gui-ufw - en to cs translation catalogue (482 entries)

en: Error: %s is writable
cs: Chyba: %s není přístupné pro zápis

en: Your %s directory is writable.
    Fix it running from Terminal:
cs: Vaše složka %s je přístupná pro zápis.
    Napravte to spuštěním následujícího v Terminálu:

en: Please, just one Gufw's instance
cs: Prosím, pouze jedna instance Gufw

en: Gufw is already running. If this is wrong, remove the file:
cs: Gufw již běží. Pokud to není pravda, smažte tento soubor:

en: Deleting previous rules:
cs: Odstranění předchozích pravidel:

en: Appending new rules:
cs: Připojování nových pravidel:

en: Home
cs: Domácí

note: Filename without path and extension First run
en: Public
cs: Veřejný

en: Office
cs: Kancelář

en: Renamed profile:
cs: Přejmenovaný profil:

en: All Interfaces
cs: Všechna rozhraní

en: Not Forward
cs: Nepřesměrovat

note: Append new apps
en: All
cs: Vše

en: Ports:
cs: Porty:

en: Choose a TCP or UDP Protocol with a range of ports
cs: Vyberte TCP nebo UDP protokol s rozsahem portů

en: The IP/Port will be forward to this interface
cs: IP/Port bude přesměrován na toto rozhraní

en: You need to set an Interface for forwarding to this another interface
cs: Je nutno vybrat rozhraní pro přesměrování na toto jiné rozhraní

en: Error: Firewall is disabled
cs: Chyba: Firewall je zakázán

en: The firewall has to be enabled first
cs: Firewall musí být nejprve povolen

en: Error running:
cs: Chyba spouštění:

en: Rule(s) added
cs: Pravidla přidána

en: Warning: Some rules added. Review the log
cs: Upozornění: Byla přidána nějaká pravidla. Zkontrolujte záznam

en: Error: No rules added. Review the log
cs: Chyba: Žádná pravidla nebyla přidána. Zkontrolujte záznam

en: Insert Port
cs: Zadejte port

en: You need to insert a port in the port field
cs: Do kolonky port je třeba zadat číslo portu

en: Edward Snowden's Greatest Fear
cs: Největší obava Edwarda Snowdena

en: "Nothing Will Change"
cs: „Nic se nezmění“

en: Getting started
cs: Začínáme

en: Rules
cs: Pravidla

en: Report
cs: Výpis

en: Log
cs: Záznam

note: Rules Listening Report
en: Nº
cs: Č.

en: Rule
cs: Pravidlo

en: Name
cs: Název

en: Protocol
cs: Protokol

en: Address
cs: Adresa

en: Application
cs: Aplikace

en: An uncomplicated way to manage your firewall, powered by ufw. Easy, simple, nice and useful! :)
cs: Jednoduchý způsob, jak spravovat váš firewall, založený na ufw. Snadný, jednoduchý, hezký a užitečný! :)

en: Basic
cs: Základní

en: FAQ
cs: Často kladené dotazy (FAQ)

en: If you are a normal user, you will be safe with this setting (Status=On, Incoming=Deny, Outgoing=Allow). Remember to append allow rules for your P2P apps:
cs: Pokud jste běžný uživatel, budete v bezpečí s tímto nastavením (Stav=Povolen, Příchozí=Zakázat, Odchozí=Povolit). Pamatujte na přidání pravidel pro povolení pro vaše P2P aplikace:

en: You can rename your profiles with just 2 clicks on them:
cs: Své profily můžete přejmenovat pouhými dvěmi kliknutími na ně:

en: The Rule Name will help you to identify your rules in the future:
cs: Název profilu vám v budoucnu pomůže identifikovat vaše pravidla:

en: How to autostart Gufw with the system?
cs: Jak automaticky spustit Gufw se systémem?

en: You do not need it. After you do all of the changes in Gufw, the settings are still in place until the next changes.
cs: Není to potřeba. Poté, co provedete všechny změny v Gufw, jsou tyto změny stále přítomny, dokud nejsou přepsány jinými změnami.

en: Why is Gufw disabled by default?
cs: Proč je Gufw v základu vypnutý?

en: By default, the firewall does not open ports to the outside world.
cs: Ve výchozím nastavení firewall neotevírá porty do okolního světa.

en: Some rules are added by themselves?
cs: Nějaké pravidla se přidaly samy od sebe?

en: Well, the behaviour is such that when you change or import a profile, or when you edit a rule, Gufw will add that rule again, then ufw re-adds that rule for IPv4 and IPv6.
cs: Ano, takové chování je možné při změně nebo importu profilu, nebo při úpravě pravidla, Gufw přidá pravidlo znovu, poté ufw opětovně přidá pravidlo pro IPv4 a IPv6.

en: What is Allow, Deny, Reject and Limit?
cs: Co znamená Povolit, Zakázat, Odmítnout a Omezit?

en: Allow: Will allow traffic.
cs: Povolit: Povolí provoz.

en: Deny: Will deny traffic.
cs: Zakázat: Zakáže provoz.

en: Reject: Will deny traffic and will inform that it has been rejected.
cs: Odmítnout: Zakáže provoz a informuje, že byl provoz zakázán.

en: Limit: Will deny traffic if an IP tried several connections.
cs: Omezit: Zakáže provoz pokud se daná IP pokoušela o více spojení.

en: I see some rules in all profiles
cs: Ve všech profilech vidím nějaká pravidla

en: All the ufw rules will be appear in all profiles.
cs: Všechna pravidla ufw se zobrazí ve všech profilech.

en: What do I see in the Listening Report?
cs: Co vidím ve výpisu naslouchání?

en: The ports on the live system in the listening state for TCP and the open state for UDP.
cs: Porty na živém systému ve stavu poslechu pro TCP a otevřeném stavu pro UDP.

en: I want even more!
cs: Chci ještě víc!

en: You'll find more information in the community documentation :)
cs: Více informací naleznete v komunitní dokumentaci :)

en: Visit this web (please, copy & paste in your browser):
cs: Navštivte tento web (prosím, zkopírujte a vložte do svého prohlížeče):

en: Import Profile
cs: Importovat profil

en: Import cancelled
cs: Import byl zrušen

en: Error
cs: Chyba

en: Filename has wrong permissions (not 600). Trust only on your exported profiles
cs: Soubor má chybná práva (ne 600). Věřte pouze svým exportovaným profilům.

en: Filename has not valid characters. Rename the file
    to only letters, numbers, dashes and underscores
cs: Název souboru obsahuje chybné znaky. Přejmenujte soubor
    tak, aby obsahoval pouze písmena, číslice, pomlčky a podtržítka

en: Operation cancelled
cs: Operace byla zrušena

en: Profile already exists
cs: Profil již existuje

en: Delete it before from the Preferences Window or rename the file (the profile will be the filename)
cs: Nejprve to smažte z okna Nastavení nebo soubor přejmenujte (názvem profilu bude jméno souboru)

en: Profile imported:
cs: Profil importován:

en: Profile imported, now you can choose it in the profiles
cs: Profil byl importován, nyní ho můžete zvolit v seznamu profilů

en: Export Profile
cs: Exportovat profil

en: Export cancelled
cs: Export byl ukončen

en: Profile exported:
cs: Profil exportován:

en: Profile exported
cs: Profil byl exportován

en: Reset Firewall
cs: Restartovat firewall

en: This will remove all rules in the current
    profile and disable the firewall
cs: Toto odstraní všechna pravidla z aktuálního
    profilu a zakáže firewall

en: Do you want to continue?
cs: Přejete si pokračovat?

en: Removed rules and reset firewall!
cs: Pravidla odstraněna a firewall vynulován!

en: Gufw Log: Removed
cs: Záznam Gufw: Odstraněn

en: Gufw Log removed
cs: Záznam Gufw odstraněn

en: Text copied to clipboard
cs: Text zkopírován do schránky

en: Incoming:
cs: Příchozí:

en: Incoming policy changed
cs: Příchozí pravidla změněna

en: There was an error changing the incoming policy
cs: Při změně příchozích pravidel se vyskytla chyba

en: Restart your firewall to refresh to the real status
    and please report this bug
cs: Restartujte váš firewall pro obnovení skutečného stavu
    a nahlašte prosím tuto chybu

en: Outgoing:
cs: Odchozí:

en: Outgoing policy changed
cs: Odchozí pravidla změněna

en: There was an error changing the outgoing policy
cs: Při změně odchozích pravidel se vyskytla chyba

en: Routed:
cs: Směrované:

en: Routed policy changed
cs: Pravidla směrování změněna

en: There was an error changing the routed policy
cs: Při změně pravidel směrování se vyskytla chyba

en: Select just one row
cs: Vyberte pouze jeden řádek

en: You can create a rule from just one row selected
cs: Pravidlo můžete vytvořit pouze z jednoho vybraného řádku

en: Status: Enabled
cs: Stav: Povolen

en: Firewall enabled
cs: Firewall je povolen

en: Status: Disabled
cs: Stav: Zakázán

en: Firewall disabled
cs: Firewall je zakázán

en: There was an error changing the firewall status
cs: Při změně stavu firewallu došlo k chybě

en: Restart your firewall to refresh to the real status and please report this bug
cs: Restartujte váš firewall pro obnovení skutečného stavu a nahlašte prosím tuto chybu

en: Delete rule
cs: Odstranit pravidlo

en: You will delete all selected rules
cs: Všechna vybraná pravidla budou smazána

en: Rule(s) deleted
cs: Pravidla přidána

en: Error. Review Gufw Log
cs: Chyba. Zkontrolujte záznam Gufw

en: No rule selected
cs: Žádné pravidlo nebylo vybráno

en: You have to select a rule
cs: Musíte vybrat nějaké pravidlo

en: You can edit just one rule
cs: Můžete upravit pouze jedno pravidlo

note: ufw rule > inmutable
en: Immutable Rule
cs: Neměnné pravidlo

en: You can't edit a rule added from ufw
cs: Není možné měnit pravidlo přidané pomocí ufw

en: Changing profile:
cs: Měním profil:

en:  ALLOW
cs:  POVOLIT

en:  DENY
cs:  ZAKÁZAT

en:  REJECT
cs:  ODMÍTNOUT

en:  LIMIT
cs:  OMEZIT

en:  OUT
cs:  Z

en:  IN
cs:  DO

en:  FWD
cs:  PŘESMĚROVAT

en: Anywhere
cs: Kdekoli

en:  (out)
cs:  (odchozí)

en:  on
cs:  na

en: Gufw profile
cs: Gufw profil

en: All files
cs: Všechny soubory

en: Insert IP/Ports
cs: Vložte IP/Porty

en: You need to insert IP/ports in to/from fields
cs: Musíte vložit IP/porty do polí do/od

en: Insert number bigger that number of rules
cs: Vložte číslo větší, než počet pravidel

en: By example, if you have 3 rules, you can't insert a rule into position 4
cs: Například, pokud máte 3 pravidla, nemůžete vložit pravidlo na pozici 4

en: Profile
cs: Profil

en: Profile not valid
cs: Profil není správný

en: You can't use this profile name
cs: Tento název nelze pro profil použít

en: Enter at least one character
cs: Zadejte alespoň jeden znak

en: Too long! (max. 15 characters)
cs: Příliš dlouhé! (nejvýše 15 znaků)

en: Use only letters, numbers, dashes and underscores
cs: Použijte pouze písmena, číslice, spojovníky a podtržítka

en: Profile exist
cs: Profil existuje

en: There is a profile with the same name
cs: Profil se stejným názvem již existuje

en: Current profile
cs: Aktuální profil

en: You can't rename the current profile
cs: Aktuální profil není možné přejmenovat

en: Edited Profile:
cs: Upravený profil:

en: Created Profile:
cs: Vytvořený profil:

en: Select a profile
cs: Vyberte profil

en: You need to select a profile for deleting
cs: Je třeba vybrat profil k odstranění

en: Profile not erasable
cs: Profil není odstranitelný

en: You can't remove the current profile
cs: Právě používaný profil není možné smazat

en: Deleted Profile:
cs: Odstraněný profil:

en: ufw Logging:
cs: Záznam ufw:

en: Gufw Logging: Enabled
cs: Záznam Gufw: Zapnuto

en: Gufw Logging: Disabled
cs: Záznam Gufw: Vypnuto

en: Confirm Delete Dialog: Enabled
cs: Dialog potvrzení smazání: Zapnuto

en: Confirm Delete Dialog: Disabled
cs: Dialog potvrzení smazání: Vypnuto

en: Refresh Interval:
cs: Interval obnovy:

en: You need to set an Interface
cs: Je třeba nastavit rozhraní

en: No changes were made!
cs: Nebyly provedeny žádné změny!

en: Editing rule (Removing):
cs: Upravuji pravidlo (Odstraňuji):

en: Editing rule (Adding):
cs: Upravuji pravidlo (Přidávám):

en: Updated rule
cs: Upraveno pravidlo

en: About Gufw Firewall
cs: O firewallu Gufw

en: An easy, simple, nice and useful firewall!
cs: Snadný, jednoduchý, přívětivý a užitečný firewall!

en: Add a Firewall Rule
cs: Přidat pravidlo firewallu

en: Allow
cs: Povolit

en: Deny
cs: Zakázat

en: Reject
cs: Zahodit

en: Limit
cs: Omezit

en: In
cs: Příchozí

en: Out
cs: Odchozí

en: Both
cs: Obojí

en: Policy:
cs: Pravidlo:

en: Direction:
cs: Směr:

en: Category:
cs: Kategorie:

en: Subcategory:
cs: Podkategorie:

en: Application:
cs: Aplikace:

en: Application Filter
cs: Filtr aplikací

en: Copy app values and jump to Advanced Tab
cs: Zkopírovat hodnoty aplikace a přejít na kartu Pokročilé

en: Preconfigured
cs: Přednastavené

en: Protocol:
cs: Protokol:

en: Name:
cs: Název:

en: Rule Description
cs: Popis pravidla

en: You can write a port as '22', a port range as '22:24' or a service as 'http'
cs: Port je možné zadat jako „22“, rozsah portů jako „22:24“ nebo službu jako „http“

en: Port or service
cs: Port nebo služba

en: Simple
cs: Jednoduché

en: Log:
cs: Záznam:

en: Do not Log
cs: Nezaznamenávat

en: Log All
cs: Zaznamenávat vše

en: From:
cs: Z:

en: To:
cs: Do:

en: IP
cs: IP adresa

en: Paste your current local IP
cs: Zadejte svou aktuální místní IP adresu

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'
cs: Port je možné zadat jako „22“ nebo rozsah portů jako „22:24“

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'.
    If you're editing a Preconfigured or Simple rule, Interface field must be 'All Interfaces' and the IPs and From Port fields must be empty.
cs: Port je možné zadat jako „22“ nebo rozsah portů jako „22:24“.
    Pokud upravujete předpřipravené nebo jednoduché pravidlo, je třeba aby v kolonce Rozhraní bylo „Všechna rozhraní“ a kolonky IP adres a port byly prázdné.

en: Insert:
cs: Vložit:

en: Interface:
cs: Rozhraní:

en: Rule number to insert
cs: Číslo pravidla ke vložení

en: At the end
cs: Na konec

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: _File
cs: _Soubor

en: _Import profile
cs: _Importovat profil

en: _Export this profile
cs: _Exportovat tento profil

en: Only the rules added from Gufw will be exported (not ufw rules)
cs: Pouze pravidla přidaná z Gufw budou exportována (ne ufw pravidla)

en: _Edit
cs: _Upravit

en: _Reset Current Profile
cs: _Resetovat aktuální profil

en: _Help
cs: _Nápověda

en: _Profile:
cs: _Profil:

en: S_tatus:
cs: S_tav:

en: _Incoming:
cs: _Příchozí:

en: _Outgoing:
cs: _Odchozí:

en: _Routed:
cs: _Směrované:

en: Add a rule...
cs: Přidat pravidlo…

en: Add
cs: Přidat

en: Remove the selected rule(s)
cs: Odstranit vybrané pravidlo(a)

en: Remove
cs: Odstranit

en: Edit the selected rule
cs: Upravit vybrané pravidlo

en: Pause Listening Report
cs: Pozastavit výpis naslouchání

en: Pause
cs: Pozastavit

en: See current Listening Report
cs: Prohlédnout si aktuální výpis naslouchání

en: Create a rule from the listening report...
cs: Vytvořit pravidlo z výpisu naslouchání…

en: Copy log to clipboard
cs: Zkopírovat záznam do schránky

en: Remove log
cs: Odstranit záznam

en: Firewall Preferences
cs: Nastavení firewallu

en: _Logging:
cs: _Záznam:

en: Off
cs: Vypnuto

en: Low
cs: Nízký

en: Medium
cs: Střední

en: High
cs: Vysoký

en: Full
cs: Úplný

en: Lo_gging Gufw activity
cs: Zá_znam aktivity Gufw

en: Show confirm dialog for deleting rules
cs: Zobrazit dialog potvrzení pro odstraňování pravidel

en: Refresh Interval:
cs: Interval obnovení:

en: Less seconds uses more CPU
    This interval will apply the next time you expand the Listening Report
cs: Méně sekund používá více CPU
    Tento interval bude použit při příštím otevření Výpisu naslouchání

en: <b>Listening Report</b>
cs: <b>Výpis naslouchání</b>

en: Add a profile
cs: Přidat profil

en: Remove the selected profile
cs: Odstranit vybraný profil

en: <b>Profiles</b>
cs: <b>Profily</b>

en: Update a Firewall Rule
cs: Aktualizovat pravidlo firewallu

note: Sort translation, please!
en: The rule will be moved to the end of the list
cs: Pravidlo bude přesunuto na konec seznamu

en: Network;Games;
cs: Síť;Hry;

en: System;Monitor;
cs: Systém;Dohledování;

en: Web-page based system management utility
cs: Webový nástroj pro správu systému

en: Network;Shell;
cs: Síť;Shell;

en: Games;Strategy;
cs: Hry;Strategické;

en: Network;
cs: Síť;

en: Text-based remote access (like SSH but without the security)
cs: Textový přístup na dálku (jako SSH, ale nezabezpečeně)

en: Telnet is like SSH but without security. It'd be better to use the 'Telnet SSL'
cs: Telnet je jako SSH, ale bez zabezpečení. Lepší je použít „Telnet SSL“

en: Text-based remote access (like SSH but without the security) SSL
cs: Textový přístup na dálku (jako SSH, ale nezabezpečeně) SSL

en: Games;Role;
cs: Hry;Role;

en: Metaserver for Crossfire RPG
cs: Metaserver pro hru Crossfire RPG

en: Network;Telephony;
cs: Síť;Telefonie;

en: Plex Media Server (Main port)
cs: Plex Media Server (Hlavní port)

en: Network;Audio Video;
cs: Síť;Multimédia;

en: Access to the Plex DLNA Server
cs: Přístup k Plex DLNA serveru

en: PLEX Companion
cs: Doprovodná aplikace pro PLEX

en: Controlling Plex Home Theater via Plex Companion
cs: Ovládání multimediálního systému Plex prostřednictvím doprovodné aplikace

en: PLEX DLNA Server (Other port)
cs: PLEX DLNA Server (Jiný port)

en: Another port for Plex DLNA Server
cs: Další port pro Plex DLNA server

en: LBreakout2 - 8001/udp
cs: LBreakout2 – 8001/udp

en: A Breakout clone
cs: Klon Breakout

en: Games;Arcade;
cs: Hry;Arkádové;

en: LBreakout2 - 2002/udp
cs: LBreakout2 – 2002/udp

en: Violent combat game from Running With Scissors
cs: Krvavá bojová hra od Running With Scissors

en: Games;Action;
cs: Hry;Akční;

en: Dedicated server for the FPS by Croteam
cs: Dedikovaný server pro FPS od Croteam

en: SEDS - port 25601
cs: SEDS – port 25601

en: SEDS Admin - port 25600
cs: SEDS správa – port 25600

en: Serves media files (music, pictures, and video) to clients on a network
cs: Poskytuje mediální soubory (hudbu, obrázky a video) klientům na síti

en: Audio Video;TV;
cs: Multimédia;TV;

en: IPX network emulator from Morpheus Software
cs: Emulátor IPX sítě od Morpheus Software

en: Games;
cs: Hry;

en: DXX-Rebirth on YANG
cs: DXX-Rebirth na YANG

en: Network;File Transfer;
cs: Síť;Přenos souborů;

en: NFS Quota & TLDP NFS
cs: NFS kvóta a TLDP NFS

en: A RTS similar to The Settlers I & II from Blue Byte Software
cs: Strategická hra v reálném čase podobná hrám Osadníci I a II od Blue Byte Software

en: Quake III - 27960/udp
cs: Quake III – 27960/udp

en: Quake III - 27961/udp
cs: Quake III – 27961/udp

en: Quake III - 27962/udp
cs: Quake III – 27962/udp

en: A FPS by id Software, server on port 27962
cs: FPS od id Software, server na portu 27962

en: Quake III - 27963/udp
cs: Quake III – 27963/udp

en: A FPS by id Software, server on port 27963
cs: FPS od id Software, server na portu 27963

en: Skype Normal
cs: Skype normální

en: Proprietary Voice over IP service and software application
cs: Proprietární služba a aplikace pro volání přes Internet

en: A F-22 Raptor simulation by NovaLogic
cs: Simulace F-22 Raptor od NovaLogic

en: Games;Simulation;
cs: Hry;Simulace;

en: Google Stream device
cs: Zařízení Google Stream

en: Icecast - 8000:8001/tcp
cs: Icecast – 8000:8001/tcp

en: Remote Desktop Protocols
cs: Protokoly vzdálené plochy

en: Network;Remote Access;
cs: Síť;Vzdálený přístup;

en: It may be a security risk to use a default allow policy
cs: Použít jako výchozí pravidlo povolit může být bezpečnostní riziko

en: GGZ Gaming Zone
cs: Herní zóna GGZ

en: Network support for GNOME Games
cs: Síťová podpora pro Hry GNOME

en: People Nearby
cs: Lidé v okolí

en: People Nearby (Bonjour/Salut) functionality in Empathy
cs: Lidé v okolí (Bonjour/Salut), funkce v Empathy

en: Network;Telephony;Instant Messaging;
cs: Síť;Telefonie;Chat;

en: Bonjour protocol
cs: Bonjour protokol

en: MSN chat protocol SSL
cs: MSN chatovací protokol SSL

en: Yahoo chat protocol
cs: Yahoo chatovací protokol

en: Network;Audio Video;Audio;
cs: Síť;Multimédia;Audio;

en: Review that ports are the same in /etc/asterisk/rtp.conf
cs: Zkontrolujte, že porty jsou stejné jako v /etc/asterisk/rtp.conf

en: An enhanced version of Duke Nukem 3D
cs: Vylepšená verze Duke Nukem 3D

en: Games;Strategy;Java;
cs: Hry;Strategické;Java;

en: rsync daemon
cs: Proces služby rsync

en: File synchronization utility
cs: Nástroj pro synchronizaci souborů

en: Network;Services;
cs: Síť;Služby;

en: Secure mail server
cs: Zabezpečený e-mailový server

en: H.323 Call Signaling
cs: H.323 signalizace hovoru

en: Network;Telephony;Video Conference;
cs: Síť;Telefonie;Videokonference;

en: Secure Shell
cs: Zabezpečený shell (SSH)

en: Network;Time;
cs: Síť;Čas;

en: A top-down 2D clone of Valve Software's Counter-Strike by Unreal Software
cs: 2D hra z horního pohledu - klon Counter-Strike od Valve Software napsaný Unreal Software

en: VNC server display :0
cs: VNC server displej :0

en: VNC displays :0-:1
cs: VNC displeje :0-:1

en: VNC displays :0-:3
cs: VNC displeje :0-:3

en: VNC displays :0-:7
cs: VNC displeje :0-:7

en: VNC http server display :0
cs: VNC http server displej :0

en: A turn-based 4X strategy game inspired by Master of Orion from MicroProse
cs: Tahová 4X strategie inspirovaná hrou Master of Orion od firmy MicroProse

en: Remote control, desktop sharing, online meetings, web conferencing and file transfer between computers
cs: Vzdálený přístup, sdílení plochy, online a webové konference, a přenos souborů mezi počítači

en: BitTorrent client used to transfer files via the BitTorrent protocol. Vuze uses the Azureus Engine
cs: BitTorrentový klient používaný k přenosu souborů přes protokol BitTorrent. Vuze používá Azureus Engine

en: Network;P2P;
cs: Síť;P2P;

en: Subversion server for access to Subversion repositories
cs: Subversion server pro přístup k subversion repozitářům

en: XPilot 2-players
cs: XPilot 2 hráči

en: XPilot 4-players
cs: XPilot 4 hráči

en: XPilot 8-players
cs: XPilot 8 hráčů

en: XPilot 16-players
cs: XPilot 16 hráčů

en: A free, multiplayer, first-person shooter game
cs: Bezplatná střílečka z pohledu první osoby pro více hráčů

en: An arcade combat game inspired by Worms from Team17 Software
cs: Arkádová bojová hra inspirovaná hrou Worms od Team17 Software

en: Fantasy combat game by Blizzard Entertainment
cs: Bojová fantasy hra od Blizzard Entertainment

en: TeamSpeak 2 voice
cs: TeamSpeak 2 hlas

en: TeamSpeak 2 voice service
cs: TeamSpeak 2 hlasový chat

en: TeamSpeak 2 web interface
cs: Webové rozhraní pro TeamSpeak2

en: TeamSpeak 2 TCP query
cs: TeamSpeak 2 TCP dotazování

en: A FPS by Splash Damage
cs: FPS od Splash Damage

en: SMB/CIFS protocol for Unix systems, allowing you to serve files and printers to Windows, NT, OS/2 and DOS clients
cs: SMB/CIFS protokol pro unixové systémy, umožňující sdílení souborů a tiskáren s Windows, NT, OS/2 a DOS klienty

en: Modular printing system for Unix-like computer operating systems
cs: Modulární tiskový systém pro unixové počítačové operační systémy

en: Network;Printing;
cs: Síť;Tisk;

en: A clone of Warlords
cs: Klon Warlords

en: Strategy game by Blizzard Entertainment
cs: Strategická hra od Blizzard Entertainment

en: WWW standard protocol on port 80/tcp (IANA/Debian www, http)
cs: Protokol standardu WWW na portu 80/tcp (IANA/Debian www, http)

en: WWW standard protocol with SSL/TLS on port 443/tcp (IANA https)
cs: Protokol standardu WWW s SSL/TLS na portu 443/tcp (IANA https)

en: HTTP - 8008/tcp
cs: HTTP – 8008/tcp

en: WWW standard protocol on port 8008/tcp (IANA http-alt)
cs: Protokol standardu WWW na portu 8008/tcp (IANA http-alt)

en: Web Server (HTTP,HTTPS)
cs: Webový Server (HTTP,HTTPS)

en: Web Server (8080)
cs: Webový Server (8080)

en: HTTP - 8090/tcp
cs: HTTP – 8090/tcp

en: WWW standard protocol on port 8090/tcp (IANA unassigned, commonly http_alt_alt)
cs: Protokol standardu WWW na portu 8090/tcp (IANA nepřiřazeno, běžně http_alt_alt)

en: A fantasy MMORPG
cs: Fantasy MMORPG

en: Sid Meier's Civilization IV
cs: Civilization IV od Sid Meier

en: A FPS based on the Fasa Battletech universe
cs: Herní střílečka ve Fasa Battletech vesmíru

en: MySQL Database
cs: Databáze MySQL

en: Office;Database;
cs: Kancelář;Databáze;

en: A F-16 simulation by NovaLogic
cs: Simulace F-16 od NovaLogic

en: A FPS by Xatrix Entertainment
cs: Herní střílečka od Xatrix Entertainment

en: Games;Adventure;
cs: Hry;Adventury;

en: Network;Video Conference;
cs: Síť;Videokonference;

en: World of Padman - 27960/udp
cs: World of Padman – 27960/udp

en: World of Padman - 27961/udp
cs: World of Padman – 27961/udp

en: World of Padman - 27962/udp
cs: World of Padman – 27962/udp

en: World of Padman - 27963/udp
cs: World of Padman – 27963/udp

en: Team-based SciFi/alien FPS from Dark Legion Development
cs: Týmová SciFi FPS s tématikou vetřelců od Dark Legion Development

en: A RTS
cs: RTS

en: Network;File Transfer;P2P;
cs: Síť;Přenos souborů;P2P;

en: Remember to open the ports on the router
cs: Nezapomeňte také otevřít porty na směrovači

en: Cross-platform BitTorrent client written with Python and GTK+
cs: Multiplatformní torrent klient napsaný v Pythonu a GTK+

en: A voice chat application for groups
cs: Aplikace pro skupinový hlasový chat

en: Games for Windows - Live
cs: Hry pro Windows – Live

en: WINE: Warcraft III all ports
cs: WINE: Warcraft III všechny porty

en: Warcraft III with 6112-6119 TCP ports open
cs: Warcraft III s otevřenými porty 6112-6119 TCP

en: Store files online and sync them between computers and mobile devices, as well as stream audio and music from cloud to mobile devices
cs: Uchovává soubory online a synchronizuje je mezi počítači a mobilními zařízeními a streamuje zvuk a video z cloudu na mobilní zařízení

en: Network;Cloud;
cs: Síť;Cloud;

en: A 3D flight simulator
cs: 3D letový simulátor

en: Games;Board;
cs: Hry;Deskové;

en: Sacred - port 2005
cs: Sacred – port 2005

en: Sacred - ports 2005:2006
cs: Sacred – porty 2005:2006

en: Sacred - ports 2005:2007
cs: Sacred – porty 2005:2007

en: Sacred - ports 2005:2008
cs: Sacred – porty 2005:2008

en: Sacred - ports 2005:2009
cs: Sacred – porty 2005:2009

en: Sacred - ports 2005:2010
cs: Sacred – porty 2005:2010

en: IRC - 194/tcp
cs: IRC – 194/tcp

en: Network;IRC;
cs: Síť;IRC;

en: VLC media player HTTP stream default port
cs: Výchozí port pro HTTP streamování z přehrávače VLC

en: Audio Video;
cs: Multimédia;

en: Games;Sports;
cs: Hry;Sportovní;

en: Remote control for Vuze
cs: Vzdálená správa Vuze

en: A clone of Risk
cs: Klon Risk

en: Kerberos v5 password
cs: Kerberos v5 heslo

en: Toribash - 20184
cs: Toribash – 20184

en: Toribash - 20185
cs: Toribash – 20185

en: Toribash - 20186
cs: Toribash – 20186

en: Toribash - 20187
cs: Toribash – 20187

en: A soccer game played with tanks by QuantiCode
cs: Fotbal s tanky od QuantiCode

en: Racing simulators from Papyrus Design Group
cs: Závodní simulátory od Papyrus Design Group

en: NASCAR Racing 2002/03 2 players
cs: NASCAR Racing 2002/03 2 hráči

en: NASCAR Racing 2002/03 4 players
cs: NASCAR Racing 2002/03 4 hráči

en: NASCAR Racing 2002/03 16 players
cs: NASCAR Racing 2002/03 16 hráčů

en: NASCAR Racing 2002/03 32 players
cs: NASCAR Racing 2002/03 32 hráčů

en: NASCAR Racing 2002/03 42 players
cs: NASCAR Racing 2002/03 42 hráčů

en: Interface daemon for GPS receivers
cs: Proces služby pro rozhraní GPS přijímačů

en: Network;Geography;
cs: Síť;Geografie;

en: 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
cs: 3D létací herní střílečka od Outrage Entertainment

en: A free MP3 streaming server
cs: Svobodný MP3 streamovací server

en: Transmission Daemon
cs: Transmission démon

en: Remote control for Transmission
cs: Vzdálená správa Transmission

en: NFS Quota (Chris Lowth)
cs: NFS kvóta (Chris Lowth)

en: USB device sharing system from INCENTIVES Pro
cs: Systém pro sdílení USB zařízení po síti od INCENTIVES Pro

en: Network;Archiving;
cs: Síť;Archivace;

en: Network;Audio Video;Video;
cs: Síť;Multimédia;Video;

en: Tribes 2 - 28000:29000/tcp/udp
cs: Tribes 2 – 28000:29000/tcp/udp

en: UPS Tools daemon
cs: Proces služby UPS Tools

en: System;
cs: Systém;

en: Domain Name System
cs: Systém doménových jmen

en: A volleyball game
cs: Volejbalová hra

en: Postfix is a high-performance mail transport agent
cs: Postfix je vysoce výkonný agent přenosu e-mailů (MTA)

en: A fantasy strategy game by 3DO
cs: Fantasy strategická hra od 3DO

en: ManiaDrive game server
cs: ManiaDrive herní server

en: A Comanche RAH-66 helicopter simulation by NovaLogic
cs: Simulace vrtulníku RAH-66 Comanche od NovaLogic

en: SOCKS protocol for proxy server support
cs: SOCKS protokol pro podporu proxy serveru

en: Transparent proxy
cs: Transparentní proxy

en: An online multiplayer tactical warfare game
cs: Síťová vojensko-taktická hra pro víc hráčů

en: Session Initiation Protocol, unencrypted, using nf_conntrack_sip module
cs: Session Initiation Protocol, šifrovaný, pomocí modulu nf_conntrack_sip

en: Session Initiation Protocol with TLS encryption
cs: Session Initiation Protocol s TLS šifrováním

en: An audio streaming server
cs: Server pro streamování zvuku

en: Used to monitor Windows machines from a Nagios Server
cs: Slouží pro dohledování Windows strojů z Nagios serveru

en: Syslog
cs: Systémový záznam (syslog)

en: System logging
cs: Záznam událostí (log) v systému

en: Tor Normal
cs: Tor normální

en: Tor anonymity network
cs: Anonymizační síť Tor

en: Hexen II - 26900/udp
cs: Hexen II – 26900/udp

en: Hexen II - 26901/udp
cs: Hexen II – 26901/udp

en: Hexen II - 26902/udp
cs: Hexen II – 26902/udp

en: Hexen II - 26903/udp
cs: Hexen II – 26903/udp

en: HexenWorld - 26950/udp
cs: HexenWorld – 26950/udp

en: HexenWorld server by Raven Software
cs: Server pro HexenWorld od Raven Software

en: A maze combat game in 3D
cs: Bojová hra v 3D bludišti

en: All Services
cs: Všechny služby

en: Games;Steam;
cs: Hry;Steam;

en: Client, Dedicated Servers, P2P and Voice Chat
cs: Klient, Dedikované servery, P2P a Hlasový chat

en: Client
cs: Klient

en: Dedicated Servers
cs: Dedikované servery

en: P2P and Voice Chat
cs: P2P a Hlasový chat

en: Steamworks P2P Networking and Steam Voice Chat
cs: Steamworks P2P síťování a Steam hlasový chat

en: Battlefield 1942 Console
cs: Konzole pro Battlefield 1942

en: NFS Quota (jhansonxi)
cs: NFS kvóta (jhansonxi)

en: Data storage device temperature data server
cs: Data server pro sledování teploty zařízení datového úložiště

en: For Steam Client see the category: Games / Steam
cs: Pro klient služby Steam viz kategorie: Hry / Steam

en: BitTorrent Minimum
cs: BitTorrent minimální

en: BitTorrent Full
cs: BitTorrent úplný

en: An open-source MMORPG
cs: Open-source MMORPG

en: File hosting service, that offers cloud storage, file synchronization and client software
cs: Služba hostování souborů, která poskytuje cloudové úložiště, synchronizaci souborů a klientský software

en: Spring game engine
cs: Herní engine Spring

en: SANE scanner
cs: SANE skener

en: Network;Scanning;
cs: Síť;Skenování;

en: Soldier of Fortune - A FPS by Raven Software
cs: Soldier of Fortune - FPS střílečka od Raven Software

en: Network games using DirectX 7 API
cs: Síťové hry používající API DirectX 7

en: Network games using DirectX 8 API
cs: Síťové hry využívající DirectX 8 API

en: A MUSH/MUD server
cs: MUSH/MUD server

en: A FPS by Epic Games
cs: FPS od Epic Games

en: Unreal Tournament 2004 Admin
cs: Unreal Tournament 2004 správa

en: Internet Printing Protocol
cs: Internetový tiskový protokol

en: Skype - 23399
cs: Skype – 23399

en: VoIP client
cs: VoIP klient

en: Skype - 23398
cs: Skype – 23398

en: VoIP client, suggested alternate port
cs: VoIP klient, navržený alternativní port

en: Skype - 23397
cs: Skype – 23397

en: Skype - 23396
cs: Skype – 23396

en: Skype - 23395
cs: Skype – 23395

en: Skype - 23394
cs: Skype – 23394

en: Skype - 23393
cs: Skype – 23393

en: Skype - 23392
cs: Skype – 23392

en: Skype - 23391
cs: Skype – 23391

en: Skype - 23390
cs: Skype – 23390

en: DOS system emulator
cs: Emulátor systému DOS

en: System;Emulator;
cs: Systém;Emulátor;

en: A futuristic RTS based on the Stratagus engine
cs: Futuristická RTS strategie založená na engine Statagus

en: Player vs Player Gaming Network server emulation based on bnetd
cs: Emulace herního síťového serveru pro hráče proti hráči, založená na bnetd

en: PvPGN Address Translation
cs: Překlad PvPGN adresy

en: A decentralized peer-to-peer networking framework with file sharing and messaging
cs: Decentralizovaný síťový rámec peer-to-peer se sdílením souborů a zasíláním zpráv

en: Castle-Combat - 50386/tcp
cs: Castle-Combat – 50386/tcp

en: A clone of Rampart from Atari Games
cs: Klon hry Rampart od Atari Games

en: Castle-Combat - 8787/tcp
cs: Castle-Combat – 8787/tcp

en: System;General;
cs: Systém;Obecné;

en: Urban Terror - 27960/udp
cs: Urban Terror – 27960/udp

en: Urban Terror - 27961/udp
cs: Urban Terror – 27961/udp

en: Urban Terror - 27962/udp
cs: Urban Terror – 27962/udp

en: Urban Terror - 27963/udp
cs: Urban Terror – 27963/udp

en: A MMORPG game by Blizzard Entertainment
cs: MMORPG hra od Blizzard Entertainment

en: Authentication is required to run the Firewall Configuration
cs: Pro změnu nastavení firewallu je vyžadováno ověření

en: Firewall Configuration
cs: Nastavení firewallu

en: An easy way to configure your firewall
cs: Jednoduchá konfigurace firewallu
