GNU guix - en to fa translation catalogue (137 entries)

en: module ~a not found
fa: پیمانهٔ ‎~a پیدا نشد

en: ~a: patch not found
fa: ‏~a: وصله پیدا نشد

en: choosing ~a@~a from ~a~%
fa: گزیدن ‎~a@‎~a از ‎~a~%‎

en:  done (~a)
fa:  تمام شد (‎~a)

en:  done
fa:  تمام شد

en: Removing ~a...
fa: برداشتن ‎~a...

en: Removed ~a.
fa: ‎~a برداشته شد.

en: Cleanup finished.
fa: پاک‌سازی تمام شد.

en: Timezone
fa: منطقهٔ زمانی

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Network selection
fa: گزینش شبکه

en: User creation
fa: ایجاد کاربر

en: Services
fa: خدمات

en: Partitioning
fa: اِفرازش

en: Configuration file
fa: پروندهٔ پیکربندی

en: Unexpected problem
fa: مشکل پیش‌بینی نشده

en: Dump
fa: زباله

en: Exit
fa: خروج

en: No service
fa: خدمتی وجود ندارد

en: Ethernet connection
fa: اتّصال اترنت

en: Installation complete
fa: نصب کامل شد

en: Reboot
fa: راه‌اندازی دوباره

en: Installation failed
fa: نصب شکست خورد

en: Resume
fa: از سر گیری

en: Installation parameters
fa: مؤلفه‌های نصب

en: Back
fa: بازگشت

en: Layout
fa: چیدمان

en: Continue
fa: ادامه

en: Variant
fa: گونه

en: Locale language
fa: زبان محلّی

en: Locale location
fa: موقعیت مکانی

en: No location
fa: موقعیتی وجود ندارد

en: Installation menu
fa: فهرست نصب

en: Abort
fa: رد کردن

en: Internet access
fa: دسترسی به اینترنت

en: Checking connectivity
fa: بررسی اتّصال

en: Connection error
fa: خطای اتّصال

en: Show
fa: نمایش

en: OK
fa: تأیید

en: Empty input
fa: ورودی خالی

en: Edit
fa: ویرایش

en: Ok
fa: تأیید

en: Partition scheme
fa: شمای اِفراز

en: Format disk?
fa: قالب‌بندی دیسک؟

en: Preparing partitions
fa: آماده‌سازی اِفرازها

en: Disk
fa: دیسک

en: Partition table
fa: جدول اِفزار

en: Partition type
fa: گونهٔ اِفراز

en: File-system type
fa: گونهٔ سامانه‌پرونده

en: Creation error
fa: خطای ایجاد

en: Password required
fa: گذروژه نیاز است

en: Password error
fa: خطای گذرواژه

en: Partition name
fa: نام اِفراز

en: Encryption label
fa: برچسب رمزنگاری

en: Partition size
fa: اندازهٔ اِفراز

en: Size error
fa: خطای اندازه

en: Mounting point
fa: نقطهٔ سوار شدن

en: Partition creation
fa: ایجاد اِفراز

en: Partition edit
fa: ویرایش اِفراز

en: Delete disk
fa: حذف دیسک

en: Delete partition
fa: حذف اِفراز

en: Guided partitioning
fa: اِفرازش هدایت شده

en: Manual partitioning
fa: اِفرازش دستی

en: Manual
fa: دفترچهٔ راهنما

en: Partitioning method
fa: روش اِفرازش

en: Desktop environment
fa: محیط میزکار

en: Network service
fa: خدمت شبکه

en: Console services
fa: خدمات کنسول

en: Network management
fa: مدیریت شبکه

en: Enable
fa: به کار انداختن

en: Disable
fa: از کار انداختن

en: Name
fa: نام

en: Real name
fa: نام واقعی

en: Home directory
fa: شاخهٔ خانه

en: Password
fa: گذرواژه

en: Add
fa: افزودن

en: Delete
fa: حذف

en: No user
fa: بدون کاربر

en: Wrong password
fa: گذرواژهٔ نادرست

en: Scan
fa: پویش

en: Wifi
fa: وای‌فای

en: Free space
fa: فضای خالی

en: Name: ~a
fa: نام: ‎~a

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Type: ~a
fa: گونه: ‎~a

en: Size: ~a
fa: اندازه: ‎~a

en: main commands
fa: دستورات اصلی

en: packaging commands
fa: دستورات بسته‌بندی

en: plumbing commands
fa: دستورات لوله‌کشی

en: internal commands
fa: دستورات داخلی

en: extension commands
fa: دستورات افزونه

note: TRANSLATORS: The goal is to emit "warning:" followed by a short phrase; "~a" is a placeholder for that phrase.
en: warning:
fa: هشدار:

en: error:
fa: خطا:

en: <unknown location>
fa: <مکان ناشناخته>

en: ~a: ~a~%
fa: ‎~a:‏ ‎~a‎~%

en: nothing to do~%
fa: چیزی برای انجام وجود ندارد‎~%

en: Signing statistics:~%
fa: آمارهای امضا:~%

en: ~a ~a~%
fa: ‎~a ‎~a‎~%

en:     commit ~a~%
fa:     کامیت ‎~a‎~%

en: Downloading ~a...~%
fa: بارگیری ‎~a…‏‎~%

en: shepherd error~%
fa: خطای شپرد‎~%

en:       branch: ~a~%
fa:       شاخه: ‎~a‎~%

en:       commit: ~a~%
fa:       کامیت: ‎~a‎~%

note: TRANSLATORS: Please preserve the two-space indentation.
en:   label: ~a~%
fa:   برچسب: ‎~a‎~%

en:   bootloader: ~a~%
fa:   بارکنندهٔ راه‌انداز: ‎~a‎~%

en:   kernel: ~a~%
fa:   کرنل: ‎~a‎~%

en:   multiboot: ~a~%
fa:   راه‌اندازی چندگانه: ‎~a‎~%

note: TRANSLATORS: Here "channel" is the same terminology as used in "guix describe" and "guix pull --channels".
en:   channels:~%
fa:   کانال‌ها:‎~%

en: activating system...~%
fa: فعال‌سازی سامانه…‎~%

en: unknown
fa: ناشناخته

en: ~a@~a: ~a~%
fa: ‎~a@‎~a:‏ ‎~a‎~%

en: Available checkers:~%
fa: بررسی کننده‌های موجود:~%

en: Advertising ~a~%.
fa: تبلیغات ‎~a‎~%.

en: total
fa: کلّی

en: self
fa: خود

note: TRANSLATORS: This is the title of a graph, meaning that the graph represents a profile of the store (the "store" being the place where packages are stored.)
en: store profile
fa: نمایهٔ فروشگاه

en: unknown system
fa: سامانهٔ ناشناخته

en: Git checkout:~%
fa: وارسی گیت:~%

en:   repository: ~a~%
fa:   مخزن: ~a~%

en:   branch: ~a~%
fa:   شاخه: ~a~%

en:   commit: ~a~%
fa:   کامیت: ~a

en:     branch: ~a~%
fa:     شاخه: ~a~%

en:     commit: ~a~%
fa:     کامیت: ~a~%

en: hint:
fa: تذکر:

en: ~a~%
fa: ‎‏~a‎~%

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.  */
en: (C)
fa: ©

note: TRANSLATORS: The word "current" here is an adjective for "Generation", as in "current generation".  Use the appropriate gender where applicable.
en: ~a	(current)~%
fa: ~a	(کنونی)~%

en: deleting ~a~%
fa: حذف ~a~%

en: building ~a...
fa: ساختن ~a...

en: invalid signature
fa: امضای نامعتبر

en: invalid hash
fa: هش نامعتبر

en: SYSTEM
fa: سامانه

en: SECONDS
fa: ثانیه

en: DIR
fa: شاخه

en: GROUP
fa: گروه

en: URLS
fa: نشانی‌ها

en: SOCKET
fa: درگاه
