gui-ufw - en to da translation catalogue (665 entries)

en: Error: %s is writable
da: Fejl: %s er skrivbar

en: Your %s directory is writable.
    Fix it running from Terminal:
da: Din %s-mappe er skrivbar.
    Ret det ved at køre følgende i terminal:

en: Please, just one Gufw's instance
da: Venligst kun én forekomst af Gufw

en: Gufw is already running. If this is wrong, remove the file:
da: Gufw kører allerede. Hvis det ikke er tilfældet, så fjern filen:

en: Deleting previous rules:
da: Sletter foregående regler:

en: Appending new rules:
da: Tilføjer nye regler:

en: Home
da: Hjemme

note: Filename without path and extension First run
en: Public
da: Offentlig

en: Office
da: Arbejde

en: Renamed profile:
da: Omdøbt profil:

en: All Interfaces
da: Alle grænseflader

en: Not Forward
da: Ikke videresend

note: Append new apps
en: All
da: Alle

en: Ports:
da: Porte:

en: Choose a TCP or UDP Protocol with a range of ports
da: Vælg en TCP- eller UDP-protokol med et interval af porte

en: The IP/Port will be forward to this interface
da: IP/porten vil blive videresendt til denne grænseflade

en: You need to set an Interface for forwarding to this another interface
da: Du skal angive en grænseflade for at videresende til den anden grænseflade

en: Error: Firewall is disabled
da: Fejl: Firewall er deaktiveret

en: The firewall has to be enabled first
da: Firewallen skal først aktiveres

en: Error running:
da: Fejl ved kørsel af:

en: Rule(s) added
da: Regler tilføjet

en: Warning: Some rules added. Review the log
da: Advarsel: Nogle regler tilføjet. Se loggen

en: Error: No rules added. Review the log
da: Fejl: Ingen regler tilføjet. Se loggen

en: Insert Port
da: Indsæt port

en: You need to insert a port in the port field
da: Du skal indsætte en port i portfeltet

en: Edward Snowden's Greatest Fear
da: Edward Snowdens største frygt

en: "Nothing Will Change"
da: "Intet vil forandre sig"

en: Getting started
da: Kom godt i gang

en: Rules
da: Regler

en: Report
da: Rapport

note: Rules Listening Report
en: Nº
da: Nr.

en: Rule
da: Regel

en: Name
da: Navn

en: Protocol
da: Protokol

en: Address
da: Adresse

en: Application
da: Program

en: An uncomplicated way to manage your firewall, powered by ufw. Easy, simple, nice and useful! :)
da: En ukompliceret måde at håndtere din firewall på, drevet af ufw. Nem, enkel, god og anvendelig! :)

en: Basic
da: Grundlæggende

en: FAQ
da: OSS

en: If you are a normal user, you will be safe with this setting (Status=On, Incoming=Deny, Outgoing=Allow). Remember to append allow rules for your P2P apps:
da: Hvis du er en standardbruger, kan du være tryg ved disse indstillinger (Status=Til, Indgående=Nægt, Udgående=Tillad). Husk at tilføje tillad-regler for dine P2P-programmer:

en: You can rename your profiles with just 2 clicks on them:
da: Du kan omdøbe dine profiler med bare to klik på dem:

en: The Rule Name will help you to identify your rules in the future:
da: Reglens navn vil hjælpe dig med at identificere dine regler fremover:

en: How to autostart Gufw with the system?
da: Hvordan startes Gufw automatisk med systemet?

en: You do not need it. After you do all of the changes in Gufw, the settings are still in place until the next changes.
da: Du er ikke nødvendigt at have den. Når du har lavet alle ændringerne i Gufw, er alle indstillingerne der stadig indtil de næste ændringer.

en: Why is Gufw disabled by default?
da: Hvorfor er Gufw som standard deaktiveret?

en: By default, the firewall does not open ports to the outside world.
da: Som standard åbner firewallen ikke porte til verden udenfor.

en: Some rules are added by themselves?
da: Nogle regler tilføjes af sig selv?

en: Well, the behaviour is such that when you change or import a profile, or when you edit a rule, Gufw will add that rule again, then ufw re-adds that rule for IPv4 and IPv6.
da: Opførslen er såden, at når du ændrer eller importerer en profil, eller når du redigerer en regel, så vil Gufw tilføje reglen igen, og ufw tilføjer den regel for IPv4 og IPv6 igen.

en: What is Allow, Deny, Reject and Limit?
da: Hvad er Tillad, Nægt, Afvis og Begræns?

en: Allow: Will allow traffic.
da: Tillad: Tillader trafik.

en: Deny: Will deny traffic.
da: Nægt: Nægter trafik.

en: Reject: Will deny traffic and will inform that it has been rejected.
da: Afvis: Nægter trafik og informerer om, at den er blevet afvist.

en: Limit: Will deny traffic if an IP tried several connections.
da: Begræns: Nægter trafik, hvis en IP har prøvet adskillelige forbindelser.

en: I see some rules in all profiles
da: Jeg ser nogle regler i alle profiler

en: All the ufw rules will be appear in all profiles.
da: Alle ufw-reglerne vil optræde i alle profiler.

en: What do I see in the Listening Report?
da: Hvad ser jeg i Lytterapporten?

en: The ports on the live system in the listening state for TCP and the open state for UDP.
da: Portene på det kørende system i lyttetilstanden for TCP og i den åbne tilstand for UDP.

en: I want even more!
da: Jeg vil have endnu mere!

en: You'll find more information in the community documentation :)
da: Du kan finde mere information i fællesskabsdokumentationen :)

en: Visit this web (please, copy & paste in your browser):
da: Besøg denne hjemmeside (kopier og indsæt i din browser):

en: Import Profile
da: Importér profil

en: Import cancelled
da: Import afbrudt

en: Error
da: Fejl

en: Filename has wrong permissions (not 600). Trust only on your exported profiles
da: Filnavnet har ikke de rette tilladelser (ikke 600). Stol alene på dine eksporterede profiler

en: Filename has not valid characters. Rename the file
    to only letters, numbers, dashes and underscores
da: Filnavnet indeholder ugyldige tegn. Omdøb filen, så navnet kun
    indeholder bogstaver, tal, tankestreger og understregningstegn

en: Operation cancelled
da: Handling afbrudt

en: Profile already exists
da: Profil findes allerede

en: Delete it before from the Preferences Window or rename the file (the profile will be the filename)
da: Slet den i vinduet Indstillinger eller omdøb filen (profilen vil blive filnavnet)

en: Profile imported:
da: Importeret profil:

en: Profile imported, now you can choose it in the profiles
da: Profilen er importeret. Du kan nu vælge den blandt profilerne

en: Export Profile
da: Eksportér profil

en: Export cancelled
da: Eksport afbrudt

en: Profile exported:
da: Eksporteret profil:

en: Profile exported
da: Profil eksporteret

en: Reset Firewall
da: Nulstil firewall

en: This will remove all rules in the current
    profile and disable the firewall
da: Dette vil fjerne alle regler i den nuværende
    profil og deaktivere firewallen

en: Do you want to continue?
da: Ønsker du at fortsætte?

en: Removed rules and reset firewall!
da: Fjernede regler og nulstillede firewall!

en: Gufw Log: Removed
da: Gufw-log: Fjernet

en: Gufw Log removed
da: Gufw-log fjernet

en: Text copied to clipboard
da: Tekst kopieret til udklipsholderen

en: Incoming:
da: Indgående:

en: Incoming policy changed
da: Retningslinje for indgående ændret

en: There was an error changing the incoming policy
da: Der opstod en fejl i forsøget på at ændre retningslinje for indgående

en: Restart your firewall to refresh to the real status
    and please report this bug
da: Genstart din firewall for at genopfriske den reelle status
    og rapporter venligst denne fejl

en: Outgoing:
da: Udgående:

en: Outgoing policy changed
da: Retningslinje for udgående ændret

en: There was an error changing the outgoing policy
da: Der opstod en fejl i forsøget på at ændre retningslinje for udgående

en: Routed:
da: Videresendt:

en: Routed policy changed
da: Politik for videresendelse er ændret

en: There was an error changing the routed policy
da: Der opstod en fejl under forsøget på at ændre politikken for videresendelse

en: Select just one row
da: Vælg kun en række

en: You can create a rule from just one row selected
da: Du kan lave en regel ud fra kun en valgt række

en: Status: Enabled
da: Status: Til

en: Firewall enabled
da: Firewall aktiveret

en: Status: Disabled
da: Status: Fra

en: Firewall disabled
da: Firewall deaktiveret

en: There was an error changing the firewall status
da: Der opstod en fejl i forsøget på at ændre firewallens status

en: Restart your firewall to refresh to the real status and please report this bug
da: Genstart din firewall for at genopfriske den reelle status og rapporter venligst denne fejl

en: Delete rule
da: Slet regel

en: You will delete all selected rules
da: Du vil slette alle valgte regler

en: Rule(s) deleted
da: Regler slettet

en: Error. Review Gufw Log
da: Fejl. Se Gufw-log

en: No rule selected
da: Ingen regel valgt

en: You have to select a rule
da: Du skal vælge en regel

en: You can edit just one rule
da: Du kan kun redigere en regel

note: ufw rule > inmutable
en: Immutable Rule
da: Ikke-redigerbar regel

en: You can't edit a rule added from ufw
da: Du kan ikke redigere en regel tilføjet fra ufw

en: Changing profile:
da: Ændrer profil:

en:  ALLOW
da:  TILLAD

en:  DENY
da:  NÆGT

en:  REJECT
da:  AFVIS

en:  LIMIT
da:  BEGRÆNS

en:  OUT
da:  UD

en:  IN
da:  IND

en: Anywhere
da: Overalt

en: (log-all)
da: (log-alt)

en:  (out)
da:  (ud)

en:  on
da:  til

en: Gufw profile
da: Gufw-profil

en: All files
da: Alle filer

en: Insert IP/Ports
da: Indsæt IP/porte

en: You need to insert IP/ports in to/from fields
da: Du skal indsætte IP/porte i til/fra-felterne

en: Insert number bigger that number of rules
da: Indsæt et tal som er større end antallet af regler

en: By example, if you have 3 rules, you can't insert a rule into position 4
da: Hvis du f.eks. har tre regler, så kan du ikke indsætte en regel i position 4

en: Profile
da: Profil

en: Profile not valid
da: Profil ikke gyldig

en: You can't use this profile name
da: Du kan ikke anvende dette profilnavn

en: Enter at least one character
da: Indtast mindst et tegn

en: Too long! (max. 15 characters)
da: For langt! (maks. 15 tegn)

en: Use only letters, numbers, dashes and underscores
da: Anvend kun bogstaver, tal, tankestreger og understregningstegn

en: Profile exist
da: Profil findes

en: There is a profile with the same name
da: Der er allerede en profil med det navn

en: Current profile
da: Nuværende profil

en: You can't rename the current profile
da: Du kan ikke omdøbe den nuværende profil

en: Edited Profile:
da: Redigeret profil:

en: Created Profile:
da: Dannet profil:

en: Select a profile
da: Vælg en profil

en: You need to select a profile for deleting
da: Du skal vælge en profil, der skal slettes

en: Profile not erasable
da: Profil kan ikke slettes

en: You can't remove the current profile
da: Du kan ikke fjerne den nuværende profil

en: Deleted Profile:
da: Slettet profil:

en: ufw Logging:
da: ufw-logning:

en: Gufw Logging: Enabled
da: Gufw-logning: Aktiveret

en: Gufw Logging: Disabled
da: Gufw-logning: Deaktiveret

en: Confirm Delete Dialog: Enabled
da: Bekræft sletningsdialog: Aktiveret

en: Confirm Delete Dialog: Disabled
da: Bekræft sletningsdialog: Deaktiveret

en: Refresh Interval:
da: Opdateringsinterval:

en: You need to set an Interface
da: Du skal angive en grænseflade

en: No changes were made!
da: Der blev ikke foretaget nogen ændringer!

en: Editing rule (Removing):
da: Redigerer regel (fjerner):

en: Editing rule (Adding):
da: Redigerer regel (tilføjer):

en: Updated rule
da: Opdateret regel

en: About Gufw Firewall
da: Om Gufw Firewall

en: Add a Firewall Rule
da: Tilføj en firewallregel

en: Allow
da: Tillad

en: Deny
da: Nægt

en: Reject
da: Afvis

en: Limit
da: Begræns

en: In
da: Ind

en: Out
da: Ud

en: Both
da: Begge

en: Policy:
da: Retningslinje:

en: Direction:
da: Retning:

en: Category:
da: Kategori:

en: Subcategory:
da: Underkategori:

en: Application:
da: Program:

en: Application Filter
da: Programfilter

en: Copy app values and jump to Advanced Tab
da: Kopier programværdier og hop til Avanceret-fanebladet

en: Preconfigured
da: Prækonfigureret

en: Protocol:
da: Protokol:

en: Name:
da: Navn:

en: Rule Description
da: Beskrivelse af regel

en: You can write a port as '22', a port range as '22:24' or a service as 'http'
da: Du kan skrive en port som '22', et interval som '22:24' eller en tjeneste som 'http'

en: Port or service
da: Port eller tjeneste

en: Simple
da: Enkel

en: Do not Log
da: Log ikke

en: Log All
da: Log alt

en: From:
da: Fra:

en: To:
da: Til:

en: Paste your current local IP
da: Indsæt din nuværende lokale IP

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'
da: Du kan skrive en port som '22' eller et interval som '22:24'

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'.
    If you're editing a Preconfigured or Simple rule, Interface field must be 'All Interfaces' and the IPs and From Port fields must be empty.
da: Du kan skrive en port som '22' eller et interval som '22:24'.
    Hvis du redigerer en prækonfigureret eller enkel regel, skal Grænseflade-feltet være sat til 'Alle grænseflader' og IP- samt Fra port-felterne skal være tomme.

en: Insert:
da: Indsæt:

en: Interface:
da: Grænseflade:

en: Rule number to insert
da: Regelnummer der skal indsættes

en: At the end
da: Til sidst

en: Advanced
da: Avanceret

en: _File
da: _Fil

en: _Import profile
da: _Importer profil

en: _Export this profile
da: _Eksportér profilen

en: Only the rules added from Gufw will be exported (not ufw rules)
da: Kun regler tilføjet i Gufw wil blive eksporteret (ikke ufw-regler)

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Reset Current Profile
da: _Nulstil nuværende profil

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Profile:
da: _Profil:

en: _Incoming:
da: _Indgående:

en: _Outgoing:
da: _Udgående:

en: _Routed:
da: _Videresendt:

en: Add a rule...
da: Tilføj en regel...

en: Add
da: Tilføj

en: Remove the selected rule(s)
da: Fjern de valgte regler

en: Remove
da: Fjern

en: Edit the selected rule
da: Rediger den valgte regel

en: Pause Listening Report
da: Pause-lytterapport

en: See current Listening Report
da: Se aktuelle lytterapport

en: Create a rule from the listening report...
da: Lav en regel fra lytterapporten...

en: Copy log to clipboard
da: Kopiér loggen til udklipsholderen

en: Remove log
da: Fjern log

en: Firewall Preferences
da: Firewall-indstillinger

en: _Logging:
da: _Logning:

en: Off
da: Fra

en: Low
da: Lav

en: Medium
da: Middel

en: High
da: Høj

en: Full
da: Fuld

en: Lo_gging Gufw activity
da: Lo_gger Gufw-aktivitet

en: Show confirm dialog for deleting rules
da: Vis bekræftelsesdialog når regler slettes

en: Refresh Interval:
da: Opdateringsinterval:

en: Less seconds uses more CPU
    This interval will apply the next time you expand the Listening Report
da: Færre sekunder bruger mere CPU
    Dette interval vil gælde fra næste gang, du udvider Lytterapporten

en: <b>Listening Report</b>
da: <b>Lytterapport</b>

en: Add a profile
da: Tilføj en profil

en: Remove the selected profile
da: Fjern den valgte profil

en: <b>Profiles</b>
da: <b>Profiler</b>

en: Update a Firewall Rule
da: Opdatér en firewallregel

note: Sort translation, please!
en: The rule will be moved to the end of the list
da: Reglen vil blive flyttet til slutningen af listen

en: A map/chat/dice-rolling tool to allow players to play tabletop games on-line
da: Landkort/chat/terningkast-værktøj som tillader spillere at spille spil online, der normalt spilles ved et bord

en: Network;Games;
da: Netværk;Spil;

en: Computer system monitor, network monitoring and infrastructure monitoring software application
da: Computersystem-, netværks- og infrastrukturovervågningssoftware

en: Web-page based system management utility
da: Webside-baseret værktøj til systemhåndtering

en: Network;Shell;
da: Netværk;Shell;

en: Webmin fast RPC
da: Webmin hurtig RPC

en: A turn-based strategy game similar to Colonization by Microprose
da: Tur-baseret strategispil lig Colonization af Microprose

en: Games;Strategy;
da: Spil;Strategi;

en: Network;
da: Netværk;

en: A game server browser from GameRanger Technologies
da: Spilserverbrowser fra GameRanger Technologies

en: Text-based remote access (like SSH but without the security)
da: Tekst-baseret fjernadgang (lig SSH men uden sikkerheden)

en: Telnet is like SSH but without security. It'd be better to use the 'Telnet SSL'
da: Telnet er lig SSH, men uden sikkerhed. Det ville være bedre at anvende 'Telnet SSL'

en: Text-based remote access (like SSH but without the security) SSL
da: Tekst-baseret fjernadgang (lig SSH men uden sikkerheden) SSL

en: An open source, cooperative multiplayer graphical RPG and adventure game
da: Grafisk RPG- og adventurespil med åben kildetekst for flere spillere, der samarbejder

en: Games;Role;
da: Spil;Rollespil;

en: Crossfire Metaserver
da: Crossfire-metaserver

en: Metaserver for Crossfire RPG
da: Metaserver til Crossfire RPG

en: Murmur voice chat server (counterpart to Mumble client)
da: Murmur stemmechatserver (modstykket til Mumble-klienten)

en: Network;Telephony;
da: Netværk;Telefoni;

en: Plex Media Server (Main port)
da: Plex-medieserver (hovedport)

en: Network;Audio Video;
da: Netværk;Audiovisuel;

en: Access to the Plex DLNA Server
da: Adgang til Plex DLNA-serveren

en: Controlling Plex Home Theater via Plex Companion
da: Kontrollér Plex Home Theater via Plex Companion

en: PLEX Avahi discovery
da: PLEX Avahi-registrering

en: Older Bonjour/Avahi network discovery
da: Ældre Bonjour/Avahi-netværksregistrering

en: Controlling Plex for Roku via Plex Companion
da: Kontrollér Plex for Roku via Plex Companion

en: GDM network discovery
da: GDM-netværksregistrering

en: PLEX DLNA Server (Other port)
da: PLEX DLNA-server (anden port)

en: Another port for Plex DLNA Server
da: En anden port til PLEX DLNA-server

en: A Breakout clone
da: Breakout-klon

en: Games;Arcade;
da: Spil;Arkadespil;

en: Violent combat game from Running With Scissors
da: Voldeligt kampspil fra Running With Scissors

en: Games;Action;
da: Spil;Action;

en: Dedicated server for the FPS by Croteam
da: Dedikeret server til FPS-spillet af Croteam

en: SEDS Remote Admin
da: Fjernadministration til SEDS

en: Default remote administration Telnet port for Serious Engine dedicated server
da: Standardtelnetport til fjernadministration af Serious Engine dedikeret server

en: Dedicated server for the FPS by Croteam, alternate game port 25601
da: Dedikeret server til FPS-spillet af Croteam, alternativ spilport 25601

en: Alternate 25600 remote administration Telnet port for Serious Engine dedicated server
da: Alternativ 25600 Telnetport til fjernadministration af Serious Engine dedikeret server

en: Session Traversal Utilities for NAT
da: Session Traversal Utilities til NAT

en: Session Traversal Utilities for NAT with TLS encryption
da: Session Traversal Utilities til NAT med TLS-kryptering

en: Serves media files (music, pictures, and video) to clients on a network
da: Leverer mediefiler (musik, billeder og video) til klienter på et netværk

en: Audio Video;TV;
da: Audiovisuel;TV;

en: IPX network emulator from Morpheus Software
da: IPX-netværksemulator fra Morpheus Software

en: A source port of Descent II, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
da: Kildeportering af Descent II, 3D-flyvnings-FPS-spil af Outrage Entertainment

en: YANG - Yet Another Netplay Guider, default game connection
da: YANG - Yet Another Netplay Guider, standardspilforbindelse

en: Games;
da: Spil;

en: Yet Another Netplay Guider Hosting
da: Yet Another Netplay Guider-værtstjeneste

en: YANG - Yet Another Netplay Guider, room hosting
da: YANG - Yet Another Netplay Guider, værtstjeneste for rum

en: DXX-Rebirth on YANG
da: DXX-Rebirth på YANG

en: DXX-Rebirth, a source port of Descent, connected through YANG
da: DXX-Rebirth, en kildeporting af Descent, forbundet gennem YANG

en: Network File System protocol with static ports at 32765:32768 (some conflicts with popular games)
da: Protokol til netværksfilsystem med statiske porte på 32765:32768 (nogle konflikter med populære spil)

en: Network;File Transfer;
da: Netværk;Filoverførsel;

en: NFS with user/group filesystem usage quota support with static ports at 32765:32769 (some conflicts with popular games)
da: NFS med understøttelse af bruger-/gruppekvoter med statiske porte på 32765:32769 (nogle konflikter med populære spil)

en: A RTS similar to The Settlers I & II from Blue Byte Software
da: RTS-spil lig The Settlers I & II fra Blue Byte Software

en: A RTS/FPS from S2 Games
da: RTS/FPS-spil fra S2 Games

en: A FPS by id Software, server on port 27660
da: FPS-spil af id Software, server på port 27960

en: A FPS by id Software, server on port 27961
da: FPS-spil af id Software, server på port 27961

en: A FPS by id Software, server on port 27962
da: FPS-spil af id Software, server på port 27962

en: A FPS by id Software, server on port 27963
da: FPS-spil af id Software, server på port 27963

en: Proprietary Voice over IP service and software application
da: Proprietær voice over IP-tjeneste og softwareapplikation

en: A F-22 Raptor simulation by NovaLogic
da: F-22 raptorsimulator af NovaLogic

en: Games;Simulation;
da: Spil;Simulator;

en: Google Stream device
da: Google Stream-enhed

en: Icecast stream
da: Icecast-stream

en: Icecast with SHOUTcast-compatible stream
da: Icecast med SHOUTcast-kompatibel stream

en: Remote Desktop Protocols
da: Protokoller til fjernadgang til skrivebordet

en: Network;Remote Access;
da: Netværk;Fjernadgang;

en: It may be a security risk to use a default allow policy
da: Det kan udgøre en sikkerhedsrisiko at bruge en standard tilladelsespolitik

en: Network support for GNOME Games
da: Netværksunderstøttelse af GNOME-spil

en: Task Force Dagger. A FPS combat game by NovaLogic
da: Task Force Dagger. Et FPS-kampspil af NovaLogic

en: A FPS combat game by NovaLogic
da: FPS-kampspil af NovaLogic

en: MythTV backend
da: MythTV-backend

en: People Nearby (Bonjour/Salut) functionality in Empathy
da: People Nearby-funktionalitet (Bonjour/Salut) i Empathy

en: Network;Telephony;Instant Messaging;
da: Netværk;Telefoni;Lynbesked;

en: Bonjour protocol
da: Bonjour-protokol

en: MSN chat protocol (with file transfer and voice)
da: MSN-chatprotokol (med filoverførsel og stemme)

en: MSN chat protocol SSL
da: MSN-chatprotokol SSL

en: AIM talk protocol
da: AIM stemmeprotokol

en: Yahoo chat protocol
da: Yahoo-chatprotokol

en: Digital Audio Access Protocol
da: Digital Audio Access-protokol

en: Network;Audio Video;Audio;
da: Netværk;Audiovisuel;Lyd;

en: A space warfare game
da: Rumkrigsspil

en: Conquest Metaserver
da: Conquest-metaserver

en: An open source telephony switching and private branch exchange service
da: En tjeneste med åben kildekode til telefonomstilling

en: Review that ports are the same in /etc/asterisk/rtp.conf
da: Tjek at portene er de samme i /etc/asterisk/rtp.conf

en: An enhanced version of Duke Nukem 3D
da: Udvidet version af Duke Nukem 3D

en: A FPS by Monolith Productions
da: FPS-spil af Monolith Productions

en: A unofficial online BattleTech game
da: Uofficielt online BattleTech-spil

en: Games;Strategy;Java;
da: Spil;Strategi;Java;

en: rsync daemon
da: rsync dæmon

en: File synchronization utility
da: Filsynkroniseringsværktøj

en: Delux, Ancient Empires and American History: A turn-based strategy game from Sillysoft influenced by Risk
da: Delux, Ancient Empires og American History: tur-baseret strategispil fra Sillysoft påvirket af Risk

en: Network;Services;
da: Netværk;Tjenester;

en: Secure mail server
da: Sikker mailserver

en: H.323 Call Signaling
da: H.323-opkaldssignalering

en: Network;Telephony;Video Conference;
da: Netværk;Telefoni;Videokonference;

en: H.323 Gatekeeper Registration, Admission and Status (H.225)
da: Registrering, adgang og status til H.323 Gatekeeper (H.225)

en: A source port of Descent, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
da: Kildeportering af Descent, 3D-flyvnings-FPS-spil af Outrage Entertainment

en: A source port of id Software's Doom engine which supports Doom, Heretic, and Hexen
da: Kildeportering af id Softwares Doom-maskine som understøtter Doom, Heretic og Hexen

en: A mesh networking protocol
da: Mesh-netværksprotokol

en: A common framework for building turn based space empire building games
da: Fælles ramme for opbygning af tur-baserede rumimperiespil

en: Network Time Protocol
da: Netværkstidsprotokol

en: Network;Time;
da: Netværk;Tid;

en: Internet game browser and IPX network emulator
da: Internetspilbrowser og IPX-netværksemulator

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; standard ports
da: Action/RTS/platformsspil af RedWolf Design; standardporte

en: Clonk Host
da: Clonk-vært

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; host ports
da: Action/RTS/platformsspil af RedWolf Design; værtsporte

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; LAN game discovery port
da: Action/RTS/platformsspil af RedWolf Design; spilsøgningsport til LAN

en: A RTS game with RPG and stealth elements from Nival Interactive
da: RTS-spil med elementer af rollespil og stealth fra Nival Interactive

en: A SciFi competitive FPS based on the CRX/id Tech 2 engine
da: Konkurrencepræget SciFi-FPS-spil baseret på CRX/id Tech 2-maskinen

en: A FPS by id Software
da: FPS-spil af id Software

en: An enhanced multiplayer version of Quake by id Software
da: Udvidet version af Quake for flere spillere af id Software

en: A top-down 2D clone of Valve Software's Counter-Strike by Unreal Software
da: Top-down 2D-klon af Valve Softwares Counter-Strike af Unreal Software

en: A competitive FPS based on the Qfusion 3D/id tech 2 engine
da: Konkurrencepræget FPS-spil baseret på Qfusion 3D/id tech 2-maskinen

en: VNC server display :0
da: VNC-serverdisplay :0

en: Virtual Network Computing standard server display :0
da: Virtual Network Computing-standardserverdisplay :0

en: VNC displays :0-:1
da: VNC-displays :0-:1

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :1
da: Virtual Network Computing-standardserverdisplays :0 til :1

en: VNC displays :0-:3
da: VNC-displays :0-:3

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :3
da: Virtual Network Computing-standardserverdisplays :0 til :3

en: VNC displays :0-:7
da: VNC-displays :0-:7

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :7
da: Virtual Network Computing-standardserverdisplays :0 til :7

en: VNC http server display :0
da: VNC-http-serverdisplay :0

en: Virtual Network Computing http server display :0
da: Virtual Network Computing-http-serverdisplay :0

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :1
da: Virtual Network Computing-http-serverdisplays :0 til :1

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :3
da: Virtual Network Computing-http-serverdisplays :0 til :3

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :7
da: Virtual Network Computing-http-serverdisplays :0 til :7

en: A turn-based 4X strategy game inspired by Master of Orion from MicroProse
da: Tur-baseret 4X-strategispil inspireret af Master of Orion fra MicroProse

en: Remote control, desktop sharing, online meetings, web conferencing and file transfer between computers
da: Fjernstyring, skrivebordsdeling, online møder, webkonferencer og filoverførsel mellem computere

en: BitTorrent client used to transfer files via the BitTorrent protocol. Vuze uses the Azureus Engine
da: BitTorrent-klient til overførsel af filer med BitTorrent-protokollen. Vuze anvender Azureus-maskinen

en: Network;P2P;
da: Netværk;P2P;

en: You need to add the main random port too that you selected the first time
da: Du skal også tilføje den primære tilfældige port, som du valgte første gang

en: Lore Invasion. A mech-style FPS by Max Gaming Technologies using the Torque Game Engine
da: Lore Invasion. Mech-FPS-spil af Max Gaming Technologies med brug af Torque-spilmaskinen

en: Subversion Server
da: Subversion-server

en: Subversion server for access to Subversion repositories
da: Subversion-server der giver adgang til Subversion-arkiver

en: A 2D space combat game
da: 2D-rumkampsspil

en: XPilot 2-players
da: XPilot til to spillere

en: XPilot 4-players
da: XPilot til fire spillere

en: XPilot 8-players
da: XPilot til otte spillere

en: XPilot 16-players
da: XPilot til 16 spillere

en: FPS by Croteam
da: FPS-spil af Croteam

en: A free, multiplayer, first-person shooter game
da: Frit FPS-spil for flere spillere

en: An arcade combat game inspired by Worms from Team17 Software
da: Arkadekampspil inspireret af Worms fra Team17 Software

en: Fantasy combat game by Blizzard Entertainment
da: Fantasy-kampspil af Blizzard Entertainment

en: Network File System
da: Netværksfilsystem

en: TeamSpeak 2 voice
da: TeamSpeak 2 samtale

en: TeamSpeak 2 voice service
da: TeamSpeak 2 samtaletjeneste

en: TeamSpeak 2 web interface
da: TeamSpeak 2 webgrænseflade

en: TeamSpeak 2 TCP query
da: TeamSpeak 2 TCP-forespørgsel

en: A FPS based on the Torque Engine
da: FPS-spil baseret på Torque-maskinen

en: A SciFi FPS action adventure by 3D Realms
da: SciFi-FPS-action-adventurespil af 3D Realms

en: A massively multiplayer online role-playing game
da: MMORPG

en: Sid Meier's Alpha Centauri
da: Sid Meiers Alpha Centauri

en: SciFi strategy game by Firaxis
da: SciFi-strategispil af Firaxis

en: A FPS by Splash Damage
da: FPS-spil af Splash Damage

en: Neverwinter Nights server
da: Neverwinter Nights-server

en: Default port for Neverwinter Nights, a RPG from Bioware
da: Standardport for Neverwinter Nights, et RPG-spil fra Bioware

en: Land Warrior. A FPS combat game by NovaLogic
da: Land Warrior. Et FPS-kampspil af NovaLogic

en: A M1A2 Abrams tank simulation by NovaLogic
da: M1A2 Abrams-kampvognssimulator af NovaLogic

en: SMB/CIFS protocol for Unix systems, allowing you to serve files and printers to Windows, NT, OS/2 and DOS clients
da: SMB/CIFS-protokol til Unix-systemer, der fungerer som fil- og printerserver til Windows-, NT-, OS/2- og DOS-klienter

en: Firefly Media Server
da: Firefly Medieserver

en: DAAP audio server formerly known as mt-daapd
da: DAAP-lydserver tidligere kendt som mt-daapd

en: NRPE Nagios Plugin
da: NRPE Nagios-plugin

en: Remote Plugin Executor
da: Udfører af fjern-plugin

en: Modular printing system for Unix-like computer operating systems
da: Modulært udskriftssystem til Unix-lignende styresystemer

en: Network;Printing;
da: Netværk;Udskrivning;

en: A FPS game based on the Cube engine
da: FPS-spil baseret på Cube-maskinen

en: A clone of Warlords
da: Warlords-klon

en: Strategy game by Blizzard Entertainment
da: Strategispil af Blizzard Entertainment

en: A 3D space combat game by NovaLogic
da: 3D-rumkampsspil af NovaLogic

en: A twitch-based, science fiction massively multiplayer online role-playing game (MMORPG)
da: SciFi-MMORPG baseret på reaktionsevne

en: WWW standard protocol on port 80/tcp (IANA/Debian www, http)
da: Standardprotokol til WWW på port 80/tcp (IANA/Debian www, http)

en: WWW standard protocol with SSL/TLS on port 443/tcp (IANA https)
da: Standardprotokol til WWW med SSL/TLS på port 443/tcp (IANA https)

en: WWW standard protocol on port 8008/tcp (IANA http-alt)
da: Standardprotokol til WWW på port 8008/tcp (IANA http-alt)

en: Web Server (HTTP,HTTPS)
da: Webserver (HTTP,HTTPS)

en: Web Server (8080)
da: Webserver (8080)

en: WWW standard protocol on port 8090/tcp (IANA unassigned, commonly http_alt_alt)
da: Standardprotokol til WWW på port 8090/tcp (IANA ikke-tilordnet, almindeligvis http_alt_alt)

en: A turn-based strategy game similar to Civilization I & II by Microprose
da: Tur-baseret strategispil i stil med Civilization I & II af Microprose

en: A Doom source port that accurately reproduces the experience of Doom as it was played in the 1990s
da: Kildeportering af Doom som nøjagtigt gengiver Doom, som det blev spillet i 90'erne

en: A fantasy MMORPG
da: Fantasy-MMORPG

en: Windows Messenger/Windows Live Messenger application sharing and whiteboard (requires SIP)
da: Windows Messenger-/Windows Live Messenger-programdeling og whiteboard (kræver SIP)

en: Windows Messenger/MSN Messenger file transfer
da: Windows Messenger-/MSN Messenger-filoverførsel

en: Remote Assistance/Remote Desktop Protocol/Terminal Services (RDP)
da: Fjernassistance/fjernskrivebordsprotokol/terminaltjeneste (RDP)

en: Sid Meier's Civilization IV
da: Sid Meiers Civilization IV

en: A turn-based strategy game from Firaxis Games
da: Tur-baseret strategispil fra Firaxis Games

en: LPD server
da: LPD-server

en: A FPS based on the Fasa Battletech universe
da: FPS-spil baseret på Fasa Battletech-universet

en: A Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum simulation by NovaLogic
da: Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum-simulator af NovaLogic

en: MySQL Database
da: MySQL-database

en: Office;Database;
da: Kontorpakke;Database;

en: A F-16 simulation by NovaLogic
da: F-16-simulator af NovaLogic

en: A RTS by Joymania
da: RTS-spil af Joymania

en: An ASCII-art 2D deathmatch game
da: 2D-spil-"til-døden" med ASCII-grafik

en: A thermo-nuclear war strategy game from Introversion Software
da: Atomkrigsstrategispil fra Introversion Software

en: A FPS by Xatrix Entertainment
da: FPS-spil af Xatrix Entertainment

en: An open-source 3D RTS inspired by X-COM
da: 3D-RTS-spil med åben kildetekst inspireret af X-COM

en: A simultaneous-turns strategy game from Sillysoft influenced by Diplomacy and Axis & Allies
da: Strategispil med samtidige træk fra Sillysoft påvirket af Diplomacy og Axis & Allies

en: A FPS by Running with Scissors (uses the Unreal engine)
da: FPS-spil af Running with Scissors (anvender Unreal-maskinen)

en: An enhanced version of Star Control II from 3DO
da: Udvidet version af Star Control II fra 3DO

en: Games;Adventure;
da: Spil;Adventure;

en: A third-person fantasy combat game by Human Head Studios
da: Tredjepersons fantasykampspil af Human Head Studios

en: Web-based administration for the Rune game by Human Head Studios
da: Web-baseret administration af Rune-spillet af Human Head Studios

en: OpenMeetings Secure RTMP
da: OpenMeetings sikker RTMP

en: OpenMeetings Real Time Messaging Protocol over SSL
da: OpenMeetings-protokol til realtidsbeskeder via SSL

en: Network;Video Conference;
da: Netværk;Videokonference;

en: OpenMeetings Tunneled RTMP
da: OpenMeetings tunnelført RTMP

en: OpenMeetings Real Time Messaging Protocol over HTTP
da: OpenMeetings-protokol til realtidsbeskeder via HTTP

en: OpenMeetings HTTP server
da: OpenMeetings HTTP-server

en: OpenMeetings Desktop Sharing Protocol (ODSP)
da: OpenMeetings-protokol til deling af skrivebord (ODSP)

en: A 2D/3D dungeon adventure game
da: 2D/3D-dungeon-adventurespil

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27960
da: FPS-spil af Padworld Entertainment baseret på Quake III, server på port 27960

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27961
da: FPS-spil af Padworld Entertainment baseret på Quake III, server på port 27961

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27962
da: FPS-spil af Padworld Entertainment baseret på Quake III, server på port 27962

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27963
da: FPS-spil af Padworld Entertainment baseret på Quake III, server på port 27963

en: Team-based SciFi/alien FPS from Dark Legion Development
da: Team-baseret SciFi/alien-FPS-spil fra Dark Legion Development

en: Space combat simulation by Volition
da: Rumkampssimulator af Volition

en: A RTS
da: RTS-spil

en: A FPS tank battle capture the flag game
da: FPS-kampvognsspil med målet at erobre fanen

en: Frostwire peer-peer file sharing on default port
da: Frostwire peer-to-peer-fildeling på standardport

en: Network;File Transfer;P2P;
da: Netværk;Filoverførsel;P2P;

en: Remember to open the ports on the router
da: Husk at åbne portene på routeren

en: Dynamic Host Configuration Protocol
da: Dynamic Host Configuration-protokol

en: A dark 2D side-scrolling platform game developed by Crack dot Com
da: Mørkt 2D-platformsspil udviklet af Crack dot Com

en: Cross-platform BitTorrent client written with Python and GTK+
da: BitTorrent-klient til flere platforme skrevet i Python og GTK+

en: A voice chat application for groups
da: Et stemmechatprogram til grupper

en: Network games using Games for Windows - Live API
da: Netværksspil der anvender Games for Windows - Live API

en: A strategy game by Blizzard Entertainment
da: Strategispil af Blizzard Entertainment

en: WINE: Warcraft III all ports
da: WINE: Warcraft III alle porte

en: Warcraft III with 6112-6119 TCP ports open
da: Warcraft III med 6112-6119 TCP-porte åbne

en: An open source sidescrolling multiplayer shooting game
da: Platformsskydespil med åben kildetekst for flere spillere

en: Store files online and sync them between computers and mobile devices, as well as stream audio and music from cloud to mobile devices
da: Gem filer online og synkronisér dem mellem computere og mobile enheder samt stream lyd og musik fra skyen til mobile enheder

en: Network;Cloud;
da: Netværk;Sky;

en: A RTS by Cyberlore Studios, ported to Linux by Linux Game Publishing
da: RTS-spil af Cyberlore Studios, porteret til Linux af Linux Game Publishing

en: A 3D flight simulator
da: 3D-flysimulator

en: A game server for Monopoly-like board games
da: Spilserver til Matador-lignende brætspil

en: Games;Board;
da: Spil;Bræt;

en: Server port for the fantasy RPG by Ascaron Entertainment
da: Serverport til fantasy-RPG af Ascaron Entertainment

en: Sacred - ports 2005:2006
da: Sacred - porte 2005:2006

en: Sacred - ports 2005:2007
da: Sacred - porte 2005:2007

en: Sacred - ports 2005:2008
da: Sacred - porte 2005:2008

en: Sacred - ports 2005:2009
da: Sacred - porte 2005:2009

en: Sacred - ports 2005:2010
da: Sacred - porte 2005:2010

en: A free, open source 3D RTS game server
da: Gratis 3D-RTS-spilserver med åben kildetekst

en: Internet Relay Chat on official port 194 (rarely used)
da: Internet Relay Chat på officiel port 194 (sjældent brugt)

en: Network;IRC;
da: Netværk;IRC;

en: Internet Relay Chat on common default port 6667, using nf_conntrack_irc DCC helper
da: Internet Relay Chat på almindelige stanadardport 6667, bruger nf_conntrack_irc DCC-hjælper

en: Internet Relay Chat on SSL default port 6697
da: Internet Relay Chat på SSL standardport 6697

en: A clone of Puzzle Bobble/Bust-a-Move
da: Puzzle Bobble/Bust-a-Move-klon

en: VLC HTTP stream
da: VLC HTTP-stream

en: VLC media player HTTP stream default port
da: VLC media player HTTP-stream standardport

en: Audio Video;
da: Audiovisuel;

en: VLC MMS HTTP stream
da: VLC MMS HTTP-stream

en: VLC media player Microsoft Media Server stream over HTTP (Windows Media HTTP Streaming Protocol/MS-WMSP) default port
da: VLC media player Microsoft Media Server-stream via HTTP (Windows Media HTTP Streaming-protokol/MS-WMSP) standardport

en: VLC RTP stream
da: VLC RTP-stream

en: VLC media player Real-time Transport Protocol default port
da: VLC media player Real-time Transport-protokol standardport

en: VLC UDP stream
da: VLC UDP-stream

en: VLC media player User Datagram Protocol default port
da: VLC media player User Datagram-protokol standardport

en: VLC media player Icecast stream default port
da: VLC media player Icecast-stream standardport

en: Cue sports simulation with Carambol, Snooker, and Pool
da: Billardsimulator med karambole, snooker og pool

en: Games;Sports;
da: Spil;Sport;

en: Cross-platform BitTorrent client GUI written with Qt4
da: BitTorrent-klient GUI, som virker på flere platforme, skrevet med Qt4

en: Remote control for Vuze
da: Fjernbetjening til Vuze

en: A Peripheral Bus Extension for Device Sharing over IP Network
da: Perifer busudvidelse til deling af enheder over IP-netværk

en: TeamSpeak 3 voice service
da: TeamSpeak 3-samtaletjeneste

en: TeamSpeak 3 File
da: TeamSpeak 3-fil

en: TeamSpeak 3 file transfer
da: TeamSpeak 3-filoverførsel

en: TeamSpeak 3 Query
da: TeamSpeak 3-forespørgsel

en: TeamSpeak 3 TCP query
da: TeamSpeak 3 TCP-forespørgsel

en: A clone of Risk
da: Risk-klon

en: Kerberos v5 KDC server
da: Kerberos v5 KDC-server

en: Kerberos v5 password
da: Kerberos v5 adgangskode

en: Kerberos v5 Full
da: Kerberos v5 fuld

en: LDAP server
da: LDAP-server

en: LDAP server (LDAPS)
da: LDAP-server (LDAPS)

en: A modernization of the classic DOS game Scorched Earth
da: Moderne udgave af det klassiske DOS-spil Scorched Earth

en: A fighting game based on the physics sandbox model with customizable moves
da: Kampspil baseret på den fysiske sandkassemodel med bevægelser, der kan tilpasses

en: Toribash Full
da: Toribash fuld

en: Nicotine is a SoulSeek client written in Python, based on the PySoulSeek project
da: Nicotine er en SoulSeek-klient skrevet i Python, baseret på PySoulSeek-projektet

en: A 3D sandbox construction game by Markus Persson
da: 3D-sandkasse-konstruktionsspil af Markus Persson

en: Full Metal Soccer server
da: Full Metal Soccer-server

en: A soccer game played with tanks by QuantiCode
da: Fodboldspil med kampvogne af QuantiCode

en: Full Metal Soccer ranking server
da: Full Metal Soccer-server til rangering

en: Full Metal Soccer master server
da: Full Metal Soccer-hovedserver

en: RTMP Real Time Messaging Protocol
da: RTMP Real Time Messaging-protokol

en: Real Time Messaging Protocol (Adobe Flash)
da: Real Time Messaging-protokol (Adobe Flash)

en: WWII FPS and sequel from Splash Damage, Gray Matter Interactive, Nerve Software, and id Software
da: Anden verdenskrigs-FPS-spil og efterfølger fra Splash Damage, Gray Matter Interactive, Nerve Software og id Software

en: Communicate across all your devices
da: Kommuniker på tværs af alle dine enheder

en: NASCAR Racing 2002/03 1 player
da: NASCAR Racing 2002/03, 1 spiller

en: Racing simulators from Papyrus Design Group
da: Racerbilssimulator fra Papyrus Design Group

en: NASCAR Racing 2002/03 2 players
da: NASCAR Racing 2002/03, 2 spillere

en: NASCAR Racing 2002/03 4 players
da: NASCAR Racing 2002/03, 4 spillere

en: NASCAR Racing 2002/03 16 players
da: NASCAR Racing 2002/03, 16 spillere

en: NASCAR Racing 2002/03 32 players
da: NASCAR Racing 2002/03 32, spillere

en: NASCAR Racing 2002/03 42 players
da: NASCAR Racing 2002/03 42, spillere

en: A clone of strategy game Moonbase Commander by Humongous Entertainment
da: Klon af strategispillet Moonbase Commander af Humongous Entertainment

en: Interface daemon for GPS receivers
da: Grænsefladetjeneste til GPS-modtagere

en: Network;Geography;
da: Netværk;Geografi;

en: An open source first-person shooter that runs on the Cube Engine 2
da: FPS-spil med åben kildetekst som kører på Cube-maskine 2

en: 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
da: 3D-flyvnings-FPS-spil af Outrage Entertainment

en: A free MP3 streaming server
da: Gratis MP3-streamingserver

en: Remote control for Transmission
da: Fjernbetjening til Transmission

en: An online multiplayer adaptation of the Scotland Yard board game
da: Tilpasning af Scotland Yard-brætspillet til flere spillere online

en: Network File System protocol with static ports at 4000:4002 (some conflicts with popular games; statd broadcast on random port)
da: Netværksfilsystemprotokol med statiske porte på 4000:4002 (nogle konflikter med populære spil; statd-rundsending på tilfældig port)

en: NFS Quota (Chris Lowth)
da: NFS-kvoter (Chris Lowth)

en: NFS with user/group filesystem usage quota support with static ports at 4000:4003 (some conflicts with popular games; statd broadcast on random port)
da: NFS med understøttelse af bruger-/gruppekvoter for filsystemanvendelse med statiske porte på 4000:4003 (nogle konflikter med populære spil; statd-rundsending på tilfældig port)

en: A real-time tactics game from Bungie
da: Realtids taktisk spil fra Bungie

en: USB device sharing system from INCENTIVES Pro
da: Delingssystem til USB-enheder fra INCENTIVES Pro

en: Backup server from Zmanda; standard port with nf_conntrack_amanda
da: Backup-server fra Zmanda; standardport med nf_conntrack_amanda

en: Network;Archiving;
da: Netværk;Arkivering;

en: A web-based file hosting service
da: Web-baseret filopbevaringstjeneste

en: A top-down arcade shooter with hovertanks by Kot-in-Action Creative Artel
da: Top-down-arkadeskydespil med svævende kampvogne af Kot-in-Action Creative Artel

en: A webcam viewer for web servers with an optional Java-based viewer
da: Webcamfremviser til webservere med mulighed for en Java-baseret fremviser

en: Network;Audio Video;Video;
da: Netværk;Audiovisuel;Video;

en: BitTorrent client which features a simple interface on top of a cross-platform backend
da: BitTorrent-klient med en enkel grænseflade ovenpå en backend til flere platforme

en: A game based on The Settlers of Catan by Klaus Teuber
da: Spil baseret på The Settlers of Catan af Klaus Teuber

en: Pioneers Metaserver
da: Pioneers-metaserver

en: Metaserver for Pioneers
da: Metaserver til Pioneers

en: A multiplayer combat online game by Dynamix - main port
da: Online kampspil for flere spillere af Dynamix - hovedport

en: A multiplayer combat online game by Dynamix, all suggested ports open
da: Online kampspil for flere spillere af Dynamix, alle foreslåede porte åbne

en: UPS Tools daemon
da: Dæmon til UPS-værktøjer

en: Turn-based tactical strategy game
da: Tur-baseret taktisk strategispil

en: An original shortest path algorithm and core concept
da: Original kortest vej-algoritme og kernekoncept

en: A volleyball game
da: Volleyballspil

en: Postfix Mail Server SMTP
da: Postfix-mailserver SMTP

en: Postfix is a high-performance mail transport agent
da: Postfix er et mailserverprogram med høj ydelse

en: Postfix Mail Server SMTPS
da: Postfix-mailserver SMTPS

en: Postfix Mail Server Submission
da: Postfix-mailserverfremsendelse

en: A fantasy strategy game by 3DO
da: Fantasy-strategispil af 3DO

en: ManiaDrive game server
da: ManiaDrive-spilserver

en: A clone of TrackMania from Nadeo
da: TrackMania-klon fra Nadeo

en: ManiaDrive/Raydium game monitor HTTP server
da: HTTP-server til ManiaDrive/Raydium-spilmonitor

en: A Comanche RAH-66 helicopter simulation by NovaLogic
da: Comanche RAH-66-helikoptersimulator af NovaLogic

en: A RTS snowball fight
da: RTS-sneboldskampspil

en: A free/open-source RTS game of ancient warfare from Wildfire Games
da: Gratis RTS-spil om oldtidskrigsførelse fra Wildfire Games (åben kildetekst)

en: A 3D tank combat game by BraveTree Productions using the Torque Game Engine
da: 3D-kampvognsspil af BraveTree Productions, der bruger Torque-spilmaskinen

en: GameSpy Arcade gaming network
da: GameSpy Arcade-spilnetværk

en: SOCKS protocol for proxy server support
da: SOCKS-protokol til understøttelse af proxyserver

en: Port Mapping Protocol
da: Protokol til porttilknytning

en: An online multiplayer tactical warfare game
da: Online taktisk krigsspil for flere spillere

en: Session Initiation Protocol, unencrypted, using nf_conntrack_sip module
da: Session Initiation Protocol, ukrypteret, anvender nf_conntrack_sip-modul

en: Session Initiation Protocol with TLS encryption
da: Session Initiation Protocol med TLS-kryptering

en: An audio streaming server
da: Server til streaming af lyd

en: Used to monitor Windows machines from a Nagios Server
da: Anvendes til at overvåge Windows-maskiner fra en Nagios-server

en: Games using MSN Gaming Zone API
da: Spil der anvender MSN Gaming Zone API

en: OpenTTD server
da: OpenTTD-server

en: An enhanced clone of Chris Sawyer's Transport Tycoon Deluxe
da: Udvidet klon af Chris Sawyers Transport Tycoon Deluxe

en: System logging
da: Systemlogning

en: Tor Normal
da: Tor normal

en: Tor anonymity network
da: Tor anonymitetsnetværk

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 27660
da: Fantasy-FPS-spil af Raven Software, server på port 27660

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26901
da: Fantasy-FPS-spil af Raven Software, server på port 26901

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26902
da: Fantasy-FPS-spil af Raven Software, server på port 26902

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26903
da: Fantasy-FPS-spil af Raven Software, server på port 26903

en: HexenWorld server by Raven Software
da: HexenWorld-server af Raven Software

en: A maze combat game in 3D
da: 3D-labyrintkampspil

en: All Services
da: Alle tjenester

en: Client, dedicated servers, P2P and voice chat
da: Klient, dedikerede servere, P2P og stemmechat

en: Games;Steam;
da: Spil;Steam;

en: Client, Dedicated Servers, P2P and Voice Chat
da: Klient, dedikerede servere, P2P og stemmechat

en: Client
da: Klient

en: Game client traffic, typically Matchmaking and HLTV and Steam downloads
da: Spilklienttrafik, typisk spilopsætning samt HLTV- og Steamoverførsler

en: Dedicated Servers
da: Dedikerede servere

en: SRCDS Rcon port
da: SRCDS Rcon-port

en: P2P and Voice Chat
da: P2P og stemmechat

en: Steamworks P2P Networking and Steam Voice Chat
da: Steamworks P2P-netværk og Steam-stemmechat

en: Additional Ports for Call of Duty: Modern Warfare 2 Multiplayer
da: Flere porte til flerspillers Call of Duty: Modern Warfare 2

en: A WWII FPS from Digital Illusions CE
da: Anden verdenskrigs-FPS-spil fra Digital Illusions CE

en: The RemoteConsole administration tool for Battlefield 1942
da: RemoteConsole-administrationsværktøjet til Battlefield 1942

en: Network File System protocol with static ports at relatively unused 4194:4197 (4195 broadcast out)
da: Protokol til netværksfilsystem med statiske porte på de relativt ubrugte 4194:4197 (4195 sender ud)

en: NFS Quota (jhansonxi)
da: NFS-kvoter (jhansonxi)

en: Network File System protocol with filesystem usage quota support with static ports at relatively unused 4194:4198 (4195 broadcast out)
da: Protokol til netværksfilsystem med understøttelse af kvoter for filsystemanvendelse med statiske porte på de relativt ubrugte 4194:4198 (4195 sender ud)

en: A FPS by Ritual Entertainment
da: FPS-spil af Ritual Entertainment

en: Data storage device temperature data server
da: Server til temperaturdata fra datalagringsenheder

en: Feature rich BitTorrent client by KDE
da: BitTorrent-klient med mange funktioner til KDE

en: Software distribution service and game server browser from Valve
da: Tjeneste til softwaredistribution og spilserverbrowser fra Valve

en: For Steam Client see the category: Games / Steam
da: Se kategorien Spil / Steam for Steam-klienten

en: BitTorrent Minimum
da: BitTorrent minimal

en: BitTorrent peer-peer file sharing
da: BitTorrent peer-to-peer-fildeling

en: BitTorrent Full
da: BitTorrent fuld

en: An open-source MMORPG
da: MMORPG med åben kildetekst

en: File hosting service, that offers cloud storage, file synchronization and client software
da: Filopbevaringstjeneste, som tilbyder lagring i skyen, filsynkronisering og klientsoftware

en: Spring game engine
da: Spring-spilmaskine

en: An enhanced clone of RTS game Total Annihilation by Cavedog Entertainment
da: Udvidet klon af RTS-spillet Total Annihilation af Cavedog Entertainment

en: SANE scanner
da: SANE-scanner

en: Scanner Access Now Easy - scanner sharing server
da: Scanner Access Now Easy - server til deling af scannere

en: Network;Scanning;
da: Netværk;Scanning;

en: SANE Manual
da: SANE manuel

en: Scanner Access Now Easy - scanner sharing server, manual ports without nf_conntrack_sane module
da: Scanner Access Now Easy - server til deling af scannere, manuelle porte uden nf_conntrack_sane-modul

en: A competitive FPS based on ioquake3/id tech 3 engine
da: Konkurrencepræget FPS-spil baseret på ioquake3/id tech 3-maskinen

en: A dragon-riding action-adventure from Surreal Software
da: Drageridningsaction-adventurespil fra Surreal Software

en: Extensible Messaging and Presence Protocol client connection (Jabber)
da: Extensible Messaging and Presence Protocol-klientforbindelse (Jabber)

en: Extensible Messaging and Presence Protocol (Jabber) client connection with SSL encryption
da: Extensible Messaging and Presence Protocol (Jabber) klientforbindelse med SSL-kryptering

en: Extensible Messaging and Presence Protocol server-server connection
da: Extensible Messaging and Presence Protocol server-serverforbindelse

en: Extensible Messaging and Presence Protocol link-local messaging/serverless messaging
da: Extensible Messaging and Presence Protocol link-lokal beskedtjeneste/uden server-beskedtjeneste

en: Soldier of Fortune - A FPS by Raven Software
da: FPS-spil af Raven Software

en: A real-time strategy game by TimeGate Studios
da: RTS-spil af TimeGate Studios

en: A mech FPS based on the Dream Pod 9 universe from Activision and Loki Software
da: Mech-FPS-spil baseret på Dream Pod 9-universet fra Activision og Loki Software

en: Network games using DirectX 7 API
da: Netværksspil som anvender DirectX 7-API'en

en: Network games using DirectX 8 API
da: Netværksspil som anvender DirectX 8-API'en

en: A MUSH/MUD server
da: MUSH/MUD-server

en: A FPS by Epic Games
da: FPS-spil af Epic Games

en: Web-based administration for the FPS by Epic Games
da: Web-baseret administration af FPS-spillet fra Epic Games

en: VoIP client
da: VoIP-klient

en: VoIP client, suggested alternate port
da: VoIP-klient, foreslået alternativ port

en: Free peer-to-peer file sharing application that works with the EDonkey network and the Kad network
da: Gratis peer-to-peer-fildelingsprogram som virker sammen med EDonkey- og Kad-netværkene

en: Music Player Daemon. A server for streaming music
da: Music Player Daemon. Musikstreamingserver

en: A FPS from Monolith Productions
da: FPS-spil fra Monolith Productions

en: DOS system emulator
da: DOS-systememulator

en: DOSBox Modem
da: DOSBox-modem

en: A futuristic RTS based on the Stratagus engine
da: Futuristisk RTS-spil baseret på Stratagus-maskinen

en: A 3D clone of the Light Cycle game in Tron
da: 3D-klon af Light Cycle-spillet i Tron

en: An enhanced port of Marathon 2: Durandal from Bungie Software
da: Udvidet portering af Marathon 2: Durandal fra Bungie Software

en: Player vs Player Gaming Network server emulation based on bnetd
da: Serveremulator til spiller-mod-spiller-netværk baseret på bnetd

en: PvPGN Address Translation
da: Adresseoversættelse til PvPGN

en: Player vs Player Gaming Network Address translation port
da: Serveremulator til adresseoversættelsesport til spiller-mod-spiller-netværk

en: Networked sound server
da: Netværksforbundet lydserver

en: A free and open source team-based first-person shooter with real-time strategy elements
da: Gratis og med åben kildetekst team-baseret FPS-spil med realtidsstrategielementer

en: A RTS game by Pumpkin Studios
da: RTS-spil af Pumpkin Studios

en: Black Hawk Down. A FPS combat game by NovaLogic
da: Black Hawk Down. Et FPS-kampspil af NovaLogic

en: It's also known as The Saga of Ryzom, is a massively multiplayer online role-playing game (MMORPG)
da: MMORPG - også kendt som The Saga of Ryzom

en: A decentralized peer-to-peer networking framework with file sharing and messaging
da: Decentraliseret peer-to-peer-netværksstruktur med fildeling og beskedtjeneste

en: A clone of Rampart from Atari Games
da: Rampart-klon fra Atari Games

en: Multi-platform music-creation system for production, performance and DJing
da: Multiplatform musikskabelsessystem til produktion, optræden og DJing

en: Audio Video;Music;
da: Lyd;Video;Musik;

en: Fantasy combat FPS by Raven Software
da: Fantasykamp-FPS af Raven Software

en: Railroad strategy game by PopTop Software
da: Jernbanestrategispil af PopTop Software

en: A FPS based on Darkplaces/Quake engine by id Software
da: FPS-spil baseret på Darkplaces/Quake-maskinen af id Software

en: Trivial File Transfer Protocol
da: Trivial File Transfer-protokol

en: An online tactical turn-based MMORPG
da: Taktisk tur-baseret MMORPG

en: Universal Plug and Play. It is a framework which can be used to make networked applications
da: Universal Plug and Play. Det er en ramme, der kan bruges til at lave netværksforbundne applikationer.

en: System;General;
da: System;Generel;

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27660
da: Realistisk FPS-spil af Frozen Sand, baseret på Quake III af id Software, server på port 27960

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27961
da: Realistisk FPS-spil af Frozen Sand, baseret på Quake III af id Software, server på port 27961

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27962
da: Realistisk FPS-spil af Frozen Sand, baseret på Quake III af id Software, server på port 27962

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27963
da: Realistisk FPS-spil af Frozen Sand, baseret på Quake III af id Software, server på port 27963

en: A MMORPG game by Blizzard Entertainment
da: MMORPG af Blizzard Entertainment

en: Authentication is required to run the Firewall Configuration
da: Godkendelse er påkrævet for at køre Firewallkonfiguration

en: Firewall Configuration
da: Firewallkonfiguration

en: An easy way to configure your firewall
da: En nem måde at konfigurere din firewall på
