gupnp-tools master - en to ja translation catalogue (105 entries)

en: GUPnP AV CP - Metadata View
ja: GUPnP AV CP - メタデータ表示

en: UPnP AV Control Point
ja: UPnP AVコントロールポイント

en: Browse and control UPnP multimedia devices
ja: UPnPメディアデバイスの参照と制御を行います

en: _Play
ja: 再生(_P)

en: Fetch the DIDL-Lite XML for this media object
ja: このメディアオブジェクトのDIDL-Lite XMLを取得

en: Fetch _DIDL-Lite
ja: DIDL-Liteを取得(_D)

en: Search…
ja: 検索…

en: GUPnP AV Control Point
ja: GUPnP AVコントロールポイント

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: Close
ja: 閉じる

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Lenient Mode
ja: 寛大モード(_L)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: About
ja: このアプリケーションについて

en: P_ause
ja: 一時停止(_A)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: Pre_vious
ja: 戻る(_V)

en: _Next
ja: 進む(_N)

en: _Rescan
ja: 再スキャン(_R)

en: Clears the CP's idea of the state of the currently selected AV Renderer. Useful for dealing with AV Renderers that don't report state changes.
ja: 現在選択しているAVレンダラーの状態をコントロールポイントの記録から消去します。状態変更を報告しないAVレンダラーの処理に役立ちます。

en: _Clear state
ja: 状態を消去(_C)

en: _Renderer:
ja: レンダラー(_R):

en: An UPnP AV Control Point based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
ja: GUPnPフレームワークをベースとしたUPnP AVコントロールポイントです。
    IntelのUPnPツールからインスピレーションを受けました。

en: GUPnP homepage
ja: GUPnPのウェブサイト

en: UPnP Network Light
ja: UPnPネットワークライト

en: A virtual network light bulb based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
ja: GUPnPフレームワークをベースとした仮想的なネットワークライトです。
    IntelのUPnPツールからインスピレーションを受けました。

en: GUPnP Network Light
ja: GUPnPネットワークライト

[ctx: network-light]
en: _On
ja: オン(_O)

en: _Increase luminance by 20%
ja: 輝度を20%上げる(_I)

en: _Decrease luminance by 20%
ja: 輝度を20%下げる(_D)

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: UPnP Universal Control Point
ja: UPnPユニバーサルコントロールポイント

en: A Generic Control Point based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
ja: GUPnPフレームワークをベースとした一般的なコントロールポイントです。
    IntelのUPnPツールからインスピレーションを受けました。

en: Action Invocation
ja: アクションインボケーション

en: _Invoke
ja: インボーク(_I)

en: device
ja: デバイス

en: service
ja: サービス

en: action
ja: アクション

en: 'in' arguments
ja: '入力'引数

en: 'out' arguments
ja: '出力'引数

en: Copy value
ja: 値をコピー

en: Copy all details
ja: すべての詳細をコピー

en: Invoke
ja: インボーク

en: Subscribe to events
ja: イベントを購読

en: _Expand all devices
ja: すべてのデバイスを開く(_E)

en: _Collapse all devices
ja: すべてのデバイスを閉じる(_C)

en: Copy event
ja: イベントをコピー

en: Copy all events
ja: すべてのイベントをコピー

en: _Clear event log
ja: イベントログを消去(_C)

note: default details
en: GUPnP Universal Control Point
ja: GUPnPユニバーサルコントロールポイント

en: Clear event log
ja: イベントログを消去

en: Quit
ja: 終了

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Event _log
ja: イベントログ(_L)

en: Show _DIDL…
ja: DIDLを表示(_D)…

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Network PORT to use for UPnP
ja: UPnP用のネットワークポート番号

en: Network interfaces to use for UPnP communication
ja: UPnPでの通信に使うネットワークインターフェース

en: Application part of the User-Agent header to use for UPnP communication
ja: UPnPでの通信に使うユーザーエージェントのアプリケーション名部分

en: - UPnP AV control point
ja: - UPnP AVコントロールポイント

en: Could not parse options: %s
ja: オプションを解析できませんでした: %s

en: Search failed
ja: 検索に失敗しました

en: Error message was: %s
ja: エラーメッセージ: %s

en: Searching on %s
ja: %s で検索

en: Searching in %s on %s
ja: %s を %s で検索

en: Search criteria invalid: %s
ja: 不正な検索条件です: %s

en: Error fetching detailed information: %s
ja: 詳細情報の取得中にエラー: %s

en: Action failed.
    
    Error %d: %s
ja: アクションに失敗しました。
    
    エラー %d: %s

en: Name
ja: 名前

en: Direction
ja: 方向

en: Related State Variable
ja: 関連する状態変数

en: Number of Arguments
ja: 引数の数

en: Send Events
ja: 送信イベント

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Minimum
ja: 最小値

en: Maximum
ja: 最大値

en: Step
ja: ステップ

en: Allowed Values
ja: 許可された値

en: Location
ja: 場所

en: Type
ja: タイプ

en: Base URL
ja: ベースURL

en: Service ID
ja: サービスID

en: Service URL
ja: サービスURL

en: Control URL
ja: コントロールURL

en: Event Subscription URL
ja: イベント購読URL

en: Friendly Name
ja: フレンドリ名

en: Manufacturer
ja: 製造者

en: Manufacturer URL
ja: 製造者URL

en: Model Description
ja: モデルの説明

en: Model Name
ja: モデル名

en: Model Number
ja: モデル番号

en: Model URL
ja: モデルURL

en: Serial Number
ja: シリアル番号

en: Presentation URL
ja: プレゼンテーションURL

en: Value
ja: 値

en: Software
ja: ソフトウェア

en: Version
ja: バージョン

en: Author
ja: 作者

en: State variables
ja: 状態変数

en: Information not available
ja: 情報が利用できません

en: UPnP Network
ja: UPnPネットワーク

en: Device
ja: デバイス

en: Time
ja: 時間

en: Service
ja: サービス

en: State Variable
ja: 状態変数
