gui-ufw - en to fi translation catalogue (286 entries)

en: Gufw is already running. If this is wrong, remove the file:
fi: Gufw on jo käynnissä. Jos asia ei kuitenkaan vaikuta olevan näin, poista tiedosto:

en: Deleting previous rules:
fi: Poistetaan aiempia sääntöjä:

en: Home
fi: Koti

note: Filename without path and extension First run
en: Public
fi: Julkinen

en: Office
fi: Toimisto

en: Renamed profile:
fi: Profiilin nimi muutettu:

en: All Interfaces
fi: Kaikki liitännät

note: Append new apps
en: All
fi: Kaikki

en: Ports:
fi: Portit:

en: Error: Firewall is disabled
fi: Virhe: palomuuri on pois käytöstä

en: The firewall has to be enabled first
fi: Palomuurin on oltava ensin käytössä

en: Error running:
fi: Virhe suorittaessa:

en: Rule(s) added
fi: Yksi tai useampi sääntö lisätty

en: Error: No rules added. Review the log
fi: Virhe: sääntöjä ei lisätty. Lisätietoja on lokissa

en: Insert Port
fi: Lisää portti

en: You need to insert a port in the port field
fi: Lisää portti porttikenttään

en: "Nothing Will Change"
fi: "Mikään ei muutu"

en: Getting started
fi: Käytön aloitus

en: Rules
fi: Säännöt

en: Report
fi: Raportti

en: Log
fi: Loki

en: Rule
fi: Sääntö

en: Name
fi: Nimi

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Port
fi: Portti

en: Address
fi: Osoite

en: Application
fi: Sovellus

en: An uncomplicated way to manage your firewall, powered by ufw. Easy, simple, nice and useful! :)
fi: Vaivaton tapa hallita palomuuria, taustalla ufw-palomuuri. Helppo, yksinkertainen ja hyödyllinen!

en: Basic
fi: Perustila

en: FAQ
fi: UKK

en: If you are a normal user, you will be safe with this setting (Status=On, Incoming=Deny, Outgoing=Allow). Remember to append allow rules for your P2P apps:
fi: Useimmat käyttäjät pärjäävät niin sanotulla perustilalla (Tila=Päällä, Saapuva=Estä, Lähtevä=Salli). Vertaisverkkosovellukset tarvitsevat perustilassa erilliset säännöt.

en: You can rename your profiles with just 2 clicks on them:
fi: Profiilien nimeäminen uudelleen onnistuu kaksoisnapsautuksella:

en: The Rule Name will help you to identify your rules in the future:
fi: Säännön nimi auttaa tunnistamaan säännöt tulevaisuudessa:

en: How to autostart Gufw with the system?
fi: Miten Gufw käynnistetään automaattisesti järjestelmän käynnistyessä?

en: You do not need it. After you do all of the changes in Gufw, the settings are still in place until the next changes.
fi: Sitä ei tarvitse käynnistää automaattisesti. Kun olet tehnyt Gufw:llä haluamasi asetukset, ne ovat voimassa kunnes muutat niitä.

en: Why is Gufw disabled by default?
fi: Miksi Gufw on oletuksena pois käytöstä?

en: By default, the firewall does not open ports to the outside world.
fi: Oletuksena palomuuri ei avaa portteja koneen ulkopuolelle.

en: Some rules are added by themselves?
fi: Asetetaanko jotkin säännöt automaattisesti?

en: What is Allow, Deny, Reject and Limit?
fi: Mitä "Salli", "Estä", "Hylkää" ja "Rajoita" tarkoittavat?

en: Allow: Will allow traffic.
fi: Salli: sallii liikenteen.

en: Deny: Will deny traffic.
fi: Kiellä: kieltää liikenteen

en: Reject: Will deny traffic and will inform that it has been rejected.
fi: Hylkää: hylkää liikenteen ja ilmoittaa, että liikenne on hylätty.

en: Limit: Will deny traffic if an IP tried several connections.
fi: Rajoita: kieltää liikenteen, jos yksittäinen IP yrittää lukuisia eri yhteyksiä.

en: I see some rules in all profiles
fi: Jotkin säännöt näkyvät kaikissa profiileissa

en: All the ufw rules will be appear in all profiles.
fi: Kaikki ufw-säännöt näkyvät profiileissa.

en: What do I see in the Listening Report?
fi: Mitä kuunteluraportti sisältää?

en: The ports on the live system in the listening state for TCP and the open state for UDP.
fi: Järjestelmän kuuntelutilassa olevat TCP-portit ja avoinna olevan tilan UDP-portit.

en: I want even more!
fi: Haluan lisää!

en: You'll find more information in the community documentation :)
fi: Lisätietoja on saatavilla yhteisön luomasta dokumentaatiosta

en: Import Profile
fi: Tuo profiili

en: Import cancelled
fi: Tuonti peruttiin

en: Error
fi: Virhe

en: Operation cancelled
fi: Toiminto peruttu

en: Profile already exists
fi: Profiili on jo olemassa

en: Profile imported:
fi: Profiili tuotu:

en: Profile imported, now you can choose it in the profiles
fi: Profiili tuotu, voita valita sen nyt profiileista

en: Export Profile
fi: Vie profiili

en: Export cancelled
fi: Vienti peruttu

en: Profile exported:
fi: Profiili viety:

en: Profile exported
fi: Profiili vietiin

en: Reset Firewall
fi: Nollaa palomuuri

en: This will remove all rules in the current
    profile and disable the firewall
fi: Tämä toiminto poistaa kaikki säännöt nykyisestä
    profiilista ja poistaa palomuurin käytöstä

en: Do you want to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: Removed rules and reset firewall!
fi: Kaikki säännöt poistettu ja alkuperäisasetukset palautettu!

en: Gufw Log: Removed
fi: Gufw-loki: poistettu

en: Gufw Log removed
fi: Gufw-loki poistettu

en: Text copied to clipboard
fi: Teksti kopioitu leikepöydälle

en: Incoming:
fi: Saapuva:

en: Incoming policy changed
fi: Saapuva sääntö muutettu

en: There was an error changing the incoming policy
fi: Virhe saapuvaa sääntöä muuttaessa

en: Outgoing:
fi: Lähtevä:

en: Outgoing policy changed
fi: Lähtevä sääntö muutettu

en: There was an error changing the outgoing policy
fi: Virhe lähtevää sääntöä muuttaessa

en: Routed:
fi: Reititetty:

en: Routed policy changed
fi: Reititetty sääntö muutettu

en: Select just one row
fi: Valitse vain yksi rivi

en: You can create a rule from just one row selected
fi: Voit luoda säännön vain yhdestä valitusta rivistä

en: Status: Enabled
fi: Tila: käytössä

en: Firewall enabled
fi: Palomuuri käytössä

en: Status: Disabled
fi: Tila: pois käytöstä

en: Firewall disabled
fi: Palomuuri pois käytöstä

en: There was an error changing the firewall status
fi: Virhe palomuurin tilaa muuttaessa

en: Delete rule
fi: Poista sääntö

en: You will delete all selected rules
fi: Poistat kaikki valitut säännöt

en: Rule(s) deleted
fi: Valitut säännöt poistettu

en: Error. Review Gufw Log
fi: Virhe. Lisätietoja Gufw-lokissa

en: No rule selected
fi: Sääntöä ei ole valittu

en: You have to select a rule
fi: Valitse sääntö

en: You can edit just one rule
fi: Voit muokata vain yhtä sääntöä

en: You can't edit a rule added from ufw
fi: Ufw:stä lisättyä sääntöä ei voi muokata

en:  ALLOW
fi:  SALLI

en:  DENY
fi:  KIELLÄ

en:  REJECT
fi:  HYLKÄÄ

en:  LIMIT
fi:  RAJOITA

en:  OUT
fi:  ULOS

en:  IN
fi:  SISÄÄN

en: Anywhere
fi: Mikä tahansa

en:  (out)
fi:  (ulos)

en:  on
fi:  päällä

en: Gufw profile
fi: Gufw-profiili

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Insert IP/Ports
fi: Syötä IP/portit

en: By example, if you have 3 rules, you can't insert a rule into position 4
fi: Jos sinulla on esimerkiksi 3 sääntöä, et voi siirtää sääntö kohtaan 4

en: Profile
fi: Profiili

en: Profile not valid
fi: Profiili ei ole kelvollinen

en: You can't use this profile name
fi: Tätä nimeä ei voi käyttää profiilille

en: Enter at least one character
fi: Syötä vähintään yksi merkki

en: Too long! (max. 15 characters)
fi: Liian pitkä! (korkeintaan 15 merkkiä)

en: Use only letters, numbers, dashes and underscores
fi: Käytä vain kirjaimia, numeroita, ajatus- ja alaviivoja

en: Profile exist
fi: Profiili on olemassa

en: There is a profile with the same name
fi: Samalla nimellä on jo olemassa profiili

en: Current profile
fi: Nykyinen profiili

en: You can't rename the current profile
fi: Nykyisen profiilin nimeä ei voi muuttaa

en: Edited Profile:
fi: Muokattu profiilia:

en: Created Profile:
fi: Luotu profiili:

en: Select a profile
fi: Valitse profiili

en: You need to select a profile for deleting
fi: Valitse poistettava profiili

en: Profile not erasable
fi: Profiilia ei voi poistaa

en: You can't remove the current profile
fi: Et voi poistaa nykyistä profiilia

en: Deleted Profile:
fi: Poistettu profiili:

en: ufw Logging:
fi: ufw-loki:

en: Gufw Logging: Enabled
fi: Gufw-loki: käytössä

en: Gufw Logging: Disabled
fi: Gufw-loki: pois käytöstä

en: Confirm Delete Dialog: Enabled
fi: Vahvista poistaminen: käytössä

en: Confirm Delete Dialog: Disabled
fi: Vahvista poistaminen: ei käytössä

en: Refresh Interval:
fi: Päivitysväli:

en: You need to set an Interface
fi: Aseta liitäntä

en: No changes were made!
fi: Muutoksia ei tehty!

en: Editing rule (Removing):
fi: Muokataan sääntöä (poistetaan):

en: Editing rule (Adding):
fi: Muokataan sääntöä (lisätään):

en: Updated rule
fi: Päivitetty sääntö

en: About Gufw Firewall
fi: Tietoja - Gufw-palomuuri

en: Add a Firewall Rule
fi: Lisää palomuurisääntö

en: Allow
fi: Salli

en: Deny
fi: Estä

en: Reject
fi: Hylkää

en: Limit
fi: Rajoita

en: In
fi: Sisään

en: Out
fi: Ulos

en: Both
fi: Molemmat

en: Policy:
fi: Käytäntö:

en: Direction:
fi: Suunta:

en: Category:
fi: Luokka:

en: Subcategory:
fi: Alaluokka:

en: Application:
fi: Sovellus:

en: Application Filter
fi: Sovellussuodatin

en: Copy app values and jump to Advanced Tab
fi: Kopioi sovelluksen arvot ja siirry Laajennettu sääntö -välilehdelle

en: Preconfigured
fi: Esimääritetty

en: Protocol:
fi: Protokolla:

en: Port:
fi: Portti:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Rule Description
fi: Säännön kuvaus

en: You can write a port as '22', a port range as '22:24' or a service as 'http'
fi: Voit kirjoittaa portin muodossa '22', alueena muodossa '22:24' tai palveluna muodossa 'http'

en: Port or service
fi: Portti tai palvelu

en: Simple
fi: Yksinkertainen sääntö

en: Log:
fi: Loki:

en: Do not Log
fi: Älä käytä lokia

en: Log All
fi: Lisää kaikki lokiin

en: From:
fi: Palomuurisääntö alkaen

en: To:
fi: Palomuurisääntö päättyen

en: Paste your current local IP
fi: Liitä nykyinen paikallinen IP-osoite

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'
fi: Voit kirjoittaa portin muodossa '22' tai porttialueena muodossa '22:24'

en: Insert:
fi: Aseta:

en: Interface:
fi: Liitäntä:

en: Rule number to insert
fi: Asetettavan säännön numero

en: Advanced
fi: Laajennettu sääntö

en: Firewall
fi: Palomuuri

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Import profile
fi: _Tuo profiili

en: _Export this profile
fi: _Vie profiili

en: Only the rules added from Gufw will be exported (not ufw rules)
fi: Vain Gufwin kautta lisätyt säännöt viedään (ei siis ufw-sääntöjä)

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Reset Current Profile
fi: _Nollaa nykyinen profiili

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Profile:
fi: _Profiili:

en: S_tatus:
fi: _Tila:

en: _Incoming:
fi: _Saapuva:

en: _Outgoing:
fi: _Lähtevä:

en: _Routed:
fi: _Reititetty:

en: <b>Firewall</b>
fi: <b>Palomuuri</b>

en: Add a rule...
fi: Lisää sääntö...

en: Add
fi: Lisää

en: Remove the selected rule(s)
fi: Poista valitut säännöt

en: Remove
fi: Poista

en: Edit the selected rule
fi: Muokkaa valittua sääntöä

en: Create a rule from the listening report...
fi: Luo sääntö tarkkailuraportin pohjalta...

en: Copy log to clipboard
fi: Kopioi loki leikepöydälle

en: Remove log
fi: Poista loki

en: Firewall Preferences
fi: Palomuurin asetukset

en: _Logging:
fi: _Lokitus:

en: Off
fi: Pois

en: Low
fi: Matala

en: Medium
fi: Keskitaso

en: High
fi: Korkea

en: Full
fi: Täysi

en: Lo_gging Gufw activity
fi: Lokitetaan _Gufw-aktiivisuus

en: Show confirm dialog for deleting rules
fi: Näytä vahvistusikkuna sääntöjä poistaessa

en: Refresh Interval:
fi: Päivitysväli:

en: Less seconds uses more CPU
    This interval will apply the next time you expand the Listening Report
fi: Mitä vähemmän sekunteja, sitä vähemmän suoritin kuormittuu
    Tämä päivitysväli otetaan käyttöön, kun seuraavan kerran laajennat tarkkailuraportin

en: <b>Listening Report</b>
fi: <b>Tarkkailuraportti</b>

en: Add a profile
fi: Lisää profiili

en: Remove the selected profile
fi: Poista valittu profiili

en: <b>Profiles</b>
fi: <b>Profiilit</b>

en: Update a Firewall Rule
fi: Päivitä palomuurisääntö

note: Sort translation, please!
en: The rule will be moved to the end of the list
fi: Sääntö siirretään luettelon loppuun

en: Network;Games;
fi: Verkko;Pelit;

en: Games;Strategy;
fi: Pelit;Strategia;

en: Network;
fi: Verkko;

en: Games;Role;
fi: Pelit;Rooli;

en: Network;Audio Video;
fi: Verkko;Ääni ja video;

en: Games;Arcade;
fi: Pelit;Pelihalli;

en: Violent combat game from Running With Scissors
fi: Väkivaltainen taistelupeli Running With Scissorsilta

en: Games;Action;
fi: Pelit;Toiminta;

en: Serves media files (music, pictures, and video) to clients on a network
fi: Tarjoaa mediatiedostoja (musiikkia, kuvia ja videota) yhteensopiville asiakasohjelmistoille verkossa

en: Audio Video;TV;
fi: Ääni ja video;TV;

en: Games;
fi: Pelit;

en: Network;File Transfer;
fi: Verkko;Tiedostonsiirto;

en: Games;Simulation;
fi: Pelit;Simulaatio;

en: Network;Remote Access;
fi: Verkko;Etäkäyttö;

en: GGZ Gaming Zone
fi: GGZ-pelialue

en: MythTV backend
fi: MythTV-taustaosa

en: Network;Audio Video;Audio;
fi: Verkko;Ääni ja video;Ääni;

en: An enhanced version of Duke Nukem 3D
fi: Duke Nukem 3D:n paranneltu versio

en: Games;Strategy;Java;
fi: Pelit;Strategia;Java;

en: Network;Services;
fi: Verkko;Palvelut;

en: Network;Time;
fi: Verkko;Aika;

en: Network;P2P;
fi: Verkko;Vertaisverkko;

en: Subversion Server
fi: Subversion-palvelin

en: XPilot 2-players
fi: XPilot 2 pelaajaa

en: XPilot 4-players
fi: XPilot 4 pelaajaa

en: XPilot 8-players
fi: XPilot 8 pelaajaa

en: XPilot 16-players
fi: XPilot 16 pelaajaa

en: Fantasy combat game by Blizzard Entertainment
fi: Fantasiaa ja taistelua yhdistelevä peli Blizzard Entertainmentilta

en: TeamSpeak 2 voice service
fi: TeamSpeak 2 -äänipalvelu

en: Neverwinter Nights server
fi: Neverwinter Nights -palvelin

en: Firefly Media Server
fi: Firefly-mediapalvelin

en: DAAP audio server formerly known as mt-daapd
fi: DAAP-äänipalvelin, aiemmin tunnettu nimellä mt-daapd

en: Network;Printing;
fi: Verkko;Tulostus;

en: Strategy game by Blizzard Entertainment
fi: Strategiapeli Blizzard Entertainmentilta

en: Web Server (HTTP,HTTPS)
fi: Web-palvelin (HTTP,HTTPS)

en: Web Server (8080)
fi: Web-palvelin (8080)

en: A turn-based strategy game from Firaxis Games
fi: Vuoropohjainen strategiapeli Firaxis Games -pelistudiolta

en: LPD server
fi: LPD-palvelin

en: MySQL Database
fi: MySQL-tietokanta

en: Office;Database;
fi: Toimisto;Tietokanta;

en: Games;Adventure;
fi: Pelit;Seikkailu;

en: Network;Video Conference;
fi: Verkko;Videoneuvottelu;

en: Frostwire peer-peer file sharing on default port
fi: Frostwire-vertaisverkko oletusportissa

en: Network;File Transfer;P2P;
fi: Verkko;Tiedostonsiirto;Vertaisverkko;

en: Remember to open the ports on the router
fi: Muista avata portit reitittimestä

en: A strategy game by Blizzard Entertainment
fi: Strategiapeli Blizzard Entertainmentilta

en: Warcraft III with 6112-6119 TCP ports open
fi: Warcraft III TCP-porttien 6112-6119 ollessa avoinna

en: Network;Cloud;
fi: Verkko;Pilvi;

en: A 3D flight simulator
fi: 3D-lentosimulaattori

en: Games;Board;
fi: Pelit;Lautapelit;

en: Network;IRC;
fi: Verkko;IRC;

en: Audio Video;
fi: Ääni ja video;

en: Games;Sports;
fi: Pelit;Urheilu;

en: TeamSpeak 3 voice service
fi: TeamSpeak 3 -äänipalvelu

en: Kerberos v5 KDC server
fi: Kerberos v5 KDC -palvelin

en: Kerberos v5 server
fi: Kerberos v5 -palvelin

en: Kerberos v5 password
fi: Kerberos v5 -salasana

en: LDAP server
fi: LDAP-palvelin

en: LDAP server (LDAPS)
fi: LDAP-palvelin (LDAPS)

en: Scorched 3D server
fi: Scorched3D-palvelin

en: Full Metal Soccer server
fi: Full Metal Soccer -palvelin

en: A web-based file hosting service
fi: Verkkopohjainen tiedostonjakopalvelu

en: Network;Audio Video;Video;
fi: Verkko;Ääni ja video;Video;

en: System;
fi: Järjestelmä;

en: Turn-based tactical strategy game
fi: Taktinen vuoropohjainen strategiapeli

en: Domain Name System
fi: DNS - verkkoalueen nimijärjestelmä

en: A fantasy strategy game by 3DO
fi: Fantasiaa ja strategiaa yhdistelevä peli 3DO:lta

en: ManiaDrive game server
fi: ManiaDrive-pelipalvelin

en: Socks Proxy
fi: Socks-välityspalvelin

en: OpenTTD server
fi: OpenTTD-palvelin

en: Tor anonymity network
fi: Tor-anonyymiverkko

en: All Services
fi: Kaikki palvelut

en: Games;Steam;
fi: Pelit;Steam;

en: Feature rich BitTorrent client by KDE
fi: Runsain ominaisuuksin varustettu BitTorrent-ohjelma KDE:lle

en: Software distribution service and game server browser from Valve
fi: Pelien ja ohjelmien jakelupalvelu sekä pelipalvelinselain Valvelta

en: File hosting service, that offers cloud storage, file synchronization and client software
fi: Pilvipalvelu, joka tarjoaa pilvitallennustilaa, tiedostojen synkronointia ja asiakasohjelmiston

en: A MUSH/MUD server
fi: MUSH/MUD-palvelin

en: System;Emulator;
fi: Järjestelmä;Emulaattori;

en: Authentication is required to run the Firewall Configuration
fi: Palomuurin asetuksien käyttö vaatii tunnistautumisen

en: Firewall Configuration
fi: Palomuurin asetukset

en: An easy way to configure your firewall
fi: Hallitse palomuuria vaivatta
