gucharmap - en to oc translation catalogue (335 entries)

en: Character Map
oc: Taula de caractèrs

en: Insert special characters into documents
oc: Inserir de caractèrs especials dins vòstres documents

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
oc: La Taula de caractèrs GNOME es un programa d'afichatge dels caractèrs Unicode que fan partida del burèu GNOME. Aqueste programa permet d'afichar de caractèrs per blòt unicode o per tipe d'escritura. Apond de brèvas descripcions de caractèrs associats e de còps las significacions del caractèr en question.

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
oc: Gucharmap pòt tanben èsser utilizat per picar de caractèrs (amb lo copiar-pegar). La foncionalitat de recèrca emplega mantun metòdes de recèrca, dont la recèrca per nom unicode o per punt de còde del caractèr.

en: font;unicode;
oc: poliça;unicode;

en: All
oc: Totes / Totas

en: Unicode Block
oc: Blòt Unicode

en: Canonical decomposition:
oc: Descomposicion canonica :

en: [not a printable character]
oc: [caractèr que se pòt pas afichar]

en: General Character Properties
oc: Proprietats generalas del caractèr

en: In Unicode since:
oc: Present dins Unicode dempuèi :

note: character category
en: Unicode category:
oc: Categoria Unicode :

en: Various Useful Representations
oc: Divèrsas representacions utilas

en: UTF-8:
oc: UTF-8 :

en: UTF-16:
oc: UTF-16 :

en: C octal escaped UTF-8:
oc: UTF-8 en C octal escapat :

en: XML decimal entity:
oc: Entitat decimala XML :

en: Annotations and Cross References
oc: Anotacions e referéncias crosadas

en: Alias names:
oc: Noms d'aliàs :

en: Notes:
oc: Nòtas :

en: See also:
oc: Vejatz tanben :

en: Approximate equivalents:
oc: Equivalents aproximatius :

en: Equivalents:
oc: Equivalents :

en: CJK Ideograph Information
oc: Informacions suls ideograms chinés-japonés-coreans

en: Definition in English:
oc: Definicion en anglés :

en: Mandarin Pronunciation:
oc: Prononciacion mandarina :

en: Cantonese Pronunciation:
oc: Prononciacion cantonesa :

en: Japanese On Pronunciation:
oc: Prononciacion japonesa On :

en: Japanese Kun Pronunciation:
oc: Prononciacion japonesa Kun :

en: Tang Pronunciation:
oc: Prononciacion Tang :

en: Korean Pronunciation:
oc: Prononciacion coreana :

en: Characte_r Table
oc: _Taula de caractèrs

en: Character _Details
oc: _Detalhs del caractèr

en: Character Table
oc: Taula de caractèrs

en: Unknown character, unable to identify.
oc: Caractèr desconegut, impossible de l'identificar.

en: Not found.
oc: Pas trobat.

en: Character found.
oc: Lo caractèr es estat trobat.

en: By _Script
oc: Per _Escript

en: By _Unicode Block
oc: Per blòts _Unicode

en: Sho_w only glyphs from this font
oc: Afichar pas que los _glifes d'aquesta poliça

en: Snap _Columns to Power of Two
oc: Ajustar las _colomnas per poténcias de dos.

en: Zoom _In
oc: Zoom _+

en: Zoom _Out
oc: Zoom _-

en: _Normal Size
oc: Talha _normala

en: _Find
oc: _Recercar

en: _Help
oc: _Ajuda

en: _About
oc: _A prepaus

en: _Close Window
oc: _Tampar la fenèstra

en: _File
oc: _Fichièr

en: _Close
oc: _Tampar

en: _View
oc: _Afichatge

en: _Search
oc: _Recercar

en: Find _Next
oc: Recercar lo _seguent

en: Find _Previous
oc: Recercar lo _precedent

en: _Go
oc: _Començar

en: _Next Character
oc: Caractèr _seguent

en: _Previous Character
oc: Caractèr _precedent

en: _Contents
oc: _Ensenhador

en: Font
oc: Poliça de caractèr

en: Font Family
oc: Familha de poliças

en: Font Size
oc: Talha de la poliça

en: Script
oc: Escript

note: Unicode assigns "Common" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Common
oc: Comun

en: Information
oc: Entresenhas

note: follow hig guidelines
en: Find
oc: Recercar

en: _Previous
oc: _Precedent

en: _Next
oc: _Seguent

en: _Search:
oc: _Recercar :

en: Match _whole word
oc: _Mot entièr

en: Search in character _details
oc: Recercar dins los _detalhs del caractèr

en: <Non Private Use High Surrogate>
oc: <Seizet d'indireccion superior reservat a l'usatge pas privat>

en: <Private Use High Surrogate>
oc: <Seizet d'indireccion inferior reservat a l'usatge privat>

en: <Low Surrogate>
oc: <Seizet d'indireccion inferior>

en: <Private Use>
oc: <Usatge privat>

en: <Plane 15 Private Use>
oc: <Plan privat A (0F)>

en: <Plane 16 Private Use>
oc: <Plan privat B (10)>

en: <not assigned>
oc: <pas afectat>

en: Other, Control
oc: Autre, comanda

en: Other, Format
oc: Autre, formatatge

en: Other, Not Assigned
oc: Autre, pas afectat

en: Other, Private Use
oc: Autre, usatge privat

en: Other, Surrogate
oc: Autre, seizet d'indireccion

en: Letter, Lowercase
oc: Letra, minuscula

en: Letter, Modifier
oc: Letra, modificador

en: Letter, Other
oc: Letra, autre

en: Letter, Titlecase
oc: Letra, cassa de títol

en: Letter, Uppercase
oc: Letra, majuscula

en: Mark, Spacing Combining
oc: Marca, combinatòria amb chassa

en: Mark, Enclosing
oc: Marca, englobanta

en: Mark, Non-Spacing
oc: Marca, de chassa nulla

en: Number, Decimal Digit
oc: Nombre, chifra decimala

en: Number, Letter
oc: Nombre, letra

en: Number, Other
oc: Nombre, autre

en: Punctuation, Connector
oc: Ponctuacion, connectador

en: Punctuation, Dash
oc: Ponctuacion, jonhent

en: Punctuation, Close
oc: Ponctuacion, fin

en: Punctuation, Final Quote
oc: Ponctuacion, vergueta finala

en: Punctuation, Initial Quote
oc: Ponctuacion, vergueta iniciala

en: Punctuation, Other
oc: Ponctuacion, autre

en: Punctuation, Open
oc: Ponctuacion, començament

en: Symbol, Currency
oc: Simbòl, devisa monetària

en: Symbol, Modifier
oc: Simbòl, modificador

en: Symbol, Math
oc: Simbòl, matematic

en: Symbol, Other
oc: Simbòl, autre

en: Separator, Line
oc: Separador, linhas

en: Separator, Paragraph
oc: Separador, paragraf

en: Separator, Space
oc: Separador, espaci

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
oc: Gucharmap es un logicial liure ; lo podètz redistribuir e/o lo modificar conformadament a las disposicions de la Licéncia Publica Generala GNU, tala coma publicada per la Free Software Foundation ; version 3 de la licéncia, o encara (coma volètz) tota version ulteriora.

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
oc: La permission es acordada a títol gratuit, a tota persona que possedís una còpia dels fichièrs de donadas Unicode de los escambiar sens restriccion, qu'inclutz, sens cap de limitacion lo drech d'utilizar, modificar, fusionar, publicar, distribuir, e/o ne vendre de còpias.

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
oc: Gucharmap e los fichièrs de donadas Unicode es distribuit dins l'esper que seràn utils, mas SENS CAP DE GARANTIA ; sens la quita garantia implicita de COMERCIALIZACION o D'ADAPTACION A UN OBJÈCTE PARTICULAR. Per mai de detalhs vejatz la Licéncia Publica Generala GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Gucharmap; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02110-1301  USA
oc: Un exemplari de la Licéncia Publica Generala GNU deu èsser provesit amb Gucharmap ; s'es pas lo cas, escrivètz a la Free Software Foundation Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Also you should have received a copy of the Unicode Copyright along with Gucharmap; you can always find it at Unicode's website: http://www.unicode.org/copyright.html
oc: Vos cal tanben aver reçebut una còpia del copyright Unicode amb Gucharmap; Dins totes los cases lo podètz trobar sul site web d'Unicode : http://www.unicode.org/copyright.html

en: GNOME Character Map
oc: Taula de caractèrs de GNOME

en: Based on the Unicode Character Database 8.0.0
oc: Basada sus la banca de donadas dels caractèrs Unicode 8.0.0

en: Next Script
oc: Escript seguent

en: Previous Script
oc: Escript precedent

en: Next Block
oc: Blòt seguent

en: Previous Block
oc: Blòt precedent

note: Text to copy entry + button
en: _Text to copy:
oc: _Tèxte de copiar :

en: Copy to the clipboard.
oc: Copiar dins lo quichapapièrs.

en: Page _Setup
oc: Mesa en _pagina

note: g_menu_append (G_MENU (model), _("Print Preview"), "win.print-preview");
en: _Print
oc: _Imprimir

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
oc: Poliça iniciala (exemple : « Serif 27 »)

en: FONT
oc: POLIÇA

en: Character map grouping method
oc: Metòde de regropament de la taula de caractèrs

en: This is how the characters in the character map are grouped. The characters can either be grouped by 'script' or 'block'.
oc: S'agís del biais que los caractèrs de la taula de caractèrs son regropats. Los caractèrs pòdon èsser gropats siá per « escript » ('script'), siá per « blòt » ('block').

en: Character map font description
oc: Descripcion de la poliça de la taula de caractèrs

en: The font to use for the character map. If set to 'nothing' then the default is the system font with the size doubled. Otherwise it should be a font description string like 'Sans 24'.
oc: La poliça d'utilizar per la taula de caractèrs. Se definit a 'nothing', alara lo reglatge per defaut es la poliça del sistèma amb la talha doblada. Autrament aquò deuriá èsser una cadena de descripcion de poliça coma 'Sans 24'.

en: Snap number of columns to a power of two
oc: Ajustar lo nombre de colomnas per poténcias de 2

en: The number of columns in the character map grid is determined by the width of the window. If this setting is 'true' then the value will be forced to the nearest power of two.
oc: Lo nombre de colomnas dins la grasilha de la taula de caractèrs es determinat per la largor de la fenèstra. S'aqueste reglatge es definit a 'true', alara la valor serà forçada sus la poténcia mai pròcha de dos.

en: Last selected character
oc: Darrièr caractèr seleccionat

en: This is the last character that was selected in the character map (and will be selected again when the character map is next started).
    
    By default, it is the first letter of the alphabet in the current locale.
oc: S'agís del darrièr caractèr qu'es estat seleccionat dins la taula de caractèrs (e que serà seleccionat tornarmai a l'aviada venenta de la taula de caractèrs).
    
    Per defaut, es la primièra letra de l'alfabet dins la locala actuala.

en: Basic Latin
oc: Latin de basa

en: Latin-1 Supplement
oc: Suplement Latin-1

en: Latin Extended-A
oc: Latin espandit-A

en: Latin Extended-B
oc: Latin espandit-B

en: IPA Extensions
oc: Alfabet fonetic internacional (API)

en: Spacing Modifier Letters
oc: Letras modificadoiras d'espaçament

en: Combining Diacritical Marks
oc: Signes diacritics jonctius

en: Greek and Coptic
oc: Grèc e còpte

en: Cyrillic
oc: Cirillic

en: Cyrillic Supplement
oc: Suplement cirillic

en: Armenian
oc: Armèni

en: Hebrew
oc: Ebrieu

en: Arabic
oc: Arabi

en: Syriac
oc: Sèrbe

en: Arabic Supplement
oc: Suplement arabi

en: Mandaic
oc: Mandaïc

en: Arabic Extended-A
oc: Arabi Espandit-A

en: Bengali
oc: Bengalí

en: Tamil
oc: Tamol

en: Thai
oc: Tai

en: Lao
oc: Laocian

en: Myanmar
oc: Birman

en: Hangul Jamo
oc: Jamos Hangul

en: Ethiopic
oc: Etiopian

en: Ethiopic Supplement
oc: Suplement Etiopian

en: Cherokee
oc: Cheroquí

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
oc: Sillabari autoctòne canadian unificat

en: Ogham
oc: Ogam

en: Khmer
oc: Cmèr

en: Mongolian
oc: Mongòl

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
oc: Sillabaris autoctòns canadians unificats espandits

en: New Tai Lue
oc: Tai Lue novèl

en: Khmer Symbols
oc: Simbòls Cmèrs

en: Buginese
oc: Chinés

en: Combining Diacritical Marks Extended
oc: Diacritics espandits

en: Balinese
oc: Balinés

en: Sundanese
oc: Sodanés

en: Sundanese Supplement
oc: Suplement sodanés

en: Vedic Extensions
oc: Extensions vedicas

en: Phonetic Extensions
oc: Extensions foneticas

en: Phonetic Extensions Supplement
oc: Suplement extensions foneticas

en: Combining Diacritical Marks Supplement
oc: Suplement de marcas diacriticas jonctivas

en: Latin Extended Additional
oc: Latin espandit addicional

en: Greek Extended
oc: Grèc espandit

en: General Punctuation
oc: Ponctuacion generala

en: Superscripts and Subscripts
oc: Exponents e indicis

en: Currency Symbols
oc: Simbòls monetaris

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
oc: Marcas diacriticas jonctivas pels simbòls

en: Letterlike Symbols
oc: Simbòls letrats (Letterlike)

en: Number Forms
oc: Fraccions e nombres romans

en: Arrows
oc: Flèchas

en: Mathematical Operators
oc: Operadors matematics

en: Miscellaneous Technical
oc: Signes tecnics divèrses

en: Control Pictures
oc: Pictogramas de comanda

en: Optical Character Recognition
oc: Reconeissença optica de caractèrs

en: Enclosed Alphanumerics
oc: Caractèrs alfanumerics enrodats

en: Box Drawing
oc: Traçat de rectangles

en: Block Elements
oc: Elements de blòt

en: Geometric Shapes
oc: Formas geometricas

en: Miscellaneous Symbols
oc: Simbòls divèrses

en: Dingbats
oc: Ornaments tipografics (« Dingbats »)

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
oc: Simbòls matematics divèrses-A

en: Supplemental Arrows-A
oc: Suplement de flèchas-A

en: Braille Patterns
oc: Motius del Braille

en: Supplemental Arrows-B
oc: Suplement de flèchas-B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
oc: Simbòls matematics divèrses-B

en: Supplemental Mathematical Operators
oc: Operadors matematics suplementaris

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
oc: Simbòls e flèchas divèrses

en: Latin Extended-C
oc: Latin espandit-C

en: Coptic
oc: Còpte

en: Georgian Supplement
oc: Suplement georgian

en: Ethiopic Extended
oc: Etiopian espandit

en: Cyrillic Extended-A
oc: Cirillic espandit-A

en: Supplemental Punctuation
oc: Ponctuacion complementària

en: CJK Radicals Supplement
oc: Suplement de claus CJC

en: Kangxi Radicals
oc: Claus kangxi

en: Ideographic Description Characters
oc: Simbòls de descripcion ideografics

en: CJK Symbols and Punctuation
oc: Simbòls e ponctuacion CJC

en: Hangul Compatibility Jamo
oc: Jamos de compatibilitat hangul

en: Bopomofo Extended
oc: Bopomofo espandit

en: CJK Strokes
oc: Traches CJC

en: Katakana Phonetic Extensions
oc: Suplement fonetic katakana

en: Enclosed CJK Letters and Months
oc: Letras e meses CJC enrodats

en: CJK Compatibility
oc: Compatibilitat CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension A
oc: Extension A als ideogramas unificats CJC

en: Yijing Hexagram Symbols
oc: Exagramas del Yi-king

en: CJK Unified Ideographs
oc: Ideogramas unificats CJC

en: Yi Syllables
oc: Sillabas yi

en: Yi Radicals
oc: Claus yi

en: Cyrillic Extended-B
oc: Cirillic espandit-B

en: Modifier Tone Letters
oc: Letras de ton modificativas

en: Latin Extended-D
oc: Latin espandit-D

en: Common Indic Number Forms
oc: Formas numeralas indicas comunas

en: Devanagari Extended
oc: Devanagari Espandit

en: Hangul Jamo Extended-A
oc: Jamos hangul espandit-A

en: Javanese
oc: Javanés

en: Myanmar Extended-B
oc: Birman espandit-B

en: Myanmar Extended-A
oc: Birman espandit-A

en: Meetei Mayek Extensions
oc: Extensions meitei mayek

en: Ethiopic Extended-A
oc: Etiopian espandit-A

en: Latin Extended-E
oc: Latin espandit-E

en: Cherokee Supplement
oc: Supplément cherokee

en: Hangul Syllables
oc: Sillabas Hangulas

en: Hangul Jamo Extended-B
oc: Jamos hangul espandit-B

en: High Surrogates
oc: Mièja zòna nauta d'indireccion

en: High Private Use Surrogates
oc: Partida d'usatge privat de la mièja zòna nauta d'indireccion

en: Low Surrogates
oc: Mièja zòna bassa d'indireccion

en: Private Use Area
oc: Zòna d'usatge privat

en: CJK Compatibility Ideographs
oc: Ideogramas compatibles CJC

en: Alphabetic Presentation Forms
oc: Formas de presentacion alfabeticas

en: Arabic Presentation Forms-A
oc: Formas A de presentacion aràbias

en: Variation Selectors
oc: Selectors de varianta

en: Vertical Forms
oc: Formas verticalas

en: Combining Half Marks
oc: Mièg signes diacritics jonctius

en: CJK Compatibility Forms
oc: Formas de compatibilitat CJC

en: Small Form Variants
oc: Pichonas variantas de forma

en: Arabic Presentation Forms-B
oc: Formas B de presentacion aràbias

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
oc: caractèrs 1/2 e largor plena

en: Specials
oc: Caractèrs especials

en: Linear B Syllabary
oc: Sillabari Linear B

en: Linear B Ideograms
oc: Ideograma Linear B

en: Aegean Numbers
oc: Nombres aegians

en: Ancient Greek Numbers
oc: Nombres del grèc ancian

en: Ancient Symbols
oc: Simbòls ancians

en: Phaistos Disc
oc: Disc de Faïstòs

en: Lycian
oc: Lician

en: Coptic Epact Numbers
oc: Nombres epact còptes

en: Old Italic
oc: Italic ancian

en: Gothic
oc: Gotic

en: Old Permic
oc: Vièlh permian

en: Ugaritic
oc: Ogaritic

en: Old Persian
oc: Persan ancian

en: Deseret
oc: Deseret (mormon)

en: Caucasian Albanian
oc: Agbanian

en: Cypriot Syllabary
oc: Sillabari chipriòt

en: Imperial Aramaic
oc: Aramean imperial

en: Palmyrene
oc: Palmirenian

en: Nabataean
oc: Nabatean

en: Hatran
oc: Atran

en: Phoenician
oc: Fenician

en: Lydian
oc: Lidian

en: Meroitic Hieroglyphs
oc: Meroïtic ieroglific

en: Meroitic Cursive
oc: cursiu meroïtic

en: Old South Arabian
oc: Sud-arabic

en: Old North Arabian
oc: Nòrd-arabic

en: Manichaean
oc: Maniquean

en: Inscriptional Parthian
oc: Parta de las inscripcions

en: Inscriptional Pahlavi
oc: Pehlevi de las inscripcions

en: Psalter Pahlavi
oc: Pehlevi dels psautièrs

en: Old Turkic
oc: Turc antic

en: Old Hungarian
oc: Runas ongresa

en: Rumi Numeral Symbols
oc: Simbòls numerals Rumi

en: Sinhala Archaic Numbers
oc: Cingalés (nombres arcaïcs)

en: Khudawadi
oc: Khoudawadi

en: Tirhuta
oc: Tirhouta

en: Warang Citi
oc: Warang citi

en: Pau Cin Hau
oc: Pau cin hau

en: Cuneiform
oc: Cuneïfòrme

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
oc: Ponctuacion e nombres cuneifòrme

en: Early Dynastic Cuneiform
oc: Ancians cuneifòrmes dinastics

en: Egyptian Hieroglyphs
oc: Ieroglifes egipcians

en: Anatolian Hieroglyphs
oc: Ieroglifes ittits

en: Bamum Supplement
oc: Suplement bamon

en: Pahawh Hmong
oc: Hmong pahawh

en: Kana Supplement
oc: Suplement kana

en: Duployan
oc: Duploiat

en: Shorthand Format Controls
oc: Contraròtles de format acorchits

en: Byzantine Musical Symbols
oc: Simbòls de musica bizantins

en: Musical Symbols
oc: Simbòls de musica

en: Ancient Greek Musical Notation
oc: Notacion musicale en grèc ancian

en: Tai Xuan Jing Symbols
oc: Simbòls del Classic del mistèri suprème (I Ching)

en: Counting Rod Numerals
oc: Numerics de Counting Rod

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
oc: Simbòls alfanumerics matematics

en: Sutton SignWriting
oc: Lenga dels signa de Sutton

en: Mende Kikakui
oc: Mendé kikakui

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
oc: Simbòls matematics alfabetics arabis

en: Mahjong Tiles
oc: Pèças de Mahjong

en: Domino Tiles
oc: Pèças de domino

en: Playing Cards
oc: Cartas de jòc

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
oc: Suplement d'alfanumerics cerclats

en: Enclosed Ideographic Supplement
oc: Suplement d'ideogramas cerclats

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
oc: Simbòls divèrses e pictogramas

en: Emoticons
oc: Emoticònas

en: Ornamental Dingbats
oc: Cassèl ornamental

en: Transport and Map Symbols
oc: Simbòls de transpòrts e de topografia

en: Alchemical Symbols
oc: Simbòls alquimics

en: Geometric Shapes Extended
oc: Formas geometricas espandit

en: Supplemental Arrows-C
oc: Suplement C de flèchas

en: Supplemental Symbols and Pictographs
oc: Simbòls e pictogramas suplementaris

en: CJK Unified Ideographs Extension B
oc: Suplement Ideografic B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
oc: Suplement C als ideogramas unificats CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension D
oc: Suplement D als ideogramas unificats CJC

en: CJK Unified Ideographs Extension E
oc: Suplement E als ideogramas unificats CJC

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
oc: Suplement d'ideografes de compatibilitat CJK

en: Tags
oc: Atributs

en: Variation Selectors Supplement
oc: Suplements de selectors de variacion

en: Supplementary Private Use Area-A
oc: Zòna A suplementària d'usatge privat

en: Supplementary Private Use Area-B
oc: Zòna B suplementària d'usatge privat

en: Canadian Aboriginal
oc: Sillabaris canadians

en: Cypriot
oc: Chipriòt

en: Greek
oc: Grèc

en: Inherited
oc: Ereitatge

en: Signwriting
oc: Lenga dels signes
