gui-ufw - en to fr translation catalogue (720 entries)

en: Please, just one Gufw's instance
fr: S'il vous plaît, seulement une instance de Gufw

en: Gufw is already running. If this is wrong, remove the file:
fr: Gufw est déjà démarré. Si cela n'est pas le cas, effacez le fichier :

en: Deleting previous rules:
fr: Suppression des règles précédentes :

en: Appending new rules:
fr: Ajout de nouvelles règles :

en: Home
fr: Domestique

en: Office
fr: Entreprise

en: Renamed profile:
fr: Profil renommé :

en: All Interfaces
fr: Toutes les interfaces

en: Not Forward
fr: Non transmit

note: Append new apps
en: All
fr: Toutes

en: Ports:
fr: Ports :

en: Choose a TCP or UDP Protocol with a range of ports
fr: Choisir un protocole UDP ou TCP avec une plage de ports

en: The IP/Port will be forward to this interface
fr: L'adresse IP/Port sera redirigée vers cette interface

en: You need to set an Interface for forwarding to this another interface
fr: Vous devez définir une interface pour rediriger vers cette autre interface

en: Error: Firewall is disabled
fr: Erreur : le pare-feu est désactivé

en: The firewall has to be enabled first
fr: Le pare-feu doit d'abord être activé

en: Error running:
fr: Erreur lors de l'exécution de :

en: Rule(s) added
fr: Règle(s) ajoutée(s)

en: Warning: Some rules added. Review the log
fr: Attention : des règles ont été ajoutées. Consultez le journal.

en: Error: No rules added. Review the log
fr: Erreur : aucune règle ajoutée. Consultez le journal.

en: Insert Port
fr: Ajouter un port

en: You need to insert a port in the port field
fr: Vous devez saisir un port dans le champ approprié

en: Edward Snowden's Greatest Fear
fr: La plus grande peur d'Edward Snowden

en: "Nothing Will Change"
fr: « Rien ne changera »

en: Getting started
fr: Premiers pas

en: Rules
fr: Règles

en: Report
fr: Rapport

en: Log
fr: Journal

en: Rule
fr: Règle

en: Name
fr: Nom

en: Protocol
fr: Protocole

en: Address
fr: Adresse

en: An uncomplicated way to manage your firewall, powered by ufw. Easy, simple, nice and useful! :)
fr: Une manière simple de gérer votre pare-feu, propulsé par ufw. Facile, simple, agréable et utile ! :)

en: Basic
fr: Basique

en: If you are a normal user, you will be safe with this setting (Status=On, Incoming=Deny, Outgoing=Allow). Remember to append allow rules for your P2P apps:
fr: Si vous êtes un utilisateur normal, vous serez en sécurité avec ces paramètres (État=Activé, Entrant=Refuser, Sortant=Autoriser). Pensez à ajouter des règles autorisant vos applications pair à pair :

en: You can rename your profiles with just 2 clicks on them:
fr: Vous pouvez renommer vos profils en double-cliquant dessus :

en: The Rule Name will help you to identify your rules in the future:
fr: Les noms des règles vous aideront à les identifier à l'avenir :

en: How to autostart Gufw with the system?
fr: Comment démarrer automatiquement Gufw avec le système ?

en: You do not need it. After you do all of the changes in Gufw, the settings are still in place until the next changes.
fr: Vous n'en avez pas besoin. Après avoir fait tous les changements dans Gufw, les paramètres restent inchangés jusqu'au prochain changement.

en: Why is Gufw disabled by default?
fr: Pourquoi Gufw est-il désactivé par défaut ?

en: By default, the firewall does not open ports to the outside world.
fr: Par défaut, le pare-feu n'ouvre pas de ports vers le monde extérieur.

en: Some rules are added by themselves?
fr: Certaines règles se sont ajoutées toutes seules ?

en: Well, the behaviour is such that when you change or import a profile, or when you edit a rule, Gufw will add that rule again, then ufw re-adds that rule for IPv4 and IPv6.
fr: Le comportement est tel que lorsque vous changez ou importez un profil, ou lorsque vous modifiez une règle, Gufw ajoutera cette règle une nouvelle fois, puis ufw rajoutera cette règle pour IPv4 et IPv6.

en: What is Allow, Deny, Reject and Limit?
fr: Que signifient Autoriser, Refuser, Rejeter et Limiter ?

en: Allow: Will allow traffic.
fr: Autoriser : autorisera le trafic.

en: Deny: Will deny traffic.
fr: Refuser : interdira le trafic.

en: Reject: Will deny traffic and will inform that it has been rejected.
fr: Rejeter : interdira le trafic et informera qu'il a été rejeté.

en: Limit: Will deny traffic if an IP tried several connections.
fr: Limiter : interdira le trafic si une adresse IP a tenté plusieurs connexions.

en: I see some rules in all profiles
fr: Je vois certaines règles dans tous les profils

en: All the ufw rules will be appear in all profiles.
fr: L'ensemble des règles ufw apparaîtront dans tous les profils.

en: What do I see in the Listening Report?
fr: Que contient le rapport d'écoute ?

en: The ports on the live system in the listening state for TCP and the open state for UDP.
fr: Dans la configuration actuelle, les ports TCP sont écoutés et les ports UDP sont ouverts.

en: I want even more!
fr: J'en veux encore plus !

en: You'll find more information in the community documentation :)
fr: Vous trouverez plus d'informations dans la documentation de la communauté :)

en: Visit this web (please, copy & paste in your browser):
fr: Visitez ce site web (veuillez copier-coller dans votre navigateur) :

en: Import Profile
fr: Importer un profil

en: Import cancelled
fr: Importation annulée

en: Error
fr: Erreur

en: Filename has wrong permissions (not 600). Trust only on your exported profiles
fr: Permission refusée pour le nom de fichier (pas 600). Ne faites confiance qu'à vos profils exportés

en: Filename has not valid characters. Rename the file
    to only letters, numbers, dashes and underscores
fr: Le nom de fichier contient des caractères invalides. Renommer le fichier
    afin qu'il ne contienne que des lettres, des chiffres, des traits d'union et des caractères de soulignement.

en: Operation cancelled
fr: Opération annulée

en: Profile already exists
fr: Ce profil existe déjà.

en: Delete it before from the Preferences Window or rename the file (the profile will be the filename)
fr: Effacer d'abord le fichier dans la fenêtre des préférences ou renommer-le (le profil sera le nom du fichier)

en: Profile imported:
fr: Profil importé :

en: Profile imported, now you can choose it in the profiles
fr: Profil importé, vous pouvez désormais le sélectionner dans les profils

en: Export Profile
fr: Exporter le profil

en: Export cancelled
fr: Exportation annulée

en: Profile exported:
fr: Profil exporté :

en: Profile exported
fr: Profil exporté

en: Reset Firewall
fr: Réinitialiser le pare-feu

en: This will remove all rules in the current
    profile and disable the firewall
fr: Ceci supprimera toutes les règles du profil
    actuel et désactivera le pare-feu

en: Do you want to continue?
fr: Souhaitez-vous continuer ?

en: Removed rules and reset firewall!
fr: Les règles ont été supprimées et le pare-feu a été réinitialisé.

en: Gufw Log: Removed
fr: Journal de Gufw : supprimé

en: Gufw Log removed
fr: Journal de Gufw supprimé

en: Text copied to clipboard
fr: Texte copié dans le presse-papier

en: Incoming:
fr: Entrant :

en: Incoming policy changed
fr: Politique entrante modifiée

en: There was an error changing the incoming policy
fr: Une erreur est survenue lors de la modification de la politique entrante

en: Restart your firewall to refresh to the real status
    and please report this bug
fr: Redémarrer votre pare-feu pour actualiser l'état réel
    et veuillez signaler ce bogue.

en: Outgoing:
fr: Sortant :

en: Outgoing policy changed
fr: Politique sortante modifiée

en: There was an error changing the outgoing policy
fr: Une erreur est survenue lors de la modification de la politique sortante

en: Routed:
fr: Routé :

en: Routed policy changed
fr: La stratégie de routage a été modifiée

en: There was an error changing the routed policy
fr: Il y a eu une erreur lors du changement de la stratégie de routage

en: Select just one row
fr: Ne sélectionner qu'une seule ligne

en: You can create a rule from just one row selected
fr: Vous pouvez créer une règle à partir d'une seule ligne sélectionnée

en: Status: Enabled
fr: État : activé

en: Firewall enabled
fr: Pare-feu activé

en: Status: Disabled
fr: État : désactivé

en: Firewall disabled
fr: Pare-feu désactivé

en: There was an error changing the firewall status
fr: Une erreur est survenue lors du changement d'état du pare-feu

en: Restart your firewall to refresh to the real status and please report this bug
fr: Redémarrez votre pare-feu pour actualiser son statut réel et veuillez signaler ce bogue

en: Delete rule
fr: Supprimer la règle

en: You will delete all selected rules
fr: Vous allez supprimer toutes les règles sélectionnées

en: Rule(s) deleted
fr: Règle(s) supprimée(s)

en: Error. Review Gufw Log
fr: Erreur. Examinez le journal de Gufw

en: No rule selected
fr: Aucune règle sélectionnée

en: You have to select a rule
fr: Vous devez sélectionner une règle

en: You can edit just one rule
fr: Vous ne pouvez modifier qu'une ligne.

note: ufw rule > inmutable
en: Immutable Rule
fr: Règle fixe

en: You can't edit a rule added from ufw
fr: Vous ne pouvez pas modifier une règle ajoutée depuis ufw

en: Changing profile:
fr: Changement de profil :

en:  ALLOW
fr:  AUTORISER

en:  DENY
fr:  REFUSER

en:  REJECT
fr:  REJETER

en:  LIMIT
fr:  LIMITER

en:  OUT
fr:  SORTIE

en:  IN
fr:  ENTRÉE

en:  FWD
fr:  REDIRIGER

en: Anywhere
fr: N'importe où

en:  (out)
fr:  (sortie)

en:  on
fr:  sur

en: Gufw profile
fr: Profil Gufw

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Insert IP/Ports
fr: Insérer IP/Ports

en: You need to insert IP/ports in to/from fields
fr: Vous devez insérer le couple IP/Port dans les champs de/vers

en: Insert number bigger that number of rules
fr: Insérer un nombre plus grand que le nombre de règles

en: By example, if you have 3 rules, you can't insert a rule into position 4
fr: Par exemple, si vous avez trois règles, vous ne pouvez pas insérer une règle en position 4

en: Profile
fr: Profil

en: Profile not valid
fr: Profil non valide

en: You can't use this profile name
fr: Vous ne pouvez pas utiliser ce nom de profil

en: Enter at least one character
fr: Entrez au moins un caractère

en: Too long! (max. 15 characters)
fr: Trop long ! (15 caractères maxi)

en: Use only letters, numbers, dashes and underscores
fr: Veuillez n'utiliser que des chiffres, des lettres, des tirets et des caractères de soulignement

en: Profile exist
fr: Profil existant

en: There is a profile with the same name
fr: Il existe un profil ayant le même nom

en: Current profile
fr: Profil actuel

en: You can't rename the current profile
fr: Vous ne pouvez pas renommer le profil actuel

en: Edited Profile:
fr: Profil modifié :

en: Created Profile:
fr: Profil créé :

en: Select a profile
fr: Sélectionner un profil

en: You need to select a profile for deleting
fr: Vous devez sélectionner un profil pour le supprimer

en: Profile not erasable
fr: Profil ineffaçable

en: You can't remove the current profile
fr: Vous ne pouvez pas supprimer le profil actuel

en: Deleted Profile:
fr: Profil supprimé :

en: ufw Logging:
fr: Journalisation ufw :

en: Gufw Logging: Enabled
fr: Journalisation de Gufw : activée

en: Gufw Logging: Disabled
fr: Journalisation de Gufw : désactivé

en: Confirm Delete Dialog: Enabled
fr: Boîte de dialogue de confirmation de suppression : activée

en: Confirm Delete Dialog: Disabled
fr: Boîte de dialogue de confirmation de suppression : désactivée

en: Refresh Interval:
fr: Intervalle d'actualisation :

en: You need to set an Interface
fr: Vous devez définir une interface

en: No changes were made!
fr: Aucun changement n'a été fait !

en: Editing rule (Removing):
fr: Modification de règle (suppression) :

en: Editing rule (Adding):
fr: Modification de règle (ajout) :

en: Updated rule
fr: Règle mise à jour

en: About Gufw Firewall
fr: À propos du pare-feu Gufw

en: Add a Firewall Rule
fr: Ajouter une règle au pare-feu

en: Allow
fr: Autoriser

en: Deny
fr: Refuser

en: Reject
fr: Rejeter

en: Limit
fr: Limiter

en: In
fr: Entrée

en: Out
fr: Sortie

en: Both
fr: Les deux

en: Policy:
fr: Politique :

en: Direction:
fr: Sens :

en: Category:
fr: Catégorie :

en: Subcategory:
fr: Sous-catégorie :

en: Application:
fr: Application :

en: Application Filter
fr: Filtre d'application

en: Copy app values and jump to Advanced Tab
fr: Copier les valeurs de l'application et passer à l'onglet Avancé

en: Preconfigured
fr: Préconfigurée

en: Protocol:
fr: Protocole :

en: Port:
fr: Port :

en: Name:
fr: Nom :

en: Rule Description
fr: Description de la règle

en: You can write a port as '22', a port range as '22:24' or a service as 'http'
fr: Vous pouvez écrire un port comme « 22 », une plage de ports comme « 22:24 » ou un service comme « http »

en: Port or service
fr: Port ou service

en: Log:
fr: Journal :

en: Do not Log
fr: Ne pas journaliser

en: Log All
fr: Tout journaliser

en: From:
fr: Depuis :

en: To:
fr: Vers :

en: Paste your current local IP
fr: Coller votre IP locale actuelle

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'
fr: Vous pouvez écrire un port comme « 22 » ou une plage de ports comme « 22:24 »

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'.
    If you're editing a Preconfigured or Simple rule, Interface field must be 'All Interfaces' and the IPs and From Port fields must be empty.
fr: Vous pouvez écrire un numéro de port, comme « 22 », ou un intervalle de numéros de port, comme « 22:24 ».
    Si vous modifiez une règle pré-configurée ou bien une règle simple, l'interface doit être définie sur « Toutes les interfaces » et les IP ainsi que les ports d'entrée doivent être laissés vides.

en: Insert:
fr: Insérer :

en: Interface:
fr: Interface :

en: Rule number to insert
fr: Numéro de la règle à insérer

en: At the end
fr: À la fin

en: Advanced
fr: Avancé

en: Firewall
fr: Pare-feu

en: _File
fr: _Fichier

en: _Import profile
fr: _Importer le profil

en: _Export this profile
fr: _Exporter ce profil

en: Only the rules added from Gufw will be exported (not ufw rules)
fr: Seules les règles ajoutées depuis Gufw seront exportées (pas celles de ufw)

en: _Edit
fr: Éditio_n

en: _Reset Current Profile
fr: _Réinitialiser le profil actuel

en: _Help
fr: _Aide

en: _Profile:
fr: _Profil :

en: S_tatus:
fr: É_tat :

en: _Incoming:
fr: _Entrant :

en: _Outgoing:
fr: _Sortant :

en: _Routed:
fr: _Routé :

en: <b>Firewall</b>
fr: <b>Pare-feu</b>

en: Add a rule...
fr: Ajouter une règle...

en: Add
fr: Ajouter

en: Remove the selected rule(s)
fr: Supprimer les règles sélectionnées

en: Remove
fr: Supprimer

en: Edit the selected rule
fr: Modifier la règle sélectionnée

en: Pause Listening Report
fr: Mettre en pause le rapport d'écoute

en: See current Listening Report
fr: Voir le rapport d'écoute actuel

en: Create a rule from the listening report...
fr: Créer une règle à partir du rapport d'écoute...

en: Copy log to clipboard
fr: Copier le journal dans le presse-papier

en: Remove log
fr: Supprimer le journal

en: Firewall Preferences
fr: Préférences du pare-feu

en: _Logging:
fr: _Journalisation :

en: Off
fr: Désactivée

en: Low
fr: Basse

en: Medium
fr: Moyenne

en: High
fr: Haute

en: Full
fr: Complète

en: Lo_gging Gufw activity
fr: Journalisation de l'activité de _Gufw

en: Show confirm dialog for deleting rules
fr: Afficher une demande de confirmation lors de la suppression de règles

en: Refresh Interval:
fr: Intervalle de réactualisation :

en: Less seconds uses more CPU
    This interval will apply the next time you expand the Listening Report
fr: Un délai court sollicitera davantage le processeur.
    Cet intervalle sera appliqué lors de la prochaine ouverture du rapport d'écoute.

en: <b>Listening Report</b>
fr: <b>Rapport d'écoute</b>

en: Add a profile
fr: Ajouter un profil

en: Remove the selected profile
fr: Supprimer le profil sélectionné

en: <b>Profiles</b>
fr: <b>Profils</b>

en: Update a Firewall Rule
fr: Mettre à jour une règle du pare-feu

note: Sort translation, please!
en: The rule will be moved to the end of the list
fr: La règle sera déplacée à la fin de la liste

en: A map/chat/dice-rolling tool to allow players to play tabletop games on-line
fr: Un outil pour afficher des cartes, discuter et lancer des dés afin de permettre aux joueurs de jeux sur table de s'adonner à leur passe-temps en ligne

en: Network;Games;
fr: Réseau;Jeux;

en: Computer system monitor, network monitoring and infrastructure monitoring software application
fr: Moniteur système, moniteur réseau et logiciel de gestion de l'infrastructure

en: System;Monitor;
fr: Système;Moniteur;

en: Web-page based system management utility
fr: Interface web d'administration à distance de serveur

en: Network;Shell;
fr: Réseau;Interface système;

en: Webmin fast RPC
fr: Webmin FastRPC

en: A turn-based strategy game similar to Colonization by Microprose
fr: Un jeu de stratégie au tour par tour similaire à Colonization par Microprose

en: Games;Strategy;
fr: Jeux;Stratégie;

en: Simple Service Discovery Protocol
fr: Protocole de communication informatique en réseau (SSDP)

en: Network;
fr: Réseau;

en: A game server browser from GameRanger Technologies
fr: Un gestionnaire de serveurs de jeux de GameRanger Technologies

en: Text-based remote access (like SSH but without the security)
fr: Accès à distance textuel (comme SSH, mais sans la sécurité)

en: Telnet is like SSH but without security. It'd be better to use the 'Telnet SSL'
fr: Telnet c'est comme SSH, mais sans sécurité. Il serait préférable d'utiliser le protocole « Telnet SSL »

en: Telnet TLS/SSL
fr: Protocole Telnet TLS/SSL

en: Text-based remote access (like SSH but without the security) SSL
fr: Accès à distance textuel avec chiffrement SSL (comme SSH, mais sans la sécurité)

en: An open source, cooperative multiplayer graphical RPG and adventure game
fr: Un jeu de rôle et d'aventure coopératif multijoueurs

en: Games;Role;
fr: Jeux;Jeu de rôle;

en: Crossfire Metaserver
fr: Méta-serveur Crossfire

en: Metaserver for Crossfire RPG
fr: Méta-serveur pour le jeu de rôle Crossfire

en: Murmur voice chat server (counterpart to Mumble client)
fr: Serveur de communications vocales Murmur (similaire au client Mumble)

en: Network;Telephony;
fr: Réseau;Téléphonie;

en: Plex Media Server (Main port)
fr: Serveur multimédia Plex (port principal)

en: Network;Audio Video;
fr: Réseau;Audio Vidéo;

en: Access to the Plex DLNA Server
fr: Accès au serveur DLNA de Plex

en: PLEX Companion
fr: Compagnon PLEX

en: Controlling Plex Home Theater via Plex Companion
fr: Contrôle de Plex Home Theater via Plex Companion

en: Controlling Plex for Roku via Plex Companion
fr: Contrôle de Plex pour Roku via Plex Companion

en: GDM network discovery
fr: Découverte réseau GDM

en: PLEX DLNA Server (Other port)
fr: Serveur DLNA de Plex (autre port)

en: Another port for Plex DLNA Server
fr: Autre port pour le serveur DLNA de Plex

en: A Breakout clone
fr: Un clone de Breakout

en: Games;Arcade;
fr: Jeux;Jeu d'arcade;

en: Violent combat game from Running With Scissors
fr: Jeu de combat violent de Running With Scissors

en: Games;Action;
fr: Jeux;Action;

en: Dedicated server for the FPS by Croteam
fr: Serveur dédié pour le jeu de tir à la première personne développé par Croteam

en: SEDS Remote Admin
fr: Administration distante SEDS

en: Default remote administration Telnet port for Serious Engine dedicated server
fr: Port Telnet par défaut utilisé pour l'administration des serveurs dédiés de Serious Engine

en: Dedicated server for the FPS by Croteam, alternate game port 25601
fr: Serveur dédié pour le jeu de tir à la première personne développé par Croteam, port de jeu alternatif 25601.

en: SEDS Admin - port 25600
fr: Administration SEDS - port 25600

en: Alternate 25600 remote administration Telnet port for Serious Engine dedicated server
fr: Port Telnet secondaire (25600) utilisé pour l'administration des serveurs dédiés de Serious Engine

en: Serves media files (music, pictures, and video) to clients on a network
fr: Fournit des fichiers media (musique, images et vidéos) aux clients dans un réseau

en: Audio Video;TV;
fr: Audio vidéo;Télé;

en: IPX network emulator from Morpheus Software
fr: Émulateur de réseau IPX de Morpheus Software

en: A source port of Descent II, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
fr: Un portage de Descent II, le jeu de tir à la première personne en 3D par Outrage Entertainment

en: Yet Another Netplay Guider
fr: Yet Another Netplay Guider (YANG)

en: YANG - Yet Another Netplay Guider, default game connection
fr: YANG - Yet Another Netplay Guider, connexion par défaut

en: Games;
fr: Jeux;

en: Yet Another Netplay Guider Hosting
fr: Hébergement Yet Another Netplay Guider

en: DXX-Rebirth on YANG
fr: DXX-Rebirth sur YANG

en: DXX-Rebirth, a source port of Descent, connected through YANG
fr: DXX-Rebirth, un portage de Descent, connecté via YANG

en: Network File System protocol with static ports at 32765:32768 (some conflicts with popular games)
fr: Protocole de système de fichiers réseau (NFS) avec des ports statiques à 32765:32768 (certains conflits avec des jeux populaires)

en: Network;File Transfer;
fr: Réseau;Transfert de fichier;

en: A RTS similar to The Settlers I & II from Blue Byte Software
fr: Un jeu de stratégie en temps réel similaire à The Settlers I & II de Blue Byte Software

en: A RTS/FPS from S2 Games
fr: Un jeu de stratégie en temps réel et de tir par S2Games

en: Quake III - 27960/udp
fr: Quake III - 27960/UDP

en: A FPS by id Software, server on port 27660
fr: Un jeu de tir à la première personne d'id Software, serveur sur le port 27660

en: Quake III - 27961/udp
fr: Quake III - 27961/UDP

en: A FPS by id Software, server on port 27961
fr: Un jeu de tir à la première personne d'id Software, serveur sur le port 27661

en: Quake III - 27962/udp
fr: Quake III - 27962/UDP

en: A FPS by id Software, server on port 27962
fr: Un jeu de tir à la première personne d'id Software, serveur sur le port 27962

en: Quake III - 27963/udp
fr: Quake III - 27963/UDP

en: A FPS by id Software, server on port 27963
fr: Un jeu de tir à la première personne d'id Software, serveur sur le port 27963

en: Proprietary Voice over IP service and software application
fr: Service et logiciel propriétaires de voix sur IP

en: A F-22 Raptor simulation by NovaLogic
fr: Une simulation d'avion F-22 Raptor par NovaLogic

en: Games;Simulation;
fr: Jeux;Simulation;

en: Icecast with SHOUTcast-compatible stream
fr: Icecast avec un flux compatible SHOUTcast

en: Remote Desktop Protocols
fr: Protocoles de bureau à distance

en: Network;Remote Access;
fr: Réseau;Accès à distance;

en: It may be a security risk to use a default allow policy
fr: L'utilisation d'une stratégie d'autorisation par défaut peut constituer un risque de sécurité

en: GGZ Gaming Zone
fr: Zone de jeu GGZ

en: Network support for GNOME Games
fr: Support réseau pour les jeux GNOME

en: Delta Force: TFD
fr: Delta Force : TFD

en: Task Force Dagger. A FPS combat game by NovaLogic
fr: Task Force Dagger. Un jeu de combat en tir subjectif de NovaLogic

en: A FPS combat game by NovaLogic
fr: Un jeu de combat à la première personne de NovaLogic

en: MythTV backend
fr: Serveur MythTV

en: People Nearby
fr: Personnes à proximité

en: People Nearby (Bonjour/Salut) functionality in Empathy
fr: Fonctionnalité Personnes à proximité (Bonjour/Salut) dans Empathy.

en: Network;Telephony;Instant Messaging;
fr: Réseau;Téléphonie;Messagerie instantanée;

en: Bonjour protocol
fr: Protocole Bonjour

en: MSN Chat
fr: Messagerie instantanée MSN

en: MSN chat protocol (with file transfer and voice)
fr: Protocole de messagerie instantanée MSN (avec transfert de fichiers et voix)

en: MSN Chat (SSL)
fr: Protocole de messagerie instantanée MSN (SSL)

en: MSN chat protocol SSL
fr: Protocole SSL de chat MSN

en: AIM talk protocol
fr: Protocole de discussion AIM

en: Yahoo Chat
fr: Messagerie instantanée Yahoo

en: Yahoo chat protocol
fr: Protocole de chat Yahoo

en: Digital Audio Access Protocol
fr: Protocole d'accès à l'audio numérique

en: Network;Audio Video;Audio;
fr: Réseau;Audio-Vidéo;Audio;

en: A space warfare game
fr: Un jeu de guerre intergalactique

en: An open source telephony switching and private branch exchange service
fr: Un service de commutation téléphonique et d'échange privé open source

en: Review that ports are the same in /etc/asterisk/rtp.conf
fr: Vérifier que les ports sont les mêmes dans /etc/asterisk/rtp.conf

en: An enhanced version of Duke Nukem 3D
fr: Une version améliorée de Duke Nukem 3D

en: A FPS by Monolith Productions
fr: Un jeu de tir en vue subjective de Monolith Productions

en: A unofficial online BattleTech game
fr: Une version non officielle et en ligne du jeu BattleTech

en: Games;Strategy;Java;
fr: Jeux;Stratégie;Java;

en: rsync daemon
fr: Démon Rsync

en: File synchronization utility
fr: Utilitaire de synchronisation de fichiers

en: Delux, Ancient Empires and American History: A turn-based strategy game from Sillysoft influenced by Risk
fr: Delux, Ancient Empires and American History : un jeu de stratégie au tour par tour inspiré de Risk développé par Sillysoft.

en: Post Office Protocol
fr: Protocole de récupération de courriels (POP)

en: Network;Services;
fr: Réseau;Services;

en: Secure mail server
fr: Serveur de messagerie sécurisée

en: Simple Mail Transfer Protocol
fr: Protocole SMTP

en: H.323 Call Signaling
fr: H.323 message de signalisation

en: Network;Telephony;Video Conference;
fr: Réseau;Téléphonie;Vidéo conférence;

en: H.323 discovery
fr: Découverte H.323

en: A source port of Descent, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
fr: Un port source du jeu 3D de combat en vol, Descent, par Outrage Entertainment

en: A source port of id Software's Doom engine which supports Doom, Heretic, and Hexen
fr: Un portage du moteur de Doom (par id Software) compatible avec les données des jeux Doom, Heretic et Hexen

en: Secure Shell
fr: Shell sécurisé

en: Optimized Link State Routing
fr: Routage à état de liaison optimisé (OLSR)

en: A mesh networking protocol
fr: Un protocole de réseau maillé

en: A common framework for building turn based space empire building games
fr: Interface logicielle dédiée à l'élaboration de jeux de construction d'empire galactique au tour par tour

en: Thousand Parsec Admin
fr: Thousand Parsec Administrateur

en: NTP
fr: Protocole d'heure réseau (NTP)

en: Network Time Protocol
fr: Protocole d'Heure Réseau

en: Network;Time;
fr: Réseau;Heure;

en: Internet game browser and IPX network emulator
fr: Jeu par navigateur internet et par émulateur de réseau IPX

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; standard ports
fr: Jeu d'action/RTS/plate-forme par RedWolf Design ; ports standards

en: Clonk Host
fr: Clonk hôte

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; host ports
fr: Jeu d'action/stratégie en temps réel/plate-forme par RedWolf Design ; ports d'hôte

en: Clonk LAN
fr: Clonk réseau local

en: An action/RTS/platform game by RedWolf Design; LAN game discovery port
fr: Jeu d'action/stratégie en temps réel/plate-forme par RedWolf Design ; ports de découverte de partie en réseau local

en: A RTS game with RPG and stealth elements from Nival Interactive
fr: Un jeu de stratégie en temps réel et de rôle avec des éléments de furtivité par Nival Interactive

en: A SciFi competitive FPS based on the CRX/id Tech 2 engine
fr: Un FPS compétitif de science-fiction basé sur le moteur graphique CRX/id Tech 2

en: A FPS by id Software
fr: Un jeu de tir à la première personne d'id Software

en: An enhanced multiplayer version of Quake by id Software
fr: Une version multijoueur améliorée de Quake par id Software

en: A top-down 2D clone of Valve Software's Counter-Strike by Unreal Software
fr: Un clone de Counter-Strike en 2D de Valve Software par Unreal Software

en: A competitive FPS based on the Qfusion 3D/id tech 2 engine
fr: Un jeu de tir à la première personne multijoueur basé sur le moteur Qfusion 3D/id tech 2 engine

en: VNC server display :0
fr: Serveur VNC, écran :0

en: Virtual Network Computing standard server display :0
fr: Serveur standard VNC, écran :0

en: VNC displays :0-:1
fr: VNC, écrans :0-:1

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :1
fr: Serveur standard VNC, écrans :0 à :1

en: VNC displays :0-:3
fr: VNC, écrans :0-:3

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :3
fr: Serveur standard VNC, écrans :0 à :3

en: VNC displays :0-:7
fr: VNC, écrans :0-:7

en: Virtual Network Computing standard server displays :0 through :7
fr: Serveur standard VNC, écrans :0 à :7

en: VNC http server display :0
fr: Serveur HTTP VNC, écran:0

en: Virtual Network Computing http server display :0
fr: Serveur HTTP VNC, écran:0

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :1
fr: Serveur HTTP VNC, écrans:0 à :1

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :3
fr: Serveur HTTP VNC, écrans:0 à :3

en: Virtual Network Computing http server displays :0 through :7
fr: Serveur HTTP VNC, écrans:0 à :7

en: A turn-based 4X strategy game inspired by Master of Orion from MicroProse
fr: Un jeu vidéo de stratégie type 4X au tour par tour, inspiré par Master of Orion de l'éditeur MicroProse

en: Remote control, desktop sharing, online meetings, web conferencing and file transfer between computers
fr: Contrôle à distance, partage de bureau, réunions en ligne, conférences web et transfert de fichiers entre ordinateurs

en: BitTorrent client used to transfer files via the BitTorrent protocol. Vuze uses the Azureus Engine
fr: Client BitTorrent utilisé pour transférer des fichiers via le protocole BitTorrent. Vuze utilise le moteur Azureus.

en: Network;P2P;
fr: Réseau;P2P;

en: You need to add the main random port too that you selected the first time
fr: Vous devez ajouter le port aléatoire principal que vous avez sélectionné la première fois

en: Lore Invasion. A mech-style FPS by Max Gaming Technologies using the Torque Game Engine
fr: Lore Invasion. Un jeu de tir à la première personne , vous êtes aux commandes d’un mech (robot géant sur-armé) utilisant le moteur Torque Game Engine de Max Gaming Technologies

en: Subversion Server
fr: Serveur subversion

en: Subversion server for access to Subversion repositories
fr: Serveur Subversion pour l'accès aux dépôts Subversion

en: A 2D space combat game
fr: Un jeu de combat spatial en 2D

en: XPilot 2-players
fr: XPilot 2 joueurs

en: XPilot 4-players
fr: XPilot 4 joueurs

en: XPilot 8-players
fr: XPilot 8 joueurs

en: XPilot 16-players
fr: XPilot 16 joueurs

en: FPS by Croteam
fr: Jeu de tir à la première personne de Croteam

en: A free, multiplayer, first-person shooter game
fr: Un jeu de tir à la première personne (logiciel libre)

en: An arcade combat game inspired by Worms from Team17 Software
fr: Un jeu d'arcade de combat inspiré par Worms de Team17 Software

en: Fantasy combat game by Blizzard Entertainment
fr: Jeu de combat fantastique de Blizzard Entertainment

en: Network File System
fr: Système de fichiers réseau

en: TeamSpeak 2 voice service
fr: Service TeamSpeak 2 voice

en: TeamSpeak 2 web interface
fr: Interface TeamSpeak 2 web

en: TeamSpeak 2 TCP query
fr: Requête TCP TeamSpeak 2

en: A FPS based on the Torque Engine
fr: Un jeu de tir à la première personne basé sur le moteur de jeu Torque

en: A SciFi FPS action adventure by 3D Realms
fr: Un jeu de tir subjectif futuriste, d'aventure et d'action, de 3D Realms

en: Multicast DNS
fr: Système de noms de domaine multidiffusion

en: Multicast DNS (Avahi, Bonjour)
fr: Système de noms de domaine multidiffusion (Avahi, Bonjour)

en: A massively multiplayer online role-playing game
fr: Un jeu de rôle en ligne massivement multijoueur

en: Sid Meier's Alpha Centauri
fr: Alpha Centauri de Sid Meier

en: SciFi strategy game by Firaxis
fr: Jeu de stratégie de science-fiction de Firaxis

en: Enemy Territory: Quake Wars
fr: Enemy Territory : Quake Wars

en: A FPS by Splash Damage
fr: Un FPS de Splash Damage

en: Neverwinter Nights server
fr: Serveur Neverwinter Nights

en: Default port for Neverwinter Nights, a RPG from Bioware
fr: Port par défaut pour Neverwinter Nights, un jeu de rôle de Bioware

en: Land Warrior. A FPS combat game by NovaLogic
fr: Land Warrior. Un jeu de combat à la première personne de NovaLogic

en: A M1A2 Abrams tank simulation by NovaLogic
fr: Un jeu de simulation de chars Abrams M1A2 par NovaLogic

en: SMB/CIFS protocol for Unix systems, allowing you to serve files and printers to Windows, NT, OS/2 and DOS clients
fr: Protocole SMB/CIFS pour les systèmes Unix vous permettant de faire office de serveur de fichiers et d'imprimantes pour les clients Windows, NT, OS/2 et DOS.

en: DAAP audio server formerly known as mt-daapd
fr: Server audio DAAP anciennement connu sous le nom "mt-daapd"

en: Remote Plugin Executor
fr: Exécuteur de greffon à distance

en: Modular printing system for Unix-like computer operating systems
fr: Système modulaire d'impression pour les systèmes d'exploitation Unix et assimilés

en: Network;Printing;
fr: Réseau;Impression;

en: A FPS game based on the Cube engine
fr: Un jeu de tir subjectif utilisant le moteur graphique Cube

en: A clone of Warlords
fr: Un clone de Warlords

en: Warcraft II Battle.net
fr: Warcraft II : Battle.net

en: Strategy game by Blizzard Entertainment
fr: Un jeu de stratégie de Blizzard Entertainment

en: Tachyon: The Fringe
fr: Tachyon : La Bordure

en: A 3D space combat game by NovaLogic
fr: Un jeu de combat spatial en 3D de NovaLogic

en: A twitch-based, science fiction massively multiplayer online role-playing game (MMORPG)
fr: Jeu de rôle en ligne massivement multijoueur dans un univers de science-fiction basé sur les réflexes

en: WWW standard protocol on port 80/tcp (IANA/Debian www, http)
fr: Protocole standard WWW sur le port 80/TCP (http, www IANA/Debian)

en: WWW standard protocol with SSL/TLS on port 443/tcp (IANA https)
fr: Protocole standard WWW avec SSL/TLS sur le port 443/TCP (https IANA)

en: HTTP - 8008/tcp
fr: HTTP - Port 8008/TCP

en: WWW standard protocol on port 8008/tcp (IANA http-alt)
fr: Protocole standard WWW sur le port 8008/tcp (IANA http-alt)

en: Web Server (HTTP,HTTPS)
fr: Serveur Web (HTTP, HTTPS)

en: Web Server (8080)
fr: Serveur Web (8080)

en: WWW standard protocol on port 8090/tcp (IANA unassigned, commonly http_alt_alt)
fr: Protocole standard WWW sur le port 8090/tcp (IANA non assigné, communément http_alt_alt)

en: A turn-based strategy game similar to Civilization I & II by Microprose
fr: Un jeu au tour par tour similaire à Civilization I & II par Microprose

en: A Doom source port that accurately reproduces the experience of Doom as it was played in the 1990s
fr: Un portage de Doom qui reproduit fidèlement l'expérience du jeu tel qu'il était dans les années 1990

en: The Mana World
fr: The Mana World (TMW)

en: A fantasy MMORPG
fr: Un jeu de rôle en ligne massivement multijoueur fantastique

en: Windows Messenger/Windows Live Messenger application sharing and whiteboard (requires SIP)
fr: Windows Messenger/Windows Live Messenger application de partage et tableau blanc (nécessite SIP)

en: Windows Messenger File
fr: Fichier Windows Messenger

en: Windows Messenger/MSN Messenger file transfer
fr: Transfert de fichiers Windows Messenger/MSN Messenger

en: Windows Messenger Assistance
fr: Assistance Windows Messenger

en: Remote Assistance/Remote Desktop Protocol/Terminal Services (RDP)
fr: Assistance à distance/Protocole de bureau à distance/Services de terminal (RDP)

en: Sid Meier's Civilization IV
fr: Civilization IV de Sid Meier

en: A turn-based strategy game from Firaxis Games
fr: Un jeu de stratégie au tour par tour de Firaxis Games

en: LPD server
fr: Serveur d'impression LPD

en: A FPS based on the Fasa Battletech universe
fr: Un jeu de tir à la première personne dans l'univers de Fasa Battletech

en: A Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum simulation by NovaLogic
fr: Simulation d'un Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum par NovaLogic

en: MySQL Database
fr: Base de données MySQL

en: Office;Database;
fr: Bureautique;Base de données;

en: File Transfer Protocol
fr: Protocole de transfert de fichiers (FTP)

en: A F-16 simulation by NovaLogic
fr: Une simulation d'avion F-16 de NovaLogic

en: A RTS by Joymania
fr: Un jeu de stratégie en temps réel de Joymania

en: An ASCII-art 2D deathmatch game
fr: Un jeu de combat à mort en ASCII 2D

en: A thermo-nuclear war strategy game from Introversion Software
fr: Un jeu de stratégie de guerre thermonucléaire d'Introversion Software

en: Kingpin: Life of Crime
fr: Kingpin : Life of Crime

en: A FPS by Xatrix Entertainment
fr: Un jeu de tir en vue subjective de Xatrix Entertainment

en: An open-source 3D RTS inspired by X-COM
fr: Un jeu de stratégie en 3D temps réel, open-source, inspiré de X-COM

en: A simultaneous-turns strategy game from Sillysoft influenced by Diplomacy and Axis & Allies
fr: Un jeu de stratégie simultané au tour par tour par Sillysoft. Le jeu est influencé par Diplomacy and Axis & Allies

en: A FPS by Running with Scissors (uses the Unreal engine)
fr: Jeu de tir subjectif très violent (utilise le moteur Unreal Engine)

en: An enhanced version of Star Control II from 3DO
fr: Une version améliorée de Star Control II de 3DO

en: Games;Adventure;
fr: Jeux;Aventure;

en: A third-person fantasy combat game by Human Head Studios
fr: Un jeu de combat fantastique à la troisième personne de Human Head Studios

en: Rune admin
fr: Administrateur de Rune

en: Web-based administration for the Rune game by Human Head Studios
fr: Administration web pour le jeu Rune de Human Head Studios

en: OpenMeetings Secure RTMP
fr: RTMP sécurisé pour OpenMeetings

en: OpenMeetings Real Time Messaging Protocol over SSL
fr: Solution de web conférence OpenMeetings utilisant le protocole sécurisé SSL

en: Network;Video Conference;
fr: Réseau;Vidéo conférence;

en: OpenMeetings Tunneled RTMP
fr: RTMP via un tunnel pour OpenMeetings

en: OpenMeetings Real Time Messaging Protocol over HTTP
fr: Protocole RTMP d'OpenMeetings utilisant le protocole HTTP

en: OpenMeetings HTTP server
fr: Serveur HTTP OpenMeetings

en: OpenMeetings Desktop Sharing Protocol (ODSP)
fr: Service de partage de bureau OpenMeetings (ODSP)

en: A 2D/3D dungeon adventure game
fr: Un jeu d'aventure donjon 2D/3D

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27960
fr: Un jeu de tir à la première personne de Padworld Entertainment basé sur Quake III, serveur sur le port 27960

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27961
fr: Un jeu de tir à la première personne de Padworld Entertainment basé sur Quake III, serveur sur le port 27961

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27962
fr: Un jeu de tir à la première personne de Padworld Entertainment basé sur Quake III, serveur sur le port 27962

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27963
fr: Un jeu de tir à la première personne de Padworld Entertainment basé sur Quake III, serveur sur le port 27963

en: Team-based SciFi/alien FPS from Dark Legion Development
fr: Jeu de tir à la première personne en équipe type science fiction par Dark Legion Development

en: Space combat simulation by Volition
fr: Une simuation de combat spatial de Volition

en: A RTS
fr: Un jeu de stratégie en temps réel

en: A FPS tank battle capture the flag game
fr: Un jeu de char de combat à la première personne de type capture du drapeau

en: Frostwire peer-peer file sharing on default port
fr: Port par défaut de Frostwire, client de partage de fichiers pair-à-pair

en: Network;File Transfer;P2P;
fr: Réseau ; Transfert de fichiers ; Pair à pair ;

en: Remember to open the ports on the router
fr: N'oubliez pas d'ouvrir les ports du routeur

en: Dynamic Host Configuration Protocol
fr: Protocole de configuration dynamique des hôtes (DHCP)

en: A dark 2D side-scrolling platform game developed by Crack dot Com
fr: Un jeu de plateforme à l'ambiance sombre développé par Crack dot Com

en: Cross-platform BitTorrent client written with Python and GTK+
fr: Client BitTorrent multi-plateforme écrit en Python et GTK +

en: A voice chat application for groups
fr: Une application de chat vocal pour les groupes

en: Games for Windows - Live
fr: Jeux pour Windows - Live

en: Network games using Games for Windows - Live API
fr: Jeux en réseau utilisant l'interface Jeux pour Windows - Live

en: A strategy game by Blizzard Entertainment
fr: Un jeu de stratégie de Blizzard Entertainment

en: WINE: Warcraft III all ports
fr: WINE: Warcraft III tous les ports

en: Warcraft III with 6112-6119 TCP ports open
fr: Warcarft III avec les ports 6112 à 6119 ouverts

en: An open source sidescrolling multiplayer shooting game
fr: Un jeu de tir multijoueur en 2D open source

en: Store files online and sync them between computers and mobile devices, as well as stream audio and music from cloud to mobile devices
fr: Permet de stocker des fichiers en ligne et de les synchroniser entre ordinateurs et appareils mobiles mais également de diffuser des sons ou de la musique depuis le Nuage (« Cloud »)

en: Network;Cloud;
fr: Réseau;Nuage;

en: A RTS by Cyberlore Studios, ported to Linux by Linux Game Publishing
fr: Un jeu de stratégie en temps réel de Cyberlore Studios, porté sous Linux par Linux Game Publishing

en: A 3D flight simulator
fr: Un simulateur de vol 3D

en: A game server for Monopoly-like board games
fr: Un serveur pour jeux de société type Monopoly

en: Games;Board;
fr: Jeux;Jeu de société;

en: Server port for the fantasy RPG by Ascaron Entertainment
fr: Port du serveur pour le jeu de rôle imaginaire d'Ascaron Entertainment

en: A free, open source 3D RTS game server
fr: Un jeu de stratégie 3D en temps réel, libre et open source

en: Internet Relay Chat on official port 194 (rarely used)
fr: Discussion relayée par internet (IRC) sur le port officiel 194 (rarement utilisé)

en: Network;IRC;
fr: Réseau;IRC;

en: Internet Relay Chat on SSL default port 6697
fr: Discussion relayée par internet (IRC) sur le port par défaut SSL 6697

en: A clone of Puzzle Bobble/Bust-a-Move
fr: Un clone de Puzzle Bobble/Bust-a-Move

en: VLC HTTP stream
fr: Flux HTTP VLC

en: VLC media player HTTP stream default port
fr: Port par défaut du flux HTTP du lecteur multimédia VLC

en: Audio Video;
fr: Audio-Vidéo;

en: VLC MMS HTTP stream
fr: Flux HTTP MMS de VLC

en: VLC media player Microsoft Media Server stream over HTTP (Windows Media HTTP Streaming Protocol/MS-WMSP) default port
fr: Port par défaut du lecteur multimédia VLC pour le flux MMS au travers d'HTTP (Windows Media HTTP Streaming Protocol/MS-WMSP)

en: VLC RTP stream
fr: Flux RTP VLC

en: VLC media player Real-time Transport Protocol default port
fr: Port par défaut du lecteur multimédia VLC pour RTP.

en: VLC UDP stream
fr: Flux UDP VLC

en: VLC media player User Datagram Protocol default port
fr: Port par défaut du lecteur multimédia VLC pour UDP.

en: VLC media player Icecast stream default port
fr: Port par défaut du lecteur multimédia VLC pour le flux Icecast

en: Cue sports simulation with Carambol, Snooker, and Pool
fr: Jeux de billards de type Carambol, Snookers et Pool

en: Games;Sports;
fr: Jeux;Sports;

en: Cross-platform BitTorrent client GUI written with Qt4
fr: Interface graphique du client BitTorrent multi-plateforme écrite avec Qt4

en: Vuze Remote
fr: Commande pour Vuze

en: Remote control for Vuze
fr: Contrôle à distance pour Vuze

en: usbip
fr: USB/IP

en: A Peripheral Bus Extension for Device Sharing over IP Network
fr: Une extension du bus USB pour le partage de périphériques sur le réseau IP

en: TeamSpeak 3 voice service
fr: Service vocal TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 File
fr: Fichier TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 file transfer
fr: Transfert de fichiers TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 Query
fr: Requête TeamSpeak 3

en: TeamSpeak 3 TCP query
fr: Requête TCP TeamSpeak 3

en: A clone of Risk
fr: Un clone de Risk

en: Kerberos v5 KDC server
fr: Serveur Kerberos v5 KDC

en: Kerberos v5 admin
fr: Administrateur de Kerberos v5

en: Kerberos v5 server
fr: Serveur Kerberos v5

en: Kerberos v5 password
fr: Mot de passe de Kerberos v5

en: Kerberos v5 Full
fr: Kerberos v5 Intégral

en: LDAP server
fr: Serveur LDAP

en: LDAP server (LDAPS)
fr: Serveur LDAP (LDAPS)

en: Scorched 3D server
fr: Serveur Scorched 3D

en: A modernization of the classic DOS game Scorched Earth
fr: Une modernisation du classique DOS Scorched Earth

en: Toribash - 20184
fr: Toribash - Port 20184

en: A fighting game based on the physics sandbox model with customizable moves
fr: Un jeu de combat basé sur le modèle anatomique avec des mouvements personnalisables

en: Toribash - 20185
fr: Toribash - Port 20185

en: Toribash - 20186
fr: Toribash - Port 20186

en: Toribash - 20187
fr: Toribash - Port 20187

en: Nicotine is a SoulSeek client written in Python, based on the PySoulSeek project
fr: Nicotine est un client SoulSeek écrit en Python, basé sur le projet PySoulSeek

en: A 3D sandbox construction game by Markus Persson
fr: Un  jeu de construction en 3D de type bac à sable de Markus Persson

en: Full Metal Soccer server
fr: Serveur Full Metal Soccer

en: A soccer game played with tanks by QuantiCode
fr: Un jeu de football joué avec des chars par QuantiCode

en: Full Metal Soccer ranking server
fr: Serveur des classements pour Full Metal Soccer

en: Full Metal Soccer master server
fr: Serveur principal Full Metal Soccer

en: RTMP Real Time Messaging Protocol
fr: Protocole de messagerie en temps réel RTMP

en: Real Time Messaging Protocol (Adobe Flash)
fr: Protocole de messagerie en temps réel (Adobe Flash)

en: WWII FPS and sequel from Splash Damage, Gray Matter Interactive, Nerve Software, and id Software
fr: Jeu de tir à la première personne dans l'univers de la seconde guerre mondiale, une suite de Splash Damage de Gray Matter Interactive, Nerve Software et id Software

en: Communicate across all your devices
fr: Communiquer avec tous vos périphériques

en: NASCAR Racing 2002/03 1 player
fr: NASCAR Racing 2002/03, 1 joueur

en: Racing simulators from Papyrus Design Group
fr: Simulateurs de course de Papyrus Design Group

en: NASCAR Racing 2002/03 2 players
fr: NASCAR Racing 2002/03, 2 joueurs

en: NASCAR Racing 2002/03 4 players
fr: NASCAR Racing 2002/03, 4 joueurs

en: NASCAR Racing 2002/03 16 players
fr: NASCAR Racing 2002/03, 16 joueurs

en: NASCAR Racing 2002/03 32 players
fr: NASCAR Racing 2002/03, 32 joueurs

en: NASCAR Racing 2002/03 42 players
fr: NASCAR Racing 2002/03, 42 joueurs

en: A clone of strategy game Moonbase Commander by Humongous Entertainment
fr: Un clone du jeu de stratégie Moonbase Commander de Humongous Entertainment

en: Interface daemon for GPS receivers
fr: Démon d'interface pour récepteurs GPS

en: Network;Geography;
fr: Réseau;Géographie;

en: An open source first-person shooter that runs on the Cube Engine 2
fr: Un jeu libre de tir à la première personne qui utilise le moteur Cube Engine 2

en: 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
fr: Un jeu de combats aériens futuriste en 3D, en mode FPS, développé par Outrage Entertainment

en: A free MP3 streaming server
fr: Un serveur de streaming MP3 gratuit

en: Transmission Daemon
fr: Démon de Transmission

en: Remote control for Transmission
fr: Commande à distance pour Transmission

en: HP Linux Imaging and Printing
fr: HP Linux numérisation et impression

en: An online multiplayer adaptation of the Scotland Yard board game
fr: Une adaptation en ligne du jeu de société Scotland Yard en mode multijoueur

en: NFS (Chris Lowth)
fr: Système de fichiers en réseau (Chris Lowth)

en: Network File System protocol with static ports at 4000:4002 (some conflicts with popular games; statd broadcast on random port)
fr: Protocole de système de fichiers en réseau avec les ports statiques à 4000:4002 (certains d'entre eux entrent en conflit avec des jeux populaires ; les rerouter sur un port aléatoire)

en: NFS Quota (Chris Lowth)
fr: Quota de système de fichiers en réseau (Chris Lowth)

en: NFS with user/group filesystem usage quota support with static ports at 4000:4003 (some conflicts with popular games; statd broadcast on random port)
fr: Prise en charge de quota d'utilisation du système de fichiers en réseau par un utilisateur ou un groupe avec les ports statiques à 4000:4003 (certains d'entre eux entrent en conflit avec des jeux populaires ; les rerouter sur un port aléatoire)

en: Myth II: Soulblighter
fr: Myth II : Soulblighter

en: A real-time tactics game from Bungie
fr: Un jeu de stratégie en temps réel de Bungie

en: USB device sharing system from INCENTIVES Pro
fr: Système de partage de périphérique USB de INCENTIVES Pro

en: Backup server from Zmanda; standard port with nf_conntrack_amanda
fr: Serveur de sauvegarde Zmanda ; port standard sur nf_conntrack_amanda

en: Network;Archiving;
fr: Réseau ; Archivage ;

en: A web-based file hosting service
fr: Un service d'hébergement de fichiers en ligne

en: A top-down arcade shooter with hovertanks by Kot-in-Action Creative Artel
fr: Un jeu d'arcade à défilement vertical mettant en jeu des chars aéro-glisseurs

en: A webcam viewer for web servers with an optional Java-based viewer
fr: Une visionneuse webcam pour les serveurs web avec une visionneuse en option basée sur Java

en: Network;Audio Video;Video;
fr: Réseau;Audio vidéo;Vidéo;

en: BitTorrent client which features a simple interface on top of a cross-platform backend
fr: Client BitTorrent basé sur une interface légère

en: A game based on The Settlers of Catan by Klaus Teuber
fr: Un jeu basé sur Les Colons de Catane de Klaus Teuber

en: Pioneers Metaserver
fr: Métaserveur Pioneers

en: Metaserver for Pioneers
fr: Métaserveur pour Pioneers

en: A multiplayer combat online game by Dynamix - main port
fr: Un jeu de combat multijoueur en ligne de Dynamix - port principal

en: A multiplayer combat online game by Dynamix, all suggested ports open
fr: Un jeu de combat multijoueur en ligne de Dynamix, tous les ports suggérés ouverts

en: UPS Tools daemon
fr: Le démon NUT

en: Network UPS Tools
fr: NUT

en: System;
fr: Système;

en: The Battle for Wesnoth
fr: La Bataille pour Wesnoth

en: Turn-based tactical strategy game
fr: Jeu de stratégie tactique au tour par tour

en: Domain Name System
fr: Système de noms de domaine

en: A volleyball game
fr: Un jeu de volley-ball

en: Postfix Mail Server SMTP
fr: Serveur mail Postfix SMTP

en: Postfix is a high-performance mail transport agent
fr: Postfix est un agent de transmission de courriels à haute performance.

en: Postfix Mail Server SMTPS
fr: Serveur de courrier Postfix SMTPS

en: Postfix Mail Server Submission
fr: Serveur de courrier Postfix Submission

en: A fantasy strategy game by 3DO
fr: Un jeu de stratégie fantastique de 3DO

en: ManiaDrive game server
fr: Serveur de jeu ManiaDrive

en: A clone of TrackMania from Nadeo
fr: Un clone de TrackMania, de Nadeo

en: A Comanche RAH-66 helicopter simulation by NovaLogic
fr: Une simulation d'hélicoptère RAH-66 Comanche de NovaLogic

en: A RTS snowball fight
fr: Un jeu de stratégie en temps réel de bataille de boules de neige

en: A free/open-source RTS game of ancient warfare from Wildfire Games
fr: Un jeu de stratégie en temps réel libre/open-source de guerre antique de Wildfire Games

en: A 3D tank combat game by BraveTree Productions using the Torque Game Engine
fr: Un jeu de combat en 3D de tank par BraveTee Productions avec le moteur de jeu Torque

en: GameSpy Arcade gaming network
fr: Réseau de jeu GameSpy Arcade

en: Socks Proxy
fr: Proxy SOCKS

en: SOCKS protocol for proxy server support
fr: Protocole SOCKS pour le support du serveur proxy

en: Transparent Proxy
fr: Proxy transparent

en: Transparent proxy
fr: Proxy transparent

en: Port Mapping Protocol
fr: Protocole NAT-PMP

en: An online multiplayer tactical warfare game
fr: Un jeu de guerre tactique multijoueur en ligne

en: Session Initiation Protocol, unencrypted, using nf_conntrack_sip module
fr: Session Initiation Protocol, non chiffré, utilisant le module nf_conntrack_sip

en: Session Initiation Protocol with TLS encryption
fr: Session Initiation Protocol chiffré avec TLS

en: An audio streaming server
fr: Un serveur de streaming audio

en: Used to monitor Windows machines from a Nagios Server
fr: Utilisé pour surveiller des ordinateurs sous Windows à partir d'un serveur Nagios

en: Games using MSN Gaming Zone API
fr: Jeux utilisant l'interface MSN Gaming Zone

en: OpenTTD server
fr: Serveur OpenTTD

en: An enhanced clone of Chris Sawyer's Transport Tycoon Deluxe
fr: Un clone amélioré de Transport Tycoon Deluxe de Chris Sawyer

en: Syslog
fr: Journal système

en: System logging
fr: Consignation des messages systèmes

en: Tor anonymity network
fr: Réseau anonyme Tor

en: Hexen II - 26900/udp
fr: Hexen II - 26900/UDP

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 27660
fr: Un FPS fantastique de Raven Software, serveur sur le port 27660

en: Hexen II - 26901/udp
fr: Hexen II - 26901/UDP

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26901
fr: Un FPS fantastique de Raven Software, serveur sur le port 26901

en: Hexen II - 26902/udp
fr: Hexen II - 26902/UDP

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26902
fr: Un FPS fantastique de Raven Software, serveur sur le port 26902

en: Hexen II - 26903/udp
fr: Hexen II - 26903/UDP

en: A fantasy FPS by Raven Software, server on port 26903
fr: Un FPS fantastique de Raven Software, serveur sur le port 26903

en: HexenWorld - 26950/udp
fr: HexenWorld - 26950/UDP

en: HexenWorld server by Raven Software
fr: Serveur de jeu HexenWorld de Raven Software

en: A maze combat game in 3D
fr: Un jeu de combat en 3D dans un labyrinthe

en: All Services
fr: Tous les services

en: Client, dedicated servers, P2P and voice chat
fr: Client, serveurs dédiés, pairs à pairs et discussion vocale

en: Games;Steam;
fr: Jeux;Steam;

en: Client, Dedicated Servers, P2P and Voice Chat
fr: Client, serveurs dédiés, pairs à pairs et discussion vocale

en: Dedicated Servers
fr: Serveurs dédiés

en: SRCDS Rcon port
fr: Port de SRCDS RCON (console à distance de serveurs sources dédiés)

en: P2P and Voice Chat
fr: P2p et voix sur IP

en: Steamworks P2P Networking and Steam Voice Chat
fr: Réseau pair à pair Steamworks et discussion vocale Steam

en: Additional Ports for Call of Duty: Modern Warfare 2 Multiplayer
fr: Ports additionnels pour Call of Duty: Modern Warfare 2 multijoueurs

en: A WWII FPS from Digital Illusions CE
fr: Un jeu de tir à la première personne de Digital Illusions CE dans l'univers de la Seconde Guerre mondiale

en: Battlefield 1942 Console
fr: Console Battlefield 1942

en: The RemoteConsole administration tool for Battlefield 1942
fr: La console d'administration à distance de Battlefield 1942

en: Network File System protocol with static ports at relatively unused 4194:4197 (4195 broadcast out)
fr: Protocole de système de fichiers réseaux avec des ports statiques relativement peu utilisés 4194:4197 (diffusé sur 4195)

en: NFS Quota (jhansonxi)
fr: Quota NFS (jhansonxi)

en: Network File System protocol with filesystem usage quota support with static ports at relatively unused 4194:4198 (4195 broadcast out)
fr: Protocole de système de fichiers réseaux avec prise en charge de quota d'utilisation de fichier système avec les ports statiques relativement peu utilisés 4194:4198 (diffusé sur 4195)

en: A FPS by Ritual Entertainment
fr: Un FPS par Ritual Entertainment

en: Data storage device temperature data server
fr: Serveur de données de température de périphérique de stockage de données

en: Feature rich BitTorrent client by KDE
fr: Client BitTorrent riche en fonctionnalités de KDE

en: Software distribution service and game server browser from Valve
fr: Service de distribution de logiciels et navigateur pour le serveur de jeu de Valve

en: For Steam Client see the category: Games / Steam
fr: Pour le client Steam, voir la catégorie : Jeux/Steam

en: BitTorrent peer-peer file sharing
fr: Partage de fichiers P2P BitTorrent

en: BitTorrent Full
fr: BitTorrent Intégral

en: An open-source MMORPG
fr: Un jeu de rôle en ligne massivement multijoueur et open source

en: File hosting service, that offers cloud storage, file synchronization and client software
fr: Service d'hôte de fichiers qui offre un stockage en nuage, un logiciel client et la synchronisation de fichiers

en: Spring game engine
fr: Moteur de jeu Spring

en: An enhanced clone of RTS game Total Annihilation by Cavedog Entertainment
fr: Un clone amélioré du jeu de stratégie en temps réel Total Annihilation de Cavedog Entertainment

en: SANE scanner
fr: Scanner SANE

en: Scanner Access Now Easy - scanner sharing server
fr: SANE (Scanner Access Now Easy) - serveur de numérisation partagée

en: Network;Scanning;
fr: Réseau;Numérisation;

en: SANE Manual
fr: Manuel de SANE

en: Scanner Access Now Easy - scanner sharing server, manual ports without nf_conntrack_sane module
fr: SANE (Scanner Access Now Easy) - Serveur de partage de scanner, ports manuels sans le module nf_conntrack_sane

en: A competitive FPS based on ioquake3/id tech 3 engine
fr: Un FPS compétitif basé sur le moteur 3D id Tech 3/ioquake3

en: Drakan: Order of the Flame
fr: Drakan : Les Chevaliers du Feu

en: A dragon-riding action-adventure from Surreal Software
fr: Un jeu d'aventure-action en chevauchant un dragon de Surreal Software

en: Extensible Messaging and Presence Protocol client connection (Jabber)
fr: Client de connexion XMPP (Jabber)

en: Extensible Messaging and Presence Protocol (Jabber) client connection with SSL encryption
fr: Client de connexion XMPP (Jabber) avec chiffrement SSL

en: XMPP Interserver
fr: Inter-serveur XMPP

en: Extensible Messaging and Presence Protocol server-server connection
fr: Connexion inter-serveur XMPP

en: XMPP Serverless
fr: Sans serveur XMPP

en: Extensible Messaging and Presence Protocol link-local messaging/serverless messaging
fr: Client de connection XMPP (Jabber)

en: Soldier of Fortune - A FPS by Raven Software
fr: Soldier of Fortune - Un jeu de tir en vue subjective de Raven Software

en: A real-time strategy game by TimeGate Studios
fr: Un jeu de stratégie en temps réel par TimeGate Studios

en: Virtual Network Computing
fr: Informatique virtuelle en réseau

en: Network games using DirectX 7 API
fr: Jeux en réseau utilisant l'API DirectX 7

en: Network games using DirectX 8 API
fr: Jeux en réseau utilisant l'API DirectX 8

en: A MUSH/MUD server
fr: Un serveur MUSH/MUD

en: A FPS by Epic Games
fr: Un FPS d'Epic Games

en: Web-based administration for the FPS by Epic Games
fr: Administration en ligne pour le jeu de tir en vue subjective d'Epic Games

en: Internet Printing Protocol
fr: Protocole d'impression internet

en: Skype - 23399
fr: Skype - port 23399

en: VoIP client
fr: Client Voix sur IP (VoIP)

en: Skype - 23398
fr: Skype - port 23398

en: VoIP client, suggested alternate port
fr: Client VoIP, suggestion de port alternatif

en: Skype - 23397
fr: Skype - port 23397

en: Skype - 23396
fr: Skype - port 23396

en: Skype - 23395
fr: Skype - port 23395

en: Skype - 23394
fr: Skype - port 23394

en: Skype - 23393
fr: Skype - port 23393

en: Skype - 23392
fr: Skype - port 23392

en: Skype - 23391
fr: Skype - port 23391

en: Skype - 23390
fr: Skype - port 23390

en: Free peer-to-peer file sharing application that works with the EDonkey network and the Kad network
fr: Application libre de partage de fichiers de pair à pair fonctionnant sur les réseaux eDonkey et Kad

en: Music Player Daemon. A server for streaming music
fr: Music Player Daemon. Un serveur pour créer un flux de musique

en: A FPS from Monolith Productions
fr: Un FPS de Monolith Productions

en: DOS system emulator
fr: Émulateur de système DOS

en: System;Emulator;
fr: Système;Émulateur;

en: DOSBox Modem
fr: Modem DOSBox

en: A futuristic RTS based on the Stratagus engine
fr: Un jeu de stratégie futuriste en temps réel basé sur le moteur Stratagus

en: A 3D clone of the Light Cycle game in Tron
fr: Un clone 3D du jeu Light Cycle dans Tron

en: An enhanced port of Marathon 2: Durandal from Bungie Software
fr: Un portage amélioré de Marathon 2: Durandal par Bungie Software

en: Player vs Player Gaming Network server emulation based on bnetd
fr: Émulation de serveur basée sur bnetd pour PvPGN

en: PvPGN Address Translation
fr: Translation d'adresses PvPGN

en: Player vs Player Gaming Network Address translation port
fr: Port de translation d'adresses pour PVPGN

en: Networked sound server
fr: Serveur de sons par réseau

en: A free and open source team-based first-person shooter with real-time strategy elements
fr: Jeu de tir à la première personne  par équipe avec des éléments de stratégie en temps réel (logiciel libre)

en: A RTS game by Pumpkin Studios
fr: Un jeu de stratégie en temps réel de Pumpkin Studios

en: Black Hawk Down. A FPS combat game by NovaLogic
fr: Black Hawk Down. Un jeu de combat à la première personne de NovaLogic

en: It's also known as The Saga of Ryzom, is a massively multiplayer online role-playing game (MMORPG)
fr: Il est également connu sous le nom « La saga de Ryzom », un jeu de rôle en ligne massivement multijoueurs (MMORPG)

en: A decentralized peer-to-peer networking framework with file sharing and messaging
fr: Un système de réseau pair à pair décentralisé avec partage de fichiers et messagerie

en: A clone of Rampart from Atari Games
fr: Un clone de Rampart d'Atari Games

en: Fantasy combat FPS by Raven Software
fr: Jeu de combat fantastique à la première personne développé par Raven Software

en: Railroad strategy game by PopTop Software
fr: Jeu de stratégie Railroad de PopTop Software

en: A FPS based on Darkplaces/Quake engine by id Software
fr: Un jeu de tir à la première personne basé sur le moteur Darkplace/Quake par id Software

en: Trivial File Transfer Protocol
fr: Trivial File Transfer Protocol (TFTP)

en: An online tactical turn-based MMORPG
fr: Un jeu de tactique au tour par tour massivement multijoueur

en: Universal Plug and Play. It is a framework which can be used to make networked applications
fr: Universal Plug and Play. C'est une plate-forme qui peut être utilisée pour développer des applications mises en réseau.

en: System;General;
fr: Système;Général;

en: Urban Terror - 27960/udp
fr: Urban Terror - 27960/UDP

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27660
fr: Un jeu de tir à la première personne réaliste par Frozen Sand, basé sur Quake III d'id Software, serveur sur le port 27660

en: Urban Terror - 27961/udp
fr: Urban Terror - 27961/UDP

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27961
fr: Un jeu de tir à la première personne réaliste par Frozen Sand, basé sur Quake III d'id Software, serveur sur le port 27961

en: Urban Terror - 27962/udp
fr: Urban Terror - 27962/UDP

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27962
fr: Un jeu de tir à la première personne réaliste par Frozen Sand, basé sur Quake III d'id Software, serveur sur le port 27962

en: Urban Terror - 27963/udp
fr: Urban Terror - 27963/UDP

en: A realistic FPS by Frozen Sand, based on Quake III by id Software, server on port 27963
fr: Un jeu de tir à la première personne réaliste par Frozen Sand, basé sur Quake III d'id Software, serveur sur le port 27963

en: World of Warcraft
fr: World of Warcraft (WoW)

en: A MMORPG game by Blizzard Entertainment
fr: Un jeu de rôle en ligne massivement multijoueur de Blizzard Entertainment

en: Authentication is required to run the Firewall Configuration
fr: Authentification requise pour accéder à la configuration du pare-feu

en: Firewall Configuration
fr: Configuration du pare-feu

en: An easy way to configure your firewall
fr: Une façon simple de configurer votre pare-feu
