gupnp-tools master - en to tr translation catalogue (124 entries)

en: GUPnP AV CP - Metadata View
tr: GUPnP AV CP - Üst Veri Görünümü

en: UPnP AV Control Point
tr: UPnP AV Denetim Noktası

en: Browse and control UPnP multimedia devices
tr: UPnP ortam aygıtlarına göz at ve denetle

en: _Play
tr: _Oynat

en: Fetch the DIDL-Lite XML for this media object
tr: Bu ortam nesnesi için DIDL-Lite XML çek

en: Fetch _DIDL-Lite
tr: _DIDL-Lite Çek

en: Search…
tr: Ara…

en: GUPnP AV Control Point
tr: GUPnP AV Denetim Noktası

en: _File
tr: _Dosya

en: Close
tr: Kapat

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Lenient Mode
tr: _Hafif Kip

en: _Help
tr: _Yardım

en: About
tr: Hakkında

en: P_ause
tr: Durakla_t

en: _Stop
tr: _Durdur

en: Pre_vious
tr: _Önceki

en: _Next
tr: _Sonraki

en: _Rescan
tr: _Yeniden Tara

en: Clears the CP's idea of the state of the currently selected AV Renderer. Useful for dealing with AV Renderers that don't report state changes.
tr: Şu anda seçili AV Gerçekleştiricisinin durumunun CP fikrini temizler. Durum değişikliklerini bildirmeyen AV Gerçekleştiricileri ile başa çıkmak için kullanışlıdır.

en: _Clear state
tr: Durumu _temizle

en: _Renderer:
tr: _Gerçekleyici:

en: Copyright (C) 2007 Zeeshan Ali (Khattak)
tr: Telif Hakkı (C) 2007 Zeeshan Ali (Khattak)

en: An UPnP AV Control Point based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
tr: UPnP AV Denetim Nokatsı, GUPnP çatısı tabanlıdır.
    UPnP için Intel Araçları’ndan esinlenilmiştir.

en: GUPnP homepage
tr: GUPnP ana sayfa

en: UPnP Network Light
tr: UPnp Ağ Işığı

en: Sample UPnP application for controlling lights
tr: Işıkları denetlemek için örnek UPnP uygulaması

en: A virtual network light bulb based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
tr: GUPnP çatısı tabanlı bir sanal ağ ışığı lambası.
    UPnP için Intel Araçları'ndan esinlenilmiştir.

en: GUPnP Network Light
tr: GUPnP Ağ Işığı

[ctx: network-light]
en: _On
tr: _Açık

en: _Increase luminance by 20%
tr: _Parlaklığı %20 artır

en: _Decrease luminance by 20%
tr: Parlaklığı %20 _azalt

en: _About
tr: _Hakkında

en: UPnP Universal Control Point
tr: UPnP Evrensel Denetim Noktası

en: Inspect and control UPnP devices across your local network
tr: Yerel ağdaki UPnP aygıtlarını inceleyin ve denetleyin

en: A Generic Control Point based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
tr: GUPnP çatısı tabanlı Genel Denetim Noktası.
    UPnP için Intel Araçları’ndan esinlenilmiştir.

en: Action Invocation
tr: Eylem Yürütme

en: _Invoke
tr: _Yürüt

en: device
tr: aygıt

en: service
tr: hizmet

en: action
tr: eylem

en: 'in' arguments
tr: 'girdi' argümanları

en: 'out' arguments
tr: 'çıktı' argümanları

en: Copy value
tr: Değeri kopyala

en: Copy all details
tr: Tüm ayrıntıları kopyala

en: Invoke
tr: Yürüt

en: Subscribe to events
tr: Olaylara abone ol

en: _Expand all devices
tr: Tüm aygıtları _Genişlet

en: _Collapse all devices
tr: Tüm aygıtları _Daralt

en: Copy event
tr: Olayı kopyala

en: Copy all events
tr: Tüm olayları kopyala

en: _Clear event log
tr: Olay günlüğünü _temizle

note: default details
en: GUPnP Universal Control Point
tr: GUPnP Evrensel Denetim Noktası

en: Clear event log
tr: Olay günlüğünü temizle

en: Quit
tr: Çık

en: _View
tr: _Görünüm

en: Event _log
tr: Olay _günlüğü

en: _Close
tr: _Kapat

en: UPnP search expression
tr: UPnP arama ifadesi

en: column
tr: sütun

en: Network PORT to use for UPnP
tr: UPnp için kullanılacak ağ BAĞLANTI NOKTASI

en: Network interfaces to use for UPnP communication
tr: UPnP iletişimi için kullanılacak ağ arayüzleri

en: Application part of the User-Agent header to use for UPnP communication
tr: UPnP iletişimi için kullanılacak Kullanıcı-Aracısı başlığının uygulama bölümü

en: Use the IPv4 protocol family
tr: IPv4 iletişim kuralı ailesini kullan

en: Use the IPv6 protocol family
tr: IPv6 iletişim kuralı ailesini kullan

en: Do not use the IPv4 protocol family
tr: IPv4 iletişim kuralı ailesini kullanma

en: Do not use the IPv6 protocol family
tr: IPv6 iletişim kuralı ailesini kullanma

en: - UPnP AV control point
tr: - UPnP AV denetim noktası

en: Could not parse options: %s
tr: Seçenekler ayrıştırılamadı: %s

en: Show _DIDL…
tr: _DIDL Göster…

en: Search failed
tr: Arama başarısız

en: Error message was: %s
tr: Hata iletisi: %s

en: Searching on %s
tr: %s üzerinde ara

en: Searching in %s on %s
tr: %2$s üstünde %1$s aranıyor

en: Search criteria invalid: %s
tr: Arama ölçütü geçersiz: %s

en: Error fetching detailed information: %s
tr: Ayrıntılı bilgi getirilirken hata oldu: %s

en: Friendly name for this UPnP light
tr: Bu UPnP ışığı için kolay ad

en: Apply change exclusively to this UPnP light
tr: Değişikliği yalnızca bu UPnP ışığa uygula

en: Use IPv4
tr: IPv4 Kullan

en: Use IPv6
tr: IPv6 Kullan

en: Do not use IPv4
tr: IPv4 kullanma

en: Do not use IPv6
tr: IPv6 kullanma

en: Action failed.
    
    Error %d: %s
tr: Eylem başarısız.
    
    Hata %d: %s

en: Name
tr: Ad

en: Direction
tr: Yön

en: Related State Variable
tr: İlişkili Durum Değişkeni

en: Is Return Value
tr: Dönüş Değeri Mi

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Number of Arguments
tr: Argüman Sayısı

en: Send Events
tr: Olayları Gönder

en: Default Value
tr: Öntanımlı Değer

en: Minimum
tr: Asgari

en: Maximum
tr: Azami

en: Step
tr: Adım

en: Allowed Values
tr: İzinli Değerler

en: Location
tr: Konum

en: Type
tr: Tür

en: Base URL
tr: Taban URLsi

en: Service ID
tr: Hizmet Kimliği

en: Service URL
tr: Hizmet URLsi

en: Control URL
tr: Denetim URLsi

en: Event Subscription URL
tr: Olay Aboneliği URLsi

en: Friendly Name
tr: Tanıdık Ad

en: Manufacturer
tr: Üretici

en: Manufacturer URL
tr: Üretici URLsi

en: Model Description
tr: Model Tanımı

en: Model Name
tr: Model Adı

en: Model Number
tr: Model Numarası

en: Model URL
tr: Model URLsi

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: Presentation URL
tr: Sunum URLsi

en: Value
tr: Değer

en: Software
tr: Yazılım

en: Version
tr: Sürüm

en: Author
tr: Yazar

en: State variables
tr: Durum değişkenleri

en: Information not available
tr: Bilgi mevcut değil

en: UPnP Network
tr: UPnP Ağı

en: Device
tr: Aygıt

en: Time
tr: Zaman

en: Service
tr: Hizmet

en: State Variable
tr: Durum Değişkeni

en: The UDA version to use
tr: Kullanılacak UDA sürümü
