gucharmap - en to ms translation catalogue (168 entries)

note: ID
en: Character Map
ms: Peta Aksara

en: Insert special characters into documents
ms: Menyisipkan aksara istimewa ke dokumen

en: Canonical decomposition:
ms: Dekomposisi kononikal:

en: [not a printable character]
ms: [Aksara tak boleh dicetak]

en: General Character Properties
ms: Ciri-ciri Aksara Umum

note: character category
en: Unicode category:
ms: Kategori unicode:

en: Various Useful Representations
ms: Variasi Persembahan Berguna

en: Decimal entity reference:
ms: Rujukan entiti desimal:

en: Annotations and Cross References
ms: Anotasi dan Rujukan Silang

en: Alias names:
ms: Nama alias:

en: Notes:
ms: Nota:

en: See also:
ms: Lihat juga:

en: Approximate equivalents:
ms: Kesetaraan anggaran:

en: Equivalents:
ms: Setara:

en: CJK Ideograph Information
ms: Maklumat Ideograf CJK

en: Definition in English:
ms: Takrifan dalam B.Inggeris:

en: Mandarin Pronunciation:
ms: Sebutan Mandarin:

en: Japanese On Pronunciation:
ms: Sebutan On Jepun:

en: Japanese Kun Pronunciation:
ms: Sebutan Kun Jepun:

en: Tang Pronunciation:
ms: Sebutan Tang:

en: Korean Pronunciation:
ms: Sebutan Korea:

en: Characte_r Table
ms: Jadual Aksa_ra

en: Character _Details
ms: _Perincian Aksara

en: Font Family
ms: Keluarga Font

en: Font Size
ms: Saiz Font

note: Unicode assigns "Common" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Common
ms: Biasa

en: Clipboard is empty.
ms: Papanklip kosong.

en: There is no selected text.
ms: Tiada teks dipilih.

en: Unknown character in clipboard, unable to identify.
ms: Aksara tak dikenali pada papanklip, tak dapat dikenalpasti.

en: First character in clipboard not found.
ms: Aksara pertama pada papanklip tak dijumpai.

en: Character found.
ms: Aksara dijumpai.

en: Unknown character, unable to identify.
ms: Aksara tak dikenali, tak dapat dikenalpasti.

en: Not found.
ms: Tidak dijumpai.

en: Character Table
ms: Jadual Aksara

en: <Non Private Use High Surrogate>
ms: <Pengganti Tinggi Bukan Kegunaan Peribadi>

en: <Private Use High Surrogate>
ms: <Pengganti Tinggi Kegunaan Peribadi>

en: <Low Surrogate>
ms: <Pengganti Rendah>

en: <Private Use>
ms: <Kegunaan Persendirian>

en: <not assigned>
ms: <tak diumpukkan>

en: Other, Control
ms: Lain-lain, Kawalan

en: Other, Format
ms: Lain-lain, Format

en: Other, Not Assigned
ms: Lain-lain, Tak Diumpuk

en: Other, Private Use
ms: Lain-lain, Kegunaan Privet

en: Other, Surrogate
ms: Lain-lain, Pengganti

en: Letter, Lowercase
ms: Huruf, Hurufkecil

en: Letter, Modifier
ms: Huruf, Pengubahsuai

en: Letter, Other
ms: Huruf, Lain-lain

en: Letter, Titlecase
ms: Huruf, Titlecase

en: Letter, Uppercase
ms: Huruf, Hurufbesar

en: Number, Decimal Digit
ms: Nombor, Digit Desimal

en: Number, Letter
ms: Nombor, Huruf

en: Number, Other
ms: Nombor, Lain-lain

en: Punctuation, Connector
ms: Tandabaca, Penyambung

en: Punctuation, Dash
ms: Tandabaca, Sempang

en: Punctuation, Close
ms: Tandabaca, Tutup

en: Punctuation, Final Quote
ms: Tandabaca, Petikan Akhir

en: Punctuation, Other
ms: Tandabaca, Lain-lain

en: Punctuation, Open
ms: Tandabaca, Buka

en: Symbol, Currency
ms: Simbol, Matawang

en: Symbol, Modifier
ms: Simbol, Pengubahsuai

en: Symbol, Math
ms: Simbol, Matematik

en: Symbol, Other
ms: Simbol, Lain-lain

en: Separator, Line
ms: Pemisah, Baris

en: Separator, Paragraph
ms: Pemisah, Perenggan

en: Separator, Space
ms: Pemisah, Ruang

en: Information
ms: Maklumat

en: Find
ms: Cari

en: _Search:
ms: _Cari:

en: _File
ms: _Fail

en: _View
ms: _Lihat

en: _Search
ms: _Cari

en: _Go
ms: _Pergi

note: ctrl-+ or ctrl-=
en: Zoom _In
ms: Zoom _Masuk

note: ctrl--
en: Zoom _Out
ms: Zoom _Keluar

en: By _Script
ms: Mengikut _Skrip

en: By _Unicode Block
ms: Mengikut Blok _Unicode

en: _Find...
ms: _Cari...

en: Find _Next
ms: Cari _Lagi

en: Find _Previous
ms: Cari _Terdahulu

en: _Next Character
ms: Aksara _Berikutnya

en: _Previous Character
ms: Aksara _Terdahulu

en: Character in _Clipboard
ms: Aksara pada _Papanklip

note: make the help menu
en: _Help
ms: _Bantuan

en: _Text to copy:
ms: _Teks untuk disalin

en: Copy to the clipboard.
ms: Salin  ke papanklip.

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
ms: Font dimula dengan; cth: 'Serif 27'

en: Basic Latin
ms: Latin Asas

en: Latin-1 Supplement
ms: Latin-1 Tambahan

en: Latin Extended-A
ms: Latin Lanjutan-A

en: Latin Extended-B
ms: Latin Lanjutan-B

en: IPA Extensions
ms: IPA Lanjutan

en: Spacing Modifier Letters
ms: Huruf Pengubahsuai Ruangjarak

en: Combining Diacritical Marks
ms: Tanda Diakritikal Bersatu

en: Cyrillic Supplementary
ms: Cyrillic Tambahan

en: Armenian
ms: Armenia

en: Arabic
ms: Arab

en: Georgian
ms: Georgia

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ms: Sukukata Aboriginal Kanada Bersatu

en: Mongolian
ms: Mongolia

en: Khmer Symbols
ms: Simbol Khmer

en: Phonetic Extensions
ms: Sambungan Phonetik

en: Latin Extended Additional
ms: Tambahan Latin Lanjutan

en: Greek Extended
ms: Greek Lanjutan

en: General Punctuation
ms: Tandabaca Umum

en: Superscripts and Subscripts
ms: Superskrip dan Subskrip

en: Currency Symbols
ms: Simbol Matawang

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ms: Tanda Diakritikal Bersatu bagi Simbol

en: Letterlike Symbols
ms: Simbol seperti-huruf

en: Number Forms
ms: Bentuk Nombor

en: Arrows
ms: Panah

en: Mathematical Operators
ms: Operator Matematik

en: Miscellaneous Technical
ms: Lain-lain Teknikal

en: Control Pictures
ms: Kawalan Gambar

en: Optical Character Recognition
ms: Pengecaman Aksara Optikal

en: Box Drawing
ms: Lukisan Kotak

en: Block Elements
ms: Unsur Blok

en: Geometric Shapes
ms: Bentuk Geometrik

en: Miscellaneous Symbols
ms: Simbol Lain-lain

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ms: Simbol Matematik Lain-Lain -A

en: Supplemental Arrows-A
ms: Panah Tambahan-A

en: Braille Patterns
ms: Corak Braille

en: Supplemental Arrows-B
ms: Panah Tambahan-B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ms: Simbol Matematik Lain-Lain -B

en: Supplemental Mathematical Operators
ms: Operator Matematik Tambahan

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ms: Simbol Lain-lain dan Panah

en: CJK Radicals Supplement
ms: Tambahan Radikal CJK

en: Kangxi Radicals
ms: Kangxi Radikal

en: Ideographic Description Characters
ms: Aksara Keterangan Ideografik

en: CJK Symbols and Punctuation
ms: Simbol CJK dan Tandabaca

en: Bopomofo Extended
ms: Bopomofo Lanjutan

en: Katakana Phonetic Extensions
ms: Sambungan Phonetik Katakana

en: CJK Compatibility
ms: Keserasian CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension A
ms: Ideograh CJK Bersatu Lanjutan A

en: Yijing Hexagram Symbols
ms: Simbol Heksagram Yijing

en: CJK Unified Ideographs
ms: Ideograf CJK Bersatu

en: Yi Syllables
ms: Sukukata Yi

en: Yi Radicals
ms: Yi Radikal

en: Hangul Syllables
ms: Sukukata Hangul

en: High Surrogates
ms: Pengganti Tinggi

en: High Private Use Surrogates
ms: Pengganti Kegutaan Peribadi Tinggi

en: Low Surrogates
ms: Pengganti Rendah

en: Private Use Area
ms: kawasan Penggunaan Persendirian

en: CJK Compatibility Ideographs
ms: Ideograf Keserasian CJK

en: Alphabetic Presentation Forms
ms: Bentuk Persembahan Abjad

en: Arabic Presentation Forms-A
ms: Bentuk Persembahan Arab - A

en: Variation Selectors
ms: Pemilih Variasi

en: CJK Compatibility Forms
ms: Bentuk Keserasian CJK

en: Small Form Variants
ms: Variasi Bentuk Kecil

en: Arabic Presentation Forms-B
ms: Bentuk Persembahan Arab - B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ms: Bentuk Separalebar dab Lebarpenuh

en: Specials
ms: Istimewa

en: Linear B Ideograms
ms: Ideogram Linear B

en: Aegean Numbers
ms: Nombor Aegean

en: Old Italic
ms: Italik Lama

en: Byzantine Musical Symbols
ms: Simbol Muzik Byzantine

en: Musical Symbols
ms: Simbol Muzik

en: Tai Xuan Jing Symbols
ms: Simbol Tai Xuan Jing

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ms: Simbol Alfanumerik Matematik

en: CJK Unified Ideographs Extension B
ms: Ideograh CJK Lanjutan B

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ms: Tambahan Ideograf Keserasian CJK

en: Tags
ms: Tag

en: Supplementary Private Use Area-A
ms: Tambahan Kegunaan Persendirian Rantau-A

en: Supplementary Private Use Area-B
ms: Tambahan Kegunaan Persendirian Rantau-B

en: Canadian Aboriginal
ms: Aboriginal Kanada

en: Inherited
ms: Diwarisi

en: All
ms: Semua

en: Unicode Block
ms: Blok Unicode

en: Script
ms: Skrip
