gui-ufw - en to hu translation catalogue (241 entries)

en: Home
hu: Otthoni

note: Filename without path and extension First run
en: Public
hu: Nyilvános

en: Office
hu: Munkahelyi

note: Append new apps
en: All
hu: Összes

en: Ports:
hu: Portok:

en: Error: Firewall is disabled
hu: Hiba: a tűzfal ki van kapcsolva

en: The firewall has to be enabled first
hu: Előbb be kell kapcsolnia a tűzfalat

en: Rule(s) added
hu: Hozzáadott szabályok

en: Error: No rules added. Review the log
hu: Hiba: nem lett felvéve szabály. Ellenőrizze a naplót

en: Insert Port
hu: Port beszúrása

en: You need to insert a port in the port field
hu: Meg kell adnia egy portot a port mezőben

en: Edward Snowden's Greatest Fear
hu: Edward Snowden legrosszabb rémálma

en: "Nothing Will Change"
hu: „Semmi sem fog megváltozni”

en: Getting started
hu: Első lépések

en: Log
hu: Napló

en: Rule
hu: Szabály

en: Name
hu: Név

en: Protocol
hu: Protokoll

en: Address
hu: Cím

en: Application
hu: Alkalmazás

en: An uncomplicated way to manage your firewall, powered by ufw. Easy, simple, nice and useful! :)
hu: A tűzfal beállításának egyszerű módja az ufw segítségével. Könnyű, egyszerű, szép és hasznos!

en: Basic
hu: Alap

en: FAQ
hu: GYIK

en: You can rename your profiles with just 2 clicks on them:
hu: Profiljait két kattintással nevezheti át:

en: Visit this web (please, copy & paste in your browser):
hu: Keresse fel ezt a honlapot (másolja a hivatkozást, és illessze be a böngészőjében):

en: Import Profile
hu: Profil importálása

en: Import cancelled
hu: Importálás megszakítva

en: Error
hu: Hiba

en: Operation cancelled
hu: Művelet megszakítva

en: Profile already exists
hu: A profil már létezik

en: Export Profile
hu: Profil exportálása

en: Reset Firewall
hu: Tűzfal visszaállítása

en: Do you want to continue?
hu: Folytatja?

en: Removed rules and reset firewall!
hu: Szabályok eltávolítva és a tűzfal visszaállítva!

en: Outgoing:
hu: Kimenő:

en: Outgoing policy changed
hu: A kimenő házirend megváltozott

en: There was an error changing the outgoing policy
hu: Hiba történt a kimenő házirend módosításakor

en: Select just one row
hu: Csak egy sort válasszon ki

en: Status: Enabled
hu: Állapot: bekapcsolva

en: Firewall enabled
hu: Tűzfal bekapcsolva

en: Status: Disabled
hu: Állapot: kikapcsolva

en: Firewall disabled
hu: Tűzfal kikapcsolva

en: There was an error changing the firewall status
hu: Hiba történt a tűzfal állapotának módosításakor

en: Restart your firewall to refresh to the real status and please report this bug
hu: Indítsa újra a tűzfalat a valódi állapot frissítéséhez, és jelentse ezt a hibát

en: Delete rule
hu: Szabály törlése

en: You will delete all selected rules
hu: Az összes kijelölt szabály törlésére készül

en: Rule(s) deleted
hu: Törölt szabályok

en: Error. Review Gufw Log
hu: Hiba. Tekintse át a Gufw naplót

en: No rule selected
hu: Nincs kiválasztott szabály

en: You have to select a rule
hu: Ki kell választania egy szabályt

en: You can edit just one rule
hu: Csak egy szabályt szerkeszthet

note: ufw rule > inmutable
en: Immutable Rule
hu: Nem módosítható szabály

en: You can't edit a rule added from ufw
hu: Nem módosíthat ufw-ből hozzáadott szabályt

en: Changing profile:
hu: Profil módosítása:

en:  ALLOW
hu:  ENGEDÉLYEZÉS

en:  DENY
hu:  TILTÁS

en:  REJECT
hu:  ELUTASÍTÁS

en:  LIMIT
hu:  KORLÁTOZÁS

en:  OUT
hu:  KIMENŐ

en:  IN
hu:  BEJÖVŐ

en: Anywhere
hu: Bárhol

en:  (out)
hu:  (kimenő)

en:  on
hu:  be

en: Gufw profile
hu: Gufw profil

en: All files
hu: Minden fájl

en: Insert IP/Ports
hu: IP-cím/portok beszúrása

en: By example, if you have 3 rules, you can't insert a rule into position 4
hu: Ha például 3 szabály van, a 4-es helyre nem szúrható be szabály

en: Profile
hu: Profil

en: Profile not valid
hu: A profil érvénytelen

en: You can't use this profile name
hu: Nem használhatja ezt a profilnevet

en: Enter at least one character
hu: Adjon meg legalább egy karaktert

en: Too long! (max. 15 characters)
hu: Túl hosszú (legfeljebb 15 karakter)!

en: No changes were made!
hu: Nem történt változás.

en: Editing rule (Removing):
hu: Szabály szerkesztése (eltávolítás):

en: Editing rule (Adding):
hu: Szabály szerkesztése (hozzáadás):

en: Updated rule
hu: Frissített szabály:

en: About Gufw Firewall
hu: A Gufw tűzfal névjegye

en: Add a Firewall Rule
hu: Tűzfalszabály hozzáadása

en: Allow
hu: Engedélyezés

en: Deny
hu: Tiltás

en: Reject
hu: Elutasítás

en: Limit
hu: Korlát

en: In
hu: Be

en: Out
hu: Ki

en: Both
hu: Mindkettő

en: Policy:
hu: Házirend:

en: Direction:
hu: Irány:

en: Category:
hu: Kategória:

en: Subcategory:
hu: Alkategória:

en: Application:
hu: Alkalmazás:

en: Copy app values and jump to Advanced Tab
hu: Alkalmazás értékeinek másolása és ugrás a Speciális lapra

en: Preconfigured
hu: Előre beállított

en: Protocol:
hu: Protokoll:

en: Rule Description
hu: Szabályleírás

en: You can write a port as '22', a port range as '22:24' or a service as 'http'
hu: Írhat portot (például „22”) vagy porttartományt (például „22:24”), vagy akár szolgáltatást is (például „http”)

en: Port or service
hu: Port vagy szolgáltatás

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Log:
hu: Napló:

en: Do not Log
hu: Ne naplózza

en: Log All
hu: Összes naplózása

en: From:
hu: Innen:

en: To:
hu: Ide:

en: IP
hu: IP-cím

en: Paste your current local IP
hu: Jelenlegi helyi IP-cím beillesztése

en: You can write a port as '22' or a port range as '22:24'
hu: Írhat portot (például „22”) vagy porttartományt (például „22:24”)

en: Insert:
hu: Beszúrás:

en: Interface:
hu: Csatoló:

en: Rule number to insert
hu: A beszúrandó szabály sorszáma

en: Advanced
hu: Haladó

en: Firewall
hu: Tűzfal

en: _File
hu: _Fájl

en: _Import profile
hu: Profil _importálása

en: _Export this profile
hu: Profil _exportálása

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: _Help
hu: _Súgó

en: _Profile:
hu: _Profil:

en: S_tatus:
hu: Állapo_t:

en: _Incoming:
hu: _Bejövő:

en: _Outgoing:
hu: _Kimenő:

en: <b>Firewall</b>
hu: <b>Tűzfal</b>

en: Add a rule...
hu: Szabály hozzáadása…

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Remove the selected rule(s)
hu: A kiválasztott szabály(ok) eltávolítása

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Edit the selected rule
hu: A kijelölt szabály szerkesztése

en: Copy log to clipboard
hu: Napló másolása a vágólapra

en: Remove log
hu: Napló törlése

en: Firewall Preferences
hu: Tűzfal beállításaok

en: Off
hu: Ki

en: Low
hu: Alacsony

en: Medium
hu: Közepes

en: High
hu: Magas

en: Full
hu: Teljes

en: Refresh Interval:
hu: Frissítési időköz:

en: <b>Listening Report</b>
hu: <b>Portjelentés</b>

en: Add a profile
hu: Profil hozzáadása

en: Remove the selected profile
hu: A kiválasztott profil eltávolítása

en: <b>Profiles</b>
hu: <b>Profilok</b>

en: Update a Firewall Rule
hu: Tűzfalszabály frissítése

note: Sort translation, please!
en: The rule will be moved to the end of the list
hu: A szabály a lista végére lesz mozgatva

en: Network;Games;
hu: Hálózat;Játékok;

en: System;Monitor;
hu: Rendszer;Monitorozás;

en: Games;Strategy;
hu: Játékok;Stratégia;

en: Network;
hu: Hálózat;

en: Games;Role;
hu: Játékok;Szerepjáték;

en: Network;Telephony;
hu: Hálózat;Telefonálás;

en: Network;Audio Video;
hu: Hálózat;Audió-videó;

en: LBreakout2 - 8001/udp
hu: LBreakout2 - 8001/UDP

en: A Breakout clone
hu: Egy Breakout klón

en: Games;Arcade;
hu: Játékok;Arcade;

en: LBreakout2 - 2002/udp
hu: LBreakout2 - 2002/UDP

en: Games;Action;
hu: Játékok;Akció;

en: Games;
hu: Játékok;

en: Network;File Transfer;
hu: Hálózat;Fájlátvitel;

en: Quake III - 27960/udp
hu: Quake III - 27960/UDP

en: Quake III - 27961/udp
hu: Quake III - 27961/UDP

en: Quake III - 27962/udp
hu: Quake III - 27962/UDP

en: Quake III - 27963/udp
hu: Quake III - 27963/UDP

en: Games;Simulation;
hu: Játékok;Szimuláció;

en: Icecast - 8000:8001/tcp
hu: Icecast - 8000:8001/TCP

en: Network;Remote Access;
hu: Hálózat;Távoli elérés;

en: Network support for GNOME Games
hu: Hálózati támogatás a GNOME játékokhoz

en: Network;Telephony;Instant Messaging;
hu: Hálózat;Telefonálás;Azonnali üzenetküldés;

en: Bonjour protocol
hu: Bonjour protokoll

en: Network;Audio Video;Audio;
hu: Hálózat;Audió-videó;Audió;

en: A space warfare game
hu: Egy űrháborús játék

en: An enhanced version of Duke Nukem 3D
hu: A Duke Nukem 3D javított verziója

en: Network;Services;
hu: Hálózat;Szolgáltatások;

en: A source port of Descent, the 3D Flying FPS by Outrage Entertainment
hu: Egy portja az Outrage Entertainment régen népszerű 3D-s játékának, a Descent-nek

en: A top-down 2D clone of Valve Software's Counter-Strike by Unreal Software
hu: Egy 2D-s klónja a Valve Counter Strike játékának az Unreal Software-től

en: Network;P2P;
hu: Hálózat;P2P;

en: An arcade combat game inspired by Worms from Team17 Software
hu: A Team17 Software által írt Worms játék inspirálta játék

en: Fantasy combat game by Blizzard Entertainment
hu: Hack'n'slash játék a Blizzard Entertainmenttől

en: A FPS by Splash Damage
hu: Belső nézetes játék (FPS) a Splash Damage-től

en: Network;Printing;
hu: Hálózat;Nyomtatás;

en: Strategy game by Blizzard Entertainment
hu: Stratégiai játék a Blizzard Entertainmenttől

en: A turn-based strategy game from Firaxis Games
hu: Körökre osztott stratégiai játék a Firaxis Gamestől

en: LPD server
hu: LPD kiszolgáló

en: File Transfer Protocol
hu: Fájlátviteli protokoll

en: An ASCII-art 2D deathmatch game
hu: ASCII-stílusú 2D-s deathmatch játék

en: An open-source 3D RTS inspired by X-COM
hu: Nyílt forrású 3D-s, az X-COM ihlette valós idejű stratégiai játék

en: An enhanced version of Star Control II from 3DO
hu: A Star Control II javított verziója (kiadó: 3DO)

en: Games;Adventure;
hu: Játékok;Kaland;

en: Network;Video Conference;
hu: Hálózat;Videokonferencia;

en: OpenMeetings HTTP server
hu: OpenMeetings HTTP kiszolgáló

en: OpenMeetings Desktop Sharing Protocol (ODSP)
hu: OpenMeetings képernyőmegosztó protokoll (ODSP)

en: World of Padman - 27960/udp
hu: World of Padman - 27960/UDP

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27960
hu: A Quake III-on alapuló FPS játék a Padworld Entertainmenttől (port: 27960)

en: World of Padman - 27961/udp
hu: World of Padman - 27961/UDP

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27961
hu: A Quake III-on alapuló FPS játék a Padworld Entertainmenttől (port: 27961)

en: World of Padman - 27962/udp
hu: World of Padman - 27962/UDP

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27962
hu: A Quake III-on alapuló FPS játék a Padworld Entertainmenttől (port: 27962)

en: World of Padman - 27963/udp
hu: World of Padman - 27963/UDP

en: A FPS by Padworld Entertainment based on Quake III, server on port 27963
hu: A Quake III-on alapuló FPS játék a Padworld Entertainmenttől (port: 27963)

en: A RTS
hu: Egy valósidejű stratégiai játék

en: Remember to open the ports on the router
hu: Ne felejtse el megnyitni a portokat az útválasztón

en: Cross-platform BitTorrent client written with Python and GTK+
hu: Keresztplatformos BitTorrent kliens, Pythonban és GTK+-ban írva

en: A strategy game by Blizzard Entertainment
hu: Stratégiai játék a Blizzard Entertainmenttől

en: A RTS by Cyberlore Studios, ported to Linux by Linux Game Publishing
hu: A Cíberlore Studios valós idejű stratégiai játéka, Linuxra portolta a Linux Game Publishing

en: Games;Board;
hu: Játékok;Táblajátékok;

en: Games;Sports;
hu: Játékok;Sport;

en: Kerberos v5 KDC server
hu: Kerberos v5 KDC kiszolgáló

en: Kerberos v5 server
hu: Kerberos v5 kiszolgáló

en: LDAP server
hu: LDAP kiszolgáló

en: LDAP server (LDAPS)
hu: LDAP kiszolgáló (LDAPS)

en: NASCAR Racing 2002/03 2 players
hu: NASCAR Racing 2002/03 két játékos

en: NASCAR Racing 2002/03 4 players
hu: NASCAR Racing 2002/03 négy játékos

en: NASCAR Racing 2002/03 16 players
hu: NASCAR Racing 2002/03 tizenhat játékos

en: NASCAR Racing 2002/03 32 players
hu: NASCAR Racing 2002/03 harminckét játékos

en: NASCAR Racing 2002/03 42 players
hu: NASCAR Racing 2002/03 negyvenkét játékos

en: A clone of strategy game Moonbase Commander by Humongous Entertainment
hu: A Moonbase Commander stratégiai játék klónja

en: Interface daemon for GPS receivers
hu: Felhasználói felület GPD-vevőkhöz

en: Network;Geography;
hu: Hálózat;Földrajz;

en: A free MP3 streaming server
hu: Egy szabad MP3 műsorszóró szerver

en: Network;Audio Video;Video;
hu: Hálózat;Audió-videó;Videó;

en: BitTorrent client which features a simple interface on top of a cross-platform backend
hu: BitTorrent kliens nagy tudású egyszerű felülettel, amely egy keresztplatformos háttérprogramra épül

en: System;
hu: Rendszer;

en: Postfix Mail Server SMTP
hu: Postfix levélkiszolgáló SMTP

en: Postfix is a high-performance mail transport agent
hu: A Postfix egy nagy teljesítményű levéltovábbító ügynök

en: Postfix Mail Server SMTPS
hu: Postfix levélkiszolgáló SMTPS

en: A fantasy strategy game by 3DO
hu: Fantázia stratégiai játék a 3DO-tól

en: Used to monitor Windows machines from a Nagios Server
hu: Windows gépek monitorozása Nagios Server alól

en: All Services
hu: Minden szolgáltatás

en: Games;Steam;
hu: Játékok;Steam;

en: Client
hu: Kliens

en: Dedicated Servers
hu: Dedikált kiszolgáló

en: Feature rich BitTorrent client by KDE
hu: A KDE nagytudású BitTorrent kliense

en: An open-source MMORPG
hu: Nyílt forrású MMORPG

en: Spring game engine
hu: Spring játékmotor

en: SANE Manual
hu: SANE kézikönyv

en: A competitive FPS based on ioquake3/id tech 3 engine
hu: Az ioquake3/id tech 3 motoron alapuló kompetitív FPS játék

en: Network games using DirectX 7 API
hu: A DirectX 7 API-t használó hálózati játékok

en: Network games using DirectX 8 API
hu: A DirectX 8 API-t használó hálózati játékok

en: VoIP client
hu: VoIP klient

en: VoIP client, suggested alternate port
hu: VoIP kliens, javasolt alternatív port

en: A FPS from Monolith Productions
hu: Első nézetes játék (FPS) a Monolith Productionstől

en: Networked sound server
hu: Hangkiszolgáló

en: A MMORPG game by Blizzard Entertainment
hu: Többszereplős online szerepjáték a Blizzard Entertainmenttől

en: Authentication is required to run the Firewall Configuration
hu: Hitelesítés szükséges a tűzfalbeállító futtatásához

en: Firewall Configuration
hu: Tűzfalbeállítás

en: An easy way to configure your firewall
hu: Egyszerű módszer a tűzfala beállítására
