gucharmap - en to ro translation catalogue (371 entries)

note: VERSION=@VERSION@
en: Character Map
ro: Hartă caractere

en: Insert special characters into documents
ro: Introducere caractere speciale în documente

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
ro: Doar GPL-3.0+ sau GFDL-1.3

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
ro: Hartă de caractere GNOME este un program de hartă de caractere Unicode, parte a desktopului GNOME. Acest program permite caracterelor să fie afișate de blocul unicode sau tipul de script. Include descrieri scurte a caracterelor legate și ocazional sensuri ale caracterului în cauză.

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
ro: Gucharmap poate fi, de asemenea, utilizat pentru a intra sau introduce caractere (prin copiere și lipire). Funcționalitatea de căutare permite utilizarea a mai multor metode de căutare, inclusiv după numele unicode sau punctul cod al caracterului.

en: All
ro: Toate

en: Unicode Block
ro: Bloc Unicode

en: Korean Education Hanja
ro: Educație coreeană Hanja

en: Korean Hanja for Use in Personal Names
ro: Hanja coreeană de folosit în numele de persoană

en: later removed at the code point
ro: eliminat mai târziu la punctul de cod

en: Font variant of
ro: Variantă de font a

en: No-break version of
ro: Nicio versiune de pauză a

en: Initial presentation form of
ro: Forma de prezentare inițială a

en: Medial presentation form of
ro: Forma de prezentare medială a

en: Final presentation form of
ro: Forma de prezentare finală a

en: Isolated presentation form of
ro: Forma de prezentare izolată a

en: Encircled form of
ro: Forma încercuită a

en: Superscript form of
ro: Forma superscript a

en: Subscript form of
ro: Forma subscript a

en: Vertical layout presentation form of
ro: Forma de prezentare de aranjament vertical a

en: Wide compatibility character of
ro: Caracter de compatibilitate largă a

en: Narrow compatibility character of
ro: Caracter de compatibilitate îngustă a

en: Small variant form of
ro: Forma de variantă mică a

en: CJK squared font variant of
ro: Variantă de font pătrată CJK a

en: Vulgar fraction form of
ro: Formă de fracție vulgară a

en: Unspecified compatibility character of
ro: Caracter de compatibilitate nespecificată a

en: Compatibility decomposition:
ro: Decompoziție de compatibilitate:

en: Canonical decomposition:
ro: Descompunere canonică:

en: [not a printable character]
ro: [nu este un caracter tipăribil]

en: General Character Properties
ro: Proprietăți generale ale caracterului

en: In Unicode since:
ro: În Unicode din:

note: character category
en: Unicode category:
ro: Categorie Unicode:

en: Various Useful Representations
ro: Diverse reprezentări utile

en: C octal escaped UTF-8:
ro: UTF-8 reprezentat în octal:

en: XML decimal entity:
ro: Entitate XML zecimală:

en: Annotations and Cross References
ro: Anotări și cross-referințe

en: Alias names:
ro: Nume alias:

en: Notes:
ro: Note:

en: See also:
ro: Vezi:

en: Approximate equivalents:
ro: Echivalențe aproximative:

en: Equivalents:
ro: Echivalențe:

en: CJK Ideograph Information
ro: Informație ideogramă CJK

en: Definition in English:
ro: Definiție în engleză:

en: Mandarin Pronunciation:
ro: Pronunție în mandarină:

en: Cantonese Pronunciation:
ro: Pronunție cantoneză:

en: Japanese On Pronunciation:
ro: Pronunție japoneză „On”:

en: Japanese Kun Pronunciation:
ro: Pronunție japoneză „Kun”:

en: Tang Pronunciation:
ro: Pronunție Tang:

en: Korean Pronunciation:
ro: Pronunție coreeană:

en: Vietnamese Pronunciation:
ro: Pronunție vietnameză:

en: Characte_r Table
ro: Tabel ca_ractere

en: Character _Details
ro: _Detalii caracter

en: Character Table
ro: Tabel caractere

en: Unknown character, unable to identify.
ro: Caracter necunoscut, nu se poate identifica.

en: Not found.
ro: Negăsit.

en: Character found.
ro: Caracter găsit.

en: By _Script
ro: Prin _script

en: By _Unicode Block
ro: Prin bloc _Unicode

en: Sho_w only glyphs from this font
ro: A_rată numai glifele din acest font

en: Snap _Columns to Power of Two
ro: Aliniază _coloanele la puteri ale lui doi

en: Zoom _In
ro: _Apropie

en: Zoom _Out
ro: _Depărtează

en: _Normal Size
ro: Dimensiune _normală

en: _Find
ro: _Găsește

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About
ro: _Despre

en: _Close Window
ro: În_chide fereastra

en: _File
ro: _Fișier

en: _Close
ro: În_chide

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Search
ro: _Căutare

en: Find _Next
ro: Caută î_nainte

en: Find _Previous
ro: Caută îna_poi

en: _Go
ro: _Navigare

en: _Next Character
ro: Caracter _următor

en: _Previous Character
ro: Caracter _precedent

en: _Contents
ro: _Conținut

en: Font Family
ro: Familie font

en: Font Size
ro: Dimensiune font

note: Unicode assigns "Unknown" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Information
ro: Informații

note: follow hig guidelines
en: Find
ro: Căutare

en: _Previous
ro: Îna_poi

en: _Next
ro: Î_nainte

en: _Search:
ro: _Caută:

en: Match _whole word
ro: _Potrivește cuvinte întregi

en: Search in character _details
ro: Căută în _detalii caracter

en: <Non Private Use High Surrogate>
ro: <Non-privat utilizează surogatul superior>

en: <Private Use High Surrogate>
ro: <Privat utilizează surogat superior>

en: <Low Surrogate>
ro: <Surogat inferior>

en: <Private Use>
ro: <Utilizare privată>

en: <Plane 15 Private Use>
ro: <Utilizare privată în planul 15>

en: <Plane 16 Private Use>
ro: <Utilizare privată în planul 16>

en: <not assigned>
ro: <neatribuit>

en: Other, Control
ro: Alta, control

en: Other, Format
ro: Alta, formatare

en: Other, Not Assigned
ro: Alta, neatribuită

en: Other, Private Use
ro: Alta, utilizare privată

en: Other, Surrogate
ro: Alta, surogat

en: Letter, Lowercase
ro: Alta, litere mici

en: Letter, Modifier
ro: Literă, modificator

en: Letter, Other
ro: Literă, alta

en: Letter, Titlecase
ro: Literă, majusculă de titlu

en: Letter, Uppercase
ro: Literă, majusculă

en: Mark, Spacing Combining
ro: Marcaj, spațiu combinat

en: Mark, Enclosing
ro: Marcaj, înglobare

en: Mark, Non-Spacing
ro: Marcaj, nespațiat

en: Number, Decimal Digit
ro: Număr, cifră zecimală

en: Number, Letter
ro: Număr, literă

en: Number, Other
ro: Numar, alta

en: Punctuation, Connector
ro: Punctuație, conector

en: Punctuation, Dash
ro: Punctuație, cratimă

en: Punctuation, Close
ro: Punctuație, punct

en: Punctuation, Final Quote
ro: Punctuație, apostrof închidere

en: Punctuation, Initial Quote
ro: Punctuație, apostrof deschidere

en: Punctuation, Other
ro: Punctuație, alta

en: Punctuation, Open
ro: Punctuație, deschidere

en: Symbol, Currency
ro: Simbol, monedă

en: Symbol, Modifier
ro: Simbol, modificator

en: Symbol, Math
ro: Simbol, matematică

en: Symbol, Other
ro: Simbol, alta

en: Separator, Line
ro: Separator, linie

en: Separator, Paragraph
ro: Separator, paragraf

en: Separator, Space
ro: Separator, spațiu

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ro: Gucharmap este software liber, îl puteți redistribui și/sau modifica în termenii GNU General Public License așa cum a fost publicată de către Free Software Foundation; fie versiunea 3 a licenței, sau (la latitudinea dumneavoastră) orice versiune ulterioară.

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
ro: Este oferită permisiunea, fără a fi nevoie de plată, oricărie persoane ce obține o copie a fișierele cu datele Unicode, incluzând, fără limitare, dreputurile de utilizare, modificare, combinare, publicare, distribuire și sau vânzare de copii.

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
ro: Gucharmap și fișiere de date Unicode sunt distribuite în speranța că vor fi folositoare, dar FĂRĂ NICI O GARANȚIE, fără chiar garanția implicită de VANDABILITATE sau POTRIVIRE PENTRU UN SCOP PARTICULAR. Citiți GNU General Public License pentru mai multe detalii.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Gucharmap; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA
ro: Ar fi trebuit să fi primit o copie a Licenței Publice Generale GNU împreună cu Gucharmap; dacă nu, scrieți la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA

en: Also you should have received a copy of the Unicode Copyright along with Gucharmap; you can always find it at Unicode's website: https://www.unicode.org/copyright.html
ro: De asemenea, ar fi trebuit să fi primit o copie a drepturilor de autor Unicode cu Gucharmap; puteți să o găsiți întotdeauna la pagina web Unicode: https://www.unicode.org/copyright.html

en: GNOME Character Map
ro: Hartă caractere GNOME

en: Based on the Unicode Character Database 15.1.0
ro: Bazat pe baza de date de caracter Unicode 15.1.0

en: Next Script
ro: Script următor

en: Previous Script
ro: Script precedent

en: Next Block
ro: Bloc următor

en: Previous Block
ro: Bloc precedent

note: Text to copy entry + button
en: _Text to copy:
ro: _Text de copiat:

en: Copy to the clipboard.
ro: Copiază în clipboard.

en: Page _Setup
ro: _Configurare pagină

note: g_menu_append (G_MENU (model), _("Print Preview"), "win.print-preview");
en: _Print
ro: _Tipărește

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
ro: Font de început, ex: „Serif 27”

en: [STRING…]
ro: [ȘIR…]

en: Character map grouping method
ro: Metodă de grupare de hartă de caractere

en: This is how the characters in the character map are grouped. The characters can either be grouped by 'script' or 'block'.
ro: Astfel se grupează caracterele în harta de caractere. Caracterele pot fi grupate ori după „script” ori după „bloc”.

en: Character map font description
ro: Descriere de font de hartă de caractere

en: The font to use for the character map. If set to 'nothing' then the default is the system font with the size doubled. Otherwise it should be a font description string like 'Sans 24'.
ro: Fontul de utilizat pentru harta de caractere. Dacă este stabilit la „nimic” atunci implicitul este fontul de sistem cu dimensiunea dublată. Altfel ar trebui să fie un șir de descriere de font precum „Sans 24”.

en: Snap number of columns to a power of two
ro: Agață numărul de coloane la o putere de doi

en: The number of columns in the character map grid is determined by the width of the window. If this setting is 'true' then the value will be forced to the nearest power of two.
ro: Numărul de coloane în grila hărții de caractere este determinat de lățimea ferestrei. Dacă această configurare este „true” atunci valoare va fi forțată la cea mai apropiată putere de doi.

en: Last selected character
ro: Ultimul caracter selectat

en: This is the last character that was selected in the character map (and will be selected again when the character map is next started). By default, it is the first letter of the alphabet in the current locale.
ro: Acesta este ultimul caracter care a fost selectat în harta de caractere (și va fi selectat din nou când harta de caractere este din nou pornită). Implicit, este prima literă din alfabet în localizarea curentă.

en: Basic Latin
ro: Latin de bază

en: Latin-1 Supplement
ro: Latin-1 suplimentar

en: Latin Extended-A
ro: Latin extins-A

en: Latin Extended-B
ro: Latin extins-B

en: IPA Extensions
ro: Extensii IPA

en: Spacing Modifier Letters
ro: Litere modificare spațiu

en: Combining Diacritical Marks
ro: Marcaje combinări diacritice

en: Greek and Coptic
ro: Grec și coptic

en: Cyrillic
ro: Chirilic

en: Cyrillic Supplement
ro: Chirilic suplimentar

en: Armenian
ro: Armean

en: Hebrew
ro: Evreiesc

en: Syriac
ro: Sirian

en: Arabic Supplement
ro: Arab suplimentar

en: Samaritan
ro: Samaritean

en: Syriac Supplement
ro: Supliment Syriac

en: Arabic Extended-B
ro: Arabă extinsă-B

en: Arabic Extended-A
ro: Arabă extinsă-A

en: Thai
ro: Tailandez

en: Ethiopic
ro: Etiopian

en: Ethiopic Supplement
ro: Etiopian suplimentar

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
ro: Silabe canadiene aborigene unificate

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
ro: Silabe canadiene aborigene unificate extinse

en: New Tai Lue
ro: Tai Le nou

en: Khmer Symbols
ro: Simboluri Khmer

en: Buginese
ro: Bughineză

en: Tai Tham
ro: Tai Tam

en: Combining Diacritical Marks Extended
ro: Combinarea mărcilor diacritice extinse

en: Balinese
ro: Balineză

en: Sundanese
ro: Sundaneză

en: Cyrillic Extended-C
ro: Chirilică extinsă-C

en: Georgian Extended
ro: Georgiană extinsă

en: Sundanese Supplement
ro: Supliment sundanez

en: Vedic Extensions
ro: Extensii vedice

en: Phonetic Extensions
ro: Extensii fonetice

en: Phonetic Extensions Supplement
ro: Extensii fonetice suplimentare

en: Combining Diacritical Marks Supplement
ro: Marcaje combinări diacritice suplimentare

en: Latin Extended Additional
ro: Latin adițional extins

en: Greek Extended
ro: Grec extins

en: General Punctuation
ro: Punctuație generală

en: Superscripts and Subscripts
ro: Exponenți și indici

en: Currency Symbols
ro: Simboluri monetare

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ro: Combinații marcaje diacritice pentru simboluri

en: Letterlike Symbols
ro: Simboluri asemănătoare literelor

en: Number Forms
ro: Forme numerice

en: Arrows
ro: Săgeți

en: Mathematical Operators
ro: Operatori matematici

en: Miscellaneous Technical
ro: Diverse tehnice

en: Control Pictures
ro: Imagini de control

en: Optical Character Recognition
ro: Recunoaștere optică a caracterelor

en: Enclosed Alphanumerics
ro: Alfanumerice înglobate

en: Box Drawing
ro: Desene rectangulare

en: Block Elements
ro: Elemente bloc

en: Geometric Shapes
ro: Forme geometrice

en: Miscellaneous Symbols
ro: Simboluri diverse

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ro: Simboluri matematice diverse - A

en: Supplemental Arrows-A
ro: Săgeți suplimentare - A

en: Braille Patterns
ro: Simboluri Braille

en: Supplemental Arrows-B
ro: Săgeți suplimentare - B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
ro: Simboluri matematice diverse - B

en: Supplemental Mathematical Operators
ro: Operatori matematici suplimentari

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
ro: Simboluri și săgeți diverse

en: Latin Extended-C
ro: Latin extins-C

en: Georgian Supplement
ro: Georgian suplimentar

en: Ethiopic Extended
ro: Etiopian extins

en: Cyrillic Extended-A
ro: Chirilic extins

en: Supplemental Punctuation
ro: Punctuație suplimentară

en: CJK Radicals Supplement
ro: Supliment radicali CJK

en: Kangxi Radicals
ro: Radicali Kangxi

en: Ideographic Description Characters
ro: Caractere descrieri ideografice

en: CJK Symbols and Punctuation
ro: Simboluri și punctuație CJK

en: Hangul Compatibility Jamo
ro: Hangul compatibil Jamo

en: Bopomofo Extended
ro: Bopomofo extins

en: CJK Strokes
ro: Simboluri CJK

en: Katakana Phonetic Extensions
ro: Extensii fonetice Katakana

en: Enclosed CJK Letters and Months
ro: Litere și luni CJK înglobate

en: CJK Compatibility
ro: Compatibilitate CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension A
ro: Ideograme CJK unificate extensia A

en: Yijing Hexagram Symbols
ro: Simboluri Yijing Hexagram

en: CJK Unified Ideographs
ro: Ideograme Unificate CJK

en: Yi Syllables
ro: Silabe Yi

en: Yi Radicals
ro: Radicali Yi

en: Cyrillic Extended-B
ro: Chirilic extins-B

en: Modifier Tone Letters
ro: Litere modificare ton

en: Latin Extended-D
ro: Latin extins-D

en: Common Indic Number Forms
ro: Forme numerice indice comune

en: Devanagari Extended
ro: Devanagari extins

en: Hangul Jamo Extended-A
ro: Hangul Jamo extins-A

en: Javanese
ro: Javaneză

en: Myanmar Extended-B
ro: Myanmar extinsă-B

en: Myanmar Extended-A
ro: Myanmar extins-A

en: Meetei Mayek Extensions
ro: Extensii Mayek Meetei

en: Ethiopic Extended-A
ro: Etiopian extins-A

en: Latin Extended-E
ro: Latină extinsă-E

en: Cherokee Supplement
ro: Supliment Cherokee

en: Hangul Syllables
ro: Silabe Hangul

en: Hangul Jamo Extended-B
ro: Hangul Jamo extins-B

en: High Surrogates
ro: Surogați superiori

en: High Private Use Surrogates
ro: Surogați utilizare privată superioară

en: Low Surrogates
ro: Surogați inferiori

en: Private Use Area
ro: Zonă utilizare privată

en: CJK Compatibility Ideographs
ro: Ideograme compatibilitate CJK

en: Alphabetic Presentation Forms
ro: Forme prezentare alfabetică

en: Arabic Presentation Forms-A
ro: Forme prezentare arabică - A

en: Variation Selectors
ro: Selectori variație

en: Vertical Forms
ro: Forme verticale

en: Combining Half Marks
ro: Marcaje înjumătățite combinare

en: CJK Compatibility Forms
ro: Forme compatibilitate CJK

en: Small Form Variants
ro: Variante de formă mică

en: Arabic Presentation Forms-B
ro: Forme de prezentare arabică - B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ro: Forme de lungime jumătate și integrală

en: Specials
ro: Special

en: Linear B Syllabary
ro: Silabe liniare B

en: Linear B Ideograms
ro: Ideograbe liniare B

en: Aegean Numbers
ro: Numere Aegean

en: Ancient Greek Numbers
ro: Numere greacă antică

en: Ancient Symbols
ro: Simboluri antice

en: Coptic Epact Numbers
ro: Numere epact coptice

en: Old Italic
ro: Italic vechi

en: Gothic
ro: Gotic

en: Old Permic
ro: Permică veche

en: Old Persian
ro: Persană veche

en: Caucasian Albanian
ro: Albaneză caucaziană

en: Linear A
ro: Liniar A

en: Latin Extended-F
ro: Latin extins-F

en: Cypriot Syllabary
ro: Silabe cipriote

en: Imperial Aramaic
ro: Aramaică imperială

en: Phoenician
ro: Feniciană

en: Lydian
ro: Lidiană

en: Meroitic Hieroglyphs
ro: Hieroglife Meroitice

en: Meroitic Cursive
ro: Meroitic cursivă

en: Old South Arabian
ro: Arabă veche sudică

en: Old North Arabian
ro: Arabă de nord veche

en: Avestan
ro: Avestană

en: Inscriptional Parthian
ro: Partiană inscripțională

en: Inscriptional Pahlavi
ro: Pahlaviană inscripțională

en: Old Turkic
ro: Turcică veche

en: Old Hungarian
ro: Ungară veche

en: Rumi Numeral Symbols
ro: Simboluri numerice Rumi

en: Arabic Extended-C
ro: Arabă extinsă-C

en: Old Sogdian
ro: Sogdiană veche

en: Sogdian
ro: Sogdiană

en: Old Uyghur
ro: Ughiură veche

en: Kaithi
ro: Kaiti

en: Sinhala Archaic Numbers
ro: Numere arhaice Sinhala

en: Mongolian Supplement
ro: Supliment mongol

en: Zanabazar Square
ro: Piața Zanabazar

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
ro: Silabe canadiene aborigene unificate extinse-A

en: Devanagari Extended-A
ro: Devanagari extins-A

en: Lisu Supplement
ro: Supliment Lisu

en: Tamil Supplement
ro: Supliment Tamil

en: Cuneiform
ro: Cuneiformă

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
ro: Simboluri și punctuație cuneiformă

en: Early Dynastic Cuneiform
ro: Cuneiforme dinastice timpurii

en: Cypro-Minoan
ro: Ciprio-Minioană

en: Egyptian Hieroglyphs
ro: Hieroglife egiptene

en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
ro: Controale de format de hieroglifă egipteană

en: Anatolian Hieroglyphs
ro: Hieroglife anatoliene

en: Bamum Supplement
ro: Supliment Bamum

en: Ideographic Symbols and Punctuation
ro: Simboluri și punctuație ideografică

en: Tangut Components
ro: Componente Tangut

en: Khitan Small Script
ro: Script mic Khitan

en: Tangut Supplement
ro: Supliment Tangut

en: Kana Extended-B
ro: Kana extinsă-B

en: Kana Supplement
ro: Supliment Kana

en: Kana Extended-A
ro: Kana extinsă-A

en: Small Kana Extension
ro: Extensie Kana mică

en: Shorthand Format Controls
ro: Controale de format stenografic

en: Znamenny Musical Notation
ro: Notație muzicală Znamenny

en: Byzantine Musical Symbols
ro: Simboluri muzicale bizantine

en: Musical Symbols
ro: Simboluri muzicale

en: Ancient Greek Musical Notation
ro: Notație muzicală din greaca antică

en: Kaktovik Numerals
ro: Numerale Kaktovik

en: Mayan Numerals
ro: Numerale Mayan

en: Tai Xuan Jing Symbols
ro: Simboluri Tai Xuan Jing

en: Counting Rod Numerals
ro: Cifre bastonașe numărare

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ro: Simboluri alfanumerice matematice

en: Sutton SignWriting
ro: Scriere prin semne Sutton

en: Latin Extended-G
ro: Latin extins-G

en: Glagolitic Supplement
ro: Supliment Galgolitic

en: Cyrillic Extended-D
ro: Chirilică extinsă-D

en: Ethiopic Extended-B
ro: Etiopian extins-B

en: Indic Siyaq Numbers
ro: Numere Siyaq Indice

en: Ottoman Siyaq Numbers
ro: Numere Siyaq otomane

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
ro: Simboluri alfabetice matematice arabe

en: Mahjong Tiles
ro: Piese Mahjong

en: Domino Tiles
ro: Piese Domino

en: Playing Cards
ro: Cărți de joc

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
ro: Supliment alfanumeric înglobat

en: Enclosed Ideographic Supplement
ro: Supliment ideografic înglobat

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
ro: Simboluri și pictograme diverse

en: Emoticons
ro: Emoticoane

en: Ornamental Dingbats
ro: Dingbats ornamentale

en: Transport and Map Symbols
ro: Simboluri de hartă și de transport

en: Alchemical Symbols
ro: Simboluri alchimice

en: Geometric Shapes Extended
ro: Forme geometrice extinsă

en: Supplemental Arrows-C
ro: Săgeți-C suplimentare

en: Supplemental Symbols and Pictographs
ro: Simboluri și pictograme suplimentare

en: Chess Symbols
ro: Simboluri de șah

en: Symbols and Pictographs Extended-A
ro: Simboluri și pictograme extinsă-A

en: Symbols for Legacy Computing
ro: Simboluri pentru tehnică de calcul de moștenire

en: CJK Unified Ideographs Extension B
ro: Ideograme CJK unificate extensia B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
ro: Ideograme CJK unificate extensia C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
ro: Ideograme CJK unificate extensia D

en: CJK Unified Ideographs Extension E
ro: Ideograme unificate CJK extensia E

en: CJK Unified Ideographs Extension F
ro: Ideograme unificate CJK extensia F

en: CJK Unified Ideographs Extension I
ro: Ideograme CJK unificate extensia I

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ro: Ideograme compatibile CJK suplimentare

en: CJK Unified Ideographs Extension G
ro: Ideograme unificate CJK extensia G

en: CJK Unified Ideographs Extension H
ro: Ideograme CJK unificate extensia H

en: Tags
ro: Etichete

en: Variation Selectors Supplement
ro: Selectori variație suplimentari

en: Supplementary Private Use Area-A
ro: Zonă utilizare privată suplimentară A

en: Supplementary Private Use Area-B
ro: Zonă utilizare privată suplimentară B

en: Canadian Aboriginal
ro: Aborigen canadian

en: Common
ro: Comun

en: Cypriot
ro: Cipriot

en: Cypro Minoan
ro: Cipriot Minoană

en: Greek
ro: Grec

en: Inherited
ro: Moștenit

en: Linear B
ro: Liniar B

en: Signwriting
ro: Scriere prin semne
