gupnp-tools master - en to sv translation catalogue (121 entries)

en: GUPnP AV CP - Metadata View
sv: GUPnP AV-kontrollpunkt - Metadatavy

en: UPnP AV Control Point
sv: UPnP AV-kontrollpunkt

en: Browse and control UPnP multimedia devices
sv: Bläddra bland och styr UPnP-multimediaenheter

en: _Play
sv: S_pela

en: Fetch the DIDL-Lite XML for this media object
sv: Hämta DIDL-Lite-XML för detta mediaobjekt

en: Fetch _DIDL-Lite
sv: Hämta _DIDL-Lite

en: Search…
sv: Sök…

en: GUPnP AV Control Point
sv: GUPnP AV-kontrollpunkt

en: _File
sv: _Arkiv

en: Close
sv: Stäng

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _Lenient Mode
sv: Ti_llåtande läge

en: _Help
sv: _Hjälp

en: About
sv: Om

en: P_ause
sv: Pa_usa

en: _Stop
sv: _Stoppa

en: Pre_vious
sv: _Föregående

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Rescan
sv: Sö_k av igen

en: Clears the CP's idea of the state of the currently selected AV Renderer. Useful for dealing with AV Renderers that don't report state changes.
sv: Tömmer kontrollpanelens uppfattning om tillståndet för den aktuellt markerade AV-renderaren. Detta är användbart för att hantera AV-renderare som inte rapporterar tillståndsförändringar.

en: _Clear state
sv: _Töm tillstånd

en: _Renderer:
sv: _Renderare:

en: Copyright (C) 2007 Zeeshan Ali (Khattak)
sv: Copyright © 2007 Zeeshan Ali (Khattak)

en: An UPnP AV Control Point based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
sv: En UPnP AV-kontrollpunkt baserad på GUPnP-ramverket.
    Inspirerad av Intel Tools for UPnP.

en: GUPnP homepage
sv: Webbplats för GUPnP

en: UPnP Network Light
sv: UPnP nätverkslampa

en: Sample UPnP application for controlling lights
sv: UPnP-exempelprogram för att styra lampor

en: A virtual network light bulb based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
sv: En virtuell nätverksglödlampa baserad på GUPnP-ramverket.
    Inspirerad av Intel Tools for UPnP.

en: GUPnP Network Light
sv: GUPnP nätverkslampa

[ctx: network-light]
en: _On
sv: _På

en: _Increase luminance by 20%
sv: Ö_ka luminans med 20%

en: _Decrease luminance by 20%
sv: _Minska luminans med 20%

en: _About
sv: _Om

en: UPnP Universal Control Point
sv: UPnP universell kontrollpunkt

en: Inspect and control UPnP devices across your local network
sv: Inspektera och styr UPnP-enheter över ditt lokala nätverk

en: A Generic Control Point based on GUPnP framework.
    Inspired by Intel Tools for UPnP.
sv: En generisk kontrollpunkt baserad på GUPnP-ramverket.
    Inspirerad av Intel Tools for UPnP.

en: Action Invocation
sv: Åtgärdsstart

en: _Invoke
sv: _Starta

en: device
sv: enhet

en: service
sv: tjänst

en: action
sv: åtgärd

en: 'in' arguments
sv: ”in”-argument

en: 'out' arguments
sv: ”ut”-argument

en: Copy value
sv: Kopiera värde

en: Copy all details
sv: Kopiera alla detaljer

en: Invoke
sv: Starta

en: Subscribe to events
sv: Prenumerera på händelser

en: _Expand all devices
sv: _Expandera alla enheter

en: _Collapse all devices
sv: _Fäll ihop alla enheter

en: Copy event
sv: Kopiera händelse

en: Copy all events
sv: Kopiera alla händelser

en: _Clear event log
sv: _Töm händelselogg

note: default details
en: GUPnP Universal Control Point
sv: GUPnP universell kontrollpunkt

en: Clear event log
sv: Töm händelselogg

en: Quit
sv: Avsluta

en: _View
sv: _Visa

en: Event _log
sv: Händelse_logg

en: _Close
sv: _Stäng

en: UPnP search expression
sv: UPnP-sökuttryck

en: column
sv: kolumn

en: Network PORT to use for UPnP
sv: NätverksPORT att använda för UPnP

en: Network interfaces to use for UPnP communication
sv: Nätverksgränssnitt att använda för UPnP-kommunikation

en: Application part of the User-Agent header to use for UPnP communication
sv: Programdel av User-Agent-rubriken att använda för UPnP-kommunikation

en: Use the IPv4 protocol family
sv: Använd IPv4-protokollfamiljen

en: Use the IPv6 protocol family
sv: Använd IPv6-protokollfamiljen

en: Do not use the IPv4 protocol family
sv: Använd inte IPv4-protokollfamiljen

en: Do not use the IPv6 protocol family
sv: Använd inte IPv6-protokollfamiljen

en: - UPnP AV control point
sv: - UPnP AV-kontrollpunkt

en: Could not parse options: %s
sv: Kunde inte tolka flaggor: %s

en: Show _DIDL…
sv: Visa _DIDL…

en: Search failed
sv: Misslyckades med sökning

en: Error message was: %s
sv: Felmeddelandet var: %s

en: Searching on %s
sv: Söker på %s

en: Searching in %s on %s
sv: Söker i %s på %s

en: Search criteria invalid: %s
sv: Sökkriterier ogiltiga: %s

en: Error fetching detailed information: %s
sv: Fel vid hämtning av detaljerad information: %s

en: Friendly name for this UPnP light
sv: Smeknamn för denna UPnP-lampa

en: Apply change exclusively to this UPnP light
sv: Tillämpa ändring bara för denna UPnP-lampa

en: Use IPv4
sv: Använd IPv4

en: Use IPv6
sv: Använd IPv6

en: Do not use IPv4
sv: Använd inte IPv4

en: Do not use IPv6
sv: Använd inte IPv6

en: Action failed.
    
    Error %d: %s
sv: Åtgärd misslyckades.
    
    Fel %d: %s

en: Name
sv: Namn

en: Direction
sv: Riktning

en: Related State Variable
sv: Relaterad tillståndsvariabel

en: Is Return Value
sv: Är returvärde

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Number of Arguments
sv: Antal argument

en: Send Events
sv: Skicka händelser

en: Default Value
sv: Standardvärde

en: Step
sv: Steg

en: Allowed Values
sv: Tillåtna värden

en: Location
sv: Plats

en: Type
sv: Typ

en: Base URL
sv: Bas-URL

en: Service ID
sv: Tjänste-ID

en: Service URL
sv: Tjänste-URL

en: Control URL
sv: Kontroll-URL

en: Event Subscription URL
sv: Händelseprenumerations-URL

en: Friendly Name
sv: Smeknamn

en: Manufacturer
sv: Tillverkare

en: Manufacturer URL
sv: Tillverkar-URL

en: Model Description
sv: Modellbeskrivning

en: Model Name
sv: Modellnamn

en: Model Number
sv: Modellnummer

en: Model URL
sv: Modell-URL

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: Presentation URL
sv: Presentations-URL

en: Value
sv: Värde

en: Software
sv: Programvara

en: Author
sv: Upphovsman

en: State variables
sv: Tillståndsvariabler

en: Information not available
sv: Information inte tillgänglig

en: UPnP Network
sv: UPnP-nätverk

en: Device
sv: Enhet

en: Time
sv: Tid

en: Service
sv: Tjänst

en: State Variable
sv: Tillståndsvariabel

en: The UDA version to use
sv: UDA-versionen att använda
