guix-packages 1.0.0-pre3 - en to da translation catalogue (601 entries)

en: Word processing program
da: Tekstbehandlingsprogram

note: TRANSLATORS: Dear translator, We would like to inform you that package descriptions may occasionally include Texinfo markup.  Texinfo markup looks like "@code{rm -rf}", "@emph{important}", etc.  When translating, please leave markup as is.
en: AbiWord is a word processing program.  It is rapidly
    becoming a state of the art word processor, with lots of features useful for
    your daily work, personal needs, or for just some good old typing fun.
da: AbiWord er et tekstbehandlingsprogram. Det bliver med stor hastighed
    en vigtig komponent indenfor tekstbehandling, med en masse funktioner, 
    som kan bruges i dit daglige arbejde, personlige behov, eller bare
    god gammeldags skrivning.

en: Spell checker
da: Stavekontrol

en: Aspell is a spell-checker which can be used either as a library or as
    a standalone program.  Notable features of Aspell include its full support of
    documents written in the UTF-8 encoding and its ability to use multiple
    dictionaries, including personal ones.
da: Aspell er en stavekontrol, som kan bruges enten som et bibliotek eller
    som et uafhængigt program. Vigtige funktioner i Aspell inkluderer dets
    fulde understøttelse af dokumenter skrivet i UTF-8-kodning og dets evne
    til at bruge flere ordbøger, inklusive personlige.

en: This package provides a dictionary for the GNU Aspell spell checker.
da: Denne pakke tilbyder en ordbog for stavekontrollen GNU Aspell.

en: This package provides a dictionary for the Hunspell spell-checking
    library.
da: Denne pakke tilbyder en ordbog for stavekontrolbiblioteket Hunspell.

en: Hunspell dictionary for English
da: Hunspell-ordbog for engelsk

en: Hunspell dictionary for Australian English
da: Hunspell-ordbog for australsk engelsk

en: Hunspell dictionary for Canadian English
da: Hunspell-ordbog fro canadisk-engelsk

en: Hunspell dictionary for British English, with -ise endings
da: Hunspell-ordbog for britisk engelsk, med -ise-endelser

en: Hunspell dictionary for British English, with -ize endings
da: Hunspell-ordbog for britisk engelsk, med ize-endelser

en: Hunspell dictionary for United States English
da: Hunspell-ordbog for amerikansk engelsk

en: Realtime modular synthesizer and effect processor
da: Modulopbygget synthesizer og effektprocessor

en: AlsaModularSynth is a digital implementation of a classical analog
    modular synthesizer system.  It uses virtual control voltages to control the
    parameters of the modules.  The control voltages which control the frequency
    e.g. of the VCO (Voltage Controlled Oscillator) and VCF (Voltage Controlled
    Filter) modules follow the convention of 1V / Octave.
da: AlsaModularSynth er en digital implementering af et klassisk analogt
    modulopbygget synthesizersystem. Det bruger virtuelle kontrolspændinger til
    at kontrollere parametrene for modulerne. Kontrolspændingerne der kontrollerer
    frekvensen f.eks. for VCO'en (Voltage Controlled Oscillator) og VCF-modulerne
    (Voltage Controlled Filter) følger konventionen for 1V/Octave.

en: Digital audio workstation
da: Digital lydarbejdsstation

en: Software for recording and editing sounds
da: Program til at optage og redigere lyde

en: Pitch-correction LADSPA audio plugin
da: Tonehøjdekorrektion LADSPA-lydudvidelsesmodul

en: Audio plug-in pack for LV2 and JACK environments
da: Lydudvidelsesmpakke for LV2- og JACK-miljøer

en: LV2 plugins for live use
da: LV2-udvidelsesmoduler for live brug

en: SWH plugins in LV2 format
da: SWH-udvidelsesmoduler i LV2-format

en: Sound and music computing system
da: Lyd- og musikberegningsystem

en: C++ wrapper around the ALSA API
da: C++-omslag omkring ALSA API'en

en: clalsadrv is a C++ wrapper around the ALSA API simplifying access to
    ALSA PCM devices.
da: Clalsadrv er et C++-omslag omkring ALSA API'en, der forenkler adgang til
    ALSA PCM-enheder.

en: LADSPA stereo width plugin
da: LADSPA-stereo med udvidelsesmodul

en: This package provides a LADSPA plugin to manipulate the stereo width of
    audio signals.
da: Denne pakke tilbyder et LADSPA-udvidelsesmodul til at manipulere stereodyben
    for lydsignaler.

en: LADSPA plugin for synthesizer oscillators
da: LADSPA-udvidelsesmodul for synthesizeroscillatorer

en: This package provides a LADSPA plugin for a Wah effect with envelope
    follower.
da: Denne pakke tilbyder et LADSPA-udvidelsesmodul for wn Wah-effekt med
    kuvertfølger.

en: This package provides a LADSPA plugin for a stereo reverb effect.
da: Denne pakke tilbyder et LADSPA-udvidelsesmodul for en stereo reverb-effekt.

en: SoundFont synthesizer
da: SoundFont-synthesizer

en: Signal processing language
da: Signalbehandlingssprog

en: Faust is a programming language for realtime audio signal processing.
da: Faust er et programmeringssprog for behandling af lydsignaler i realtid.

en: Bindings for PortAudio v19
da: Bindinger for PortAudio v19

en: This package provides bindings for PortAudio v19, the
    cross-platform audio input/output stream library.
da: Denne pakke tilbyder bindinger for PortAudio v19,
    lydinddata/uddata-udsendelsesbiblioteket for flere platforme.

en: Python bindings for liblo
da: Pythonbindinger for liblo

en: Library to simplify use of LV2 plugins in applications
da: Bibliotek til at forenkle bruge af LV2-udvidelsesmoduler i programmer

en: LV2 port of the mda Piano plugin
da: LV2-port af mda Piano-udvidelsesmodulet

en: An LV2 port of the mda Piano VSTi.
da: En LV2-port af mda Piano VSTi.

en: LV2 port of the mda EPiano plugin
da: LV2-port af mda EPiano-udvidelsesmodulet

en: An LV2 port of the mda EPiano VSTi.
da: En LV2-port af mda EPiano VSTi.

en: C++ libraries for LV2 plugins
da: C++-biblioteker for LV2-udvidelsesmoduler

en: Free implementation of OpenAL's ALUT standard
da: Fri implementering af OpenAL's ALUT-standard

en: freealut is the OpenAL Utility Toolkit.
da: freealut er OpenAL Utility Toolkit.

en: Portable C audio library
da: Flytbart C-lydbibliotek

en: The Portable C Audio Library (pcaudiolib) provides a C@tie{}API to
    different audio devices such as ALSA or PulseAudio.
da: Portable C Audio Library (pcaudiolib) tilbyder en C@tie{}API til
    andre lydenheder såsom ALSA eller PulseAudio.

en: Synthesis engine and programming language
da: Syntesemotor og programmeringssprog

en: Tool to adjust loudness of media files
da: Værktøj til at justere lydstyrken for mediefiler

en: GSM 06.10 lossy speech compression library
da: GSM 06.10-talekomprimeringsbibliotek uden kvalitetestab

en: ALSA wrappers for Python
da: ALSA-omslag for Python

en: Sound editor
da: Lydredigeringsprogram

en: XAudio reimplementation
da: XAudio-reimplementering

en: FAudio is an XAudio reimplementation that focuses solely on
    developing fully accurate DirectX Audio runtime libraries.
da: FAudio e ren XAudio-reimplementering, der alene fokuserer på
    at udvikle helt præcise DirectX Audio-kørselstidsbiblioteker.

en: Encrypted backup using rsync algorithm
da: Krypteret sikkerhedskopiering via brug af rsync-algoritmen

en: Duplicity backs up directories by producing encrypted tar-format volumes
    and uploading them to a remote or local file server.  Because duplicity uses
    librsync, the incremental archives are space efficient and only record the
    parts of files that have changed since the last backup.  Because duplicity
    uses GnuPG to encrypt and/or sign these archives, they will be safe from
    spying and/or modification by the server.
da: Duplicity laver sikkerhedskopier af mapper ved at fremstille krypterede
    arkiver i tar-format og overføre dem til en ekstern eller en lokal filserver.
    Da Duplicity bruger librsync, er de trinvist opbyggede arkiver pladseffektive
    og indeholder kun dele af filerne som har ændret sig siden sidste 
    sikkerhedskopiering. Da Duplicity bruger GnuPG til at kryptere og/eller
    underskrive disse arkiver, så vil de være sikret mod spionage og/eller
    ændring af serveren.

en: File verification and repair tools
da: Filverifikantion og reparationsværktøjer

en: Simple incremental backup tool
da: Simpelt værktøj til trinvis sikkerhedskopiering

en: Hdup2 is a backup utility, its aim is to make backup really simple.  The
    backup scheduling is done by means of a cron job.  It supports an
    include/exclude mechanism, remote backups, encrypted backups and split
    backups (called chunks) to allow easy burning to CD/DVD.
da: Hdup2 er et redskab til sikkerhedskopiering, dets formål er at gøre
    sikkerhedskopiering meget simpel. Planlægningen udføres af et cronjob.
    Der understøttes en inkluder/ekskluder mekanisme, eksterne
    sikkerhedskopier, krypterede sikkerhedskopier og opdelte sikkerhedskopier
    (kaldt klumper) så der nemt kan brændes til cd/dvd.

en: Multi-format archive and compression library
da: Arkiv- og komprimeringsbibliotek for flere formater

en: Libarchive provides a flexible interface for reading and writing
    archives in various formats such as tar and cpio.  Libarchive also supports
    reading and writing archives compressed using various compression filters such
    as gzip and bzip2.  The library is inherently stream-oriented; readers
    serially iterate through the archive, writers serially add things to the
    archive.  In particular, note that there is currently no built-in support for
    random access nor for in-place modification.
da: Libarchive tilbyder en fleksibel grænseflade for læsning og skrivning
    af arkiver i forskellige formater såsom tar og cpio. Libarchive understøtter
    også læsning og skrivning af arkiver komprimeret via diverse komprimeringsfiltre såsom
    gzip og bzip2, Biblioteket er indbygget strømorienteret; læsere løber
    serielt igennem arkiver, skrivere tilføjer serielt ting til arkivet.
    Bemærk venligst at der i øjeblikket ikke er indbygget understøttelse
    for vilkårlig vilkårlig adgang eller for direkte modifikation i arkivet.

en: Provide a list of files to backup
da: Tilbyder en liste af filer til sikkerhedskopiering

en: Rdup is a utility inspired by rsync and the plan9 way of doing backups.
    Rdup itself does not backup anything, it only print a list of absolute
    file names to standard output.  Auxiliary scripts are needed that act on this
    list and implement the backup strategy.
da: Rdup er et redskab inspireret af måden som rsync og plan9 udfører
    sikkerhedskopier. Rdup laver ikke selv nogle sikkerhedskopier, programmet
    udskriver kun en liste over absolutte filnavne til standardud. Andre
    skripter er krævet til for det videre arbejde med denne liste og
    implementering af sikkerhedskopistrategien.

en: Tar-compatible archiver
da: Tar-kompatibelt arkivprogram

en: Btar is a tar-compatible archiver which allows arbitrary compression and
    ciphering, redundancy, differential backup, indexed extraction, multicore
    compression, input and output serialisation, and tolerance to partial archive
    errors.
da: Btar er et tar-kompatibelt arkivprogram, som tillader arbitrær komprimering
    og krypteringsalgoritmer, redundans, differentil sikkerhedskopiering, 
    indekseret udtrækning, komprimering med flere kerner, inddata- og uddata-
    serialisering, og tolerance for delvise arkivfejl.

en: Local/remote mirroring+incremental backup
da: Lokal/ekstern spejlning+trinvis sikkerhedskopiering

en: Rdiff-backup backs up one directory to another, possibly over a network.
    The target directory ends up a copy of the source directory, but extra reverse
    diffs are stored in a special subdirectory of that target directory, so you
    can still recover files lost some time ago.  The idea is to combine the best
    features of a mirror and an incremental backup.  Rdiff-backup also preserves
    subdirectories, hard links, dev files, permissions, uid/gid ownership,
    modification times, extended attributes, acls, and resource forks.  Also,
    rdiff-backup can operate in a bandwidth efficient manner over a pipe, like
    rsync.  Thus you can use rdiff-backup and ssh to securely back a hard drive up
    to a remote location, and only the differences will be transmitted.  Finally,
    rdiff-backup is easy to use and settings have sensible defaults.
da: Rdiff-backup laver sikkerhedskopiering af en mappe til en anden, eventuelt
    over et netværk. Målmappen slutter som en kopi af kildemappen, men ekstra
    tilbageføringsforskelsfiler lagres i en speciel undermappe af den
    målmappe, så du kan stadig gendanne filer mistet for noget tid siden.
    Ideen er at kombinere de bedste funktioner i et spejl og en trinvis
    sikkerhedskopiering. Rdiff-backup bevarer også undermapper, hårde
    henvisninger, udviklingsfiler, tilladelser, uid/gid ejerskab, 
    ændringstidspunkt, udvidede attributter, acl'er og ressourceforgreninger.
    Rdiff-backup kan også fungere på en effektiv måde i forhold til båndbredde
    over en datakanal, såsom rsync. Du kan derfor bruge rdiff-backup og ssh til
    sikkert at lave sikkerhedskopiering af en harddisk op til en ekstern
    placering og kun forskellene vil blive overført. Endelig er rdiff-backup
    nem at bruge og startopsætningen er lavet med fornuftige standarder.

en: Hello, GNU world: An example GNU package
da: Hej, GNU-verden: Et eksempel på en GNU-pakke

en: GNU Hello prints the message "Hello, world!" and then exits.  It
    serves as an example of standard GNU coding practices.  As such, it supports
    command-line arguments, multiple languages, and so on.
da: GNU Hello udskriver beskeden »Hej verden!« og stopper så. Det
    fungerer som et eksempel på gængse GNU-kodningspraksisser. Som
    sådan understøtter programmer parametre på kommandolinjen, flere
    sprog og så videre.

en: Print lines matching a pattern
da: Udskriv linjer der matcher et mønster

en: grep is a tool for finding text inside files.  Text is found by
    matching a pattern provided by the user in one or many files.  The pattern
    may be provided as a basic or extended regular expression, or as fixed
    strings.  By default, the matching text is simply printed to the screen,
    however the output can be greatly customized to include, for example, line
    numbers.  GNU grep offers many extensions over the standard utility,
    including, for example, recursive directory searching.
da: Grep er et værktøj til at finde tekst inden i filer. Tekst findes
    af et matchende mønster tilbudt af brugeren i en eller flere filer.
    Mønsteret kan stadig tilbydes som et grundlæggende elelr udvidet
    regulært udtryk, eller som faste strenge. Som standard bliver den
    matchende tekst skrevet til skærmen, resultatet kan dog tilpasses
    på mange områder, for eksempel for inkludering af linjeantal. GNU
    grep tilbyder mange udvidelser i forhold til standardredskabet,
    inklusiv rekursiv mappesøgning.

en: Stream editor
da: Strømredigeringsprogram

en: Sed is a non-interactive, text stream editor.  It receives a text
    input from a file or from standard input and it then applies a series of text
    editing commands to the stream and prints its output to standard output.  It
    is often used for substituting text patterns in a stream.  The GNU
    implementation offers several extensions over the standard utility.
da: Sed er et ikkeinteraktivt redigeringsprogram for tekststrømme. Det
    modtager en tekst fra en fil eller fra standardind og anvender så en serie af tekstredigeringskommandoer til strømmen og udskriver
    resultatet til standardud. Det bruges ofte til søg og erstat af
    tekstmønster i en strøm. GNU-implementeringen tilbyder flere
    udvidelser i forhold til standardredskabet.

en: Managing tar archives
da: Håndtering af tar-arkiver

en: Tar provides the ability to create tar archives, as well as the
    ability to extract, update or list files in an existing archive.  It is
    useful for combining many files into one larger file, while maintaining
    directory structure and file information such as permissions and
    creation/modification dates.  GNU tar offers many extensions over the
    standard utility.
da: Tar tilbyder evnen til at oprette tar-arkiver, samt muligheden
    for at udtrække, opdatere eller vise filer i et eksisterende arkiv.
    Det er nyttigt for kombinering af mange filer til en større fil, mens
    mappestruktur og filinformation såsom rettigheder og oprettelse/ændrings-
    datoer bevares. GNU tar tilbyder mange udvidelser over standardredskabet.

en: Apply differences to originals, with optional backups
da: Anvend forskelle på originaler, med valgfri sikkerhedskopiering

en: Patch is a program that applies changes to files based on differences
    laid out as by the program "diff".  The changes may be applied to one or more
    files depending on the contents of the diff file.  It accepts several
    different diff formats.  It may also be used to revert previously applied
    differences.
da: Patch er et program, som udfører ændringer på filer baseret på forskelle
    skabt af programmet »diff«. Ændringerne kan anvendes på en eller flere
    filer afhængig af indholder for diff-filen. Programmet accepterer flere
    forskellige diff-formater. Det kan også bruges til at tilbageføre
    tidligere anvendte forskelle.

en: Comparing and merging files
da: Sammenligning og sammenføjning af filer

en: GNU Diffutils is a package containing tools for finding the
    differences between files.  The "diff" command is used to show how two files
    differ, while "cmp" shows the offsets and line numbers where they differ.
    "diff3" allows you to compare three files.  Finally, "sdiff" offers an
    interactive means to merge two files.
da: GNU Diffutils er en pakke, der indeholder værktøjer til at finde
    forskellene mellem filer. Kommandoen »diff« bruges til at vise hvordan to
    filer er forskellige, mens »cmp« viser forskydningen og linjeantallet, hvor
    de er forskellige. »diff3« giver dig mulighed for at sammenligne tre filer.
    Endelig tilbyder »sdiff« en interaktiv måde at sammenføje to filer.

en: Operating on files matching given criteria
da: Operation på filer der matcher angivne kriterier

en: Findutils supplies the basic file directory searching utilities of the
    GNU system.  It consists of two primary searching utilities: "find"
    recursively searches for files in a directory according to given criteria and
    "locate" lists files in a database that match a query.  Two auxiliary tools
    are included: "updatedb" updates the file name database and "xargs" may be
    used to apply commands with arbitrarily long arguments.
da: Findutils indeholder de grundlæggende søgeredskaber til filmapper for
    GNU-systemet. Det består af to primære søgeredskaber: »find« søger
    rekursivt efter filre i en mappe jævnfør angivne kriterier og
    »locate« viser filer i en database som matcher en forespørgsel. To
    ekstra værktøjer er inkluderet: »updatedb« opdaterer filnavnsdatabasen
    og »xargs« kan bruges til at anvende kommandoer med arbitrært lange argumenter.

en: Core GNU utilities (file, text, shell)
da: Core GNU-redskaber (file, text, shell)

en: Remake files automatically
da: Gendan filer automatisk

en: Make is a program that is used to control the production of
    executables or other files from their source files.  The process is
    controlled from a Makefile, in which the developer specifies how each file is
    generated from its source.  It has powerful dependency resolution and the
    ability to determine when files have to be regenerated after their sources
    change.  GNU make offers many powerful extensions over the standard utility.
da: Make er et program, som bruges til at kontrollere produktionen af
    kørbare filer eller andre filer fra deres kildefiler. Processen er
    kontrolleret fra en Makefile, hvori udvikleren specificerer hvordan
    hver fil oprettes fra dets kilde. Programmet har funktionsrige
    afhængighedsopløsning og evnen til at afgøre hvornår filer skal
    gendannes efter at deres kilder har ændret sig. GNU make tilbyder
    mange funktionsrige udvidelser der ligger udover standardredskabet.

en: Binary utilities: bfd gas gprof ld
da: Binære redskaber: bfd gas gprof ld

en: Character set conversion library
da: Bibliotek til konvertering af tegnsæt

en: BitTorrent library of rtorrent
da: BitTorrent-bibliotek for rtorrent

en: Utility for parallel downloading files
da: Redskab for parallel overførsel af filer

en: Utility to create BitTorrent metainfo files
da: Redskab til at oprette BitTorrent-metainfofiler

en: Zip Compression library
da: Zip-komprimeringsbibliotek

en: Minizip is a minimalistic library that supports compressing,
    extracting and viewing ZIP archives.  This version is extracted from
    the @code{zlib} source.
da: Minizip er et minimalistisk bibliotek, som understøtter komprimering,
    udtrækning og visning af ZIP-arkiver. Denne version er udtrækket fra
    kilden @code{zlib}.

en: Replacement for Sun's 'jar' utility
da: Erstatning for Suns redskab »jar«

en: C library for manipulating POSIX tar files
da: C-bibliotek til at manipulere POSIX-tar-filer

en: Compress or expand files
da: Komprimer eller udvid filer

en: Command-line file archiver with high compression ratio
da: Filarkivprogram for kommandolinjen med høje komprimeringsforhold

en: Compression and file packing utility
da: Komprimerings- og filpakningsredskab

en: Library for accessing zip files
da: Bibliotek til at tilgå zip-filer

en: ZZipLib is a library based on zlib for accessing zip files.
da: ZZipLib er et bibliotek baseret på zlib for adgang til zip-filer.

en: C library for reading, creating, and modifying zip archives
da: C-bibliotek til at læse, oprette og ændre zip-arkiver

en: Universal tool to manage file archives of various types
da: Universelt værktøj til at håndtere filarkiver af diverse typer

en: Lzip data compression C library
da: Lzip-datakomprimerings-C-bibliotek

en: Portable lossless data compression library
da: Flytbart bibliotek til datakomprimering uden kvalitetstab

en: Compression tool for executables
da: Komprimeringsværktøj for kørbare filer

en: Utility for dumping and restoring ElasticSearch indexes
da: Redskab til at dumpe og gendanne ElasticSearch-indeks

en: Create a DBIx::Class::Schema based on a database
da: Opret et DBIx::Class::Schema baseret på en database

en: DBI PostgreSQL interface
da: DBI PostgreSQL-grænseflade

en: This package provides a PostgreSQL driver for the Perl5
    @dfn{Database Interface} (DBI).
da: Denne pakke tilbyder en PostgreSQL-driver for Perl5-
    @dfn{Database Interface} (DBI).

en: DBI MySQL interface
da: DBI MySQL-grænseflade

en: This package provides a MySQL driver for the Perl5
    @dfn{Database Interface} (DBI).
da: Denne pakke tilbyder en MySQL-driver for Perl5-
    @dfn{Database Interface} (DBI).

en: SQlite interface for Perl
da: SQlite-grænseflade for Perl

en: Generate SQL from Perl data structures
da: Opret SQL fra Perldatastrukturer

en: Data source abstraction library
da: Abstraktionsbibliotek for datakilde

en: WiredTiger bindings for GNU Guile
da: WiredTiger-bindinger for GNU Guile

en: This package provides Guile bindings to the WiredTiger ``NoSQL''
    database.
da: Denne pakke tilbyder Guilebindinger til WiredTiger »NoSQL«-databasen
    .

en: Perl5 access to Berkeley DB version 1.x
da: Perl5-adgang til Berkeley DB version 1.x

en: The DB::File module provides Perl bindings to the Berkeley DB version 1.x.
da: DB::File-modulet tilbyder Perlbindinger til Berkeley DB version 1.x.

en: C++ connector for PostgreSQL
da: C++-forbindelse for PostgreSQL

en: Database abstraction library
da: Abstraktionsbibliotek for database

en: Various utility functions for SQLAlchemy
da: Diverse redskabsfunktioner for SQLAlchemy

en: Python PostgreSQL adapter
da: Python PostgreSQL-adapter

en: psycopg2 is a thread-safe PostgreSQL adapter that implements DB-API
    2.0.
da: psycopg2 er en trådsikker PostgreSQL-adapter som implementerer DB-API
    2.0.

en: SQLAlchemy schema displayer
da: SQLAlchemy-skemaviser

en: This package provides a Python interface to the Redis key-value store.
da: Denne pakke tilbyder en Pythongrænseflade til Redis' nøgle-værdi-lager.

en: Simple job queues for Python
da: Simple jobkøer for Python

en: Python bindings for Apache Arrow
da: Pythonbindinger for Apache Arrow

en: Security-oriented fuzzer
da: Sikkerhedsorienteret fuzzer

en: Retro platform game
da: Retroplatformsspil

en: Tron clone in 3D
da: Tronklon i 3D

en: Puzzle/platform game
da: Puslespil/platformsspil

en: Backgammon game
da: Backgammonspil

en: The GNU backgammon application (also known as "gnubg") can
    be used for playing, analyzing and teaching the game.  It has an advanced
    evaluation engine based on artificial neural networks suitable for both
    beginners and advanced players.  In addition to a command-line interface, it
    also features an attractive, 3D representation of the playing board.
da: GNU backgammon-programmet (også kendt som »gnubg«) kan bruges til at
    spille, analysere og undervise i spillet Backgammon. Det har en avanceret
    evalueringsmotor baseret på kunstige neurale netværk egnet for både begyndere
    og avancerede spillere. Udover grænsefladen for kommandolinjen har
    spillet også en attraktiv 3D-repræsentation af brættet.

en: 3d Rubik's cube game
da: 3D Rubiks terning

en: The game of Shogi (Japanese chess)
da: Spillet Shogi (japansk skak)

en: Tetris clone based on the SDL library
da: Tetrisklon baseret på SDL-biblioteket

en: Version of the classic 3D shoot'em'up game Doom
da: Version af det klassiske 3D-skydespil Doom

en: PrBoom+ is a Doom source port developed from the original PrBoom project.
da: PrBoom+ er en Doom-kildeport udviklet fra det oprindelige PrBoom-projekt.

en: Action platformer game
da: Platformsspil

en: ReTux is an action platformer loosely inspired by the Mario games,
    utilizing the art assets from the @code{SuperTux} project.
da: ReTux er et platformspil løst inspireret af Mariospillene,
    der udnytter grafikken fra projektet @code{SuperTux}.

en: User interface for gnushogi
da: Brugergrænseflade for gnushogi

en: A graphical user interface for the package @code{gnushogi}.
da: En grafisk brugerflade for pakken @code{gnushogi}.

en: GNU/Linux port of the indie game "l'Abbaye des Morts"
da: GNU/Linux-port af indiespillet »l'Abbaye des Morts«

en: Lemmings clone
da: Lemmingsklon

en: Simulate the display from "The Matrix"
da: Simuler skærmen fra »The Matrix«

en: Full chess implementation
da: Fuld skakimplementering

en: Game data for GNU Freedink
da: Spildata for GNU Freedink

en: This package contains the game data of GNU Freedink.
da: Denne pakke indeholder spildataen for GNU Freedink.

en: Front-end for managing and playing Dink Modules
da: Brugerflade til at håndtere og spille Dinkmoduler

en: DFArc makes it easy to play and manage the GNU FreeDink game
    and its numerous D-Mods.
da: DFarc gør det nemt at spille og håndtere GNU FreeDink-spillet
    og dets utallige D-Mod'er.

en: Graphical user interface for chess programs
da: Grafisk brugerflade for skakprogrammer

en: 3D game engine written in C++
da: 3D-spilmotor skrevet i C++

en: 2D space shooter
da: 2D-rumskyder

en: Curses Implementation of the Glk API
da: Curses-implementering af Glk-API'en

en: Interpreter for Glulx VM
da: Fortolker for Glulx VM

en: Play the game of Go
da: Spil Go

en: Dedicated @emph{Battle for Wesnoth} server
da: Dedikeret @emph{Battle for Wesnoth}-server

en: This package contains a dedicated server for @emph{The
    Battle for Wesnoth}.
da: Denne pakke indeholder en dedikeret server for @emph{The
    Battle for Wesnoth}.

en: Pinball simulator
da: Pinball-simulator

en: Board game inspired by The Settlers of Catan
da: Brætspil inspireret af The Settlers of Catan

en: Arena shooter derived from the Cube 2 engine
da: Arenaskydespil afledt fra Cube 2-motoren

en: 2D scrolling shooter game
da: 2D-rullende skydespil

en: Configure Tux Paint
da: Konfigurer Tux Paint

en: Tux Paint Config is a graphical configuration editor for Tux Paint.
da: Tux Paint Config er et grafisk redigeringsprogram til konfigurationen for Tux Paint.

en: 2D platformer game
da: 2D-platformsspil

en: MUD client
da: MUD-klient

en: Programming game
da: Programmeringsspil

en: Data files for MegaGlest
da: Datafiler for MegaClest

en: This package contains the data files required for MegaGlest.
da: Denne pakke indeholder spildataene krævet for MegaGlest.

en: 3D puzzle game
da: 3D-puslespil

en: 2D retro multiplayer shooter game
da: 2D-retro skydespil for flere spillere

en: Abstract puzzle game
da: Abstrakt 3D-puslespil

en: Puzzle game
da: Puslespil

en: Multiplayer Doom port
da: Doomport for flere spillere

en: Odamex is a modification of the Doom engine that
    allows players to easily join servers dedicated to playing Doom
    online.
da: Odamex er en ændring af Doommotoren, der tillader spillere
    nemt at slutte sig til servere dedikeret til Doom på nettet.

en: Data files for Xonotic
da: Datafiler for Xonotic

en: Xonotic-data provides the data files required by the game Xonotic.
da: Xonotic-data indeholder spildataene krævet for spillet Xonotic.

en: Fast-paced first-person shooter game
da: Hurtigt skydespil

en: Game controller library
da: Spilcontrollerbibliotek

en: 2d action platformer game
da: 2D-platformsspil

en: Libraries for 3D simulations and games
da: Biblioteker til 3D-simuleringer og spil

en: Flight simulator
da: Flysimulator

en: GNU C++ standard library
da: GNU C++-standardbibliotek

en: Collection of subroutines used by various GNU programs
da: Samling af underrutiner brugt af diverse GNU-programmer

en: Tools and documentation for translation (used to build other packages)
da: Værktøjer og dokumentation for oversættelse (brugt til at bygge andre pakker)

en: Tools and documentation for translation
da: Værktøjer og dokumentation for oversættelse

en: Graph based image processing framework
da: Grafbaseret billedbehandlingsramme

en: Default brushes for MyPaint
da: Standardpensler for MyPaint

en: This package provides the default set of brushes for
    MyPaint.
da: Denne pakke indeholder standardsættet for pensler for
    MyPaint.

en: CD/DVD burning tool for Gnome
da: Cd/dvd-brændeværktøj for GNOME

en: Diagram creation for GNOME
da: Diagramoprettelse for GNOME

en: Library for accessing online service APIs
da: Bibliotek til at tilgå API'er for nettjenester

en: GObject-based library for handling and rendering XPS documents
da: GObject-baseret bibliotek til at håndtere og optegne XPS-dokumenter

en: Bootstrap GNOME modules built from Git
da: Bootstrap GNOME-moduler kompileret fra Git

en: Disk management utility for GNOME
da: Diskhåndteringsredskab for GNOME

en: Disk management utility for GNOME.
da: Diskhåndteringsredskab for GNOME.

en: Libraries for displaying certificates and accessing key stores
da: Biblioteker til at vise certifikater og tilgå nøglelagre

en: Daemon to store passwords and encryption keys
da: Dæmon til at lagre adgandskoder og krypteringsnøgler

en: GNOME icon theme
da: GNOME-ikontema

en: Icons for the GNOME desktop.
da: Ikoner for GNOME-skrivebordet.

en: Tango icon theme
da: Tango-ikontema

en: This is an icon theme that follows the Tango visual
    guidelines.
da: Dette er et ikontema, som følger de visuelle
    retningslinjer fra Tango.

en: Database of common MIME types
da: Database med gængse MIME-typer

en: CUPS administration tool
da: CUPS-administrationsværktøj

en: Freedesktop icon theme
da: Freedesktop-ikontema

en: Freedesktop icon theme.
da: Freedesktop-ikondtema.

en: GObject plugin system
da: GObject-udvidelsesmodulsystem

en: OpenGL extension to GTK+
da: OpenGL-udvidelse til GTK+

en: CSS2 parsing and manipulation library
da: CSS2-fortolknings- og manipuleringsbibliotek

en: Create trees of CORBA Interface Definition Language files
da: Opret træer for CORBA Interface Definition Language-filer

en: Bonobo is a framework for creating reusable components for
    use in GNOME applications, built on top of CORBA.
da: Bonobo er en ramme til at oprette genbrugelige komponenter til
    brug i GNOME-programmer, bygget oven på CORBA.

en: Store application preferences
da: Gem programpræferencer

en: Gconf is a system for storing application preferences.  It
    is intended for user preferences; not arbitrary data storage.
da: Gconf er et system til at lagre programpræferencer. Det
    er lavet for brugerpræferencer; ikke arbitrær datalager.

en: Access files and folders in GNOME applications
da: Tilgå filer og mapper i GNOME-programmer

en: Useful routines for building applications
da: Nyttige rutioner til at bygge programmer

en: The libgnome library provides a number of useful routines
    for building modern applications, including session management, activation of
    files and URIs, and displaying help.
da: Biblioteket libgnome tilbyder et antal nyttige rutiner
    til at bygge moderne programmer, inklusive sessionshåndtering, aktivering af
    filer og URI'er samt visning af hjælpetekster.

en: 2D drawing library
da: 2D-tegnebibliotek

en: C++ bindings to the GNOME Canvas library
da: C++-bindinger til GNOME Canvas-biblioteket

en: C++ bindings to the GNOME Canvas library.
da: C++-bindinger til GNOME Canvas-biblioteket.

en: Additional widgets for applications
da: Yderligere kontroller for programmer

en: Some user interface controls using Bonobo
da: Noger brugergrænsefladekontroller der bruger Bonobo

en: Spreadsheet application
da: Regnearkspårogram

en: Manage encryption keys and passwords in the GNOME keyring
da: Håndter krypteringsnøgler og adgangskoder i GNOME keyring

en: Virtual Terminal Emulator
da: Virtuel terminalemulator

en: Enhanced VTE terminal widget
da: Forbedret VTE-terminalkontrol

en: Remote desktop viewer for GNOME
da: Ekstern skrivebordsfremviser for GNOME

en: Vinagre is a remote display client supporting the VNC, SPICE
    and RDP protocols.
da: Vinagre er en ekstern skærmklient, der understøtter VNC-, SPICE-
    og RDP-protokollerne.

en: Low-level GNOME configuration system
da: GNOME-konfigurationssystem på lavt niveau

en: GLib-based HTTP Library
da: GLib-baseret HTTP-bibliotek

en: GObject bindings for "Secret Service" API
da: GObject-bindinger for »Secret Service«-API'en

en: Minesweeper game
da: Minestrygerspil

en: Japanese logic game
da: Japansk logikspil

en: Terminal emulator
da: Terminalemulator

en: GNOME text editor
da: GNOME-tesktredigeringsprogram

en: Color management service
da: Farvehåndteringstjeneste

en: System daemon for managing power devices
da: Systemdæmon til håndtering af strømenheder

en: GNOME settings daemon
da: GNOME-indstillingsdæmon

en: Library to parse and save media playlists for GNOME
da: Bibliotek til at fortolke og gemme medieafspilningslister for GNOME

en: API documentation browser for GNOME
da: API-dokumentationsbrowser for GNOME

en: OpenGL-based interactive canvas library
da: OpenGL-baseret interaktivt canvasbibliotek

en: OpenGL-based interactive canvas library GTK+ widget
da: OpenGL-baseret interaktivt canvasbibliotek GTK+-kontrol

en: Simple media player for GNOME based on GStreamer
da: Simpel medieafspiller for GNOME baseret på GStreamer

en: Totem is a simple yet featureful media player for GNOME
    which can read a large number of file formats.
da: Totem er en simpel men stadig funktionsrig medieafspiller for GNOME
    der kan læse et stort antal filformater.

en: Music player for GNOME
da: Musikafspiller for GNOME

en: Rhythmbox is a music playing application for GNOME.  It
    supports playlists, song ratings, and any codecs installed through gstreamer.
da: Rhythmbox er en musikafspiller for GNOME. Programmet understøtter
    afspilningslister, sangbedømmelser og alle kodninger installeret via gstreamer.

en: GNOME image viewer
da: GNOME-billedfremviser

en: GLib binding for libusb1
da: GLib-binding for libusb1

en: Document and image scanner
da: Dokument- og billedskanner

en: Web browser for GNOME
da: Internetbrowser for GNOME

en: Eolie is a new web browser for GNOME.  It features Firefox sync support,
    a secret password store, an adblocker, and a modern UI.
da: Eolie er en ny internetbrowser for GNOME. Den har Firefox-
    synkroniseringsunderstøttelse, et hemmeligt lager for adgangskoder, en
    reklameblokering og en moderne brugerflade.

en: GNOME web browser
da: GNOME-internetbrowser

en: D-Bus debugger
da: D-Bus-fejlsøger

en: XSL stylesheets for Yelp
da: XSL-stilark for Yelp

en: Yelp documentation tools
da: Yelp-dokumentationsværktøjer

en: GObject collection library
da: GObject-samlingsbibliotek

en: Photo manager for GNOME 3
da: Billedhåndtering for GNOME 3

en: Graphical archive manager for GNOME
da: Grafisk arkivhåndtering for GNOME

en: Javascript bindings for GNOME
da: Javascript-bindinger for GNOME

en: While aiming at simplicity and ease of use, gedit is a
    powerful general purpose text editor.
da: Selv om den forsøger at være enkel og nem at bruge, så
    er gedit et funktionsrigt og alment tekstredigeringsprogram.

en: Display graphical dialog boxes from shell scripts
da: Vis grafiske dialogbokse fra skalskripter

en: File manager for GNOME
da: Filhåndtering for GNOME

en: Default MIME type associations for the GNOME desktop
da: MIME-typeassociatoner for GNOME-skrivebordet.

en: The GNU desktop environment
da: GNU-skrivebordsmiljøet

en: Desktop recording program
da: Skrivebordsoptagelsesprogram

en: GObject wrapper for libcanberra
da: GObject-omslag for libcanberra

en: Library for accessing SkyDrive and Hotmail
da: Bibliotek til at tilgå SkyDrive og Hotmail

en: GNOME's clock application
da: GNOME's urprogram

en: GNOME's calendar application
da: GNOME's kalenderprogram

en: GNOME's ToDo Application
da: GNOME's huskeseddelprogram

en: Customize advanced GNOME 3 options
da: Tilpas avancerede GNOME 3-indstillinger

en: Library to aggregate data about people
da: Bibliotek til at aggregere data om folk

en: GNOME keyboard configuration library
da: Konfigurationsbibliotek for GNOME-tastatur

en: Library for writing single instance applications
da: Bibliotek til at skrive enkel instans-programmer

en: Desktop calculator
da: Skrivebordslommeregner

en: Python client bindings for D-Bus AT-SPI
da: Pythonklientbindinger for D-Bus AT-SPI

en: This package includes a python client library for the AT-SPI D-Bus
    accessibility infrastructure.
da: Denne pakke indeholder et Pythonklientbibliotek for AT-SPI D-Bus-
    tilgængelighedsinfrastrukturen.

en: Screen reader for individuals who are blind or visually impaired
da: Skærmlæser for personer som er blinde eller har synsnedsættelse

en: Project management software for the GNOME desktop
da: Projekthåndteringsprogram for GNOME-skrivebordet

en: GNOME music playing application
da: GNOME's musikafspilningsprogram

en: Video effects for Cheese and other GNOME applications
da: Videoeffekter for Cheese og andre GNOME-programmer

en: GNOME hexadecimal editor
da: GNOME-hexadecimalt redigeringsprogram

en: The GHex program can view and edit files in two ways:
    hexadecimal or ASCII.  It is useful for editing binary files in general.
da: GHex-programmet kan vise og redigere filer på to måder:
    hexadecimal eller ASCII. Det er nyttigt til at redigere binære filer generelt.

en: SpiderMonkey is Mozilla's JavaScript engine written
    in C/C++.
da: SpiderMonkey er Mozillas JavaScript-motor skrevet
    i C/C++.

en: 2D graphics library (with X11 support)
da: 2D-grafikbibliotek (med X11-understøttelse)

en: OpenType text shaping engine
da: OpenType-tekstformningsmotor

en: HarfBuzz is an OpenType text shaping engine.
da: HarfBuzz er et OpenType-tekstformningsmotor.

en: Create SVG or PDF presentations in Guile
da: Opret SVG- eller PDF-præsentationer i Guile

en: Guile interface for GTK+ programming for GNOME
da: Guile brugerflade til GTK+-programmering for GNOME

en: C++ bindings to the Cairo 2D graphics library
da: C++-bindinger til CAiro 2D-grafikbiblioteket

en: C++ interface to the Pango text rendering library
da: C++-grænseflade til tekstoptegningsbiblioteket Pango

en: C++ interface to the GTK+ 'GtkTextView' widget
da: C++-grænseflade til  GTK+ »GtkTextView«-kontrollen

en: Python bindings for cairo
da: Pythonbindinger for cairo

en: Pycairo is a set of Python bindings for the Cairo graphics library.
da: Pycairo er et sæt af Pythonbindinger for grafikbiblioteket Cairo.

en: Perl interface to the cairo 2d vector graphics library
da: Perlgrænseflade til cairo 2D-vektorgrafikbiblioteket

en: Perl interface to the 2.x series of the Gimp Toolkit library
da: Perlgrænseflade til 2.x-serien for Gimp Toolkit-biblioteket

en: GTK+ dialog boxes for shell scripts
da: GTK+-dialogbokse for skalskripter

en: Line editing support for GNU Guile
da: Understøttelse af linjeredigering for GNU Guile

en: JSON module for Guile
da: JSON-modul for Guile

en: Access SQLite databases from Guile
da: Tilgå SQLite-databaser fra Guile

en: This package provides Guile bindings to the SQLite database system.
da: Denne pakke tilbyder Guilebindinger til SQLite-databasesystemet.

en: Guile bindings for libgit2
da: Guilebindinger for libgit2

en: This package provides Guile bindings to libgit2, a library to
    manipulate repositories of the Git version control system.
da: Denne pakke tilbyder Guilebindinger til libgit2, et bibliotek
    til at manipulere arkiver i versionskontrolsystemet Git.

en: Create, edit, compose, or convert bitmap images
da: Opret, rediger, komponer eller konverter bitmap-billeder

en: Perl interface to ImageMagick
da: Perlgrænseflade til ImageMagick

en: Library for handling PNG files
da: Bibliotek for håndtering af PNG-filer

en: APNG patch for libpng
da: APNG-rettelse for libpng

en: Utility to compress PNG files
da: Redskab til at komprimere PNG-filer

en: Pretty small png library
da: Meget lille png-bibliotek

en: Library for handling JPEG files
da: Bibliotek for håndtering af JPEG-filer

en: Implementation of the JPEG XR standard
da: Implementering af JPEG XR-standarden

en: Optimize JPEG images
da: Optimer JPEG-billeder

en: Library for handling Mac OS icns resource files
da: Bibliotek for håndtering af Mac OS-ikonressourcefiler

en: Library for handling TIFF files
da: Bibliotek for håndtering af TIFF-filer

en: Library and tools for image processing and analysis
da: Bibliotek og værktøjer for billedbehandling og analyse

en: Tools and library for working with GIF images
da: Værktøjer og bibliotek for arbejde med GIF-billeder

en: GIF decompression library
da: GIF-dekomprimeringsbibliotek

en: libungif is the old GIF decompression library by the GIFLIB project.
da: libungif er det gamle GIF-dekomprimeringsbibliotek af GIFLIB-projektet.

en: Loading, saving, rendering and manipulating image files
da: Indlæs, gem, optegn og manipuler billedfiler

en: Wrapper library for imlib2
da: Omslagsbibliotek for imlib2

en: Library for handling popular graphics image formats
da: Bibliotek til håndtering af populære grafiske billedformater

en: C interface to the VIGRA computer vision library
da: C-grænseflade til VIGRA-computervisionbiblioteket

en: Lossless and lossy image compression
da: Billedkomprimering med og uden kvalitetetstab

en: Library for handling MNG files
da: Bibliotek for håndtering af MNG-filer

en: Libmng is the MNG (Multiple-image Network Graphics) reference library.
da: Libmng er MNG-referencebiblioteket (Multiple-image Network Graphics).

en: Library and command-line utility to manage image metadata
da: Bibliotek og kommandolinjeredskab til at håndtere billedmetadata

en: Library for manipulating many image formats
da: Bibliotek for manipulering af mange billedformater

en: JPEG-2000 library
da: JPEG-2000-bibliotek

en: SIMD-accelerated JPEG image handling library
da: SIMD-accelereret JPEG-billedbehandlingsbibliotek

en: Library for reading and writing files in the nifti-1 format
da: Bibliotek til at læse og skrive filer i nifti-1-formatet

en: Color picker
da: Farvevælger

en: Gpick is an advanced color picker and palette editing tool.
da: Gpick er en avanceret farvevælger og paletredigeringsværktøj.

en: IPTC metadata manipulation library
da: IPTCmetadatamanipuleringsbibliotek

en: Fast and light imlib2-based image viewer
da: Hurtig og simpel imlib2-baseret billedfremviser

en: Simple and fast image viewer for X
da: Simpel og hurtig billedfremviser for X

en: Simple X Image Viewer
da: Simpel X-billedfremviser

en: Simple, fast and elegant image viewer
da: Simpel, hurtig og elegant billedfremviser

en: Vector graphics editor
da: Redigeringsprogram for vektorgrafik

en: Library for importing WordPerfect documents
da: Bibliotek til import af WordPerfect-dokumenter

en: EPUB generator library for librevenge
da: EPUB-oprettelsesbibliotek for librevenge

en: Library and tools for the WordPerfect Graphics format
da: Bibliotek og værktøjer ofr WordPerfect Graphics-formatet

en: CMIS client library
da: CMIS-klientbibliotek

en: Library for parsing the AbiWord format
da: Bibliotek til at fortolke AbiWord-formatet

en: Libabw is a library that parses the file format of
    AbiWord documents.
da: Libabw er et bibliotek, der fortolker filformatet for
    AbiWord-dokumenter.

en: Library for parsing the CorelDRAW format
da: Bibliotek til fortolkning af CorelDRAW-formatet

en: Libcdr is a library that parses the file format of
    CorelDRAW documents of all versions.
da: Libcdr er et bibliotek, som fortolker filformatet
    for CorelDraw-dokumenter for alle versioner.

en: Library for parsing the Apple Keynote format
da: Bibliotek for fortolkning af Apple Keynote-formatet

en: Library to access tags for identifying languages
da: Bibliotek til at tilgå mærker for identifikation af sprog

en: Text Categorization library
da: Tekstkategoriseringsbibliotek

en: Library for parsing the FreeHand format
da: Bibliotek til at fortolke FreeHand-formatet

en: Library for parsing the PageMaker format
da: Bibliotek til fortolkning af PageMaker-formatet

en: ODF (Open Document Format) library
da: ODF-bibliotek (Open Document Format)

en: Import library for Microsoft Works text documents
da: Importbibliotek for Microsoft Works-tekstdokumenter

en: Parses file format of Zoner Callisto/Draw documents
da: Fortolker filformat for Zoner Callisto/Draw-dokumenter

en: Libzmf is a library that parses the file format of Zoner
    Callisto/Draw documents.  Currently it only understands documents created by
    Zoner Draw version 4 and 5.
da: Libzmf er et bibliotek, som fortolker filformatet for Zoner
    Callisto/Draw-dokumenter. I øjeblikket understøttes kun dokumenter oprettet
    af Zoner Draw version 4 og 5.

en: Hyphenation library
da: Orddelingsbibliotek

en: Library and tools for the QuarkXPress file format
da: Bibliotek og værktøjer for QuarkXPress-filformatet

en: Office suite
da: Kontorpakke

en: LibreOffice is a comprehensive office suite.  It contains
    a number of components: Writer, a word processor; Calc, a spreadsheet
    application; Impress, a presentation engine; Draw, a drawing and
    flowcharting application; Base, a database and database frontend;
    Math for editing mathematics.
da: LibreOffice er en omfattende kontorpakke. Den indeholder et antal
    komponenter: Writer, tekstbehandling; Calc, regneark; Impress,
    præsentationsprogram; Draw, tegne- og diagramprogram; Base, en
    databasebrugerflade; Math til at redigere matematik.

en: GNU Linux-Libre kernel headers
da: GNU Linux-Libre - kerneteksthoveder

en: Headers of the Linux-Libre kernel.
da: Teksthoveder for Linux-Libre-kernen.

en: Small utilities that use the proc file system
da: Små redskaber som bruger filsystemet proc

en: Collection of utilities for the Linux kernel
da: Samling af redskaber for Linuxkernen

en: Utilities that give information about processes
da: Redskaber som giver information om processer

en: Tools for working with USB devices, such as lsusb
da: Værktøjer for arbejde med USB-enheder, såsom lsusb

en: Tools for working with USB devices, such as lsusb.
da: Værktøjer for arbejde med USB-enheder, såsom lsusb.

en: Creating and checking ext2/ext3/ext4 file systems
da: Oprettelse og kontrol af ext2/ext3/ext4-filsystemer

en: This package provides tools for manipulating ext2/ext3/ext4 file systems.
da: Denne pakke tilbyder værktøjer til manipulering af ext2/ext3/ext4-filsystemer.

en: Recover deleted files from ext2/3/4 partitions
da: Gendan slettede filer fra ext2/3/4-partitioner

en: Utilities for controlling TCP/IP networking and traffic in Linux
da: Redskaber for kontrol af TCP/IP-netværk og trafik i Linux

en: Library for working with POSIX capabilities
da: Bibliotek til arbejde med POSIX-funktioner

en: Tool for configuring wireless devices
da: Værktøj til konfiguration af trådløse enheder

en: Analyze power consumption on Intel-based laptops
da: Analyser strømforbrug på Intelbaserede bærbare

en: Displays the IO activity of running processes
da: Viser IO-aktivet for kørende processer

en: I2C tools for Linux
da: I2C-værktøjer for Linux

en: Simple tool for creating Linux namespace containers
da: Simpelt værktøj til oprettelse af naverumscontainere under Linux

en: Container platform
da: Containerplatform

en: Tool for enabling and disabling wireless devices
da: Værktøj til aktivering og deaktivering af trådløse enheder

en: Bluetooth subband audio codec
da: Bluetooth subband-lydkodning

en: Mouse support for the Linux console
da: Museunderstøttelse for Linuxkonsollen

en: Simple fan control program
da: Simpelt kontrolprogram til blæseren

en: Read-write access to NTFS file systems
da: Læs/skriv adgang til NTFS-filsystemer

en: Utilities and libraries for working with RDMA devices
da: Redskaber og bibliotek for arbejde med RDMA-enheder

en: Tools for loading and managing Linux kernel modules
da: Værktøjer til at indlæse og håndtere Linuxkernemoduler

en: Tools for loading and managing Linux kernel modules, such as
    @code{modprobe}, @code{insmod}, @code{lsmod}, and more.
da: Værktøjer til at indlæse og håndtere Linuxkernemoduler, såsom
    @code{modprobe}, @code{insmod}, @code{lsmod} med flere.

en: MTD Flash Storage Utilities
da: Lagerredskaber for MTD-flash

en: This package provides utilities for testing, partitioning, etc
    of flash storage.
da: Denne pakke tilbyder redskaber til test, partitionering, etc.
    for flashlager.

en: Tool and library to manipulate EFI variables
da: Værktøj og bibliotek til at manipulere EFI-variabler

en: This package provides a library and a command line
    interface to the variable facility of UEFI boot firmware.
da: Denne pakke tilbyder et bibliotek og en kommandolinje-
    grænseflade til variabelfaciliteten for UEFI-opstartsfirmware.

en: Power management tool for Linux
da: Strømhåndteringsværktøj for Linux

en: List hardware information
da: Vis udstyrsinformation

en: Utility to show process environment
da: Redskab til at vise procesmiljø

en: Performance event monitoring library
da: Bibliotek til at overvåge ydelseshændelser

en: XFS file system tools
da: XFS-filsystemværktøjer

en: This package provides commands to create and check XFS
    file systems.
da: Denne pakke tilbyder kommandoer til at oprette og kontrollere
    XFS-filsystemer.

en: Generate ext2 file system as a normal user
da: Opret ext2-filsystem som en normal bruger

en: Discord plugin for Bitlbee
da: Discord-udvidelsesmodul for Bitlbee

en: C library implementation of the Tox encrypted messenger protocol.
da: C-biblioteksimplementering for den Tox-krypterede messengerprotokol.

en: Official fork of the C library implementation of the Tox encrypted
    messenger protocol.
da: Officel forgrening af C-biblioteksimplementering for den
    Tox-krypterede messengerprotokol.

en: Lightweight Tox client
da: Simpel Tox-klient

en: Tox chat client using Qt
da: Tox-snakkeklient der bruger Qt

en: Perl implementation of PSYC protocol
da: Perlimplementering af PSYC-protokollen

en: Small XMPP console client
da: Lille XMPP-konsolklient

en: C library for writing XMPP clients
da: C-bibliotek til at skrive XMPP-klienter

en: Tox chat client using ncurses
da: Tox-snakkeklient der bruger ncurses

en: Music Player Daemon client library
da: Klientbibliotek for Music Player Daemon

en: Music Player Daemon client
da: Music Player - dæmonklient

en: MPC is a minimalist command line interface to MPD, the music
    player daemon.
da: MPC er en minimalistisk kommandolinjegrænseflade til MPD,
    musikafspillerdæmonen.

en: High-level C bindings for ØMQ
da: C-bindinger for ØMQ på højere niveau

en: Apache Kafka C/C++ client library
da: Apache Kafka C/C++-klientbibliotek

en: Library for Neighbor Discovery Protocol
da: Bibliotek for Neighbor Discovery Protocol

en: Command-line interface to the Gandi.net Web API
da: Kommandolinjegrænseflade til Gandi.net Web API'en

en: PDF rendering library
da: PDF-optegningsbibliotek

en: Poppler is a PDF rendering library based on the xpdf-3.0 code base.
da: Poppler er et PDF-optegningsbibliotek baseret på xpdf-3.0-kodebasen.

en: Qt5 frontend for the Poppler PDF rendering library
da: Qt5-brugeflade for Poppler PDF-optegningsbiblioteket

en: Python bindings for Poppler-Qt5
da: Pythonbindinger for Poppler-Qt5

en: This package provides Python bindings for the Qt5 interface of the
    Poppler PDF rendering library.
da: Denne pakke tilbyder Pythonbindinger til Qt5-grænsefladen for
    Poppler PDF-optegningsbiblioteket.

en: Library for generating PDF files
da: Bibliotek til at oprette PDF-filer

en: Viewer for PDF files based on the Motif toolkit
da: Fremviser for PDF-filer baseret på værktøjssættet Motif

en: Xpdf is a viewer for Portable Document Format (PDF) files.
da: Xpdf er en fremviser for Portable Document Format-filer (PDF).

en: Comic book support for zathura (libarchive backend)
da: Understøttelse af tegneserier i zathura (libarchive-motor)

en: PS support for zathura (libspectre backend)
da: PS-understøttelse for zathura (libspectre-motor)

en: DjVu support for zathura (DjVuLibre backend)
da: DjVu-understøttelse for zathura (DjVuLibre-motor)

en: PDF support for zathura (mupdf backend)
da: PDF-understøttelse for zathura (mupdf-motor)

en: The zathura-pdf-mupdf plugin adds PDF support to zathura
    by using the @code{mupdf} rendering library.
da: Udvidelsesmodulet zathura-pdf-mupdf tilføjer PDF-understøttelse
    til zathura ved at brug optegningsbiblioteket @code{mupdf}.

en: PDF support for zathura (poppler backend)
da: PDF-understøttelse for zathura (poppler-motor)

en: Python library for generating PDFs and graphics
da: Pythonbibliotek til at oprette PDF-filer og grafik

en: PDF presentation tool with visual effects
da: PDF-præsentationsværktøj med visuelle effekter

en: Framebuffer and drm-based image viewer
da: Framebuffer og drm-baseret billedfremviser

en: PDF to SVG converter
da: PDF- til SVG-konverteringsprogram

en: Pure Python PDF toolkit
da: Pure Python PDF-værktøjssæt

en: Pango to PostScript converter
da: Pango til PostScript-konverteringsprogram

en: Use shorter versions of class names
da: Brug kortere versioner af klassenavne

en: Perl extension for libconfig
da: Perludvidelse til libconfig

en: Load configuration from different file formats
da: Indlæs konfiguration fra forskellige filformater

en: Module to implement some AutoConf macros in Perl
da: Modul til at implementere nogle AutoConf-makroer i Perl

en: Perl implementation of the RC4 encryption algorithm
da: Perlimplementering af RC4-krypteringsalgoritmen

en: A pure Perl implementation of the RC4 algorithm.
da: En pure Perl-implementering af RC4-algoritmen.

en: Temporarily change working directory
da: Skift midlertidigt arbejdsmappe

en: Compare Perl data structures
da: Sammenlign Perldatastrukturer

en: Convert data structures to strings
da: Konverter datastrukturer til strenge

en: Colored pretty-print of Perl data structures and objects
da: Farvelagte forskønnede udskrivning af Perldatastrukturer og -objekter

en: Display Perl variables and objects on screen, properly
    formatted (to be inspected by a human).
da: Vis Perlvariabler og -objekter på skærmen, korrekt
    formateret (til inspektion af et menneske).

en: Perl interface to the MD-5 algorithm
da: Perlgrænseflade til MD-5-algoritmen

en: ASCII mapping for eucJP encoding
da: ASCII-oversættelse for eucJP-kodning

en: This package provides an ASCII mapping for the eucJP
    encoding.
da: Denne pakke tilbyder en ASCII-oversættelse for eucJP-
    kodningen.

en: JIS X 0212 (aka JIS 2000) encodings
da: JIS X 0212-kodninger (aka JIS 2000)

en: Additional Chinese encodings
da: Yderligere kinesiske kodninger

en: Tool to build C libraries
da: Værktøj til at bygge C-biblioteker

en: Common rules for searching for Perl things
da: Gængse regler til at søge efter Perlsager

en: Locate per-dist shared files
da: Lokaliser per-dist-delte filer

en: Install shared files
da: Installer delte filer

en: Simple file reader and writer
da: Simpel fillæser og skriver

en: This module provides functions for fast reading and writing of files.
da: Dette modul tilbyder funktioner til hurtig læsning og skrivning af filer.

en: Import packages into other packages
da: Importer pakker ind i andre pakker

en: Run a subprocess with input/output redirection
da: Afvikl en underproces med inddata/uddata-videresendelse

en: Perl extension for rounding numbers
da: Perludvidelse til afrundingstal

en: Tools to manipulate MIME messages
da: Værktøj til at manipulere MIME-beskeder

en: Definition of MIME types
da: Definition af MIME-typer

en: Code attribute introspection
da: Attributintrospektion af kode

en: This module allows code attributes of methods to be
    introspected using Moose meta method objects.
da: Dette modul tillader at kodeattributter for metoder bliver
    introspektet via Moose-metametodeobjekter.

en: Extension of Params::Validate using Moose's types
da: Udvidelse af Params::Validatae der bruger Mooses typer

en: This module fills a gap in Moose by adding method parameter
    validation to Moose.
da: Dette modul udfylder et hul i Moose ved at tilføje
    parametervalidering af metode til Moose.

en: Apply roles to a related Perl class
da: Anvend roller til en relateret Perlklasse

en: Extend attribute interfaces for Mouse
da: Udvid attributgrænseflader for Mouse

en: Perl client for Etsy's statsd daemon
da: Perlklient for Etsy's statsd-dæmonen

en: This module implement a UDP client for the statsd statistics
    collector daemon in use at Etsy.com.
da: Dette modul implementerer en UDP-klient for statsd-statistik
    indsamlingsdæmonen i brug på Etsy.com.

en: Numeric comparisons
da: Numeriske sammenligninger

en: Perl extension defining ranges of numbers
da: Perludvidelse der definerer talintervaller

en: Generate cryptographic signatures for objects
da: Opret kryptografiske underskrifter for objekter

en: Anonymous packages
da: Anonyme pakker

en: Manage deprecation warnings for your distribution
da: Håndter forældelsesadvarseler for din distribution

en: Simple parallel processing fork manager
da: Simpel prallel behandlingsforgreningshåndtering

en: Create and manipulate PAR distributions
da: Opret og manipuler PAR-distributioner

en: PAR::Dist is a toolkit to create and manipulate PAR
    distributions.
da: PAR::Dist er et værktøjssæt til at oprette og manipulere PAR-
    distributioner.

en: Tools for working with directory and file names
da: Værktøjer for arbejde med mapper og filnavne

en: This package provides functions to work with directory and
    file names.
da: Denne pakke tilbyder funktioner til arbejde med mappe- og
    filnavne.

en: File path utility
da: Filstiredskab

en: This module provides a small, fast utility for working
    with file paths.
da: Dette modul tilbyder et lille, hurtigt redskab til arbejdet
    med filstier.

en: Fast and correct UTF-8 IO
da: Hurtig og korrekt UTF-8 IO

en: Selection of general-utility regexp subroutines
da: Udvalg af generelle redskaber til regulære udtryks underrutiner

en: Manage sets of integers
da: Håndter sæt af heltal

en: Unordered collections of Perl Objects
da: Rodede samlinger af Perlobjekter

en: Collection of very basic statistics modules
da: Samling af meget grundlæggende statistikmoduler

en: Retrieve names of code references
da: Hent navne på kodereferencer

en: Tool to inspect subroutines
da: Værktøj til at inspicere underrutiner

en: This package provides tools for inspecting subroutines
    in Perl.
da: Denne pakke tilbyder værktøjer til at inspicere underrutiner
    i Perl.

en: Efficient generation of subroutines via string eval
da: Effektiv oprettelse af underrutiner via strengevaluering

en: Switch statement for Perl
da: Skift udtryk for Perl

en: Perl extension for getting CPU information
da: Perludvidelse til at indhente cpu-information

en: Simple terminal control
da: Simpel terminalkontrol

en: Perl extension for retrieving terminal size (Perl version)
da: Perludvidelse til at indhente terminalstørrelse (Perlversion)

en: Align text
da: Juster tekst

en: This package provides tools for sorting and comparing
    Unicode data.
da: Denne pakke tilbyder værktøjer for sortering og sammenligning
    af Uniocodedata.

en: Alternative interface to File::Find::Object
da: Alternativ grænseflade til File::Find::Object

en: File::Find::Object::Rule is an alternative Perl
    interface to File::Find::Object.
da: File::Find::Object::Rule er en alternativ Perlgrænseflade
    til File::Find::Object.

en: Collection of regexp patterns
da: Samling af regulære udtryksmønstre

en: Parse Lisp S-Expressions into Perl data structures
da: Fortolk Lisp S-udtryk til Perldatastrukturer

en: Data::SExpression parses Lisp S-Expressions into Perl data
    structures.
da: Data::SExpression fortolker Lisp S-udtryk til Perldatastrukturer.

en: Raw image decoder
da: Rå billedafkoder

en: Read and manipulate EXIF data in digital photographs
da: Læs og manipuler EXIF-data i digitale billeder

en: Accessing digital cameras
da: Tilgå digitale kameraer

en: Program and Perl library to manipulate EXIF and other metadata
da: Program og Perlbibliotek til at manipulere EXIF og andre metadata

en: Scheme-like lisp implementation
da: Scheme-lignende lisp-implementering

en: Search Engine Library
da: Søgemotorbibliotek

en: Python bindings for the Xapian search engine library
da: Pythonbindinger for Xapian-søgemotorbiblioteket

en: Perl XS frontend to the Xapian C++ search library
da: Perl XS-brugerflade til Xapian C++-søgebiblioteket

en: Tool for Obsessive Compulsive Classifiers
da: Værktøjt for Obsessive Compulsive Classifiers

en: Command-line interface to libtocc
da: Kommandolinjegrænseflade til libtocc

en: Finding text and HTML files that match boolean expressions
da: Find tekst- og HTML-filer som matcher booleske udtryk

en: Locate files on the file system
da: Lokaliser filer på filsystemet

en: Framework for implementing IP-based servers
da: Ramme for implementering af IP-baserede servere

en: Foreign environment interface for fish shell
da: Fremmed miljøgrænseflade for fish skell

en: Alternative implementation of the rc shell by Byron Rakitzis
da: Alternativ implementering af rc shell af Byron Rakitzis

en: Unix shell based on csh
da: Unixskal baseret på csh

en: Powerful shell for interactive use and scripting
da: Funktionsrig skal for interaktiv brug og skriptopbygning

en: (u)Common C++ framework for threaded applications
da: (u)Common C++-ramme for trådede programmer

en: DVI to PostScript drivers
da: DVI- til PostScript-drivere

en: This package provides files needed for converting DVI files
    to PostScript.
da: Denne pakke tilbyder filer krævet for at konvertere DVI-filer
    til PostScript.

en: Files for creating TeX formats
da: Filer til at oprette TeX-formater

en: Hyphenation patterns for German
da: Orddelingsmønstre for tysk

en: Hyphenation patterns expressed in UTF-8
da: Orddelingsmønstre udtrykt i UTF-8

en: OpenType font loader for LuaTeX
da: OpenType-skriftindlæser for LuaTeX

en: AMS document classes for LaTeX
da: AMS-dokumentklasser for LaTeX

en: LaTeX-based replacement for BibTeX
da: LaTeX-baseret erstatning for BibTeX

en: Expanded description environments
da: Udvidede beskrivelsesmiljøer

en: e-TeX tools for LaTeX
da: e-TeX-værktøjer for LaTeX

en: This package provides a drop-in replacements for the Times font from
    Adobe's basic set.
da: Denne pakke tilbyder en direkte erstatning for Times-skrifttypen fra
    Adobes grundlæggende sæt.

en: This package provides a drop-in replacements for the Palatino font from
    Adobe's basic set.
da: Denne pakke tilbyder en direkte erstatning for Palatino-skrifttypen fra
    Adobes grundlæggende sæt.

en: This package provides a drop-in replacements for the Zapfding font from
    Adobe's basic set.
da: Denne pakke tilbyder en direkte erstatning for Zapfding-skrifttypen fra
    Adobes grundlæggende sæt.

en: Create scalable illustrations
da: Opret skalerbare illustrationer

en: Class for typesetting publications of ACM
da: Klasse til opsætning af ACM-udgivelser

en: TeX extension for direct creation of PDF
da: TeX-udvidelse for direkte oprettelse af PDF

en: LaTeX editor
da: LaTeX-redigeringsprogram

en: Process bibliographies for LaTeX
da: Behandl bibliografier for LaTeX

en: Regular expression library
da: Regulært udtryksbibliotek

en: Microsoft Word document reader
da: Microsoft Word-dokumentlæser

en: Portable C++ library for handling UTF-8
da: Flytbart C++-bibliotek til håndtering af UTF-8

en: Copy directory to the gh-pages branch
da: Kopier mappe til gh-pages-grenen

en: Python implementation of the Git object database
da: Pythonimplementering af Git-objektdatabasen

en: Python library for interacting with Git repositories
da: Pythonbibliotek til at interagere med Git-arkiver

en: Simple revision control
da: Simpel revisionskontrol

en: Git extension for versioning large files
da: Gitudvidelse til versionering af store filer

en: Machine emulator and virtualizer
da: Maskinemulator og virtualiseringsprogram

en: Python bindings to libvirt
da: Pythonbindinger for libvirt

en: This package provides Python bindings to the libvirt
    virtualization library.
da: Denne pakke tilbyder Pythonbindinger til virtualiseringsbiblioteket
    libvirt.

en: Manage virtual machines
da: Håndter virtuelle maskiner

en: Python bindings for Vagrant
da: Pythonbindinger for Vagrant

en: This package provides the Xen Virtual Machine Monitor
    which is a hypervisor.
da: Denne pakke tilbyder Xen Virtual Machine Monitor
    der er en hypervisor.

en: Web content engine for GTK+
da: Netindholdsmotor for GTK+

en: Featureful HTTP server
da: Funktionsrig HTTP-server

en: Apache HTTPD module for Python WSGI applications
da: Apache HTTPD-modul for Python WSGI-programmer

en: Documentation for the nginx web server
da: Dokumentation for nginx-internetserveren

en: This package provides HTML documentation for the nginx web server.
da: Denne pakke tilbyder HTML-dokumentation for nginx-internetserveren.

en: Language-independent, high-performant extension to CGI
da: Sproguafhængig, højtydende udvidelse til CGI

en: Simple server for running CGI applications over FastCGI
da: Simpel server til at afvikle CGI-programmer over FastCGI

en: C library implementing the OAuth API
da: C-bibliotek der implementerer OAuth API'en

en: Check for HTML errors in a string or file
da: Kontroller for HTML-fejl i en streng eller fil

en: Extract contents from HTML tables
da: Udtræk indhold fra HTML-tabeller

en: Work with HTML in a DOM-like tree structure
da: Arbejd med HTML i en DOM-lignende træstruktur

en: Lightweight HTTP server
da: Simpel HTTP-server

en: Perl modules for the WWW
da: Perlmoduler for www

en: SSL support for Net::SMTP
da: SSL-understøttelse for Net::SMTP

en: SSL support for Net::SMTP.
da: SSL-understøttelse for Net::SMTP.

en: Testing TCP programs
da: Testning af TCP-programmer

en: Test::TCP is test utilities for TCP/IP programs.
da: Test::TCP er testredskaber for TCP/IP-programmer.

en: With this module, the URI package provides the same set of
    methods for WebSocket URIs as it does for HTTP URIs.
da: Med dette modul tilbyder URI-pakken det samme sæt af
    metoder for WebSocket URI'er som den gør for HTTP URI'er.

en: Object for handling URI templates
da: Objekt til håndtering af URI-skabeloner

en: Perl extension interface for libcurl
da: Perludvidelsesgrænseflade for libcurl

en: HTML5 parsing library
da: HTML5-fortolkningsbibliotek

en: Gumbo is an implementation of the HTML5 parsing algorithm implemented as
    a pure C99 library.
da: Gumbo er en implementering af HTML5-fortolkningsalgoritmen implenteret
    som et rent C99-bibliotek.

en: Application container server
da: Programcontainerserver

en: Parser building library
da: Fortolkerkompileringsbibliotek

en: HTML5 compliant parsing library
da: HTML5-overholdnede fortolkningsbibliotek

en: CSS parser and selection library
da: CSS-fortolker- og markeringsbibliotek

en: Implementation of the W3C DOM
da: Implementering af W3C DOM

en: Library for parsing SVG files
da: Bibliotek til at håndtere SVG-filer

en: Decoding library for BMP and ICO files
da: Afkodningsbibliotek for BMP- og ICO-filer

en: Decoding library for GIF files
da: Afkodningsbibliotek for GIF-filer

en: Libnsgif is a decoding library for the GIF image file format, written in
    C.  It is developed as part of the NetSurf project.
da: Libnsgift er et afkodningsbibliotek for GIF-billedfilformatet, skrevet i
    C. Det er udviklet som en del af NetSurf-projektet.

en: Utility library for NetSurf
da: Redskabsbibliotek for NetSurf

en: Libnsutils provides a small number of useful utility routines.  It is
    developed as part of the NetSurf project.
da: Libnsutils tilbyder et lille antal nyttige redskabsrutiner. Det er
    udviklet som en del af NetSurf-projektet.

en: Library to generate a static Public Suffix List
da: Bibliotek til at oprette en statisk Public Suffix-liste

en: Generate JavaScript to DOM bindings
da: Opret JavaScript- til DOM-bindinger

en: Web browser
da: Internetbrowser

en: Unix command line interface to the www
da: Unix-kommandolinjegrænseflade til www

en: Simple static web server
da: Simpel statisk internetserver

en: Analyze Web server logs in real time
da: Analyser logge for netservere i realtid

en: Collection of Varnish modules
da: Samling af Varnishmoduler

en: Internet services daemon
da: Internettjenesedæmon

en: HTML Tidy with HTML5 support
da: HTML Tidy med HTML5-understøttelse

en: Webserver with focus on security
da: Internetserver med fokus på sikkerhed

en: HTTP client mock for Python
da: HTTP-klientmock for Python

en: Output JSON from a shell
da: Fremstil JSON fra en skal

en: Command-line interface to archive.org
da: Kommandolinjegrænseflade til archive.org

en: Check websites for broken links
da: Kontroller hjemmesider for afbrudte henvisninger

en: Utility classes for Jetty
da: Redskabsklasser for Jetty

en: Jetty :: IO Utility
da: Jetty :: IO-redskab

en: HTML parser
da: HTML-fortolker

en: Lexical database for the English language
da: Leksikal database for det engelske sprog

en: Library implementing the Theora video format
da: Bibliotek der implementerer videoformatet Theora

en: Library for patent-free audio compression format
da: Bibliotek for det patentfrie lydkomprimeringsformat

en: Speex processing library
da: Speex-behandlingsbibliotek

en: Free lossless audio codec
da: Fri lydkodning uden kvalitetstab

en: Ogg vorbis tools
da: Ogg vorbis-værktøjer

en: Versatile audio codec
da: Alsidig lydkodning

en: Streaming media server
da: Strøm-medieserver
