gucharmap master - en to fr translation catalogue (374 entries)

en: Character Map
fr: Table de caractères

en: Insert special characters into documents
fr: Insère des caractères spéciaux dans vos documents

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
fr: La Table de caractères GNOME est un programme d'affichage des caractères Unicode faisant partie du bureau GNOME. Ce programme permet d'afficher des caractères par bloc unicode ou par type d'écriture. Il ajoute de brèves descriptions des caractères associés et parfois les significations du caractère en question.

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
fr: Gucharmap peut aussi être utilisé pour saisir des caractères (par copier-coller). La fonctionnalité de recherche emploie plusieurs méthodes de recherche, dont la recherche par nom unicode ou par point de code du caractère.

en: font;unicode;
fr: police;unicode;

en: All
fr: Tout

en: Unicode Block
fr: Bloc Unicode

en: Canonical decomposition:
fr: Décomposition canonique :

en: [not a printable character]
fr: [caractère non affichable]

en: General Character Properties
fr: Propriétés générales du caractère

en: In Unicode since:
fr: Présent dans Unicode depuis :

note: character category
en: Unicode category:
fr: Catégorie Unicode :

en: Various Useful Representations
fr: Diverses représentations utiles

en: UTF-8:
fr: UTF-8 :

en: UTF-16:
fr: UTF-16 :

en: C octal escaped UTF-8:
fr: UTF-8 en C octal échappé :

en: XML decimal entity:
fr: Entité décimale XML :

en: Annotations and Cross References
fr: Annotations et références croisées

en: Alias names:
fr: Noms alternatifs :

en: Notes:
fr: Remarques :

en: See also:
fr: Voir aussi :

en: Approximate equivalents:
fr: Équivalents approximatifs :

en: Equivalents:
fr: Équivalents :

en: CJK Ideograph Information
fr: Définition d'idéogramme CJC

en: Definition in English:
fr: Définition en anglais :

en: Mandarin Pronunciation:
fr: Prononciation mandarine :

en: Cantonese Pronunciation:
fr: Prononciation cantonaise :

en: Japanese On Pronunciation:
fr: Prononciation japonaise On :

en: Japanese Kun Pronunciation:
fr: Prononciation japonaise Kun :

en: Tang Pronunciation:
fr: Prononciation Tang :

en: Korean Pronunciation:
fr: Prononciation coréenne :

en: Characte_r Table
fr: _Table de caractères

en: Character _Details
fr: _Détails du caractère

en: Character Table
fr: Table de caractères

en: Unknown character, unable to identify.
fr: Caractère inconnu, impossible de l'identifier.

en: Not found.
fr: Non trouvé.

en: Character found.
fr: Le caractère a été trouvé.

en: By _Script
fr: Par _script

en: By _Unicode Block
fr: Par blocs _Unicode

en: Sho_w only glyphs from this font
fr: N'afficher que les _glyphes de cette police

en: Snap _Columns to Power of Two
fr: Ajuster les _colonnes par puissances de 2

en: Zoom _In
fr: _Zoom avant

en: Zoom _Out
fr: Zoo_m arrière

en: _Normal Size
fr: Taille _normale

en: _Find
fr: _Rechercher

en: _Help
fr: Aid_e

en: _About
fr: À _propos

en: _Close Window
fr: _Fermer la fenêtre

en: _File
fr: _Fichier

en: _Close
fr: _Fermer

en: _View
fr: _Affichage

en: _Search
fr: _Rechercher

en: Find _Next
fr: Rechercher le _suivant

en: Find _Previous
fr: Rechercher le _précédent

en: _Go
fr: A_ller à

en: _Next Character
fr: Caractère _suivant

en: _Previous Character
fr: Caractère _précédent

en: _Contents
fr: _Sommaire

en: Font
fr: Police

en: Font Family
fr: Famille de police

en: Font Size
fr: Taille de police

note: Unicode assigns "Common" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Common
fr: Commun

note: follow hig guidelines
en: Find
fr: Rechercher

en: _Previous
fr: _Précédent

en: _Next
fr: _Suivant

en: _Search:
fr: _Rechercher :

en: Match _whole word
fr: _Mot entier

en: Search in character _details
fr: Rechercher dans les _détails du caractère

en: <Non Private Use High Surrogate>
fr: <Partie n'ayant pas un usage privé de la demi-zone haute>

en: <Private Use High Surrogate>
fr: <Partie à usage privé de la demi-zone haute>

en: <Low Surrogate>
fr: <Demi-zone basse>

en: <Private Use>
fr: <Usage privé>

en: <Plane 15 Private Use>
fr: <Plan privé A (0F)>

en: <Plane 16 Private Use>
fr: <Plan privé B (10)>

en: <not assigned>
fr: <non affecté>

en: Other, Control
fr: Autre, commande

en: Other, Format
fr: Autre, formatage

en: Other, Not Assigned
fr: Autre, non affecté

en: Other, Private Use
fr: Autre, usage privé

en: Other, Surrogate
fr: Autre, seizet d'indirection

en: Letter, Lowercase
fr: Lettre, minuscule

en: Letter, Modifier
fr: Lettre, modificateur

en: Letter, Other
fr: Lettre, autre

en: Letter, Titlecase
fr: Lettre, casse de titre

en: Letter, Uppercase
fr: Lettre, majuscule

en: Mark, Spacing Combining
fr: Marque, combinatoire avec chasse

en: Mark, Enclosing
fr: Marque, englobante

en: Mark, Non-Spacing
fr: Marque, à chasse nulle

en: Number, Decimal Digit
fr: Nombre, chiffre décimal

en: Number, Letter
fr: Nombre, lettre

en: Number, Other
fr: Nombre, autre

en: Punctuation, Connector
fr: Ponctuation, connecteur

en: Punctuation, Dash
fr: Ponctuation, tiret

en: Punctuation, Close
fr: Ponctuation, fin

en: Punctuation, Final Quote
fr: Ponctuation, guillemet final

en: Punctuation, Initial Quote
fr: Ponctuation, guillemet initial

en: Punctuation, Other
fr: Ponctuation, autre

en: Punctuation, Open
fr: Ponctuation, début

en: Symbol, Currency
fr: Symbole, devise monétaire

en: Symbol, Modifier
fr: Symbole, modificateur

en: Symbol, Math
fr: Symbole, mathématique

en: Symbol, Other
fr: Symbole, autre

en: Separator, Line
fr: Séparateur, lignes

en: Separator, Paragraph
fr: Séparateur, paragraphes

en: Separator, Space
fr: Séparateur, espace

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
fr: Gucharmap est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier conformément aux dispositions de la Licence Publique Générale GNU, telle que publiée par la Free Software Foundation ; version 3 de la licence, ou encore (à votre choix) toute version ultérieure.

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
fr: La permission est accordée, à titre gratuit, à toute personne possédant une copie des fichiers de données Unicode de les échanger sans restriction, qui inclut, sans limitation aucune le droit d'utiliser, modifier, fusionner, publier, distribuer, et/ou en vendre des copies.

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
fr: Gucharmap et les fichiers de données Unicode est distribué dans l'espoir qu'ils seront utiles, mais SANS AUCUNE GARANTIE ; sans même la garantie implicite de COMMERCIALISATION ou D'ADAPTATION A UN OBJET PARTICULIER. Pour plus de détails voir la Licence Publique Générale GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Gucharmap; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02110-1301  USA
fr: Un exemplaire de la Licence Publique Générale GNU doit être fourni avec Gucharmap ; si ce n'est pas le cas, écrivez à la Free Software Foundation Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Also you should have received a copy of the Unicode Copyright along with Gucharmap; you can always find it at Unicode's website: http://www.unicode.org/copyright.html
fr: Vous devez aussi avoir reçu une copie du copyright Unicode avec Gucharmap; Vous pouvez dans tous les cas le trouver sur le site web d'Unicode : http://www.unicode.org/copyright.html

en: GNOME Character Map
fr: Table de caractères GNOME

en: Based on the Unicode Character Database 9.0.0
fr: Basée sur la base de données des caractères Unicode 9.0.0

en: Next Script
fr: Script suivant

en: Previous Script
fr: Script précédent

en: Next Block
fr: Bloc suivant

en: Previous Block
fr: Précédent précédent

note: Text to copy entry + button
en: _Text to copy:
fr: Te_xte à copier :

en: Copy to the clipboard.
fr: Copier dans le presse-papiers.

en: Page _Setup
fr: Mise en _page

note: g_menu_append (G_MENU (model), _("Print Preview"), "win.print-preview");
en: _Print
fr: _Imprimer

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
fr: Police initiale (exemple : « Serif 27 »)

en: FONT
fr: POLICE

en: [STRING…]
fr: [CHAÎNE…]

en: Character map grouping method
fr: Méthode de regroupement de la table de caractères

en: This is how the characters in the character map are grouped. The characters can either be grouped by 'script' or 'block'.
fr: Il s'agit de la façon dont les caractères de la table de caractères sont regroupés. Les caractères peuvent être groupés soit par « script » ('script'), soit par « bloc » ('block').

en: Character map font description
fr: Description de la police de la table de caractères

en: The font to use for the character map. If set to 'nothing' then the default is the system font with the size doubled. Otherwise it should be a font description string like 'Sans 24'.
fr: La police à utiliser pour la table de caractères. Si défini à 'nothing', alors le réglage par défaut est la police système avec la taille doublée. Autrement ce devrait être une chaîne de description de police comme 'Sans 24'.

en: Snap number of columns to a power of two
fr: Ajuster le nombre de colonnes par puissances de 2

en: The number of columns in the character map grid is determined by the width of the window. If this setting is 'true' then the value will be forced to the nearest power of two.
fr: Le nombre de colonnes dans la grille de la table de caractères est déterminé par la largeur de la fenêtre. Si ce réglage est défini à 'true', alors la valeur sera forcée sur la plus proche puissance de deux.

en: Last selected character
fr: Dernier caractère sélectionné

en: This is the last character that was selected in the character map (and will be selected again when the character map is next started).
    
    By default, it is the first letter of the alphabet in the current locale.
fr: Il s'agit du dernier caractère qui a été sélectionné dans la table de caractères (et qui sera sélectionné à nouveau au prochain démarrage de la table de caractères).
    
    Par défaut, c'est la première lettre de l'alphabet dans la locale actuelle.

en: Basic Latin
fr: Commandes C0 et latin de base

en: Latin-1 Supplement
fr: Commandes C1 et supplément Latin-1

en: Latin Extended-A
fr: Latin étendu A

en: Latin Extended-B
fr: Latin étendu B

en: IPA Extensions
fr: Alphabet phonétique international

en: Spacing Modifier Letters
fr: Lettres modificatives avec chasse

en: Combining Diacritical Marks
fr: Diacritiques

en: Greek and Coptic
fr: Grec et copte

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Cyrillic Supplement
fr: Supplément cyrillique

en: Armenian
fr: Arménien

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Arabic
fr: Arabe

en: Syriac
fr: Syriaque

en: Arabic Supplement
fr: Supplément arabe

en: Thaana
fr: Thâna

en: N'Ko
fr: N'ko

en: Samaritan
fr: Samaritain

en: Mandaic
fr: Mandaïque

en: Arabic Extended-A
fr: Arabe étendu A

en: Devanagari
fr: Dévanâgarî

en: Gurmukhi
fr: Gourmoukhî

en: Gujarati
fr: Goudjarati

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Telugu
fr: Télougou

en: Kannada
fr: Kannara

en: Sinhala
fr: Singhalais

en: Thai
fr: Thaï

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Myanmar
fr: Birman

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Hangul Jamo
fr: Jamos hangûl

en: Ethiopic
fr: Éthiopien

en: Ethiopic Supplement
fr: Supplément éthiopien

en: Cherokee
fr: Chérokî

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
fr: Syllabaires autochtones canadiens

en: Ogham
fr: Ogam

en: Runic
fr: Runes

en: Tagalog
fr: Tagal

en: Hanunoo
fr: Hanounóo

en: Buhid
fr: Bouhid

en: Tagbanwa
fr: Tagbanoua

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
fr: Syllabaires autochtones canadiens unifiés étendus

en: Tai Le
fr: Taï-le

en: New Tai Lue
fr: Nouveau taï-lue

en: Khmer Symbols
fr: Symboles khmers

en: Buginese
fr: Bouguis

en: Tai Tham
fr: Taï tham

en: Combining Diacritical Marks Extended
fr: Diacritiques étendus

en: Balinese
fr: Balinais

en: Sundanese
fr: Soundanais

en: Ol Chiki
fr: Santâlî

en: Cyrillic Extended-C
fr: Cyrillique étendu C

en: Sundanese Supplement
fr: Supplément soundanais

en: Vedic Extensions
fr: Supplément védique

en: Phonetic Extensions
fr: Supplément phonétique

en: Phonetic Extensions Supplement
fr: Supplément phonétique étendu

en: Combining Diacritical Marks Supplement
fr: Supplément de diacritiques

en: Latin Extended Additional
fr: Latin étendu additionnel

en: Greek Extended
fr: Grec étendu

en: General Punctuation
fr: Ponctuation générale

en: Superscripts and Subscripts
fr: Exposants et indices

en: Currency Symbols
fr: Symboles monétaires

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
fr: Signes combinatoires pour symboles

en: Letterlike Symbols
fr: Symboles de type lettre

en: Number Forms
fr: Formes numérales

en: Arrows
fr: Flèches

en: Mathematical Operators
fr: Opérateurs mathématiques

en: Miscellaneous Technical
fr: Signes techniques divers

en: Control Pictures
fr: Pictogrammes de commande

en: Optical Character Recognition
fr: Reconnaissance optique de caractères

en: Enclosed Alphanumerics
fr: Alphanumériques cerclés

en: Box Drawing
fr: Filets

en: Block Elements
fr: Pavés

en: Geometric Shapes
fr: Formes géométriques

en: Miscellaneous Symbols
fr: Symboles divers

en: Dingbats
fr: Casseau

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
fr: Divers symboles mathématiques - A

en: Supplemental Arrows-A
fr: Supplément A de flèches

en: Braille Patterns
fr: Combinaisons Braille

en: Supplemental Arrows-B
fr: Supplément B de flèches

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
fr: Divers symboles mathématiques - B

en: Supplemental Mathematical Operators
fr: Opérateurs mathématiques supplémentaires

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
fr: Divers symboles et flèches

en: Glagolitic
fr: Glagolitique

en: Latin Extended-C
fr: Latin étendu C

en: Coptic
fr: Copte

en: Georgian Supplement
fr: Supplément géorgien

en: Tifinagh
fr: Tifinaghe

en: Ethiopic Extended
fr: Éthiopien étendu

en: Cyrillic Extended-A
fr: Cyrillique étendu A

en: Supplemental Punctuation
fr: Ponctuation complémentaire

en: CJK Radicals Supplement
fr: Formes supplémentaires des clés CJC

en: Kangxi Radicals
fr: Clés chinoises K'ang-hsi

en: Ideographic Description Characters
fr: Description idéographique

en: CJK Symbols and Punctuation
fr: Symboles et ponctuation CJC

en: Hangul Compatibility Jamo
fr: Jamos de compatibilité hangûl

en: Kanbun
fr: Kanboun

en: Bopomofo Extended
fr: Bopomofo étendu

en: CJK Strokes
fr: Traits CJC

en: Katakana Phonetic Extensions
fr: Supplément phonétique katakana

en: Enclosed CJK Letters and Months
fr: Lettres et mois CJC cerclés

en: CJK Compatibility
fr: Compatibilité CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension A
fr: Supplément A aux idéogrammes unifiés CJC

en: Yijing Hexagram Symbols
fr: Hexagrammes du Classique des mutations ou Yi-king

en: CJK Unified Ideographs
fr: Idéogrammes unifiés CJC

en: Yi Syllables
fr: Syllabaire yi des Monts frais

en: Yi Radicals
fr: Clés yi

en: Vai
fr: Vaï

en: Cyrillic Extended-B
fr: Cyrillique étendu B

en: Bamum
fr: Bamoum

en: Modifier Tone Letters
fr: Lettres modificatives de ton

en: Latin Extended-D
fr: Latin étendu D

en: Syloti Nagri
fr: Sylotî nâgrî

en: Common Indic Number Forms
fr: Formes numérales indiennes courantes

en: Devanagari Extended
fr: Dévanâgarî étendu

en: Hangul Jamo Extended-A
fr: Hangûl Jamo étendu A

en: Javanese
fr: Javanais

en: Myanmar Extended-B
fr: Birman étendu B

en: Myanmar Extended-A
fr: Birman étendu A

en: Tai Viet
fr: Taï viêt

en: Meetei Mayek Extensions
fr: Extensions meitei mayek

en: Ethiopic Extended-A
fr: Éthiopien étendu A

en: Latin Extended-E
fr: Latin étendu E

en: Cherokee Supplement
fr: Supplément cherokee

en: Meetei Mayek
fr: Meitei mayek

en: Hangul Syllables
fr: Hangûl

en: Hangul Jamo Extended-B
fr: Hangûl Jamo étendu B

en: High Surrogates
fr: Demi-zone haute d'indirection

en: High Private Use Surrogates
fr: Partie à usage privé de la demi-zone haute d'indirection

en: Low Surrogates
fr: Demi-zone basse d'indirection

en: Private Use Area
fr: Zone à usage privé

en: CJK Compatibility Ideographs
fr: Idéogrammes de compatibilité CJC

en: Alphabetic Presentation Forms
fr: Formes de présentation alphabétiques

en: Arabic Presentation Forms-A
fr: Formes A de présentation arabes

en: Variation Selectors
fr: Sélecteurs de variante

en: Vertical Forms
fr: Formes verticales

en: Combining Half Marks
fr: Demi-signes combinatoires

en: CJK Compatibility Forms
fr: Formes de compatibilité CJC

en: Small Form Variants
fr: Petites variantes de forme

en: Arabic Presentation Forms-B
fr: Formes B de présentation arabes

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
fr: Formes de demi et pleine chasse

en: Specials
fr: Caractères spéciaux

en: Linear B Syllabary
fr: Syllabaire linéaire B

en: Linear B Ideograms
fr: Idéogrammes du linéaire B

en: Aegean Numbers
fr: Nombres égéens

en: Ancient Greek Numbers
fr: Nombres grecs anciens

en: Ancient Symbols
fr: Symboles anciens

en: Phaistos Disc
fr: Disque de Phaistos

en: Lycian
fr: Lycien

en: Carian
fr: Carien

en: Coptic Epact Numbers
fr: Nombres epact coptes

en: Old Italic
fr: Alphabet italique

en: Gothic
fr: Gotique

en: Old Permic
fr: Vieux permien

en: Ugaritic
fr: Ougaritique

en: Old Persian
fr: Vieux perse

en: Deseret
fr: Déséret

en: Shavian
fr: Shavien

en: Caucasian Albanian
fr: Aghbanien

en: Linear A
fr: Linéaire A

en: Cypriot Syllabary
fr: Syllabaire chypriote

en: Imperial Aramaic
fr: Araméen impérial

en: Palmyrene
fr: Palmyrénien

en: Nabataean
fr: Nabatéen

en: Phoenician
fr: Phénicien

en: Lydian
fr: Lydien

en: Meroitic Hieroglyphs
fr: Méroïtique hiéroglyphique

en: Meroitic Cursive
fr: Méroïtique cursif

en: Kharoshthi
fr: Kharochthî

en: Old South Arabian
fr: Sud-arabique

en: Old North Arabian
fr: Nord-arabique

en: Manichaean
fr: Manichéen

en: Avestan
fr: Avestique

en: Inscriptional Parthian
fr: Parthe des inscriptions

en: Inscriptional Pahlavi
fr: Pehlevi des inscriptions

en: Psalter Pahlavi
fr: Pehlevi des psautiers

en: Old Turkic
fr: Orkhon

en: Old Hungarian
fr: Runes hongroise

en: Rumi Numeral Symbols
fr: Symboles numéraux Rumi

en: Kaithi
fr: Kaithî

en: Sinhala Archaic Numbers
fr: Cingalais (nombres archaïques)

en: Khudawadi
fr: Khoudawadi

en: Newa
fr: Néwar

en: Tirhuta
fr: Tirhouta

en: Mongolian Supplement
fr: Supplément mongol

en: Warang Citi
fr: Warang citi

en: Pau Cin Hau
fr: Pau cin hau

en: Bhaiksuki
fr: Bhaïksuki

en: Cuneiform
fr: Cunéiforme

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
fr: Nombres cunéiformes et ponctuation

en: Early Dynastic Cuneiform
fr: Cunéiforme dynastique archaïque

en: Egyptian Hieroglyphs
fr: Hiéroglyphes égyptiens

en: Anatolian Hieroglyphs
fr: Hiéroglyphes hittites

en: Bamum Supplement
fr: Supplément bamoun

en: Pahawh Hmong
fr: Hmong pahawh

en: Ideographic Symbols and Punctuation
fr: Symboles idéographiques et ponctuation

en: Tangut
fr: Tangoute

en: Tangut Components
fr: Composants tangoutes

en: Kana Supplement
fr: Supplément kana

en: Duployan
fr: Duployé

en: Shorthand Format Controls
fr: Contrôles de format raccourcis

en: Byzantine Musical Symbols
fr: Symboles musicaux byzantins

en: Musical Symbols
fr: Symboles musicaux occidentaux

en: Ancient Greek Musical Notation
fr: Notation musicale grecque ancienne

en: Tai Xuan Jing Symbols
fr: Symboles du Classique du mystère suprême

en: Counting Rod Numerals
fr: Chiffres-bâtonnets chinois

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
fr: Symboles mathématiques alphanumériques

en: Sutton SignWriting
fr: Écriture des signes selon Sutton

en: Glagolitic Supplement
fr: Supplément glagolitique

en: Mende Kikakui
fr: Mendé kikakui

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
fr: Symboles mathématiques alphabétiques arabes

en: Mahjong Tiles
fr: Pièces de Mahjong

en: Domino Tiles
fr: Pièces de domino

en: Playing Cards
fr: Cartes de jeu

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
fr: Supplément d'alphanumériques cerclés

en: Enclosed Ideographic Supplement
fr: Supplément d'idéogrammes cerclés

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
fr: Divers symboles et pictogrammes

en: Emoticons
fr: Émoticônes

en: Ornamental Dingbats
fr: Casseau ornemental

en: Transport and Map Symbols
fr: Symboles de transports et de topographie

en: Alchemical Symbols
fr: Symboles alchimiques

en: Geometric Shapes Extended
fr: Formes géométriques étendu

en: Supplemental Arrows-C
fr: Supplément C de flèches

en: Supplemental Symbols and Pictographs
fr: Symboles et pictogrammes supplémentaires

en: CJK Unified Ideographs Extension B
fr: Supplément B aux idéogrammes unifiés CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension C
fr: Supplément C aux idéogrammes unifiés CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension D
fr: Supplément D aux idéogrammes unifiés CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension E
fr: Supplément E aux idéogrammes unifiés CJC

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
fr: Supplément aux idéogrammes de compatibilité CJC

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Variation Selectors Supplement
fr: Supplément de sélecteurs de variante

en: Supplementary Private Use Area-A
fr: Zone supplémentaire A à usage privé

en: Supplementary Private Use Area-B
fr: Zone supplémentaire B à usage privé

en: Canadian Aboriginal
fr: Autochtones canadiens

en: Cypriot
fr: Cypriote

en: Greek
fr: Grec

en: Hangul
fr: Hangûl

en: Inherited
fr: Hérité

en: Linear B
fr: Linéaire B

en: Phags Pa
fr: Phags-pa

en: Signwriting
fr: Écriture des signes
