gucharmap - en to xh translation catalogue (237 entries)

en: Character Map
xh: Imephu Yophawu

en: Insert special characters into documents
xh: Fakela izimo ezizodwa emaxwebhini

en: Canonical decomposition:
xh: Ukwahlulwa komgaqo-siseko ngamacandelo:

en: [not a printable character]
xh: [uphawu olungenakushicileleka]

en: General Character Properties
xh: Iimpawu Zesimo Jikelele

note: character category
en: Unicode category:
xh: Udidi lwe-Unicode:

en: Various Useful Representations
xh: Iinkcazelo ezahluke-hlukeneyo Ezinoncedo

en: UTF-8:
xh: i-UTF-8:

en: Octal escaped UTF-8:
xh: i-UTF-8 Yesibhozo ephunculeyo:

en: Decimal entity reference:
xh: Izalathiso zezinto ezizimeleyo zedesimali:

en: Annotations and Cross References
xh: Iinkacazelo Kunye Nezalathiso Ezalathisa Kwenye Indawo

en: Alias names:
xh: Amanye amagama abizwa ngawo:

en: Notes:
xh: Amanqaku:

en: See also:
xh: Khangela kanjalo:

en: Approximate equivalents:
xh: Izinto ezilinganayo ezithelekelelwayo:

en: Equivalents:
xh: Izinto ezilinganayo:

en: CJK Ideograph Information
xh: Inkcazelo ye CJK ye-Ideograph

en: Definition in English:
xh: Inkcazelo ngesiNgesi:

en: Mandarin Pronunciation:
xh: Ukubizwa kwamagama ngesi-Mandarin:

en: Japanese On Pronunciation:
xh: Ukubizwa kwamagama ngesi-Japani:

en: Japanese Kun Pronunciation:
xh: Ukubizwa kwamagama kwe-Kun kwesi-Japani:

en: Tang Pronunciation:
xh: Ukubiwa kwamagama ngesi- Tang:

en: Korean Pronunciation:
xh: Ukubizwa kwamagama ngesi- Korea:

en: Characte_r Table
xh: Itheyibhile Yophaw_u

en: Character _Details
xh: Iinkcukacha _Zophawu

en: Font
xh: Ifonti

en: Font Family
xh: Usapho lweFonti

en: Font Size
xh: Ubungakanani beFonti

note: Unicode assigns "Common" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Common
xh: Iqhelekile

en: Unknown character, unable to identify.
xh: Uphawu olungaziwayo, ayinako ukuluchonga.

en: Not found.
xh: Ayifunyanwanga.

en: Character found.
xh: Uphawu lufunyenwe.

en: Character Table
xh: Itheyibhile Yophawu

en: <Non Private Use High Surrogate>
xh: <Umbambeli Ophezulu Osetyenziswa Ngaphandle Kokufihlakala>

en: <Private Use High Surrogate>
xh: <Umbambeli Ophezulu Osetyenziswa Ngokufihlakeleyo>

en: <Low Surrogate>
xh: <Umbambeli Ophantsi>

en: <Private Use>
xh: <Isetyenziswa Ngokufihlakeleyo>

en: <Plane 15 Private Use>
xh: <i-Plane 15 Isetyenziswa Ngokufihlakeleyo>

en: <Plane 16 Private Use>
xh: <i-Plane 16 Isetyenziswa Ngokufihlakeleyo>

en: <not assigned>
xh: <ayabelwanga>

en: Other, Control
xh: Enye, Ulawulo

en: Other, Format
xh: Enye, Ukumila

en: Other, Not Assigned
xh: Enye, Ayabelwanga

en: Other, Private Use
xh: Enye, Isetyenziswa Ngokufihlakeleyo

en: Other, Surrogate
xh: Enye, Umbambeli

en: Letter, Lowercase
xh: iLeta, Oonobumba abancinci

en: Letter, Modifier
xh: iLeta, Isilungisi

en: Letter, Other
xh: iLeta, Enye

en: Letter, Titlecase
xh: iLeta, Oonobumba besihloko

en: Letter, Uppercase
xh: iLeta, Oonobumba abakhulu

en: Mark, Spacing Combining
xh: Phawula, Ukuhlanganisa Izithuba

en: Mark, Enclosing
xh: Phawula, Iyavalela

en: Mark, Non-Spacing
xh: Phawula, Ayenzi Zithuba

en: Number, Decimal Digit
xh: Inani, Umvo weDesimali

en: Number, Letter
xh: Inani, iLeta

en: Number, Other
xh: Inani, Okunye

en: Punctuation, Connector
xh: Ukufaka iziphumlisi, Isinxulumanisi

en: Punctuation, Dash
xh: Ukufaka iziphumlisi, i-Dash

en: Punctuation, Close
xh: Ukufaka iziphumlisi, Vala

en: Punctuation, Final Quote
xh: Ukufaka iziphumlisi, Ukucaphula Kokugqibela

en: Punctuation, Initial Quote
xh: Ukufaka iziphumlisi, Ukucaphula Kokuqala

en: Punctuation, Other
xh: Ukufaka iziphumlisi, Okunye

en: Punctuation, Open
xh: Ukufaka iziphumlisi, Vula

en: Symbol, Currency
xh: Umfuziselo, Ukusetyenziswa kwemali

en: Symbol, Modifier
xh: Umfuziselo, Isilungisi

en: Symbol, Math
xh: Umfuziselo, i-Math

en: Symbol, Other
xh: Umfuziselo, Okunye

en: Separator, Line
xh: Isahluli, Umgca

en: Separator, Paragraph
xh: Isahluli, Umhlathi

en: Separator, Space
xh: Isahluli, Isithuba

en: Searching...
xh: Iyakhangela...

en: Next Script
xh: iSkripti Esilandelayo

en: Previous Script
xh: iSkripti Esingaphambili

en: Next Block
xh: Isithinteli Esilandelayo

en: Previous Block
xh: Isithinteli Esingaphambili

en: _File
xh: i_Fayili

en: _View
xh: _Bonakalisa

en: _Search
xh: _Khangela

en: _Go
xh: _Hamba

en: By _Script
xh: Ngokwe_Skripti

en: By _Unicode Block
xh: NgokweSithinteli se_Unicode

en: Snap Columns to Power of Two
xh: Yithi qwakra Imiqulu ibe Kumandla esiBini

note: ctrl-+
en: Zoom _In
xh: Yandisela Ngaphak_athi

note: ctrl--
en: Zoom _Out
xh: Yandisela Ngapha_ndle

note: ctrl-=
en: _Normal Size
xh: Ubungakanani Obuqhele_kileyo

en: _Find...
xh: _Fumana...

en: Find _Next
xh: Fumana Elan_delayo

en: Find _Previous
xh: Fumana Enga_phambili

en: _Next Character
xh: Uphawu Olulan_delayo

en: _Previous Character
xh: Uphawu Olunga_phambili

note: make the help menu
en: _Help
xh: _Nceda

en: _Text to copy:
xh: _Umbhalo wokukopa:

en: Copy to the clipboard.
xh: Kopela kwi-clipboard.

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
xh: Ifonti iza kuqala nge; ex: 'Serif 27'

en: Basic Latin
xh: Isi-Latin Esisiseko

en: Latin-1 Supplement
xh: Isi-Latin-1 Eyongeziweyo

en: Latin Extended-A
xh: Isi-Latin Yolulwe-A

en: Latin Extended-B
xh: Isi-Latin Yolulwe-B

en: IPA Extensions
xh: Izihlomelo ze IPA

en: Spacing Modifier Letters
xh: iiLeta Zezilungisi Zithuba

en: Combining Diacritical Marks
xh: Ukudibanisa Iimpawu zokubonisa Isandi sooNobumba

en: Greek and Coptic
xh: i-Greek ne Coptic

en: Cyrillic
xh: i-Cyrillic

en: Cyrillic Supplementary
xh: i-Cyrillic Supplementary

en: Armenian
xh: i-Armenian

en: Hebrew
xh: i-Hebrew

en: Arabic
xh: i-Arabic

en: Syriac
xh: i-Syriac

en: Thaana
xh: i-Thaana

en: Devanagari
xh: i-Devanagari

en: Bengali
xh: i-Bengali

en: Gurmukhi
xh: i-Gurmukhi

en: Gujarati
xh: i-Gujarati

en: Oriya
xh: i-Oriya

en: Tamil
xh: i-Tamil

en: Telugu
xh: i-Telugu

en: Kannada
xh: i-Kannada

en: Malayalam
xh: i-Malayalam

en: Sinhala
xh: i-Sinhala

en: Thai
xh: i-Thai

en: Lao
xh: i-Lao

en: Tibetan
xh: i-Tibetan

en: Myanmar
xh: i-Myanmar

en: Georgian
xh: i-Georgian

en: Hangul Jamo
xh: i-Hangul Jamo

en: Ethiopic
xh: i-Ethiopic

en: Cherokee
xh: Ciherokee

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
xh: i-Unified Canadian Aboriginal Syllabics

en: Ogham
xh: i-Ogham

en: Runic
xh: i-Runic

en: Tagalog
xh: i-Tagalog

en: Hanunoo
xh: i-Hanunoo

en: Buhid
xh: i-Buhid

en: Tagbanwa
xh: i-Tagbanwa

en: Khmer
xh: i-Khmer

en: Mongolian
xh: i-Mongolian

en: Limbu
xh: i-Limbu

en: Tai Le
xh: i-Tai Le

en: Khmer Symbols
xh: Iimpawu ze-Khmer

en: Phonetic Extensions
xh: Izihlomelo Zesandi

en: Latin Extended Additional
xh: Eyongeziweyo Yolulwa ye-Latin

en: Greek Extended
xh: Eyoluliweyo ye-Greek

en: General Punctuation
xh: Ukufaka iziphumlisi Jikelele

en: Superscripts and Subscripts
xh: Izikripti Ezibalaseleyo Nezikripti Ezingaphantsi

en: Currency Symbols
xh: Imifuziselo Yasezimalini

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
xh: Ukuhlanganisa Iimpawu zokubonisa isandi zihlanganiselwa Imifuziselo

en: Letterlike Symbols
xh: Imifuziselo Angathi ziiLeta

en: Number Forms
xh: Iifomu Zamanani

en: Arrows
xh: Amaqhosha

en: Mathematical Operators
xh: Abasebenzi beemeko zeMatematika

en: Miscellaneous Technical
xh: Ezobugcisa Eziyingqokelela

en: Control Pictures
xh: Imifanekiso yolawulo

en: Optical Character Recognition
xh: Ukwwamkelwa Kophawu Okubonakalayo

en: Enclosed Alphanumerics
xh: ii-Alphanumerics Ezivalelweyo

en: Box Drawing
xh: Umzobo Webhokisi

en: Block Elements
xh: Iziqalelo Zezithinteli

en: Geometric Shapes
xh: Izimo zeJometri

en: Miscellaneous Symbols
xh: Imifuziselo Eyingqokelela

en: Dingbats
xh: ii-Dingbats

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
xh: Ingqokelela Yemifuziselo-A yeMatematika

en: Supplemental Arrows-A
xh: Ezongezelelweyo Amaqhosha-A

en: Braille Patterns
xh: ii-Braille Patterns

en: Supplemental Arrows-B
xh: Zongezelelweyo Amaqhosha-B

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
xh: Ingqokelela Yemifuziselo-B yeMatematika

en: Supplemental Mathematical Operators
xh: Abasebenzi beMatematika Abongezelelweyo

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
xh: Amaqhosha neMifuziselo Eyingqokelela

en: CJK Radicals Supplement
xh: Iimpawu zengcambu Ezongezelelweyo ze CJK

en: Kangxi Radicals
xh: Iimpawu zengcambu ezigqibelelyo ze-Kangxi

en: Ideographic Description Characters
xh: Iimpawu Zenkcazo ezi-Ideographic

en: CJK Symbols and Punctuation
xh: Ukufaka Iziphumlisi kunye neMifuziselo

en: Hiragana
xh: i-Hiragana

en: Katakana
xh: i-Katakana

en: Bopomofo
xh: i-Bopomofo

en: Hangul Compatibility Jamo
xh: i-Hangul Compatibility Jamo

en: Kanbun
xh: i-Kanbun

en: Bopomofo Extended
xh: i-Bopomofo Yoluliwe

en: Katakana Phonetic Extensions
xh: Izihlomelo Zesandi ze-Katakana

en: Enclosed CJK Letters and Months
xh: Iileta kunye neeNyanga ze-CJK Ezivalelekileyo

en: CJK Compatibility
xh: Ukudibana kwe-CJK

en: CJK Unified Ideographs Extension A
xh: i-CJK Unified Ideographs Extension A

en: Yijing Hexagram Symbols
xh: Imifuziselo ye-Hexagram ye-Yijing

en: CJK Unified Ideographs
xh: Ii-Ideograph Ezimanyeneyo ze CJK

en: Yi Syllables
xh: ii-Yi Syllable

en: Yi Radicals
xh: Iimpawu ezigqibelelyo ze Yi

en: Hangul Syllables
xh: i-Hangul Syllables

en: High Surrogates
xh: Ababambeli Abaphezulu

en: High Private Use Surrogates
xh: Ababambeli Abaphezulu Abasetyenziswa Ngokufihlakeleyo

en: Low Surrogates
xh: Ababambeli Abaphantsi

en: Private Use Area
xh: Indawo Yokusetyenziswa Ngokufihlakeleyo

en: CJK Compatibility Ideographs
xh: ii-CJK Zokudibana ii-Ideograph

en: Alphabetic Presentation Forms
xh: Iifomu Zokunikelwa kwee-Alfabethi

en: Arabic Presentation Forms-A
xh: Iifomu-A Zokunikelwa kwe-Arabic

en: Variation Selectors
xh: Abakhethi Abakwimo Yoguquguquko

en: Combining Half Marks
xh: Ihlanganisa Iimpawu Ezisiqingatha

en: CJK Compatibility Forms
xh: Iifomu Zokudibana kwe CJK

en: Small Form Variants
xh: Izinto zolunye uhlobo ezikwii-Fomu Ezincinane

en: Arabic Presentation Forms-B
xh: Iifomu-B Zokunikelwa kwe-Arabic

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
xh: Iifomu ezibubanzi-Busiqingatha nezibubanzi-Buzeleyo

en: Specials
xh: Zizodwa

en: Linear B Syllabary
xh: i-Linear B Syllabary

en: Linear B Ideograms
xh: i-Linear B Ideograms

en: Aegean Numbers
xh: Amanani e-Aegen

en: Old Italic
xh: I-Italic Endala

en: Gothic
xh: i-Gothic

en: Ugaritic
xh: i-Ugaritic

en: Deseret
xh: i-Deseret

en: Shavian
xh: i-Shavian

en: Osmanya
xh: i-Osmanya

en: Cypriot Syllabary
xh: i-Cypriot Syllabary

en: Byzantine Musical Symbols
xh: i-Byzantine Musical Symbols

en: Musical Symbols
xh: i-Musical Symbols

en: Tai Xuan Jing Symbols
xh: i-Tai Xuan Jing Symbols

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
xh: i-Mathematical Alphanumeric Symbols

en: CJK Unified Ideographs Extension B
xh: i-CJK Unified Ideographs Extension B

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
xh: ISongezo se-CJK Compatibility Ideographs

en: Tags
xh: Iziphawuli

en: Variation Selectors Supplement
xh: i-Variation Selectors Supplement

en: Supplementary Private Use Area-A
xh: i-Supplementary Private Use Area-A

en: Supplementary Private Use Area-B
xh: i-Supplementary Private Use Area-B

en: Braille
xh: i-Braille

en: Canadian Aboriginal
xh: i-Canadian Aboriginal

en: Cypriot
xh: i-Cypriot

en: Greek
xh: i-Greek

en: Han
xh: i-Han

en: Hangul
xh: i-Hangul

en: Inherited
xh: Ifumene ilifa

en: Latin
xh: i-Latin

en: Linear B
xh: i-Linear B

en: Yi
xh: i-Yi

en: All
xh: Konke

en: Unicode Block
xh: Isithinteli se-Unicode

en: Script
xh: iSkripti

en: Information
xh: Inkcazelo

note: follow hig guidelines
en: Find
xh: Fumana

en: _Previous
xh: Enga_phambili

en: _Next
xh: Elan_delayo

en: _Search:
xh: _Khangela:
