gucharmap - en to nl translation catalogue (391 entries)

note: VERSION=@VERSION@
en: Character Map
nl: Tekens en symbolen

en: Insert special characters into documents
nl: Speciale tekens invoegen in documenten

en: font;unicode;
nl: font;unicode;lettertype;tekens;symbolen;

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
nl: GPL-3.0+ of enkel GFDL-1.3

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
nl: Gnome Tekens en symbolen is een Unicode tekens- en symbolenprogramma en maakt deel uit van de Gnome-werkomgeving. In dit programma worden tekens weergegeven per Unicode-blok of script-type. Het bevat korte beschrijvingen van gerelateerde tekens en soms uitleg over de betekenis van het geselecteerde teken.

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
nl: Tekens en symbolen  kan ook gebruikt worden om tekens in te voeren (door kopiëren en plakken). De zoekfunctionaliteit stelt u in staat op verschillende manieren te zoeken, onder andere zoeken naar de Unicodenaam of toetscode van het teken.

en: GNOME
nl: Gnome

en: All
nl: Alles

en: Unicode Block
nl: Unicode-blok

en: Korean Education Hanja
nl: Koreaanse educatieve hanja

en: Korean Hanja for Use in Personal Names
nl: Koreaanse hanja voor gebruik in persoonsnamen

en: later removed at the code point
nl: later verwijderd op het codepunt

en: Font variant of
nl: Lettertypevariant van

en: No-break version of
nl: Niet-brekende versie van

en: Initial presentation form of
nl: Initiële presentatievorm van

en: Medial presentation form of
nl: Mediale presentatievorm van

en: Final presentation form of
nl: Finale presentatievorm van

en: Isolated presentation form of
nl: Geïsoleerde presentatievorm van

en: Encircled form of
nl: Omcirkelde vorm van

en: Superscript form of
nl: Superscriptvorm van

en: Subscript form of
nl: Subscriptvorm van

en: Vertical layout presentation form of
nl: Verticaleindelingpresentatievorm van

en: Wide compatibility character of
nl: Breed compatibiliteitsteken van

en: Narrow compatibility character of
nl: Smal compatibiliteitsteken van

en: Small variant form of
nl: Kleinevariantvorm van

en: CJK squared font variant of
nl: CJK-vierkante lettertypevariant van

en: Vulgar fraction form of
nl: Vulgaire fractievorm van

en: Unspecified compatibility character of
nl: Niet-gespecificeerd compatibiliteitsteken van

en: Compatibility decomposition:
nl: Compatibiliteitsontleding:

en: Canonical decomposition:
nl: Canonieke ontleding:

en: [not a printable character]
nl: [niet afdrukbaar teken]

en: General Character Properties
nl: Algemene tekendetails

en: In Unicode since:
nl: In Unicode sinds:

note: character category
en: Unicode category:
nl: Unicode-categorie:

en: Various Useful Representations
nl: Verschillende handige representaties

en: C octal escaped UTF-8:
nl: C-representatie (octal escaped UTF-8):

en: XML decimal entity:
nl: XML-representatie (decimaal):

en: Annotations and Cross References
nl: Aantekeningen en kruisverwijzingen

en: Alias names:
nl: Alternatieve namen:

en: Notes:
nl: Opmerkingen:

en: See also:
nl: Zie ook:

en: Approximate equivalents:
nl: Bijna-equivalenten:

en: Equivalents:
nl: Equivalenten:

en: CJK Ideograph Information
nl: CJK-ideograminformatie

en: Definition in English:
nl: Definitie in het Engels:

en: Mandarin Pronunciation:
nl: Mandarijnse uitspraak:

en: Cantonese Pronunciation:
nl: Kantonese uitspraak:

en: Japanese On Pronunciation:
nl: Japanse On-uitspraak:

en: Japanese Kun Pronunciation:
nl: Japanse Kun-uitspraak:

en: Tang Pronunciation:
nl: Tang-uitspraak:

en: Korean Pronunciation:
nl: Koreaanse uitspraak:

en: Vietnamese Pronunciation:
nl: Vietnamese uitspraak:

en: Characte_r Table
nl: _Tekentabel

en: Character _Details
nl: Teke_ndetails

en: Character Table
nl: Tekentabel

en: Unknown character, unable to identify.
nl: Onbekend teken, kon het niet identificeren.

en: Not found.
nl: Niet gevonden.

en: Character found.
nl: Teken gevonden.

en: By _Script
nl: Per _schrift

en: By _Unicode Block
nl: Per _Unicode-blok

en: Sho_w only glyphs from this font
nl: _Alleen tekens in dit lettertype tonen

en: Snap _Columns to Power of Two
nl: Aantal _kolommen is macht van 2

en: Zoom _In
nl: _Inzoomen

en: Zoom _Out
nl: _Uitzoomen

en: _Normal Size
nl: _Normale grootte

en: _Find
nl: _Zoeken

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About
nl: I_nfo

en: _Close Window
nl: Venster sl_uiten

en: _File
nl: _Bestand

en: _Close
nl: Sl_uiten

en: _View
nl: Beel_d

en: _Search
nl: _Zoeken

en: Find _Next
nl: V_olgende zoeken

en: Find _Previous
nl: Vo_rige zoeken

en: _Go
nl: _Ga naar

en: _Next Character
nl: V_olgend teken

en: _Previous Character
nl: Vo_rig teken

en: _Contents
nl: In_houd

en: Font
nl: Lettertype

en: Font Family
nl: Lettertypefamilie

en: Font Size
nl: Lettergrootte

en: Script
nl: Schrift

note: Unicode assigns "Unknown" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Information
nl: Informatie

note: follow hig guidelines
en: Find
nl: Zoeken

en: _Previous
nl: Vo_rige

en: _Next
nl: V_olgende

en: _Search:
nl: _Zoeken:

en: Match _whole word
nl: Volledig _woord moet overeenstemmen

en: Search in character _details
nl: Zoeken in teken_details

en: <Non Private Use High Surrogate>
nl: <Hoge surrogaten voor niet-privaatgebruik>

en: <Private Use High Surrogate>
nl: <Hoge surrogaten voor privaatgebruik>

en: <Low Surrogate>
nl: <Lage Surrogaten>

en: <Private Use>
nl: <Privaatgebruik>

en: <Plane 15 Private Use>
nl: <Niveau 15 privaatgebruik>

en: <Plane 16 Private Use>
nl: <Niveau 16 privaatgebruik>

en: <not assigned>
nl: <niet toegewezen>

en: Other, Control
nl: Overig, Sturing

en: Other, Format
nl: Overig, Formaat

en: Other, Not Assigned
nl: Overig, Niet toegewezen

en: Other, Private Use
nl: Overig, Privaatgebruik

en: Other, Surrogate
nl: Overig, Surrogaat

en: Letter, Lowercase
nl: Letter, onderkast

en: Letter, Modifier
nl: Letter, aanpassend

en: Letter, Other
nl: Letter, Overig

en: Letter, Titlecase
nl: Letter, klein kapitaal

en: Letter, Uppercase
nl: Letter, bovenkast

en: Mark, Spacing Combining
nl: Markeringsteken, combinerende spatiëring

en: Mark, Enclosing
nl: Teken, omvattend

en: Mark, Non-Spacing
nl: Teken, niet-spatiëring

en: Number, Decimal Digit
nl: Getal, decimaal cijfer

en: Number, Letter
nl: Getal, letter

en: Number, Other
nl: Getal, overig

en: Punctuation, Connector
nl: Leesteken, verbindingsstuk

en: Punctuation, Dash
nl: Leesteken, streep

en: Punctuation, Close
nl: Leesteken, afsluiten

en: Punctuation, Final Quote
nl: Leesteken, aanhalingsteken sluiten

en: Punctuation, Initial Quote
nl: Leesteken, aanhalingsteken openen

en: Punctuation, Other
nl: Leesteken, overig

en: Punctuation, Open
nl: Leesteken, openen

en: Symbol, Currency
nl: Symbool, valuta

en: Symbol, Modifier
nl: Symbool, aanpassend

en: Symbol, Math
nl: Symbool, wiskundig

en: Symbol, Other
nl: Symbool, overig

en: Separator, Line
nl: Scheiding, lijn

en: Separator, Paragraph
nl: Scheiding, alinea

en: Separator, Space
nl: Scheiding, spatie

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
nl: Gucharmap is vrije software; u mag het herdistribueren en/of aanpassen onder de voorwaarden van de GNU General Public License zoals die gepubliceerd is door de Free Software Foundation; ofwel versie 3 van de licentie of (zo u wilt) een latere versie.

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
nl: Hierbij wordt, gratis, toestemming verleend aan elke persoon die een kopie van de Unicode databestanden verkrijgt, hierin zonder beperkingen te handelen, alsmede het ongelimiteerde recht op het gebruik van, kopiëren van, aanpassen van, samenvoegen van, publiceren van, distribueren van, en/of het verkopen van kopieën.

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
nl: Gucharmap en de Unicode-databestanden worden gedistribueerd in de hoop dat deze nuttig zullen zijn, maar ZONDER ENIGE GARANTIE; zelfs zonder de impliciete garantie van VERKOOPBAARHEID of GESCHIKHEID VOOR EEN BEPAALD DOEL.  Zie de GNU General Public License en het Unicode-auteursrecht voor meer informatie.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Gucharmap; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA
nl: Bij Gucharmap moet u een kopie van de GNU General Public License hebben ontvangen; zo niet, schrijf dan naar de Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA

en: Also you should have received a copy of the Unicode Copyright along with Gucharmap; you can always find it at Unicode's website: https://www.unicode.org/copyright.html
nl: Bij Gucharmap moet u ook een kopie van het Unicode-auteursrecht hebben gekregen; u kunt deze altijd vinden op de website van Unicode op: https://www.unicode.org/copyright.html

en: GNOME Character Map
nl: Gnome Tekens en symbolen

en: Based on the Unicode Character Database 15.0.0
nl: Gebaseerd op de Unicode Character Database 15.0.0

en: Next Script
nl: Volgend schrift

en: Previous Script
nl: Vorig schrift

en: Next Block
nl: Volgend blok

en: Previous Block
nl: Vorig blok

note: Text to copy entry + button
en: _Text to copy:
nl: Te kopiëren _tekst:

en: Copy to the clipboard.
nl: Kopiëren naar het klembord.

en: Page _Setup
nl: Pagina-in_stellingen

note: g_menu_append (G_MENU (model), _("Print Preview"), "win.print-preview");
en: _Print
nl: Af_drukken

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
nl: Lettertype om mee te beginnen; bv. ‘Serif 24’

en: FONT
nl: LETTERTYPE

en: [STRING…]
nl: [TEKENREEKS…]

en: Character map grouping method
nl: Manier van groeperen van tekens

en: This is how the characters in the character map are grouped. The characters can either be grouped by 'script' or 'block'.
nl: Dit is hoe de tekens worden gegroepeerd. Dit is ofwel ‘script’ ofwel ‘block’.

en: Character map font description
nl: Beschrijving van het lettertype

en: The font to use for the character map. If set to 'nothing' then the default is the system font with the size doubled. Otherwise it should be a font description string like 'Sans 24'.
nl: Dit is het te gebruiken lettertype voor de tekens en symbolen. Indien leeg wordt het standaardlettertype van het systeem gebruikt (met dubbele grootte). In andere gevallen moet dit een lettertype beschrijven, b.v. ‘Sans 24’.

en: Snap number of columns to a power of two
nl: Aantal kolommen is altijd een macht van twee

en: The number of columns in the character map grid is determined by the width of the window. If this setting is 'true' then the value will be forced to the nearest power of two.
nl: Het aantal kolommen in de tabel wordt bepaald door de breedte van het venster. Indien deze instelling is ingeschakeld zal de waarde tot een macht van twee afgerond worden.

en: Last selected character
nl: Laatst geselecteerde teken

en: This is the last character that was selected in the character map (and will be selected again when the character map is next started). By default, it is the first letter of the alphabet in the current locale.
nl: Dit is het laatst geselecteerde teken. Dit teken wordt opnieuw geselecteerd wanneer Tekens en symbolen de volgende keer wordt gestart. Standaard is dit de eerste letter van het alfabet in de huidige taal.

en: Basic Latin
nl: Latijns (basis)

en: Latin-1 Supplement
nl: Latijns-1 (aanvulling)

en: Latin Extended-A
nl: Latijns (uitbreiding A)

en: Latin Extended-B
nl: Latijns (uitbreiding B)

en: IPA Extensions
nl: IPA-uitbreidingen

en: Spacing Modifier Letters
nl: Plaatsing-aanpassende tekens

en: Combining Diacritical Marks
nl: Combinerende diakritische tekens

en: Greek and Coptic
nl: Grieks en Koptisch

en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

en: Cyrillic Supplement
nl: Cyrillisch (aanvulling)

en: Armenian
nl: Armeens

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Syriac
nl: Syrisch

en: Arabic Supplement
nl: Arabisch (aanvulling)

en: Samaritan
nl: Samaritaans

en: Mandaic
nl: Mandaïsch

en: Syriac Supplement
nl: Syrisch (aanvulling)

en: Arabic Extended-B
nl: Arabisch (uitbreiding B)

en: Arabic Extended-A
nl: Arabisch (uitbreiding A)

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Thai
nl: Thais

en: Tibetan
nl: Tibetaans

en: Myanmar
nl: Birmees (Myanmar)

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Ethiopic
nl: Ethiopisch

en: Ethiopic Supplement
nl: Ethiopisch (aanvulling)

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
nl: Verenigde Canadese Aboriginal Syllabics

en: Runic
nl: Runen

en: Mongolian
nl: Mongools

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
nl: Verenigde Canadese Aboriginal Syllabics (uitbreiding)

en: New Tai Lue
nl: Nieuw Tai Lü

en: Khmer Symbols
nl: Khmer-symbolen

en: Buginese
nl: Buginees

en: Combining Diacritical Marks Extended
nl: Combinerende diakritische tekens (uitbreiding)

en: Balinese
nl: Balinees

en: Sundanese
nl: Sundanees

en: Cyrillic Extended-C
nl: Cyrillisch (uitbreiding C)

en: Georgian Extended
nl: Georgisch (uitbreiding)

en: Sundanese Supplement
nl: Sundanees (aanvulling)

en: Vedic Extensions
nl: Vedische uitbreidingen

en: Phonetic Extensions
nl: Fonetische uitbreidingen

en: Phonetic Extensions Supplement
nl: Fonetische uitbreidingen (aanvulling)

en: Combining Diacritical Marks Supplement
nl: Combinerende diakritische tekens (aanvulling)

en: Latin Extended Additional
nl: Latijns (additionele uitbreiding)

en: Greek Extended
nl: Grieks (uitbreiding)

en: General Punctuation
nl: Algemene leestekens

en: Superscripts and Subscripts
nl: Superscripts en subscripts

en: Currency Symbols
nl: Valuta-symbolen

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
nl: Combinerende diakritische tekens voor symbolen

en: Letterlike Symbols
nl: Op letters lijkende symbolen

en: Number Forms
nl: Getalvormen

en: Arrows
nl: Pijlen

en: Mathematical Operators
nl: Wiskundige operatoren

en: Miscellaneous Technical
nl: Gemengd technisch

en: Control Pictures
nl: Sturings-figuren

en: Optical Character Recognition
nl: Optische tekenherkenning

en: Enclosed Alphanumerics
nl: Ingesloten alfanumerieke tekens

en: Box Drawing
nl: Celtekeningen

en: Block Elements
nl: Blokelementen

en: Geometric Shapes
nl: Geometrische figuren

en: Miscellaneous Symbols
nl: Gemengde symbolen

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
nl: Gemengde wiskundige symbolen A

en: Supplemental Arrows-A
nl: Aanvullende pijlen A

en: Braille Patterns
nl: Braille-patronen

en: Supplemental Arrows-B
nl: Aanvullende pijlen B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
nl: Gemengde wiskundige symbolen B

en: Supplemental Mathematical Operators
nl: Aanvullende wiskundige operatoren

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
nl: Gemengde symbolen en pijlen

en: Glagolitic
nl: Glagolitisch

en: Latin Extended-C
nl: Latijns (uitbreiding C)

en: Coptic
nl: Koptisch

en: Georgian Supplement
nl: Georgisch (aanvulling)

en: Ethiopic Extended
nl: Ethiopisch (uitbreiding)

en: Cyrillic Extended-A
nl: Cyrillisch (uitbreiding A)

en: Supplemental Punctuation
nl: Aanvullende leestekens

en: CJK Radicals Supplement
nl: CJK-radicalen (aanvulling)

en: Kangxi Radicals
nl: Kangxi-radicalen

en: Ideographic Description Characters
nl: Ideografische beschrijvings-karakters

en: CJK Symbols and Punctuation
nl: CJK-symbolen en -leestekens

en: Hangul Compatibility Jamo
nl: Hangul compatibiliteits-Jamo

en: Bopomofo Extended
nl: Bopomofo (uitbreiding)

en: CJK Strokes
nl: CJK-strepen

en: Katakana Phonetic Extensions
nl: Katakana (fonetische uitbreidingen)

en: Enclosed CJK Letters and Months
nl: Ingesloten CJK-tekens en -maanden

en: CJK Compatibility
nl: CJK-compatibiliteit

en: CJK Unified Ideographs Extension A
nl: Verenigde CJK-ideogrammen (uitbreiding A)

en: Yijing Hexagram Symbols
nl: Yijing hexagram-symbolen

en: CJK Unified Ideographs
nl: Verenigde CJK-ideogrammen

en: Yi Syllables
nl: Yi-syllaben

en: Yi Radicals
nl: Yi-radicalen

en: Cyrillic Extended-B
nl: Cyrillisch (uitbreiding B)

en: Modifier Tone Letters
nl: Toonwijziging-tekens

en: Latin Extended-D
nl: Latijns (uitbreiding D)

en: Common Indic Number Forms
nl: Algemene Indische getalvormen

en: Devanagari Extended
nl: Devanagari (uitbreiding)

en: Hangul Jamo Extended-A
nl: Hangul Jamo (uitbreiding A)

en: Javanese
nl: Javaans

en: Myanmar Extended-B
nl: Myanmar (uitbreiding B)

en: Myanmar Extended-A
nl: Birmees (Myanmar) (uitbreiding A)

en: Meetei Mayek Extensions
nl: Meetei Mayek (uitbreidingen)

en: Ethiopic Extended-A
nl: Ethiopisch (uitbreiding A)

en: Latin Extended-E
nl: Latijns (uitbreiding E)

en: Cherokee Supplement
nl: Cherokee (aanvulling)

en: Hangul Syllables
nl: Hangul-lettergrepen

en: Hangul Jamo Extended-B
nl: Hangul Jamo (uitbreiding B)

en: High Surrogates
nl: Hoge surrogaten

en: High Private Use Surrogates
nl: Hoge surrogaten voor privaatgebruik

en: Low Surrogates
nl: Lage Surrogaten

en: Private Use Area
nl: Gebied voor privaatgebruik

en: CJK Compatibility Ideographs
nl: CJK compatibiliteits-ideogrammen

en: Alphabetic Presentation Forms
nl: Alfabetische presentatievormen

en: Arabic Presentation Forms-A
nl: Arabische presentatievormen A

en: Variation Selectors
nl: Variatie-selectoren

en: Vertical Forms
nl: Verticale vormen

en: Combining Half Marks
nl: Combinerende halve markeringstekens

en: CJK Compatibility Forms
nl: CJK-compatibiliteitsvormen

en: Small Form Variants
nl: Kleine-vormvarianten

en: Arabic Presentation Forms-B
nl: Arabische presentatievormen B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
nl: Halve- en volle-breedtevormen

en: Specials
nl: Speciaal

en: Linear B Syllabary
nl: Lineair B-lettergrepen

en: Linear B Ideograms
nl: Lineair B-ideogrammen

en: Aegean Numbers
nl: Egeïsche getallen

en: Ancient Greek Numbers
nl: Oudgriekse getallen

en: Ancient Symbols
nl: Historische symbolen

en: Phaistos Disc
nl: Schijf van Phaistos

en: Lycian
nl: Lycisch

en: Carian
nl: Carisch

en: Coptic Epact Numbers
nl: Koptische Epactgetallen

en: Old Italic
nl: Oud-Italisch

en: Gothic
nl: Gotisch

en: Old Permic
nl: Oud-Permisch

en: Ugaritic
nl: Ugaritisch

en: Old Persian
nl: Oudpersisch

en: Osmanya
nl: Osmaans

en: Caucasian Albanian
nl: Caucasisch Albaans

en: Linear A
nl: Lineair-A

en: Latin Extended-F
nl: Latijns (uitbreiding F)

en: Cypriot Syllabary
nl: Cypriotisch (syllabisch)

en: Imperial Aramaic
nl: Rijksaramees

en: Palmyrene
nl: Palmyreens

en: Nabataean
nl: Nabataeaans

en: Phoenician
nl: Fenicisch

en: Lydian
nl: Lydisch

en: Meroitic Hieroglyphs
nl: Meroitische hiërogliefen

en: Meroitic Cursive
nl: Meroitische schrijfletters

en: Kharoshthi
nl: Kharosthi

en: Old South Arabian
nl: Oud Zuid-Arabisch

en: Old North Arabian
nl: Oud Noord-Arabisch

en: Manichaean
nl: Manichaeaans

en: Avestan
nl: Avestisch

en: Inscriptional Parthian
nl: Geïnscribeerd Parthiaan

en: Inscriptional Pahlavi
nl: Geïnscribeerd Pahlavi

en: Old Turkic
nl: Oud-Turks

en: Old Hungarian
nl: Oudhongaars

en: Rumi Numeral Symbols
nl: Rumi-getalsymbolen

en: Arabic Extended-C
nl: Arabisch (uitbreiding C)

en: Old Sogdian
nl: Oudsogdisch

en: Sogdian
nl: Sogdisch

en: Old Uyghur
nl: Oud-Oeigoers

en: Chorasmian
nl: Chorasmisch

en: Elymaic
nl: Elymaïsch

en: Sinhala Archaic Numbers
nl: Sinhala archaïsche nummers

en: Mongolian Supplement
nl: Mongools (aanvulling)

en: Dives Akuru
nl: Dhives Akuru

en: Zanabazar Square
nl: Zanabazar-vierkant

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
nl: Verenigde Canadese Aboriginal Syllabics (uitbreiding A)

en: Devanagari Extended-A
nl: Devanagari (uitbreiding A)

en: Lisu Supplement
nl: Lisu (aanvulling)

en: Tamil Supplement
nl: Tamil (aanvulling)

en: Cuneiform
nl: Spijkerschrift

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
nl: Spijkerschrift-getallen en -leestekens

en: Early Dynastic Cuneiform
nl: Vroegdynastiek cuneiform

en: Cypro-Minoan
nl: Cypro-Minoïsch

en: Egyptian Hieroglyphs
nl: Egyptische hiërogliefen

en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
nl: Egyptische hiërogliefen Format Controls

en: Anatolian Hieroglyphs
nl: Anatolische hiërogliefen

en: Bamum Supplement
nl: Bamum (aanvulling)

en: Ideographic Symbols and Punctuation
nl: Ideografische symbolen en leestekens

en: Tangut Components
nl: Tangut-onderdelen

en: Khitan Small Script
nl: Khitaans klein schrift

en: Tangut Supplement
nl: Tangut (aanvulling)

en: Kana Extended-B
nl: Kana (uitbreiding B)

en: Kana Supplement
nl: Kana (aanvulling)

en: Kana Extended-A
nl: Kana (uitbreiding A)

en: Small Kana Extension
nl: Kleine kana (uitbreiding)

en: Znamenny Musical Notation
nl: Znamennyj-muzieknotatie

en: Byzantine Musical Symbols
nl: Byzantijnse muzieksymbolen

en: Musical Symbols
nl: Muzieksymbolen

en: Ancient Greek Musical Notation
nl: Oudgriekse muzieknotatie

en: Kaktovik Numerals
nl: Kaktovikgetallen

en: Mayan Numerals
nl: Mayagetallen

en: Tai Xuan Jing Symbols
nl: Tai Xuan Jing symbolen

en: Counting Rod Numerals
nl: Telraam-getallen

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
nl: Wiskundige alfanumerieke symbolen

en: Latin Extended-G
nl: Latijns (uitbreiding G)

en: Glagolitic Supplement
nl: Glagolitisch (aanvulling)

en: Cyrillic Extended-D
nl: Cyrillisch (uitbreiding D)

en: Ethiopic Extended-B
nl: Ethiopisch (uitbreiding B)

en: Indic Siyaq Numbers
nl: Indische Siyaqgetallen

en: Ottoman Siyaq Numbers
nl: Ottomaanse Siyaqgetallen

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
nl: Arabische wiskundige alfabetische symbolen

en: Mahjong Tiles
nl: Mahjong-stenen

en: Domino Tiles
nl: Domino-stenen

en: Playing Cards
nl: Speelkaarten

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
nl: Ingesloten alfanumerieke tekens (supplement)

en: Enclosed Ideographic Supplement
nl: Ingesloten ideografisch supplement

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
nl: Gemengde symbolen en pictogrammen

en: Ornamental Dingbats
nl: Sierdingbats

en: Transport and Map Symbols
nl: Transport- en kaartsymbolen

en: Alchemical Symbols
nl: Alchemiche symbolen

en: Geometric Shapes Extended
nl: Geometrische figuren (uitbreiding)

en: Supplemental Arrows-C
nl: Aanvullende pijlen C

en: Supplemental Symbols and Pictographs
nl: Aanvullende symbolen en pictogrammen

en: Chess Symbols
nl: Schaaksymbolen

en: Symbols and Pictographs Extended-A
nl: Symbolen en pictogrammen (uitbreiding A)

en: Symbols for Legacy Computing
nl: Symbolen voor verouderde computerprogramma’s

en: CJK Unified Ideographs Extension B
nl: Verenigde CJK-ideogrammen (uitbreiding B)

en: CJK Unified Ideographs Extension C
nl: Verenigde CJK-ideogrammen (uitbreiding C)

en: CJK Unified Ideographs Extension D
nl: Verenigde CJK-ideogrammen (uitbreiding D)

en: CJK Unified Ideographs Extension E
nl: Verenigde CJK-ideogrammen (uitbreiding E)

en: CJK Unified Ideographs Extension F
nl: Verenigde CJK-ideogrammen (uitbreiding F)

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
nl: CJK-compatibiliteitideogrammen (aanvulling)

en: CJK Unified Ideographs Extension G
nl: Verenigde CJK-ideogrammen (uitbreiding G)

en: CJK Unified Ideographs Extension H
nl: Verenigde CJK-ideogrammen (uitbreiding H)

en: Variation Selectors Supplement
nl: Variatie-selectoren (aanvulling)

en: Supplementary Private Use Area-A
nl: Aanvullend gebied voor privaatgebruik A

en: Supplementary Private Use Area-B
nl: Aanvullend gebied voor privaatgebruik B

en: Canadian Aboriginal
nl: Canadese Aboriginal-tekens

en: Common
nl: Algemeen

en: Cypriot
nl: Cypriotisch

en: Cypro Minoan
nl: Cypro-Minoïsch

en: Greek
nl: Grieks

en: Inherited
nl: Overerfd

en: Latin
nl: Latijns

en: Linear B
nl: Lineair-B
