gucharmap 2.12 - en to rw translation catalogue (69 entries)

en: Font
rw: Intego-nyuguti

en: Font Size
rw: Ingano

en: Searching...
rw: Gushakisha...

en: Basic Latin
rw: Ikilatini shingiro

en: Latin Extended-A
rw: Ikilatini gitomoye-A

en: Latin Extended-B
rw: Ikilatini gitomoye-B

en: IPA Extensions
rw: Amayagura IPA

en: Spacing Modifier Letters
rw: Inyuguti mpindura tandukanya

en: Combining Diacritical Marks
rw: Ijyaniranya ry'utumenyetso ndanga

en: Cyrillic
rw: Nyasilike

en: Cyrillic Supplementary
rw: Ibirenze bya Nyasilike

en: Armenian
rw: Nyarumeniya

en: Hebrew
rw: Igiheburayo

en: Arabic
rw: Icyarabu

en: Gurmukhi
rw: Gurumuki

en: Tamil
rw: Tamili

en: Telugu
rw: Tegulu

en: Malayalam
rw: Malayalamu

en: Thai
rw: Tayi

en: Lao
rw: Lawo

en: Georgian
rw: Ikinyageworugiya

en: Hangul Jamo
rw: Hanguru Jamo

en: Mongolian
rw: Nyamongoliya

en: Greek Extended
rw: Ikigereki cyaguye

en: General Punctuation
rw: utwatuzo rusange

en: Superscripts and Subscripts
rw: Iyandikahejuru n'Iyandikahasi

en: Currency Symbols
rw: Ibimenyetso by'Ifaranga

en: Letterlike Symbols
rw: Inyuguti nk'ibimenyetso

en: Number Forms
rw: Imigaragarire y'imibare

en: Arrows
rw: Utwambi

en: Mathematical Operators
rw: Ibimenyetso by'Imibare

en: Miscellaneous Technical
rw: Uburyo bunyuranye

en: Control Pictures
rw: Amashusho y'igenzura

en: Optical Character Recognition
rw: Imenya ry'inyuguti zirebwa

en: Enclosed Alphanumerics
rw: Umugereka mibarenyuguti

en: Box Drawing
rw: Agasanduku k'ishushanya

en: Block Elements
rw: Urwunge rw'ibintu

en: Geometric Shapes
rw: Imisusireshusho nshushanyano

en: Miscellaneous Symbols
rw: Ibimenyetso bindi bibonetse

en: Dingbats
rw: Ibintu

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
rw: Ibimenyetso-A by'imibare bindi

en: Supplemental Arrows-A
rw: Utwambi-A tw'ikirenga

en: Braille Patterns
rw: Ibice by'Imyandikire y'Impumyi

en: Supplemental Arrows-B
rw: Utwambi-B tw'Ikirenga

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
rw: Ibimenyetso-B by'Imibare Bindi

en: Ideographic Description Characters
rw: Inyuguti nsobanura ibimenyetso shusho

en: Katakana
rw: katakana

en: Hangul Compatibility Jamo
rw: Icungamari Jamo Hanguru

en: Bopomofo Extended
rw: Bopomofo yaguye

en: CJK Compatibility
rw: Icungamari CJK

en: CJK Unified Ideographs
rw: Ibimenyetso shusho CJK

en: Private Use Area
rw: Ikoreshwa ry'ubuso ryihariye

en: CJK Compatibility Ideographs
rw: Ibimenyetso shusho CJK bijyanye

en: Alphabetic Presentation Forms
rw: Imigaragarire y'iyerekana ry'urutondenyuguti

en: Arabic Presentation Forms-A
rw: Imigaragarire-A y'iyererekana nyarabu

en: Combining Half Marks
rw: Ivanga ry'Ibimenyetso Cyakabiri

en: CJK Compatibility Forms
rw: Imigaragarire y'ijyana CJK

en: Small Form Variants
rw: Umugaragarire muto w'ibihinduka

en: Arabic Presentation Forms-B
rw: Imigaragarire-B y'iyerekana nyarabu

en: Specials
rw: Bidasanzwe

en: Gothic
rw: Ikinyagotike

en: Ugaritic
rw: Icyugaritike

en: Greek
rw: Ikigereki

en: Hangul
rw: Hanguru

en: Latin
rw: Ikiratini

en: All
rw: Byose

en: Script
rw: Inyandiko-porogaramu

en: Information
rw: Ibisobanuro

note: follow hig guidelines
en: Find
rw: Gushaka
