gui-ufw - en to ar translation catalogue (42 entries)

en: Error: Firewall is disabled
ar: خطأ: الجدار الناري معطّل

en: The firewall has to be enabled first
ar: لا بد من تفعيل الجدار الناري أولا

en: Protocol
ar: البرتوكول

en: Port
ar: المنفذ

en: Address
ar: العنوان

en: Application
ar: تطبيق

en: If you are a normal user, you will be safe with this setting (Status=On, Incoming=Deny, Outgoing=Allow). Remember to append allow rules for your P2P apps:
ar: إذا كنت مستخدما عاديا، فستكون آمنا مع هذه الإعدادات (الحالة=يعمل، الوارد=امنع، الصادر=اسمح). تذكّر إضافة قواعد السماح لتطبيقات التورنت ومثيلاتها:

en: What is Allow, Deny, Reject and Limit?
ar: ما معنى اسمح، أمنع، أرفض، وحدّد؟

en: Allow: Will allow traffic.
ar: اسمح: سيسمح بالمرور.

en: Deny: Will deny traffic.
ar: امنع: سيمنع المرور.

en: Reject: Will deny traffic and will inform that it has been rejected.
ar: أرفض: سيمنع المرور وسيعلمك بما تم رفضه.

en: Limit: Will deny traffic if an IP tried several connections.
ar: حدّد: سيمنع المرور إذا حاول الآي بي اتصالات متعددة.

en: Reset Firewall
ar: أعِد ضبط الجدار الناري

en: Do you want to continue?
ar: أترغب بالمتابعة؟

en: Removed rules and reset firewall!
ar: حذف الشروط و إعادة إعدادات جدار الحماية!

en: Status: Enabled
ar: الحالة: مفعّل

en: Firewall enabled
ar: الجدار الناري مفعّل

en: Status: Disabled
ar: الحالة: معطّل

en: Firewall disabled
ar: الجدار الناري معطّل

en: There was an error changing the firewall status
ar: حدث خطأ عند تغيير حالة الجدار الناري

en: Restart your firewall to refresh to the real status and please report this bug
ar: أعِد تشغيل جدارك الناري للتحديث للحالة الفعلية ثم أبلغ عن هذه العلّة رجاءً

en:  ALLOW
ar:  اسمح

en:  DENY
ar:  امنع

en:  REJECT
ar:  أرفض

en:  LIMIT
ar:  حدّد

en: Allow
ar: اسمح

en: Deny
ar: امنع

en: Reject
ar: ارفض

en: Limit
ar: حدّد

en: Preconfigured
ar: مضبوط مسبقا

en: Protocol:
ar: البروتوكول:

en: Simple
ar: بسيط

en: Advanced
ar: متقدم

en: Firewall
ar: الجدار الناري

en: _File
ar: _ملف

en: _Edit
ar: _تحرير

en: _Help
ar: م_ساعدة

en: <b>Firewall</b>
ar: <b>الجدار الناري</b>

en: Firewall Preferences
ar: تفضيلات الجدار الناري

en: <b>Listening Report</b>
ar: <b>تقرير عن منافذ الاستقبال</b>

en: Authentication is required to run the Firewall Configuration
ar: الاستيثاق مطلوب لتشغيل تكوين الجدار الناري

en: Firewall Configuration
ar: إعدادات الجدار الناري
