gucharmap 3.17.x - en to nb translation catalogue (313 entries)

en: Character Map
nb: Tegnkart

en: Insert special characters into documents
nb: Sett inn spesielle tegn i dokumenter

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
nb: GNOME tegnkart er et Unicode-tegnkartprogram som er en del av GNOME skrivebordet. Dette programmet viser tegn etter Unicode-blokk eller type skript. Det inneholder en kort beskrivelse av relaterte tegn og noen ganger betydningen av tegnene.

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
nb: Gucharmap kan også brukes til å skrive inn tegn (via klipp og lim). Søkefunksjonen tillater flere søkemetoder inklusive via Unicode-navn eller kodepunkt for tegnet.

en: font;unicode;
nb: skrift;unicode;

en: All
nb: Alle

en: Unicode Block
nb: Unicode-blokk

en: Canonical decomposition:
nb: Kanonisk dekomposisjon:

en: [not a printable character]
nb: [tegnet kan ikke vises]

en: General Character Properties
nb: Generelle egenskaper for tegn

en: In Unicode since:
nb: I Unicode siden:

note: character category
en: Unicode category:
nb: Unicode-kategori:

en: Various Useful Representations
nb: Forskjellige nyttige representasjoner

en: C octal escaped UTF-8:
nb: Oktalbeskyttet UTF-8 for C:

en: XML decimal entity:
nb: Entitetsreferanse i desimaltall for XML:

en: Annotations and Cross References
nb: Annotasjoner og kryssreferanser

en: Alias names:
nb: Navn på alias:

en: Notes:
nb: Merknader:

en: See also:
nb: Se også:

en: Approximate equivalents:
nb: Tilnærmede ekvivalenter:

en: Equivalents:
nb: Ekvivalenter:

en: CJK Ideograph Information
nb: KJK informasjon for ordtegn

en: Definition in English:
nb: Engelsk definisjon:

en: Mandarin Pronunciation:
nb: Mandarin uttale:

en: Cantonese Pronunciation:
nb: Kantonesisk uttale:

en: Japanese On Pronunciation:
nb: Japansk On-uttale:

en: Japanese Kun Pronunciation:
nb: Japansk Kun-uttale:

en: Tang Pronunciation:
nb: Tang-uttale:

en: Korean Pronunciation:
nb: Koreansk uttale:

en: Characte_r Table
nb: _Tegntabell

en: Character _Details
nb: _Detaljer om tegn

en: Character Table
nb: Tegntabell

en: Unknown character, unable to identify.
nb: Ukjent tegn. Kan ikke identifiseres.

en: Not found.
nb: Ikke funnet.

en: Character found.
nb: Tegn funnet.

en: By _Script
nb: Etter _skript

en: By _Unicode Block
nb: Etter Unicode-blokk

en: Sho_w only glyphs from this font
nb: _Vis kun glyfer fra denne skriften

en: Snap _Columns to Power of Two
nb: Fest _kolonner i jevnt antall

en: Zoom _In
nb: Zoom _inn

en: Zoom _Out
nb: Zoom _ut

en: _Normal Size
nb: _Normal størrelse

en: _Find
nb: _Finn

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _About
nb: _Om

en: _Close Window
nb: _Lukk vindu

en: _File
nb: _Fil

en: _Close
nb: _Lukk

en: _View
nb: _Vis

en: _Search
nb: _Søk

en: Find _Next
nb: Finn _neste

en: Find _Previous
nb: Finn _forrige

en: _Go
nb: _Gå til

en: _Next Character
nb: _Neste tegn

en: _Previous Character
nb: _Forrige tegn

en: _Contents
nb: _Innhold

en: Font
nb: Skrift

en: Font Family
nb: Skriftfamilie

en: Font Size
nb: Skriftstørrelse

en: Script
nb: Skript

note: Unicode assigns "Common" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Common
nb: Vanlig

en: Information
nb: Informasjon

note: follow hig guidelines
en: Find
nb: Finn

en: _Previous
nb: _Forrige

en: _Next
nb: _Neste

en: _Search:
nb: _Søk:

en: Match _whole word
nb: Treff på _hele ord

en: Search in character _details
nb: Søk i _detaljer om tegn

en: <Non Private Use High Surrogate>
nb: <Ikke privat bruk høy erstatning>

en: <Private Use High Surrogate>
nb: <Privat bruk høy erstatning>

en: <Low Surrogate>
nb: <Lav erstatning>

en: <Private Use>
nb: <Privat bruk>

en: <Plane 15 Private Use>
nb: <Plan 15 privat bruk>

en: <Plane 16 Private Use>
nb: <Plan 16 privat bruk>

en: <not assigned>
nb: <ikke tildelt>

en: Other, Control
nb: Annet, kontroll

en: Other, Format
nb: Annet, format

en: Other, Not Assigned
nb: Annet, ikke tildelt

en: Other, Private Use
nb: Annet, privat bruk

en: Other, Surrogate
nb: Annet, erstatning

en: Letter, Lowercase
nb: Bokstav, liten

en: Letter, Modifier
nb: Bokstav, endringstast

en: Letter, Other
nb: Bokstav, annet

en: Letter, Titlecase
nb: Bokstav, titteltype

en: Letter, Uppercase
nb: Bokstav, stor

en: Mark, Spacing Combining
nb: Merke, plasstagende sammensatt

en: Mark, Enclosing
nb: Merke, omsluttende

en: Mark, Non-Spacing
nb: Merke, Ikke-plasstagende

en: Number, Decimal Digit
nb: Tall, desimaltall

en: Number, Letter
nb: Tall, bokstav

en: Number, Other
nb: Tall, annet

en: Punctuation, Connector
nb: Skilletegn, kobling

en: Punctuation, Dash
nb: Skilletegn, bindestrek

en: Punctuation, Close
nb: Skilletegn, lukk

en: Punctuation, Final Quote
nb: Skilletegn, avsluttende sitattegn

en: Punctuation, Initial Quote
nb: Skilletegn, åpnende sitattegn

en: Punctuation, Other
nb: Skilletegn, annet

en: Punctuation, Open
nb: Skilletegn, åpne

en: Symbol, Currency
nb: Symbol, valuta

en: Symbol, Modifier
nb: Symbol, endringstegn

en: Symbol, Math
nb: Symbol, matematisk

en: Symbol, Other
nb: Symbol, annet

en: Separator, Line
nb: Skilletegn, linje

en: Separator, Paragraph
nb: Skilletegn, avsnitt

en: Separator, Space
nb: Skilletegn, mellomrom

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
nb: Gucharmap er fri programvare. Du kan redistribuere og/eller endre programmet under betingelsene gitt i GNU General Public License som utgitt av Free Software Foundation; enten versjon 3 av lisensen, eller (hvis du ønsker det) enhver senere versjon.

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
nb: Enhver person som får en kopi av datafilene for Unicode gis herved rett til å håndtere dem uten begrensninger inklusive rett til å bruke, kopiere, endre, slå sammen, publisere, distribuere og/eller selge kopier av dem.

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
nb: Gucharmap og Unicode-datafilene distribueres i håp om at programmet er nyttig, men uten NOEN GARANTI, ikke engang implisitt garanti om at det er SALGBART eller PASSER ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Gucharmap; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02110-1301  USA
nb: Du skal ha mottatt en kopi av GNU General Public License sammen med Nautilus. Hvis du ikke har det kan du skrive til Free Software Foundation, Inc. 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Also you should have received a copy of the Unicode Copyright along with Gucharmap; you can always find it at Unicode's website: http://www.unicode.org/copyright.html
nb: En kopi av rettighetene for Unicode skal være distribuert sammen med Gucharmap; du kan finne denne på nettsidene til Unicode konsortiet: http://www.unicode.org/copyright.html

en: GNOME Character Map
nb: GNOME tegnkart

en: Based on the Unicode Character Database 8.0.0
nb: Basert på Unicode tegndatabasen versjon 8.0.0

en: Next Script
nb: Neste skript

en: Previous Script
nb: Forrige skript

en: Next Block
nb: Neste blokk

en: Previous Block
nb: Forrige blokk

note: Text to copy entry + button
en: _Text to copy:
nb: _Tekst som skal kopieres:

en: Copy to the clipboard.
nb: Kopier til utklippstavlen.

en: Page _Setup
nb: _Sideoppsett

note: g_menu_append (G_MENU (model), _("Print Preview"), "win.print-preview");
en: _Print
nb: _Skriv ut

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
nb: Skrift som skal brukes ved oppstart; f.eks «Serif 27»

en: FONT
nb: SKRIFT

en: [STRING…]
nb: [STRENG …]

en: Character map grouping method
nb: Grupperingsmetode for tegnkart

en: This is how the characters in the character map are grouped. The characters can either be grouped by 'script' or 'block'.
nb: Styrer hvordan tegnene i tegnkartet grupperes. Tegnene kan grupperes etter «script» eller «block».

en: Character map font description
nb: Beskrivelse av skrift i tegnkart

en: The font to use for the character map. If set to 'nothing' then the default is the system font with the size doubled. Otherwise it should be a font description string like 'Sans 24'.
nb: Skriften som skal brukes for tegnkartet. Hvis den settes til «nothing» vil forvalget være systemskriften med størrelsen doblet. Ellers settes den til en skriftbeskrivelsesstreng som «Sans 24».

en: Snap number of columns to a power of two
nb: Sett antall kolonner til et tall i andre potens

en: The number of columns in the character map grid is determined by the width of the window. If this setting is 'true' then the value will be forced to the nearest power of two.
nb: Antall kolonner i tegnkartrutenettet bestemmes av bredden på vinduet. Hvis denne innstillingen er «true» vil verdien settes til nærmeste tall i andre potens.

en: Last selected character
nb: Sist valgte tegn

en: This is the last character that was selected in the character map (and will be selected again when the character map is next started).
    
    By default, it is the first letter of the alphabet in the current locale.
nb: Dette er sist valgte tegn i tegnkartet som vil være valgt neste gang tegnkartet startes.
    
    Utgangsverdien er første bokstav i alfabetet for aktivt locale.

en: Basic Latin
nb: Grunnleggende Latin

en: Latin-1 Supplement
nb: Tillegg til Latin-1

en: Latin Extended-A
nb: Latin utvidet-A

en: Latin Extended-B
nb: Latin utvidet-B

en: IPA Extensions
nb: IPA-utvidelser

en: Spacing Modifier Letters
nb: Plasstagende modifikatorbokstaver

en: Combining Diacritical Marks
nb: Kombinerende diakritiske tegn

en: Greek and Coptic
nb: Gresk og koptisk

en: Cyrillic
nb: Kyrillisk

en: Cyrillic Supplement
nb: Kyrillisk tillegg

en: Armenian
nb: Armensk

en: Hebrew
nb: Hebraisk

en: Arabic
nb: Arabisk

en: Syriac
nb: Syrisk

en: Arabic Supplement
nb: Arabisk tillegg

en: Arabic Extended-A
nb: Arabisk utvidet-A

en: Tibetan
nb: Tibetansk

en: Georgian
nb: Georgisk

en: Ethiopic
nb: Etiopisk

en: Ethiopic Supplement
nb: Etiopisk tillegg

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
nb: Samlede kanadiske innfødte stavelser

en: Runic
nb: Rune

en: Hanunoo
nb: Haunoo

en: Mongolian
nb: Mongolsk

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
nb: Samlede utvidede kanadiske innfødte stavelser

en: New Tai Lue
nb: Ny Tai Lue

en: Khmer Symbols
nb: Khmer symboler

en: Buginese
nb: Buginesisk

en: Combining Diacritical Marks Extended
nb: Kombinerende diakritiske tegn utvidet

en: Balinese
nb: Balinesisk

en: Sundanese
nb: Sundanesisk

en: Sundanese Supplement
nb: Tillegg til Sundanesisk

en: Vedic Extensions
nb: Vediske utvidelser

en: Phonetic Extensions
nb: Fonetiske utvidelser

en: Phonetic Extensions Supplement
nb: Tillegg for fonetiske utvidelser

en: Combining Diacritical Marks Supplement
nb: Tillegg for kombinerende diakritiske tegn

en: Latin Extended Additional
nb: Latin utvidet tillegg

en: Greek Extended
nb: Utvidet gresk

en: General Punctuation
nb: Generell punktuering

en: Superscripts and Subscripts
nb: Superskript og subskript

en: Currency Symbols
nb: Valutasymboler

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
nb: Kombinerende diakritiske tegn for symboler

en: Letterlike Symbols
nb: Bokstavlignende symboler

en: Number Forms
nb: Tallformer

en: Arrows
nb: Piler

en: Mathematical Operators
nb: Matematiske operatorer

en: Miscellaneous Technical
nb: Forskjellig teknisk

en: Control Pictures
nb: Kontrollbilder

en: Optical Character Recognition
nb: Optisk tegngjenkjenning

en: Enclosed Alphanumerics
nb: Lukkede alfanumeriske tegn

en: Box Drawing
nb: Tegning av bokser

en: Block Elements
nb: Blokkelementer

en: Geometric Shapes
nb: Geometriske former

en: Miscellaneous Symbols
nb: Forskjellige symboler

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
nb: Forskjellige matematiske symboler-A

en: Supplemental Arrows-A
nb: Tilleggspiler-A

en: Braille Patterns
nb: Braille-mønstre

en: Supplemental Arrows-B
nb: Tilleggspiler-B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
nb: Forskjellige matematiske symboler-B

en: Supplemental Mathematical Operators
nb: Tillegg for matematiske operatorer

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
nb: Forskjellige symboler og piler

en: Glagolitic
nb: Glagolitisk

en: Latin Extended-C
nb: Latin utvidet-C

en: Coptic
nb: Koptisk

en: Georgian Supplement
nb: Tillegg for Georgisk

en: Ethiopic Extended
nb: Utvidet etiopisk

en: Cyrillic Extended-A
nb: Kyrillisk utvidet-A

en: Supplemental Punctuation
nb: Tillegg til punktuering

en: CJK Radicals Supplement
nb: Tillegg for ordstammer for KJK

en: Kangxi Radicals
nb: Kangxi-ordstammer

en: Ideographic Description Characters
nb: Beskrivelsestegn for ordtegn

en: CJK Symbols and Punctuation
nb: KJK-symboler og skilletegn

en: Hangul Compatibility Jamo
nb: Hangul-kompatibilitet Jamo

en: Bopomofo Extended
nb: Bopomofo utvidet

en: CJK Strokes
nb: CJK strokes

en: Katakana Phonetic Extensions
nb: Fonetiske utvidelser for Katakana

en: Enclosed CJK Letters and Months
nb: Innbefattede KJK-bokstaver og måneder

en: CJK Compatibility
nb: KJK-kompatibilitet

en: CJK Unified Ideographs Extension A
nb: KJK sammenslått utvidelse for ordtegn A

en: Yijing Hexagram Symbols
nb: Yijing hexagramsymboler

en: CJK Unified Ideographs
nb: KJK sammenslåtte ordtegn

en: Yi Syllables
nb: Yi-stavelser

en: Yi Radicals
nb: Yi-ordstammer

en: Cyrillic Extended-B
nb: Kyrillisk utvidet-B

en: Latin Extended-D
nb: Latin utvidet-D

en: Common Indic Number Forms
nb: Vanlige indiske tallformer

en: Devanagari Extended
nb: Devanagari utvidet

en: Hangul Jamo Extended-A
nb: Hangul Jamo utvidet-A

en: Javanese
nb: Javanesisk

en: Myanmar Extended-B
nb: Myanmar utvidet-B

en: Myanmar Extended-A
nb: Myanmar utvidet-A

en: Meetei Mayek Extensions
nb: Utvidelser for Meetei Mayek

en: Ethiopic Extended-A
nb: Utvidet etiopisk-A

en: Latin Extended-E
nb: Latin utvidet-E

en: Cherokee Supplement
nb: Tillegg for Cherokee

en: Hangul Syllables
nb: Hangul-stavelser

en: Hangul Jamo Extended-B
nb: Hangul Jamo utvidet-B

en: High Surrogates
nb: Høye surrogater

en: High Private Use Surrogates
nb: Surrogater for høy privat bruk

en: Low Surrogates
nb: Lave surrogater

en: Private Use Area
nb: Privat bruksområde

en: CJK Compatibility Ideographs
nb: KJK kompatibilitetsordtegn

en: Alphabetic Presentation Forms
nb: Alfabetiske presentasjonsformer

en: Arabic Presentation Forms-A
nb: Arabiske presentasjonsformer-A

en: Variation Selectors
nb: Variasjonsutvelgere

en: Vertical Forms
nb: Vertikale former

en: Combining Half Marks
nb: Sammensatte halvmerker

en: CJK Compatibility Forms
nb: KJK kompatibilitetsformer

en: Small Form Variants
nb: Varianter i liten form

en: Arabic Presentation Forms-B
nb: Arabiske presentasjonsformer-B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
nb: Halvbredde og fullbredde former

en: Specials
nb: Spesielle tegn

en: Linear B Syllabary
nb: Lineær B syllabar

en: Linear B Ideograms
nb: Lineær B ordtegn

en: Aegean Numbers
nb: Eginske tall

en: Ancient Greek Numbers
nb: Gamle greske tall

en: Ancient Symbols
nb: Eldgamle symboler

en: Coptic Epact Numbers
nb: Koptiske Epact tall

en: Old Italic
nb: Gammel kursiv

en: Gothic
nb: Gotisk

en: Old Permic
nb: Gammel permisk

en: Ugaritic
nb: Ugaritisk

en: Old Persian
nb: Gammelpersisk

en: Caucasian Albanian
nb: Kaukasisk Albansk

en: Linear A
nb: Lineær A

en: Cypriot Syllabary
nb: Kypriotiske stavelser

en: Imperial Aramaic
nb: Imperisk aramaisk

en: Phoenician
nb: Fønikisk

en: Lydian
nb: Lydisk

en: Meroitic Hieroglyphs
nb: Meroittiske hieroglyfer

en: Meroitic Cursive
nb: Meroittisk kursiv

en: Old South Arabian
nb: Gammel sydlig arabisk

en: Old North Arabian
nb: Gammel nord-arabisk

en: Avestan
nb: Avestansk

en: Inscriptional Parthian
nb: Parthiske inskripsjoner

en: Inscriptional Pahlavi
nb: Pahlaviske inskripsjoner

en: Psalter Pahlavi
nb: Psalter pahlavisk

en: Old Turkic
nb: Gammel tyrkisk

en: Old Hungarian
nb: Gammel ungarsk

en: Rumi Numeral Symbols
nb: Rumi numeriske symboler

en: Sinhala Archaic Numbers
nb: Arkaiske tall i Sinhala

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
nb: Cuneiform tall og skilletegn

en: Early Dynastic Cuneiform
nb: Cuneiform fra tidlig dynasti

en: Egyptian Hieroglyphs
nb: Egyptiske hieroglyfer

en: Anatolian Hieroglyphs
nb: Anatolske hieroglyfer

en: Bamum Supplement
nb: Tillegg til Bamum

en: Kana Supplement
nb: Tillegg til Kana

en: Shorthand Format Controls
nb: Kortform for formatkontroller

en: Byzantine Musical Symbols
nb: Bysantiske musikksymboler

en: Musical Symbols
nb: Musikalske symboler

en: Ancient Greek Musical Notation
nb: Gammel gresk musikknotasjon

en: Tai Xuan Jing Symbols
nb: Tai Xuan Jing-symboler

en: Counting Rod Numerals
nb: Nummer til tallstav

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
nb: Matematiske alfanumeriske symboler

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
nb: Arabiske matematiske alfanumeriske symboler

en: Mahjong Tiles
nb: Mahjong-fliser

en: Domino Tiles
nb: Dominofliser

en: Playing Cards
nb: Spillkort

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
nb: Lukkede alfanumeriske tillegg

en: Enclosed Ideographic Supplement
nb: Lukkede ideografiske tillegg

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
nb: Forskjellige symboler og piktografer

en: Emoticons
nb: Emotikoner

en: Ornamental Dingbats
nb: Ornamentale dingbater

en: Transport and Map Symbols
nb: Transport og kartsymboler

en: Alchemical Symbols
nb: Akymi-symboler

en: Geometric Shapes Extended
nb: Geometriske former utvidet

en: Supplemental Arrows-C
nb: Tilleggspiler-C

en: Supplemental Symbols and Pictographs
nb: Tilleggssymboler og piktografer

en: CJK Unified Ideographs Extension B
nb: KJK sammenslått utvidelse for ordtegn B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
nb: KJK sammenslått ideografisk utvidelse C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
nb: KJK sammenslått utvidelse for ordtegn D

en: CJK Unified Ideographs Extension E
nb: KJK sammenslått utvidelse for ordtegn E

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
nb: KJK kompatibilitetstillegg for ordtegn

en: Tags
nb: Merking

en: Variation Selectors Supplement
nb: Tillegg for variasjonsvelgere

en: Supplementary Private Use Area-A
nb: Ekstra privatbruksområde A

en: Supplementary Private Use Area-B
nb: Ekstra privatbruksområde B

en: Canadian Aboriginal
nb: Kanadisk aboriginal

en: Cypriot
nb: Kypriotisk

en: Greek
nb: Gresk

en: Inherited
nb: Arvet

en: Linear B
nb: Lineær B
