gupnp-tools master - en to id translation catalogue (124 entries)

en: GUPnP AV CP - Metadata View
id: GUPnP AV CP - Tilikan Metadata

en: UPnP AV Control Point
id: Titik Kendali AV UPnP

en: Browse and control UPnP multimedia devices
id: Jelajahi dan kontrol perangkat multimedia UPnP

en: _Play
id: _Mainkan

en: Fetch the DIDL-Lite XML for this media object
id: Ambil XML DIDL-Lite bagi objek media ini

en: Fetch _DIDL-Lite
id: Ambil _DIDL-Lite

en: Search…
id: Cari…

en: GUPnP AV Control Point
id: Titik Kendali AV GUPnP

en: _File
id: _Berkas

en: Close
id: Tutup

en: _Tools
id: _Perkakas

en: _Lenient Mode
id: Mode _Lunak

en: _Help
id: _Bantuan

en: About
id: Tentang

en: P_ause
id: Jed_a

en: _Stop
id: Ber_henti

en: Pre_vious
id: Se_belumnya

en: _Next
id: Sela_njutnya

en: _Rescan
id: _Pindai Ulang

en: Clears the CP's idea of the state of the currently selected AV Renderer. Useful for dealing with AV Renderers that don't report state changes.
id: Menghapus gagasan CP tentang keadaan AV Perender yang saat ini dipilih. Berguna untuk berurusan dengan AV Perender yang tidak melaporkan perubahan keadaan.

en: _Clear state
id: _Bersihkan Keadaan

en: _Renderer:
id: Pe_render:

en: Copyright (C) 2007 Zeeshan Ali (Khattak)
id: Hak Cipta (C) 2007 Zeeshan Ali (Khattak)

en: An UPnP AV Control Point based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
id: Titik Kendali UPnP AV berdasarkan kerangka kerja GUPnP.
    Terinspirasi oleh Intel Tools untuk UPnP.

en: GUPnP homepage
id: Laman web GUPnP

en: UPnP Network Light
id: Cahaya Jaringan UPnP

en: Sample UPnP application for controlling lights
id: Contoh aplikasi UPnP untuk mengontrol lampu

en: A virtual network light bulb based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
id: Sebuah bohlam cahaya jaringan virtual berdasarkan kerangka kerja GUPnP.
    Terinspirasi oleh Intel Tools untuk UPnP.

en: GUPnP Network Light
id: Cahaya Jaringan GUPnP

[ctx: network-light]
en: _On
id: _Nyala

en: _Increase luminance by 20%
id: T_ingkatkan luminansi 20%

en: _Decrease luminance by 20%
id: T_urunkan luminansi 20%

en: _About
id: Tent_ang

en: UPnP Universal Control Point
id: Titik Kendali Universal UPnP

en: Inspect and control UPnP devices across your local network
id: Periksa dan kendalikan perangkat UPnP di jaringan lokal Anda

en: A Generic Control Point based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
id: Titik Kendali Generik berdasarkan kerangka kerja GUPnP.
    Terinspirasi oleh Intel Tools untuk UPnP.

en: Action Invocation
id: Invokasi Aksi

en: _Invoke
id: _Memohon

en: device
id: perangkat

en: service
id: layanan

en: action
id: aksi

en: 'in' arguments
id: argumen 'masuk'

en: 'out' arguments
id: argumen 'keluar'

en: Copy value
id: Salin nilai

en: Copy all details
id: Salin semua rincian

en: Invoke
id: Memohon

en: Subscribe to events
id: Berlangganan ke kejadian

en: _Expand all devices
id: _Ekspansi semua perangkat

en: _Collapse all devices
id: _Lipat semua perangkat

en: Copy event
id: Salin kejadian

en: Copy all events
id: Salin semua kejadian

en: _Clear event log
id: _Bersihkan log kejadian

note: default details
en: GUPnP Universal Control Point
id: Titik Kendali Universal GUPnP

en: Clear event log
id: Bersihkan log kejadian

en: Quit
id: Keluar

en: _View
id: _Tilik

en: Event _log
id: _Log kejadian

en: _Close
id: _Tutup

en: UPnP search expression
id: Ekspresi pencarian UPnP

en: column
id: kolom

en: Network PORT to use for UPnP
id: PORT jaringan yang dipakai untuk UPnP

en: Network interfaces to use for UPnP communication
id: Antarmuka jaringan yang dipakai untuk komunikasi UPnP

en: Application part of the User-Agent header to use for UPnP communication
id: Bagian aplikasi dari header User-Agent yang akan digunakan untuk komunikasi UPnP

en: Use the IPv4 protocol family
id: Gunakan keluarga protokol IPv4

en: Use the IPv6 protocol family
id: Gunakan keluarga protokol IPv6

en: Do not use the IPv4 protocol family
id: Jangan gunakan keluarga protokol IPv4

en: Do not use the IPv6 protocol family
id: Jangan gunakan keluarga protokol IPv6

en: - UPnP AV control point
id: - Titik kendali AV UPnP

en: Could not parse options: %s
id: Tidak dapat mengurai opsi: %s

en: Show _DIDL…
id: Tunjukkan _DIDL…

en: Search failed
id: Pencarian gagal

en: Error message was: %s
id: Pesan kesalahannya: %s

en: Searching on %s
id: Mencari pada %s

en: Searching in %s on %s
id: Mencari dalam %s pada %s

en: Search criteria invalid: %s
id: Kriteria pencarian tidak valid: %s

en: Error fetching detailed information: %s
id: Kesalahan saat mengambil informasi terrinci: %s

en: Friendly name for this UPnP light
id: Nama akrab bagi cahaya UPnP ini

en: Apply change exclusively to this UPnP light
id: Terapkan perubahan secara eksklusif ke cahaya UPnP ini

en: Use IPv4
id: Pakai IPv4

en: Use IPv6
id: Pakai IPv6

en: Do not use IPv4
id: Jangan pakai IPv4

en: Do not use IPv6
id: Jangan pakai IPv6

en: Action failed.
    
    Error %d: %s
id: Aksi gagal.
    
    Kesalahan %d: %s

en: Name
id: Nama

en: Direction
id: Arah

en: Related State Variable
id: Variabel Keadaan Terkait

en: Is Return Value
id: Apakah Nilai Balikan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Number of Arguments
id: Banyaknya Argumen

en: Send Events
id: Kirim Kejadian

en: Default Value
id: Nilai Bawaan

en: Minimum
id: Minimal

en: Maximum
id: Maksimal

en: Step
id: Langkah

en: Allowed Values
id: Nilai Yang Diizinkan

en: Location
id: Lokasi

en: Type
id: Tipe

en: Base URL
id: URL Basis

en: Service ID
id: ID Layanan

en: Service URL
id: URL Layanan

en: Control URL
id: URL Kendali

en: Event Subscription URL
id: URL Berlangganan Kejadian

en: Friendly Name
id: Nama Akrab

en: Manufacturer
id: Pabrikan

en: Manufacturer URL
id: URL Pabrikan

en: Model Description
id: Deskripsi Model

en: Model Name
id: Nama Model

en: Model Number
id: Nomor Model

en: Model URL
id: URL Model

en: Serial Number
id: Nomor Seri

en: Presentation URL
id: URL Presentasi

en: Value
id: Nilai

en: Software
id: Perangkat Lunak

en: Version
id: Versi

en: Author
id: Pengarang

en: State variables
id: Variabel keadaan

en: Information not available
id: Informasi tidak tersedia

en: UPnP Network
id: Jaringan UPnP

en: Device
id: Perangkat

en: Time
id: Waktu

en: Service
id: Layanan

en: State Variable
id: Variabel Keadaan

en: The UDA version to use
id: Versi UDA yang akan dipakai
