gucharmap - en to wa translation catalogue (239 entries)

en: Character Map
wa: Tåvlea des caracteres

en: Insert special characters into documents
wa: Sititchî des caracteres sipeciås ezès documints

en: Canonical decomposition:
wa: Discompôzaedje canonike:

en: [not a printable character]
wa: [nén on håynåve caractere]

en: General Character Properties
wa: Prôpietés djeneråles do caractere

note: character category
en: Unicode category:
wa: Categoreye unicôde:

en: Various Useful Representations
wa: Sacwants ahessåves riprezintaedjes

en: Octal escaped UTF-8:
wa: UTF-8 e secwinces octåles:

en: Decimal entity reference:
wa: Intité referincêye e decimå:

en: Annotations and Cross References
wa: Notes eyet betchfesseyès referinces:

en: Alias names:
wa: Ôtes lomaedjes:

en: See also:
wa: Vey eto:

en: Approximate equivalents:
wa: A pô près ekivalints:

en: Equivalents:
wa: Ekivalints:

en: CJK Ideograph Information
wa: Racsegnes so l' ideyografe CJK

en: Definition in English:
wa: Definixha en inglès:

en: Mandarin Pronunciation:
wa: Prononçaedje e chinwès mandarin:

en: Cantonese Pronunciation:
wa: Prononçaedje e chinwès cantonès:

en: Japanese On Pronunciation:
wa: Prononçaedje djaponès «ON»:

en: Japanese Kun Pronunciation:
wa: Prononçaedje djaponès «kun»:

en: Tang Pronunciation:
wa: Prononçaedje chinwès a l' epoke Tang:

en: Korean Pronunciation:
wa: Prononçaedje corêyin:

en: Characte_r Table
wa: Tåvlea des ca_racteres

en: Character _Details
wa: _Detays do caractere

en: Font
wa: Fonte

en: Font Family
wa: Famile del Fonte

en: Font Size
wa: Grandeu del fonte

note: Unicode assigns "Common" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Common
wa: Comon

en: Unknown character, unable to identify.
wa: Caractere nén cnoxhou, dji nel sai idintifyî.

en: Not found.
wa: Nén trové.

en: Character found.
wa: Caractere trové.

en: Character Table
wa: Tåvlea des caracteres

en: <Non Private Use High Surrogate>
wa: <Dizeutrin sazet d' redjiblaedje>

en: <Private Use High Surrogate>
wa: <Dizeutrin sazet d' redjiblaedje - uzaedje privé>

en: <Low Surrogate>
wa: <Dizotrin sazet d' redjiblaedje>

en: <Private Use>
wa: <Uzaedje privé>

en: <Plane 15 Private Use>
wa: <Uzaedje privé do Plan 15>

en: <Plane 16 Private Use>
wa: <Uzaedje privé do Plan 16>

en: <not assigned>
wa: <nén assiné>

en: Other, Control
wa: Ôte, Controle

en: Other, Format
wa: Ôte, Formataedje

en: Other, Not Assigned
wa: Ôte, Nén assiné

en: Other, Private Use
wa: Ôte, Uzaedje privé

en: Other, Surrogate
wa: Ôte, Sazet d' redjiblaedje

en: Letter, Lowercase
wa: Lete, Minuscule

en: Letter, Modifier
wa: Lete, Modifieu

en: Letter, Other
wa: Lete, Ôte

en: Letter, Titlecase
wa: Lete, Pititès madjuscules

en: Letter, Uppercase
wa: Lete, Madjuscule

en: Mark, Spacing Combining
wa: Måke, Combinante a espåce

en: Mark, Enclosing
wa: Måke, Ratourante

en: Mark, Non-Spacing
wa: Måke, Sins espåçmint

en: Number, Decimal Digit
wa: Limero, Chife decimå

en: Number, Letter
wa: Limero, Lete

en: Number, Other
wa: Limero, Ôte

en: Punctuation, Connector
wa: Ponctuwåcion, Conecteu

en: Punctuation, Dash
wa: Ponctuwåcion, Loyeure

en: Punctuation, Close
wa: Ponctuwåcion, Cloyaedje

en: Punctuation, Final Quote
wa: Ponctuwåcion, Cloyant wiyemet

en: Punctuation, Initial Quote
wa: Ponctuwåcion, Drovant wiyemet

en: Punctuation, Other
wa: Ponctuwåcion, Ôte

en: Punctuation, Open
wa: Ponctuwåcion, Drovaedje

en: Symbol, Currency
wa: Simbole, Manoye

en: Symbol, Modifier
wa: Simbole, Modifieu

en: Symbol, Math
wa: Simbole, Matematike

en: Symbol, Other
wa: Simbole, Ôte

en: Separator, Line
wa: Separateu, Roye

en: Separator, Paragraph
wa: Separateu, Hagnon

en: Separator, Space
wa: Separateu, Espåce

en: Searching...
wa: Dji cwir...

en: Next Script
wa: Sicrijhaedje shuvant

en: Previous Script
wa: Sicrijhaedje di dvant

en: Next Block
wa: Blok shuvant

en: Previous Block
wa: Blok di dvant

en: _File
wa: _Fitchî

en: _View
wa: _Vey

en: _Search
wa: C_weri

en: _Go
wa: _Potchî

en: By _Script
wa: Pa sôre di _scrijhaedje

en: By _Unicode Block
wa: Pa bloks _unicôde

en: Snap Columns to Power of Two
wa: Arindjî les colones pa poûxhances di deus

note: ctrl-+
en: Zoom _In
wa: _Zoumer

note: ctrl--
en: Zoom _Out
wa: _Diszoumer

note: ctrl-=
en: _Normal Size
wa: Grandeu _normåle

en: _Find...
wa: _Trover...

en: Find _Next
wa: Trover _shuvant

en: Find _Previous
wa: Trover di _dvant

en: _Next Character
wa: Caractere _shuvant

en: _Previous Character
wa: Caractere di _dvant

note: make the help menu
en: _Help
wa: _Aidance

en: _Text to copy:
wa: _Tecse a copyî:

en: Copy to the clipboard.
wa: Copyî viè l' tchapea emacralé.

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
wa: Fonte po-z ataker avou; eg: «Serif 27»

en: Basic Latin
wa: Latén d' båze

en: Latin-1 Supplement
wa: Rawete latén-1

en: Latin Extended-A
wa: Latén stindou - A

en: Latin Extended-B
wa: Latén stindou - B

en: IPA Extensions
wa: Sitindaedje fonetike IPA

en: Spacing Modifier Letters
wa: Modifiantès letes a espåce

en: Combining Diacritical Marks
wa: Combinantès måkes diyacritikes

en: Greek and Coptic
wa: Grek eyet copte

en: Cyrillic
wa: Cirilike

en: Cyrillic Supplement
wa: Cirilike di rawete

en: Armenian
wa: Årmenyin

en: Hebrew
wa: Ebreu

en: Arabic
wa: Arabe

en: Syriac
wa: Siriyake

en: Arabic Supplement
wa: Arabe di rawete

en: Thaana
wa: Tâna

en: Gurmukhi
wa: Gourmouxhi

en: Gujarati
wa: Goudjarati

en: Tamil
wa: Tamoul

en: Telugu
wa: Telougou

en: Thai
wa: Taylandès

en: Lao
wa: Lawocyin

en: Tibetan
wa: Tibetin

en: Myanmar
wa: Birman

en: Georgian
wa: Djeyordjyin

en: Hangul Jamo
wa: Jamos hangeul

en: Ethiopic
wa: Etiopike

en: Ethiopic Supplement
wa: Etiopike di rawete

en: Cherokee
wa: Tcherokî

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
wa: Sillabes aboridjinnes canadyinnes unifieyes

en: Runic
wa: Runes

en: Hanunoo
wa: Hanounowo

en: Khmer
wa: Xhmer

en: Mongolian
wa: Mongol

en: Limbu
wa: Limbou

en: New Tai Lue
wa: Noû Tai Lue

en: Khmer Symbols
wa: Simboles xhmer

en: Buginese
wa: Bouguinès

en: Phonetic Extensions
wa: Sitindaedje fonetike

en: Phonetic Extensions Supplement
wa: Sitindaedje fonetike di rawete

en: Combining Diacritical Marks Supplement
wa: Combinantès måkes diyacritikes di rawete

en: Latin Extended Additional
wa: Rawete di latén stindou

en: Greek Extended
wa: Grek sitindou

en: General Punctuation
wa: Ponctuwåcion djeneråle

en: Superscripts and Subscripts
wa: Espôzants eyet indices

en: Currency Symbols
wa: Simboles di manoyes

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
wa: Combinantès måkes diyacritikes po les simboles

en: Letterlike Symbols
wa: Simboles come des letes

en: Number Forms
wa: Foûmes di limeros

en: Arrows
wa: Fletches

en: Mathematical Operators
wa: Operateus matematikes

en: Miscellaneous Technical
wa: Simboles tecnikes di totes sôres

en: Control Pictures
wa: Imådjes di controle

en: Optical Character Recognition
wa: Ricnoxhance optike di caracteres

en: Enclosed Alphanumerics
wa: Ratourés alfalimerikes

en: Box Drawing
wa: Elemints d' cådes semi-grafike

en: Block Elements
wa: Elemints d' bloks

en: Geometric Shapes
wa: Cognes djeyometrikes

en: Miscellaneous Symbols
wa: Simboles di totes sôres

en: Dingbats
wa: Gåliotaedjes grafikes (dingbats)

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
wa: Simboles matematikes di totes sôres - A

en: Supplemental Arrows-A
wa: Fletches di rawete - A

en: Braille Patterns
wa: Modeles braye

en: Supplemental Arrows-B
wa: Fletches di rawete - B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
wa: Simboles matematikes di totes sôres - B

en: Supplemental Mathematical Operators
wa: Operateus matematikes di rawete

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
wa: Simboles et fletches di totes sôres

en: Glagolitic
wa: Glagolitike

en: Coptic
wa: Copte

en: Georgian Supplement
wa: Djeyordjyin di rawete

en: Tifinagh
wa: Tifinar

en: Ethiopic Extended
wa: Etiopike sitindou

en: Supplemental Punctuation
wa: Pontiaedje di rawete

en: CJK Radicals Supplement
wa: Radicås CJK di rawete

en: Kangxi Radicals
wa: Radicås Kangxi

en: Ideographic Description Characters
wa: Caracteres di discrijhaedje d' ideyografes

en: CJK Symbols and Punctuation
wa: Simboles et senes di pontiaedje CJK

en: Hangul Compatibility Jamo
wa: Jamos hangeul di copatibilité

en: Bopomofo Extended
wa: Bopomofo sitindou

en: CJK Strokes
wa: Traits CJK

en: Katakana Phonetic Extensions
wa: Katakanas fonetikes sitindous

en: Enclosed CJK Letters and Months
wa: Ratourêyès letes et moes CJK

en: CJK Compatibility
wa: Copatibilité CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension A
wa: Ideyografes CJK unifyîs - sitindaedje A

en: Yijing Hexagram Symbols
wa: Simboles hecsagrames Yijing

en: CJK Unified Ideographs
wa: Ideyografes CJK unifyîs

en: Yi Syllables
wa: Sillabes Yi

en: Yi Radicals
wa: Radicås Yi

en: Modifier Tone Letters
wa: Modifiantès letes di tons

en: Syloti Nagri
wa: Siloti Nagri

en: Hangul Syllables
wa: Sillabes hangeul

en: High Surrogates
wa: Dimeye-zône hôte

en: High Private Use Surrogates
wa: Boket a uzaedje privé del dimeye-zône hôte

en: Low Surrogates
wa: Dimeye-zône basse

en: Private Use Area
wa: Redjon d' uzaedje privé

en: CJK Compatibility Ideographs
wa: Ideyografes CJK di copatibilité

en: Alphabetic Presentation Forms
wa: Foûmes di prezintaedje alfabetike

en: Arabic Presentation Forms-A
wa: Foûmes di prezintaedje arabe - A

en: Variation Selectors
wa: Tchoezixheus d' variantes

en: Vertical Forms
wa: Foûmes d' astampé

en: Combining Half Marks
wa: Dimeyès combinantès måkes

en: CJK Compatibility Forms
wa: Foûmes di copatibilité CJK

en: Small Form Variants
wa: Variantes et ptitès foûmes

en: Arabic Presentation Forms-B
wa: Foûmes di prezintaedje arabe - B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
wa: Foûmes dimeye/dobe lårdjeu

en: Specials
wa: Sipeciås

en: Linear B Syllabary
wa: Sillabaire lineyåre-B

en: Linear B Ideograms
wa: Ideyogrames lineyåre-B

en: Aegean Numbers
wa: Limeros edjêyins

en: Ancient Greek Numbers
wa: Limeros en ancyin grek

en: Old Italic
wa: Vî italike

en: Gothic
wa: Gotike

en: Ugaritic
wa: Ougaritike

en: Old Persian
wa: Vî persan

en: Deseret
wa: Desseret

en: Shavian
wa: Shavyin

en: Cypriot Syllabary
wa: Sillabaire chipriyote

en: Kharoshthi
wa: Xharochti

en: Byzantine Musical Symbols
wa: Simboles di muzike bizantins

en: Musical Symbols
wa: Simboles di muzike

en: Ancient Greek Musical Notation
wa: Simboles di muzike en ancyin grek

en: Tai Xuan Jing Symbols
wa: Simboles Tai Xuan Jing

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
wa: Simboles matematikes alfalimerikes

en: CJK Unified Ideographs Extension B
wa: Ideyografes CJK unifyîs - sitindaedje B

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
wa: Rawete d' ideyografes CJK di copatibilité

en: Tags
wa: Etiketes

en: Variation Selectors Supplement
wa: Rawete di tchoezixheus d' variantes

en: Supplementary Private Use Area-A
wa: Redjon d' uzaedje privé di rawete - A

en: Supplementary Private Use Area-B
wa: Redjon d' uzaedje privé di rawete - B

en: Braille
wa: Braye

en: Canadian Aboriginal
wa: Inuit-crî (sillabes aboridjinnes canadyinnes)

en: Cypriot
wa: Chipriyote

en: Greek
wa: Grek

en: Han
wa: Han (caracteres chinwès)

en: Hangul
wa: Hangeul

en: Inherited
wa: Erité

en: Latin
wa: Latén

en: Linear B
wa: Lineyåre B

en: All
wa: Totafwait

en: Unicode Block
wa: Blok unicôde

en: Script
wa: Sôre di scrijhaedje

en: Information
wa: Informåcion

note: follow hig guidelines
en: Find
wa: Trover

en: _Previous
wa: Di _dvant

en: _Next
wa: _Shuvant

en: _Search:
wa: C_weri:
