gucharmap master - en to id translation catalogue (319 entries)

note: VERSION=@VERSION@
en: Character Map
id: Tabel Karakter

en: Insert special characters into documents
id: Masukkan karakter istimewa ke dalam dokumen

en: font;unicode;
id: fonta;unicode;

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
id: GPL-3.0+ atau hanya GFDL-1.3

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
id: GNOME Peta Karakter adalah program peta karakter Unicode, bagian dari desktop GNOME. Program ini memungkinkan karakter ditampilkan menurut blok unicode atau tipe skrip. Ini termasuk keterangan singkat atas karakter terkait dan terkadang arti karakter yang bersangkutan.

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
id: Gucharmap juga dapat dipakai untuk memasukkan karakter (dengan salin dan tempel). Fungsionalitas pencarian memungkinkan penggunaan beberapa metoda pencarian, termasuk menurut nama unicode atau titik kode karakter.

en: All
id: Semua

en: Unicode Block
id: Blok Unicode

en: Korean Education Hanja
id: Hanja Pendidikan Korea

en: Korean Hanja for Use in Personal Names
id: Hanja Korea untuk Digunakan dalam Nama Pribadi

en: later removed at the code point
id: kemudian dihapus pada titik kode

en: Font variant of
id: Varian fonta dari

en: No-break version of
id: Versi tanpa putus dari

en: Initial presentation form of
id: Bentuk presentasi awal dari

en: Medial presentation form of
id: Bentuk presentasi menengah dari

en: Final presentation form of
id: Bentuk presentasi akhir dari

en: Isolated presentation form of
id: Bentuk presentasi terisolasi dari

en: Encircled form of
id: Bentuk dilingkari dari

en: Superscript form of
id: Bentuk superskrip dari

en: Subscript form of
id: Bentuk subskrip dari

en: Vertical layout presentation form of
id: Bentuk presentasi tata letak vertikal dari

en: Wide compatibility character of
id: Karakter kompatibilitas lebar dari

en: Narrow compatibility character of
id: Karakter kompatibilitas sempit dari

en: Small variant form of
id: Bentuk varian kecil dari

en: CJK squared font variant of
id: Varian fonta bujur sangkar CJK dari

en: Vulgar fraction form of
id: Bentuk fraksi vulgar dari

en: Unspecified compatibility character of
id: Karakter kompatibilitas tak dinyatakan dari

en: Compatibility decomposition:
id: Dekomposisi kompatibilitas:

en: Canonical decomposition:
id: Dekomposisi kanonik:

en: [not a printable character]
id: [karakter ini tidak dapat dicetak]

en: General Character Properties
id: Properti Umum Karakter

en: In Unicode since:
id: Dalam Unicode sejak:

note: character category
en: Unicode category:
id: Kategori Unicode:

en: Various Useful Representations
id: Berbagai Representasi Yang Berguna

en: XML decimal entity:
id: Entiti desimal XML:

en: Annotations and Cross References
id: Anotasi dan Referensi Silang

en: Alias names:
id: Nama alias:

en: Notes:
id: Catatan:

en: See also:
id: Lihat juga:

en: Approximate equivalents:
id: Hampir mendekati:

en: Equivalents:
id: Sama dengan:

en: CJK Ideograph Information
id: Informasi Ideograf CJK

en: Definition in English:
id: Definisi dalam Bahasa Inggris:

en: Mandarin Pronunciation:
id: Pengucapan Mandarin:

en: Cantonese Pronunciation:
id: Pengucapan Kanton:

en: Japanese On Pronunciation:
id: Pengucapan Bahasa Jepang On:

en: Japanese Kun Pronunciation:
id: Pengucapan Bahasa Jepang Kun:

en: Tang Pronunciation:
id: Pengucapan Tang:

en: Korean Pronunciation:
id: Pengucapan Korea:

en: Vietnamese Pronunciation:
id: Pengucapan Vietnam:

en: Characte_r Table
id: Tabel Karakte_r

en: Character _Details
id: _Detil Karakter

en: Character Table
id: Tabel Karakter

en: Unknown character, unable to identify.
id: Karakter tidak dikenal, tidak bisa mengenali.

en: Not found.
id: Tidak ditemukan.

en: Character found.
id: Karakter ditemukan.

en: By _Script
id: Oleh _Skrip

en: By _Unicode Block
id: Oleh Blok _Unicode

en: Sho_w only glyphs from this font
id: Hanya tampilkan glyph dari fonta ini

en: Snap _Columns to Power of Two
id: Jadikan _Cacah Kolom Pangkat dari Dua

en: Zoom _In
id: Per_besar

en: Zoom _Out
id: Per_kecil

en: _Normal Size
id: Ukuran _Normal

en: _Find
id: _Temukan

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About
id: Tent_ang

en: _Close Window
id: Tutup _Jendela

en: _Close
id: _Tutup

en: _View
id: _Lihat

en: _Search
id: _Cari

en: Find _Next
id: Temukan Sela_njutnya

en: Find _Previous
id: Temukan _Sebelumnya

en: _Go
id: _Jalan

en: _Next Character
id: Karakter Sela_njutnya

en: _Previous Character
id: Karakter _Sebelumnya

en: _Contents
id: _Isi

en: Font
id: Fonta

en: Font Family
id: Keluarga Fonta

en: Font Size
id: Ukuran Fonta

en: Script
id: Skrip

note: Unicode assigns "Unknown" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Unknown
id: Tidak dikenal

en: Information
id: Informasi

note: follow hig guidelines
en: Find
id: Temukan

en: _Previous
id: _Sebelumnya

en: _Next
id: Sela_njutnya

en: _Search:
id: _Cari:

en: Match _whole word
id: Cocok seluruh kata

en: Search in character _details
id: Cari dalam _Detil Karakter

en: <Non Private Use High Surrogate>
id: <Penggunaan Bukan Pribadi Surrogate Tinggi>

en: <Private Use High Surrogate>
id: <Penggunaan Pribadi ]Surrogate Tinggi>

en: <Low Surrogate>
id: <Surrogates Rendah>

en: <Private Use>
id: <Penggunaan Pribadi>

en: <Plane 15 Private Use>
id: <Plane 15 Penggunaan Pribadi>

en: <Plane 16 Private Use>
id: <Plane 16 Penggunaan Pribadi>

en: <not assigned>
id: <belum ditentukan>

en: Other, Control
id: Yang lain, Kendali

en: Other, Format
id: Yang lain, susun

en: Other, Not Assigned
id: Yang lain, belum ditentukan

en: Other, Private Use
id: Yang lain, Penggunaan Pribadi

en: Other, Surrogate
id: Yang lain, Surrogate

en: Letter, Lowercase
id: Huruf, Huruf kecil

en: Letter, Modifier
id: Huruf, Perubah

en: Letter, Other
id: Huruf, Yang Lain

en: Letter, Titlecase
id: Huruf, Huruf Judul

en: Letter, Uppercase
id: Huruf, Huruf Besar

en: Mark, Spacing Combining
id: Tanda, Kombinasi Spasi

en: Mark, Enclosing
id: Tanda, Enclosing

en: Mark, Non-Spacing
id: Tanda, Bukan Spasi

en: Number, Decimal Digit
id: Nomor, Digit Desimal

en: Number, Letter
id: Nomor, Huruf

en: Number, Other
id: Nomor, Yang Lain

en: Punctuation, Connector
id: Puntuasi, Penghubung

en: Punctuation, Dash
id: Puntuasi, Minus

en: Punctuation, Close
id: Puntuasi, Tutup

en: Punctuation, Final Quote
id: Puntuasi, Kutip Tutup

en: Punctuation, Initial Quote
id: Puntuasi, Kutip Buka

en: Punctuation, Other
id: Puntuasi, Yang Lain

en: Punctuation, Open
id: Puntuasi, Buka

en: Symbol, Currency
id: Simbol, Mata Uang

en: Symbol, Modifier
id: Simbol, Pengubah

en: Symbol, Math
id: Simbol, Matematika

en: Symbol, Other
id: Simbol, Yang Lain

en: Separator, Line
id: Pemisah, Garis

en: Separator, Paragraph
id: Pemisah, Paragraf

en: Separator, Space
id: Pemisah, Spasi

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
id: Gucharmap adalah perangkat lunak bebas; Anda dapat menyebarluaskannya dan/atau mengubahnya di bawah syarat GNU General Public License sebagaimana dipublikasikan oleh Free Software Foundation; baik versi 3 dari Lisensi atau (terserah pilihan Anda) versi setelahnya.

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
id: Diberikan permisi, bebas biaya, kepada siapa saja yang menerima sebuah salinan dari berkas data Unicode tanpa batasan, termasuk tanpa batasan hak untuk menggunakan, menyalin, merubah, menggabungkan, menerbitkan, menyebarkan, dan atau menjual salinan.

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
id: Gucharmap serta berkas data Unicode disebarkan dengan harapan agar dapat berguna, tetapi TANPA ADANYA JAMINAN, bahkan TANPA ADANYA JAMINAN DAPAT BEKERJA DENGAN BAIK. Lihat Lisensi Publik Umum GNU dan Hak cipta Unicode untuk lebih jelasnya.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Gucharmap; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA
id: Anda seharusnya menerima salinan GNU General Public License bersama dengan Gucharmap; jika tidak, kirimkan surat Anda ke Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA

en: Also you should have received a copy of the Unicode Copyright along with Gucharmap; you can always find it at Unicode's website: https://www.unicode.org/copyright.html
id: Anda juga harus mendapat salinan Hak Cipta Unicode bersamaan demgan Gucharmap, Anda selalu dapat menemukannya di situs web Unicode: http://www.unicode.org/copyright.html

en: GNOME Character Map
id: Tabel Karakter GNOME

en: Based on the Unicode Character Database 16.0.0
id: Berdasar pada Basis Data Karakter Unicode 16.0.0

en: Next Script
id: Skrip Selanjutnya

en: Previous Script
id: Skrip Sebelumnya

en: Next Block
id: Blok Selanjutnya

en: Previous Block
id: Blok Sebelumnya

note: Text to copy entry + button
en: _Text to copy:
id: _Teks yang hendak disalin:

en: Copy to the clipboard.
id: Salin ke papan klip.

en: Page _Setup
id: _Penyiapan Halaman

note: g_menu_append (G_MENU (model), _("Print Preview"), "win.print-preview");
en: _Print
id: _Cetak

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
id: Huruf yang ingin dimulai dengan; mis: 'Serif 27'

en: FONT
id: FONTA

en: Character map grouping method
id: Metoda pengelompokan peta karakter

en: This is how the characters in the character map are grouped. The characters can either be grouped by 'script' or 'block'.
id: Ini adalah bagaimana karakter dalam peta karakter dikelompokkan. Karakter dapat dikelompokkan menurut 'skrip' atau 'blok'.

en: Character map font description
id: Deskripsi fonta peta karakter

en: The font to use for the character map. If set to 'nothing' then the default is the system font with the size doubled. Otherwise it should be a font description string like 'Sans 24'.
id: Fonta yang dipakai untuk peta karakter. Jika diisi 'nothing' maka bakunya adalah fonta sistem dengan ukuran digandakan. Bila tidak, itu mesti berupa string deskripsi fonta seperti 'Sans 24'.

en: Snap number of columns to a power of two
id: Jadikan cacah kolom pangkat dari dua

en: The number of columns in the character map grid is determined by the width of the window. If this setting is 'true' then the value will be forced to the nearest power of two.
id: Cacah kolom dalam kisi peta karakter ditentukan oleh lebar jendela. Bila nilai ini 'true' maka nilai akan dipaksa ke pangkat dua terdekat.

en: Last selected character
id: Karakter yang terakhir dipilih

en: This is the last character that was selected in the character map (and will be selected again when the character map is next started). By default, it is the first letter of the alphabet in the current locale.
id: Ini adalah karakter terakhir yang dipilih dalam peta karakter (dan akan dipilih lagi ketika peta karakter dijalankan lagi kali berikutnya). Secara baku, ini adalah huruf pertama alfabet dalam locale kini.

en: Aegean Numbers
id: Angka Aegea

en: Alchemical Symbols
id: Simbol Kimia

en: Anatolian Hieroglyphs
id: Hieroglif Anatolia

en: Ancient Greek Musical Notation
id: Notasi Music Yunani Kuno

en: Ancient Greek Numbers
id: Angka Yunani Kuno

en: Ancient Symbols
id: Simbol Kuno

en: Arabic
id: Arab

en: Arabic Extended-A
id: Arab Extended-A

en: Arabic Extended-B
id: Arab Extended-B

en: Arabic Extended-C
id: Arab Extended-C

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
id: Simbol Matematika Alfabetik Arab

en: Arabic Supplement
id: Tambahan Arab

en: Armenian
id: Armenia

en: Arrows
id: Panah

en: Avestan
id: Avesta

en: Balinese
id: Bali

en: Bamum Supplement
id: Tambahan Bamum

en: Basic Latin
id: Latin Dasar

en: Bengali
id: Bengal

en: Block Elements
id: Elemen Blok

en: Box Drawing
id: Penggambaran Kotak

en: Braille Patterns
id: Pola Braille

en: Buginese
id: Bugis

en: Byzantine Musical Symbols
id: Simbol Musik Byzantium

en: CJK Compatibility
id: Kompatibilitas CJK

en: CJK Radicals Supplement
id: Tambahan Radikal CJK

en: CJK Strokes
id: Sapuan CJK

en: CJK Symbols and Punctuation
id: Puntuasi dan Simbol CJK

en: CJK Unified Ideographs
id: Ideograf CJK Unified

en: CJK Unified Ideographs Extension A
id: CJK Unified Ideograf Ekstensi A

en: CJK Unified Ideographs Extension B
id: CJK Unified Ideograf Ekstensi B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
id: CJK Unified Ideograf Ekstensi C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
id: CJK Unified Ideograf Ekstensi D

en: CJK Unified Ideographs Extension E
id: CJK Unified Ideograf Ekstensi E

en: CJK Unified Ideographs Extension F
id: CJK Unified Ideograf Ekstensi F

en: CJK Unified Ideographs Extension G
id: CJK Unified Ideograf Ekstensi G

en: CJK Unified Ideographs Extension H
id: CJK Unified Ideograf Ekstensi H

en: CJK Unified Ideographs Extension I
id: CJK Unified Ideograf Ekstensi I

en: Carian
id: Caria

en: Caucasian Albanian
id: Albania Kaukasia

en: Cherokee Supplement
id: Penambahan Cherokee

en: Chess Symbols
id: Symbol Catur

en: Combining Half Marks
id: Kombinasi Half Marks

en: Control Pictures
id: Gambar Kendali

en: Coptic
id: Copt

en: Coptic Epact Numbers
id: Bilangan Epact Koptik

en: Counting Rod Numerals
id: Angka Counting·Rod

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
id: Pengucapan dan Angka Cuneiform

en: Currency Symbols
id: Symbol Mata Uang

en: Cyrillic Supplement
id: Penambahan Cyrillic

en: Domino Tiles
id: Kartu Domino

en: Early Dynastic Cuneiform
id: Cuneiform Dinasti Awal

en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
id: Kontrol Format Hieroglif Mesir

en: Egyptian Hieroglyphs
id: Hieroglif Mesir

en: Egyptian Hieroglyphs Extended-A
id: Hieroglif Extended-A Mesir

en: Emoticons
id: Emotikon

en: Enclosed CJK Letters and Months
id: Menyertakan Huruf dan Bulan CJK

en: Ethiopic
id: Etiopia

en: Ethiopic Extended
id: Etopia Extended

en: Ethiopic Extended-A
id: Etopia Extended-A

en: Ethiopic Extended-B
id: Etopia Extended-B

en: Ethiopic Supplement
id: Tambahan Etopia

en: General Punctuation
id: Puntuasi Umum

en: Geometric Shapes
id: Bentuk Geometri

en: Geometric Shapes Extended
id: Bentuk Geometri Extended

en: Georgian
id: Georgia

en: Georgian Extended
id: Georgia Extended

en: Georgian Supplement
id: Tambahan Georgia

en: Glagolitic
id: Glagolit

en: Glagolitic Supplement
id: Penambahan Glagolitik

en: Gothic
id: Goth

en: Greek Extended
id: Yunani Extended

en: Greek and Coptic
id: Yunani dan Coptic

en: Gujarati
id: Gujarat

en: Hebrew
id: Ibrani

en: High Private Use Surrogates
id: Surrogate Penggunaan Pribadi Tinggi

en: High Surrogates
id: Surrogate Tinggi

en: IPA Extensions
id: Ekstensi IPA

en: Ideographic Description Characters
id: Karakter Keterangan Ideograf

en: Ideographic Symbols and Punctuation
id: Puntuasi dan Simbol Ideografis

en: Imperial Aramaic
id: Imperial Arama

en: Indic Siyaq Numbers
id: Bilangan Indic Siyaq

en: Inscriptional Parthian
id: Inscriptional Parthia

en: Javanese
id: Jawa

en: Kaktovik Numerals
id: Angka Kaktovik

en: Kana Supplement
id: Tambahan Kana

en: Katakana Phonetic Extensions
id: Ekstensi Fonetik Katakana

en: Khitan Small Script
id: Khitan Skrip Kecil

en: Khmer Symbols
id: Symbol Khmer

en: Latin-1 Supplement
id: Tambahan Latin-1

en: Letterlike Symbols
id: Simbol Seperti Huruf

en: Lisu Supplement
id: Lisu Tambahan

en: Low Surrogates
id: Surrogates Rendah

en: Lycian
id: Lycia

en: Lydian
id: Lydia

en: Mahjong Tiles
id: Kartu Mahjong

en: Mandaic
id: Manda

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
id: Simbol Matematika Alfanumerik

en: Mathematical Operators
id: Operator matematika

en: Mayan Numerals
id: Angka Maya

en: Meetei Mayek Extensions
id: Ekstensi Meetei Mayek

en: Meroitic Cursive
id: Kursif Meroe

en: Meroitic Hieroglyphs
id: Hieroglif Meroe

en: Miscellaneous Symbols
id: Simbol Lain-lain

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
id: Simbol dan Panah Lain-lain

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
id: Simbol Dan Piktograf Lain-Lain

en: Miscellaneous Technical
id: Teknis Lain-lain

en: Modifier Tone Letters
id: Pengubah Huruf Nada

en: Mongolian
id: Mongolia

en: Mongolian Supplement
id: Tambahan Mongolia

en: Musical Symbols
id: Symbol Musik

en: New Tai Lue
id: Tai Lue Baru

en: Number Forms
id: Bentuk Angka

en: Old Hungarian
id: Hungaria Lama

en: Old Italic
id: Old Itali

en: Old North Arabian
id: Arab Utara Tua

en: Old Permic
id: Pemic Kuno

en: Old Persian
id: Persia Lama

en: Old Sogdian
id: Sogdian Lama

en: Old South Arabian
id: Arab Selatan Tua

en: Old Turkic
id: Turkic Lama

en: Old Uyghur
id: Uyghur Lama

en: Optical Character Recognition
id: Pengenalan Karakter Secara Optik

en: Ornamental Dingbats
id: Dingbat Ornamental

en: Ottoman Siyaq Numbers
id: Bilangan Ottoman Siyaq

en: Phonetic Extensions
id: Ekstensi Fonetik

en: Playing Cards
id: Kartu Permainan

en: Private Use Area
id: Area Penggunaan Pribadi

en: Rumi Numeral Symbols
id: Simbol Numeral Rumi

en: Samaritan
id: Samarita

en: Shavian
id: Shavia

en: Shorthand Format Controls
id: Kendali Format Steno

en: Sinhala Archaic Numbers
id: Bilangan Arkaik Sinhala

en: Small Kana Extension
id: Ekstensi Kana Kecil

en: Specials
id: Spesial

en: Sundanese
id: Sunda

en: Sundanese Supplement
id: Tambahan Sunda

en: Superscripts and Subscripts
id: Superskrip dan Subskrip

en: Supplemental Arrows-A
id: Penambahan Panah-A

en: Supplemental Arrows-B
id: Penambahan Panah-B

en: Supplemental Arrows-C
id: Pelengkap Panah-C

en: Supplemental Mathematical Operators
id: Operator Matematika Tambahan

en: Supplemental Punctuation
id: Tambahan Puntuasi

en: Supplemental Symbols and Pictographs
id: Simbol Dan Piktograf Pelengkap

en: Symbols and Pictographs Extended-A
id: Simbol dan Piktograf Extended-A

en: Symbols for Legacy Computing
id: Simbol untuk Komputasi Legasi

en: Symbols for Legacy Computing Supplement
id: Simbol untuk Suplemen Komputasi Legasi

en: Syriac
id: Syria

en: Syriac Supplement
id: Penambahan Syriac

en: Tags
id: Tag

en: Tai Xuan Jing Symbols
id: Symbol Tai Xuan Jing

en: Tamil Supplement
id: Tambahan Tamil

en: Tangut Components
id: Komponen Tangut

en: Tangut Supplement
id: Tangut Tambahan

en: Thai
id: Thailand

en: Tibetan
id: Tibet

en: Transport and Map Symbols
id: Simbol Peta Dan Transportasi

en: Ugaritic
id: Ugarit

en: Variation Selectors Supplement
id: Penambahan Variasi Pemilih

en: Vedic Extensions
id: Ekstensi Vedik

en: Vertical Forms
id: Bentuk Tegak

en: Yi Radicals
id: Yi Radikal

en: Yijing Hexagram Symbols
id: Simbol Heksagram Yijing

en: Zanabazar Square
id: Bujur Sangkar Zanabazar

en: Znamenny Musical Notation
id: Notasi Music Znamenny

en: Canadian Aboriginal
id: Aborigin Kanada

en: Common
id: Umum

en: Greek
id: Yunani

en: Inherited
id: Turunan
