guix-packages 1.2.0-pre1 - en to eo translation catalogue (161 entries)

en: Word processing program
eo: Teksto-proceza programaro

en: Spell checker
eo: Literumilo

en: This package provides a dictionary for the GNU Aspell spell checker.
eo: Tiu ĉi pako provizas vortaron por la literumilo GNU Aspell.

en: Hunspell dictionary for English
eo: Vortaro Hunspell por la Angla

en: 3D audio API
eo: 3D-sona API

en: Encrypted backup using rsync algorithm
eo: Ĉifrita savkopio uzanta algoritmon rsync

en: Simple incremental backup tool
eo: Simpla alkrementa savkopiilo

en: Multi-format archive and compression library
eo: Mult-forma biblioteko por arĥivi kaj densigi

en: Provide a list of files to backup
eo: Provizas liston da dosieroj por savkopii

en: Tar-compatible archiver
eo: Arĥivilo kongrua al tar

en: Local/remote mirroring+incremental backup
eo: Loka/demalproksima spegula+alkrementa savkopio

en: Hello, GNU world: An example GNU package
eo: Saluton, mondo GNU: ekzemplo de pako GNU

en: GNU Hello prints the message "Hello, world!" and then exits.  It
    serves as an example of standard GNU coding practices.  As such, it supports
    command-line arguments, multiple languages, and so on.
eo: GNU Hello montras la mesaĝon "Hello, world!" kaj finiĝas.  Ĝi
    funkcias kiel ekzemplo de norma kodumada tradicio de GNU.  Tiel, ĝi subtenas
    komand-liniajn argumentojn, plurajn lingvojn, kaj tiel plu.

en: Print lines matching a pattern
eo: Montri liniojn kongruajn al ŝablono

en: grep is a tool for finding text inside files.  Text is found by
    matching a pattern provided by the user in one or many files.  The pattern
    may be provided as a basic or extended regular expression, or as fixed
    strings.  By default, the matching text is simply printed to the screen,
    however the output can be greatly customized to include, for example, line
    numbers.  GNU grep offers many extensions over the standard utility,
    including, for example, recursive directory searching.
eo: grep estas ilo por trovi tekstojn interne de dosieroj.  Teksto estas trovita
    per kongruo al ŝablono indikita de la uzanto en unu aŭ pluraj dosieroj.
    La ŝablono povas esti indikata kiel bazan aŭ etenditan regul-esprimon, aŭ
    kiel fiksajn ĉenojn.  Apriore, la kongruita teksto estas simple montrata
    en la ekrano, tamen la eligo povas esti ege personigita por inkluzivigi,
    ekzemple, lini-numerojn.  GNU grep oferaj multajn aldonojn kompare al la
    originala aplikaĵo, inkluzive, ekzemple, rikuran serĉadon en dosierujoj.

en: Stream editor
eo: Flu-redaktilo

en: Sed is a non-interactive, text stream editor.  It receives a text
    input from a file or from standard input and it then applies a series of text
    editing commands to the stream and prints its output to standard output.  It
    is often used for substituting text patterns in a stream.  The GNU
    implementation offers several extensions over the standard utility.
eo: Sed estas ne-interaga, teksta flu-redaktilo.  Ĝi ricevas tekstan
    enigon el dosiero aŭ el la ĉefenigujo kaj tiam ĝi aplikas serion da teksto-redaktaj komandoj al la fluo kaj montras sian eligon en la ĉefeligujo.  
    Ĝi estas ofte uzata por anstataŭigi teksto-ŝablonojn en fluo.  La GNU-a 
    realigo oferas plurajn aldonojn kompare al la ordinara aplikaĵo.

en: Managing tar archives
eo: Administrado de arĥivoj tar

en: Tar provides the ability to create tar archives, as well as the
    ability to extract, update or list files in an existing archive.  It is
    useful for combining many files into one larger file, while maintaining
    directory structure and file information such as permissions and
    creation/modification dates.  GNU tar offers many extensions over the
    standard utility.
eo: Tar aldonas la eblecon krei arĥivojn tar, kaj ankaŭ la eblecon
    eltiri, ĝisdatigi aŭ listigi dosierojn en ekzistanta arĥivo. Ĝi estas
    utila por kombini multajn dosierojn en unu granda dosiero, tenante
    dosierujan strukturon kaj dosierinformojn kiel permesojn kaj
    dato de kreo/modifo.  GNU tar oferas multajn aldonojn kompare
    al la ordinara aplikaĵo.

en: Apply differences to originals, with optional backups
eo: Apliki malsamojn al originaloj, kun nedevigaj savkopioj

en: Comparing and merging files
eo: Komparo kaj kunmikso de dosieroj

en: Operating on files matching given criteria
eo: Operacio sur dosieroj kongruantaj al indikita kriterio

en: Core GNU utilities (file, text, shell)
eo: Nukleaj utilaĵoj GNU (file, text, shell)

en: Remake files automatically
eo: Reprocezi dosierojn aŭtomate

en: Binary utilities: bfd gas gprof ld
eo: Duumaj utilaĵoj: bfd gas gprof ld

en: The linker wrapper
eo: La ligila ĉirkaŭanto

en: The GNU C Library
eo: La Biblioteko GNU C

en: Database of current and historical time zones
eo: Datumbazo de nuna kaj pasintaj temp-zonoj

en: Fast and easy BitTorrent client
eo: Rapida kaj facila kliento por BitTorrent

en: BitTorrent library of rtorrent
eo: Biblioteko BitTorrent de rTorrent

en: BitTorrent client with ncurses interface
eo: Kliento BitTorrent kun interfaco ncurses

en: Compression and file packing utility
eo: Utilaĵo por densigi kaj pakigi dosierojn

en: Decompression and file extraction utility
eo: Utilaĵo por maldensigi kaj malpakigi dosierojn

en: Library for accessing zip files
eo: Biblioteko por aliri zip-dosierojn

en: ZZipLib is a library based on zlib for accessing zip files.
eo: ZZipLib estas biblioteko bazita sur zlib por aliri zip-dosierojn.

en: Fast, easy to use, and popular database
eo: Rapida, faciluzebla, kaj populara datumbazo

en: Powerful object-relational database system
eo: Potenca objekt-rilata datumbaza sistemo

en: Manipulate plain text files as databases
eo: Manipuli simplajn tekst-dosierojn kiel datumbazojn

en: Trivial database
eo: Ordinara datumbazo

en: Database independent interface for Perl
eo: Datumbaz-sendependa interfaco por Perl

en: SQlite interface for Perl
eo: Interfaco de SQLite por Perl

en: Data source abstraction library
eo: Datumar-fonta abstrakta biblioteko

en: Backgammon game
eo: Triktrako (Bakgamono)

en: 3d Rubik's cube game
eo: 3D Rubika kubo

en: GNU/Linux port of the indie game "l'Abbaye des Morts"
eo: Pordo GNU/Linux de la sendependa ludo "l'Abbaye des Morts"

en: Lemmings clone
eo: Klono de 'Lemmings'

en: Convert English text to humorous dialects
eo: Konverti anglajn tekstojn al humuraj dialektaĵoj

en: Simulate the display from "The Matrix"
eo: Simuli la ekranon el "The Matrix"

en: Full chess implementation
eo: Kompleta realigo de ŝako

en: Twisted adventures of young pig farmer Dink Smallwood
eo: Frenezaj aventuroj de la juna pork-bredisto Dink Smallwood

en: Game data for GNU Freedink
eo: Ludo-datumaro por GNU Freedink

en: This package contains the game data of GNU Freedink.
eo: Tiu ĉi pako enhavas ludan datumaron por GNU Freedink.

en: Graphical user interface for chess programs
eo: Grafikinterfacon por ŝak-programarojn

en: Typing tutor
eo: Instruilo por tajpado

en: 3D game engine written in C++
eo: 3D-luda maŝino verkita en C++

en: Curses Implementation of the Glk API
eo: Realigo curses de la API Glk

en: Interpreter for Glulx VM
eo: Interpretilo por Glulx VM

en: GNU Compiler Collection
eo: GNU-a kompila kolekto

en: Manipulating sets and relations of integer points bounded by linear constraints
eo: Manipulo de aroj kaj rilatoj de entjeraj punktoj ligataj per linearaj limigoj

en: Library to generate code for scanning Z-polyhedra
eo: Biblioteko por krei kodumaron por skani Z-pluredrojn

en: Tools and documentation for translation
eo: Iloj kaj dokumentado por tradukado

en: Entirely free browser derived from Mozilla Firefox
eo: Tute libera foliumilo derivita de Mozilla Firefox

en: GNOME accessibility toolkit
eo: Alireca ilaro de GNOME

en: OpenType text shaping engine
eo: Teksto-formiga maŝino OpenType

en: HarfBuzz is an OpenType text shaping engine.
eo: HarfBuzz estas tekst-formiga maŝino OpenType.

en: Obsolete pango functions
eo: Malrekomendindaj funkcioj de Pango

en: Widget that extends the standard GTK+ 2.x 'GtkTextView' widget
eo: Fenestraĵo kiu pliriĉigas la ordinaran 'GtkTextView'  de GTK+ 2.x

en: Assistive Technology Service Provider Interface, core components
eo: 'Asista Teknologia Serv-Provizila Interfaco', ĉefaj elementoj

en: Assistive Technology Service Provider Interface, ATK bindings
eo: 'Asista Teknologia Serv-Provizila Interfaco', bindoj de ATK

en: Cross-platform toolkit for creating graphical user interfaces
eo: Plursistema ilaro por krei grafik-uzantajn interfacojn

en: Cairo bindings for GNU Guile
eo: Bindoj de Cairo por GNU Guile

en: C++ bindings to the Cairo 2D graphics library
eo: Bindoj de C++ por la 2D-grafika biblioteko Cairo

en: C++ interface to the Pango text rendering library
eo: Interfaco C++ por la tekst-bildiga biblioteko Pango

en: Python bindings for cairo
eo: Bindoj de Python por Cairo

en: Scheme implementation intended especially for extensions
eo: Realigo de Scheme celata speciale por aldonoj

en: JSON module for Guile
eo: Modulo JSON por Guile

en: Create, edit, compose, or convert bitmap images
eo: Krei, redakti, kunmeti, aŭ konverti bitmapajn bildojn

en: Library for handling PNG files
eo: Biblioteko por trakti dosierojn PNG

en: Library for handling JPEG files
eo: Biblioteko por trakti dosierojn JPEG

en: Library for handling TIFF files
eo: Biblioteko por trakti dosierojn TIFF

en: Decoder of the JBIG2 image compression format
eo: Dekodilo de la bild-densiga formo JBIG2

en: Tools and library for working with GIF images
eo: Iloj kaj biblioteko por labori kun bildoj GIF

en: Loading, saving, rendering and manipulating image files
eo: Ŝargi, konservi, bildigi kaj manipuli bild-dosierojn

en: Wrapper library for imlib2
eo: Ĉirkaŭira biblioteko por imlib2

en: Library for handling popular graphics image formats
eo: Biblioteko por trakti popularajn grafikaĵajn bild-formojn

en: Vector graphics editor
eo: Vektor-grafika redaktilo

en: GNU Linux-Libre kernel headers
eo: GNU Linux-Libre kernaj kapdosieroj

en: Headers of the Linux-Libre kernel.
eo: Kapdosieroj de la kerno Linux-Libre.

en: 100% free redistribution of a cleaned Linux kernel
eo: 100% libera redistribuo de purigita Linuks-kerno

en: GNU Linux-Libre is a free (as in freedom) variant of the Linux kernel.
    It has been modified to remove all non-free binary blobs.
eo: GNU Linux-Libre estas libera variaĵo de la linuksa kerno.
    Ĝi estas modifita por forigi ĉiujn ne-liberajn ciferecajn senkodumaĵojn.

en: Pluggable authentication modules for Linux
eo: Konekteblaj aŭtentikigaj moduloj por Linukso

en: Collection of utilities for the Linux kernel
eo: Aro da utilaĵoj por la Linuks-kerno

en: Utilities that give information about processes
eo: Utilaĵoj kiuj informas pri procezoj

en: Tools for working with USB devices, such as lsusb
eo: Iloj por labori kun USB-aparatoj, kiel lsusb

en: Tools for working with USB devices, such as lsusb.
eo: Iloj por labori kun USB-aparatoj, kiel lsusb.

en: Creating and checking ext2/ext3/ext4 file systems
eo: Kreo kaj kontrolo de dosiersistemoj ext2/ext3/ext4

en: This package provides tools for manipulating ext2/ext3/ext4 file systems.
eo: Tiu ĉi pako provizas ilojn por manipuli dosiersistemojn ext2/ext3/ext4.

en: Zero non-allocated regions in ext2/ext3/ext4 file systems
eo: Neniu ne-rezervita regiono en dosiersistemoj ext2/ext3/ext4

en: System call tracer for Linux
eo: Ŝpursekvilo de sistem-vokoj por Linukso

en: Library call tracer for Linux
eo: Ŝpursekvilo de bibliotekaj vokoj por Linukso

en: The Advanced Linux Sound Architecture libraries
eo: La bibliotekoj de Altnivela Linuksa Sona Arkitekturo

en: The Advanced Linux Sound Architecture (ALSA) provides audio and
    MIDI functionality to the Linux-based operating system.
eo: La Altnivela Linuksa Sona Arkitekturo (ALSA) provizas sonan kaj
    MIDI-an funkciojn por linuks-surbazita operaci-sistemo.

en: Utilities for the Advanced Linux Sound Architecture (ALSA)
eo: Utilaĵoj por la Altnivela Linuksa Sona Arkitekturo (ALSA)

en: Utilities for controlling TCP/IP networking and traffic in Linux
eo: Utilaĵoj por regi reton TCP/IP kaj trafikon en Linukso

en: Tools for controlling the network subsystem in Linux
eo: Iloj por regi la retan subsistemon en Linukso

en: Library for working with POSIX capabilities
eo: Biblioteko por labori kun kapabloj POSIX

en: Libcap2 provides a programming interface to POSIX capabilities on
    Linux-based operating systems.
eo: Libcap2 provizas program-interfacon por kapabloj POSIX en
    operaciumaj sistemoj bazitaj sur Linukso.

en: Manipulate Ethernet bridges
eo: Manipuli pontojn Ethernet

en: NetLink protocol library suite
eo: Biblioteka programaro por la protokolo NetLink

en: Tool for configuring wireless devices
eo: Iloj por agordi linuksajn sendratajn aparatojn

en: Analyze power consumption on Intel-based laptops
eo: Analizi konsumon de potenco en tekkomputiloj bazitaj sur Intel

en: Audio mixer for X and the console
eo: Son-miksilo por X kaj la konzolo

en: Aumix adjusts an audio mixer from X, the console, a terminal,
    the command line or a script.
eo: Aumix agordas son-miksilo el X, la konzolo, terminalo,
    la komandlinio aŭ el skripto.

en: Displays the IO activity of running processes
eo: Montri la en/eligan aktivaĵon de rulantaj procezoj

en: Support file systems implemented in user space
eo: Subteni dosiersistemojn realigatajn en la uzant-spaco

en: User-space union file system
eo: Uzant-spaca unuiga dosiersistemo

en: User-space union file system (statically linked)
eo: Uzant-spaca unuiga dosiersistemo (statike ligita)

en: Mount remote file systems over SSH
eo: Munti demalproksimajn dosiersistemojn per SSH

en: Tools for non-uniform memory access (NUMA) machines
eo: Iloj por maŝinoj kun ne-kontinua memor-aliro (NUMA)

en: Linux keyboard utilities and keyboard maps
eo: Linuksaj klavar-utilaĵoj kaj klavar-mapoj

en: Monitor file accesses
eo: Observi dosier-alirojn

en: Kernel module tools
eo: Iloj por kerno-moduloj

en: Userspace device management
eo: Administro de uzant-spaca aparato

en: Logical volume management for Linux
eo: Administro de logika volumo por Linukso

en: Tools for manipulating Linux Wireless Extensions
eo: Iloj por manipuli linuksan "Wireless Extensions"

en: Utilities to read temperature/voltage/fan sensors
eo: Utilaĵoj por legi temperaturan/tensian/ventolilan sensilojn

en: Hardware health information viewer
eo: Montrilo de informoj pri la aparatara sano

en: Linux profiling with performance counters
eo: Linuksa trajt-esplorado kun rendiment-akumuliloj

en: Simple tool for creating Linux namespace containers
eo: Simpla ilo por krei linuksajn nomspacajn ujojn

en: Tools for loading and managing Linux kernel modules
eo: Iloj por ŝargi kaj administri linuks-kernajn modulojn

en: Document layout system
eo: Dokument-aranĵa sistemo

en: Music Player Daemon client library
eo: Klienta biblioteko por "Music Player Daemon"

en: Music Player Daemon
eo: Music Player Daemon (muzik-ludila demono)

en: Curses Music Player Daemon client
eo: Kliento por "Curses Music Player Daemon"

en: Featureful ncurses based MPD client inspired by ncmpc
eo: Riĉa MPD-kliento bazita sur ncurses kaj inspirita de ncmpc

en: PDF rendering library
eo: PDF-bildiga biblioteko

en: Poppler is a PDF rendering library based on the xpdf-3.0 code base.
eo: Poppler estas PDF-bildiga biblioteko bazita sur la kodum-bazo de xpdf-3.0.

en: Viewer for PDF files based on the Motif toolkit
eo: Montrilo por PDF-dosieroj bazitaj sur la ilaro Motif

en: Tools to work with the PDF file format
eo: Iloj por labori kun la PDF dosierformo

en: Lightweight PDF viewer and toolkit
eo: Malpeza PDF-montrilo kaj ilaro

en: Command-line tools and library for transforming PDF files
eo: Komandliniaj iloj kaj biblioteko por transformi PDF-dosierojn

en: Read and manipulate EXIF data in digital photographs
eo: Legi kaj manipuli datumaron EXIF en ciferecaj fotaĵoj

en: The libexif C library allows applications to read, edit, and save EXIF
    data as produced by digital cameras.
eo: La C-biblioteko libexif ebligas ke aplikaĵoj legu, redaktu kaj konservu
    datumaron EXIF samkiel produktite de ciferecaj kameraoj.

en: Accessing digital cameras
eo: Aliro al ciferecaj kameraoj

en: Command-line tools to access digital cameras
eo: Komandliniaj iloj por aliri ciferecajn kameraojn

en: Simple mouse-free tiling window manager
eo: Simpla mus-libera kaheleca fenestr-administrilo

en: Efficient Scheme compiler
eo: Efika kompililo Scheme

en: Multi-tier programming language for the Web 2.0
eo: Plurtavola programlingvo por la Web 2.0

en: Scheme implementation using a bytecode interpreter
eo: Realigo de Scheme, kiu uzas bajtkodan interpretilon

en: Powerful shell for interactive use and scripting
eo: Potenca ŝelo por interaga uzo kaj por skriptoj

en: Lexical database for the English language
eo: Leksika datumbazo por la angla lingvo

en: Library for manipulating the ogg multimedia format
eo: Biblioteko por manipuli la aŭdvidan formon ogg

en: Library implementing the vorbis audio format
eo: Biblioteko kiu realigas la aŭdformon vorbis

en: Library implementing the Theora video format
eo: Biblioteko kiu realigas la videformon Theora

en: Library for patent-free audio compression format
eo: Biblioteko por senpatenta sondensiga formo

en: Cross platform audio library
eo: Plursistema son-biblioteko

en: Free lossless audio codec
eo: Libera senperda sona kodeko

en: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, an audio format that is lossless,
    meaning that audio is compressed in FLAC without any loss in quality.
eo: FLAC signifas Libera Senperda Son-kodeko, kio signifas ke,
    sono densigita per FLAC ne havas perdon en ĝia kvalito.

en: Karaoke and text codec for embedding in ogg
eo: Karaokea kaj teksta kodeko por enkorpigi en ogg

en: Ogg vorbis tools
eo: Ilaro ogg vorbis

en: Versatile audio codec
eo: Diversutila son-kodeko
