guix-packages 1.2.0-pre3 - en to es translation catalogue (998 entries)

en: Word processing program
es: Programa para procesamiento de texto

note: TRANSLATORS: Dear translator, We would like to inform you that package descriptions may occasionally include Texinfo markup.  Texinfo markup looks like "@code{rm -rf}", "@emph{important}", etc.  When translating, please leave markup as is.
en: AbiWord is a word processing program.  It is rapidly
    becoming a state of the art word processor, with lots of features useful for
    your daily work, personal needs, or for just some good old typing fun.
es: AbiWord es un procesador de texto. Rápidamente se está convirtiendo
    en un procesador de texto de última tecnología, con muchas características
    útiles para su trabajo diario, sus necesidades personales o simplemente
    para algo de diversión tecleando a la vieja usanza.

en: Spell checker
es: Comprobador ortográfico

en: Aspell is a spell-checker which can be used either as a library or as
    a standalone program.  Notable features of Aspell include its full support of
    documents written in the UTF-8 encoding and its ability to use multiple
    dictionaries, including personal ones.
es: Aspell es una herramienta de comprobación ortográfica que puede usarse
    tanto como una biblioteca o como un programa independiente.
    Entre las características notables de Aspell se incluyen su soporte
    de documentos con codificación UTF-8 y su capacidad de uso de
    múltiples diccionarios, incluyendo diccionarios personales.

en: This package provides a dictionary for the GNU Aspell spell checker.
es: Este paquete proporciona un diccionario para el comprobador ortográfico GNU Aspell.

en: This package provides a dictionary for the Hunspell spell-checking
    library.
es: Este paquete proporciona un diccionario para la biblioteca de
    comprobación ortográfica Hunspell.

en: Hunspell dictionary for English
es: Diccionario Hunspell para inglés

en: Hunspell dictionary for Australian English
es: Diccionario Hunspell para inglés australiano

en: Hunspell dictionary for Canadian English
es: Diccionario Hunspell para inglés canadiense

en: Hunspell dictionary for British English, with -ise endings
es: Diccionario Hunspell para inglés británico, con finalización -ise

en: Hunspell dictionary for British English, with -ize endings
es: Diccionario Hunspell para inglés británico, con finalización -ize

en: Hunspell dictionary for United States English
es: Diccionario Hunspell para inglés norteamericano

en: Ispell is an interactive spell-checking tool supporting many
    European languages.
es: Ispell es una herramienta interctiva de corrección ortográfica que soporta muchos
    idiomas Europeos.

en: OpenSLES is a royalty-free, cross-platform,
    hardware-accelerated audio API tuned for embedded systems.  It provides a
    standardized, high-performance, low-latency method to access audio
    functionality for developers of native applications on embedded mobile
    multimedia devices, enabling straightforward cross-platform deployment of
    hardware and software audio capabilities, reducing implementation effort, and
    promoting the market for advanced audio.
es: OpenSLES en una API de audio multiplataforma libre de costo,
    acelerada por hardware ajustada para sistemas integrados.  Suministra un
    método estándar, de alto rendimiento y baja latencia para acceder a
    funcionalidad de audio por los desarrolladores de aplicaciones nativas incrustadas en dispositivos
    multimedia móviles, permitiendo una implementación sencilla multiplataforma de
    capacidades de audio hardware y software, reduciendo el esfuerzo de implementación y
    promoviendo el mercado de audio avanzado.

en: Software Synthesizer
es: Sintetizador software

en: WebRTC's Audio Processing Library
es: Biblioteca de procesamiento de audio de WebRTC

en: WebRTC-Audio-Processing library based on Google's
    implementation of WebRTC.
es: WebRTC-Audio-Processing librería basada en la implementación
    de Google de WebRTC.

en: VO-AACENC is the VisualOn implementation of Advanced Audio
    Coding (AAC) encoder.
es: VO-AACENC la implementación VisualOn de codificador Advanced Audio
    Coding (AAC).

en: ALSA interfacing library
es: Biblioteca de interfaz para ALSA

en: TinyALSA is a small library to interface with ALSA in the
    Linux kernel.
es: TinyALSA es una pequeña librería que hace de interfaz con ALSA en el
    kernel Linux.

en: Game-music-emu is a collection of video game music file emulators that
    support the following formats and systems:
    @table @code
    @item AY
    ZX Spectrum/Asmtrad CPC
    @item GBS
    Nintendo Game Boy
    @item GYM
    Sega Genesis/Mega Drive
    @item HES
    NEC TurboGrafx-16/PC Engine
    @item KSS
    MSX Home Computer/other Z80 systems (doesn't support FM sound)
    @item NSF/NSFE
    Nintendo NES/Famicom (with VRC 6, Namco 106, and FME-7 sound)
    @item SAP
    Atari systems using POKEY sound chip
    @item SPC
    Super Nintendo/Super Famicom
    @item VGM/VGZ
    Sega Master System/Mark III, Sega Genesis/Mega Drive, BBC Micro
    @end table
es: Game-music-emu es una colección de archivos emuladores de música de vídeo juegos que
    soportan los siguientes formatos y sistemas:
    @table @code
    @item AY
    ZX Spectrum/Asmtrad CPC
    @item GBS
    Nintendo Game Boy
    @item GYM
    Sega Genesis/Mega Drive
    @item HES
    NEC TurboGrafx-16/PC Engine
    @item KSS
    MSX Home Computer/other Z80 systems (doesn't support FM sound)
    @item NSF/NSFE
    Nintendo NES/Famicom (with VRC 6, Namco 106, and FME-7 sound)
    @item SAP
    Atari systems using POKEY sound chip
    @item SPC
    Super Nintendo/Super Famicom
    @item VGM/VGZ
    Sega Master System/Mark III, Sega Genesis/Mega Drive, BBC Micro
    @end table

en: LibOpenMPT is a cross-platform C++ and C module playback
    library.  It is based on the player code of the Open ModPlug Tracker project.
es: LibOpenMPT es un módulo de reproducción de plataforma cruzada de librería C++ y C
    Se basa en el código de reproducción del proyecto Open ModPlug Tracker.

en: LibOFA is an audio fingerprint library, created and provided
    by MusicIP.
es: LibOFA es una biblioteca de huellas dactilares de audio, creada y proporcionada
    por MusicIP.

en: MIDI to WAVE converter library
es: Biblioteca de conversión de MIDI a WAVE

en: LibTiMidity is a MIDI to WAVE converter library that uses
    Gravis Ultrasound-compatible patch files to generate digital audio data from
    General MIDI files.
es: LibTiMidity es un MIDI para la librería del conversor WAVE que usa
    archivos de parche compatibles con Gravis Ultrasound para generar datos de audio digital desde
    archivos General MIDI.

en: VO-AMR is a library of VisualOn implementation of
    Adaptive Multi Rate Narrowband and Wideband (AMR-NB and AMR-WB) speech codec.
es: VO-AMR es una librería de implementación VisualOn de
    codec de voz Adaptive Multi Rate Narrowband y Wideband (AMR-NB y AMR-WB).

en: OpenCore-AMR is a library of OpenCORE Framework
    implementation of Adaptive Multi Rate Narrowband and Wideband
    (AMR-NB and AMR-WB) speech codec.
es: OpenCore-AMR es una librería de OpenCORE Framework
    implementación del codec de voz Adaptive Multi Rate Narrowband y Wideband
    (AMR-NB y AMR-WB).

en: Realtime modular synthesizer and effect processor
es: Sintetizador modular y procesador de efectos de tiempo real

en: AlsaModularSynth is a digital implementation of a classical analog
    modular synthesizer system.  It uses virtual control voltages to control the
    parameters of the modules.  The control voltages which control the frequency
    e.g. of the VCO (Voltage Controlled Oscillator) and VCF (Voltage Controlled
    Filter) modules follow the convention of 1V / Octave.
es: AlsaModularSynth es una implementación digital de un sistema sintetizador modular
    clásico analógico.  Usa voltajes virtuales de control para controlar los
    parámetros de los módulos.  Los voltajes de control que controlan la frecuencia
    p.ej. de los módulos VCO (Voltage Controlled Oscillator) y VCF (Voltage Controlled
    Filter) siguen la convención de 1V / Octave.

en: Library for audio labelling
es: Biblioteca para etiquetado de sonido

en: aubio is a tool designed for the extraction of annotations from audio
    signals.  Its features include segmenting a sound file before each of its
    attacks, performing pitch detection, tapping the beat and producing MIDI
    streams from live audio.
es: aubio es una herramienta diseñada para la extracción de anotaciones de las señales
    de audio. Sus funciones incluyen la segmentación de un archivo de sonido antes de cada
    uno de sus ataques, realizando detección de tono, del ritmo y produciendo
    corrientes MIDI desde el audio en vivo.

en: Digital audio workstation
es: Estación de trabajo para sonido digital

en: Ardour is a multi-channel digital audio workstation, allowing users to
    record, edit, mix and master audio and MIDI projects.  It is targeted at audio
    engineers, musicians, soundtrack editors and composers.
es: Ardour es una estación de trabajo de audio digital multicanal, que permite a los usuarios
    grabar, editar, mezclar y masterizar proyectos de audio y MIDI projects. Está dirigido a los ingenieros
    de audio, músicos, editores de bandas sonoras y compositores.

en: Software for recording and editing sounds
es: Sofware para grabación y edición de sonido

en: Audacity is a multi-track audio editor designed for recording, playing
    and editing digital audio.  It features digital effects and spectrum analysis
    tools.
es: Audacity es un editor de audio multipista diseñado para grabar,
    reproducir y editar audio digital. Implementa efectos digitales y herramientas
    de análisis del espectro de onda.

en: Library to handle various audio file formats
es: Biblioteca para el manejo de varios formatos de fichero de audio

en: Pitch-correction LADSPA audio plugin
es: Módulo LADSPA para corrección de frecuencia

en: Tonewheel organ synthesizer
es: Sintetizador de órgano Tonewheel

en: LV2 plugins for live use
es: Complementos LV2 para usar live

en: SWH plugins in LV2 format
es: Módulos SWH en formato LV2

en: Sound and music computing system
es: Sistema de computación de música y sonido

en: C++ wrapper around the ALSA API
es: Recubrimiento C++ sobre la interfaz de ALSA

en: LADSPA ambisonics plugins
es: Módulo LADSPA ambisonics

en: Chorus, phaser, and vintage high-pass and low-pass filters
es: «Chorus», «phaser» y filtros de paso bajo y paso alto «vintage»

en: LADSPA reverb plugin
es: Módulo LADSPA de efecto «reverb»

en: LADSPA four-band parametric equalizer plugin
es: Módulo LADSPA de ecualizador de cuatro-bandas paramétrico

en: LADSPA stereo width plugin
es: Módulo LADSPA para amplitud estéreo

en: LADSPA plugin for synthesizer oscillators
es: Módulo LADSPA para sintetizadores de oscilador

en: LADSPA Autowah effect plugin
es: Módulo LADSPA de efecto «auto-wah»

en: LADSPA stereo reverb plugin
es: Módulo LADSPA de efecto «reverb» estéreo

en: SoundFont synthesizer
es: Sintetizador SoundFont

en: MPEG-4 and MPEG-2 AAC decoder
es: Decodificador MPEG-4 y MPEG-2 AAC

en: Signal processing language
es: Lenguaje de procesamiento de señales

en: GUS compatible patches for MIDI players
es: Parches compatibles con GUS para reproductores MIDI

en: Virtual guitar amplifier
es: Amplificador de guitarra virtual

en: Audio effects processor
es: Procesador de efectos de sonido

en: LV2 convolution reverb
es: Efecto «reverb» de convolución de LV2

en: JACK audio connection kit
es: Conjunto de conexión de sonido JACK

en: Audio application session manager
es: Gestor de sesiones de aplicaciones de sonido

en: Python bindings for liblo
es: Enlaces binarios para liblo

en: LV2 audio plugin specification
es: Especificación de complemento para audio LV2

en: An LV2 port of the mda Piano VSTi.
es: Un puerto LV2 del mda Piano VSTi.

en: An LV2 port of the mda EPiano VSTi.
es: Un puerto LV2 del EPiano mda VSTi.

en: C++ libraries for LV2 plugins
es: Bibliotecas C++ para complementos LV2

en: 3D audio API
es: API sonido3D

en: Portable C audio library
es: Biblioteca para C de audio portable

en: Jack server control application
es: Aplicación controladora de servicio Jack

en: Sampling rate conversion and filter design utilities
es: Utilidades para conversión de muestreo y diseño de filtros

en: Cross-platform MIDI library for C++
es: Plataforma cruzada de biblioteca MIDI para C++

en: Library for loading and wrapping LV2 plugin UIs
es: Biblioteca para carga y contorno de complemento IU LV2

en: Mod file playing library
es: Fichero Mod reproduciendo biblioteca

en: Module player library
es: Biblioteca de módulo jugador

en: Extended module player
es: Módulo jugador extendido

en: Sound processing utility
es: Utilidad de sonido procesado

en: Audio I/O library
es: Biblioteca E/S del sonido

en: Graphical user interface for FluidSynth
es: Interfaz gráfico del usuario para FluidSynth

en: Networked audio system
es: Sistema de sonido por red

en: JACK audio frequency analyzer and display
es: Analizador y presentación de frecuencia de audio JACK

en: Lightweight audio filtering library
es: Biblioteca de filtro de sonido ligero

en: ALSA wrappers for Python
es: Cubiertas ALSA para Python

en: Sound editor
es: Editor de sonido

en: Command-line audio visualizer
es: Visualizador de audio para línea de órdenes

en: XAudio reimplementation
es: Reimplementación de XAudio

en: Binaural beat synthesizer
es: Sintetizador rítmico binaural

en: TTA lossless audio encoder
es: Codificador para audio sin pérdida TTA

en: Small GUI toolkit
es: Pequeña biblioteca para interfaces gráficas (GUI)

en: Multitrack audio processing
es: Procesamiento de audio multipista

en: Library for reading and resampling audio files
es: Biblioteca para la lectura y cambios en el muestreo de ficheros de audio

en: Documentation generator for LV2 plugins
es: Generador de documentación para módulos LV2

en: GUI toolkit for LV2 plugins
es: Biblioteca de interfaz gráfica para complementos LV2

en: ZToolkit with SVG support
es: ZToolkit con implementación para SVG

en: Encrypted backup using rsync algorithm
es: Copia de seguridad cifrada usando el algoritmo rsync

en: File verification and repair tools
es: Herramientas para verificación y reparación de ficheros

en: Simple incremental backup tool
es: Herramienta de respaldo incremental sencillo

en: Provide a list of files to backup
es: Proporciona una lista de fichero para respaldo

en: Tar-compatible archiver
es: Archivador compatible con tar

en: Hello, GNU world: An example GNU package
es: Hola, mundo GNU: un ejemplo de paquete GNU

en: GNU Hello prints the message "Hello, world!" and then exits.  It
    serves as an example of standard GNU coding practices.  As such, it supports
    command-line arguments, multiple languages, and so on.
es: GNU Hello imprime el mensaje "¡Hola mundo!" y termina. Sirve como
    ejemplo de las prácticas de codificación estándar de GNU. Por tanto
    permite parámetros en la línea de órdenes, implementa múltiples
    idiomas, etcétera.

en: Print lines matching a pattern
es: Escribe líneas coincidiendo un patrón

en: Stream editor
es: Editorde flujo

en: Managing tar archives
es: Gestionando archivos tar

en: Comparing and merging files
es: Comparando y uniendo ficheros

en: Remake files automatically
es: Recrear ficheros automáticamente

en: The linker wrapper
es: La cubierta del enlazador

en: The GNU C Library
es: La biblioteca GNU C

en: All the locales supported by the GNU C Library
es: Todos los locales compatibles por la Biblioteca GNU C

en: Character set conversion library
es: Biblioteca de conversión de conjunto de caracteres

en: Fast and easy BitTorrent client
es: Cliente BitTorrent rápido y fácil

en: BitTorrent library of rtorrent
es: Biblioteca BitTorrent de rtorrent

en: BitTorrent client with ncurses interface
es: Cliente BitTorrent con interfaz ncurses

en: Utility for parallel downloading files
es: Utilidad para paralelos descargando ficheros

en: Utility to create BitTorrent metainfo files
es: Utilidad para crear ficheros metainfo de BitTorrent

en: Feature-complete BitTorrent implementation
es: Implementación de BitTorrent repleta de características

en: Graphical BitTorrent client
es: Cliente BitTorrent gráfico

en: CA certificates from Mozilla
es: Certificados de AC (autoridad de certificación/CA) de Mozilla

en: Compression library
es: Biblioteca de compresión

en: Zip Compression library
es: Biblioteca de compresión Zip

en: Replacement for Sun's 'jar' utility
es: Reemplazo de la herramienta de Sun 'jar'

en: C library for manipulating POSIX tar files
es: Biblioteca C para manipulación de ficheros tar POSIX

en: High-quality data compression program
es: Programa de compresión de datos de alta calidad

en: Parallel bzip2 compression utility
es: Utilidad de compresión bzip2 paralela

en: Parallel bzip2 implementation
es: Implementación bzip2 paralelo

en: General-purpose data compression
es: Propósito general de compresión de datos

en: LHA archive decompressor
es: Extractor de archivos LHA

en: Compress or expand files
es: Comprime o expande ficheros

en: Library for SoundFont decompression
es: Biblioteca descompresión SoundFont

en: Basic sfArk decompressor
es: Descompresor básico sfArk

en: Compression algorithm focused on speed
es: Compresión algorítmica dedicada a velocidad

en: Parallel implementation of gzip
es: Paralelismo implementado para gzip

en: Parallel indexing implementation of LZMA
es: Implementado indizada paralela de LZMA

en: Delta encoder for binary files
es: Codificador delta para ficheros binarios

en: Fast compressor/decompressor
es: Compresor/descompresor rápido

en: Compressed C++ iostream
es: Flujo E/S C++ comprimido

en: Incremental journaling archiver
es: Archivador diario incremental

en: Threaded implementation of the Zstandard compression algorithm
es: Implementación multihilo del algoritmo de compresión Zstandard

en: Compression and file packing utility
es: Utilidad de empaquetado y compresión

en: Decompression and file extraction utility
es: Utilidad de extracción y descompresión de fichero

en: Library for accessing zip files
es: Biblioteca para acceso a ficheros zip

en: Lzip data compression C library
es: Biblioteca de C para compresión de datos con Lzip

en: General-purpose lossless compression
es: Compresión sin pérdida de propósito general

en: Portable lossless data compression library
es: Biblioteca portable de compresión de datos sin pérdida

en: Compression tool for executables
es: Herramienta de compresión para ejecutables

en: Graphical front-end for archive operations
es: Interfaz gráfica para manipular archivadores

en: Multithreaded tar utility
es: Herramienta tar multihilo

en: Run temporary PostgreSQL databases
es: Ejecución de bases de datos PostgreSQL temporales

en: In-memory caching service
es: Servicio de caché en memoria

en: C++ library for memcached
es: Biblioteca C++ para memcached

en: Python client for memcached
es: Cliente Python para memcached

en: SQL database server
es: Servidor BBDD SQL

en: Key-value database
es: Valor-clave de BD

en: Manipulate plain text files as databases
es: Manipulación de ficheros de texto como bases de datos

en: Emacs mode for working with recutils database files
es: Modo de Emacs para trabajar con ficheros de base de datos de recutils

en: Persistent key-value store for fast storage
es: Almacenaje clave-valor persistente para almacenar rápido

en: Text console-based database viewer and editor
es: Visor y editor de base de datos de texto basado en consola

en: Trivial database
es: Base de datos trivial

en: Database independent interface for Perl
es: Interfaz de base de datos independiente para Perl

en: Introspect many-to-many relationships
es: Introspección relaciones muchos-a-muchos

en: DBI PostgreSQL interface
es: Interfaz DBI de PostgreSQL

en: DBI MySQL interface
es: Interfaz DBI de MySQL

en: SQlite interface for Perl
es: Interfaz SQlite para Perl

en: SQL tokenizer
es: Generador de símbolo SQL

en: Data source abstraction library
es: Biblioteca abstracta de origen de datos

en: In-memory key/value and document store
es: Almacén en memoria de clave/valor y documento

en: Key-value cache and store
es: Caché de valor-llave y almacenaje

en: NoSQL data engine
es: Motor de datos NoSQL

en: WiredTiger bindings for GNU Guile
es: Interfaz GNU Guile para WiredTiger

en: Perl5 access to Berkeley DB version 1.x
es: Acceso Perl5 a versión 1.x de BD Berkeley

en: C++ connector for PostgreSQL
es: Conector C++ para PostgreSQL

en: Python ODBC Library
es: Biblioteca Python ODBC

en: Read Microsoft Access databases
es: Lee bbdd Microsoft Access

en: Multi-model database system
es: Sistema BBDD multi-modelo

en: Database abstraction library
es: Biblioteca abstracta de BD

en: Database migration tool for SQLAlchemy
es: Herramienta de migración de BD para SQLAlchemy

en: Alembic is a lightweight database migration tool for usage with the
    SQLAlchemy Database Toolkit for Python.
es: Alembic es una herramienta de migración de base de datos ligera para
    utilizar con el Kit de Herramienta de BD SQLAlchemy para Python.

en: Another Python SQLite Wrapper
es: Otra cubierta SQLite para Python

en: Python PostgreSQL adapter
es: Adaptador Python PosgreSQL

en: SQLAlchemy schema displayer
es: Consultador de schema SQLAlchemy

en: Database migrations with SQL
es: Migración de bases de datos con SQL

en: Redis Python client
es: Cliente Python Redis

en: Library to write SQL queries in a pythonic way
es: Biblioteca para escribir peticiones SQL dentro de una forma pythonisa

en: SQL query builder API for Python
es: Biblioteca Python para construcción de consultas SQL

en: Python bindings for Apache Arrow
es: Interfaz Python para Apache Arrow

en: CrateDB Python client
es: Cliente Python de CrateDB

en: Database independent abstraction layer in C
es: Capa de abstracción independiente para bases de datos en C

en: C++ Database Access Library
es: Biblioteca de acceso a bases de datos en C++

en: Heuristical file minimizer
es: Minimizador de ficheros heurístico

en: Zzuf is a transparent application input fuzzer.  It works by
    intercepting file operations and changing random bits in the program's
    input.  Zzuf's behaviour is deterministic, making it easy to reproduce bugs.
es: Zzuf es una entrada de aplicación transparente fuzzer.  Trabaja por
    interceptando operaciones de fichero y modifica aleatoriamente
    varios bit dentro de la entrada del programa.  El comportamiento
    de Zzuf es determinalístico, creando fácil su reproducción de
    defectos.

en: Memory leaks detection tool
es: Herramienta para detección de pérdidas de memoria

en: GNU software testing framework
es: Marco de pruebas de software GNU

en: Action game in four spatial dimensions
es: Juego de acción en cuatro dimensiones espaciales

en: Retro platform game
es: Juego de plataformas «retro»

en: Tron clone in 3D
es: Clon de Tron en 3D

en: Survival horror roguelike video game
es: Videojuego de horror y supervivencia tipo mazmorra

en: Implementation of the @i{Theme Hospital} game engine
es: Implementación del motor de juegos @i{Theme Hospital}

en: Speaking cow text filter
es: Filtro de texto para una vaca hablante

en: 3D billiard game
es: Juego de billar 3d

en: Free content game based on the Doom engine
es: Juego de contenido libre basado en el motor de Doom

en: Isometric role-playing game against killer robots
es: Juego de rol isométrico contra robots asesinos

en: Software for exploring cellular automata
es: Software para la exploración de autómatas celulares

en: Re-implementation of Caesar III game engine
es: Reimplementación del motor del juego Caesar III

en: Re-implementation of Caesar III game engine with gameplay changes
es: Reimplementación del motor del juego Caesar III con cambios en el juego

en: Puzzle/platform game
es: Juego de plataformas/puzzles

en: Multiplayer dungeon game involving knights and quests
es: Juego de mazmorras multijugador que incluye caballeros y desafíos

en: Chess board for GNOME
es: Tablero de ajedrez para GNOME

en: Backgammon game
es: Juego backgammon

en: 3d Rubik's cube game
es: Juego del cubo de Rubik 3d

en: The game of Shogi (Japanese chess)
es: El juego de Shogi (Ajedrez japonés)

en: GNU Shogi is a program that plays the game Shogi (Japanese
    Chess).  It is similar to standard chess but this variant is far more complicated.
es: GNU Shogi es un programa que juega al Shogi (ajedrez japonés). Es
    parecido al ajedrez estándar pero esta variante es mucho más
    complicada.

en: Tetris clone based on the SDL library
es: Clon de Tetris basado en la biblioteca SDL

en: Classic dungeon crawl game
es: Juego de exploración de mazmorras clásico

en: Version of the classic 3D shoot'em'up game Doom
es: Versión del clásico juego 3D de disparos Doom

en: Action platformer game
es: Juego de acción de plataformas

en: UFO: AI map generator
es: Generador de mapas de UFO: AI

en: UFO: AI data files
es: Ficheros de datos de UFO: AI

en: Turn-based tactical strategy game
es: Juego de estrategia basado en turnos

en: User interface for gnushogi
es: Interfaz de usuario para gnushogi

en: A graphical user interface for the package @code{gnushogi}.
es: Un interfaz gráfico para usuario para el paquete @code{gnushogi}.

en: Dungeon exploration roguelike
es: Explorador de mazmorra similar a Dungeon Rogue

en: Lemmings clone
es: Clon de Lemmings

en: Convert English text to humorous dialects
es: Convierte texto inglés a dialectos humorísticos

en: Simulate the display from "The Matrix"
es: Simula la pantalla de «The Matrix»

en: CMatrix simulates the display from "The Matrix" and is
    based on the screensaver from the movie's website.  It works with terminal
    settings up to 132x300 and can scroll lines all at the same rate or
    asynchronously and at a user-defined speed.
es: CMatrix simula la pantalla de «The Matrix» y está basado en el
    salvapantallas de sitio web de la pelicula. Funciona con
    configuraciones de terminal hasta 132x300 y puede desplazar todas las
    líneas al mismo ritmo o de forma asíncrona y a una velocidad definida
    por la usuaria.

en: Full chess implementation
es: Implementación completa de ajedrez

en: GNU Chess is a chess engine.  It allows you to compete
    against the computer in a game of chess, either through the default terminal
    interface or via an external visual interface such as GNU XBoard.
es: GNU Chess es un motor de ajedrez. Le permite competir contra la
    máquina en una partida de ajedrez, tanto a través de la interfaz
    predeterminada del terminal o mediante una interfaz visual externa
    como GNU XBoard.

en: Game data for GNU Freedink
es: Datos de juego para GNU Freedink

en: Graphical user interface for chess programs
es: Interfaz gráfica para programas de ajedrez

en: GNU XBoard is a graphical board for all varieties of chess,
    including international chess, xiangqi (Chinese chess), shogi (Japanese chess)
    and Makruk.  Several lesser-known variants are also supported.  It presents a
    fully interactive graphical interface and it can load and save games in the
    Portable Game Notation.
es: GNU XBoard es un tablero gráfico para todas las variedades de ajedrez,
    incluyendo ajedrez internacional, xiangqi (ajedrez chino), shogi
    (ajedrez japonés) y Makruk. Algunas variantes menos conocidas también
    están implementadas. Presenta una interfaz gráfica completamente
    interactiva y puede cargar y almacenar juegos en la notación de juegos
    portable (PGN).

en: Typing tutor
es: Tutor de mecanografía

en: 3D game engine written in C++
es: Motor de juegos 3D escrito en C++

en: 2D space shooter
es: Caza espacial 2D

en: Interpreter for Glulx VM
es: Intérprete para Glulx VM

en: Z-machine interpreter
es: Intérprete de Z-machine

en: Play the game of Go
es: Juego de Go

en: 3D kart racing game
es: Juego de carreras de kart 3D

en: Turn-based strategy game
es: Juego de estrategia basado en turnos

en: Dedicated @emph{Battle for Wesnoth} server
es: Servidor dedicado de @emph{Battle for Wesnoth}

en: Mouse and keyboard discovery for children
es: Descubrimiento de ratón y teclado para niños

en: Client for 'The Mana World' and similar games
es: Cliente para 'The Mana World' y juegos similares

en: Transportation economics simulator game
es: Juego de simulación económica de transportes

en: Base graphics set for OpenTTD
es: Conjunto de gráficos básicos para OpenTTD

en: Base sounds for OpenTTD
es: Sonidos básicos para OpenTTD

en: Music set for OpenTTD
es: Conjunto de música para OpenTTD

en: Title sequences for OpenRCT2
es: Secuencias de título para OpenRCT2

en: Objects for OpenRCT2
es: Objetos para OpenRCT2

en: Pinball simulator
es: Simulador Pinball

en: Board game inspired by The Settlers of Catan
es: Juego de mesa inspirado en «The Settlers of Catan»

en: Pioneers is an emulation of the board game The Settlers of
    Catan.  It can be played on a local network, on the internet, and with AI
    players.
es: Pioneros es una emulación del juego The Settlers od Catan.
    Puede jugarse en una red local, o en interred, y con jugadores IA.

en: Logic puzzle game
es: Juego lógico de puzzle

en: MUD and telnet client
es: Cliente MUD y telnet

en: Text adventure game
es: Juego textual de aventura

en: 3D Real-time strategy and real-time tactics game
es: Juego táctico y estratégico en tiempo real en 3D

en: Fantasy real-time strategy game
es: Juego de estrategia en tiempo real con temática fantástica

en: 2D scrolling shooter game
es: Juego disparador multiplataforma 2D

en: In the year 2579, the intergalactic weapons corporation, WEAPCO, has
    dominated the galaxy.  Guide Chris Bainfield and his friend Sid Wilson on
    their quest to liberate the galaxy from the clutches of WEAPCO.  Along the
    way, you will encounter new foes, make new allies, and assist local rebels
    in strikes against the evil corporation.
es: En el año 2579, la compañía de armamento intergaláctico, WEAPCO, tiene
    dominada la galaxia.  Guide Chris Bainfield y  su amigo Sid Wilson en su lucha
    para liberar la galaxia desde las .. de WEAPCO.  A lo largo de ese camino,
    necesitara colaborar nuevos enemigos, crear nuevas alianzas, y asistir
    rebeliones locales en intentos dente la corporación maligna.

en: Drawing software for children
es: Software de dibujo para niños

en: Stamp images for Tux Paint
es: Imágenes selladas para Pintor Tux

en: Configure Tux Paint
es: Configurar Pintor Tux

en: 2D platformer game
es: Juego de plataforma 2D

en: MUD client
es: Cliente MUD

en: Programming game
es: Programación de juegos

en: Arcade-style fire fighting game
es: Juego de lucha a tiros estilo arcade

en: Shooter with space station destruction
es: Disparos con destrucción de estaciones del espacio

en: Turn-based empire building strategy game
es: Juego de construcción de imperios y estrategia por turnos

en: Data files for MegaGlest
es: Datos de fichero para MegaGlest

en: 3D real-time strategy (RTS) game
es: Juego estratégico 3D en tiempo real (RTS)

en: 3D puzzle game
es: Juego de puzzle 3D

en: 2D retro multiplayer shooter game
es: Juego disparador multiplataforma retro de 2D

en: Puzzle game with a dexterity component
es: Juego de puzzle con un componente de destreza

en: Abstract puzzle game
es: Juego de puzzles abstractos

en: Puzzle game
es: Juego de Puzzle

en: Data files for 0ad
es: Datos de fichero para 0ad

en: 0ad-data provides the data files required by the game 0ad.
es: 0ad-data proporciona el fichero de datos solicitado por el juego 0ad.

en: 3D real-time strategy game of ancient warfare
es: Juego estratégico en tiempo real 3D de guerras antiguas

en: 0 A.D. is a real-time strategy (RTS) game of ancient
    warfare.  It's a historically-based war/economy game that allows players to
    relive or rewrite the history of twelve ancient civilizations, each depicted
    at their peak of economic growth and military prowess.
    
    0ad needs a window manager that supports 'Extended Window Manager Hints'.
es: 0 A.D. es un juego estratégico en tiempo real (RTS) de
    guerras históricas.  Es una guerra histórica-economica basada que este juego
    permite jugarpara revivir o rescribir la historia de veintes civilizaciones antiguas,
    cada una detallada en su punto de crecimiento económico y militar progresado.
    
    0ad requiere un gestor de ventanas que sea compatible con 'Extended Window Manager Hints'.

en: Realistic physics puzzle game
es: Juego de puzzles con física realista

en: Game of lonely space adventure
es: Juego de aventuras espaciales solitarias

en: Multiplayer Doom port
es: Adaptación multijugador de Doom

en: Data files for Xonotic
es: Ficheros de datos para Xonotic

en: Xonotic-data provides the data files required by the game Xonotic.
es: Xonotic-data proporciona los ficheros de datos necesarios para el
    juego Xonotic.

en: Fast-paced first-person shooter game
es: Juego de disparos en primera persona de acción rápida

en: Game controller library
es: Biblioteca de controladores para juegos

en: GNOME version of Tetris
es: Versión de Tetris de GNOME

en: 2d action platformer game
es: Juego de acción de plataformas 2d

en: Flight simulator
es: Simulador de vuelo

en: The goal of the FlightGear project is to create a
    sophisticated flight simulator framework for use in research or academic
    environments, pilot training, as an industry engineering tool, for DIY-ers to
    pursue their favorite interesting flight simulation idea, and last but
    certainly not least as a fun, realistic, and challenging desktop flight
    simulator.
es: La meta del proyecto FlightGear es crear un sofisticado marco de
    simulación de vuelo para el uso en entornos de investigación o
    académicos, entrenamiento para el pilotaje, como herramienta
    industrial, para gente que quiere perseguir su interesante idea de
    simulacion de vuelo por su cuenta, y, por ultimo pero no menos
    importante, como un simulador de vuelo de escritorio divertido,
    realista y desafiante.

en: Toy train simulation game
es: Juego de simulación sobre un tren de juguete

en: Turn-based space empire and galactic conquest computer game
es: Juego de creación de un imperio espacial y conquista galáctica por turnos

en: Program playing the game of Go
es: Programa para jugar al juego Go

en: Qt GUI to play the game of Go
es: Interfaz gráfica QT para jugar al juego Go

en: GNU Compiler Collection
es: Colección de compiladores GNU

en: GCC is the GNU Compiler Collection.  It provides compiler front-ends
    for several languages, including C, C++, Objective-C, Fortran, Java, Ada, and
    Go.  It also includes runtime support libraries for these languages.
es: GCC es la colección de compiladores de GNU. Proporciona compiladores
    para varios lenguajes, incluyendo C, C++, Objective-C, Fortran, Java,
    Ada y Go. También incluye bibliotecas de soporte en tiempo de
    ejecuciñon para dichos lenguajes.

en: GCC is the GNU Compiler Collection.  It provides compiler front-ends
    for several languages, including C, C++, Objective-C, Fortran, Ada, and Go.
    It also includes runtime support libraries for these languages.
es: GCC es la colección de compiladores de GNU. Proporciona compiladores
    para varios lenguajes, incluyendo C, C++, Objective-C, Fortran, Ada y
    Go. También incluye bibliotecas de soporte en tiempo de ejecuciñon
    para dichos lenguajes.

en: GNU C++ standard library
es: Biblioteca estándar de C++ de GNU

en: Collection of subroutines used by various GNU programs
es: Collección de subrutinas usadas por varios programas GNU

en: GNU libstdc++ documentation
es: Documentación de GNU libstdc++

en: Reference manual for the C programming language
es: Manual de referencia para el lenguaje de programación C

en: This is a reference manual for the C programming language, as
    implemented by the GNU C Compiler (gcc).  As a reference, it is not intended
    to be a tutorial of the language.  Rather, it outlines all of the constructs
    of the language.  Library functions are not included.
es: Este es el manual de referencia para el lenguaje de programación C,
    como lo implementa el compilador de C de GNU (gcc). Como referencia,
    no es su propósito servir de tutorial para el lenguaje. En vez de eso,
    enumera todas las construcciones del lenguaje. Las funciones de la
    biblioteca no están incluidas.

en: Tools and documentation for translation (used to build other packages)
es: Herramientas y documentación para traducciones (usadas para construir otros paquetes)

en: GNU Gettext is a package providing a framework for translating the
    textual output of programs into multiple languages.  It provides translators
    with the means to create message catalogs, and a runtime library to load
    translated messages from the catalogs.  Nearly all GNU packages use Gettext.
es: GNU Gettext es un paquete que proporciona un marco de trabajo para la
    traducción de salida textual de programas en múltiples
    lenguas. Proporciona a las traductoras los medios para crear catálogos
    de mensajes, y una biblioteca de tiempo de ejecución para cargar los
    mensajes traducidos desde los catálogos. Prácticamente todos los
    paquetes GNU usan Gettext.

en: Tools and documentation for translation
es: Herramientas y documentación para traducción

en: Scripts to ease maintenance of translations
es: Guiones para facilitar el mantenimiento de traducciones

en: GNU Image Manipulation Program
es: Programa de Manipulación de Imágenes GNU GIMP

en: GIMP plug-in to edit image in fourier space
es: Complemento GIMP para editar imagen en espacio Fourier

en: GIMP plugins for texture synthesis
es: Módulos de GIMP para síntesis de texturas

en: CD/DVD burning tool for Gnome
es: Herramienta de grabación de CD/DVD para Gnome

en: Brasero is an application to burn CD/DVD for the Gnome
    Desktop.  It is designed to be as simple as possible and has some unique
    features to enable users to create their discs easily and quickly.
es: Brasero es una aplicación de grabación de CD/DVD para el escritorio
    Gnome. Ha sido diseñada para ser lo más sencilla posible y tiene
    algunas características únicas que permiten a las usuarias crear sus
    discos de manera fácil y rápida.

en: Common JS Modules
es: Módulos JS comunes

en: GNOME-JS-Common provides common modules for GNOME JavaScript
    bindings.
es: GNOME-JS-Common proporciona módulos comunes del acceso a las
    bibliotecas de GNOME con Javascript.

en: GObject JavaScriptCore bridge
es: Puente GObject para JavaScriptCore

en: Media management library
es: Biblioteca de gestión de medios

en: GLib Testing Framework
es: Biblioteca para pruebas de Glib

en: Desktop Activity Logging
es: Registro de la actividad del escritorio

en: Access, organize and share your photos on GNOME desktop
es: Acceso, organización y compartición de sus fotos en el escritorio GNOME

en: Notification Daemon for GNOME Desktop
es: Daemon de notificaciones para el escritorio GNOME

en: Simple backup tool, for regular encrypted backups
es: Herramienta simple de respaldo, para respaldo cifrado regular

en: Déjà Dup is a simple backup tool, for regular encrypted backups.  It
    uses duplicity as the backend, which supports incremental backups and storage
    either on a local, or remote machine via a number of methods.
es: Déjà Dup es una herramienta simple de respaldo, para respaldos regulares
    para cifrado.  Utiliza duplicity como el fondo, el cual aporta respaldos incrementales
    y almacenaje ya sea en un local, o una máquina remota vía un número de métodos.

en: Diagram creation for GNOME
es: Creación de diagrama para GNOME

en: Library for accessing online service APIs
es: Biblioteca para acceso por conexión a varias API de servicio

en: Bootstrap GNOME modules built from Git
es: Módulos GNOME de arranque compilados desde Git

en: gnome-common contains various files needed to bootstrap
    GNOME modules built from Git.  It contains a common "autogen.sh" script that
    can be used to configure a source directory checked out from Git and some
    commonly used macros.
es: gnome-common contiene varios ficheros requeridos para bootstrap
    módulos GNOME compilados desde Git.  Contiene un guión común
    "autogen.sh" que puede ser utilizado para configurar un directorio de
    fuente comprobado desde Git y empleados algunos normalmente en
    macros.

en: Disk management utility for GNOME
es: Utilidad de gestión de disco para GNOME

en: Disk management utility for GNOME.
es: Utilidad de gestión de disco para GNOME.

en: Libraries for displaying certificates and accessing key stores
es: Bibliotecas para visualización de certificados y acceso a almacenes de claves

en: The GCR package contains libraries used for displaying certificates and
    accessing key stores.  It also provides the viewer for crypto files on the
    GNOME Desktop.
es: El paquete GCR contiene bibliotecas usadas para la visualización de
    certificados y el acceso a almacenes de claves. También se usa para la
    visualización de ficheros cifrados en el escritorio GNOME.

en: Accessing passwords from the GNOME keyring
es: Acceso a contraseñas del anillo de claves de GNOME

en: Client library to access passwords from the GNOME keyring.
es: Biblioteca para el acceso de clientes a contraseñas del anillo de claves de GNOME.

en: Daemon to store passwords and encryption keys
es: Daemon para el almacenamiento de contraseñas y claves de cifrado

en: GNOME's document viewer
es: Visor documental de GNOME

en: Evince is a document viewer for multiple document formats.  It
    currently supports PDF, PostScript, DjVu, TIFF and DVI.  The goal
    of Evince is to replace the multiple document viewers that exist
    on the GNOME Desktop with a single simple application.
es: Evince es un visor de documentos para múltiples formatos. Actualmente
    implementa PDF, PostScript, DjVu, TIFF y DVI. El objetivo de Evince es
    sustituir a los múltiples visores de documentos ya existentes en el
    escritorio GNOME con una única y simple aplicación.

en: GNOME settings for various desktop components
es: Configuración de GNOME para varios componentes del escritorio

en: Utility to implement the Freedesktop Icon Naming Specification
es: Herramienta para implementar la especificación de nombrado de iconos de Freedesktop

en: To help with the transition to the Freedesktop Icon Naming
    Specification, the icon naming utility maps the icon names used by the
    GNOME and KDE desktops to the icon names proposed in the specification.
es: Para ayudar con la transición a la especificación de nombrado de
    iconos de Freedesktop, la herramienta de nombrado de iconos asocia los
    nombres de icono usados en los escritorios GNOME y KDE con los nombres
    propuestos en la especificación.

en: GNOME icon theme
es: Tema de iconos de GNOME

en: Icons for the GNOME desktop.
es: Iconos para el escritorio GNOME.

en: Tango icon theme
es: Tema de iconos Tango

en: This is an icon theme that follows the Tango visual
    guidelines.
es: Tema de iconos que sigue las guías de estilo visual Tango.

en: Database of common MIME types
es: Base de datos para tipos MIME comunes

en: The shared-mime-info package contains the core database of common types
    and the update-mime-database command used to extend it.  It requires glib2 to
    be installed for building the update command.  Additionally, it uses intltool
    for translations, though this is only a dependency for the maintainers.  This
    database is translated at Transifex.
es: El paquete shared-mime-info contiene la base de datos principal de
    tipos comunes y la orden @command{update-mime-database} usada para
    extenderla. Necesita que se haya instalado glib2 para construir el
    ejecutable de actualización. De manera adicional, usa intltool para
    las traducciones, aunque esta es una dependencia unicamente para
    quienes mantienen el proyecto. Esta base de datos se traduce en
    Transifex.

en: CUPS administration tool
es: Herramienta de administración de CUPS

en: system-config-printer is a CUPS administration tool.  It's written in
    Python using GTK+, and uses the @acronym{IPP, Internet Printing Protocol} when
    configuring CUPS.
es: system-config-printer es una herramienta de administración de
    CUPS. Está escrita en Python usando GTK+, y usa el protocolo de
    impresión de internet @acronym{IPP, Internet Printing Protocol} para
    configurar CUPS.

en: Freedesktop icon theme
es: Tema de iconos de Freedesktop

en: Freedesktop icon theme.
es: Tema de iconos Freedesktop.

en: GNOME desktop notification library
es: Biblioteca de notificación de escritorio GNOME

en: GObject plugin system
es: Sistema de módulos basado en GObject

en: OpenGL extension to GTK+
es: Extensión OpenGL para GTK+

en: GTK+ rapid application development tool
es: Herramienta para desarrollo rápido de aplicaciones con GTK+

en: CSS2 parsing and manipulation library
es: Biblioteca para procesado y manipulación de CSS2

en: Store application preferences
es: Almacenamiento de preferencias de aplicaciones

en: Gconf is a system for storing application preferences.  It
    is intended for user preferences; not arbitrary data storage.
es: Gconf es un sistema para el almacenamiento de preferencias de
    aplicaciones. Está pensado para las preferencias de cada usuaria; no
    para el almacenamiento arbitrario de datos.

en: Base MIME and Application database for GNOME
es: Base MIME y base de datos de Aplicación para GNOME

en: Access files and folders in GNOME applications
es: Fichero de acceso y carpetas en aplicaciones GNOME

en: 2D drawing library
es: Biblioteca de dibujo 2D

en: Additional widgets for applications
es: Widgets adicional para aplicaciones

en: Document-centric objects and utilities
es: Objeto documental céntrico y utilidades

en: A GLib/GTK+ set of document-centric objects and utilities.
es: Un conjunto GLib/GTK+ de objetos y utilidades documentales-centrados.

en: Spreadsheet application
es: Aplicación de hojas de cálculo

en: Virtual Terminal Emulator
es: Emulador de Terminal Virtual

en: Remote desktop viewer for GNOME
es: Visor de escritorio remoto para GNOME

en: GLib-based HTTP Library
es: Biblioteca HTTP basada en GLib

en: GObject bindings for "Secret Service" API
es: Enlazando GObject para API «Servicio Secreto»

en: Minesweeper game
es: Juego buscaminas

en: Japanese logic game
es: Juego lógico japonés

en: Terminal emulator
es: Emulador de terminal

en: GNOME text editor
es: Editor de texto de GNOME

en: Color management service
es: Servicio de gestión de color

en: Geolocation service
es: Servicio de geolocalización

en: Geocoding and reverse-geocoding library
es: Biblioteca de geocódigo y reversión de geocódigo

en: GNOME settings daemon
es: GNOME configurando demonios

en: Solitaire card games
es: Juegos de cartas solitatias

en: API documentation browser for GNOME
es: Documentación de API para GNOME

en: C library providing a ClutterActor to display maps
es: Biblioteca C proporcionando un ClustterActor para enseñar distribuciones

en: Object mapper from GObjects to SQLite
es: Asociación automática de objetos GObject con SQLite

en: Gom provides an object mapper from GObjects to SQLite.  It helps you
    write applications that need to store structured data as well as make complex
    queries upon that data.
es: Gom implementa un sistema de asociación automática de objetos GObject
    con SQLite.  Le ayuda a escribir aplicaciones que necesitan almacenar
    datos estructurados así como realizar consultas complejas sobre dichos
    datos.

en: Sliding block puzzles
es: Puzzles de bloque corredizo

en: Simple media player for GNOME based on GStreamer
es: Reproductor multimedia para GNOME basado en GStreamer

en: Totem is a simple yet featureful media player for GNOME
    which can read a large number of file formats.
es: Totem es un reproductor multimedia simple pero completo en
    características para GNOME que puede leer un gran número de formatos
    de fichero.

en: Music player for GNOME
es: Reproductor musical para GNOME

en: GNOME image viewer
es: Visor de imágenes de GNOME

en: Eye of GNOME is the GNOME image viewer.  It
    supports image conversion, rotation, and slideshows.
es: «Eye of GNOME» es el visor de imágenes de GNOME. Es posible convertir,
    rotar y mostrar en diapositivas las imágenes.

en: Extensions for the Eye of GNOME image viewer
es: Extensiones para el visor de imágenes de GNOME

en: This package provides plugins for the Eye of GNOME (EOG) image viewer,
    notably:
    
    @itemize
    @item @dfn{EXIF Display}, which displays camera (EXIF) information;
    @item @dfn{Map}, which displays a map of where the picture was taken on the
    side panel;
    @item @dfn{Slideshow Shuffle}, to shuffle images in slideshow mode.
    @end itemize
es: Este paquete proporciona módulos para el visor de imágenes de GNOME
    («Eye of GNOME» o EOG), destacando:
    
    @itemize
    @item @dfn{EXIF Display}, que muestra la información de la cámara (EXIF);
    @item @dfn{Map}, que muestra un mapa de donde se tomó la fotografía en
    el panel lateral;
    @item @dfn{Slideshow Shuffle}, para mostrar las imágenes en orden
    aleatorio cuando se muestran como diapositivas.
    @end itemize

en: GObject bindings for libudev
es: Enlaces GObject para libudev

en: Userspace virtual file system for GIO
es: Sistema de ficheros en espacio de usuaria para GIO

en: GLib binding for libusb1
es: Enlazando GLib para libusb1

en: Document and image scanner
es: Documento e imagen analíticos (escaner)

en: Web browser for GNOME
es: Explorador web para GNOME

en: GNOME web browser
es: Explorador web GNOME

en: D-Bus debugger
es: Depurador D-Bus

en: XSL stylesheets for Yelp
es: Hojas de estilos XSL para Yelp

en: GNOME help browser
es: Explorador ayuda GNOME

en: Yelp documentation tools
es: Herramientas documentales Yelp

en: GObject collection library
es: Colección bibliotecaria de GObject

en: Photo manager for GNOME 3
es: Gestor de fotos para GNOME

en: Graphical archive manager for GNOME
es: Gestor de archivo gráfico para GNOME

en: Session manager for GNOME
es: Gestor de sesión para GNOME

en: Javascript bindings for GNOME
es: Enlazados Javascript para GNOME

en: Window and compositing manager
es: Ventana y composicion de gestor

en: Store address books and calendars
es: Dirección de almacén de libros y calendarios

en: Text entry and UI navigation application
es: Entrada textual y aplicación de explorador IU

en: Network connection manager
es: Gestor de conexión a red

en: Database of broadband connection configuration
es: Configuración de BD para conexión ancha

en: Database of broadband connection configuration.
es: Configuración de BD para conexión ancha.

en: Applet for managing network connections
es: Applet para gestión de conexiones de red

en: Display manager for GNOME
es: Gestor de pantalla para GNOME

en: Portable system access library
es: Biblioteca de sistema de acceso portable

en: GNOME Bluetooth subsystem
es: Subsistema Bluetooth GNOME

en: Utilities to configure the GNOME desktop
es: Utilidades para configurar el escritorio de GNOME

en: Desktop shell for GNOME
es: Shell de escritorio para GNOME

en: File manager for GNOME
es: Gestor de ficheros para GNOME

en: Disk usage analyzer for GNOME
es: Análisis de utilización de disco para GNOME

en: Background images for the GNOME desktop
es: Fondo de imágenes para el escritorio GNOME

en: Take pictures of your screen
es: Toma cuadros en su pantalla

en: Default MIME type associations for the GNOME desktop
es: Tipo MIME predeterminado para el escritorio GNOME

en: The GNU desktop environment
es: El entorno de escritorio GNU

en: Desktop recording program
es: Escritorio grabando programa

en: GObject wrapper for libcanberra
es: Envoltura GObject para libcanberra

en: Library for accessing SkyDrive and Hotmail
es: Biblioteca para acceso a SkyDrive y Hotmail

en: GNOME's clock application
es: Aplicación reloj de GNOME

en: GNOME's calendar application
es: Aplicación calendario de GNOME

en: GNOME Calendar is a simple calendar application designed to fit the GNOME
    desktop.  It supports multiple calendars, month, week and year view.
es: Calendario GNOME es una pliacación simple de calendario diseñado para ajustar
    el escritorio de GNOME.  Apoya múltiples vistas de calendarios, meses, semanas y año.

en: GNOME's ToDo Application
es: Aplicación ToDo de GNOME

en: Extensions for GNOME Shell
es: Extensiones para GNOME Shell

en: Library to aggregate data about people
es: Biblioteca para agregar datos acerca de gente

en: GNOME keyboard configuration library
es: Biblioteca de configuración de teclado GNOME

en: Desktop calculator
es: Calculadora para escritorio

en: Virtual sticky note
es: Anotación chincheta virtual

en: Web development studio
es: Estudio de desarrollo web

en: Process viewer and system resource monitor for GNOME
es: Visor de procesos y monitor de recursos del sistema para GNOME

en: GNOME System Monitor is a GNOME process viewer and system monitor with
    an attractive, easy-to-use interface.  It has features, such as a tree view
    for process dependencies, icons for processes, the ability to hide processes,
    graphical time histories of CPU/memory/swap usage and the ability to
    kill/reinice processes.
es: GNOME System Monitor es un visor de procesos y monitor de recursos del
    sistema de GNOME con una interfaz atractiva y fácil de usar. Entre sus
    características se encuentran la vista en forma de árbol de las
    dependencias de los procesos, iconos para los proccesos, la abilidad
    de ocultar procesos, gráficos históricos de uso de procesador, memoria
    y memoria de intercambio y la capacidad de finalizar o cambiar el
    valor «nice» de procesos.

en: Screen reader for individuals who are blind or visually impaired
es: Lector de pantalla para personas ciegas o con dificultades visuales

en: Orca is a screen reader that provides access to the graphical desktop
    via speech and refreshable braille.  Orca works with applications and toolkits
    that support the Assistive Technology Service Provider Interface (AT-SPI).
es: Orca es un lector de pantalla que proporciona acceso al escritorio
    gráfico a través de la voz y de braille refrescable. Orca trabaja con
    aplicaciones y biblootecas de herramienteas e implementa la interfaz
    AT-SPI (interfaz para proveedores de servicios de tecnologías de
    asistencia).

en: GNOME's alternative spell checker
es: Comprobador ortográfico alternativo de GNOME

en: Project management software for the GNOME desktop
es: Software de gestión de proyectos para el escritorio GNOME

en: GNOME music playing application
es: Aplicación de reproducción musical de GNOME

en: Video effects for Cheese and other GNOME applications
es: Efectos de vídeo para Cheese y otras aplicaciones de GNOME

en: A collection of GStreamer video filters and effects to be used in
    photo-booth-like software, such as Cheese.
es: Una colección de filtros de vídeo GStreamer y efectos para ser
    utilizados en software de captura fotográfica, como Cheese.

en: Webcam photo booth software for GNOME
es: Software de captura fotográfica y audiovisual para GNOME

en: Cheese uses your webcam to take photos and videos.  Cheese can also
    apply fancy special effects and lets you share the fun with others.
es: Cheese utiliza su cámara web para tomar fotos y vídeos.  Cheese también
    puede aplicar efectos especiales divertidos y deja compartir con otros.

en: Audio music cd ripper
es: Extractor de música de CD

en: GNOME hexadecimal editor
es: Editor hexadecimal de GNOME

en: GNOME accessibility toolkit
es: (Kit de herramientas de accesibilidad GNOME

en: ATK provides the set of accessibility interfaces that are implemented
    by other toolkits and applications.  Using the ATK interfaces, accessibility
    tools have full access to view and control running applications.
es: ATK proporciona el conjunto de interfaces accesibles que son implementados
    por otros toolkits y aplicaciones.  Utilizando los interfaces ATK, herramientas
    de accesibilidad tienen acceso completo para ver ty controlar ejecuciones de 
    aplicaciones.

en: 2D graphics library (with X11 support)
es: Biblioteca de gráficos 2D (con apoyo X11)

en: Obsolete pango functions
es: Funciones pango obsoletas

en: GNOME source code widget
es: Widget de código fuente GNOME

en: Cairo bindings for GNU Guile
es: Enlazando Cairo para GNU Guile

en: Python bindings for cairo
es: Enlace Python para cairo

en: Theming engines for GTK+ 2.x
es: Motores de temarios para GTK+ 2.x

en: Lightweight GTK+ clipboard manager
es: Gestor de portapapeles GTK+ ligero

en: Thin layer of graphic data types
es: Capa delgada para tipos de datos gráficos

en: JSON module for Guile
es: JSON modular para Guile

en: Access SQLite databases from Guile
es: BD Access SQLite desde Guile

en: Guile bindings for libgit2
es: Enlazando Guile para libgit2

en: Perl interface to ImageMagick
es: Interfaz Perl para ImageMagic

en: Library for handling PNG files
es: Biblioteca para manipulación de ficheros PNG

en: APNG patch for libpng
es: Parche APNG para libpng

en: Utility to compress PNG files
es: Utilidad para comprimir ficheros PNG

en: Library for handling JPEG files
es: Biblioteca para manipulación de ficheros JPEG

en: Optimize JPEG images
es: Optimiza imágenes JPEG

en: Library for handling Mac OS icns resource files
es: Biblioteca para manipulación de ficheros de recursos icns Mac OS

en: Library for handling TIFF files
es: Biblioteca para manipulación de ficheros TIFF

en: GIF decompression library
es: Biblioteca descompresora GIF

en: Wrapper library for imlib2
es: Biblioteca cubierta para imlib2

en: Computer vision library
es: Biblioteca de visión de computación

en: Lossless and lossy image compression
es: Compresión de Imagen de pérdida menor y mínima

en: Library for handling MNG files
es: Biblioteca para manipulación de ficheros MNG

en: JPEG-2000 library
es: Biblioteca JPEG-2000

en: Perceptual image comparison utility
es: Utilidad de comparación de imagen perceptible

en: Color picker
es: Escogedor de color

en: Fast and light imlib2-based image viewer
es: Visor de imagen ligero y rápido basado en imlib2

en: Simple and fast image viewer for X
es: Visor de imagen simple y rápido para X

en: Simple X Image Viewer
es: Visor Imagen X Simple

en: Simple, fast and elegant image viewer
es: Visor de imagen elegante, rápido y simple

en: Render images in the terminal
es: Tratamiento de imágenes dentro del terminal

en: Image viewer for comics
es: Visor imagen para comics

en: Vector graphics editor
es: Editor gráfico vectorial

en: Paginator for terminals
es: Paginador para terminales

en: Clone of the Motif toolkit for the X window system
es: Clon del kit de herramientas Motif para el sistema de ventanas X

en: Clone of the Motif toolkit for the X window system.
es: Clon del kit de herramientas Motif para el sistema de ventanas X.

en: File import filter library for spreadsheet documents
es: Importar fichero filtrador de biblioteca para docuento de hojas de cálculo

en: Document importer for office suites
es: Importador documento para suites ofimáticas

en: Library for importing WordPerfect documents
es: Biblioteca para importar documentos WordPerfect

en: CMIS client library
es: Cliente biblioteca CMIS

en: Library for parsing the AbiWord format
es: Biblioteca para interpretación del formato AbiWord

en: Library for parsing the CorelDRAW format
es: Biblioteca para interpretación del formato CorelDraw

en: Library for parsing the Apple Keynote format
es: Biblioteca para interpretación del formato Apple Keynote

en: Text Categorization library
es: Biblioteca de Categoría Textual

en: Library for parsing the FreeHand format
es: Biblioteca para interpretación del formato FreeHand

en: Library for parsing the Microsoft Publisher format
es: Biblioteca para interpretación del formato Microsoft Publisher

en: Library for parsing the PageMaker format
es: Biblioteca para interpretación del formato PageMaker

en: Library for parsing the Microsoft Visio format
es: Biblioteca para interpretación del formato Microsoft Visio

en: Import library for some old Macintosh text documents
es: Importar biblioteca para algunos antiguos documentos de texto Macintosh

en: Import library for Microsoft Works text documents
es: Importar biblioteca para texto documental Microsoft Works

note: TRANSLATORS: In French, this is "Français classique".
en: Hunspell dictionary for ``classic'' French (recommended)
es: Diccionario Hunspell para francés ``clásico'' (recomendado)

note: TRANSLATORS: In French, this is "Français moderne".
en: Hunspell dictionary for ``modern'' French
es: Diccionario Hunspell para el ``moderno'' francés

en: Hunspell dictionary for the post @dfn{1990 réforme} French
es: Diccionario Hunspell para francés posterior @dfn{1990 réforme}

en: Hunspell dictionary for all variants of French
es: Diccionario Hunspell para todas las variantes francesas

en: Hyphenation library
es: Biblioteca separación silábica

en: Thesaurus
es: Tesausus

en: Office suite
es: Suite oficina

en: GNU Linux-Libre kernel headers
es: Cabeceras de núcleo GNU Linux-Libre

en: Headers of the Linux-Libre kernel.
es: Cabeceras de núcleo Linux-Libre.

en: 100% free redistribution of a cleaned Linux kernel
es: Redistribución 100% libre de un núcleo Linux limpio

en: A *Free* project to implement OSF's RFC 86.0.
    Pluggable authentication modules are small shared object files that can
    be used through the PAM API to perform tasks, like authenticating a user
    at login.  Local and dynamic reconfiguration are its key features.
es: Un proyecto *Libre* para implementar RFC 86.0 de OSF.
    Módulos autenticados adjuntos son objetos compartidos pequeños que
    pueden ser utilizados a través de API PAM para realizar tareas, como 
    autenticando un usuario en el registro de entrada.  Local y dinámica 
    reconfiguración son su característica de clave.

en: Collection of utilities for the Linux kernel
es: Colección de utilidades para el núcleo Linux

en: Creating and checking ext2/ext3/ext4 file systems
es: Creando y comprobando sistemas de ficheros ext2/ext3/ext4

en: System call tracer for Linux
es: Traza de llamada al sistema para Linux

en: Library call tracer for Linux
es: Traza de llamada bibliotecaria para Linux

en: Library for working with POSIX capabilities
es: Biblioteca para trabajar con capacidades POSIX

en: Manipulate Ethernet bridges
es: Puente manipulador Ethernet

en: Analyze power consumption on Intel-based laptops
es: Analiza consumo de energía en portátiles basados en Intel

en: Support file systems implemented in user space
es: Sistema de fichero compatible implementado en espacio de usuario

en: User-space union file system
es: Unión de espacio de usuario al fichero de sistema

en: User-space union file system (statically linked)
es: Unión de espacio de usuario al fichero de sistema (enlazado estático)

en: Neo2 console layout
es: Entorno de consola Neo2

en: Monitor file accesses
es: Monitor de acceso a fichero

en: Kernel module tools
es: Herramientas de módulo del núcleo

en: Userspace device management
es: Gestión de dispositivo en espacio de usuario

en: Logical volume management for Linux
es: Gesto de volumen lógico para Linux

en: Logical volume management for Linux (statically linked)
es: Gesto de volumen lógico para Linux (enlace estático)

en: Wireless regulatory database
es: BB regulatorio sin cable de red

en: I2C tools for Linux
es: Herramientas I2C para Linux

en: Hardware health information viewer
es: Visor de información para salud del hardware

en: Linux profiling with performance counters
es: Perfilado Linux con monitorización de rendimiento

en: Display information on ACPI devices
es: Enseña información sobre dispositivos ACPI

en: AV/C protocol library for IEEE 1394
es: Biblioteca de protocolo AV/C para IEEE 1394

en: Isochronous streaming media library for IEEE 1394
es: Flujo isocrono de biblioteca de medio para IEEE 1394

en: Access block devices through multiple paths
es: Acceso de bloque de dispositivos a través de rutas múltiples

en: Bluetooth subband audio codec
es: Código de sonido versátil Bluetooth

en: Mount exFAT file systems
es: Montar fichero del sistema exFAT

en: Userland tools for f2fs
es: Herramientas de usuario para f2fs

en: Simple fan control program
es: Programa simple del control del ventilador

en: Read-write access to NTFS file systems
es: Acceso lectura-escritura para sistema de ficheros NTFS

en: Random number generator daemon
es: Demonio generador de número aleatorias

en: Performance monitoring tools for Linux
es: Herramientas monitorizada de rendimiento para Linux

en: GNU/Linux application to control backlights
es: Aplicación GNU/Linux para controlar luces de fondo

en: Power management tool for Linux
es: Herramienta de gestor de energía para Linux

en: List hardware information
es: Información listada de hardware

en: Netlink utility library
es: Biblioteca utilitaria para Netlink

en: Utility to show process environment
es: Utilidad para mostrar entorno de procesos

en: Open Fabric Interfaces
es: Abrir Interfaz Fábrica

en: Document layout system
es: Sistema de diseño documental

en: IRC to instant messaging gateway
es: IRC para pórtico de mensajería instantánea

en: Off-the-Record Messaging plugin for Pidgin
es: Complemento de mensajería Off-the-Record para Pidgin

en: IRC network bouncer
es: Red IRC limitada

en: Jabber (XMPP) server
es: Servidor Jabber (XMPP)

en: Lightweight Tox client
es: Cliente ligero Tox

en: Perl implementation of PSYC protocol
es: Implementación Perl de protocolo PSYC

en: PSYC library in C
es: Biblioteca PSYC en C

en: Asynchronous XMPP library
es: Biblioteca XMPP asíncrona)

en: Small XMPP console client
es: Cliente pequeño de consola XMPP

en: Extensible console-based Jabber client
es: Cliente extensible Jabber basado en consola

en: Console-based XMPP client
es: Cliente XMPP basado en consola

en: Music Player Daemon client library
es: Biblioteca cliente del Demonio de Reproductor Musical

en: Music Player Daemon
es: Demonio de Reproductor de Música

en: Music Player Daemon client
es: Cliente del Demonio Reproductor Musical

en: Curses Music Player Daemon client
es: Cliente de Maldiciones del Demonio de Reproductor Musical

en: Featureful ncurses based MPD client inspired by ncmpc
es: Característica ncurses basada en cliente MPD inspirado por ncmpc

en: MPD client for track scrobbling
es: Cliente MPD para seguimiento de rollo de papel

en: Python MPD client library
es: Cliente biblioteca Python MPD

en: Elegant client for the Music Player Daemon
es: Cliente elegante para el Demonio de Reproductor Musical

en: Toolkit for manipulation of images
es: Herramientas para manipulación de imágenes

en: C library for low-level cryptographic functionality
es: Biblioteca C para funcionalidad criptográfica de bajo nivel

en: Apache Kafka C/C++ client library
es: Biblioteca cliente Apache Kafka C/C++

en: Display or change Ethernet device settings
es: Enseña o modifica opciones de dispositivos Ethernet

en: Network traffic analyzer
es: Análisis del tráfico de red

en: Visualize curl statistics
es: Visualizar estadísticas curl

en: Assess WiFi network security
es: Evaluar seguridad de redes WiFi

en: Manages IPv4 and IPv6 addresses and subnets
es: Gestiona direcciones IPv4 e IPv6 y subredes

en: Patricia Trie Perl module for fast IP address lookups
es: Módulo Perl Patricia Trie para direccionamiento de bucles IP rápido

en: Usenet binary file downloader
es: Descargador de fichero binario Usenet

en: Virtual network switch
es: Intercambio de red virtual

en: Internet bandwidth tester
es: Probando anchura de banda Internet

en: Command line interface for testing internet bandwidth using
    speedtest.net.
es: Interfaz de mandato lineal para probar ancho de banda de 
    interred utilizando speedtest.net.

en: HPA's tftp client
es: Cliente tftp de HPA

en: Routing Software Suite
es: Enrutando Suite Software

en: IPv6 security research toolkit
es: Kit de herramientas de análisis de seguridad IPv6

en: Bandwidth monitor
es: Monitor ancho de banda

en: PDF rendering library
es: Biblioteca renderizadora de PDF

en: Python bindings for Poppler-Qt5
es: Enlaces binarios para Poppler-Qt5

en: Library for generating PDF files
es: Biblioteca para generación de ficheros PDF

en: PS support for zathura (libspectre backend)
es: Apoyo PS para zathura (libspectre backend)

en: DjVu support for zathura (DjVuLibre backend)
es: Apoyo DjVu para zathura (DjVuLibre backend)

en: PDF support for zathura (mupdf backend)
es: Apoyo PDF para zathura (mupdf backend)

en: PDF support for zathura (poppler backend)
es: Apoyo PDF para zathura (poppler backend)

en: Tools to work with the PDF file format
es: Herramientas para trabajar con el formato de fichero PDF

en: Notetaking using a stylus
es: Anotación utilizando un estilo

en: PDF presentation tool with visual effects
es: Herramienta de presentación PDF con efectos visuales

en: PDF to SVG converter
es: Conversor PDF a SVG

en: Command-line utility to search text in PDF files
es: Utilidad de línea de mandato para buscar texto en ficheros PDF

en: Personal expenses manager
es: Gestor de gastos personales

en: Implementation of the Perl programming language
es: Implementación del lenguaje de programación Perl

en: Allow C/XS libraries to interrupt perl asynchronously
es: Permite bibliotecas C/XS para interrumpir perl asíncronamente

en: Lexically disable autovivification
es: Léxicamente desactiva autovivificación

en: Open a browser in a given URL
es: Abre un explorador dentro de una URL dada

en: Benchmarking with statistical confidence
es: Medición con confianza estadísticas

en: Bit vector library
es: Biblioteca vectorial bit

en: Boolean support for Perl
es: Apoyo booleano para Perl

en: Data files for Business::ISBN
es: Datos de fichero para  Business::ISBN

en: Cache interface for Perl
es: Caché de interfaz para Perl

en: Executable comments for Perl
es: Comentarios ejecutable para Perl

en: Automated accessor generation
es: Generación accesor automático

en: A chained accessor is one that always returns the object
    when called with parameters (to set), and the value of the field when called
    with no arguments.  This module subclasses Class::Accessor in order to provide
    the same mk_accessors interface.
es: Un accesor encadenado es uno que siempre devuelve el objeto
    cuando es llamado con parámetros (para establecer), y el valor del campo cuando
    llamó sin ningún argumento.  Este módulo subclase Class::Accessor en orden de
    proporcionar el mismo interfaz mk_accesors.

en: Build groups of accessors
es: Compilar grupos de accesorios

en: Drop-in replacement for NEXT
es: Soltar sustitución para NEXT

en: Class for easy date and time manipulation
es: Clase para manipulación de fecha y hora fácil

en: Base class for error handling
es: Clase base para manipulado de error

en: Utility methods for factory classes
es: Métodos utilizados para clases factoriales

en: "require EXPR" only accepts Class/Name.pm style module
    names, not Class::Name.  For that, this module provides "load_class
    'Class::Name'".
es: «requerir EXPR» solo acepta nombres de estilo Clase/Nombre.pm
    modulares, no Clase::Nombre.  Por eso, este módulo proporciona 
    «load_class 'Clase::Nombre'».

en: Implementation of a singleton class for Perl
es: Implementación de una clase simple para Perl

en: Minimalist class construction
es: Construcción de clase minimalista

en: Unload a class
es: Descarga una clase

en: Recursively copy Perl datatypes
es: Copiar recursivamente tipos de datos Perl

en: Sane defaults for Perl programs
es: Predeterminación Sane para progrmas Perl

en: Generic Config Module
es: Módulo Configurable Genérico

en: JSON::XS for Cpanel
es: JSON::XS para Cpanel

en: Random password generator
es: Generador de contraseñas aleatorias

en: A pure Perl implementation of the RC4 algorithm.
es: Una implementación Perl pura del algoritmo RC4.

en: Temporarily change working directory
es: Temporalmente modificar directorio de trabajo

en: Library for genomic analysis
es: Biblioteca para análisis genómico

en: Base classes wrapping fundamental Perl data types
es: Clases base cubriendo tipos de datos fundamentales Perl

en: Compare Perl data structures
es: Compara datos Perl estructurados

en: Pretty printing of data structures
es: Impresión bonita de estructura de datos

en: Concise data dumper
es: Volcador de fechas concisas

en: Help when paging through sets of results
es: Ayuda cuando paginado a través de conjuntos de resultados

en: Structured tags datastructures
es: Etiquetas estructuradas de estructura de datos

en: Date manipulation routines
es: Fecha del rutinas de manipulación

en: Simple date handling
es: Manipular fecha simple

en: Date and time object for Perl
es: Objetos de fecha y hora para Perl

en: Dates in the Julian calendar
es: Fechas en el calendario juliano

en: DateTime set objects
es: Objetos establecen FechaHora

en: DateTime rfc2445 recurrences
es: Recurrencia FechaHora rfc2445

en: Parse and format iCal datetime and duration strings
es: Interpreta y formatea fecha y hora iCal y cadenas de duración

en: Parse and format strp and strf time patterns
es: Interpreta y formatea patrones temporales strp y strf

en: Localization support for DateTime.pm
es: Apoyo a localización para  DateTime.pm

en: Time zone object for Perl
es: Objeto de zona horaria para Perl

en: Parse date/time strings
es: Interpreta cadenas textuales de fecha/hora

en: Parse and format W3CDTF datetime strings
es: Interpreta y rellena cadenas de fecha y hora W3CDTF

en: Meatier version of caller
es: Versión carnosa de llamador

en: Check that a command is available
es: Marcar que una función está disponible

en: Check compiler availability
es: Marcar disponibilidad del compilador

en: Find memory cycles in objects
es: Encontrar ciclos de memoria en objetos

en: Forces the unavailability of specified Perl modules (for testing)
es: Fuerza la indisponibilidad de módulos Perl especificados (para pruebas)

en: Alias lexical variables
es: Variables léxicas alias

en: Introspect overloaded operators
es: Introspección de operadores sobrecargados

en: Partial dumping of data structures
es: Volcado parcial de estructuras de datos

en: Object representing a stack trace
es: Objeto representando una traza de pila

en: Displays stack trace in HTML
es: Enseña trazas de pilas en HTML

en: Dump symbol names or the symbol table
es: Volcar nombres de símbolos o la distribución simbólica

en: Keyed-Hashing for Message Authentication
es: Hash del Ojo para Mensaje Autenticado

en: Perl interface to the MD-5 algorithm
es: Interfaz Perl para algoritmo MD-5

en: Declare version conflicts for your dist
es: Declara conflictos de versiones para su distro

en: Detect the encoding of data
es: Detecta la codificación de datos

en: JIS X 0212 (aka JIS 2000) encodings
es: Codificaciones JIS X 0212 (aka JIS 2000)

en: Additional Chinese encodings
es: Codificación china adicional

en: Advanced operations on path variables
es: Operaciones avanzadas en rutas variables

en: Allows you to declare real exception classes in Perl
es: Permite a usted declarar excepciones reales de clases en Perl

en: Wrapper for perl's configuration
es: Recubridor de configuración de Perl

en: Tool to build C libraries
es: Herramienta para compilar bibliotecas C

en: Watch for changes to files
es: Vigile modificaciones a ficheros

en: Get directories of configuration files
es: Obtiene directorios de ficheros de configuración

en: Recursively copy files and directories
es: Copia recursivamente de ficheros y directorios

en: Alternative interface to File::Find
es: Interfaz alternativo para Fichero::Encontrar

en: Create or remove directory trees
es: Crear o quitar árboles directóricos

en: Change directory temporarily for a limited scope
es: Temporalmente modificar directorio para un ámbito limitado

en: Remove files and directories in Perl
es: Quita ficheros y directorios en Perl

en: Install shared files
es: Instalar ficheros compartidos

en: Simple file reader and writer
es: Lectura y escritura simple de ficheros

en: Module to handle parsing command line options
es: Módulo para  manipular opciones de líneas de mandatos interpretandos

en: Graph data structures and algorithms
es: Estructuras y algoritmos de datos gráficos

en: Merge arbitrarily deep hashes into a single hash
es: Combina arbitrariamente hashes profundos dentro de un hash único

en: Alternative but compatible interface to modules that export symbols
es: Interfaz alternativo pero compatible para módulos que exportan símbolos

en: Import packages into other packages
es: Importar paquetes dentro de otros paquetes

en: Utilities for interactive I/O
es: Utilidades para E/S interactiva

en: Perl interface to pseudo ttys
es: Interfaz Perl para pseudo ttys

en: Run interactive command-line programs
es: Ejecución interactiva de programa por línea de mandato

en: Lightweight interface to shared memory
es: Interfaz ligero para memoria compartida

en: JSON encoder/decoder for Perl
es: Codificador/decodificador JSON para Perl

en: Wrapper for Perl JSON classes
es: Recubridor de clases JSON de Perl

en: Cpanel::JSON::XS with fallback
es: Cpanel::JSON::XS con retroceso

en: JSON serialising/deserialising for Perl
es: Serialización/deserialización de JSON para Perl

en: Log4j implementation for Perl
es: Implementación Log4j para Perl

en: Log::Report in the lightest form
es: Log::Report en formato ligero

en: Get messages to users and logs
es: Obtiene mensajes para usuarios y boletines

en: Charset information for MIME messages
es: Información del conjunto de caracteres en mensajes MIME

en: Tools to manipulate MIME messages
es: Herramientas para manipulación de mensajes MIME

en: Definition of MIME types
es: Definición de tipos MIME

en: Tiny replacement for Module::Build
es: Pequeña sustitución para Module::Build

en: Module name tools and transformations
es: Herramientas de nombre modular y transformaciones

en: Code attribute introspection
es: Interprospección código atributado

en: Apply roles to a related Perl class
es: Aplica oficios a una clase Perl relativa

en: Moose roles with composition parameters
es: Actores alce con composiciones paramétricas

en: Adds support on top of MooseX::Traits for class precedence
    search for traits and some extra attributes.
es: Añade apoyo en máximo de MooseX::Traits para clases precedente
    busca tratados y algunos atributos adicionales.

en: Moosish types and type builder
es: Tipos de alce y tipo de constructor

en: Extend attribute interfaces for Mouse
es: Extiende atributo interfaz para Ratón

en: Perl client for Etsy's statsd daemon
es: Cliente Perl para estadísticas del demonio Etsys

en: Numeric comparisons
es: Comparaciones numéricas

en: Read and write OLE storage files
es: Fichero almacén de lectura y escritura OLE

en: Anonymous packages
es: Paquetes anónimos

en: Routines for manipulating stashes
es: Rutinas para manipulación de alijos

en: Validate method/function parameters
es: Valida parámetros de métodos/función

en: Path specification manipulation
es: Manipulación especificante de ruta

en: File path utility
es: Ruta de fichero de utilidad

en: Fast and correct UTF-8 IO
es: Rápida y correcta E/S UTF-8

en: Parsing library for text in Pod format
es: Interpreta biblioteca para texto en formato Pod

en: Information about the currently running perl
es: Información sobre la actualmente ejecución de perl

en: Roles, as a slice of Moose
es: Actores, como una rodaja de Moose

en: Infinite sets
es: Conjuntos infinitos

en: Set operations for Perl
es: Establece operaciones para Perl

en: String printing alternatives to printf
es: Escritura de cadenas alternativas para imprimir

en: Tool to inspect subroutines
es: Herramienta para inspeccionar subrutinas

en: Install subroutines into packages easily
es: Instala subrutinas dentro de paquetes fácilmente

en: (Re)name a sub
es: (Re)nombrar un sub

en: Apparently run a function in a higher stack frame
es: Aparentemente ejecuta una función en un marco de pila más alto

en: Switch statement for Perl
es: Declaración intercambio para Perl

en: Get full hostname in Perl
es: Obtiene nombre de anfitrión completo en Perl

en: Template processing system for Perl
es: Sistema procesando plantilla para Perl

en: Profiling for Template Toolkit
es: Perfilando para Plantillas de Kit de Herramientas

en: Detect encoding of the current terminal
es: Detecta codificación del terminal actual

en: Simple terminal control
es: Terminal controladora única

en: Retrieve terminal size
es: Obtener tamaño del terminal

en: Format a header and rows into a table
es: Formatear una cabecera y filas dentro de una tabla

en: Align text
es: Texto alineado

en: Manipulate comma-separated values
es: Manipula valorer separados por coma

en: Simple ASCII tables
es: Distribución simple ASCII

en: Organize Data in Tables
es: Organizar Datos en Tablas

en: Role for classes that can be thrown
es: Cargo para clases que puedan ser referenciada

en: Perl script tidier
es: Guiones Perl tipado

en: Ordered associative arrays for Perl
es: Matrices asociadas ordenadas para Perl

en: Tie to an existing Perl object
es: Vínculo a un objeto existente para Perl

en: English expression of durations
es: Expresión inglesa de duraciones

en: Parse time duration strings
es: Interpreta cadenas textuales de duración temporal

en: Date parsing/formatting subroutines
es: Interpretando/formando datos de subrutinas

en: Shift and scale time
es: Mayúsculas y escala temporal

en: Simple tree object
es: Objeto arbóreo único

en: Tie a variable to a type constraint
es: Vincula una variable a un tipo constante

en: Unicode normalization forms
es: Formato de normalización Unicode

en: Unicode collation algorithm
es: Algoritmo adoptado Unicode

en: Unicode line breaking algorithm
es: Línea Unicode dividiendo algoritmo

en: Encoding and decoding of UTF-8 encoding form
es: Codificación y decodificación de relleno en UTF-8

en: UNIVERSAL::can() reimplementation
es: UNIVERSAL::can() reimplementación

en: UNIVERSAL::isa() reimplementation
es: UNIVERSAL::isa() reimplementación

en: YAML for Perl
es: YAML para Perl

en: Read/Write YAML files
es: Ficheros Lectura/Escritura YAML

en: Generate and use LALR parsers
es: Genera y utiliza intérpretes LALR

en: Distribution metadata for a CPAN dist
es: Distribuir matadatos para un dist CPAN

en: Build and install Perl modules
es: Compila e instala módulos Perl

en: File::Find::Object is an object-oriented
    File::Find replacement in Perl.
es: File::Find::Object es un objecto-orientado
    File::Find sustitución en Perl.

en: Alternative interface to File::Find::Object
es: Interfaz alternativo para Fichero::Encontrar::Objeto

en: Raw image decoder
es: Decodificador de imagen cruda

en: Accessing digital cameras
es: Accediendo cámaras digitales

en: Library for panoramic images
es: Biblioteca para imágenes panorámicas

en: Panorama photo stitcher
es: Grapadora de foto panorámica

en: Efficient Scheme compiler
es: Compilador eficiente Scheme

en: Efficient Scheme interpreter and compiler
es: Interpretador y compilador Scheme eficiente

en: Small embeddable Scheme implementation
es: Pequeña implementación Scheme embebible

en: Compatibility and utility library for Scheme
es: Compatibilizar y utilidad bibliotecaria para Scheme

en: Brutally efficient Scheme compiler
es: Compilador Scheme brutalmente eficiente

en: Scheme-like lisp implementation
es: Implementación de lisp de tipo Scheme

en: Search Engine Library
es: Biblioteca de Motor de Búsqueda

en: Command-line interface to libtocc
es: Interfaz de mandato lineal para libtocc

en: Full-text search system
es: Sistema de búsqueda de texto completo

en: Locate files on the file system
es: Localiza ficheros en el sistema del fichero

en: Web indexing system
es: Sistema indizado web

en: Personal document indexing system
es: Sistema personal de indexado de documentos

en: The friendly interactive shell
es: El shell interactivo amigable

en: Alternative implementation of the rc shell by Byron Rakitzis
es: Implementación alternativa de los rc shell por Byron Rakitzis

en: Unix shell based on csh
es: Unix shell basada en csh

en: Python-ish shell
es: Shell Pytoniso

en: Unix shell embedded in Scheme
es: Unix shell embebido en Scheme

en: Port of OpenBSD Korn Shell
es: Puerto de Shell Korn OpenBSD

en: Korn Shell from OpenBSD
es: Shell Korn desde OpenBSD

en: Korn Shell from MirBSD
es: Shell Korn de MirBSD

en: (u)Common C++ framework for threaded applications
es: Biblioteca (u)Common C++ para aplicaciones multihilo

en: Common C++ framework for threaded applications
es: Biblioteca Common C++ para aplicaciones multihilo

en: Implementation of RTP (real-time transport protocol)
es: Implementación de RTP (protocolo de transporte en tiempo real)

en: Library implementing SIP (RFC-3261)
es: Biblioteca implementando SIP (RFC-3261)

en: Sip abstraction library
es: Biblioteca de abstracción de Sip

en: DVI to PostScript drivers
es: Controladores DVI a PostScript

en: Files for creating TeX formats
es: Ficheros para creación de formatos TeX

en: This bundle provides a collection of model ".ini" files
    for creating TeX formats.  These files are commonly used to introduced
    distribution-dependent variations in formats.  They are also used to
    allow existing format source files to be used with newer engines, for example
    to adapt the plain e-TeX source file to work with XeTeX and LuaTeX.
es: Este manojo proporciona una colección de modelo de fichero ".ini"
    para creación de formatos TeX.  Estos ficheros son normalmente utilizados
    para variaciones introducidas dependientes de distribuciones en formatos.
    También  son utilizados para permitir ficheros origen existentes formateados
    para ser utilizados con motores más nuevos, por ejemplo para adaptar los
    ficheros fuente e-Text simple para trabajar con XeTeX y LueaTeX.

en: Metafont base files
es: Ficheros Metafont básicos

en: Scheme for naming fonts in TeX
es: Esquema para el nombrado de tipografías en TeX

en: Computer Modern fonts for TeX
es: Tipografías de Computer Modern para TeX

en: Computer Modern Super family of fonts
es: Familia de tipografías Computer Modern Super

en: Small library of METAFONT sources
es: Pequeña biblioteca de fuentes de METAFONT

en: TeX fonts from the American Mathematical Society
es: Tipografías TeX desde la Sociedad Americana de Matemáticas

en: Plain TeX format and supporting files
es: Formato Tex simple y soportando ficheros

en: Hyphenation patterns for Afrikaans
es: Patrones de separación silábica para afrikaans

en: The package provides hyphenation patterns for the Afrikaans
    language.
es: Este paquete proporciona patrones de separación silábica y división de
    palabras para la lengua afrikaans.

en: Hyphenation patterns for ancient Greek
es: Patrones de separación silábica para griego clásico

en: The package provides hyphenation patterns for ancient
    Greek.
es: Este paquete proporciona patrones de separación silábica y división de
    palabras para el griego clásico.

en: Hyphenation patterns for Armenian
es: Patrones de separación silábica para armenio

en: The package provides hyphenation patterns for the Armenian
    language.
es: Este paquete proporciona patrones de separación silábica y división de
    palabras para la lengua armenia.

en: Hyphenation patterns for Basque
es: Patrones de separación silábica para vasco

en: The package provides hyphenation patterns for the Basque
    language.
es: Este paquete proporciona patrones de separación silábica y división de
    palabras para la lengua vasca.

en: Hyphenation patterns for Belarusian
es: Patrones de separación silábica para bielorruso

en: The package provides hyphenation patterns for the Belarusian
    language.
es: Este paquete proporciona patrones de separación silábica y división de
    palabras para la lengua bielorrusa.

en: Hyphenation patterns for Bulgarian
es: Patrones de separación silábica para búlgaro

en: The package provides hyphenation patterns for the Bulgarian
    language in T2A and UTF-8 encodings.
es: Este paquete proporciona patrones de separación silábica y división de
    palabras para la lengua búlgara en las codificaciones T2A y UTF-8.

en: Hyphenation patterns for Catalan
es: Patrones de separación silábica para catalán

en: The package provides hyphenation patterns for Catalan in
    T1/EC and UTF-8 encodings.
es: Este paquete proporciona patrones de separación silábica y división de
    palabras para la lengua catalana en las codificaciones T1/EC y UTF-8.

en: Hyphenation patterns for unaccented Chinese pinyin
es: Separación silábica para lengua china romanizada (pinyin, sin acentuar)

en: The package provides hyphenation patterns for unaccented
    Chinese pinyin T1/EC and UTF-8 encodings.
es: Este paquete proporciona patrones de separación silábica y división de
    palabras para la romanización sin acentuar pinyin de la lengua china
    en las codificaciones T1/EC y UTF-8.

en: Hyphenation patterns for Coptic
es: Patrones de separación silábica para copto

en: Hyphenation patterns for Croatian
es: Patrones de separación silábica para croata

en: Hyphenation patterns for Czech
es: Patrones de separación silábica para checo

en: Hyphenation patterns for Danish
es: Patrones de separación silábica para danés

en: Hyphenation patterns for Dutch
es: Patrones de separación silábica para neerlandés

en: Hyphenation patterns for American and British English
es: Patrones de separación silábica para inglés americano y británico

en: Hyphenation patterns for Esperanto
es: Patrones de separación silábica para esperanto

en: Hyphenation patterns for Estonian
es: Patrones de separación silábica para estonio

en: Hyphenation patterns for Ethiopic scripts
es: Patrones de separación silábica para escrituras etíopes

en: Hyphenation patterns for Finnish
es: Patrones de separación silábica para finés

en: Hyphenation patterns for French
es: Patrones de separación silábica para francés

en: Hyphenation patterns for Galician
es: Patrones de separación silábica para gallego

en: Hyphenation patterns for German
es: Patrones hipernacionales para Alemán

en: Modern native UTF-8 engines such as XeTeX and LuaTeX need
    hyphenation patterns in UTF-8 format, whereas older systems require
    hyphenation patterns in the 8-bit encoding of the font in use (such encodings
    are codified in the LaTeX scheme with names like OT1, T2A, TS1, OML, LY1,
    etc).  The present package offers a collection of conversions of existing
    patterns to UTF-8 format, together with converters for use with 8-bit fonts in
    older systems.  Since hyphenation patterns for Knuthian-style TeX systems are
    only read at iniTeX time, it is hoped that the UTF-8 patterns, with their
    converters, will completely supplant the older patterns.
es: Los motores modernos con UTF-8 como XeTeX y LuaTeX necesitan los
    patrones de división de palabras con guiones en formato UTF-8,
    mientras que los sistemas antiguos necesitan dichos patrones en la
    codificación de 8 bits usada por la tipografía en uso (a dichas
    codificaciones se les hace referencia en el esquema de LaTex con
    nombres como OT1, T2A, TS1, OML, LY1, etcétera). Este paquete ofrece
    una colección de conversiones de patrones existentes a formato UTF-8,
    junto con conversores para usar fuentes de 8 bits en sistemas más
    antiguos. Debido a que los patrones de división de palabras para
    sistemas TeX del estilo de Knuth únicamente se leen durante el tiempo
    de @command{iniTeX}, se espera que dichos patrones UTF-8, con sus
    conversores, suplanten completamente los patrones más antiguos.

en: Hyphenation patterns for Ukrainian
es: Patrones de separación de palabras para el ucraniano

en: Hyphenation patterns for Russian
es: Patrones de separación de palabras para el ruso

en: Base sources of LaTeX
es: Orígenes base de LaTeX

en: Sophisticated verbatim text
es: Texto verborreo sofisticado

en: LaTeX standard graphics bundle
es: Manojo de gráficos comunes en LaTeX

en: Extensive support for hypertext in LaTeX
es: Apoyo extensivo para hipertexto en LaTeX

en: LaTeX standard tools bundle
es: Manojo de herramientas LaTeX común

en: LaTeX3 programmers’ interface
es: Interfaz de programadores LaTeX3

en: Advanced font selection in XeLaTeX and LuaLaTeX
es: Selección tipográfica avanzada en XeLaTeX y LuaLaTeX

en: AMS mathematical facilities for LaTeX
es: Capacidad matemática AMS para LaTeX

en: AMS document classes for LaTeX
es: Clases documentales AMS para LaTeX

en: Babel support for English
es: Capacidad Babel para inglés

en: Font support for common PostScript fonts
es: Capacidad de tipografía para tipos PostScript comunes

en: Footnotes for critical editions
es: Anotaciones pie para ediciones críticas

en: German letter DIN style
es: Estilo DIN de letra alemana

en: Expanded description environments
es: Entorno descripción expandido

en: Flexible bibliography support
es: Compatibilidad bibliográfica flexible

en: Make overhead slides
es: Crear ranuras suspendidas

en: e-TeX tools for LaTeX
es: Herramientas e-TeX para LaTeX

en: Letter document class
es: Clase de documentos de carta

en: Typeset Galois connections
es: Conexiones Typeset Galois

en: Citations in a reader-friendly style
es: Citaciones dentro de un estilo lector-amistoso

en: Miscellaneous tools by Mark Wooding
es: Varias herramientas por Mark Wooding

en: Extra control of appendices
es: Control adicional de apéndices

en: Generate changebars in LaTeX documents
es: Genera modificaciones de barras en documentos LaTeX

en: CMap support for PDF files
es: Compatibilidad CMap para ficheros PDF

en: Add colour to LaTeX tables
es: Añade color a tablas LaTeX

en: Range of footnote options
es: Ancho de opciones de anotaciones

en: Miscellaneous packages by Joerg Knappen
es: Varios paquetes por Joerg Knappen

en: Ralph Smith's Formal Script font
es: Tipografía de Guión Formal de Ralph Smith

en: Add picture commands (or backgrounds) to every page
es: Añade mandatos pictóricos (o fondos) a cada página

en: Customize basic list environments
es: Adaptar lista básica de entornos

en: Include PDF documents in LaTeX
es: Incluye documentos PDF en LaTeX

en: Figures divided into subfigures
es: Figuras divididas dentro de subfiguras

en: Tabular with variable width columns balanced
es: Tabulado con ancho de columna variable equilibrado

en: Create scalable illustrations
es: Crea ilustraciones escalables

en: Variable-width minipage
es: Minipaginado de anchura variable

en: Extract bits of a LaTeX source for output
es: Extrae varios bit de una fuente LaTeX para salida

en: Interface to read and parse BibTeX files
es: Interfaz para leer e interpretar ficheros BibTeX

en: Backend for the BibLaTeX citation management tool
es: Backend para herramienta de gestión de citados BiblaTeX

en: Wrapper for LaTeX and friends
es: Recubridor para LaTeX y similares

en: LaTeX editor
es: Editor LaTeX

en: Book on TeX, plain TeX and Eplain
es: Libro en TeX, TeX simple y Eplain

en: The GNU documentation format
es: El formato de documentación GNU

en: Convert Texinfo to HTML
es: Convierte Texinfo a HTML

en: DOS/Mac to Unix and vice versa text file format converter
es: Conversor de ficheros de texto de formato DOS/Mac a Unix y viceversa

en: dos2unix is a tool to convert line breaks in a text file from Unix format
    to DOS format and vice versa.
es: dos2unix es una herramienta para convertir línea de ruptura en un fichero
    de texto desde formato Unix a formato DOS y viceversa.

en: Text encoding converter
es: Texto codificando conversor

en: Text encoding detection tool
es: Herramienta de detección de codificación del texto

en: Configuration file parser library
es: Biblioteca interpreta fichero de configuración

en: Gordon's text utils library
es: Biblioteca de utilidades textuales de Gordon

en: C/C++ configuration file library
es: Biblioteca de fichero de configuración C/C++

en: Regular expression library
es: Biblioteca de expresión regular

en: Microsoft Word document reader
es: Lector de documento Word Microsoft

en: MS-Word to TeX or plain text converter
es: Conversor de MS-Word a TeX o texto simple

en: Bayesian text and email classifier
es: Texto baesiano y clasificador de correo-e

en: C library for creating and parsing configuration files.
es: Biblioteca C para crear e interpretar ficheros de configuración.

en: Distributed version control system
es: Sistema de control de versión distribuída

en: Whole remote repository encryption
es: Cifrado de repositorio remoto completo

en: Web frontend for git repositories
es: Web frontal para repositorios git

en: Stacked Git
es: Apilados Git

en: Version control system for @code{$HOME}
es: Sistema de control de versión para @code{$HOME}

en: Run a command over a sequence of commits
es: Ejecuta una orden sobre una secuencia de revisiones

en: Git access control layer
es: Placa de control de acceso Git

en: Decentralized version control system
es: Sistema de control de versión descentralizado

en: HTTP and WebDAV client library
es: Biblioteca de cliente HTTP y WebDAV

en: Revision control system
es: Sistema de control de revisiones

en: Per-file local revision control system
es: Sistema de control local de revisiones por fichero

en: Historical centralized version control system
es: Sistema histórico de control de versiones centralizado

en: Make histograms from the output of @command{diff}
es: Genera histogramas de la salida de @command{diff}

en: File-based version control like SCCS
es: Control de versión basado en ficheros como SCCS

en: Project change supervisor
es: Supervisor de cambios en el proyecto

en: Aegis is a project change supervisor, and performs some of
    the Software Configuration Management needed in a CASE environment.  Aegis
    provides a framework within which a team of developers may work on many
    changes to a program independently, and Aegis coordinates integrating these
    changes back into the master source of the program, with as little disruption
    as possible.  Resolution of contention for source files, a major headache for
    any project with more than one developer, is one of Aegis's major functions.
es: Aegis es un supervisor de cambios en el proyecto, y realiza parte de
    la gestión de configuración del software necesaria para un entorno
    CASE. Aegis proporciona un marco de trabajo dentro del que un equipo
    de desarrolladoras puede trabajar en muchos cambios en un programa de
    manera independiente, y Aegis coordina la integración de dichos
    cambios de vuelta a las fuentes principales del programa, con la menor
    disrupción posible. La resolución de contención por ficheros de
    fuentes, un quebradero de cabeza para cualquier proyecto con más de un
    desarrollador, es una de las mayores funciones de Aegis.

en: Print the modification time of the latest file
es: Escribe las horas de modificación del último fichero

en: Multiple repository management tool
es: Herramienta gestora de múltiples repositorios

en: Software configuration management system
es: Sistema de gestión de configuración de software

en: Machine emulator and virtualizer
es: Máquina emuladora y virtualizadora

en: Operating system information database
es: BD de información del sistema operativo

en: Linux container tools
es: Herramientas contenedoras Linux

en: Simple API for virtualization
es: API simple para virtualización

en: Python bindings to libvirt
es: Enlazando Python para libvirt

en: Manage virtual machines
es: Gestionar máquinas virtuales

en: Checkpoint and restore in user space
es: Comprobador y restauración dentro del espacio de usuario

en: Featureful HTTP server
es: Característica completa servidor HTTP

en: HTTP and reverse proxy server
es: HTTP y servidor proxy reverso

en: PSGI/Plack web server
es: Servicio web PSGI/Plack

en: Java Web Start
es: Inicio de Web Java

en: JSON C library
es: Biblioteca C JSON

en: JSON implementation in C
es: Implementación JSON en C

en: C library for parsing JSON
es: Biblioteca C para interpretar JSON

en: WebSockets library written in C
es: Biblioteca WebSockets escrita en C

en: HTML validator and tidier
es: Validador y tipado HTML

en: CSS pre-processor
es: CSS pre-procesador

en: SASL authentication framework
es: Marco de trabajo para autenticación SASL

en: Sensible default Catalyst action
es: Distingue acción Catalyst predeterminada

en: Catalyst Development Tools
es: Herramientas Desarrollo Catalyst

en: Regex DispatchType for Catalyst
es: Exreg DispatchType para Catalyst

en: DBIx::Class::Schema Model Class
es: Modelo de Clase DBIx::Class::Schema

en: Role-based authorization for Catalyst
es: Autorización de cargo basado para Catalyst

en: Captchas for Catalyst
es: Vista para Catalyst

en: Catalyst generic session plugin
es: Política de sesión genérica complementaria

en: Simple serving of static pages
es: Servicio simple de páginas estáticas

en: The Catalyst Framework Runtime
es: El Armazón Catalyst en Tiempo de Ejecución

en: Download data in many formats
es: Descarga datos en muchos formatos

en: Catalyst JSON view
es: Vista catalyst JSON

en: Template View Class
es: Plantilla Vista Clase

en: Apply roles to Catalyst classes
es: Aplicar oficios a clases Catalyst

en: Build structures from CGI data
es: Construye estructuras desde datos CGI

en: Date conversion routines
es: Fecha del conversión de rutinas

en: Perl locale encoding determination
es: Determinación de codificación Perl local

en: Perl directory listing parser
es: Directorio Perl listando intérprete

en: Stock and mutual fund quotes
es: Acciones y fondos de inversión

en: Manipulate tables of HTML::Element
es: Manipula tablas de HTML::Element

en: Perl HTML parser class
es: Clase interpretada HTML en Perl

en: HTML-like templates
es: Plantillas parecidas a HTML

en: HTTP Body Parser
es: Interpretador Cuerpo HTTP

en: Perl date conversion routines
es: Rutinas de conversión de fecha Perl

en: An HTTP::Message object contains some headers and a content body.
es: Un objeto HTTP::Message contiene algunas cabeceras y un cuerpo de contenido.

en: Perl http content negotiation
es: Negociación de contenido http Perl

en: Parse HTTP/1.1 requests
es: Interpreta peticiones HTTP/1.1

en: Fast HTTP request parser
es: Intérprete de peticiones HTTP rápida

en: Lightweight HTTP server
es: Servidor ligero HTTP

en: HTTP/1.1 client
es: HTTP/1.1 cliente

en: Perl modules for the WWW
es: Módulos Perl para la WWW

en: Perl interface to Amazon S3
es: Interfaz Perl para Amazon S3

en: This module provides a Perlish interface to Amazon S3.
es: Este módulo proporciona un interfaz Perlish para Amazon S3.

en: SSL support for Net::SMTP
es: Capacidad SSL para Net::SMTP

en: SSL support for Net::SMTP.
es: Capacidad SSL para Net::SMTP.

en: Testing TCP programs
es: Probando programa TCP

en: Test::WWW::Mechanize for Catalyst
es: Test::WWW::Mechanize para Catalyst

en: Find URIs in arbitrary text
es: Encuentra URI en texto arbitrario

en: Perl extension interface for libcurl
es: Extensión de interfaz Perl para libcurl

en: Web browsing in a Perl object
es: Explorador web dentro de un objeto Perl

en: Parse feeds in Python
es: Interpreta novedades para Python

en: HTML5 parsing library
es: Biblioteca interpretando HTML5

en: Application container server
es: Aplicación contenedora de servicio

en: Command-line JSON processor
es: Procesador mandato lineal JSON

en: Single file web server
es: Fichero web simple de servidor

en: Build system for the Netsurf project
es: Sistema compilador para proyecto Netsurf

en: Parser building library
es: Interpretador construyendo biblioteca

en: HTML5 compliant parsing library
es: Biblioteca interpretando HTML5 completo

en: String internment library
es: Biblioteca de cadena interna

en: CSS parser and selection library
es: Intérprete CSS y selección de biblioteca

en: Implementation of the W3C DOM
es: Implementación de DOM W3C

en: Library for parsing SVG files
es: Biblioteca para interpretar ficheros SVG

en: Decoding library for BMP and ICO files
es: Descodificando biblioteca para ficheros BMP e ICO

en: Decoding library for GIF files
es: Biblioteca descodificante para ficheros GIF

en: Utility library for NetSurf
es: Biblioteca utilitaria para NetSurf

en: Generate JavaScript to DOM bindings
es: Genera JavaScript para enlaces DOM

en: Web browser
es: Explorador web

en: Unix command line interface to the www
es: Interfaz Unix de mandato lineal para www

en: Simple static web server
es: Servicio web estático simple

en: Analyze Web server logs in real time
es: Analiza boletines de servicios Web en tiempo real

en: Internet services daemon
es: Demonio de servicios de Internet

en: HTML Tidy with HTML5 support
es: HTML Tidy con apoyo HTML5

en: Webserver with focus on security
es: Servidor web centrado en seguridad

en: HTTP request and response service
es: Petición HTTP y respuesta de servicio

en: HTTP request/response parser for C
es: Petición/respuestas HTTP interpretadas para C

en: HTTP client mock for Python
es: Cliente mofa HTTP para Python

en: Output JSON from a shell
es: Salida JSON desde una shell

en: Command-line interface to archive.org
es: Interfaz de mandato lineal para archive.org

en: Universal Binary JSON encoder/decoder
es: Codificador/decodificador JSON Binario Universal

en: Java Servlet, JavaServer Pages, Java Expression Language and Java
    WebSocket
es: Java Servlet, JavaServer Pages, Java Expression Language y Java
    WebSocket

en: Helper classes for jetty tests
es: Clases ayudante para pruebas Jetty

en: Utility classes for Jetty
es: Clases utilidad para Jetty

en: Jetty :: IO Utility
es: Utilidad Jetty :: E/S

en: Jetty :: Http Utility
es: Utilidad Jetty :: Http

en: Jetty :: JMX Management
es: Gestión Jetty :: JMX

en: Jetty security infrastructure
es: Infraestructura segura Jetty

en: Jetty Servlet Container
es: Contenedor Servicios Jetty

en: Validate HTML
es: Validar HTML

en: (X)HTML validation in a Perl object
es: Validación (X)HTML dentro de objeto Perl

en: Speex processing library
es: Biblioteca de procesamiento Speex

en: Cross platform audio library
es: Plataforma de biblioteca de sonido cruzada

en: Free lossless audio codec
es: Código de sonido sin pérdida libre

en: Karaoke and text codec for embedding in ogg
es: Karaoke y código textual para empotrar en ogg

en: Ogg vorbis tools
es: Herramientas Ogg Vorbis

en: Versatile audio codec
es: Código de sonido versátil

en: Command line utilities to encode, inspect, and decode .opus files
es: Utilidades de línea de mandato para codificar, inspeccionar y decodificar ficheros .opus

en: Streaming media server
es: Medio por flujo del servidor
