gucharmap - en to tr translation catalogue (382 entries)

note: VERSION=@VERSION@
en: Character Map
tr: Karakter Haritası

en: Insert special characters into documents
tr: Özel karakterleri belgelere yerleştir

en: font;unicode;
tr: yazı tipi;unicode;evrensel kod;

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
tr: GPL-3.0+ veya GFDL-1.3-only

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
tr: GNOME Karakter Eşlem, GNOME masaüstünün bir parçası olan Evrensel Kod (Unicode) karakter eşleme programıdır. Bu program, karakterlerin evrensel kod blok veya betik türleri tarafından görüntülenmesine olanak tanır. İlgili karakterlerin kısa açıklamalarını ve zaman zaman söz konusu karakterin anlamlarını içerir.

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
tr: Gucharmap, karakterlerin girilmesi (kopyala ve yapıştır yoluyla) için de kullanılabilir. Arama işlevi, evrensel kod adı veya karakterin kodlama noktasını kullanmak da dahil olmak üzere çeşitli arama yöntemleri sağlar.

en: All
tr: Tümü

en: Unicode Block
tr: Unicode Öbeği

en: Korean Education Hanja
tr: Kore Eğitim Hanjası

en: Korean Hanja for Use in Personal Names
tr: Kişisel Ad Kullanımı İçin Kore Hanjası

en: later removed at the code point
tr: sonradan kod noktasında kaldırıldı

en: Font variant of
tr: Yazı tipi türevi

en: No-break version of
tr: Kesme yok sürümü

en: Initial presentation form of
tr: Başlangıç sunum biçimi

en: Medial presentation form of
tr: Orta sunum biçimi

en: Final presentation form of
tr: Bitiş sunum biçimi

en: Isolated presentation form of
tr: Ayrık sunum biçimi

en: Encircled form of
tr: Çevrili biçimi

en: Superscript form of
tr: Üst simge biçimi

en: Subscript form of
tr: Alt simge biçimi

en: Vertical layout presentation form of
tr: Dikey düzen sunum biçimi

en: Wide compatibility character of
tr: Geniş uyumluluk karakteri

en: Narrow compatibility character of
tr: Dar uyumluluk karakteri

en: Small variant form of
tr: Küçük türev biçimi

en: CJK squared font variant of
tr: CJK kare yazı tipi türevi

en: Vulgar fraction form of
tr: Bayağı kesir biçimi

en: Unspecified compatibility character of
tr: Belirtilmemiş uyumluluk karakteri

en: Compatibility decomposition:
tr: Uyumluluk ayrıştırma:

en: Canonical decomposition:
tr: Kanonik ayrıştırma:

en: [not a printable character]
tr: [basılamaz karakter]

en: General Character Properties
tr: Genel Karakter Özellikleri

en: In Unicode since:
tr: Unicode'a eklenişi:

note: character category
en: Unicode category:
tr: Unicode kategorisi:

en: Various Useful Representations
tr: Türlü Gerekli Biçimler

en: C octal escaped UTF-8:
tr: C sekizli çıkışlı UTF-8:

en: XML decimal entity:
tr: XML ondalık varlığı:

en: Annotations and Cross References
tr: Ek Açıklamalar ve Çapraz Başvurular

en: Alias names:
tr: Rumuz ismi:

en: Notes:
tr: Notlar:

en: See also:
tr: Bakınız:

en: Approximate equivalents:
tr: Yaklaşık eşitlik:

en: Equivalents:
tr: Eşitlikler:

en: CJK Ideograph Information
tr: CJK İdeograf Bilgisi

en: Definition in English:
tr: İngilizce Tanımı:

en: Mandarin Pronunciation:
tr: Mandarin Telafuz:

en: Cantonese Pronunciation:
tr: Kantonca Telafuz:

en: Japanese On Pronunciation:
tr: Japonca On Telefuz:

en: Japanese Kun Pronunciation:
tr: Japonca Kun Telefuz:

en: Tang Pronunciation:
tr: Tang Telefuz:

en: Korean Pronunciation:
tr: Korece Telafuz:

en: Vietnamese Pronunciation:
tr: Vietnamca Telafuz:

en: Characte_r Table
tr: Karakte_r Tablosu

en: Character _Details
tr: Karakter _Ayrıntıları

en: Character Table
tr: Karakter Tablosu

en: Unknown character, unable to identify.
tr: Bilinmeyen karakter, bulunamıyor.

en: Not found.
tr: Bulunamadı.

en: Character found.
tr: Karakter bulundu.

en: By _Script
tr: _Betiğe göre

en: By _Unicode Block
tr: _Unicode Öbeğine göre

en: Sho_w only glyphs from this font
tr: Sadece bu yazı tipinin kabartmalarını g_öster

en: Snap _Columns to Power of Two
tr: _Sütunları İkinin Kuvvetlerinde Atla

en: Zoom _In
tr: _Büyült

en: Zoom _Out
tr: _Küçült

en: _Normal Size
tr: _Normal Boyut

en: _Find
tr: _Bul

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Close Window
tr: _Pencereyi Kapat

en: _File
tr: _Dosya

en: _Close
tr: _Kapat

en: _View
tr: _Bak

en: _Search
tr: _Ara

en: Find _Next
tr: _Sonrakini Bul

en: Find _Previous
tr: Ö_ncekini Bul

en: _Go
tr: _Git

en: _Next Character
tr: _Sonraki Karakter

en: _Previous Character
tr: Ö_nceki Karakter

en: _Contents
tr: İçi_ndekiler

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Font Family
tr: Yazı Tipi Ailesi

en: Font Size
tr: Yazı Tipi Boyutu

en: Script
tr: Betik

note: Unicode assigns "Unknown" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Information
tr: Bilgi

note: follow hig guidelines
en: Find
tr: Bul

en: _Previous
tr: Ö_nceki

en: _Next
tr: _Sonraki

en: _Search:
tr: _Ara:

en: Match _whole word
tr: _Tam kelimeyi eşle

en: Search in character _details
tr: Karakter _ayrıntılarında ara

en: <Non Private Use High Surrogate>
tr: <Özel Kullanımı Olmayan Yukarı Yedek>

en: <Private Use High Surrogate>
tr: <Özel Kullanım Yukarı Yedek>

en: <Low Surrogate>
tr: <Alçak Yedek>

en: <Private Use>
tr: <Özel Kullanım>

en: <Plane 15 Private Use>
tr: <Düzlem 15 Özel Kullanım>

en: <Plane 16 Private Use>
tr: <Düzlem 16 Özel Kullanım>

en: <not assigned>
tr: <atanmadı>

en: Other, Control
tr: Diğer, Kontrol

en: Other, Format
tr: Diğer, Biçim

en: Other, Not Assigned
tr: Diğer, Atanmadı

en: Other, Private Use
tr: Diğer, Özel Kullanım

en: Other, Surrogate
tr: Diğer, Yedek

en: Letter, Lowercase
tr: Karakter, Küçük Harf

en: Letter, Modifier
tr: Karakter, Değiştirici

en: Letter, Other
tr: Karakter, Diğer

en: Letter, Titlecase
tr: Karakter, Başlık

en: Letter, Uppercase
tr: Karakter, büyük harf

en: Mark, Spacing Combining
tr: İşaret, Boşluk Birleştirici

en: Mark, Enclosing
tr: İşaret, Kapatan

en: Mark, Non-Spacing
tr: İşaret, Boşluk Bırakmayan

en: Number, Decimal Digit
tr: Sayı, Ondalık Ayırıcı

en: Number, Letter
tr: Sayı, Karakter

en: Number, Other
tr: Sayı, Diğer

en: Punctuation, Connector
tr: Noktalama, Bağlayıcı

en: Punctuation, Dash
tr: Noktalama, Çizgi

en: Punctuation, Close
tr: Noktalama, Kapat

en: Punctuation, Final Quote
tr: Noktalama, Son Çift Tırnak

en: Punctuation, Initial Quote
tr: Noktalama, İlk Çift Tırnak

en: Punctuation, Other
tr: Noktalama, Diğer

en: Punctuation, Open
tr: Noktalama, Açık

en: Symbol, Currency
tr: Sembol, Para Birimi

en: Symbol, Modifier
tr: Sembol, Değiştirici

en: Symbol, Math
tr: Sembol, Matematik

en: Symbol, Other
tr: Sembol, diğer

en: Separator, Line
tr: Ayraç, Çizgi

en: Separator, Paragraph
tr: Ayraç, Paragraf

en: Separator, Space
tr: Ayraç, Boşluk

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
tr: Gucharmap bir özgür yazılımdır; Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı'nın 3. veya (tercihinize bağlı olarak) daha sonraki bir sürümü altında yeniden dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
tr: İzin burada ücretsiz olarak Unokod veri dosyalarının bir kopyasını alan her kişiye hiçbir kısıtlama olmaksızın, kullanım, kopyalama, değiştirme, birleştirme, yayınlama, dağıtma ve/veya kopyaları satma haklarının kısıtlanmaması kaydıyla verilmiştir.

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
tr: Gucharmap ve Unikod veri dosyaları faydalı olacağı umularak dağıtılmaktadır, fakat HİÇ BİR GARANTİSİ YOKTUR; SATILABİLİRLİĞİ veya\n HERHANGİBİR AMACA UYGUNLUĞU için dahi zımni bir garanti
    içermez. Daha fazla bilgi için GNU Genel Kamu Lisansı'na bakın.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Gucharmap; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA
tr: Gucharmap ile birlikte GNU Genel Kamu Lisansı'nın bir kopyasını birlikte almış olmalısınız; almadıysanız, <https://www.gnu.org/licenses/> adresine bakınız.

en: Also you should have received a copy of the Unicode Copyright along with Gucharmap; you can always find it at Unicode's website: https://www.unicode.org/copyright.html
tr: Ayrıca Unikod Telif Hakkı'nın bir kopyasını Gucharmap ile almış olmalısınız, bunu her zaman Unikod'un web sayfası https://www.unicode.org/copyright.html adresinden bulabilirsiniz

en: GNOME Character Map
tr: GNOME Karakter Haritası

en: Based on the Unicode Character Database 15.1.0
tr: Unikod Karakter Veri Tabanı 15.1.0 Temel Alınmıştır

en: Next Script
tr: Sonraki Betik

en: Previous Script
tr: Önceki Betik

en: Next Block
tr: Sonrakı Blok

en: Previous Block
tr: Ö_nceki Blok

note: Text to copy entry + button
en: _Text to copy:
tr: Kopyalanacak _metin:

en: Copy to the clipboard.
tr: Panoya kopyala.

en: Page _Setup
tr: Sayfa _Ayarı

note: g_menu_append (G_MENU (model), _("Print Preview"), "win.print-preview");
en: _Print
tr: _Yazdır

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
tr: Başlanacak yazı tipi, örneğin: 'Serif 27'

en: FONT
tr: YAZI TİPİ

en: [STRING…]
tr: [DİZGE…]

en: Character map grouping method
tr: Karakter eşlem kümeleme yöntemi

en: This is how the characters in the character map are grouped. The characters can either be grouped by 'script' or 'block'.
tr: Bu, karakter eşlemdeki karakterlerin kümeleme biçimidir. Karakterler, 'betik' ya da 'blok'a göre kümelendirilebilir.

en: Character map font description
tr: Karakter eşlem yazı tipi açıklaması

en: The font to use for the character map. If set to 'nothing' then the default is the system font with the size doubled. Otherwise it should be a font description string like 'Sans 24'.
tr: Karakter eşlem için kullanılacak yazı tipidir. Eğer 'hiçbirşey' ('nothing') olarak ayarlanırsa, öntanımlı sistem yazı tipi, boyutu iki katına çıkarılarak kullanılır. Aksi halde, 'Sans 24' gibi bir yazı tipi tanımlama dizgesi olmalıdır.

en: Snap number of columns to a power of two
tr: Sütun sayısını ikinin kuvvetlerinde atla

en: The number of columns in the character map grid is determined by the width of the window. If this setting is 'true' then the value will be forced to the nearest power of two.
tr: Karakter eşlem tablosundaki sütun sayısı, pencere genişliğine göre belirlenir. Eğer bu ayar 'doğru' ise, ilgili değer ikinin en yakın katına eşitlenmeye zorlanacaktır.

en: Last selected character
tr: Son seçilen karakter

en: This is the last character that was selected in the character map (and will be selected again when the character map is next started). By default, it is the first letter of the alphabet in the current locale.
tr: Bu, karakter eşlemde seçilmiş olan son karakterdir (ve karakter eşlemin bir sonraki başlatılışında yeniden seçilecektir). Öntanımlı olarak, geçerli yereldeki alfabenin ilk harfidir.

en: Basic Latin
tr: Temel Latin

en: Latin-1 Supplement
tr: Latince-1 Eşleniği

en: Latin Extended-A
tr: Latince Genişletilmiş-A

en: Latin Extended-B
tr: Latince Genişletilmiş-B

en: IPA Extensions
tr: IPA Uzantıları

en: Spacing Modifier Letters
tr: Boşluk Değiştirici Karakterler

en: Combining Diacritical Marks
tr: Diakritik İşaretler Birleştiriliyor

en: Greek and Coptic
tr: Yunan ve Eski Mısır

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic Supplement
tr: Kiril Eşleniği

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Arabic
tr: Arapça

en: Syriac
tr: Süryanice

en: Arabic Supplement
tr: Arapça Eşleniği

en: Samaritan
tr: Samiriler

en: Syriac Supplement
tr: Süryanice Eşleniği

en: Arabic Extended-B
tr: Arapça Genişletilmiş-B

en: Arabic Extended-A
tr: Arapça Genişletilmiş-A

en: Thai
tr: Taylandça

en: Tibetan
tr: Tibetçe

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Ethiopic
tr: Etiopik

en: Ethiopic Supplement
tr: Etiopik Eşleniği

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
tr: Birleşik Kanada Aboriginal Heceleri

en: Mongolian
tr: Moğolca

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
tr: Birleşik Kanada Aborijinal Genişletilmiş Heceleri

en: New Tai Lue
tr: Yeni Tai Lue

en: Khmer Symbols
tr: Khmer Sembolleri

en: Combining Diacritical Marks Extended
tr: Genişletilmiş Aksanlı İşaretler Birleştiriliyor

en: Cyrillic Extended-C
tr: Kiril Genişletilmiş-C

en: Georgian Extended
tr: Gürcüce Genişletilmiş

en: Sundanese Supplement
tr: Sundanese Eşneliği

en: Vedic Extensions
tr: Vedik Uzantılar

en: Phonetic Extensions
tr: Fonetik Uzantılar

en: Phonetic Extensions Supplement
tr: Fonetik Uzantılar Eşleniği

en: Combining Diacritical Marks Supplement
tr: Diakritik İşaretler Birleşimi Eşleniği

en: Latin Extended Additional
tr: Ek Latince Genişletilmişleri

en: Greek Extended
tr: Genişletilmiş Yunanca

en: General Punctuation
tr: Genel Noktalama

en: Superscripts and Subscripts
tr: Üst simgeler ve Alt simgeler

en: Currency Symbols
tr: Para Birimi Sembolleri

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
tr: Semboller için Diakritik İşaretler Birleştiriliyor

en: Letterlike Symbols
tr: Karakter gibi Semboller

en: Number Forms
tr: Sayı Biçimleri

en: Arrows
tr: Oklar

en: Mathematical Operators
tr: Matematiksel İşlemler

en: Miscellaneous Technical
tr: Çeşitli Teknik

en: Control Pictures
tr: Kontrol Resimleri

en: Optical Character Recognition
tr: Optik Karakter Tanıma

en: Enclosed Alphanumerics
tr: Kapsanmış Alfasayısal

en: Box Drawing
tr: Kutu Çizimi

en: Block Elements
tr: Öbek Elamanları

en: Geometric Shapes
tr: Geometrik Şekiller

en: Miscellaneous Symbols
tr: Çeşitli Semboller

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
tr: Çeşitli Matematiksel Semboller-A

en: Supplemental Arrows-A
tr: Ek Oklar-A

en: Braille Patterns
tr: Braille Örüntüleri

en: Supplemental Arrows-B
tr: Ek Oklar-B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
tr: Çeşitli·Matematiksel·Semboller-B

en: Supplemental Mathematical Operators
tr: Ek Matematiksel İşlemler

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
tr: Çeşitli Semboller ve Oklar

en: Latin Extended-C
tr: Latince Genişletilmiş-C

en: Coptic
tr: Koptik

en: Georgian Supplement
tr: Gürcüce Eşleniği

en: Ethiopic Extended
tr: Etiopik Genişletilmiş

en: Cyrillic Extended-A
tr: Kiril Genişletilmiş-A

en: Supplemental Punctuation
tr: Eşlenik Noktalaması

en: CJK Radicals Supplement
tr: CJK Temel Eşleniği

en: Kangxi Radicals
tr: Kangxi Temelleri

en: Ideographic Description Characters
tr: İdeograf Tanımlama Karakterleri

en: CJK Symbols and Punctuation
tr: CJK Sembolleri ve Noktalamaları

en: Hangul Compatibility Jamo
tr: Hangul Uyumlu Jamo

en: Bopomofo Extended
tr: Genişletilmiş Bopomofo

en: CJK Strokes
tr: CJK Çizgileri

en: Katakana Phonetic Extensions
tr: Katakana Fonetik Uzantıları

en: Enclosed CJK Letters and Months
tr: Kapsanmış CJK Karakterleri ve Ayları

en: CJK Compatibility
tr: CJK Uyumluluğu

en: CJK Unified Ideographs Extension A
tr: CJK Birleştirilmiş İdeograf Uzantısı A

en: Yijing Hexagram Symbols
tr: Yijing Altıgen Sembolleri

en: CJK Unified Ideographs
tr: CJK Birleştirilmiş İdeografları

en: Yi Syllables
tr: Yi Heceleri

en: Yi Radicals
tr: Yi Temelleri

en: Cyrillic Extended-B
tr: Kiril Genişletilmiş-B

en: Modifier Tone Letters
tr: Değiştirici Ton Harfleri

en: Latin Extended-D
tr: Latince Genişletilmiş-D

en: Common Indic Number Forms
tr: Yaygın Hint Sayı Biçimleri

en: Devanagari Extended
tr: Devanagari Genişletilmiş

en: Hangul Jamo Extended-A
tr: Genişletilmiş Kore Alfabesi-A

en: Javanese
tr: Cava Dili

en: Myanmar Extended-B
tr: Myanmar Genişletilmiş-B

en: Myanmar Extended-A
tr: Genişletilmiş Myanmar-A

en: Meetei Mayek Extensions
tr: Meetei Mayek Genişletmeleri

en: Ethiopic Extended-A
tr: Genişletilmiş Etiyopik-A

en: Latin Extended-E
tr: Latince Genişletilmiş-E

en: Cherokee Supplement
tr: Cherokee Eşleniği

en: Hangul Syllables
tr: Hangul Heceleri

en: Hangul Jamo Extended-B
tr: Genişletilmiş Kore Alfabesi-B

en: High Surrogates
tr: Yüksek Yedekler

en: High Private Use Surrogates
tr: Özel Kullanım Yukarı Yedekleri

en: Low Surrogates
tr: Düşük Yedekler

en: Private Use Area
tr: Özel Kullanım Alanı

en: CJK Compatibility Ideographs
tr: CJK Uyumluluk İdeografları

en: Alphabetic Presentation Forms
tr: Alfabetik Sunum Biçimleri

en: Arabic Presentation Forms-A
tr: Arapça Sunum Biçimleri-A

en: Variation Selectors
tr: Çeşitleme Seçicileri

en: Vertical Forms
tr: Dikey Biçimler

en: Combining Half Marks
tr: Yarım İşaretler Birleştiriliyor

en: CJK Compatibility Forms
tr: CJK Uyumluluk Formları

en: Small Form Variants
tr: Küçük Biçim Çeşitlemeleri

en: Arabic Presentation Forms-B
tr: Arapça Sunum Biçimleri-B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
tr: Yarım genişlik ve Tam genişlik Biçimleri

en: Specials
tr: Özel Karakterler

en: Linear B Syllabary
tr: Doğrusal B Hece Tablosu

en: Linear B Ideograms
tr: Doğrusal B İdeogram'ları

en: Aegean Numbers
tr: Ege Sayıları

en: Ancient Greek Numbers
tr: Antik Yunan Sayıları

en: Ancient Symbols
tr: Tarihi Sembolleri

en: Coptic Epact Numbers
tr: Kıpti Epact Sayıları

en: Old Italic
tr: Eski Eğik

en: Gothic
tr: Gotik

en: Old Permic
tr: Eski Permik

en: Old Persian
tr: Eski Farsça

en: Caucasian Albanian
tr: Kafkas Arnavutçası

en: Vithkuqi
tr: Vesikokça

en: Linear A
tr: Doğrusal A

en: Latin Extended-F
tr: Latince Genişletilmiş-F

en: Cypriot Syllabary
tr: Kıbrısça Hece Tablosu

en: Imperial Aramaic
tr: İmparatorluk Aramicesi (Aramca)

en: Palmyrene
tr: Palmiraca

en: Nabataean
tr: Nebatice

en: Hatran
tr: Hatran Dili

en: Phoenician
tr: Fenikçe

en: Meroitic Hieroglyphs
tr: Meroitik Resimyazıları

en: Meroitic Cursive
tr: Meroitik El Yazısı

en: Old South Arabian
tr: Eski Güney Arabistanca

en: Old North Arabian
tr: Eski Kuzey Arapça

en: Manichaean
tr: Manişeist

en: Avestan
tr: Avesta

en: Inscriptional Parthian
tr: Part Kitabesi

en: Inscriptional Pahlavi
tr: Pehlevi Kitabesi

en: Psalter Pahlavi
tr: Pehlevi Kitabesi

en: Old Turkic
tr: Göktürkçe

en: Old Hungarian
tr: Eski Macarca

en: Rumi Numeral Symbols
tr: Rumi Sayısal Semboller

en: Arabic Extended-C
tr: Arapça Genişletilmiş-C

en: Old Sogdian
tr: Eski Soğdca

en: Sogdian
tr: Soğdca

en: Old Uyghur
tr: Eski Uygurca

en: Sinhala Archaic Numbers
tr: Sinhala Arkaik Sayıları

en: Multani
tr: Multani Dili

en: Mongolian Supplement
tr: Moğolca Eşleniği

en: Zanabazar Square
tr: Zanabazar Kare

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
tr: Birleşik Kanada Aborijinal Heceleri Genişletilmiş-A

en: Devanagari Extended-A
tr: Devanagari Genişletilmiş-A

en: Lisu Supplement
tr: Lisu Eşleniği

en: Tamil Supplement
tr: Tamil Eşleniği

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
tr: Cuneiform Sayıları ve Noktalamaları

en: Early Dynastic Cuneiform
tr: Erken Hanedanlar Çivi Yazısı

en: Cypro-Minoan
tr: Kıbrıs Minosçası

en: Egyptian Hieroglyphs
tr: Mısır Resimyazıları

en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
tr: Mısır Resimyazıları Biçim Denetimleri

en: Anatolian Hieroglyphs
tr: Anadolu Resimyazıları

en: Bamum Supplement
tr: Bamum Eşleniği

en: Miao
tr: Miyao

en: Ideographic Symbols and Punctuation
tr: İdeograf Sembolleri ve Noktalamaları

en: Tangut Components
tr: Tangut Bileşenleri

en: Khitan Small Script
tr: Hitay Küçük Betik

en: Tangut Supplement
tr: Tangut Eşleniği

en: Kana Extended-B
tr: Kana Genişletilmiş-B

en: Kana Supplement
tr: Kana Eşleniği

en: Kana Extended-A
tr: Kana Genişletilmiş-A

en: Small Kana Extension
tr: Küçük Kana Uzantısı

en: Nushu
tr: Nüshu

en: Shorthand Format Controls
tr: Steno Biçim Denetimleri

en: Znamenny Musical Notation
tr: Znamenny Müzik Notasyonu

en: Byzantine Musical Symbols
tr: Bizans Müzik Sembolleri

en: Musical Symbols
tr: Müzik Sembolleri

en: Ancient Greek Musical Notation
tr: Antik Yunan Müzik Notasyonu

en: Kaktovik Numerals
tr: Kaktovik Numaraları

en: Mayan Numerals
tr: Maya Numaraları

en: Tai Xuan Jing Symbols
tr: Tai Xuan Jing Sembolleri

en: Counting Rod Numerals
tr: Rod Rakamları Sayımı

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
tr: Matematiksel Alfasayısal Sembolleri

en: Sutton SignWriting
tr: Sutton İşaret Yazısı

en: Latin Extended-G
tr: Latince Genişletilmiş-G

en: Glagolitic Supplement
tr: Glagolitic Eşleniği

en: Cyrillic Extended-D
tr: Kiril Genişletilmiş-D

en: Ethiopic Extended-B
tr: Genişletilmiş Etiyopik-B

en: Indic Siyaq Numbers
tr: Hint Siyaq Sayıları

en: Ottoman Siyaq Numbers
tr: Osmanlı Siyaq Sayıları

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
tr: Arap Matematiksel Alfabetik Sembolleri

en: Mahjong Tiles
tr: Mahjong Döşemeleri

en: Domino Tiles
tr: Domino Taşları

en: Playing Cards
tr: İskambil Kâğıtları

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
tr: Kapsanmış Alfasayısal Eşleniği

en: Enclosed Ideographic Supplement
tr: Kapsanmış İdeograf Eşleniği

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
tr: Çeşitli Semboller ve Resimyazılar

en: Emoticons
tr: Duygu simgeleri

en: Ornamental Dingbats
tr: Süsleme Simgeleri

en: Transport and Map Symbols
tr: Taşımacılık ve Harita Sembolleri

en: Alchemical Symbols
tr: Simya Sembolleri

en: Geometric Shapes Extended
tr: Geometrik Şekiller Genişletilmiş

en: Supplemental Arrows-C
tr: Ek Oklar-C

en: Supplemental Symbols and Pictographs
tr: Ek Semboller ve Resimyazılar

en: Chess Symbols
tr: Satranç Sembolleri

en: Symbols and Pictographs Extended-A
tr: Semboller ve Resimyazılar Genişletilmiş-A

en: Symbols for Legacy Computing
tr: Eski Kodlama İçin Simgeler

en: CJK Unified Ideographs Extension B
tr: CJK Birleştirilmiş İdeograf Uzantısı B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
tr: CJK Birleştirilmiş İdeograf Uzantısı C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
tr: CJK Birleştirilmiş İdeograf Uzantısı D

en: CJK Unified Ideographs Extension E
tr: CJK Birleştirilmiş İdeograf Uzantısı E

en: CJK Unified Ideographs Extension F
tr: CJK Birleştirilmiş İdeograf Uzantısı F

en: CJK Unified Ideographs Extension I
tr: CJK Birleştirilmiş İdeograf Uzantısı I

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
tr: CJK Uyumluluk İdeograf Eşleniği

en: CJK Unified Ideographs Extension G
tr: CJK Birleştirilmiş İdeograf Uzantısı G

en: CJK Unified Ideographs Extension H
tr: CJK Birleştirilmiş İdeograf Uzantısı H

en: Tags
tr: Yönlendirmeler

en: Variation Selectors Supplement
tr: Çeşitlilik Seçicileri Eşleniği

en: Supplementary Private Use Area-A
tr: Ek Özel Kullanım Alanı-A

en: Supplementary Private Use Area-B
tr: Ek·Özel·Kullanım·Alanı-B

en: Canadian Aboriginal
tr: Kanada Aboriginal'ları

en: Common
tr: Genel

en: Cypriot
tr: Kıbrısca

en: Cypro Minoan
tr: Kıbrıs Minosçası

en: Greek
tr: Yunanca

en: Latin
tr: Latince

en: Linear B
tr: Doğrusal B

en: Signwriting
tr: İşaret Dili Yazımı
