gupnp-tools master - en to da translation catalogue (120 entries)

en: GUPnP AV CP - Metadata View
da: AV-SP for GUPnP - Metadatavisning

en: UPnP AV Control Point
da: AV-styrepunkt for UPnP

en: Browse and control UPnP multimedia devices
da: Gennemse og styr UPnP-multimedieenheder

en: _Play
da: _Afspil

en: Fetch the DIDL-Lite XML for this media object
da: Indhent DIDL-Lite XML'en til medieobjektet

en: Fetch _DIDL-Lite
da: Indhent _DIDL-Lite

en: Search…
da: Søg …

en: GUPnP AV Control Point
da: AV-styrepunkt for GUPnP

en: _File
da: _Fil

en: Close
da: Luk

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Lenient Mode
da: _Afslappet tilstand

en: _Help
da: _Hjælp

en: About
da: Om

en: P_ause
da: _Pause

en: Pre_vious
da: F_orrige

en: _Next
da: _Næste

en: _Rescan
da: _Genskan

en: Clears the CP's idea of the state of the currently selected AV Renderer. Useful for dealing with AV Renderers that don't report state changes.
da: Rydder styrepunkternes ide om tilstanden for den valgte AV-gengiver. Nyttig til AV-gengivere som ikke rapporterer når tilstanden ændres.

en: _Clear state
da: _Ryd tilstand

en: _Renderer:
da: G_engiver:

en: Copyright (C) 2007 Zeeshan Ali (Khattak)
da: Ophavsret (C) 2007 Zeeshan Ali (Khattak)

en: An UPnP AV Control Point based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
da: Et AV-styrepunkt for UPnP baseret på GUPnP-framework.
    Inspireret af Intel Tools for UPnP.

en: GUPnP homepage
da: GUPnPs hjemmeside

en: UPnP Network Light
da: UPnP-netværkslys

en: Sample UPnP application for controlling lights
da: UPnP-prøveprogram til at styre lys

en: A virtual network light bulb based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
da: En virtuel netværkspære baseret på GUPnP-framework.
    Inspireret af Intel Tools for UPnP.

en: GUPnP Network Light
da: GUPnP-netværkslys

[ctx: network-light]
en: _On
da: _Tændt

en: _Increase luminance by 20%
da: Skru 20% _op for lysstyrken

en: _Decrease luminance by 20%
da: Skru 20% _ned for lysstyrken

en: _About
da: _Om

en: UPnP Universal Control Point
da: Universelt styrepunkt for UPnP

en: Inspect and control UPnP devices across your local network
da: Inspicer og styr UPnP-enheder på dit lokale netværk

en: A Generic Control Point based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
da: Et generisk styrepunkt baseret på GUPnP-framework.
    Inspireret af Intel Tools for UPnP.

en: Action Invocation
da: Udførsel af handling

en: _Invoke
da: _Udfør

en: device
da: enhed

en: service
da: tjeneste

en: action
da: handling

en: 'in' arguments
da: “in”-argumenter

en: 'out' arguments
da: “out”-argumenter

en: Copy value
da: Kopiér værdi

en: Copy all details
da: Kopiér alle detaljer

en: Invoke
da: Udfør

en: Subscribe to events
da: Abonner på hændelser

en: _Expand all devices
da: _Udfold alle enheder

en: _Collapse all devices
da: _Sammenfold alle enheder

en: Copy event
da: Kopiér hændelse

en: Copy all events
da: Kopiér alle hændelser

en: _Clear event log
da: _Ryd hændelseslog

note: default details
en: GUPnP Universal Control Point
da: Universelt styrepunkt for GUPnP

en: Clear event log
da: Ryd hændelseslog

en: Quit
da: Afslut

en: _View
da: _Vis

en: Event _log
da: Hændelses_log

en: _Close
da: _Luk

en: UPnP search expression
da: UPnP-søgeudtryk

en: column
da: kolonne

en: Network PORT to use for UPnP
da: NetværksPORT som skal bruges til UPnP

en: Network interfaces to use for UPnP communication
da: Netværksgrænseflader som skal bruges til UPnP-kommunikation

en: Application part of the User-Agent header to use for UPnP communication
da: Programdel af User-Agent-headeren som skal bruges til UPnP-kommunikation

en: Use the IPv4 protocol family
da: Brug IPv4-protokolfamilien

en: Use the IPv6 protocol family
da: Brug IPv6-protokolfamilien

en: Do not use the IPv4 protocol family
da: Brug ikke IPv4-protokolfamilien

en: Do not use the IPv6 protocol family
da: Brug ikke IPv6-protokolfamilien

en: - UPnP AV control point
da: - AV-styrepunkt for UPnP

en: Could not parse options: %s
da: Kunne ikke fortolke tilvalg: %s

en: Show _DIDL…
da: Vis _DIDL …

en: Search failed
da: Søgning mislykkedes

en: Error message was: %s
da: Fejlmeddelelsen var: %s

en: Searching on %s
da: Søger på %s

en: Searching in %s on %s
da: Søger i %s på %s

en: Search criteria invalid: %s
da: Ugyldigt søgekriterium: %s

en: Error fetching detailed information: %s
da: Fejl ved indhentning af detaljeret information: %s

en: Friendly name for this UPnP light
da: Kaldenavn til UPnP-lyset

en: Apply change exclusively to this UPnP light
da: Anvend kun ændringen på dette UPnP-lys

en: Use IPv4
da: Brug IPv4

en: Use IPv6
da: Brug IPv6

en: Do not use IPv4
da: Brug ikke IPv4

en: Do not use IPv6
da: Brug ikke IPv6

en: Action failed.
    
    Error %d: %s
da: Handling mislykkedes.
    
    Fejl %d: %s

en: Name
da: Navn

en: Direction
da: Retning

en: Related State Variable
da: Relateret tilstandsvariabel

en: Is Return Value
da: Er returværdi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Number of Arguments
da: Antal argumenter

en: Send Events
da: Send hændelser

en: Default Value
da: Standardværdi

en: Minimum
da: Laveste

en: Maximum
da: Højeste

en: Step
da: Trin

en: Allowed Values
da: Tilladte værdier

en: Location
da: Placering

en: Base URL
da: Grund-URL

en: Service ID
da: Tjeneste-id

en: Service URL
da: Tjeneste-URL

en: Control URL
da: Styre-URL

en: Event Subscription URL
da: Hændelsesabonnerings-URL

en: Friendly Name
da: Kaldenavn

en: Manufacturer
da: Producent

en: Manufacturer URL
da: Producent-URL

en: Model Description
da: Modelbeskrivelse

en: Model Name
da: Modelnavn

en: Model Number
da: Modelnummer

en: Model URL
da: Model-URL

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Presentation URL
da: Præsentations-URL

en: Value
da: Værdi

en: Author
da: Forfatter

en: State variables
da: Tilstandsvariabler

en: Information not available
da: Information ikke tilgængelig

en: UPnP Network
da: UPnP-netværk

en: Device
da: Enhed

en: Time
da: Klokkeslæt

en: Service
da: Tjeneste

en: State Variable
da: Tilstandsvariabel

en: The UDA version to use
da: UDA-versionen der skal bruges
