matematik

en: Symbol, Other
da: Symbol, andet

en: Separator, Line
da: Adskiller, linje

en: Separator, Paragraph
da: Adskiller, afsnit

en: Separator, Space
da: Adskiller, mellemrum

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
da: Gucharmap er frit programmel; det kan distribueres og/eller modificeres som betinget af GNU General Public License, udarbejdet af Free Software Foundation; enten version 3 af licensen eller, efter eget valg, enhver nyere version.

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
da: Enhver der opnår en kopi af Unicode datafilerne gives hermed tilladelse til, gratis at bruge dem uden restriktioner, inklusive og uden begrænsninger rettighederne til at bruge, kopiere, modificere, sammensætte, publicere, distribuere og/eller sælge kopier.

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
da: Gucharmap og Unicode-datafilerne distribueres i håb om at de viser sig nyttige, men UDEN NOGEN GARANTI; selv uden de underforståede garantier SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL, idet der henvises til GNU General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Gucharmap; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med Gucharmap; er dette ikke tilfældet, så skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA

en: Also you should have received a copy of the Unicode Copyright along with Gucharmap; you can always find it at Unicode's website: https://www.unicode.org/copyright.html
da: Yderligere bør du have modtaget en kopi af Unicode ophavsret sammen med Gucharmap; du kan altid finde denne på Unicodes hjemmeside: https://www.unicode.org/copyright.html

en: GNOME Character Map
da: GNOME Tegnoversigt

en: Based on the Unicode Character Database 15.1.0
da: Baseret på Unicode-tegndatabasen, version 15.1.0

en: Next Script
da: Næste skrift

en: Previous Script
da: Forrige skrift

en: Next Block
da: Næste blok

en: Previous Block
da: Forrige blok

note: Text to copy entry + button
en: _Text to copy:
da: _Tekst at kopiere:

en: Copy to the clipboard.
da: Kopiér til udklipsholderen.

en: Page _Setup
da: Side_opsætning

note: g_menu_append (G_MENU (model), _("Print Preview"), "win.print-preview");
en: _Print
da: _Udskriv

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
da: Skrifttype at begynde med; f.eks.: “Serif 27”

en: FONT
da: SKRIFTTYPE

en: [STRING…]
da: [STRENG …]

en: Character map grouping method
da: Grupperingsmetode til tegnoversigt

en: This is how the characters in the character map are grouped. The characters can either be grouped by 'script' or 'block'.
da: Dette er hvordan tegnene i tegnoversigten grupperes. Tegnene kan grupperes ved “skript” eller “blok”.

en: Character map font description
da: Skrifttypebeskrivelse i tegnoversigten

en: The font to use for the character map. If set to 'nothing' then the default is the system font with the size doubled. Otherwise it should be a font description string like 'Sans 24'.
da: Skrifttypen der skal bruges til tegnoversigten. Hvis den sættes til “nothing” bruges systemets standardskrifttype med dobbelt størrelse. Ellers skal det være en skrifttypebeskrivelse såsom “Sans 24”.

en: Snap number of columns to a power of two
da: Lås antal kolonner til potenser af to

en: The number of columns in the character map grid is determined by the width of the window. If this setting is 'true' then the value will be forced to the nearest power of two.
da: Antallet af kolonner i tegnoversigtsgitteret bestemmes af vinduets bredde. Hvis denne indstilling er “true”, vil værdien tvinges til at være den nærmeste potens af to.

en: Last selected character
da: Sidst valgte tegn

en: This is the last character that was selected in the character map (and will be selected again when the character map is next started). By default, it is the first letter of the alphabet in the current locale.
da: Dette er det sidste tegn, der blev valgt i tegnoversigten (og vil blive valgt igen når tegnoversigten startes næste gang). Som standard er det første bogstav i alfabetet med de aktuelle regionsdata.

en: Basic Latin
da: Grundlæggende latinsk

en: Latin-1 Supplement
da: Latin-1-supplement

en: Latin Extended-A
da: Latinsk udvidet-A

en: Latin Extended-B
da: Latinsk udvidet-B

en: IPA Extensions
da: IPA-udvidelser

en: Spacing Modifier Letters
da: Mellemrumsændringer

en: Combining Diacritical Marks
da: Kombinerende diakritiske tegn

en: Greek and Coptic
da: Græsk og koptisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic Supplement
da: Kyrillisk supplement

en: Armenian
da: Armensk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Arabic
da: Arabisk

en: Syriac
da: Syrisk

en: Arabic Supplement
da: Arabisk supplement

en: Samaritan
da: Samaritansk

en: Mandaic
da: Mandæisk

en: Syriac Supplement
da: Syrisk supplement

en: Arabic Extended-B
da: Arabisk udvidet-B

en: Arabic Extended-A
da: Arabisk udvidet-A

en: Tamil
da: Tamilsk

en: Tibetan
da: Tibetansk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Ethiopic
da: Ethiopisk

en: Ethiopic Supplement
da: Etiopisk supplement

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
da: Forenede canadisk-indiansk stavelser

en: Runic
da: Runer

en: Mongolian
da: Mongolsk

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
da: Forenede canadisk-indianske stavelser, udvidet

en: New Tai Lue
da: Ny Tai Lue

en: Khmer Symbols
da: Khmer-symboler

en: Buginese
da: Buginesisk

en: Combining Diacritical Marks Extended
da: Kombinerede diakritiske tegn udvidet

en: Balinese
da: Balinesisk

en: Sundanese
da: Sundanesisk

en: Cyrillic Extended-C
da: Kyrillisk udvidet-C

en: Georgian Extended
da: Georgisk udvidet

en: Sundanese Supplement
da: Sudanesisk supplement

en: Vedic Extensions
da: Vediske udvidelser

en: Phonetic Extensions
da: Fonetiske udvidelser

en: Phonetic Extensions Supplement
da: Supplement til fonetiske udvidelser

en: Combining Diacritical Marks Supplement
da: Supplement til kombination af diakritiske tegn

en: Latin Extended Additional
da: Latisk ekstra udvidet

en: Greek Extended
da: Græsk udvidet

en: General Punctuation
da: Generelle punktueringstegn

en: Superscripts and Subscripts
da: Hævede og sænkede tegn

en: Currency Symbols
da: Valutasymboler

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
da: Kombinerende diakritiske tegn til symboler

en: Letterlike Symbols
da: Bogstavlignende symboler

en: Number Forms
da: Talformer

en: Arrows
da: Pile

en: Mathematical Operators
da: Matematiske operatorer

en: Miscellaneous Technical
da: Diverse teknisk

en: Control Pictures
da: Kontrolbilleder

en: Optical Character Recognition
da: Optisk tegngenkendelse

en: Enclosed Alphanumerics
da: Indrammede alfanumeriske

en: Box Drawing
da: Rammetegning

en: Block Elements
da: Blokelementer

en: Geometric Shapes
da: Geometriske former

en: Miscellaneous Symbols
da: Diverse symboler

en: Dingbats
da: Tingester

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
da: Diverse matematiske symboler-A

en: Supplemental Arrows-A
da: Ekstra pile-A

en: Braille Patterns
da: Braille-mønstre

en: Supplemental Arrows-B
da: Ekstra pile-B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
da: Diverse matematiske symboler-B

en: Supplemental Mathematical Operators
da: Ekstra matematiske operatorer

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
da: Diverse symboler og pile

en: Glagolitic
da: Glagolitisk

en: Latin Extended-C
da: Latinsk udvidet-C

en: Coptic
da: Koptisk

en: Georgian Supplement
da: Georgisk supplement

en: Ethiopic Extended
da: Etiopisk udvidet

en: Cyrillic Extended-A
da: Kyrillisk udvidet-A

en: Supplemental Punctuation
da: Supplerende tegnsætning

en: CJK Radicals Supplement
da: CJK-radikaler-supplement

en: Kangxi Radicals
da: Kangxi-radikaler

en: Ideographic Description Characters
da: Ideografiske beskrivelsestegn

en: CJK Symbols and Punctuation
da: CJK-symboler og punktueringer

en: Hangul Compatibility Jamo
da: Hangul kompatibilitets-Jamo

en: Bopomofo Extended
da: Bopomofo udvidet

en: CJK Strokes
da: CJK-streger

en: Katakana Phonetic Extensions
da: Katakana-fonetiske udvidelser

en: Enclosed CJK Letters and Months
da: Indrammede CJK-bogstaver og -måneder

en: CJK Compatibility
da: CJK-kompatibilitet

en: CJK Unified Ideographs Extension A
da: CJK-forenede ideografer, udvidelse A

en: Yijing Hexagram Symbols
da: Yijing-hexagramsymboler

en: CJK Unified Ideographs
da: CJK-forenede ideografer

en: Yi Syllables
da: Yi-stavelser

en: Yi Radicals
da: Yi-radikaler

en: Cyrillic Extended-B
da: Kyrillisk udvidet-B

en: Modifier Tone Letters
da: Toneændringstegn

en: Latin Extended-D
da: Latinsk udvidet-D

en: Common Indic Number Forms
da: Almindelige indiske talformer

en: Devanagari Extended
da: Devanagari udvidet

en: Hangul Jamo Extended-A
da: Hangul Jamo udvidet-A

en: Javanese
da: Javanesisk

en: Myanmar Extended-B
da: Myanmar udvidet-B

en: Myanmar Extended-A
da: Myanmar udvidet-A

en: Meetei Mayek Extensions
da: Meetei Mayek udvidelser

en: Ethiopic Extended-A
da: Etiopisk udvidet-A

en: Latin Extended-E
da: Latinsk udvidet-E

en: Cherokee Supplement
da: Cherokee-supplement

en: Hangul Syllables
da: Hangul-stavelser

en: Hangul Jamo Extended-B
da: Hangul Jamo udvidet-B

en: High Surrogates
da: Høje surrogater

en: High Private Use Surrogates
da: Høje surrogater til privat brug

en: Low Surrogates
da: Lave surrogater

en: Private Use Area
da: Område til privat brug

en: CJK Compatibility Ideographs
da: CJK-kompatibilitetsideografer

en: Alphabetic Presentation Forms
da: Alfabetiske præsentationsformer

en: Arabic Presentation Forms-A
da: Arabiske præsentationsformer-A

en: Variation Selectors
da: Variationsvælgere

en: Vertical Forms
da: Vertikale former

en: Combining Half Marks
da: Kombinerende halvtegn

en: CJK Compatibility Forms
da: CJK-kombatibilitetsformer

en: Small Form Variants
da: Små former-varianter

en: Arabic Presentation Forms-B
da: Arabiske præsentationsformer-B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
da: Halvbredde og fuldbredde former

en: Specials
da: Specialtegn

en: Linear B Syllabary
da: Linear B-stavelser

en: Linear B Ideograms
da: Linear B-ideogrammer

en: Aegean Numbers
da: Aegæiske tal

en: Ancient Greek Numbers
da: Oldgræske tal

en: Ancient Symbols
da: Oldtidssymboler

en: Phaistos Disc
da: Festosdiskossen

en: Lycian
da: Lykisk

en: Carian
da: Karisk

en: Coptic Epact Numbers
da: Koptisk epact-numre

en: Old Italic
da: Olditalisk

en: Gothic
da: Gotisk

en: Old Permic
da: Oldpermisk

en: Ugaritic
da: Ugaritisk

en: Old Persian
da: Oldpersisk

en: Shavian
da: Shaviansk

en: Caucasian Albanian
da: Kaukasisk Albansk

en: Latin Extended-F
da: Latinsk udvidet-F

en: Cypriot Syllabary
da: Cypriske stavelser

en: Imperial Aramaic
da: Fyrstetidsaramæisk

en: Palmyrene
da: Palmyrisk

en: Nabataean
da: Nabatæisk

en: Phoenician
da: Fønikisk

en: Lydian
da: Lydisk

en: Meroitic Hieroglyphs
da: Meroitiske hieroglyffer

en: Meroitic Cursive
da: Meroitisk skrift

en: Old South Arabian
da: Oldsydarabisk

en: Old North Arabian
da: Oldnordarabisk

en: Manichaean
da: Manikæisk

en: Avestan
da: Avestisk

en: Inscriptional Parthian
da: Inskriptions-parthisk

en: Inscriptional Pahlavi
da: Inskriptions-pahlavi

en: Old Turkic
da: Oldtyrkisk

en: Old Hungarian
da: Oldungarsk

en: Rumi Numeral Symbols
da: Rumi numeriske symboler

en: Yezidi
da: Yezidisk

en: Arabic Extended-C
da: Arabisk udvidet-C

en: Old Sogdian
da: Oldsogdiansk

en: Sogdian
da: Sogdiansk

en: Old Uyghur
da: Olduighurisk

en: Chorasmian
da: Chorasmiansk

en: Elymaic
da: Elym

en: Brahmi
da: Bramisk

en: Sinhala Archaic Numbers
da: Sinhala-arkaiske numre

en: Mongolian Supplement
da: Mongolsk supplement

en: Nandinagari
da: Nand

en: Zanabazar Square
da: Zanabazar kvadratisk

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
da: Forenede canadisk-indianske stavelser, udvidet-A

en: Devanagari Extended-A
da: Devanagari udvidet-A

en: Lisu Supplement
da: Lisu-supplement

en: Tamil Supplement
da: Tamil-supplement

en: Cuneiform
da: Kileskrift

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
da: Kileskriftstal og tegnsætning

en: Early Dynastic Cuneiform
da: Tidlig dynastisk kileskrift

en: Cypro-Minoan
da: Cypriotisk-minoisk

en: Egyptian Hieroglyphs
da: Ægyptiske hieroglyffer

en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
da: Ægyptiske hieroglyffer formatteringskontroltegn

en: Anatolian Hieroglyphs
da: Anatoliske hieroglyffer

en: Bamum Supplement
da: Bamum-supplement

en: Ideographic Symbols and Punctuation
da: Ideografiske symboler og tegn

en: Tangut Components
da: Tangut-komponenter

en: Khitan Small Script
da: Khitan lille skrift

en: Tangut Supplement
da: Tangut-supplement

en: Kana Extended-B
da: Kana udvidet-B

en: Kana Supplement
da: Kana-supplement

en: Kana Extended-A
da: Kana udvidet-A

en: Small Kana Extension
da: Lille kana-udvidelse

en: Shorthand Format Controls
da: Forkortede formatteringskontroltegn

en: Znamenny Musical Notation
da: Znamenny-musiknotation

en: Byzantine Musical Symbols
da: Byzantiske musiske symboler

en: Musical Symbols
da: Musiske symboler

en: Ancient Greek Musical Notation
da: Oldgræsk musiknotation

en: Kaktovik Numerals
da: Kaktovik-tal

en: Mayan Numerals
da: Mayanske tal

en: Tai Xuan Jing Symbols
da: Tai Xuan Jing-symboler

en: Counting Rod Numerals
da: Kinesisk stregtalsystem

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
da: Matematiske alfanumeriske symboler

en: Sutton SignWriting
da: Sutton tegnsprogskrift

en: Latin Extended-G
da: Latinsk udvidet-G

en: Glagolitic Supplement
da: Glagolitisk supplement

en: Cyrillic Extended-D
da: Kyrillisk udvidet-D

en: Ethiopic Extended-B
da: Etiopisk udvidet-B

en: Indic Siyaq Numbers
da: Indiske siyaq-tal

en: Ottoman Siyaq Numbers
da: Osmanniske siyaq-tal

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
da: Arabiske matematiske alfabetiske symboler

en: Mahjong Tiles
da: Mahjong-brikker

en: Domino Tiles
da: Domino-brikker

en: Playing Cards
da: Spillekort

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
da: Indrammet alfanumerisk supplement

en: Enclosed Ideographic Supplement
da: Indrammet ideografisk supplement

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
da: Diverse symboler og piktogrammer

en: Emoticons
da: Smileyer

en: Ornamental Dingbats
da: Pyntedingbatter

en: Transport and Map Symbols
da: Transport- og kortsymboler

en: Alchemical Symbols
da: Alkymisymboler

en: Geometric Shapes Extended
da: Geometriske former udvidet

en: Supplemental Arrows-C
da: Ekstra pile-C

en: Supplemental Symbols and Pictographs
da: Supplerende symboler og piktogrammer

en: Chess Symbols
da: Skak-symboler

en: Symbols and Pictographs Extended-A
da: Symboler og piktogrammer, udvidet-A

en: Symbols for Legacy Computing
da: Symboler til forældede computerberegning

en: CJK Unified Ideographs Extension B
da: CJK-forenede ideografer, udvidelse B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
da: CJK-forenede ideografer, udvidelse C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
da: CJK-forenede ideografer, udvidelse D

en: CJK Unified Ideographs Extension E
da: CJK-forenede ideografer, udvidelse E

en: CJK Unified Ideographs Extension F
da: CJK-forenede ideografer, udvidelse F

en: CJK Unified Ideographs Extension I
da: CJK-forenede ideografer, udvidelse I

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
da: Supplerende CJK-kompatibilitetsideografer

en: CJK Unified Ideographs Extension G
da: CJK-forenede ideografer, udvidelse G

en: CJK Unified Ideographs Extension H
da: CJK-forenede ideografer, udvidelse H

en: Tags
da: Mærker

en: Variation Selectors Supplement
da: Variationsvælgere-supplement

en: Supplementary Private Use Area-A
da: Ekstra privat brug-område-A

en: Supplementary Private Use Area-B
da: Ekstra privat brug-område-B

en: Canadian Aboriginal
da: Canadisk-indiansk

en: Common
da: Almen

en: Cypriot
da: Cypriotisk

en: Cypro Minoan
da: Cypriotisk-minoisk

en: Greek
da: Græsk

en: Inherited
da: Nedarvet

en: Latin
da: Latinsk

en: Signwriting
da: Tegnsprogskrift
