gucharmap - en to sv translation catalogue (412 entries)

note: VERSION=@VERSION@
en: Character Map
sv: Teckentabell

en: Insert special characters into documents
sv: Infoga specialtecken i dokument

en: font;unicode;
sv: typsnitt;teckensnitt;unicode;

en: GNOME Character Map is a Unicode character map program, part of GNOME desktop. This program allows characters to be displayed by unicode block or script type. It includes brief descriptions of related characters and occasionally meanings of the character in question.
sv: GNOME Teckentabell är en Unicode-teckentabell, och är en del av skrivbordsmiljön GNOME. Detta program gör det möjligt att visa tecken baserat på Unicode-block eller skrifttyp. Det inkluderar en kortfattad beskrivning över relaterade tecken och i vissa fall betydelser för tecknet i fråga.

en: Gucharmap can also be used to input or enter characters (by copy and paste). The search functionality allows the use of several search methods, including by unicode name or code point of the character.
sv: GNOME Teckentabell kan även användas för att mata in eller skriva tecken (genom att kopiera och klistra in). Sök funktionen gör det möjligt att använda flera sökmetoder, inklusive via Unicode-namn eller tecknets kodpunkt.

en: All
sv: Alla

en: Unicode Block
sv: Unicode-block

en: Korean Education Hanja
sv: Koreanska utbildningshanja

en: Korean Hanja for Use in Personal Names
sv: Koreanska hanja för användning i personnamn

en: later removed at the code point
sv: senare borttagen vid kodpunkten

en: Font variant of
sv: Typsnittsvariant av

en: No-break version of
sv: Inga-radbryt-version av

en: Initial presentation form of
sv: Initial presentationsform av

en: Medial presentation form of
sv: Mellanpresentationsform av

en: Final presentation form of
sv: Slutlig presentationsform av

en: Isolated presentation form of
sv: Isolerad presentationsform av

en: Encircled form of
sv: Omringad form av

en: Superscript form of
sv: Exponentlägesform av

en: Subscript form of
sv: Indexlägeform av

en: Vertical layout presentation form of
sv: Vertikal layout-presentationsform av

en: Wide compatibility character of
sv: Brett kompatibilitetstecken för

en: Narrow compatibility character of
sv: Smalt kompatibilitetstecken för

en: Small variant form of
sv: Liten variantform av

en: CJK squared font variant of
sv: Kvadratisk CJK-typsnittsvariant av

en: Vulgar fraction form of
sv: Bråkform av

en: Unspecified compatibility character of
sv: Ospecificerat kompatibilitetstecken för

en: Compatibility decomposition:
sv: Kompatibilitetsuppdelning:

en: Canonical decomposition:
sv: Kanonisk dekomposition:

en: [not a printable character]
sv: [inte ett utskrivbart tecken]

en: General Character Properties
sv: Allmänna teckenegenskaper

en: In Unicode since:
sv: I Unicode sedan:

note: character category
en: Unicode category:
sv: Unicode-kategori:

en: Various Useful Representations
sv: Diverse användbara representationer

en: C octal escaped UTF-8:
sv: Oktalt kodad UTF-8 för C:

en: XML decimal entity:
sv: Decimal entitetsreferens för XML:

en: Annotations and Cross References
sv: Annotationer och korsreferenser

en: Alias names:
sv: Aliasnamn:

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: See also:
sv: Se även:

en: Approximate equivalents:
sv: Ungefärliga ekvivalenter:

en: Equivalents:
sv: Ekvivalenter:

en: CJK Ideograph Information
sv: CJK-ideografinformation

en: Definition in English:
sv: Definition på engelska:

en: Mandarin Pronunciation:
sv: Mandarin-uttal:

en: Cantonese Pronunciation:
sv: Kantonesiskt uttal:

en: Japanese On Pronunciation:
sv: Japanskt On-uttal:

en: Japanese Kun Pronunciation:
sv: Japanskt Kun-uttal:

en: Tang Pronunciation:
sv: Tang-uttal:

en: Korean Pronunciation:
sv: Koreanskt uttal:

en: Vietnamese Pronunciation:
sv: Vietnamesiskt uttal:

en: Characte_r Table
sv: Tecke_ntabell

en: Character _Details
sv: Tecken_detaljer

en: Character Table
sv: Teckentabell

en: Unknown character, unable to identify.
sv: Okänt tecken, kan inte identifiera.

en: Not found.
sv: Hittades inte.

en: Character found.
sv: Tecken hittat.

en: By _Script
sv: Efter _skriftsystem

en: By _Unicode Block
sv: Efter _Unicode-block

en: Sho_w only glyphs from this font
sv: Visa en_dast glyfer från detta typsnitt

en: Snap _Columns to Power of Two
sv: Fäst _kolumner vid tvåpotens

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Find
sv: _Sök

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: _Close Window
sv: S_täng fönster

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Close
sv: S_täng

en: _View
sv: _Visa

en: _Search
sv: _Sök

en: Find _Next
sv: Sök _nästa

en: Find _Previous
sv: Sök _föregående

en: _Go
sv: _Gå

en: _Next Character
sv: _Nästa tecken

en: _Previous Character
sv: _Föregående tecken

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font Family
sv: Typsnittsfamilj

en: Font Size
sv: Typsnittsstorlek

en: Script
sv: Skriftsystem

note: Unicode assigns "Unknown" as the script name for any character not * specifically listed in Scripts.txt
en: Unknown
sv: Okänd

note: follow hig guidelines
en: Find
sv: Sök

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Search:
sv: _Sök:

en: Match _whole word
sv: Matcha _hela ord

en: Search in character _details
sv: Sök i tecken_detaljer

en: <Non Private Use High Surrogate>
sv: <Högt surrogat som inte är för privat användning>

en: <Private Use High Surrogate>
sv: <Högt surrogat för privat användning>

en: <Low Surrogate>
sv: <Lågt surrogat>

en: <Private Use>
sv: <Privat användning>

en: <Plane 15 Private Use>
sv: <Plan 15 för privat användning>

en: <Plane 16 Private Use>
sv: <Plan 16 för privat användning>

en: <not assigned>
sv: <inte tilldelad>

en: Other, Control
sv: Andra, kontroll

en: Other, Format
sv: Andra, format

en: Other, Not Assigned
sv: Andra, inte tilldelade

en: Other, Private Use
sv: Andra, privat användning

en: Other, Surrogate
sv: Andra, surrogat

en: Letter, Lowercase
sv: Bokstav, gemen

en: Letter, Modifier
sv: Bokstav, modifierare

en: Letter, Other
sv: Bokstav, andra

en: Letter, Titlecase
sv: Bokstav, titeltyp

en: Letter, Uppercase
sv: Bokstav, versal

en: Mark, Spacing Combining
sv: Märke, blankstegskombinerande

en: Mark, Enclosing
sv: Märke, inneslutande

en: Mark, Non-Spacing
sv: Märke, icke-blanksteg

en: Number, Decimal Digit
sv: Tal, decimal siffra

en: Number, Letter
sv: Tal, bokstav

en: Number, Other
sv: Tal, andra

en: Punctuation, Connector
sv: Skiljetecken, sammanfogare

en: Punctuation, Dash
sv: Skiljetecken, streck

en: Punctuation, Close
sv: Skiljetecken, stäng

en: Punctuation, Final Quote
sv: Skiljetecken, slutcitat

en: Punctuation, Initial Quote
sv: Skiljetecken, påbörjan av citat

en: Punctuation, Other
sv: Skiljetecken, andra

en: Punctuation, Open
sv: Skiljetecken, öppna

en: Symbol, Currency
sv: Symbol, valuta

en: Symbol, Modifier
sv: Symbol, modifierare

en: Symbol, Math
sv: Symbol, matematik

en: Symbol, Other
sv: Symbol, andra

en: Separator, Line
sv: Avskiljare, rad

en: Separator, Paragraph
sv: Avskiljare, stycke

en: Separator, Space
sv: Avskiljare, blanksteg

en: Gucharmap is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
sv: GNOME Teckentabell är fri programvara; du kan distribuera den och/eller modifiera den under villkoren för GNU General Public License som publicerats av Free Software Foundation; antingen version 3 av licensen, eller (upp till dig) en senare version.

en: Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy of the Unicode data files to deal in them without restriction, including without limitation the rights to use, copy, modify, merge, publish, distribute, and/or sell copies.
sv: Tillåtelse ges härmed, helt gratis, till alla personer som hämtat en kopia av Unicode-datafilerna för att hantera dem utan restriktioner, inklusive obegränsad rättighet att använda, kopiera, ändra, sammanfoga, publicera, distribuera och/eller sälja kopior.

en: Gucharmap and the Unicode data files are distributed in the hope that they will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License and Unicode Copyright for more details.
sv: GNOME Teckentabell och Unicode-datafilerna distribueras i hopp om att de ska vara användbara, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License och Unicode Copyright för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Gucharmap; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med Gucharmap. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1335 USA

en: Also you should have received a copy of the Unicode Copyright along with Gucharmap; you can always find it at Unicode's website: https://www.unicode.org/copyright.html
sv: Du bör även ha fått en kopia av Unicode Copyright tillsammans med Gucharmap; du kan alltid hitta den på Unicodes webbplats: https://www.unicode.org/copyright.html

en: GNOME Character Map
sv: Teckentabell för GNOME

en: Based on the Unicode Character Database 17.0.0
sv: Baserad på Unicodes teckendatabas 17.0.0

en: Next Script
sv: Nästa skriftsystem

en: Previous Script
sv: Föregående skriftsystem

en: Next Block
sv: Nästa block

en: Previous Block
sv: Föregående block

note: Text to copy entry + button
en: _Text to copy:
sv: _Text att kopiera:

en: Copy to the clipboard.
sv: Kopiera till urklipp.

en: Page _Setup
sv: Sid_inställning

note: g_menu_append (G_MENU (model), _("Print Preview"), "win.print-preview");
en: _Print
sv: Skriv _ut

en: Font to start with; ex: 'Serif 27'
sv: Typsnitt att starta med; t.ex. "Serif 27"

en: FONT
sv: TYPSNITT

en: [STRING…]
sv: [STRÄNG…]

en: Character map grouping method
sv: Grupperingsmetod för teckentabell

en: This is how the characters in the character map are grouped. The characters can either be grouped by 'script' or 'block'.
sv: Detta anger hur tecknen i teckentabellen grupperas. Tecknen kan antingen grupperas på "script" eller "block".

en: Character map font description
sv: Typsnittsbeskrivning för teckentabell

en: The font to use for the character map. If set to 'nothing' then the default is the system font with the size doubled. Otherwise it should be a font description string like 'Sans 24'.
sv: Typsnittet som används för teckentabellen. Om satt till "nothing" så är standard att använda systemtypsnittet med dubblerad storlek. I annat fall ska en typsnittsbeskrivande sträng anges, som "Sans 24".

en: Snap number of columns to a power of two
sv: Fäst antal kolumner vid en tvåpotens

en: The number of columns in the character map grid is determined by the width of the window. If this setting is 'true' then the value will be forced to the nearest power of two.
sv: Antalet kolumner i teckentabellens rutnät bestäms av fönsterbredden. Om denna inställning är "true" kommer värdet att tvingas till närmaste tvåpotens.

en: Last selected character
sv: Senast markerade tecknet

en: This is the last character that was selected in the character map (and will be selected again when the character map is next started). By default, it is the first letter of the alphabet in the current locale.
sv: Detta är det senaste tecknet som var markerat i teckentabellen (och kommer att markeras igen när teckentabellen startas nästa gång). Som standard används första tecknet i alfabetet för aktuell lokal.

en: Aegean Numbers
sv: Egeiska tal

en: Alchemical Symbols
sv: Alkemiska symboler

en: Alphabetic Presentation Forms
sv: Alfabetiska presentationsformer

en: Anatolian Hieroglyphs
sv: Anatoliska hieroglyfer

en: Ancient Greek Musical Notation
sv: Gammalgrekisk musiknotation

en: Ancient Greek Numbers
sv: Gammalgrekiska tal

en: Ancient Symbols
sv: Antika symboler

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Arabic Extended-A
sv: Arabiska utökat-A

en: Arabic Extended-B
sv: Arabiska utökat-B

en: Arabic Extended-C
sv: Arabiska utökat-C

en: Arabic Mathematical Alphabetic Symbols
sv: Arabiska matematiska alfabetiska symboler

en: Arabic Presentation Forms-A
sv: Arabiska presentationsformer-A

en: Arabic Presentation Forms-B
sv: Arabiska presentationsformer-B

en: Arabic Supplement
sv: Arabiska tillägg

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Arrows
sv: Pilar

en: Balinese
sv: Balinesiska

en: Bamum Supplement
sv: Bamum-tillägg

en: Basic Latin
sv: Grundläggande latinska

en: Bassa Vah
sv: Bassaiska vah

en: Beria Erfe
sv: Beria erfe

en: Block Elements
sv: Blockelement

en: Bopomofo Extended
sv: Utökad bopomofo

en: Box Drawing
sv: Lådritning

en: Braille Patterns
sv: Punktskriftsmönster

en: Buginese
sv: Buginesiska

en: Byzantine Musical Symbols
sv: Bysantinska musiksymboler

en: CJK Compatibility
sv: CJK-kompatibilitet

en: CJK Compatibility Forms
sv: CJK-kompatibilitetsformer

en: CJK Compatibility Ideographs
sv: CJK-kompatibilitetsideografer

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
sv: CJK-kompatibilitetsideograftillägg

en: CJK Radicals Supplement
sv: CJK-ordstamstillägg

en: CJK Strokes
sv: CJK-streck

en: CJK Symbols and Punctuation
sv: CJK-symboler och skiljetecken

en: CJK Unified Ideographs
sv: Enhetliga CJK-ideografer

en: CJK Unified Ideographs Extension A
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg A

en: CJK Unified Ideographs Extension B
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg B

en: CJK Unified Ideographs Extension C
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg C

en: CJK Unified Ideographs Extension D
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg D

en: CJK Unified Ideographs Extension E
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg E

en: CJK Unified Ideographs Extension F
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg F

en: CJK Unified Ideographs Extension G
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg G

en: CJK Unified Ideographs Extension H
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg H

en: CJK Unified Ideographs Extension I
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg I

en: CJK Unified Ideographs Extension J
sv: Enhetliga CJK-ideograftillägg J

en: Carian
sv: Kariska

en: Caucasian Albanian
sv: Kaukasisk albanska

en: Cherokee
sv: Cherokesiska

en: Cherokee Supplement
sv: Cherokesiska tillägg

en: Chess Symbols
sv: Schacksymboler

en: Chorasmian
sv: Khwarezmiska

en: Combining Diacritical Marks
sv: Kombinerande diakritiska tecken

en: Combining Diacritical Marks Extended
sv: Kombinerande utökade diakritiska tecken

en: Combining Diacritical Marks Supplement
sv: Tillägg för kombinerande diakritiska tecken

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
sv: Kombinerande diakritiska symbolmarkörer

en: Combining Half Marks
sv: Kombineringshalvmarkörer

en: Common Indic Number Forms
sv: Vanliga indiska talformer

en: Control Pictures
sv: Kontrollbilder

en: Coptic
sv: Koptiska

en: Coptic Epact Numbers
sv: Koptiska epact-nummer

en: Counting Rod Numerals
sv: Talstav

en: Cuneiform
sv: Kilskrift

en: Cuneiform Numbers and Punctuation
sv: Kilskrift-tal och skiljetecken

en: Currency Symbols
sv: Valutasymboler

en: Cypriot Syllabary
sv: Cypriotiska stavelser

en: Cypro-Minoan
sv: Cypro-minoiska

en: Cyrillic
sv: Kyrilliska

en: Cyrillic Extended-A
sv: Kyrillisk utökad-A

en: Cyrillic Extended-B
sv: Kyrillisk utökad-B

en: Cyrillic Extended-C
sv: Kyrillisk utökad-C

en: Cyrillic Extended-D
sv: Kyrillisk utökad-D

en: Cyrillic Supplement
sv: Kyrilliska tillägg

en: Devanagari Extended
sv: Devanagari utökad

en: Devanagari Extended-A
sv: Devanagari utökad-A

en: Domino Tiles
sv: Domino-brickor

en: Duployan
sv: Duployé

en: Early Dynastic Cuneiform
sv: Tidig dynastisk kilskrift

en: Egyptian Hieroglyph Format Controls
sv: Formateringskontroll för egyptiska hieroglyfer

en: Egyptian Hieroglyphs
sv: Egyptiska hieroglyfer

en: Egyptian Hieroglyphs Extended-A
sv: Egyptiska hieroglyfer utökad-A

en: Elymaic
sv: Elymaiska

en: Emoticons
sv: Humörsymboler

en: Enclosed Alphanumeric Supplement
sv: Inneslutna alfanumeriska utökningar

en: Enclosed Alphanumerics
sv: Inneslutna alfanumeriska tecken

en: Enclosed CJK Letters and Months
sv: Inneslutna CJK-bokstäver och -månader

en: Enclosed Ideographic Supplement
sv: Inneslutna ideografiska utökningar

en: Ethiopic
sv: Etiopiska

en: Ethiopic Extended
sv: Etiopisk utökad

en: Ethiopic Extended-A
sv: Etiopisk utökad-A

en: Ethiopic Extended-B
sv: Etiopisk utökad-B

en: Ethiopic Supplement
sv: Etiopiska tillägg

en: General Punctuation
sv: Allmänna skiljetecken

en: Geometric Shapes
sv: Geometriska former

en: Geometric Shapes Extended
sv: Utökade geometriska former

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Georgian Extended
sv: Utökad georgiska

en: Georgian Supplement
sv: Georgiska tillägg

en: Glagolitic
sv: Glagolitiska

en: Glagolitic Supplement
sv: Glagolitiska tillägg

en: Gothic
sv: Gotiska

en: Greek Extended
sv: Utökad grekiska

en: Greek and Coptic
sv: Grekiska och koptiska

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
sv: Halvbredds- och helbreddsformer

en: Hangul Compatibility Jamo
sv: Hangul-kompatibilitet Jamo

en: Hangul Jamo Extended-A
sv: Hangul Jamo utökad-A

en: Hangul Jamo Extended-B
sv: Hangul Jamo utökad-B

en: Hangul Syllables
sv: Hangul-stavelser

en: Hatran
sv: Hatranska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: High Private Use Surrogates
sv: Höga surrogat för privat användning

en: High Surrogates
sv: Höga surrogat

en: IPA Extensions
sv: IPA-tillägg

en: Ideographic Description Characters
sv: Tecken för ideografisk beskrivning

en: Ideographic Symbols and Punctuation
sv: Ideografiska symboler och skiljetecken

en: Imperial Aramaic
sv: Senarameiska

en: Indic Siyaq Numbers
sv: Indiska Siyaq-nummer

en: Inscriptional Pahlavi
sv: Inskriptionell pahlavi

en: Inscriptional Parthian
sv: Inskriptionell parthiska

en: Javanese
sv: Javanesiska

en: Kaktovik Numerals
sv: Kaktoviksiffror

en: Kana Extended-A
sv: Kana utökad-A

en: Kana Extended-B
sv: Kana utökad-B

en: Kana Supplement
sv: Kana-tillägg

en: Kangxi Radicals
sv: Kangxi-ordstammar

en: Katakana Phonetic Extensions
sv: Fonetiska katakana-tillägg

en: Khitan Small Script
sv: Khitansk liten skrift

en: Khmer Symbols
sv: Khmer-symboler

en: Khojki
sv: Khojkiska

en: Khudawadi
sv: Sindhiska

en: Latin Extended Additional
sv: Ytterligare utökade latinska

en: Latin Extended-A
sv: Latin utökat-A

en: Latin Extended-B
sv: Latin utökat-B

en: Latin Extended-C
sv: Latin utökat-C

en: Latin Extended-D
sv: Latin utökat-D

en: Latin Extended-E
sv: Latin utökat-E

en: Latin Extended-F
sv: Latin utökat-F

en: Latin Extended-G
sv: Latin utökat-G

en: Latin-1 Supplement
sv: Latin-1-tillägg

en: Letterlike Symbols
sv: Bokstavsliknande symboler

en: Linear A
sv: Linjär A

en: Linear B Ideograms
sv: Linjär B-ideogram

en: Linear B Syllabary
sv: Linjär B-stavelser

en: Lisu Supplement
sv: Lisu-tillägg

en: Low Surrogates
sv: Låga surrogat

en: Lycian
sv: Lykiska

en: Mahjong Tiles
sv: Mahjong-brickor

en: Mandaic
sv: Mandeiska

en: Manichaean
sv: Manikeiska

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
sv: Matematiska alfanumeriska symboler

en: Mathematical Operators
sv: Matematiska operatorer

en: Mayan Numerals
sv: Mayasiffror

en: Meetei Mayek Extensions
sv: Meetei Mayek-tillägg

en: Meroitic Cursive
sv: Meroitiska kursiv

en: Meroitic Hieroglyphs
sv: Meroitiska hieroglyfer

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
sv: Diverse matematiska symboler-A

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-B
sv: Diverse matematiska symboler-B

en: Miscellaneous Symbols
sv: Diverse symboler

en: Miscellaneous Symbols Supplement
sv: Diverse symboltillägg

en: Miscellaneous Symbols and Arrows
sv: Diverse symboler och pilar

en: Miscellaneous Symbols and Pictographs
sv: Diverse symboler och piktogram

en: Miscellaneous Technical
sv: Diverse tekniska

en: Modifier Tone Letters
sv: Modifieringsbokstäver för toner

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: Mongolian Supplement
sv: Mongoliska tillägg

en: Mro
sv: Mru

en: Musical Symbols
sv: Musiksymboler

en: Myanmar Extended-A
sv: Myanmar utökad-A

en: Myanmar Extended-B
sv: Myanmar utökad-B

en: Myanmar Extended-C
sv: Myanmar utökad-C

en: Nabataean
sv: Nabatéiska

en: New Tai Lue
sv: Ny tai lue

en: Number Forms
sv: Talformer

en: Old Hungarian
sv: Fornungerska

en: Old Italic
sv: Fornitaliska

en: Old North Arabian
sv: Fornnordarabiska

en: Old Permic
sv: Fornpermiska

en: Old Persian
sv: Gammalpersiska

en: Old Sogdian
sv: Fornsogdiska

en: Old South Arabian
sv: Fornsydarabiska

en: Old Turkic
sv: Fornturkiska

en: Old Uyghur
sv: Fornuiguriska

en: Optical Character Recognition
sv: Optisk teckenigenkänning

en: Ornamental Dingbats
sv: Dekorativa Dingbats

en: Osmanya
sv: Osmaniska

en: Ottoman Siyaq Numbers
sv: Ottomanska Siyaq-nummer

en: Pahawh Hmong
sv: Pahaw mong

en: Palmyrene
sv: Palmyrenska

en: Phaistos Disc
sv: Phaistos-skiva

en: Phoenician
sv: Feniciska

en: Phonetic Extensions
sv: Fonetiska tillägg

en: Phonetic Extensions Supplement
sv: Tillägg för fonetiska utökningar

en: Playing Cards
sv: Spelkort

en: Private Use Area
sv: Område för privat användning

en: Psalter Pahlavi
sv: Psaltaren-pahlavi

en: Rumi Numeral Symbols
sv: Numeriska Rumi-symboler

en: Runic
sv: Runor

en: Samaritan
sv: Samaritanska

en: Sharada Supplement
sv: Sharada-tillägg

en: Shavian
sv: Shaviska

en: Shorthand Format Controls
sv: Formateringskontroll för Stenografi

en: Sidetic
sv: Sidetiska

en: Sinhala Archaic Numbers
sv: Singalesiska arkaiska nummer

en: Small Form Variants
sv: Små formvarianter

en: Small Kana Extension
sv: Små kana-tillägg

en: Sogdian
sv: Sogdiska

en: Spacing Modifier Letters
sv: Modifieringsbokstäver för blanksteg

en: Specials
sv: Specialtecken

en: Sundanese
sv: Sundanesiska

en: Sundanese Supplement
sv: Sundanesiska tillägg

en: Superscripts and Subscripts
sv: Upphöjda och nedsänkta

en: Supplemental Arrows-A
sv: Piltillägg-A

en: Supplemental Arrows-B
sv: Piltillägg-B

en: Supplemental Arrows-C
sv: Piltillägg-C

en: Supplemental Mathematical Operators
sv: Matematiska operatortillägg

en: Supplemental Punctuation
sv: Tillägg till skiljetecken

en: Supplemental Symbols and Pictographs
sv: Symbol- och piktogramtillägg

en: Supplementary Private Use Area-A
sv: Tillägg till privat användningsområde-A

en: Supplementary Private Use Area-B
sv: Tillägg till privat användningsområde-B

en: Sutton SignWriting
sv: Suttons teckningsskrift

en: Symbols and Pictographs Extended-A
sv: Symboler och piktogram utökat-A

en: Symbols for Legacy Computing
sv: Symboler för retrodatorer

en: Symbols for Legacy Computing Supplement
sv: Symboler för retrodatorer, tillägg

en: Syriac
sv: Syriska

en: Syriac Supplement
sv: Syriska tillägg

en: Tags
sv: Taggar

en: Tai Le
sv: Tai le

en: Tai Xuan Jing Symbols
sv: Tai Xuan Jing-symboler

en: Tai Yo
sv: Tai yo

en: Tamil
sv: Tamilska

en: Tamil Supplement
sv: Tamil-tillägg

en: Tangut Components
sv: Tangut-komponenter

en: Tangut Components Supplement
sv: Tangut-komponenttillägg

en: Tangut Supplement
sv: Tangut-tillägg

en: Thai
sv: Thailändska

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: Tolong Siki
sv: Tolong siki

en: Transport and Map Symbols
sv: Transport- och kartsymboler

en: Ugaritic
sv: Ugaritiska

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
sv: Enhetliga kanadensiska aboriginstavelser

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended
sv: Enhetliga kanadensiska aboriginstavelser, utökad

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics Extended-A
sv: Enhetliga kanadensiska aboriginstavelser, utökad-A

en: Variation Selectors
sv: Variationsväljare

en: Variation Selectors Supplement
sv: Variationsväljartillägg

en: Vedic Extensions
sv: Vediska tillägg

en: Vertical Forms
sv: Vertikala former

en: Yi Radicals
sv: Yi-ordstammar

en: Yi Syllables
sv: Yi-stavelser

en: Yijing Hexagram Symbols
sv: Yijing-hexagramsymboler

en: Zanabazar Square
sv: Zanabazar-kvadratskrift

en: Znamenny Musical Notation
sv: Znamenny-musiknotation

en: Braille
sv: Punktskrift

en: Canadian Aboriginal
sv: Kanadensisk-aboriginska

en: Common
sv: Gemensamt

en: Cypriot
sv: Cypriotiska

en: Cypro Minoan
sv: Cypro-minoiska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Inherited
sv: Ärvda

en: Latin
sv: Latinska

en: Linear B
sv: Linjär B

en: Signwriting
sv: Teckningsskrift
