gutenprint-5.2.10-pre2 - en to vi translation catalogue (627 entries)

en: Default
vi: Mặc định

en: Hybrid EvenTone
vi: EvenTone Lai

en: Hybrid EvenBetter
vi: EvenBetter Lai

en: Hybrid UniTone
vi: UniTone Lai

en: Fast
vi: Nhanh

en: Very Fast
vi: Rất nhanh

en: Density
vi: Mật độ

en: Dither Algorithm
vi: Thuật toán hòa sắc

en: Miscellaneous (unclassified)
vi: Tùy chọn linh tinh

en: Family driver
vi: Họ trình điều khiển

en: Dither algorithm
vi: Thuật toán pha màu

en: Page Size
vi: Cỡ giấy

en: Size of the paper being printed to
vi: Cỡ của giấy được in ra

en: Media Type
vi: Kiểu đa phương tiện

en: Type of media (plain paper, photo paper, etc.)
vi: Kiểu đa phương tiện (giấy thường, giấy ảnh,...)

en: Media Source
vi: Nguồn Đa phương tiện

en: CD Hub Size
vi: Cỡ Hub CD

en: CD Size (Custom)
vi: Cỡ CD (Tự chọn)

en: CD Hub Size (Custom)
vi: Cỡ CD Hub (Tự chọn)

en: Resolution
vi: Độ phân giải

en: Resolution and quality of the print
vi: Độ phân giải và chất lượng in

en: Ink Type
vi: Kiểu mực

en: Type of ink in the printer
vi: Kiểu của mực máy in

en: Ink Channels
vi: Các kênh mực

en: Printing Mode
vi: Chế độ In

en: Printing Output Mode
vi: Chế độ xuất khi in

en: Ink Set
vi: Bộ mực

en: Type of inkset in the printer
vi: Kiểu của bộ mực trong máy in

en: Borderless
vi: Không có viền

en: Print without borders
vi: Không in viền

en: Double-Sided Printing
vi: In hai mặt

en: Print Quality
vi: Chất lượng in

en: Cyan Density
vi: Mật độ Xanh nhạt

en: Magenta Density
vi: Mật độ đỏ thẫm

en: Yellow Density
vi: Mật độ Vàng

en: Black Density
vi: Mật độ Đen

en: Off
vi: Tắt

en: Long Edge (Standard)
vi: Cạnh dài (Tiêu chuẩn)

en: Short Edge (Flip)
vi: Cạnh ngắn (Lật)

en: Portrait
vi: Thẳng đứng

en: Landscape
vi: Nằm ngang

en: CD - Custom
vi: CD - Tự chọn

en: Normal
vi: Thường

en: Print To Hub
vi: In ra Hub

en: Color
vi: Màu

en: Black and White
vi: Đen và Trắng

en: Both
vi: Cả hai

en: Black
vi: Đen

en: Photo
vi: Ảnh chụp

en: None
vi: Không có gì

en: Manual Control
vi: Điều khiển bằng tay

en: Standard
vi: Chuẩn

en: High Accuracy
vi: Độ chính xác Cao

en: Bright Colors
vi: Màu sáng

en: Uncorrected
vi: Chưa được sửa

en: Threshold
vi: Ngưỡng

en: Raw
vi: Thô

en: Grayscale
vi: Trắng đen

en: Whitescale
vi: tỷ_lệ_trắng

en: Channel
vi: Kênh

en: Gamma for raw channel
vi: Gamma cho kênh thô

en: Channel Bit Depth
vi: Độ sâu bít kênh

en: Bit depth per channel
vi: Lượng bít cho mỗi kênh

en: Input Image Type
vi: Kiểu ảnh đầu vào

en: Input image type
vi: Kiểu của ảnh đầu vào

en: Output Image Type
vi: Kiểu ảnh đầu ra

en: Output image type
vi: Kiểu của ảnh đầu ra

en: Raw Channels
vi: Kênh thô

en: SimpleGamma
vi: GammaĐơn

en: Do not correct for screen gamma
vi: Không đúng cho gamma màn hình

en: Brightness
vi: Độ sáng

en: Brightness of the print
vi: Độ tương phản khi in

en: Contrast
vi: Độ tương phản

en: Contrast of the print (0 is solid gray)
vi: Độ tương phản khi in (0 là hoàn toàn xám)

en: Linear Contrast Adjustment
vi: Chỉnh Tương phản tuyến tính

en: Cyan
vi: Xanh ngọc

en: Magenta
vi: Đỏ tươi

en: Yellow
vi: Vàng

en: Red
vi: Đỏ

en: Green
vi: Xanh lá cây

en: Blue
vi: Xanh dương

en: Saturation
vi: Độ bão hoà

en: Ink Limit
vi: Giới hạn mực

en: Curve for raw channel
vi: Đường cong cho kênh thô

en: Cyan Curve
vi: Đường cong Xanh nhạt

en: Cyan curve
vi: Đường cong Xanh nhạt

en: Magenta Curve
vi: Đường cong Đỏ tươi

en: Magenta curve
vi: Đường cong Đỏ sẫm

en: Yellow Curve
vi: Đường cong Vàng

en: Yellow curve
vi: Đường cong Vàng

en: Black Curve
vi: Cong Đen

en: Black curve
vi: Cong Đen

en: Red Curve
vi: Cong Đỏ

en: Red curve
vi: đường cong màu đỏ

en: Green Curve
vi: Đường cong Xanh lá

en: Green curve
vi: Đường cong Xanh lá

en: Blue Curve
vi: Đường cong Xanh lam

en: Blue curve
vi: Đường cong Xanh lam

en: White Curve
vi: Đường cong Trắng

en: White curve
vi: Cong trắng

en: Hue Map
vi: Bản đồ Hue

en: Saturation Map
vi: Bản đồ bão hòa

en: Value must be set for %s
vi: Cần đặt giá-trị cho %s

en: `%s' is not a valid %s
vi: “%s” không phải là một giá trị hợp lệ %s

en: no wrap
vi: không ngắt dòng

en: wrap around
vi: bao quanh

en: Unknown type parameter %s (%d)
vi: Không hiểu kiểu tham số %s (%d)

en: Page size is not valid
vi: Cỡ giấy không hợp lệ

en: Automatic Printing Mode
vi: Chế độ in tự động

en: Automatic printing mode
vi: Chế độ in tự động

en: Printing Direction
vi: Hướng in

en: Output Order
vi: Thứ tự xuất

en: Raw Channel Names
vi: Các tên kênh thô

en: Channel Names
vi: Tên kiênh

en: Raw Channel Count
vi: Số lượng kênh thô

en: Magenta Map
vi: Bản đồ Đỏ thẫm

en: Yellow Map
vi: Bản đồ Vàng

en: Blue Map
vi: Bản đồ Xanh lá

en: Orange Map
vi: Bản đồ Cam

en: Red Map
vi: Bản đồ Đỏ

en: Blue Density
vi: Mật độ Xanh dương

en: Orange Density
vi: Mật độ Vàng

en: Red Density
vi: Mật độ Đỏ

en: Gloss Level
vi: Mức

en: Gray Value
vi: Giá trị Xám

en: Quality Enhancement
vi: Nâng cao chất lượng

en: Enhance print quality by additional passes
vi: Nâng cao chất lượng in bằng các chuyển thêm các tham số bổ xung

en: Paper Thickness
vi: Độ dày của giấy

en: Set printer paper thickness
vi: Đặt độ dày của giấy cho máy in

en: Vacuum Intensity
vi: Cường độ chân không

en: Print Method
vi: Phương pháp in

en: Automatic
vi: Tự động

en: Bidirectional
vi: Hai hướng

en: Unidirectional
vi: Đơn hướng

en: 600 DPI high quality
vi: 00 DPI chất lượng cao

en: 600 DPI Unidirectional
vi: 600 DPI Đơn

en: 1200 DPI high quality
vi: 1200 DPI chất lượng cao

en: 1200 DPI highest quality
vi: 1200 DPI chất lượng cao

en: 1200 DPI  Unidirectional
vi: 1200 DPI  Đơn

en: 2400 DPI x 1200 DPI high quality
vi: 2400 DPI x 1200 DPI chất lượng cao nhất

en: 2400 DPI x 1200 DPI highest quality
vi: 2400 DPI x 1200 DPI chất lượng cao nhất

en: test print
vi: in thử

en: Four Color Standard
vi: Chuẩn bốn màu

en: Three Color Composite
vi: Tổng hợp ba màu

en: Six Color Photo
vi: Ảnh sáu màu

en: Plain Paper
vi: Giấy thường

en: Glossy Film
vi: Phim bóng

en: Transparencies
vi: Giấy bóng kính

en: Envelopes
vi: Phong bì

en: Matte Paper
vi: Giấy mờ

en: Inkjet Paper
vi: Giấy in mực

en: Photo Paper
vi: Giấy ảnh

en: Other
vi: Khác

en: Manual with Pause
vi: Bằng tay với phím “Pause”

en: Manual without Pause
vi: Bằng tay không bằng phím “Pause”

en: Glossy
vi: Bóng

en: Texture
vi: Họa tiết

en: Matte
vi: Kênh xỉn

en: Matte +5
vi: Kênh xỉn +5

en: Matte +4
vi: Kênh xỉn +4

en: Matte +3
vi: Kênh xỉn +3

en: Matte +2
vi: Kênh xỉn +2

en: Matte +1
vi: Kênh xỉn +1

en: Matte -1
vi: Kênh xỉn -1

en: Matte -2
vi: Kênh xỉn -2

en: Matte -3
vi: Kênh xỉn -3

en: Matte -4
vi: Kênh xỉn -4

en: Matte -5
vi: Kênh xỉn -5

en: High
vi: Cao

en: Printer Settings
vi: Cài đặt máy in

en: Date
vi: Ngày tháng

en: Glossy Fine
vi: Khá Bóng

en: Matte Fine
vi: Hơi Bóng

en: Extra Glossy
vi: Cực Bóng

en: On
vi: Bật

en: Adjust the cyan balance
vi: Chỉnh mức cân bằng xanh nhạt

en: Adjust the magenta balance
vi: Chỉnh mức cân bằng đỏ sẫm

en: Adjust the yellow balance
vi: Chỉnh mức cân bằng vàng

en: Black Balance
vi: Cân bằng đen

en: Adjust the black balance
vi: Chỉnh mức cân bằng đen

en: Plain
vi: Thường

en: Transparency
vi: Giấy bóng kính

en: Manual
vi: Thủ công

en: Tray 1
vi: Khay 1

en: Tray 2
vi: Khay 2

en: Tray 3
vi: Khay 3

en: Tray 4
vi: Khay 4

en: Tray
vi: Khay

en: Optional Source
vi: Nguồn Tùy chọn

en: Autoselect
vi: Tự động chọn

en: 600x600 DPI monochrome
vi: 600x600 DPI đơn sắc

en: Draft
vi: Nháp

en: PPD File
vi: Tập tin PPD

en: Model Name
vi: Tên Mô hình

en: None; please provide a PPD file
vi: Không, hãy cung cấp tập tin PPD

en: Letter
vi: Thư tín

en: Custom
vi: Tự chọn

en: Image dimensions must match paper dimensions
vi: Kích thước ảnh phải khớp với kích cỡ giấy

en: Fatal error!
vi: Lỗi nghiêm trọng!

en: Please report the above information to gimp-print-devel@lists.sourceforge.net
vi: Hãy thông báo thông tin trên cho gimp-print-devel@lists.sourceforge.net

en: Fast Economy
vi: Kinh kế Nhanh

en: Economy
vi: Tiết kiệm

en: Super Photo
vi: Siêu Ảnh

en: Best
vi: Tốt nhất

en: Text
vi: Chữ

en: Graphics
vi: Đồ họa

en: Photograph
vi: Ảnh

en: Page
vi: Giấy

en: Job
vi: Công việc

en: Image Type
vi: Kiểu Ảnh

en: Type of image being printed
vi: Kiểu ảnh được in

en: Page Number
vi: Số của trang

en: Page number
vi: Số trang

en: Number of Copies
vi: Số bản sao

en: Curve type
vi: Kiểu đường cong

en: Minimum X
vi: X tối thiểu

en: Maximum X
vi: X tối đa

en: Minimum Y
vi: Y tối thiểu

en: Maximum Y
vi: Y tối đa

en: _Gamma value
vi: Giá trị _Gamma

en: Set the base unit of measurement to inches
vi: Đặt đơn vị đo lường thành inch

en: Set the base unit of measurement to centimetres
vi: Đặt đơn vị đo lường thành cen-ti-mét

en: Points
vi: Điểm

en: Set the base unit of measurement to points (1/72")
vi: Đặt đơn vị đo lường thành điểm ảnh (1/72")

en: Set the base unit of measurement to millimetres
vi: Đặt đơn vị đo lường thành mi-li-mét

en: Pica
vi: Chữ to

en: Set the base unit of measurement to picas (1/12")
vi: Đặt đơn vị đo lường thành picas (1/12")

en: Color output
vi: Màu xuất

en: Standard Command
vi: Lệnh chuẩn

en: Use standard print command
vi: Dùng lệnh in tiêu chuẩn

en: Custom Command
vi: Lệnh tự chọn

en: Use custom print command
vi: Dùng lệnh in tự chọn

en: File
vi: Tập tin

en: Print to a file
vi: In ra tập tin

en: Edit Curve...
vi: Sửa đường cong...

en: Set Default
vi: Đặt mặc định

en: OK
vi: Đồng ý

en: Cancel
vi: Thôi

en: Select File...
vi: Chọn tập tin...

en: Reset
vi: Đặt lại

en: %s -- Print v%s
vi: %s -- In v%s

en: About
vi: Giới thiệu

en: Print and
    Save Settings
vi: Hiển thị và
    Ghi lại các cài đặt

en: Save
    Settings
vi: Ghi Lại
    Các cài đặt

en: Print
vi: In

en: Preview
vi: Xem trước

en: Paper Size
vi: Cỡ giấy

en: Show All Paper Sizes
vi: Hiển thị tất cả các cỡ giấy

en: Dimensions:
vi: Kích cỡ:

en: Width:
vi: Rộng:

en: Width of the paper that you wish to print to
vi: Độ rộng của giấy bạn muốn in

en: Height:
vi: Cao:

en: Height of the paper that you wish to print to
vi: Chiều cao của giấy bạn muốn in

en: Automatic Paper Size
vi: Cỡ giấy tự động

en: Select the number of copies to print; a value between 1 and 100
vi: Chọn số lượng bản sao bạn muốn in; giá trị nằm trong khoảng từ 1 đến 100

en: Image Position
vi: Vị trí ảnh

en: Auto
vi: Tự động

en: Upside down
vi: Cạnh trên xuống

en: Seascape
vi: Cảnh biển

en: Orientation:
vi: Hướng:

en: Left:
vi: Trái:

en: Right:
vi: Phải:

en: Top:
vi: Trên:

en: Bottom:
vi: Dưới:

en: Center:
vi: Giữa

en: Horizontal
vi: Ngang

en: Center the image on the paper
vi: Đặt ảnh ở giữa giấy

en: Vertical
vi: Dọc

en: Setup Printer
vi: Cài đặt Máy in

en: Select the make of your printer
vi: Chọn hãng sản xuất máy in của bạn

en: Printer Model:
vi: Mẫu máy in:

en: Select your printer model
vi: Chọn mô hình máy in của bạn

en: PPD File:
vi: Tập tin PPD:

en: Enter the correct PPD filename for your printer
vi: Nhập vào tên tập tin PPD cho máy in của bạn

en: Browse
vi: Duyệt

en: Choose the correct PPD filename for your printer
vi: Chọn tập tin PPD cho máy in của bạn

en: Printer Queue:
vi: Hàng đợi In:

en: Enter the correct command to print to your printer.
vi: Nhập vào lệnh để in cho máy in của bạn.

en: Enter the file to print to.
vi: Nhập vào tập tin để in ra.

en: File to print to
vi: Tập tin sẽ in ra

en: Print To File
vi: In ra Tệp Tin

en: Define New Printer
vi: Định nghĩa máy in mới

en: Printer Name:
vi: Tên máy in:

en: Enter the name you wish to give this logical printer
vi: Nhập vào tên mà bạn muốn đặt cho máy in lô-gíc

en: About Gutenprint
vi: Giới thiệu về Gutenprint

en: Gutenprint Version
vi: Phiên bản Gutenprint

en: Setup Printer...
vi: Cài đặt máy in...

en: New Printer...
vi: Máy in mới...

en: Image Size
vi: Cỡ ảnh

en: Scaling:
vi: Co giãn:

en: Scale by:
vi: Co giãn theo:

en: Percent
vi: Phần trăm

en: Set Defaults
vi: Đặt thành mặc định

en: Close
vi: Đóng

en: Image preview
vi: Xem thử ảnh

en: Output
vi: Xuất

en: Output Type:
vi: Kiểu xuất:

en: Select the desired output type
vi: Chọn kiểu xuất mong muốn

en: Size Units:
vi: Đơn vị kích thước:

en: Units:
vi: Đơn vị:

en: Printer
vi: Máy in

en: (Default Printer)
vi: (Máy in mặc định)

en: Printer Features
vi: Tính năng máy in

en: Output Control
vi: Điều khiển xuất

en: Common
vi: Chung

en: Extra 1
vi: Mở rộng 1

en: Extra 2
vi: Mở rộng 2

en: Extra 3
vi: Mở rộng 3

en: Extra 4
vi: Mở rộng 4

en: Extra 5
vi: Mở rộng 5

note: TRANSLATORS: Specify the language of the PPD translation. * Use the English name of your language here, e.g. "Swedish" instead of * "Svenska".
en: English
vi: Vietnamese

en: Media Size
vi: Cỡ đa phương tiện

en: Color Model
vi: Mô hình màu

en: RGB Color
vi: Màu RGB

en: CMY Color
vi: Màu CMY

en: Color Precision
vi: Độ chính xác màu

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

en: Value
vi: Giá trị

en: %.1f mm
vi: %.0f mm

en: Reverse
vi: Đảo ngược

en: 2-Sided Printing
vi: In 2 mặt

en: Shrink (print the whole page)
vi: Co giãn (in toàn bộ trang)

en: Crop (preserve dimensions)
vi: Xén (in cỡ riêng)

en: Escputil version
vi: Phiên bản Escputil

en: You may only specify one printer or raw device.
vi: Bạn chỉ có thể chỉ ra một máy in hay một thiết bị thô.

en: Unknown option %c
vi: Không hiểu tùy chọn %c

en: Usage: %s [OPTIONS] command
vi: Cách dùng: %s [CÁC-TÙY-CHỌN] lệnh

en: Type `%s --help' for more information.
vi: Hãy gõ lệnh “%s --help” để tìm thấy thông tin thêm.

en: Type `%s -h' for more information.
vi: Hãy gõ lệnh “%s -h” để tìm thấy thông tin thêm.

en: Cannot open device %s: %s
vi: Không thể mở thiết bị %s: %s

en: Cannot print to printer %s with %s
vi: Không thể in ra máy in %s với %s

en: Cannot read from %s: %s
vi: Không thể đọc từ %s: %s

en: Cannot open %s read/write: %s
vi: không thể mở %s để đọc/ghi: %s

en: Unknown printer %s!
vi: Không biết máy in %s!

en: Cannot write to %s: %s
vi: Không thể ghi vào %s: %s

en: 
    Cannot write to %s: %s
vi: 
    Không thể ghi vào %s: %s

en: Unknown
vi: Không hiểu

en: Orange
vi: Da cam

en: Status: Error
vi: Trạng thái: Lỗi

en: Status: Self-Printing
vi: Trạng thái: Tự in

en: Status: Busy
vi: Trạng thái: Bận

en: Status: Waiting
vi: Trạng thái: Đang đợi

en: Status: Idle
vi: Trạng thái: Nghỉ

en: Status: Paused
vi: Trạng thái: Đã dừng

en: Status: Cleaning
vi: Trạng thái: Đang quét dọn

en: Status: Shutting down
vi: Trạng thái: Tắt máy

en: Status: Unknown (%d)
vi: Trạng thái: Không hiểu (%d)

en: Error: Fatal Error
vi: Lỗi: LỖI NGHIÊM TRỌNG

en: Error: Other interface is selected
vi: Lỗi: Giao diện khác đã được chọn

en: Error: Cover Open
vi: Lỗi: Máy đang mở

en: Error: Paper jam
vi: Lỗi: Kẹt giấy

en: Error: Ink out
vi: Lỗi: Hết mực

en: Error: Paper out
vi: Lỗi: Hết giấy

en: Error: Miscellaneous paper error
vi: Lỗi: Lỗi giấy hỗn tạp

en: Error: Maintenance cartridge overflow
vi: Lỗi: Bảo trì tràn trống mực

en: Error: Double feed error
vi: Lỗi: Lỗi phản hồi kép

en: Error: Rear cover open
vi: Lỗi: Phần hậu đang mở

en: Error: CD Tray Out
vi: Lỗi: Hết đĩa CD

en: Error: Tray cover open
vi: Lỗi: Nắp khay đang mở

en: Error: Maintenance cartridge cover open
vi: Lỗi: Trống mực đang mở

en: Error: Front cover open
vi: Lỗi: Nắp trước đang mở

en: Error: Maintenance request
vi: Lỗi: Yêu cầu bảo trì

en: Error: Unknown (%d)
vi: Lỗi: Không hiểu (%d)

en: Warning: %s Ink Low
vi: Trạng thái: %s Ít mực

en: Warning: Channel %d Ink Low
vi: Cảnh báo: Kênh mực %d tràn

en: Warning: Maintenance request pending
vi: Cảnh báo: Yêu cầu bảo trì còn chưa được giải quyết

en: Warning: Unknown (%d)
vi: Cảnh báo: Không hiểu (%d)

en: Printing nozzle self-test
vi: Đang in tự kiểm tra

en: Printer Name: %s
vi: Tên máy in: %s

en: Ink Levels:
vi: Mức mực:

en: Ink color
vi: Màu mực

en: Percent remaining
vi: Phần trăm còn lại

en: Job Name:
vi: Tên việc in:

en: ink levels
vi: mức mực

en: status
vi: trạng thái

en: Ink cartridge
vi: Trống mực

en: Part number
vi: Số phần

en: Cannot identify printer model.
vi: Không thể nhận ra mô hình máy in.

en: Cleaning heads...
vi: Lau đầu...

en: Unable to send command to the printer, exiting.
vi: Không thể gửi lệnh in đến máy in, nên thoát ra.

en: Exiting
vi: Đang thoát

en: Repeating the alignment process.
vi: Lặp quá trình căn chỉnh.

en: failed!
vi: Bị lỗi!

en: succeeded!
vi: đã thành công!

en: Unrecognized command.
vi: Lệnh không được chấp nhận.

en: Final command was not confirmed.
vi: Lệnh cuối không được xác nhận.

en: Press enter to continue >
vi: Nhấn phím enter để tiếp tục >

en: Pass #%d
vi: Lần #%d

en: Please insert a fresh sheet of paper.
vi: Hãy thêm tấm giấy mới.

en: Number out of range!
vi: Số nằm ngoài phạm vi!

en: I cannot understand what you typed!
vi: Tôi chẳng hiểu bạn gõ gì!

en: succeeded.
vi: đã thành công.

en: Error in input
vi: Lỗi trong đầu vào

en: _Print with Gutenprint...
vi: In bằng Gutenprint...

en: Printing...
vi: Đang in...

note: TRANSLATORS: All strings in this file must be no more than 80 bytes in length. Please take into account expansion due to multi-byte characters, as the limit is *bytes*, not characters!
en: EPSON Standard Inks
vi: Mực EPSON tiêu chuẩn

en: Quadtone
vi: Bốn tông

en: Gray 3
vi: Xám 3

en: Gray 2
vi: Xám 2

en: Gray 1
vi: Xám 1

en: Hextone
vi: Sáu tông

en: Gray 5
vi: Xám 5

en: Gray 4
vi: Xám 4

en: Default Black
vi: Màu đen mặc định

en: Four Color Photo
vi: Ảnh bốn màu

en: Main Tray
vi: Khay chính

en: Photo Tray
vi: Khay ảnh

en: Print to CD
vi: In ra đĩa CD

en: Rear Tray
vi: Khay hậu

en: Front Tray
vi: Khay trước

en: Manual Feed
vi: Phản hồi thủ công

en: Main Input
vi: Đầu vào chính

en: Black 1
vi: Đen 1

en: Black 2
vi: Đen 2

en: 360 x 180 DPI Draft
vi: Giấy nháp 360 x 180 DPI

en: 360 DPI Enhanced
vi: 360 DPI Tăng cường

en: 720 x 360 DPI Enhanced
vi: 720 x 360 DPI Tăng

en: 720 DPI High Quality
vi: 720 DPI chất lượng cao

en: 360 x 120 DPI Economy
vi: 360 x 120 DPI Kinh tế

en: 360 x 240 DPI Draft
vi: Giấy nháp 360 x 240

en: 1440 x 720 DPI Highest Quality
vi: 1440 DPI x 720 DPI chất lượng cao nhất

en: 1440 x 720 DPI Transposed
vi: 1440 x 720 DPI Chuyển

en: 180 DPI Economy
vi: 180 DPI kinh tế

en: 360 DPI High Quality
vi: 360 DPI Chất lượng cao

en: 720 DPI Highest Quality
vi: 720 DPI chất lượng cao nhất

en: 2880 x 720 DPI Highest Quality
vi: 2880 x 720 DPI chất lượng cao nhất

en: 1440 x 720 DPI High Quality
vi: 1440 x 720 DPI chất lượng cao nhất

en: Bright White Paper
vi: Giấy Trắng Sáng

en: Postcard
vi: Bưu thiếp

en: Back Light Film
vi: Phim Sáng tối

en: CD or DVD
vi: CD hay DVD

en: ColorLife Paper
vi: Giấy ColorLife

en: Premium Glossy Photo Paper 170 wt
vi: Giấy Ảnh Premium Glossy Photo Paper 170 wt

en: Four Pass
vi: Bốn lần

en: Legal
vi: Văn bản luật

en: Tabloid
vi: Báo lá cải

en: Super B 13x19
vi: Siêu B 13x19

en: Super A1 24x36
vi: Siêu A1 24x36

en: Super A0
vi: Siêu A0

en: Super B0 JIS
vi: Siêu B0 JIS

en: C0 landscape
vi: Phong cảnh C0

en: C1 landscape
vi: Phong cảnh C1

en: C2 landscape
vi: Phong cảnh C2

en: C3 landscape
vi: Phong cảnh C3

en: C4 landscape
vi: Phong cảnh C4

en: C5 landscape
vi: Phong cảnh C5

en: B6-C4 landscape
vi: Phong cảnh B6-C4

en: C6 landscape
vi: Phong cảnh C6

en: DL landscape
vi: Phong cảnh DL

en: C7-6 landscape
vi: Phong cảnh C7-6

en: C7 landscape
vi: Phong cảnh C7

en: C8 landscape
vi: Phong cảnh C8

en: C9 landscape
vi: Phong cảnh C9

en: C10 landscape
vi: Phong cảnh C10

en: EA5 landscape
vi: Phong cảnh EA5

en: ArchA transposed
vi: ArchA chuyển vị

en: ArchB transposed
vi: Arch chuyển vị

en: ArchC transposed
vi: ArchA chuyển vị

en: ArchD transposed
vi: Arch chuyển vị

en: ArchE transposed
vi: Arch chuyển vị

en: American foolscap
vi: Giấy khổ rộng Mỹ

en: European foolscap
vi: Giấy khổ rộng châu Âu

en: Small paperback
vi: Giấy đen nhỏ

en: Hagaki Card
vi: Thẻ Hagaki

en: Oufuku Card
vi: Thẻ Oufuku

en: Japanese Western-style envelope #4 landscape
vi: Japanese Western-style phong bì #4 ngang

en: Japanese Western-style envelope #6 landscape
vi: Japanese Western-style phong bì #6 ngang

en: Commercial 10
vi: Thương mại 10

en: Commercial 10 landscape
vi: Thương mại 10 phong cảnh

en: A2 Invitation
vi: Thiếp mời A2

en: Wide 101.6x180.6
vi: Rộng 101.6x180.6

en: Credit Card
vi: Thẻ tín dụng

en: Japanese Business Card
vi: Danh thiếp Nhật

en: Wide Postcard
vi: Bưu thiếp rộng

en: 89 mm Roll Paper
vi: Giấy cuộn 89mm

en: 4 Inch Roll Paper
vi: Giấy cuộn 4 Inch

en: 5 Inch Roll Paper
vi: Giấy cuộn 5 Inch

en: 210 mm Roll Paper
vi: Giấy cuộn 210 mm

en: 13 Inch Roll Paper
vi: Giấy cuộn 13 Inch

en: 17 Inch Roll Paper
vi: Giấy cuộn 17 Inch

en: 22 Inch Roll Paper
vi: Giấy cuộn 22 Inch

en: 24 Inch Roll Paper
vi: Giấy cuộn 24 Inch

en: 36 Inch Roll Paper
vi: Giấy cuộn 36 Inch

en: 44 Inch Roll Paper
vi: Giấy cuộn 44 Inch

en: 60 Inch Roll Paper
vi: Giấy cuộn 60 Inch

en: 64 Inch Roll Paper
vi: Giấy cuộn 64 Inch

en: Canon iP2700 series
vi: Canon PIXMA sê-ri iP2700

en: Canon iP3300 series
vi: Canon PIXMA sê-ri iP3300

en: Canon iP3500 series
vi: Canon sê-ri iP3500

en: Canon iP3600 series
vi: Canon sê-ri iP6300

en: Canon iP4200 series
vi: Canon PIXMA sê-ri iP4200

en: Canon iP4300 series
vi: Canon PIXMA sê-ri iP4300

en: Canon iP4500 series
vi: Canon sê-ri iP4500

en: Canon iP4600 series
vi: Canon sê-r iP46100

en: Canon iP4700 series
vi: Canon sê-ri iP470O

en: Canon iP4800 series
vi: Canon PIXMA sê-ri iP4800

en: Canon iP4900 series
vi: Canon sê-ri iP900D

en: Canon iP5200R series
vi: Canon sê-ri iP5200R

en: Canon iP6600D series
vi: Canon sê-ri iP6600D

en: Canon iP6700D series
vi: Canon sê-ri iP470D

en: Canon iP7200 series
vi: Canon sê-ri iP7200

en: Canon iX5000 series
vi: Canon sê-ri iX6500

en: Canon iX6500 series
vi: Canon sê-ri iX6500

en: Canon iX7000 series
vi: Canon sê-ri iX7000

en: Canon Pro9000 series
vi: Canon sê-ri Pro9000

en: Canon Pro9000 Mk.II series
vi: Canon sê-ri Pro9000 Mk.II

en: Canon Pro9500 series
vi: Canon sê-ri Pro9500

en: Canon Pro9500 Mk.II series
vi: Canon sê-ri Pro9500 Mk.II

en: Canon MP140 series
vi: Canon sê-ri MP140

en: Canon MP150 series
vi: Canon sê-ri MP150

en: Canon MP160 series
vi: Canon sê-ri MP160

en: Canon MP170 series
vi: Canon sê-ri MP170

en: Canon MP180 series
vi: Canon sê-ri MP180

en: Canon MP190 series
vi: Canon sê-ri MP190

en: Canon MP210 series
vi: Canon sê-ri MP210

en: Canon MP220 series
vi: Canon sê-ri MP220

en: Canon MP230 series
vi: Canon sê-ri MP230

en: Canon MP240 series
vi: Canon sê-ri MP240

en: Canon MP250 series
vi: Canon sê-ri MP250

en: Canon MP260 series
vi: Canon sê-ri MP260

en: Canon MP270 series
vi: Canon sê-ri MP270

en: Canon MP280 series
vi: Canon sê-ri MP280

en: Canon MP360 series
vi: Canon sê-ri MP360

en: Canon MP370 series
vi: Canon sê-ri MP370

en: Canon MP390 series
vi: Canon sê-ri MP390

en: Canon MP450 series
vi: Canon sê-ri MP450

en: Canon MP460 series
vi: Canon sê-ri MP460

en: Canon MP470 series
vi: Canon sê-ri MP470

en: Canon MP480 series
vi: Canon sê-ri MP480

en: Canon MP490 series
vi: Canon sê-ri MP490

en: Canon MP500 series
vi: Canon sê-ri MP500

en: Canon MP510 series
vi: Canon sê-ri MP510

en: Canon MP520 series
vi: Canon sê-ri MP520

en: Canon MP530 series
vi: Canon sê-ri MP530

en: Canon MP540 series
vi: Canon sê-ri MP540

en: Canon MP550 series
vi: Canon sê-ri MP550

en: Canon MP560 series
vi: Canon sê-ri MP560

en: Canon MP600 series
vi: Canon sê-ri MP600

en: Canon MP610 series
vi: Canon sê-ri MP610

en: Canon MP620 series
vi: Canon sê-ri MP620

en: Canon MP630 series
vi: Canon sê-ri MP630

en: Canon MP640 series
vi: Canon sê-ri MP640

en: Canon MP700 series
vi: Canon sê-ri MP700

en: Canon MP710 series
vi: Canon sê-ri MP710

en: Canon MP730 series
vi: Canon sê-ri MP730

en: Canon MP740 series
vi: Canon sê-ri MP740

en: Canon MP750 series
vi: Canon sê-ri MP750

en: Canon MP760 series
vi: Canon sê-ri MP760

en: Canon MP770 series
vi: Canon sê-ri MP770

en: Canon MP780 series
vi: Canon sê-ri MP780

en: Canon MP790 series
vi: Canon sê-ri MP790

en: Canon MP800 series
vi: Canon sê-ri MP800

en: Canon MP810 series
vi: Canon sê-ri MP810

en: Canon MP830 series
vi: Canon sê-ri MP830

en: Canon MP900 series
vi: Canon sê-ri MP900

en: Canon MP950 series
vi: Canon sê-ri MP950

en: Canon MP960 series
vi: Canon sê-ri MP960

en: Canon MP970 series
vi: Canon sê-ri MP970

en: Canon MP980 series
vi: Canon sê-ri MP980

en: Canon MP990 series
vi: Canon sê-ri MP990

en: Canon MG2100 series
vi: Canon sê-ri MG2100

en: Canon MG2200 series
vi: Canon sê-ri MG2200

en: Canon MG2400 series
vi: Canon sê-ri MG2400

en: Canon MG2500 series
vi: Canon sê-ri MG2500

en: Canon MG3100 series
vi: Canon sê-ri MG3100

en: Canon MG3200 series
vi: Canon sê-ri MG3200

en: Canon MG3500 series
vi: Canon sê-ri MG3500

en: Canon MG4100 series
vi: Canon sê-ri MG4100

en: Canon MG4200 series
vi: Canon sê-ri MG4200

en: Canon MG5100 series
vi: Canon sê-ri MG5100

en: Canon MG5200 series
vi: Canon MG5200

en: Canon MG5300 series
vi: Canon sê-ri MG5300

en: Canon MG5400 series
vi: Canon sê-ri MG5400

en: Canon MG5500 series
vi: Canon sê-ri MG5500

en: Canon MG6100 series
vi: Canon sê-ri MG6100

en: Canon MG6200 series
vi: Canon sê-ri MG6200

en: Canon MG6300 series
vi: Canon sê-ri MG6300

en: Canon MG6400 series
vi: Canon sê-ri MG6400

en: Canon MG6500 series
vi: Canon sê-ri MG6500

en: Canon MG7100 series
vi: Canon sê-ri MG7100

en: Canon MG8100 series
vi: Canon sê-ri MG8100

en: Canon MG8200 series
vi: Canon MG8200 sê-ri

en: Canon MX300 series
vi: Canon sê-ri MX300

en: Canon MX310 series
vi: Canon sê-ri MX310

en: Canon MX320 series
vi: Canon sê-ri MX320

en: Canon MX330 series
vi: Canon sê-ri MX330

en: Canon MX340 series
vi: Canon sê-ri MX340

en: Canon MX350 series
vi: Canon sê-ri MX350

en: Canon MX360 series
vi: Canon sê-ri MX360

en: Canon MX370 series
vi: Canon sê-ri MX370

en: Canon MX390 series
vi: Canon sê-ri MX390

en: Canon MX410 series
vi: Canon sê-ri MX410

en: Canon MX420 series
vi: Canon sê-ri MX420

en: Canon MX430 series
vi: Canon sê-ri MX430

en: Canon MX450 series
vi: Canon sê-ri MX450

en: Canon MX510 series
vi: Canon sê-ri MX510

en: Canon MX520 series
vi: Canon sê-ri MX520

en: Canon MX700 series
vi: Canon sê-ri MX700

en: Canon MX710 series
vi: Canon sê-ri MX710

en: Canon MX720 series
vi: Canon MX720 sê-ri

en: Canon MX850 series
vi: Canon sê-ri MX850

en: Canon MX860 series
vi: Canon sê-ri MX860

en: Canon MX870 series
vi: Canon sê-ri MX870

en: Canon MX880 series
vi: Canon sê-ri MX880

en: Canon MX890 series
vi: Canon sê-ri MX890

en: Canon MX920 series
vi: Canon sê-ri MX920

en: Canon MX7600 series
vi: Canon sê-ri MX7600

en: Canon E500 series
vi: Canon sê-ri E500

en: Canon E510 series
vi: Canon sê-ri E510

en: Canon E600 series
vi: Canon sê-ri E600

en: Canon E610 series
vi: Canon sê-ri E610

en: Epson WF-7010 Series
vi: Epson sê-ri WF-7010

en: Epson WF-7011 Series
vi: Epson sê-ri WF-7011

en: Epson WF-7015 Series
vi: Epson sê-ri WF-7015

en: Epson WF-7018 Series
vi: Epson sê-ri WF-7018

en: Epson WF-7510 Series
vi: Epson sê-ri WF-7510

en: Epson WF-7511 Series
vi: Epson sê-ri WF-7511

en: Epson WF-7515 Series
vi: Epson sê-ri WF-7515

en: Epson WF-7520 Series
vi: Epson sê-ri WF-7520

en: Epson WF-7521 Series
vi: Epson sê-ri WF-7521

en: Epson WF-7525 Series
vi: Epson sê-ri WF-7525

en: Epson PM 700C
vi: Bề rộng ảnh Epson

en: PostScript Level 1
vi: PostScript Mức 1

en: PostScript Level 2
vi: PostScript Mức 2

en: RAW DATA 16 bit
vi: DỮ LIỆU THÔ 16 bit

en: RAW DATA 8 bit
vi: DỮ LIỆU THÔ 8 bit
