gucharmap - en to th translation catalogue (404 entries)

en: Character Map
th: ผังอักขระ

en: Insert special characters into documents
th: แทรกอักขระพิเศษเข้าในเอกสาร

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
th: "ผังอักขระของ GNOME" เป็นโปรแกรมผังอักขระยูนิโค้ด และเป็นส่วนหนึ่งของเดสก์ท็อป GNOME โปรแกรมนี้สามารถแสดงอักขระเรียงตามบล็อคยูนิโค้ดหรือตามภาษาเขียนก็ได้ และยังแสดงคำบรรยายสังเขปเกี่ยวกับอักขระที่เกี่ยวข้อง และในบางกรณีก็แสดงความหมายของอักขระที่แสดงด้วย

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
th: Gucharmap ยังสามารถใช้ป้อนอักขระต่างๆ ได้ด้วย (ด้วยการคัดลอกไปแปะ) ความสามารถในการค้นหาช่วยให้สามารถค้นหาอักขระด้วยวิธีต่างๆ ได้ รวมถึงการค้นด้วยชื่อหรือรหัสยูนิโค้ดของตัวอักขระ

en: font;unicode;
th: แบบอักษร;ฟอนต์;ยูนิโค้ด;

en: All
th: ทั้งหมด

en: Unicode Block
th: บล็อคของยูนิโค้ด

en: Canonical decomposition:
th: ส่วนประกอบบัญญัติไว้:

en: [not a printable character]
th: [ไม่ใช่อักขระที่สามารถพิมพ์ได้]

en: General Character Properties
th: คุณสมบัติของอักขระทั่วไป

en: In Unicode since:
th: อยู่ในยูนิโค้ดตั้งแต่:

note: character category
en: Unicode category:
th: รายการยูนิโค้ด:

en: Various Useful Representations
th: การแทนค่าที่น่าสนใจ

en: C octal escaped UTF-8:
th: UTF-8 หลีกเป็นฐานแปดแบบภาษาซี:

en: XML decimal entity:
th: เอนทิตีตัวอ้างอิงฐานสิบแบบ XML:

en: Annotations and Cross References
th: คำอธิบายและการอ้างอิงข้าม

en: Alias names:
th: ชื่ออื่นๆ:

en: Notes:
th: หมายเหตุ:

en: See also:
th: ดูประกอบ:

en: Approximate equivalents:
th: รูปแบบใกล้เคียง:

en: Equivalents:
th: เท่ากัน:

en: CJK Ideograph Information
th: ข้อมูลอักษรภาพ CJK

en: Definition in English:
th: คำนิยามในภาษาอังกฤษ:

en: Mandarin Pronunciation:
th: การออกเสียงภาษาจีนกลาง:

en: Cantonese Pronunciation:
th: การออกเสียงสำเนียงกวางตุ้ง:

en: Japanese On Pronunciation:
th: การออกเสียง On ของภาษาญี่ปุ่น:

en: Japanese Kun Pronunciation:
th: การออกเสียง Kun ของภาษาญี่ปุ่น:

en: Tang Pronunciation:
th: การออกเสียงในราชวงศ์ถัง:

en: Korean Pronunciation:
th: การออกเสียงภาษาเกาหลี:

en: Characte_r Table
th: _ตารางอักขระ

en: Character _Details
th: _รายละเอียดของอักขระ

en: Character Table
th: ตารางอักขระ

en: Unknown character, unable to identify.
th: อักขระที่ไม่รู้จัก ไม่สามารถระบุได้

en: Not found.
th: ไม่พบ

en: Character found.
th: พบอักขระ

en: By _Script
th: เรียงตาม_ภาษาเขียน

en: By _Unicode Block
th: เรียงตามบล็อคของยู_นิโค้ด

en: Sho_w only glyphs from this font
th: แสดงเฉพาะตัวอักษรจากแบบ_อักษรนี้เท่านั้น

en: Snap _Columns to Power of Two
th: จัดคอลัมน์เป็นจำนวนกำลังของ_สอง

en: Zoom _In
th: ขยายเ_ข้า

en: Zoom _Out
th: ขยาย_ออก

en: _Normal Size
th: ขนาด_ปกติ

en: _Find
th: _หา

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Close Window
th: ปิ_ดหน้าต่าง

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Close
th: ปิ_ด

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _Search
th: _ค้นหา

en: Find _Next
th: หา_ต่อ

en: Find _Previous
th: หา_ก่อนหน้า

en: _Go
th: ไ_ป

en: _Next Character
th: อักขระ_ถัดไป

en: _Previous Character
th: อักขระ_ก่อนหน้า

en: _Contents
th: เ_นื้อหา

en: Font
th: แบบอักษร

en: Font Family
th: ตระกูลแบบอักษร

en: Font Size
th: ขนาดแบบอักษร

en: Script
th: ภาษาเขียน

note: Unicode assigns "Common" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Common
th: ปกติ

en: Information
th: ข้อมูล

note: follow hig guidelines
en: Find
th: ค้นหา

en: _Previous
th: _ก่อนหน้า

en: _Next
th: _ถัดไป

en: _Search:
th: _ค้นหา:

en: Match _whole word
th: ค้นหา_ทั้งคำ

en: Search in character _details
th: ค้นหาในเนื้อหา_รายละเอียดของอักขระ

en: <Non Private Use High Surrogate>
th: <ตัวแทนครึ่งบน ส่วนใช้งานปกติ>

en: <Private Use High Surrogate>
th: <ตัวแทนครึ่งบน ส่วนใช้งานเอกชน>

en: <Low Surrogate>
th: <ตัวแทนครึ่งล่าง>

en: <Private Use>
th: <ส่วนใช้งานเอกชน>

en: <Plane 15 Private Use>
th: <ส่วนใช้งานเอกชน ระนาบ 15>

en: <Plane 16 Private Use>
th: <ส่วนใช้งานเอกชน ระนาบ 16>

en: <not assigned>
th: <ไม่ได้กำหนด>

en: Other, Control
th: อื่นๆ, ควบคุม

en: Other, Format
th: อื่นๆ, รูปแบบ

en: Other, Not Assigned
th: อื่นๆ, ไม่ได้กำหนด

en: Other, Private Use
th: อื่นๆ, ส่วนใช้งานเอกชน

en: Other, Surrogate
th: อื่นๆ, ตัวแทน

en: Letter, Lowercase
th: ตัวอักษร, ตัวพิมพ์เล็ก

en: Letter, Modifier
th: ตัวอักษร, ตัวขยาย

en: Letter, Other
th: ตัวอักษร, อื่นๆ

en: Letter, Titlecase
th: ตัวอักษร, Titlecase

en: Letter, Uppercase
th: ตัวอักษร, ตัวพิมพ์ใหญ่

en: Mark, Spacing Combining
th: เครื่องหมาย, ตัวเขียนประกอบแบบมีความกว้าง

en: Mark, Enclosing
th: เครื่องหมาย, ล้อมกรอบ

en: Mark, Non-Spacing
th: เครื่องหมาย, ไม่มีความกว้าง

en: Number, Decimal Digit
th: ตัวเลข, ตัวเลขฐานสิบ

en: Number, Letter
th: ตัวเลข, ตัวอักษร

en: Number, Other
th: ตัวเลข, อื่นๆ

en: Punctuation, Connector
th: เครื่องหมายวรรคตอน, ตัวเชื่อม

en: Punctuation, Dash
th: เครื่องหมายวรรคตอน, เครื่องหมายขีด

en: Punctuation, Close
th: เครื่องหมายวรรคตอน, เครื่องหมายปิด

en: Punctuation, Final Quote
th: เครื่องหมายวรรคตอน, เครื่องหมายคำพูดปิด

en: Punctuation, Initial Quote
th: เครื่องหมายวรรคตอน, เครื่องหมายคำพูดเปิด

en: Punctuation, Other
th: เครื่องหมายวรรคตอน, อื่นๆ

en: Punctuation, Open
th: เครื่องหมายวรรคตอน, เปิด

en: Symbol, Currency
th: สัญลักษณ์, เงินตรา

en: Symbol, Modifier
th: สัญลักษณ์, ตัวขยาย

en: Symbol, Math
th: สัญลักษณ์, คณิตศาสตร์

en: Symbol, Other
th: สัญลักษณ์, อื่นๆ

en: Separator, Line
th: เครื่องหมายแบ่ง, เส้น

en: Separator, Paragraph
th: เครื่องหมายแบ่ง, ย่อหน้า

en: Separator, Space
th: เครื่องหมายแบ่ง, ช่องว่าง

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
th: Gucharmap เป็นซอฟต์แวร์เสรี คุณสามารถแจกจ่ายต่อ และ/หรือ แก้ไขโปรแกรมได้ ภายใต้เงื่อนไขของ GNU General Public License ที่เผยแพร่โดยมูลนิธิซอฟต์แวร์เสรี ไม่ว่าจะเป็นสัญญาอนุญาตรุ่นที่ 3 หรือรุ่นถัดมา (ตามแต่คุณจะเลือก)

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
th: อนุญาตโดยปราศจากค่าธรรมเนียม ให้บุคคลใดก็ตามที่ได้รับแฟ้มข้อมูลยูนิโค้ด สามารถกระทำการใดๆ กับแฟ้มข้อมูลได้โดยไม่มีข้อจำกัด รวมถึงและไม่จำกัดเพียงสิทธิ์ที่จะใช้งาน ทำสำเนา ดัดแปลง รวมเข้ากับข้อมูลอื่น ติดประกาศ แจกจ่าย และ/หรือ ขายฉบับสำเนา

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
th: Gucharmap และข้อมูลยูนิโค้ด เผยแพร่ด้วยความหวังว่าโปรแกรมจะมีประโยชน์ แต่ _ไม่มีการรับประกันใดๆ_ ไม่มีแม้การรับประกัน _อรรถประโยชน์เชิงพาณิชย์_ หรือ _ความเหมาะสมสำหรับวัตถุประสงค์เฉพาะกิจใดๆ_ กรุณาอ่าน GNU General Public License เพื่อดูรายละเอียดเพิ่มเติม

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Gucharmap; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02110-1301  USA
th: คุณควรจะได้รับสำเนาของ GNU General Public License มาพร้อมกับ Gucharmap ถ้าคุณไม่ได้รับ กรุณาติดต่อไปที่ Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02110-1301  USA

en: Also you should have received a copy of the Unicode Copyright along with Gucharmap; you can always find it at Unicode's website: http://www.unicode.org/copyright.html
th: นอกจากนี้ คุณควรจะได้รับสำเนาของ Unicode Copyright มาพร้อมกับ Gucharmap ด้วย ซึ่งมีให้ดาวน์โหลดตลอดเวลาที่เว็บไซต์ของยูนิโค้ด: http://www.unicode.org/copyright.html

en: GNOME Character Map
th: ผังอักขระของ GNOME

en: Based on the Unicode Character Database 8.0.0
th: โดยใช้ฐานข้อมูลอักขระยูนิโค้ด 8.0.0

en: Next Script
th: ภาษาเขียนถัดไป

en: Previous Script
th: ภาษาเขียนก่อนหน้า

en: Next Block
th: บล็อคถัดไป

en: Previous Block
th: บล็อคก่อนหน้า

note: Text to copy entry + button
en: _Text to copy:
th: _ข้อความที่จะคัดลอก:

en: Copy to the clipboard.
th: ทำสำเนาไปยังคลิปบอร์ด

en: Page _Setup
th: _ตั้งค่าหน้ากระดาษ

note: g_menu_append (G_MENU (model), _("Print Preview"), "win.print-preview");
en: _Print
th: _พิมพ์

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
th: แบบอักษรที่จะใช้ตอนเริ่มต้น เช่น: 'Serif 27'

en: Character map grouping method
th: วิธีการจัดกลุ่มผังอักขระ

en: This is how the characters in the character map are grouped. The characters can either be grouped by 'script' or 'block'.
th: วิธีการจัดกลุ่มอักขระต่างๆ ในผังอักขระ ซึ่งอาจจัดกลุ่มตาม 'script' (ภาษาเขียน) หรือ 'block' (บล็อคยูนิโค้ด) ก็ได้

en: Character map font description
th: คำบรรยายแบบอักษรของผังอักขระ

en: The font to use for the character map. If set to 'nothing' then the default is the system font with the size doubled. Otherwise it should be a font description string like 'Sans 24'.
th: แบบอักษรที่จะใช้กับผังอักขระ ถ้ากำหนดเป็น 'nothing' ก็จะใช้แบบอักษรของระบบโดยปริยาย โดยเพิ่มขนาดตัวอักษรเป็นสองเท่า มิฉะนั้น ก็กำหนดให้เป็นคำบรรยายแบบอักษร เช่น 'Sans 24'

en: Snap number of columns to a power of two
th: จัดคอลัมน์เป็นจำนวนกำลังของสอง

en: The number of columns in the character map grid is determined by the width of the window. If this setting is 'true' then the value will be forced to the nearest power of two.
th: จำนวนคอลัมน์ของตารางในผังอักขระจะพิจารณาจากความกว้างของหน้าต่าง ถ้าค่าตั้งนี้เป็น 'true' ก็จะบังคับค่านี้ให้เป็นกำลังของสองที่ใกล้ที่สุด

en: Last selected character
th: อักขระที่เลือกล่าสุด

en: This is the last character that was selected in the character map (and will be selected again when the character map is next started).
    
    By default, it is the first letter of the alphabet in the current locale.
th: อักขระล่าสุดที่เลือกในผังอักขระ และจะเลือกอีกเมื่อเปิดผังอักขระในครั้งต่อไป
    
    โดยปกติ ค่านี้จะเป็นตัวอักษรตัวแรกของอักขระของโลแคลปัจจุบัน

[ctx: First letter]
note: The unicode code point of the first letter of the alphabet
en: 0x41
th: 0x0e01

en: Basic Latin
th: ละตินพื้นฐาน

en: Latin-1 Supplement
th: ละติน-1 ส่วนเสริม

en: Latin Extended-A
th: ละติน ส่วนขยาย A

en: Latin Extended-B
th: ละติน ส่วนขยาย B

en: IPA Extensions
th: IPA, ส่วนขยาย

en: Spacing Modifier Letters
th: ตัวขยายแบบมีความกว้าง

en: Combining Diacritical Marks
th: เครื่องหมายกำกับเสียงเขียนประกอบ

en: Greek and Coptic
th: กรีกและคอปติก

en: Cyrillic
th: ซีริลลิก

en: Cyrillic Supplement
th: ซีริลลิก ส่วนเสริม

en: Armenian
th: อาร์เมเนียน

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Arabic
th: อารบิก

en: Syriac
th: ซีริแอก

en: Arabic Supplement
th: อารบิก ส่วนเสริม

en: Thaana
th: ทานะ

en: N'Ko
th: เอ็นโก

en: Samaritan
th: สะมาเรีย

en: Mandaic
th: มันดาอิก

en: Arabic Extended-A
th: อารบิก ส่วนขยาย A

en: Devanagari
th: เทวนาครี

en: Bengali
th: เบ็งกาลี

en: Gurmukhi
th: คุรุมุขี

en: Gujarati
th: คุชราตี

en: Oriya
th: โอริยา

en: Tamil
th: ทมิฬ

en: Telugu
th: เตลุคู

en: Kannada
th: กัณณาท

en: Malayalam
th: มลยาฬัม

en: Sinhala
th: สิงหล

en: Thai
th: ไทย

en: Lao
th: ลาว

en: Tibetan
th: ทิเบต

en: Myanmar
th: พม่า

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: Hangul Jamo
th: ฮันกึล, จาโม

en: Ethiopic
th: เอธิโอเปีย

en: Ethiopic Supplement
th: เอธิโอเปีย ส่วนเสริม

en: Cherokee
th: เชอโรกี

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
th: รูปพยางค์รวมภาษาชนเผ่าพื้นเมืองแคนาดา

en: Ogham
th: ออกัม

en: Runic
th: รูนิก

en: Tagalog
th: ตากาล็อก

en: Hanunoo
th: ฮานูโนโอ

en: Buhid
th: บูฮิด

en: Tagbanwa
th: ตักบันวา

en: Khmer
th: เขมร

en: Mongolian
th: มองโกเลีย

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
th: รูปพยางค์รวมภาษาชนเผ่าพื้นเมืองแคนาดา ส่วนขยาย

en: Limbu
th: ลิมบู

en: Tai Le
th: ไทลื้อ

en: New Tai Lue
th: ไทลื้อใหม่

en: Khmer Symbols
th: เขมร, สัญลักษณ์

en: Buginese
th: บูกินีส

en: Tai Tham
th: ธรรม

en: Combining Diacritical Marks Extended
th: เครื่องหมายกำกับเสียงเขียนประกอบ ส่วนขยาย

en: Balinese
th: บาหลี

en: Sundanese
th: ซุนดา

en: Batak
th: บาตัก

en: Lepcha
th: เลปชา

en: Ol Chiki
th: โอล จิกี

en: Sundanese Supplement
th: ซูดาน ส่วนเสริม

en: Vedic Extensions
th: ส่วนขยายพระเวท

en: Phonetic Extensions
th: ส่วนขยายสัทศาสตร์

en: Phonetic Extensions Supplement
th: ส่วนขยายสัทศาสตร์ ส่วนเสริม

en: Combining Diacritical Marks Supplement
th: เครื่องหมายกำกับเสียงเขียนประกอบ ส่วนเสริม

en: Latin Extended Additional
th: ละติน ส่วนขยายเพิ่มเติม

en: Greek Extended
th: กรีก ส่วนขยาย

en: General Punctuation
th: เครื่องหมายวรรคตอนทั่วไป

en: Superscripts and Subscripts
th: ตัวยกและตัวห้อย

en: Currency Symbols
th: สัญลักษณ์หน่วยเงิน

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
th: เครื่องหมายกำกับเสียงเขียนประกอบสำหรับสัญลักษณ์

en: Letterlike Symbols
th: สัญลักษณ์คล้ายตัวอักษร

en: Number Forms
th: รูปแบบตัวเลข

en: Arrows
th: ลูกศร

en: Mathematical Operators
th: ตัวกระทำคณิตศาสตร์

en: Miscellaneous Technical
th: ทางเทคนิคเบ็ดเตล็ด

en: Control Pictures
th: รูปภาพอักขระควบคุม

en: Optical Character Recognition
th: โอซีอาร์

en: Enclosed Alphanumerics
th: อักษรเลขในกรอบ

en: Box Drawing
th: วาดกล่อง

en: Block Elements
th: ชิ้นส่วนบล็อค

en: Geometric Shapes
th: รูปทรงเรขาคณิต

en: Miscellaneous Symbols
th: สัญลักษณ์เบ็ดเตล็ด

en: Dingbats
th: ดิงแบตส์

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
th: สัญลักษณ์คณิตศาสตร์จิปาถะ A

en: Supplemental Arrows-A
th: ลูกศร ส่วนเสริม A

en: Braille Patterns
th: อักษรเบรลล์

en: Supplemental Arrows-B
th: ลูกศร ส่วนเสริม B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
th: สัญลักษณ์คณิตศาสตร์จิปาถะ B

en: Supplemental Mathematical Operators
th: ตัวกระทำคณิตศาสตร์ส่วนเสริม

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
th: สัญลักษณ์และลูกศรจิปาถะ

en: Glagolitic
th: กลาโกลิติก

en: Latin Extended-C
th: ละติน ส่วนขยาย C

en: Coptic
th: คอปติก

en: Georgian Supplement
th: จอร์เจีย ส่วนเสริม

en: Tifinagh
th: ทิฟินาค

en: Ethiopic Extended
th: เอธิโอเปีย ส่วนขยาย

en: Cyrillic Extended-A
th: ซีริลลิก ส่วนขยาย A

en: Supplemental Punctuation
th: เครื่องหมายวรรคตอน ส่วนเสริม

en: CJK Radicals Supplement
th: อักษรธาตุ CJK ส่วนเสริม

en: Kangxi Radicals
th: รากคำคังซี

en: Ideographic Description Characters
th: อักขระบรรยายอักษรภาพ

en: CJK Symbols and Punctuation
th: เครื่องหมายและสัญลักษณ์ CJK

en: Hiragana
th: ฮิรางานะ

en: Katakana
th: คาตาคานะ

en: Bopomofo
th: ปอพอมอฟอ (จู้อิน)

en: Hangul Compatibility Jamo
th: จาโมฮันกึล เพื่อใช้ข้ามระบบ

en: Kanbun
th: คันบุน

en: Bopomofo Extended
th: ปอพอมอฟอ (จู้อิน) ส่วนขยาย

en: CJK Strokes
th: เส้นขีด CJK

en: Katakana Phonetic Extensions
th: คาตาคานะ ส่วนขยายสัทศาสตร์

en: Enclosed CJK Letters and Months
th: อักษรและเดือน CJK ในวงเล็บ

en: CJK Compatibility
th: อักขระ CJK เพื่อใช้ข้ามระบบ

en: CJK Unified Ideographs Extension A
th: อักษรภาพ CJK รวม ส่วนขยาย A

en: Yijing Hexagram Symbols
th: สัญลักษณ์แผนภูมิหกเส้นอี้จิง

en: CJK Unified Ideographs
th: อักษรภาพ CJK รวม

en: Yi Syllables
th: อี้, พยางค์

en: Yi Radicals
th: อี้, รากอักษร

en: Lisu
th: ลีซอ

en: Vai
th: ไว

en: Cyrillic Extended-B
th: ซีริลลิก ส่วนขยาย B

en: Bamum
th: บามุม

en: Modifier Tone Letters
th: ตัวขยายวรรณยุกต์

en: Latin Extended-D
th: ละติน ส่วนขยาย D

en: Syloti Nagri
th: สิลอฏีนาครี

en: Common Indic Number Forms
th: รูปแบบตัวเลขสามัญตระกูลอินเดีย

en: Phags-pa
th: ผัคสปะ

en: Saurashtra
th: เสาราษฎร์

en: Devanagari Extended
th: เทวนาครี ส่วนขยาย

en: Kayah Li
th: คยาห์

en: Rejang
th: เรอจัง

en: Hangul Jamo Extended-A
th: ฮันกึล, จาโม, ส่วนขยาย A

en: Javanese
th: ชวา

en: Myanmar Extended-B
th: พม่า ส่วนขยาย B

en: Cham
th: จาม

en: Myanmar Extended-A
th: พม่า ส่วนขยาย A

en: Tai Viet
th: ไทเวียด

en: Meetei Mayek Extensions
th: มณีปุรี ส่วนขยาย

en: Ethiopic Extended-A
th: เอธิโอเปีย ส่วนขยาย A

en: Latin Extended-E
th: ละติน ส่วนขยาย E

en: Cherokee Supplement
th: เชอโรกี ส่วนเสริม

en: Meetei Mayek
th: มณีปุรี (ไมไต มาเยก)

en: Hangul Syllables
th: ฮันกึล, พยางค์

en: Hangul Jamo Extended-B
th: ฮันกึล, จาโม, ส่วนขยาย B

en: High Surrogates
th: ตัวแทนครึ่งบน

en: High Private Use Surrogates
th: ตัวแทนครึ่งบน ส่วนใช้งานเอกชน

en: Low Surrogates
th: ตัวแทนครึ่งล่าง

en: Private Use Area
th: พื้นที่ใช้งานเอกชน

en: CJK Compatibility Ideographs
th: อักษรภาพ CJK เพื่อใช้ข้ามระบบ

en: Alphabetic Presentation Forms
th: รูปแบบแสดงผลอักขระ

en: Arabic Presentation Forms-A
th: รูปแบบแสดงผลอารบิก A

en: Variation Selectors
th: ตัวเลือกรูปเขียน

en: Vertical Forms
th: รูปแบบแนวตั้ง

en: Combining Half Marks
th: เครื่องหมายเขียนประกอบครึ่งซีก

en: CJK Compatibility Forms
th: รูปแบบอักษร CJK เพื่อใช้ข้ามระบบ

en: Small Form Variants
th: อักษรแบบเล็ก

en: Arabic Presentation Forms-B
th: รูปแบบแสดงผลอารบิก B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
th: รูปแบบครึ่งความกว้างและเต็มความกว้าง

en: Specials
th: พิเศษ

en: Linear B Syllabary
th: ลิเนียร์ B, พยางค์

en: Linear B Ideograms
th: ลิเนียร์ B, อักษรภาพ

en: Aegean Numbers
th: ตัวเลขอีเจียน

en: Ancient Greek Numbers
th: ตัวเลขกรีกโบราณ

en: Ancient Symbols
th: สัญลักษณ์โบราณ

en: Phaistos Disc
th: แผ่นจานไฟส์ทอส

en: Lycian
th: ลิเชีย

en: Carian
th: แคเรีย

en: Coptic Epact Numbers
th: ตัวเลขคอปติกแบบ Epact

en: Old Italic
th: อิตาลิกเก่า

en: Gothic
th: โกธิก

en: Old Permic
th: เปอร์มิกเก่า

en: Ugaritic
th: ยูการิติก

en: Old Persian
th: เปอร์เซียเก่า

en: Deseret
th: เดเซอเร็ต

en: Shavian
th: เชเวียน

en: Osmanya
th: ออสมันยา

en: Elbasan
th: เอลบาซาน

en: Caucasian Albanian
th: แอลเบเนียแถบคอเคซัส

en: Linear A
th: ลิเนียร์ A

en: Cypriot Syllabary
th: ซิพริออต, พยางค์

en: Imperial Aramaic
th: อาราเมอิกจักรวรรดิ

en: Palmyrene
th: พัลไมรีน

en: Nabataean
th: นาบาเทีย

en: Hatran
th: ฮัตรา

en: Phoenician
th: ฟินิเชียน

en: Lydian
th: ลิเดีย

en: Meroitic Hieroglyphs
th: เมโรอิติกแบบไฮโรกลิฟ

en: Meroitic Cursive
th: เมโรอิติกแบบตัวเขียนต่อเชื่อม

en: Kharoshthi
th: ขโรษฐี

en: Old South Arabian
th: อาระเบียใต้เก่า

en: Old North Arabian
th: อาระเบียเหนือเก่า

en: Manichaean
th: แมนิคีอัน

en: Avestan
th: อเวสตะ

en: Inscriptional Parthian
th: พาร์เทียจารึก

en: Inscriptional Pahlavi
th: พาลาวีจารึก

en: Psalter Pahlavi
th: พาลาวีเพลงสวด

en: Old Turkic
th: เตอร์กิกเก่า

en: Old Hungarian
th: ฮังการีเก่า

en: Rumi Numeral Symbols
th: เครื่องหมายตัวเลขรูมี

en: Brahmi
th: พราหมี

en: Kaithi
th: ไกถี

en: Sora Sompeng
th: โสรา โสมเปงค์

en: Chakma
th: จักมา

en: Mahajani
th: มหาชนี

en: Sharada
th: ศารทา

en: Sinhala Archaic Numbers
th: ตัวเลขสิงหลโบราณ

en: Khojki
th: โขชกี

en: Multani
th: มุลตานี

en: Khudawadi
th: ขุทาพาที

en: Grantha
th: คฤนถ์

en: Tirhuta
th: ติรหุตา

en: Siddham
th: สิทธัม

en: Modi
th: โมฑี

en: Takri
th: ตากรี

en: Ahom
th: อาหม

en: Warang Citi
th: วรังกษิติ

en: Pau Cin Hau
th: เป่าจิ้นห่าว

en: Cuneiform
th: คูนิฟอร์ม

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
th: ตัวเลขและเครื่องหมายคูนิฟอร์ม

en: Early Dynastic Cuneiform
th: คูนิฟอร์มสมัยราชวงศ์ต้น

en: Egyptian Hieroglyphs
th: ไฮโรกลิฟอียิปต์

en: Anatolian Hieroglyphs
th: ไฮโรกลิฟอนาโตเลีย

en: Bamum Supplement
th: บามุม ส่วนเสริม

en: Mro
th: มรู

en: Bassa Vah
th: บัสซา (วาห์)

en: Pahawh Hmong
th: ม้ง

en: Miao
th: ม้ง (พอลลาร์ด)

en: Kana Supplement
th: คานะ ส่วนเสริม

en: Duployan
th: ดูพลอยัน

en: Shorthand Format Controls
th: อักขระควบคุมรูปแบบชวเลข

en: Byzantine Musical Symbols
th: สัญลักษณ์ดนตรีไบแซนไทน์

en: Musical Symbols
th: สัญลักษณ์ดนตรี

en: Ancient Greek Musical Notation
th: สัญลักษณ์ดนตรีกรีกโบราณ

en: Tai Xuan Jing Symbols
th: สัญลักษณ์ไท่สวนจิง

en: Counting Rod Numerals
th: ตัวเลขติ้วนับ

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
th: สัญลักษณ์อักษรคณิตศาสตร์

en: Sutton SignWriting
th: สัญลักษณ์ภาษามือซัตทัน

en: Mende Kikakui
th: เมนดี

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
th: สัญลักษณ์อักษรคณิตศาสตร์อารบิก

en: Mahjong Tiles
th: ไพ่นกกระจอก

en: Domino Tiles
th: โดมิโน

en: Playing Cards
th: ไพ่ป๊อก

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
th: อักษรเลขในกรอบ ส่วนเสริม

en: Enclosed Ideographic Supplement
th: อักษรภาพในกรอบ ส่วนเสริม

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
th: สัญลักษณ์และรูปภาพจิปาถะ

en: Emoticons
th: รูปสีหน้า

en: Ornamental Dingbats
th: ดิงแบตส์ประดับ

en: Transport and Map Symbols
th: สัญลักษณ์คมนาคมและแผนที่

en: Alchemical Symbols
th: สัญลักษณ์เล่นแร่แปรธาตุ

en: Geometric Shapes Extended
th: รูปทรงเรขาคณิต ส่วนขยาย

en: Supplemental Arrows-C
th: ลูกศร ส่วนเสริม C

en: Supplemental Symbols and Pictographs
th: สัญลักษณ์และรูปภาพ ส่วนเสริม

en: CJK Unified Ideographs Extension B
th: อักษรภาพ CJK รวม ส่วนขยาย B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
th: อักษรภาพ CJK รวม ส่วนขยาย C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
th: อักษรภาพ CJK รวม ส่วนขยาย D

en: CJK Unified Ideographs Extension E
th: อักษรภาพ CJK รวม ส่วนขยาย E

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
th: อักษรภาพ CJK เพื่อใช้ข้ามระบบ ส่วนเสริม

en: Tags
th: แท็ก

en: Variation Selectors Supplement
th: ตัวเลือกรูปเขียน ส่วนเสริม

en: Supplementary Private Use Area-A
th: พื้นที่ใช้งานเอกชน ส่วนเสริม A

en: Supplementary Private Use Area-B
th: พื้นที่ใช้งานเอกชน ส่วนเสริม B

en: Braille
th: อักษรเบรลล์

en: Canadian Aboriginal
th: ภาษาชนเผ่าพื้นเมืองแคนาดา

en: Cypriot
th: ซิพริออต

en: Greek
th: กรีก

en: Han
th: ฮั่น

en: Hangul
th: ฮันกึล

en: Inherited
th: ตามอักขระที่ประกอบ

en: Latin
th: ละติน

en: Linear B
th: ลิเนียร์ B

en: Phags Pa
th: พัคสปะ

en: Signwriting
th: สัญลักษณ์ภาษามือ

en: Yi
th: อี้
