gutenprint 5.3.5 - en to ro translation catalogue (1305 entries)

en: Default
ro: Implicit

en: Hybrid EvenTone
ro: EvenTone hibrid

en: Hybrid EvenBetter
ro: EvenBetter hibrid

en: Hybrid UniTone
ro: UniTone hibrid

en: Adaptive Hybrid
ro: Hibrid adaptiv

en: Ordered
ro: Ordonat

en: Ordered New
ro: Nouă ordonare

en: Fast
ro: Rapid

en: Very Fast
ro: Foarte rapid

en: Hybrid Floyd-Steinberg
ro: Floyd-Steinberg hibrid

en: Predithered Input
ro: Intrare predefinită

en: Drop Size Segmented
ro: Dimensiune segmentată a picăturii

en: Drop Size Segmented New
ro: Noua dimensiune segmentată a picăturii

en: Density
ro: Densitate

en: Adjust the density (amount of ink) of the print. Reduce the density if the ink bleeds through the paper or smears; increase the density if black regions are not solid.
ro: Ajustează densitatea (cantitatea de cerneală) a imprimării Reduce densitatea dacă cerneala se scurge prin hârtie sau pătează; crește densitatea dacă regiunile negre nu sunt uniforme.

en: Dither Algorithm
ro: Algoritmul de încadrare „dither”

en: Choose the dither algorithm to be used.
    Adaptive Hybrid usually produces the best all-around quality.
    EvenTone is a new, experimental algorithm that often produces excellent results.
    Ordered is faster and produces almost as good quality on photographs.
    Fast and Very Fast are considerably faster, and work well for text and line art.
    Hybrid Floyd-Steinberg generally produces inferior output.
ro: Alege algoritmul de încadrare „dither” care urmează să fie utilizat.
    «Hibrid adaptiv» produce de obicei cea mai bună calitate generală.
    «EvenTone? este un algoritm nou, experimental, care produce adesea rezultate excelente.
    «Ordonat» este mai rapid și produce o calitate aproape la fel de bună pe fotografii.
    «Rapid» și «Foarte rapid» sunt considerabil mai rapide și funcționează bine pentru text și desene grafice.
    «Floyd-Steinberg hibrid» produce în general rezultate inferioare.

en: Miscellaneous (unclassified)
ro: Diverse (neclasificate)

en: Family driver
ro: Familie controlor

en: Color conversion module
ro: Modul de conversie a culorilor

en: Dither algorithm
ro: Algoritmul de încadrare „dither”

en: Page Size
ro: Dimensiunea paginii

en: Size of the paper being printed to
ro: Dimensiunea hârtiei pe care se imprimă

en: Media Type
ro: Tipul de suport

en: Type of media (plain paper, photo paper, etc.)
ro: Tipul de suport (hârtie obișnuită, hârtie foto etc.)

en: Media Source
ro: Sursa hârtiei

en: Source (input slot) of the media
ro: Sursa (fanta de intrare) a suportului de imprimat

en: Cassette Tray
ro: Tava pentru casete

en: Tray selection for cassette media source
ro: Selectează tava pentru sursa suportului în casetă

en: CD Hub Size
ro: Dimensiunea axului CD-ului

en: Print only outside of the hub of the CD, or all the way to the hole
ro: Imprimă numai în afara axului CD-ului sau până la gaură

en: CD Size (Custom)
ro: Dimensiunea CD-ului (personalizată)

en: Variable adjustment for the outer diameter of CD
ro: Ajustare variabilă pentru diametrul exterior al CD

en: CD Hub Size (Custom)
ro: Dimensiunea axului CD-ului (personalizată)

en: Variable adjustment to the inner hub of the CD
ro: Ajustare variabilă a axului interior al CD-ului

en: CD Horizontal Fine Adjustment
ro: Ajustare fină orizontală a CD-ului

en: Fine adjustment to horizontal position for CD printing
ro: Ajustare fină a poziției orizontale pentru imprimarea CD-urilor

en: CD Vertical Fine Adjustment
ro: Ajustare fină verticală a CD-ului

en: Resolution
ro: Rezoluție

en: Resolution and quality of the print
ro: Rezoluția și calitatea imprimării

en: Ink Type
ro: Tipul de cerneală

en: Type of ink in the printer
ro: Tipul de cerneală din imprimantă

en: Ink Channels
ro: Canale de cerneală

en: Printing Mode
ro: Modul de imprimare

en: Printing Output Mode
ro: Modul de ieșire al imprimării

en: Ink Set
ro: Setul de cerneală

en: Type of inkset in the printer
ro: Tipul setului de cerneală din imprimantă

en: Borderless
ro: Fără margini

en: Print without borders
ro: Imprimare fără margini

en: Double-Sided Printing
ro: Imprimare pe ambele fețe

en: Duplex/Tumble Setting
ro: Configurare imprimare pe ambele-fețe/rotire

en: Print Quality
ro: Calitatea imprimării

en: Orientation
ro: Orientare

en: Orientation, Portrait, Landscape, Upside Down, Seascape
ro: Orientare: portret, peisaj, portret inversat, peisaj inversat

en: Cyan Density
ro: Densitate cian

en: Adjust the cyan density
ro: Ajustează densitatea de cian

en: Magenta Density
ro: Densitate magenta

en: Adjust the magenta density
ro: Ajustează densitatea de magenta

en: Yellow Density
ro: Densitate galben

en: Adjust the yellow density
ro: Ajustează densitatea de galben

en: Black Density
ro: Densitate negru

en: Adjust the black density
ro: Ajustează densitatea de negru

en: Light Cyan Transition
ro: Tranziție cian deschis

en: Light Magenta Transition
ro: Tranziție magenta deschis

en: Light Yellow Transition
ro: Tranziție galben deschis

en: Off
ro: Dezactivat

en: Long Edge (Standard)
ro: Marginea lungă (standard)

en: Short Edge (Flip)
ro: Marginea scurtă (inversare)

en: Portrait
ro: Portret (orientare verticală)

en: Landscape
ro: Peisaj (orientare orizontală)

en: Reverse Portrait
ro: Portret inversat

en: Reverse Landscape
ro: Peisaj inversat

en: CD - 5 inch
ro: CD - 5 inci

en: CD - 3 inch
ro: CD - 3 inci

en: CD - Custom
ro: CD - personalizat

en: Normal
ro: Normală

en: Print To Hub
ro: Imprimă până la gaura CD-ului

en: Driver-Controlled
ro: Controlat de către controlor

en: Upper Tray/Cassette 1
ro: Tava superioară/Caseta 1

en: Lower Tray/Cassette 2
ro: Tava inferioară/Caseta 2

en: Black and White
ro: Alb și negru

en: Both
ro: Ambele

en: Black
ro: Negru

en: Photo
ro: Foto

en: None
ro: Nici una

en: Manual Control
ro: Control manual

en: High Accuracy
ro: Precizie ridicată

en: Bright Colors
ro: Culori luminoase

en: Correct Hue Only
ro: Corectează doar nuanța

en: Uncorrected
ro: Necorectată

en: Desaturated
ro: Desaturată

en: Threshold
ro: Prag

en: Raw
ro: Date brute

en: Pre-Dithered
ro: Pre-încadrare

en: Grayscale
ro: Scală de gri

en: Whitescale
ro: Scală de alb

en: Channel
ro: Canal

en: Gamma for raw channel
ro: Gamma pentru canalul brut

en: Color Correction
ro: Corectarea culorii

en: Color correction to be applied
ro: Corecția de culoare care urmează să fie aplicată

en: Channel Bit Depth
ro: Adâncimea în biți a canalului

en: Bit depth per channel
ro: Adâncimea în biți per canal

en: Input Image Type
ro: Tipul imaginii de intrare

en: Input image type
ro: Tipul imaginii de intrare

en: Output Image Type
ro: Tipul imaginii de ieșire

en: Output image type
ro: Tipul imaginii de ieșire

en: Raw Channels
ro: Canale brute

en: SimpleGamma
ro: Gamma simplă

en: Do not correct for screen gamma
ro: Nu corectează gamma ecranului

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Brightness of the print
ro: Luminozitatea imprimării

en: Contrast of the print (0 is solid gray)
ro: Contrastul imprimării (0 este gri uniform)

en: Linear Contrast Adjustment
ro: Ajustarea liniară a contrastului

en: Use linear vs. fixed end point contrast adjustment
ro: Utilizează ajustarea liniară a contrastului față de punctul final fix

en: Composite Gamma
ro: Gamma compozit

en: Adjust the gamma of the print. Larger values will produce a generally brighter print, while smaller values will produce a generally darker print.
ro: Ajustează valoarea gamma a imprimării. Valorile mai mari vor produce o imprimare în general mai luminoasă, în timp ce valorile mai mici vor produce o imprimare în general mai întunecată.

en: AppGamma
ro: Gamma definită de aplicație

en: Gamma value assumed by application
ro: Valoarea gamma atribuită de aplicație

en: Cyan
ro: Cian

en: Adjust the cyan gamma
ro: Ajustează gamma pentru cian

en: Adjust the magenta gamma
ro: Ajustează gamma pentru magenta

en: Yellow
ro: Galben

en: Adjust the yellow gamma
ro: Ajustează gamma pentru galben

en: Red
ro: Roșu

en: Adjust the red gamma
ro: Ajustează gamma pentru roșu

en: Green
ro: Verde

en: Adjust the green gamma
ro: Ajustează gamma pentru verde

en: Blue
ro: Albastru

en: Adjust the blue gamma
ro: Ajustează gamma pentru albastru

en: Adjust the black gamma
ro: Ajustează gamma pentru negru

en: Cyan Balance
ro: Balans cian

en: Adjust the cyan gray balance
ro: Ajustează balansul de gri cian

en: Magenta Balance
ro: Balans magenta

en: Adjust the magenta gray balance
ro: Ajustează balansul de gri magenta

en: Yellow Balance
ro: Balans galben

en: Adjust the yellow gray balance
ro: Ajustează balansul de gri galben

en: Saturation
ro: Saturație

en: Adjust the saturation (color balance) of the print
    Use zero saturation to produce grayscale output using color and black inks
ro: Ajustează saturația (echilibrul culorilor) imprimării
    Utilizați saturația zero pentru a produce o ieșire în scală de gri utilizând cernelurile color și negru

en: Ink Limit
ro: Limită cerneală

en: GCR Transition
ro: Tranziția GCR

en: Adjust the gray component transition rate
ro: Ajustează rata de tranziție a componentei gri

en: GCR Lower Bound
ro: Limita inferioară a GCR

en: Lower bound of gray component reduction
ro: Limita inferioară a reducerii componentei de gri

en: GCR Upper Bound
ro: Limita superioară a GCR

en: Upper bound of gray component reduction
ro: Limita superioară a reducerii componentei de gri

en: LUT dump file
ro: Fișier de transfer LUT

en: Advanced Output Control
ro: Control avansat al ieșirii

en: Dump file for LUT for external color adjustment
ro: Fișier de transfer pentru LUT pentru ajustarea externă a culorilor

en: Curve for raw channel
ro: Curba pentru canalul brut

en: Cyan Curve
ro: Curba de cian

en: Cyan curve
ro: Curba de cian

en: Magenta Curve
ro: Curba de magenta

en: Magenta curve
ro: Curba de magenta

en: Yellow Curve
ro: Curba de galben

en: Yellow curve
ro: Curba de galben

en: Black Curve
ro: Curba de negru

en: Black curve
ro: Curba de negru

en: Red Curve
ro: Curba de roșu

en: Red curve
ro: Curba de roșu

en: Green Curve
ro: Curba de verde

en: Green curve
ro: Curba de verde

en: Blue Curve
ro: Curba de albastru

en: Blue curve
ro: Curba de albastru

en: White Curve
ro: Curba de alb

en: White curve
ro: Curba de alb

en: Hue Map
ro: Harta de tonalitate

en: Hue adjustment curve
ro: Curba de ajustare a nuanței

en: Saturation Map
ro: Harta de saturație

en: Saturation adjustment curve
ro: Curba de ajustare a saturației

en: Luminosity Map
ro: Harta de luminozitate

en: Luminosity adjustment curve
ro: Curba de ajustare a luminozității

en: Gray Component Reduction
ro: Reducerea componentei de gri

en: Gray component reduction curve
ro: Curba de reducere a componentei de gri

en: Traditional Gutenprint color conversion
ro: Conversia culorilor tradițională de Gutenprint

en: Value must be set for %s
ro: Valoarea trebuie să fie stabilită pentru %s

en: `%s' is not a valid %s
ro: „%s” nu este un %s valid

en: %s must be between %f and %f (is %f)
ro: %s trebuie să fie între %f și %f (este %f)

en: %s must be between %d and %d (is %d)
ro: %s trebuie să fie între %d și %d (este %d)

en: %s bounds must be between %f and %f
ro: Limitele %s trebuie să fie între %f și %f

en: %s wrap mode must be %s
ro: %s modul de încadrare trebuie să fie %s

en: no wrap
ro: fără încadrare

en: wrap around
ro: încadrare în jurul

en: Unknown type parameter %s (%d)
ro: Tip de parametru necunoscut %s (%d)

en: %s out of range (value %d, min %d, max %d)
ro: %s în afara intervalului (valoare %d, min %d, max %d)

en: Page size is not valid
ro: Dimensiunea paginii nu este validă

en: Top margin must not be less than %f
ro: Marginea superioară nu trebuie să fie mai mică de %f

en: Left margin must not be less than %f
ro: Marginea stângă nu trebuie să fie mai mică de %f

en: Height must be greater than zero
ro: Înălțimea trebuie să fie mai mare decât zero

en: Width must be greater than zero
ro: Lățimea trebuie să fie mai mare decât zero

en: Image is too wide for the page: left margin is %f, width %f, right edge is %f
ro: Imaginea este prea lată pentru pagină: marginea stângă este %f, lățimea %f, marginea dreaptă este %f

en: Image is too long for the page: top margin is %f, height %f, bottom edge is %f
ro: Imaginea este prea lungă pentru pagină: marginea de sus este %f, înălțimea %f, marginea de jos este %f

en: Automatic Printing Mode
ro: Modul automat de imprimare

en: Automatic printing mode
ro: Modul automat de imprimare

en: CD Allow Other Media Sizes
ro: CD-ul permite alte dimensiuni ale suporturilor

en: Allow non-CD media sizes when printing to CD
ro: Permite dimensiuni de suport non-CD la imprimarea pe CD

en: Resolution of the print
ro: Rezoluția de imprimare

en: Enhanced Gloss
ro: Luciu îmbunătățit

en: Add gloss enhancement
ro: Adaugă un plus de luciu

en: Printing Direction
ro: Direcția de imprimare

en: Printing direction (unidirectional is higher quality, but slower)
ro: Direcția de imprimare (unidirecțională este de calitate superioară, dar mai lentă)

en: Interleave Method
ro: Metoda de intercalare

en: Interleave pattern to use
ro: Modelul de intercalare de utilizat

en: Output Order
ro: Ordinea de ieșire

en: Alignment Passes
ro: Pașii de aliniere

en: Alignment Choices
ro: Opțiunile de aliniere

en: Ink change command
ro: Comanda de schimbare a cernelii

en: Alternate Alignment Passes
ro: Pașii alternativi de aliniere

en: Alternate Alignment Choices
ro: Opțiuni alternative de aliniere

en: Supports Packet Mode
ro: Acceptă modul pachet

en: Supports D4 Packet Mode
ro: Acceptă modul de pachete D4

en: Has Interchangeable Ink Cartridges
ro: Are cartușe de cerneală interschimbabile

en: Has multiple choices of ink cartridges
ro: Are mai multe opțiuni de cartușe de cerneală

en: Raw Channel Names
ro: Nume de canale brute

en: Command filter name
ro: Numele comenzii de filtrare

en: Filter commands supported
ro: Comenzi de filtrare acceptate

en: Channel Names
ro: Nume de canale

en: Raw Channel Count
ro: Numărul de canale brute

en: Cyan Map
ro: Paleta de cian

en: Adjust the cyan map
ro: Ajustează paleta de cian

en: Magenta Map
ro: Paleta de magenta

en: Adjust the magenta map
ro: Ajustează paleta de magenta

en: Yellow Map
ro: Paleta de galben

en: Adjust the yellow map
ro: Ajustează paleta de galben

en: Blue Map
ro: Paleta de albastru

en: Adjust the blue map
ro: Ajustează paleta de albastru

en: Orange Map
ro: Paleta de portocaliu

en: Adjust the orange map
ro: Ajustează paleta de portocaliu

en: Red Map
ro: Paleta de roșu

en: Adjust the red map
ro: Ajustează paleta de roșu

en: Green Map
ro: Paleta de verde

en: Adjust the green map
ro: Ajustează paleta de verde

en: Blue Density
ro: Densitatea de albastru

en: Adjust the blue density
ro: Ajustează densitatea de albastru

en: Orange Density
ro: Densitatea de portocaliu

en: Adjust the orange density
ro: Ajustează densitatea de portocaliu

en: Red Density
ro: Densitatea de roșu

en: Adjust the red density
ro: Ajustează densitatea de roșu

en: Green Density
ro: Densitatea de verde

en: Adjust the green density
ro: Ajustează densitatea de verde

en: Gloss Level
ro: Nivelul de luciu

en: Adjust the gloss level
ro: Ajustează nivelul de luciu

en: Drop Size Small
ro: Dimensiune picătură mică

en: Drop Size 1 (small)
ro: Dimensiunea picăturii 1 (mică)

en: Drop Size Medium
ro: Dimensiune picătură medie

en: Drop Size 2 (medium)
ro: Dimensiunea picăturii 2 (medie)

en: Drop Size Large
ro: Dimensiune picătură mare

en: Drop Size 3 (large)
ro: Dimensiunea picăturii 3 (mare)

en: Light Cyan Value
ro: Valoare cian deschis

en: Light Cyan Density Scale
ro: Scala de densitate cian deschis

en: Light Magenta Value
ro: Valoare magenta deschis

en: Light Magenta Density Scale
ro: Scala de densitate magenta deschis

en: Dark Yellow Value
ro: Valoare galben închis

en: Dark Yellow Transition
ro: Tranziție galben închis

en: Dark Yellow Density Scale
ro: Scala de densitate galben închis

en: Gray Value
ro: Valoare gri

en: Gray Transition
ro: Tranziție gri

en: Gray Density Scale
ro: Scala densității de gri

en: Light Gray Value
ro: Valoare gri deschis

en: Light Gray Transition
ro: Tranziție gri deschis

en: Light Gray Density Scale
ro: Scala de densitate gri deschis

en: Dark Gray Value
ro: Valoare gri închis

en: Dark Gray Transition
ro: Tranziție gri închis

en: Dark Gray Density Scale
ro: Scala de densitate gri închis

en: Mid Gray Value
ro: Valoare gri mediu

en: Medium Gray Value
ro: Valoare gri mediu

en: Mid Gray Transition
ro: Tranziție gri mediu

en: Medium Gray Transition
ro: Tranziție gri mediu

en: Mid Gray Density Scale
ro: Scala de densitate gri mediu

en: Medium Gray Density Scale
ro: Scala de densitate gri mediu

en: Hextone Gray 5 Value
ro: Valoarea 5 de gri hexatonal

en: Hextone Gray 5 (Darkest) Value
ro: Valoarea 5 de gri hexatonal (cel mai închis)

en: Hextone Gray 5 Transition
ro: Tranziție de gri 5 hexatonal

en: Hextone Gray 5 (Darkest) Transition
ro: Tranziție de gri 5 hexatonal (cel mai închis)

en: Hextone Gray 5 Density Scale
ro: Scala de densitate de gri 5 hexatonal

en: Hextone Gray 5 (Darkest) Density Scale
ro: Scala de densitate de gri 5 hexatonal (cel mai închis)

en: Hextone Gray 4 Value
ro: Valoarea 4 de gri hexatonal

en: Hextone Gray 4 Transition
ro: Tranziție de gri4 hexatonal

en: Hextone Gray 4 Density Scale
ro: Scala de densitate de gri 4 hexatonal

en: Hextone Gray 3 Value
ro: Valoarea 3 de gri hexatonal

en: Hextone Gray 3 Transition
ro: Tranziție de gri 3 hexatonal

en: Hextone Gray 3 Density Scale
ro: Scala de densitate de gri3 hexatonal

en: Hextone Gray 2 Value
ro: Valoarea 2 de gri hexatonal

en: Hextone Gray 2 Transition
ro: Tranziție de gri 2 hexatonal

en: Hextone Gray 2 Density Scale
ro: Scala de densitate de gri 2 hexatonal

en: Hextone Gray 1 Value
ro: Valoarea 1 de gri hexatonal

en: Hextone Gray 1 (Lightest) Value
ro: Valoarea 1 de gri hexatonal (cel mai deschis)

en: Hextone Gray 1 Transition
ro: Tranziție de gri 1 hexatonal

en: Hextone Gray 1 (Lightest) Transition
ro: Tranziție de gri 1 hexatonal (cel mai deschis)

en: Hextone Gray 1 Density Scale
ro: Scala de densitate de gri 1 hexatonal

en: Hextone Gray 1 (Lightest) Density Scale
ro: Scala de densitate de gri 1 hexatonal (cel mai deschis)

en: Subchannel Cutoff
ro: Întreruperea subcanalului

en: Upper limit for using light ink
ro: Limita superioară pentru utilizarea cernelii deschise (luminoasă)

en: Drying Time Per Page
ro: Timpul de uscare pe pagină

en: Set drying time per page
ro: Stabilește timpul de uscare pentru fiecare pagină

en: Drying Time Per Scan
ro: Timpul de uscare pe scanare

en: Set drying time per scan
ro: Stabilește timpul de uscare pentru fiecare scanare

en: Minimum Drying Time Per Scan
ro: Timpul de uscare minim pentru fiecare scanare

en: Set minimum drying time per scan
ro: Stabilește timpul de uscare minim pentru fiecare scanare

en: Quality Enhancement
ro: Îmbunătățirea calității

en: Enhance print quality by additional passes
ro: Îmbunătățirea calității imprimării prin treceri suplimentare

en: Paper Thickness
ro: Grosimea hârtiei

en: Set printer paper thickness
ro: Stabilește grosimea hârtiei pentru imprimantă

en: Vacuum Intensity
ro: Intensitatea de vidare (aspirare)

en: Set vacuum intensity (printer-specific)
ro: Stabilește intensitatea de vidare (specifică imprimantei)

en: Feed Sequence
ro: Secvența de alimentare

en: Set paper feed sequence (printer-specific)
ro: Stabilește secvența de alimentare cu hârtie (specifică imprimantei)

en: Print Method
ro: Metoda de imprimare

en: Set print method (printer-specific)
ro: Stabilește metoda de imprimare (specifică imprimantei)

en: Platen Gap
ro: Distanța dintre role

en: Set platen gap (printer-specific)
ro: Stabilește distanța dintre role (specifică imprimantei)

en: Feed Adjustment
ro: Ajustarea alimentării

en: Set paper feed adjustment (0.01% units)
ro: Stabilește ajustarea alimentării cu hârtie (unități de 0,01%)

en: Full Manual Control
ro: Control manual complet

en: Automatic Setting Control
ro: Control automat de configurare

en: Bidirectional
ro: Bidirecțional

en: Unidirectional
ro: Unidirecțional

en: Alternate Fill
ro: Umplere alternativă

en: Ascending Fill
ro: Umplere ascendentă

en: Descending Fill
ro: Umplere descendentă

en: Ascending Double
ro: Dublu ascendent

en: Nearest Neighbor Avoidance
ro: Evitarea celui mai apropiat vecin

en: Short Edge(Flip)
ro: Marginea scurtă (inversare)

en: commandtoepson
ro: comandăpentruepson

en: Clean
ro: Curăță

en: Print self-test page
ro: Imprimă pagina de autotestare

en: This printer does not support raw printer output at depth %d
ro: Această imprimantă nu acceptă imprimarea brută la adâncimea de culoare de %d

en: Print options not verified; cannot print.
ro: Opțiunile de imprimare nu au fost verificate; nu se poate imprima.

en: 600 DPI high quality
ro: 600 DPI înaltă calitate

en: 600 DPI Unidirectional
ro: 600 DPI unidirecțional

en: 1200 DPI high quality
ro: 1200 DPI înaltă calitate

en: 1200 DPI highest quality
ro: 1200 DPI cea mai bună calitate

en: 1200 DPI  Unidirectional
ro: 1200 DPI unidirecțional

en: 2400 DPI x 1200 DPI high quality
ro: 2400 DPI x 1200 DPI înaltă calitate

en: 2400 DPI x 1200 DPI highest quality
ro: 2400 DPI x 1200 DPI cea mai bună calitate

en: test print
ro: imprimare de probă

en: Four Color Standard
ro: Standard cu patru culori

en: Three Color Composite
ro: Compozit cu trei culori

en: Six Color Photo
ro: Fotografie cu șase culori

en: Five Color Photo Composite
ro: Compozit foto cu cinci culori

en: Plain Paper
ro: Hârtie obișnuită

en: Glossy Film
ro: Peliculă lucioasă

en: Transparencies
ro: Transparențe

en: Envelopes
ro: Plicuri

en: Matte Paper
ro: Hârtie mată

en: Inkjet Paper
ro: Hârtie pentru jet de cerneală

en: Photo Quality Inkjet Paper
ro: Hârtie pentru jet de cerneală de calitate fotografică

en: Photo Paper
ro: Hârtie fotografică

en: Premium Glossy Photo Paper
ro: Hârtie foto lucioasă premium

en: Premium Luster Photo Paper
ro: Hârtie fotografică premium Luster

en: Photo Quality Glossy Paper
ro: Hârtie lucioasă calitate fotografică

en: Ilford Heavy Paper
ro: Hârtie grea Ilford

en: Other
ro: Alta

en: Auto Sheet Feeder
ro: Alimentator automat de foi

en: Manual with Pause
ro: Manual cu pauză

en: Manual without Pause
ro: Manual fără pauză

en: Coated
ro: Cretată

en: Glossy
ro: Lucioasă

en: Texture
ro: Textură

en: Matte
ro: Mată

en: Glossy_NoCorr
ro: Lucioasă_NoCorr

en: Matte_NoCorr
ro: Mată_NoCorr

en: Soft
ro: Suavă

en: Hard
ro: Dur

en: Printer Gamma Correction
ro: Corecția Gamma a imprimantei

en: Softest
ro: Cel mai fin

en: Image Sharpening
ro: Claritatea imaginii

en: Sharpening to apply to image (0 is off, 14 is max
ro: Corecția de claritate ce se aplică imaginii (0 este oprit, 14 este maxim)

en: Darkness
ro: Întunecarea imaginii

en: Printer Image Darkness Adjustment
ro: Ajustează întunecarea imaginii pentru imprimantă

en: Lightness
ro: Luminozitatea imaginii

en: Printer Image Lightness Adjustment
ro: Ajustează luminozitatea imaginii pentru imprimantă

en: Advance
ro: Avans

en: Printer Image Advance Adjustment
ro: Ajustează avansul imaginii pentru imprimantă

en: Tone Curve
ro: Curba de tonuri

en: Tone curve adjustment to apply to image (-32..+32, 0 is off)
ro: Ajustările curbei de ton ce urmează a fi aplicate imaginii (-32..+32, 0 este oprit)

en: High Grade
ro: Calitate superioară

en: LongFeedAfter
ro: AlimentareLungăDupă

en: Long Feed After N Pages
ro: Alimentare lungă după N pagini

en: Print Info
ro: Informații despre imprimare

en: Print Information
ro: Informații despre imprimare

en: Roll Type
ro: Tipul de rolă

en: Matte +5
ro: Mat +5

en: Matte +4
ro: Mat +4

en: Matte +3
ro: Mat +3

en: Matte +2
ro: Mat +2

en: Matte +1
ro: Mat +1

en: Matte -1
ro: Mat -1

en: Matte -2
ro: Mat -2

en: Matte -3
ro: Mat -3

en: Matte -4
ro: Mat -4

en: Matte -5
ro: Mat -5

en: Sharpening to apply to image (0 is off, 18 is normal, 24 is max
ro: Corecția de claritate ce se aplică imaginii (0 este oprit, 18 este normal, 24 este maxim)

en: Satin
ro: Satinată

en: Must use glossy overcoat with panorama print sizes!
ro: Cu dimensiunile de imprimare date, trebuie să folosiți o peliculă de acoperire lucioasă pentru panoramă!

en: High
ro: Înaltă

en: Print Speed
ro: Viteza de imprimare

en: Sharpening to apply to image (-5 through +5)
ro: Corecția de claritate ce se aplică imaginii (de la -5 la +5)

en: Matte Intensity
ro: Intensitate mat

en: Strength of matte lamination pattern (-5 through +5)
ro: Intensitatea modelului de laminare mată (de la -5 la +5)

en: High Density (KP65HM)
ro: Densitate ridicată (KP65HM)

en: High Glossy (KP91HG)
ro: Foarte lucios (KP91HG)

en: High Glosy (K95HG)
ro: Foarte lucios (K95HG)

en: Printer-Defined Setting
ro: Configurație definită de imprimantă

en: Table 1
ro: Tabelul 1

en: Table 2
ro: Tabelul 2

en: Table 3
ro: Tabelul 3

en: Table 4
ro: Tabelul 4

en: Table 5
ro: Tabelul 5

en: Use LUT
ro: Utilizează LUT

en: Low
ro: Joasă

en: Paper Save
ro: Economisire hârtie

en: Printer Settings
ro: Configurări imprimantă

en: Date
ro: Data

en: Date and Time
ro: Data și ora

en: Printer Buzzer
ro: Buzzer imprimantă

en: Media Cut Length
ro: Lungime de tăiere a suportului

en: Generate Comment
ro: Generează unn comentariu

en: Clear Memory
ro: Șterge memoria

en: Continuous Printing
ro: Imprimare continuă

en: Printer Brightness Adjustment
ro: Ajustează luminozitatea la imprimantă

en: Printer Contrast Adjustment
ro: Ajustează contrastul la imprimantă

en: User Comment
ro: Comentariul utilizatorului

en: User-specified comment (0-34 characters from 0x20->0x7E), null terminated if under 34 characters long
ro: Comentariu specificat de utilizator (0-34 caractere de la 0x20->0x7E), terminat prin nul dacă are mai puțin de 34 de caractere

en: User LUT
ro: LUT de utilizator

en: User-specified Lookup Table, must be exactly 34 bytes in long
ro: Tabelul de căutare (LUT) specificat de utilizator, trebuie să fie de exact 34 de octeți în lungime

en: StpUserComment must be between 0 and 34 bytes!
ro: StpUserComment trebuie să fie între 0 și 34 de octeți!

en: StpUserLUT must be exactly 34 bytes!
ro: StpUserLUT trebuie să fie de exact 34 de octeți!

en: Paper Saving Mode
ro: Modul de economisire a hârtiei

en: Sharpening to apply to image (0 is soft, 1 is normal, 2 is hard
ro: Corecția de claritate ce se aplică imaginii (0 este ușoară, 1 este normală, 2 este accentuată)

en: User-specified comment (0-40 characters from 0x20->0x7E), null terminated if under 40 characters long
ro: Comentariu specificat de utilizator (0-40 caractere de la 0x20->0x7E), cu terminație nulă dacă are sub 40 de caractere

en: StpUserComment must be between 0 and 40 bytes!
ro: StpUserComment trebuie să fie între 0 și 40 de octeți!

en: High Contrast
ro: Contrast ridicat

en: Printer Contrast
ro: Contrast imprimantă

en: Fine
ro: Fin

en: Super Fine
ro: Super fin

en: Fine Deep
ro: Profunzime fină

en: Fine (Standard Media
ro: Fin (media standard)

en: Fine (High Grade Media)
ro: Fin (medii de înaltă calitate)

en: Internal Color Correction
ro: Corecție internă a culorii

en: Use Internal Color Correction
ro: Utilizează corecția internă a culorii

en: Sharpening to apply to image (0 is off, 1 is min, 10 is max
ro: Corecția de claritate ce se aplică imaginii (0 este oprit, 1 este min, 10 este max)

en: Power Saving
ro: Economie de energie

en: Sharpening to apply to image (0 is off, 1 is min, 7 is max
ro: Corecția de claritate ce se aplică imaginii (0 este oprit, 1 este min, 7 este max)

en: Ultra Fine
ro: Ultra Fin

en: Sharpening to apply to image (0 is off, 1 is min, 9 is max
ro: Corecția de claritate ce se aplică imaginii (0 este oprit, 1 este min, 9 este max)

en: Lower Deck
ro: Platoul inferior

en: Upper Deck
ro: Platoul superior

en: Printer Deck
ro: Platou imprimantă

en: Combo Print Wait Time
ro: Timpul de așteptare pentru imprimarea combinată

en: How many seconds to wait for a second print before starting
ro: Câte secunde să se aștepte pentru a doua imprimare înainte de a începe

en: Disable Margin Cut
ro: Dezactivează tăierea marginilor

en: Color Matching
ro: Potrivirea culorii

en: Enable if color matched flow (ICC profile) is being used
ro: Activați dacă se utilizează fluxul de potrivire a culorilor (profil ICC)

en: Vivid
ro: Intens (vivid)

en: Cannot use Internal Correction and Color Matching together!
ro: Nu puteți utiliza împreună „Corecția internă” și „Potrivirea culorilor”!

en: Semi-Glossy
ro: Semi-lucioasă

en: Back Finish
ro: Finisaj pe spate

en: Printer Default
ro: Imprimanta implicită

en: Glossy Fine
ro: Lucios fin

en: Matte Fine
ro: Mat fin

en: Extra Glossy
ro: Extra lucios

en: Extra Glossy Fine
ro: Extra lucios fin

en: On
ro: Activ

en: Dust Removal
ro: Eliminarea prafului

en: Strength of matte lamination pattern (-25 through +25)
ro: Intensitatea modelului de laminare mată (de la -25 la +25)

en: No Cut-Paper Waste
ro: Fără deșeuri de hârtie tăiată

en: Illegal print size selected for roll media!
ro: Dimensiune de imprimare ilegală selectată pentru suportul de tip rolă!

en: Roll
ro: Rolă

en: Sheet
ro: Foaie

en: Duplex not supported on roll media, switching to sheet media!
ro: Imprimarea pe ambele-fețe nu este acceptată pe suporturi tip rolă, treceți la suporturi tip foaie!

en: Illegal print size selected for sheet media!
ro: Dimensiune de imprimare ilegală selectată pentru suportul de tip foaie!

en: Matte Luster
ro: Lustru mat

en: Partial Matte
ro: Parțial mat

en: Partial Matte Fine
ro: Parțial mat fin

en: Partial Matte Luster
ro: Parțial lustru mat

en: Low Speed
ro: Viteză redusă

en: High Density
ro: Densitate ridicată

en: De-Curl Control
ro: Control anti-rulare

en: Metallic
ro: Metalic

en: Transparent
ro: Transparentă

en: Media Version
ro: Versiunea suportului

en: Printer media version
ro: Versiunea suportului imprimantei

en: Composite (CMY)
ro: Compozit (CMY)

en: Resin Black
ro: Negru rășină

en: Black Type
ro: Tipul de negru

en: Reject Bad Cards
ro: Respinge card-urile deteriorate

en: Enable Colorsure
ro: Activează Colorsure

en: Printer Gamma Curve
ro: Curbă gamma de la imprimantă

en: Internal Gamma Curve to apply (0 is none)
ro: Curba gamma internă care se aplică (0 este niciuna)

en: Color Power Level
ro: Nivelul de intensitate al culorii

en: Power level for color passes
ro: Nivelul de intensitate pentru trecerile de culoare

en: Black Power Level
ro: Nivelul de intensitate de negru

en: Power level for black pass
ro: Nivelul de intensitate pentru trecerile de negru

en: Overcoat Power Level
ro: Nivelul de intensitare al lacului de protecție

en: Power level for overcoat pass
ro: Nivelul de intensitare pentru trecerea lacului de protecție

en: Card Start Alignment
ro: Alinierea de început a cardului/cărții-poștale/de vizită

en: Fine-tune card start position
ro: Reglarea fină a poziției de început a cardului/cărții-poștale/de vizită

en: Card End Alignment
ro: Alinierea de sfârșit a cardului/cărții-poștale/de vizită

en: Fine-tune card end position
ro: Reglarea fină a poziției de sfârșit a cardului/cărții-poștale/de vizită

en: Horizontal Card offset
ro: Decalajul orizontal al cardului/cărții-poștale/de vizită

en: Fine-tune card horizontal centering
ro: Reglarea fină a centrării orizontale a cardului/cărții-poștale/de vizită

en: Holokote option
ro: Opțiune Holokote

en: Custom Holokote Key
ro: Cheie Holokote personalizată

en: Use an optional custom Holokote key
ro: Utilizează o cheie Holokote personalizată opțională

en: Position of the HoloPatch
ro: Poziția HoloPatch-ului

en: Overcoat Hole
ro: Orificiu pentru peliculă de protecție

en: Area to not cover with an overcoat layer
ro: Zona care nu trebuie acoperită cu o peliculă de protecție

en: Overcoat Hole Duplex
ro: Orificiu de peliculă de protecție pe ambele-fețe

en: Overcoat Pattern Duplex
ro: Model de peliculă de protecție pe ambele-fețe

en: Magnetic Stripe Coercivity
ro: Coercivitatea benzii magnetice

en: Magnetic Stripe Coercivity Type
ro: Tipul de coercitivitate a benzii magnetice

en: Magnetic Stripe Row 1
ro: Bandă magnetică rândul 1

en: ISO 7811 alphanumeric data to be encoded in the first magnetic stripe row (0-79 characters)
ro: Date alfanumerice ISO 7811 care urmează să fie codificate în primul rând al benzii magnetice (0-79 caractere)

en: Magnetic Stripe Row 2
ro: Bandă magnetică rândul 2

en: ISO 7811 alphanumeric data to be encoded in the second magnetic stripe row (0-40 digits)
ro: Date alfanumerice ISO 7811 care urmează să fie codificate în al doilea rând al benzii magnetice (0-40 cifre)

en: Magnetic Stripe Row 3
ro: Bandă magnetică rândul 3

en: ISO 7811 alphanumeric data to be encoded in the third magnetic stripe row (0-107 digits)
ro: Date alfanumerice ISO 7811 care urmează să fie codificate în al treilea rând al benzii magnetice (0-107 cifre)

en: Ultra Secure
ro: Ultra securizat

en: Interlocking Rings
ro: Inele întrepătrunse

en: Smart Card Chip
ro: Cartelă inteligentă „smartcard”

en: Smart Card Chip (Large)
ro: Cartelă inteligentă „smartcard” (mare)

en: Magnetic Stripe
ro: Bandă magnetică

en: Magnetic Stripe (Large)
ro: Bandă magnetică (mare)

en: Holokote, Holopatch, and Overcoat hole features require Overcoat to be enabled!
ro: Funcțiile Holokote, Holopatch și orificiu de peliculă protecție necesită ca pelicula de protecție să fie activată!

en: StpMagStripe1 must be between 0 and 78 bytes!
ro: StpMagStripe1 trebuie să fie între 0 și 78 de octeți!

en: StpMagStripe2 must be between 0 and 39 bytes!
ro: StpMagStripe2 trebuie să fie între 0 și 39 de octeți!

en: StpMagStripe3 must be between 0 and 106 bytes!
ro: StpMagStripe3 trebuie să fie între 0 și 106 de octeți!

en: Illegal Alphanumeric in Magstripe, 0x20->0x5F ASCII only
ro: Alfanumeric ilegal în Magstripe, doar ASCII 0x20->0x5F

en: Magstripe alphanumeric data must start with '%%'
ro: Datele alfanumerice Magstripe trebuie să înceapă cu „%%”

en: Magstripe string must end with '?'
ro: Șirul Magstripe trebuie să se termine cu „?”

en: Illegal Numeric in Magstripe, 0x30->0x3F ASCII only
ro: Numeric ilegal în Magstripe, doar ASCII 0x30->0x3F

en: Magstripe numeric data must start with ';'
ro: Datele numerice Magstripe trebuie să înceapă cu „;”

en: Magstripe data must end with '?'
ro: Datele Magstripe trebuie să se termine cu „?”

note: TRANSLATORS: Some dye sublimation printers are able to achieve better durability of output by covering it with transparent overcoat surface. This surface can be of different patterns: common are matte, glossy or texture. This is called "Laminate" instead of "Overcoat" for backwards compatibility rea
en: Overcoat Pattern
ro: Model de peliculă de protecție

en: Printer Generates Copies Natively
ro: Imprimanta generează copii în mod nativ

en: Printer Generates Copies
ro: Imprimanta generează copii

en: Collate the Job
ro: Grupează lucrarea

en: Use legacy dyesub gamma curve
ro: Utilizează vechea curbă gamma dyesub

en: Output Level Adjustment
ro: Ajustarea nivelului de ieșire

en: Adjust the cyan balance
ro: Ajustează balansul de cian

en: Adjust the magenta balance
ro: Ajustează balansul de magenta

en: Adjust the yellow balance
ro: Ajustează balansul de galben

en: Black Balance
ro: Balans de negru

en: Adjust the black balance
ro: Ajustează balansul de negru

en: commandtodyesub
ro: comandăpentrudyesub

en: Report levels
ro: Niveluri de raportare

en: Plain
ro: Obișnuită

en: Glossy Photo
ro: Foto lucioasă

en: Transparency
ro: Transparentă

en: Quick-dry Photo
ro: Foto cu uscare rapidă

en: Quick-dry Transparency
ro: Transparentă cu uscare rapidă

en: Manual - Movable Guides
ro: Manual - Ghidaje mobile

en: Tray 1 - Movable Guides
ro: Tava 1 - Ghidaje mobile

en: Tray 1
ro: Tava 1

en: Tray 2 - Movable Guides
ro: Tava 2 - Ghidaje mobile

en: Tray 2
ro: Tava 2

en: Tray 3 - Movable Guides
ro: Tava 3 - Ghidaje mobile

en: Tray 3
ro: Tava 3

en: Tray 4 - Movable Guides
ro: Tava 4 - Ghidaje mobile

en: Tray 4
ro: Tava 4

en: Portable Sheet Feeder
ro: Alimentator de foi portabil

en: Desktop Sheet Feeder
ro: Alimentator de foi de birou

en: Tray
ro: Tava

en: Optional Source
ro: Sursă opțională

en: Autoselect
ro: Autoselectare

en: 600x600 DPI monochrome
ro: 600x600 DPI monocrom

en: Draft
ro: Ciornă

en: Paper Sensor Type
ro: Tipul senzorului de hârtie

en: Gap, Mark on Top, Mark on Bottom, Notch, Continuous
ro: Gol, marcaj sus, marcaj jos, crestătură, continuu

en: Darkness Adjust, from -20 to 20
ro: Ajustarea întunecării, de la -20 la 20

en: Horizontal Offset
ro: Deplasare orizontală

en: Adjust horizontal position
ro: Ajustează poziția orizontală

en: Vertical Offset
ro: Deplasare verticală

en: Adjust vertical position
ro: Ajustează poziția verticală

en: Color + Black Cartridges
ro: Cartușe de culoare + negru

en: Color + Photo Cartridges
ro: Cartușe color + foto

en: Keep Previous
ro: Păstrează valorile anterioare

en: Gap
ro: Gol

en: Mark on Top
ro: Marcaj sus

en: Mark on Bottom
ro: Marcaj jos

en: Notch
ro: Crestătură

en: Continuous
ro: Continuu

en: PPDFile
ro: Fișier PPD

en: PPD File
ro: Fișier PPD

en: Model Name
ro: Numele modelului

en: PPD File Model Name
ro: Numele modelului fișierului PPD

en: None; please provide a PPD file
ro: Niciunul; vă rugăm să furnizați un fișier PPD

en: Letter
ro: Litera

en: Custom
ro: Personalizat

en: Image dimensions must match paper dimensions
ro: Dimensiunile imaginii trebuie să corespundă dimensiunilor hârtiei

en: Fatal error!
ro: Eroare fatală!

en: Please report the above information to gimp-print-devel@lists.sourceforge.net
ro: Vă rugăm să raportați informațiile de mai sus la gimp-print-devel@lists.sourceforge.net

en: Fast Economy
ro: Economic rapid

en: Economy
ro: Economic

en: Best
ro: Optimă

en: Graphics
ro: Grafică

en: Mixed Text and Graphics
ro: Mixtură de text și grafică

en: Photograph
ro: Fotografie

en: Line Art
ro: Desen grafic

en: Page
ro: Pagina

en: Job
ro: Lucrare

en: Image Type
ro: Tip de imagine

en: Type of image being printed
ro: Tipul de imagine care se imprimă

en: Job Mode
ro: Modul de lucru

en: Job vs. page mode
ro: Modul lucrare vs. modul de pagină

en: Page Number
ro: Numărul paginii

en: Page number
ro: Numărul paginii

en: Number of Copies
ro: Numărul de copii

en: Curve type
ro: Tipul de curbă

en: Is this curve linear, spline interpolated, or free-form
ro: Această curbă este liniară, interpolată cu spline sau de formă liberă

en: Minimum X
ro: X minim

en: Minimum possible value for X
ro: Valoarea minimă posibilă pentru X

en: Maximum X
ro: X maxim

en: Maximum possible X value
ro: Valoarea maximă posibilă pentru X

en: Minimum Y
ro: Y minim

en: Minimum possible value for Y
ro: Valoarea minimă posibilă pentru Y

en: Maximum Y
ro: Y maxim

en: Maximum possible value for Y
ro: Valoarea maximă posibilă pentru Y

en: _Gamma value
ro: Valoarea _gamma

en: Inch
ro: inci

en: Set the base unit of measurement to inches
ro: Stabilește unitatea de măsură de bază la inci

en: Set the base unit of measurement to centimetres
ro: Stabilește unitatea de măsură de bază la centimetri

en: Points
ro: puncte

en: Set the base unit of measurement to points (1/72")
ro: Stabilește unitatea de măsură de bază la puncte (1/72")

en: Set the base unit of measurement to millimetres
ro: Stabilește unitatea de măsură de bază la milimetri

en: Pica
ro: pica (4,23mm sau 0,16in)

en: Set the base unit of measurement to picas (1/12")
ro: Stabilește unitatea de măsură de bază la picas (1/12")

en: Color output
ro: Ieșire color

en: Print in shades of gray using black ink
ro: Imprimă în nuanțe de gri folosind cerneală neagră

en: Standard Command
ro: Comanda standard

en: Use standard print command
ro: Utilizează comanda standard de imprimare

en: Custom Command
ro: Comandă personalizată:

en: Use custom print command
ro: Utilizează comanda de imprimare personalizată

en: File
ro: Fișier

en: Print to a file
ro: Imprimă într-un fișier

en: Edit Curve...
ro: Editați curba...

en: Set Default
ro: Stabilește valorile implicite

en: Restore Previous
ro: Restaurează valorile anterioarte

en: OK
ro: Ok

en: Cancel
ro: Anulare

en: Select File...
ro: Selectați fișierul...

en: Reset
ro: Restabilește

en: %s -- Print v%s
ro: %s -- Imprimă v%s

en: About
ro: Despre

en: Print and
    Save Settings
ro: Imprimă și
    salvează configurările

en: Save
    Settings
ro: Salvează
    configurările

en: Print
ro: Imprimare

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Position the image on the page.
    Click and drag with the primary button to position the image.
    Click and drag with the second button to move the image with finer precision; each unit of motion moves the image one point (1/72")
    Click and drag with the third (middle) button to move the image in units of the image size.
    Holding down the shift key while clicking and dragging constrains the image to only horizontal or vertical motion.
    If you click another button while dragging the mouse, the image will return to its original position.
ro: Poziționați imaginea în pagină.
    Faceți clic și trageți cu butonul principal pentru a poziționa imaginea.
    Faceți clic și trageți cu al doilea buton pentru a deplasa imaginea cu o precizie mai fină; fiecare unitate de mișcare deplasează imaginea cu un punct (1/72")
    Faceți clic și trageți cu al treilea buton (din mijloc) pentru a deplasa imaginea în unități ale dimensiunii imaginii.
    Ținând apăsată tasta Shift în timp ce faceți clic și trageți, imaginea este limitată doar la mișcarea orizontală sau verticală.
    Dacă faceți clic pe un alt buton în timp ce trageți cu mouse-ul, imaginea va reveni la poziția inițială.

en: Paper Size
ro: Dimensiune hârtie

en: Show All Paper Sizes
ro: Afișează toate dimensiunile de hârtie

en: Dimensions:
ro: Dimensiuni:

en: Width:
ro: Lățime:

en: Width of the paper that you wish to print to
ro: Lățimea hârtiei pe care doriți să imprimați

en: Height:
ro: Înălțime:

en: Height of the paper that you wish to print to
ro: Înălțimea hârtiei pe care doriți să imprimați

en: Automatic Paper Size
ro: Dimensiune automată a hârtiei

en: Select the number of copies to print; a value between 1 and 100
ro: Selectați numărul de copii de imprimat; o valoare între 1 și 100

en: Image Position
ro: Poziția imaginii

en: Auto
ro: Automată

en: Upside down
ro: Portret inversat „cu susul în jos”

en: Seascape
ro: Peisaj inversat

en: Select the orientation: portrait, landscape, upside down, or seascape (upside down landscape)
ro: Selectați orientatrea: portret, peisaj, portret inversat sau spațiu-marin (peisaj inversat)

en: Orientation:
ro: Orientare:

en: Left:
ro: Stânga:

en: Distance from the left of the paper to the image
ro: Distanța din stânga hârtiei până la imagine

en: Right:
ro: Dreapta:

en: Distance from the left of the paper to the right of the image
ro: Distanța din partea stângă a hârtiei până la partea dreaptă a imaginii

en: Distance from the right of the paper to the image
ro: Distanța din dreapta hârtiei până la imagine

en: Top:
ro: Sus:

en: Distance from the top of the paper to the image
ro: Distanța de la partea de sus a hârtiei până la imagine

en: Bottom:
ro: Jos:

en: Distance from the top of the paper to bottom of the image
ro: Distanța de la partea de sus a hârtiei la partea de jos a imaginii

en: Distance from the bottom of the paper to the image
ro: Distanța de la partea de jos a hârtiei până la imagine

en: Center:
ro: Centrare:

en: Horizontal
ro: Orizontală

en: Center the image horizontally on the paper
ro: Centrează imaginea orizontal pe hârtie

en: Center the image on the paper
ro: Centrează imaginea pe hârtie

en: Vertical
ro: Verticală

en: Center the image vertically on the paper
ro: Centrează imaginea vertical pe hârtie

en: Setup Printer
ro: Configurare imprimantă

en: Printer Make:
ro: Marca imprimantei:

en: Select the make of your printer
ro: Selectați marca imprimantei dvs.

en: Printer Model:
ro: Model imprimantă:

en: Select your printer model
ro: Selectați modelul imprimantei dvs.

en: PPD File:
ro: Fișier PPD:

en: Enter the correct PPD filename for your printer
ro: Introduceți numele fișierului PPD corect pentru imprimanta dvs.

en: Browse
ro: Răsfoire

en: Choose the correct PPD filename for your printer
ro: Alegeți numele fișierului PPD corect pentru imprimanta dvs.

en: Select the name of the output queue (not the type, or model, of printer) that you wish to print to
ro: Selectați numele cozii de ieșire (nu tipul sau modelul de imprimantă) în care doriți să imprimați

en: Printer Queue:
ro: Coada de imprimante:

en: Enter the correct command to print to your printer.
ro: Introduceți comanda corectă pentru a imprima la imprimantă.

en: Enter the file to print to.
ro: Introduceți fișierul în care doriți să imprimați.

en: File to print to
ro: Fișier în care se imprimă

en: Print To File
ro: Imprimare în fișier

en: Define New Printer
ro: Definiți o imprimantă nouă

en: Printer Name:
ro: Numele imprimantei:

en: Enter the name you wish to give this logical printer
ro: Introduceți numele pe care doriți să îl dați acestei imprimante logice

en: About Gutenprint
ro: Despre Gutenprint

en: Gutenprint Version
ro: Versiunea Gutenprint

en: Select the name of the printer (not the type, or model, of printer) that you wish to print to
ro: Selectați numele imprimantei (nu tipul sau modelul imprimantei) la care doriți să imprimați

en: Setup Printer...
ro: Configurare imprimantă...

en: Choose the printer model, PPD file, and command that is used to print to this printer
ro: Alegeți modelul imprimantei, fișierul PPD și comanda care este utilizată pentru a imprima pe această imprimantă

en: New Printer...
ro: Imprimantă nouă...

en: Define a new logical printer. This can be used to name a collection of settings that you wish to remember for future use.
ro: Definește o nouă imprimantă logică. Aceasta poate fi utilizată pentru a denumi o colecție de opțiuni pe care doriți să le păstrați pentru utilizare ulterioară.

en: Set Printer Option Defaults
ro: Stabilește opțiunile implicite ale imprimantei

en: Set all printer options to their defaults
ro: Stabilește toate opțiunile imprimantei la valorile implicite

en: Image Size
ro: Dimensiunea imaginii

en: Scaling:
ro: Scalarea:

en: Set the scale (size) of the image
ro: Stabilește scalarea (dimensiunea) imaginii

en: Scale by:
ro: Scalare după:

en: Select whether scaling is measured as percent of available page size or number of output dots per inch
ro: Selectați dacă scalarea este măsurată ca procent din dimensiunea paginii disponibile sau ca număr de puncte de ieșire pe inci

en: Percent
ro: Procent

en: Scale the print to the size of the page
ro: Scalează imprimarea la dimensiunea paginii

en: Scale the print to the number of dots per inch
ro: Scalează imprimarea la numărul de puncte pe inch

en: Set the width of the print
ro: Stabilește lățimea imprimării

en: Set the height of the print
ro: Stabilește înălțimea imprimării

en: Use Original
    Image Size
ro: Utilizează dimensiunea
    imaginii originale

en: Set the print size to the size of the image
ro: Stabilește dimensiunea de imprimare la dimensiunea imaginii

en: Print Color Adjust
ro: Ajustează culoarea de imprimare

en: Set Defaults
ro: Stabilește valorile implicite

en: Close
ro: Închide

en: Image preview
ro: Previzualizare imagine

en: View Output Channels:
ro: Vizualizați canalele de ieșire:

en: Output
ro: Ieșire

en: Output Type:
ro: Tipul de ieșire:

en: Select the desired output type
ro: Selectează tipul de ieșire dorit

en: Adjust Output...
ro: Ajustează ieșirea...

en: Adjust color balance, brightness, contrast, saturation, and dither algorithm
ro: Ajustează echilibrul culorilor, luminozitatea, contrastul, saturația și algoritmul de încadrare „dither”

en: Size Units:
ro: Unități de măsură:

en: Units:
ro: Unități:

en: Select the base unit of measurement for printing
ro: Selectează unitatea de măsură de bază pentru imprimare

en: Printer
ro: Imprimantă

en: (Default Printer)
ro: (Imprimanta implicită)

en: Printer Features
ro: Caracteristicile imprimantei

en: Output Control
ro: Control ieșire

en: Common
ro: Comun

note: TRANSLATORS: Specify the language of the PPD translation. * Use the English name of your language here, e.g. "Swedish" instead of * "Svenska".
en: English
ro: Romanian

en: Media Size
ro: Dimensiunea suportului de imprimare

en: Color Model
ro: Model de culoare

en: Inverted Grayscale
ro: Scală de gri inversată

en: RGB Color
ro: Culori RGB

en: CMY Color
ro: Culori CMY

en: Color Precision
ro: Precizie culoare

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Value
ro: Valoare

en: Fine Adjustment
ro: Ajustare fină

en: Reverse
ro: Invers

en: 2-Sided Printing
ro: Imprimare pe 2 fețe

en: Shrink Page If Necessary to Fit Borders
ro: Micșorează pagina dacă este necesar pentru a se potrivi cu marginile

en: Shrink (print the whole page)
ro: Micșorează (imprimă întreaga pagină)

en: Crop (preserve dimensions)
ro: Decupare (păstrează dimensiunile)

en: Expand (use maximum page area)
ro: Extinde (utilizează suprafața maximă a paginii)

en: Escputil version
ro: Versiunea «escputil»

en: Copyright 2000-2006 Robert Krawitz (rlk@alum.mit.edu)
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it
    under the terms of the GNU General Public License as published by the Free
    Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY
    or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License
    for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
ro: Drepturi de autor 2000-2006 Robert Krawitz (rlk@alum.mit.edu)
    
    Acest program este software liber; îl puteți redistribui și/sau modifica
    în conformitate cu termenii Licenței Publice Generale GNU publicată de 
    Free Software Foundation; fie versiunea 2 a Licenței, fie (la alegerea dvs.)
    orice versiune ulterioară.
    
    Acest program este distribuit în speranța că va fi util, dar
    FĂRĂ NICI O GARANȚIE; fără nici măcar garanția implicită de COMERCIABILITATE
    sau adecvare pentru un scop anume. Consultați Licența publică generală GNU
    pentru mai multe detalii.
    
    Ar trebui să fi primit o copie a Licenței publice generale GNU împreună cu
    acest program. Dacă nu, consultați <https://www.gnu.org/licenses/>.

en: Usage: escputil [-c | -n | -a | -i | -e | -s | -d | -l | -M | -X]
                    [-P printer | -r device] [-u] [-q] [-m model] [ -S ]
                    [-C choices] [-p patterns]
    Perform maintenance on EPSON Stylus (R) printers.
    Examples: escputil --ink-level --raw-device /dev/usb/lp0
              escputil --clean-head --new --printer-name MyQueue
    
      Commands:
        -c|--clean-head    Clean the print head.
        -n|--nozzle-check  Print a nozzle test pattern.
                           Dirty or clogged nozzles will show as gaps in the
                           pattern.  If you see any gaps, you should clean
                           the print head.
        -a|--align-head    Align the print head.  CAUTION: Misuse of this
                           utility may result in poor print quality and/or
                           damage to the printer.
        -s|--status        Retrieve printer status.
        -i|--ink-level     Obtain the ink level from the printer.  This requires
                           read/write access to the raw printer device.
        -e|--extended-ink-info     Obtain the extended ink information from the
                           printer.  This requires read/write access to the raw
                           printer device.
        -d|--identify      Query the printer for make and model information.
                           This requires read/write access to the raw printer
                           device.
        -X|--reset-ink     Reset ink levels.
                           This requires read/write access to the raw printer
                           device.
        -l|--license       Display the license/warranty terms of this program.
        -M|--list-models   List the available printer models.
        -h|--help          Print this help message.
      Options:
        -P|--printer-name  Specify the name of the printer queue to operate on.
                           Default is the default system printer.
        -r|--raw-device    Specify the name of the device to write to directly
                           rather than going through a printer queue.
        -m|--model         Specify the printer model.
        -u|--new           The printer is a new printer (Stylus Color 740 or
                           newer).  Only needed when not using a raw device or
                           when the model is not specified.
        -q|--quiet         Suppress the banner.
        -S|--short-name    Print the short name of the printer with --identify.
        -C|--choices       Specify the number of pattern choices for alignment
        -p|--patterns      Specify the number of sets of patterns for alignment
ro: Utilizare: escputil [-c | -n | -a | -i | -e | -s | -d | -l | -M | -X]
                        [-P imprimantă | -r dispozitiv] [-u] [-q] [-m model]
                        [ -S ] q[-C opțiuni-aliniere] [-p seturi-modele]
    Efectuează întreținerea imprimantelor EPSON Stylus (R).
    Example: escputil --ink-level --raw-device /dev/usb/lp0
             escputil --clean-head --new --printer-name imprimanta-din-hol
    
      Comenzi:
        -c|--clean-head    curăță capul de imprimare
        -n|--nozzle-check  imprimă un model de testare a duzei de imprimare;
                           duzele murdare sau înfundate vor apărea ca goluri
                           în model; dacă vedeți goluri, trebuie să curățați
                           capul de imprimare
        -a|--align-head    aliniază capul de imprimare. ATENȚIE: utilizarea
                           incorectă a acestui instrument poate duce la o calitate
                           slabă a imprimării și/sau deteriorarea imprimantei
        -s|--status        obține starea imprimantei
        -i|--ink-level     obține nivelul de cerneală de la imprimantă; acest lucru
                           necesită acces de citire/scriere la dispozitivul brut
                           al imprimantei
        -e|--extended-ink-info
                           obține informații extinse despre cerneală de la
                           imprimantă; acest lucru necesită acces la citire/scriere
                           la dispozitivul brut al imprimantei
        -d|--identify      solicită imprimantei informații despre marcă și model;
                           acest lucru necesită acces de citire/scriere la
                           dispozitivul brut al imprimantei
        -X|--reset-ink     reinițializează nivelurile de cerneală; acest lucru
                           necesită acces de citire/scriere la dispozitivul brut
                           al imprimantei
        -l|--license       afișează termenii de licență/garanție ai acestui program
        -M|--list-models   listează modelele de imprimante disponibile
        -h|--help          afișează acest mesaj de ajutor
      Opțiuni:
        -P|--printer-name  specifică numele cozii de imprimante pe care urmează să
                           se opereze; predeterminată este imprimanta implicită a
                           sistemului
        -r|--raw-device    specifică numele dispozitivului pe care urmează să se
                           scrie direct în loc să-l treacă printr-o listă de
                           imprimante
        -m|--model         specifică modelul imprimantei
        -u|--new           imprimanta este o imprimantă nouă (Stylus Color 740 sau
                           mai nouă); este necesară numai atunci când nu utilizați
                           un dispozitiv brut sau atunci când modelul nu este
                           specificat
        -q|--quiet         suprimă afișarea mesajului de întîmpinare
        -S|--short-name    imprimă numele scurt al imprimantei cu „--identify”
        -C|--choices       specifică numărul de opțiuni de model pentru aliniere
        -p|--patterns      specifică numărul de seturi de modele pentru aliniere

en: Usage: escputil [OPTIONS] [COMMAND]
    Usage: escputil [-c | -n | -a | -i | -e | -s | -d | -l | -M | -X]
                    [-P printer | -r device] [-u] [-q] [-m model] [ -S ]
                    [-C choices] [-p patterns]
    Perform maintenance on EPSON Stylus (R) printers.
    Examples: escputil -i -r /dev/usb/lp0
              escputil -c -u -P MyQueue
    
      Commands:
        -c Clean the print head.
        -n Print a nozzle test pattern.
              Dirty or clogged nozzles will show as gaps in the
              pattern.  If you see any gaps, you should clean
              the print head.
        -a Align the print head.  CAUTION: Misuse of this
              utility may result in poor print quality and/or
              damage to the printer.
        -s Retrieve printer status.
        -i Obtain the ink level from the printer.  This requires
              read/write access to the raw printer device.
        -e Obtain the extended ink information from the printer.
              Only for R800 printer and friends. This requires
              read/write access to the raw printer device.
        -d Query the printer for make and model information.  This
              requires read/write access to the raw printer device.
        -X Reset ink levels. This requires read/write access to the raw
              printer device.
        -l Display the license/warranty terms of this program.
        -M List the available printer models.
        -h Print this help message.
      Options:
        -P Specify the name of the printer queue to operate on.
              Default is the default system printer.
        -r Specify the name of the device to write to directly
              rather than going through a printer queue.
        -u The printer is a new printer (Stylus Color 740 or newer).
              Only needed when not using a raw device.
        -q Suppress the banner.
        -S Print the short name of the printer with -d.
        -m Specify the precise printer model for head alignment.
        -C Specify the number of pattern choices for alignment
        -p Specify the number of sets of patterns for alignment
ro: Utilizare: escputil [OPȚIUNMI] [COMANDĂ]
    Utilizare: escputil [-c | -n | -a | -i | -e | -s | -d | -l | -M | -X]
                    [-P imprimanta | -r dispozitiv] [-u] [-q] [-m model]
                    [ -S ] [-C opțiuni-aliniere] [-p seturi-modele]
    Efectuează întreținerea imprimantelor EPSON Stylus (R).
    Example: escputil -i -r /dev/usb/lp0
             escputil -c -u -P imprimanta-din-hol
    
      Comenzi:
        -c curăță capul de imprimare
        -n imprimă un model de testare a duzei de imprimare;
           duzele murdare sau înfundate vor apărea ca goluri în model;
           dacă vedeți goluri, trebuie să curățați capul de imprimare
        -a aliniază capul de imprimare. ATENȚIE: utilizarea incorectă
           a acestui instrument poate duce la o calitate slabă a imprimării
           și/sau deteriorarea imprimantei
        -s obține starea imprimantei
        -i obține nivelul de cerneală de la imprimantă; acest lucru necesită
           acces de citire/scriere la dispozitivul brut al imprimantei
        -e obține informații extinse despre cerneală de la imprimantă;
           doar pentru imprimanta R800 și cele asemănătoare; acest lucru
           necesită acces la citire/scriere la dispozitivul brut al imprimantei
        -d solicită imprimantei informații despre marcă și model; acest lucru
           necesită acces de citire/scriere la dispozitivul brut al imprimantei
        -X reinițializează nivelurile de cerneală; acest lucru necesită acces
           de citire/scriere la dispozitivul brut al imprimantei
        -l afișează termenii de licență/garanție ai acestui program
        -M listează modelele de imprimante disponibile
        -h afișează acest mesaj de ajutor
      Opțiuni:
        -P specifică numele cozii de imprimante pe care urmează să se opereze;
           predeterminată este imprimanta implicită a sistemului
        -r specifică numele dispozitivului pe care urmează să se scrie direct
           în loc să-l treacă printr-o listă de imprimante
        -u imprimanta este o imprimantă nouă (Stylus Color 740 sau mai nouă);
           este necesară numai atunci când nu utilizați un dispozitiv brut
        -q suprimă afișarea mesajului de întîmpinare
        -S imprimă numele scurt al imprimantei cu „-d”
        -m specifică modelul exact al imprimantei pentru alinierea capului
        -C specifică numărul de opțiuni de model pentru aliniere
        -p specifică numărul de seturi de modele pentru aliniere

en: You may only specify one printer or raw device.
ro: Puteți specifica o singură imprimantă sau un singur dispozitiv brut.

en: You may only specify one printer model.
ro: Puteți specifica un singur model de imprimantă.

en: Alignment choices must be at least 1.
ro: Numărul de opțiuni de aliniere trebuie să fie cel puțin 1.

en: Alignment passes must be at least 1.
ro: Numărul de pași de aliniere trebuie să fie cel puțin 1.

en: Unknown option %c
ro: Opțiune necunoscută „%c”

en: Usage: %s [OPTIONS] command
ro: Utilizare: %s [OPȚIUNI] comandă

en: Type `%s --help' for more information.
ro: Tastați «%s --help» pentru mai multe informații.

en: Type `%s -h' for more information.
ro: Tastați «%s -h» pentru mai multe informații.

en: Cannot open device %s: %s
ro: Nu se poate deschide dispozitivul %s: %s

en: Cannot print to printer %s with %s
ro: Nu se poate imprima la imprimanta %s cu %s

en: Unable to send command to printer
ro: Nu s-a putut trimite comanda la imprimantă

en: Read from printer timed out
ro: Timpul de citire de la imprimantă a expirat

en: Cannot read from %s: %s
ro: Nu se poate citi din %s: %s

en: Please specify a raw device
ro: Vă rugăm să specificați un dispozitiv brut

en: Cannot open %s read/write: %s
ro: Nu se poate deschide %s pentru citire/scriere: %s

en: Unknown printer %s!
ro: Imprimantă necunoscută %s!

en: Cannot write to %s: %s
ro: Nu se poate scrie în „%s”: %s

en: 
    Cannot write to %s: %s
ro: 
    Nu se poate scrie în „%s”: %s

en: 
    Cannot detect printer type.
    Please use -m to specify your printer model.
ro: 
    Nu se poate detecta tipul imprimantei.
    Vă rugăm să utilizați opțiunea „-m” pentru a specifica modelul imprimantei.

en: Photo Black
ro: Negru fotografic

en: Unknown
ro: Stare necunoscută

en: Light Cyan
ro: Cian deschis

en: Light Magenta
ro: Magenta deschis

en: Light Black
ro: Negru deschis

en: Matte Black
ro: Negru mat

en: Gloss Optimizer
ro: Optimizator de luciu

en: Light Light Black
ro: Negru deschis deschis

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Status: Error
ro: Stare: eroare

en: Status: Self-Printing
ro: Stare: autoimprimare

en: Status: Busy
ro: Stare: ocupată

en: Status: Waiting
ro: Stare: în așteptare

en: Status: Idle
ro: Stare: inactivă

en: Status: Paused
ro: Stare: în pauză

en: Status: Cleaning
ro: Stare: se curăță

en: Status: Factory shipment
ro: Stare: livrare din fabrică

en: Status: Sleeping
ro: Stare: adormit

en: Status: Shutting down
ro: Stare: se deconectează

en: Status: Initializing paper
ro: Stare: se inițializează hârtia

en: Status: Black ink switching
ro: Stare: se comută la cerneală neagră

en: Status: Initializing ink
ro: Stare: se inițializează cerneala

en: Status: Unknown (%d)
ro: Stare: necunoscută (%d)

en: Error: Fatal Error
ro: Eroare: eroare fatală

en: Error: Other interface is selected
ro: Eroare: o altă interfață este selectată

en: Error: Cover Open
ro: Eroare: capacul este deschis

en: Error: Paper jam
ro: Eroare: blocaj de hârtie

en: Error: Ink out
ro: Eroare: cerneală terminată

en: Error: Paper out
ro: Eroare: fără hârtie

en: Error: Double feed
ro: Eroare: alimentare dublă

en: Error: Miscellaneous paper error
ro: Eroare: diverse erori de hârtie

en: Error: Maintenance cartridge overflow
ro: Eroare: depășirea capacității cartușului de întreținere

en: Error: Wait return from the tear-off position
ro: Eroare: așteptare întoarcere din poziția de detașare

en: Error: Double feed error
ro: Eroare: eroare de alimentare dublă

en: Error: Cleaning impossible
ro: Eroare: curățarea este imposibil de efectuat

en: Error: Ink cartridge lever released
ro: Eroare: maneta cartușului de cerneală eliberată

en: Error: Unrecoverable cutter error
ro: Eroare: eroare de tăiere irecuperabilă

en: Error: Recoverable cutter jam
ro: Eroare: blocaj recuperabil al dispozitivului de tăiere

en: Error: No maintenance cartridge present
ro: Eroare: nu este prezent niciun cartuș de întreținere

en: Error: Rear cover open
ro: Eroare: capacul din spate este deschis

en: Error: CD Tray Out
ro: Eroare: tava pentru CD-uri este scoasă

en: Error: Card loading error
ro: Eroare: eroare la încărcarea memoriei card

en: Error: Tray cover open
ro: Eroare: capacul tăvii este deschis

en: Error: No maintenance box
ro: Eroare: nicio cutie de întreținere

en: Error: Maintenance box overflow
ro: Eroare: depășirea capacității cutiei de întreținere

en: Error: Maintenance cartridge cover open
ro: Eroare: capacul cartușului de întreținere este deschis

en: Error: Front cover open
ro: Eroare: capacul frontal este deschis

en: Error: Strip bin missing
ro: Eroare: lipsește coșul pentru deșeurile de hârtie

en: Error: Maintenance request
ro: Eroare: cerere de întreținere

en: Error: Unknown (%d)
ro: Eroare: necunoscută (%d)

en: Warning: %s Ink Low
ro: Avertisment: %s nivel de cerneală scăzut

en: Warning: Channel %lu Ink Low
ro: Avertisment: canalul %lu, nivel de cerneală scăzut

en: Warning: %s Cleaning Disabled
ro: Avertisment: %s curățarea este dezactivată

en: Warning: Channel %lu Cleaning
ro: Avertisment: canalul %lu necesită curățarea

en: Warning: Maintenance cartridge near full
ro: Avertisment: cartușul de întreținere este aproape plin

en: Warning: Maintenance request pending
ro: Avertisment: cerere de întreținere în așteptare

en: Warning: Unknown (%lu)
ro: Avertisment: necunoscut (%lu)

en: Printing nozzle self-test
ro: Autotestarea duzei de imprimare

en: Printer Name: %s
ro: Numele imprimantei: %s

en: Ink Levels:
ro: Nivelurile de cerneală:

en: Ink color
ro: Culoare cerneală

en: Percent remaining
ro: Procentul rămas

en: Maintenance Cartridge
ro: Cartuș de întreținere

en: Job Name:
ro: Numele lucrării:

en: Serial Number:
ro: Numărul de serie:

en: Paper Remaining:
ro: Hârtie rămasă:

en: Paper Width:
ro: Lățime hârtie:

en: ink levels
ro: nivelurile de cerneală

en: status
ro: stare

en: Obtaining %s requires using a raw device.
ro: Obținerea %s necesită utilizarea unui dispozitiv brut.

en: Ink cartridge
ro: Cartuș de cerneală

en: Part number
ro: Numărul piesei

en: Obtaining extended ink information requires using a raw device.
ro: Obținerea informațiilor extinse despre cerneală necesită utilizarea unui dispozitiv brut.

en: Resetting ink levels requires using a raw device.
ro: Reinițializarea nivelurilor de cerneală necesită utilizarea unui dispozitiv brut.

en: Printer identification requires using a raw device.
ro: Identificarea imprimantei necesită utilizarea unui dispozitiv brut.

en: Cannot identify printer model.
ro: Nu se poate identifica modelul imprimantei.

en: Cleaning heads...
ro: Se curăță capetele...

en: Running nozzle check, please ensure paper is in the printer.
ro: Efectuați verificarea duzei, asigurați-vă că există hârtie în imprimantă.

en: Please read these instructions very carefully before proceeding.
    
    This utility lets you align the print head of your Epson Stylus inkjet
    printer.  Misuse of this utility may cause your print quality to degrade
    and possibly damage your printer.  This utility has not been reviewed by
    Seiko Epson for correctness, and is offered with no warranty at all.  The
    entire risk of using this utility lies with you.
    
    This utility prints %d test patterns.  Each pattern looks very similar.
    The patterns consist of a series of pairs of vertical lines that overlap.
    Below each pair of lines is a number between %d and %d.
    
    When you inspect the pairs of lines, you should find the pair of lines that
    is best in alignment, that is, that best forms a single vertical line.
    Inspect the pairs very carefully to find the best match.  Using a loupe
    or magnifying glass is recommended for the most critical inspection.
    It is also suggested that you use a good quality paper for the test,
    so that the lines are well-formed and do not spread through the paper.
    After picking the number matching the best pair, place the paper back in
    the paper input tray before typing it in.
    
    Each pattern is similar, but later patterns use finer dots for more
    critical alignment.  You must run all of the passes to correctly align your
    printer.  After running all the alignment passes, the alignment
    patterns will be printed once more.  You should find that the middle-most
    pair (#%d out of the %d) is the best for all patterns.
    
    After the passes are printed once more, you will be offered the
    choices of (s)aving the result in the printer, (r)epeating the process,
    or (q)uitting without saving.  Quitting will not restore the previous
    settings, but powering the printer off and back on will.  If you quit,
    you must repeat the entire process if you wish to later save the results.
    It is essential that you not turn your printer off during this procedure.
ro: Vă rugăm să citiți cu atenție aceste instrucțiuni înainte de a continua.
    
    Acest instrument vă permite să aliniați capul de imprimare al imprimantei cu
    jet de cerneală Epson Stylus. Utilizarea incorectă a acestui instrument poate
    duce la degradarea calității imprimării și, eventual, la deteriorarea imprimantei.
    Acest program nu a fost revizuit de Seiko Epson pentru corectitudine și este
    oferit fără nicio garanție. Întregul risc al utilizării acestui instrument vă
    revine dvs.
    
    Acest instrument imprimă %d modele de testare. Fiecare model arată foarte
    asemănător.
    Modelele constau dintr-o serie de perechi de linii verticale care se suprapun.
    Sub fiecare pereche de linii se află un număr cuprins între %d și %d.
    
    Atunci când inspectați perechile de linii, ar trebui să găsiți perechea de
    linii care este cel mai bine aliniată, adică care formează cel mai bine o
    singură linie verticală. Inspectați perechile foarte atent pentru a găsi cea
    mai bună potrivire. Se recomandă utilizarea unei lupe sau a altui obiect de
    mărire pentru o mai riguroasă inspecționare.
    De asemenea, este recomandat să folosiți o hârtie de bună calitate pentru test,
    astfel încât liniile să fie bine formate și să nu se împrăștie pe hârtie.
    După ce ați ales numărul care corespunde celei mai bune perechi, puneți hârtia
    înapoi în tava de introducere a hârtiei înainte de a-l tasta.
    
    Fiecare model este similar, dar modelele ulterioare utilizează puncte mai fine
    pentru o aliniere mai critică. Trebuie să efectuați toți pașii pentru a vă
    alinia corect imprimanta. După executarea tuturor pașilor de aliniere, modelele
    de aliniere vor fi imprimate încă o dată. Ar trebui să constatați că perechea
    cea mai de mijloc (nr.%d din %d) este cea mai bună pentru toate modelele.
    
    După ce pașii sunt imprimați încă o dată, vi se va oferi posibilitatea de a
    (s)alva rezultatul în imprimantă, să (r)epetați procesul, sau să (q)ieșiți
    fără a salva. Ieșirea nu va restabili valorile anterioare, însă oprirea și
    repornirea imprimantei va face acest lucru. Dacă ieșiți, trebuie să repetați
    întregul proces dacă doriți să salvați ulterior rezultatele. Este esențial
    să nu opriți imprimanta în timpul acestei proceduri.

en: Please read these instructions very carefully before proceeding.
    
    This utility lets you align the print head of your Epson Stylus inkjet
    printer.  Misuse of this utility may cause your print quality to degrade
    and possibly damage your printer.  This utility has not been reviewed by
    Seiko Epson for correctness, and is offered with no warranty at all.  The
    entire risk of using this utility lies with you.
    
    This utility prints a test pattern that consist of a series of pairs of
    vertical lines that overlap.  Below each pair of lines is a number between
    %d and %d.
    
    When you inspect the pairs of lines, you should find the pair of lines that
    is best in alignment, that is, that best forms a single vertical align.
    Inspect the pairs very carefully to find the best match.  Using a loupe
    or magnifying glass is recommended for the most critical inspection.
    It is also suggested that you use a good quality paper for the test,
    so that the lines are well-formed and do not spread through the paper.
    After picking the number matching the best pair, place the paper back in
    the paper input tray before typing it in.
    
    After running the alignment pattern, it will be printed once more.  You
    should find that the middle-most pair (#%d out of the %d) is the best.
    You will then be offered the choices of (s)aving the result in the printer,
    (r)epeating the process, or (q)uitting without saving.  Quitting will not
    restore the previous settings, but powering the printer off and back on will.
    If you quit, you must repeat the entire process if you wish to later save
    the results.  It is essential that you not turn off your printer during
    this procedure.
ro: Vă rugăm să citiți cu atenție aceste instrucțiuni înainte de a continua.
    
    Acest instrument vă permite să aliniați capul de imprimare al imprimantei cu
    jet de cerneală Epson Stylus. Utilizarea incorectă a acestui instrument poate
    duce la degradarea calității imprimării și, eventual, la deteriorarea imprimantei.
    Acest program nu a fost revizuit de Seiko Epson pentru corectitudine și este
    oferit fără nicio garanție. Întregul risc al utilizării acestui instrument vă
    revine dvs.
    
    Acest instrument imprimă un model de test care constă dintr-o serie de perechi
    de linii verticale care se suprapun. Sub fiecare pereche de linii se află un
    număr cuprins între %d și %d.
    
    Atunci când inspectați perechile de linii, ar trebui să găsiți perechea de
    linii care este cel mai bine aliniată, adică care formează cel mai bine o
    singură linie verticală. Inspectați perechile foarte atent pentru a găsi cea
    mai bună potrivire. Se recomandă utilizarea unei lupe sau a altui obiect de
    mărire pentru o mai riguroasă inspecționare.
    De asemenea, este recomandat să folosiți o hârtie de bună calitate pentru test,
    astfel încât liniile să fie bine formate și să nu se împrăștie pe hârtie.
    După ce ați ales numărul care corespunde celei mai bune perechi, puneți hârtia
    înapoi în tava de introducere a hârtiei înainte de a-l tasta.
    
    După rularea modelului de aliniere, acesta va fi imprimat încă o dată. Ar
    trebui să constatați că perechea cea mai de mijloc (nr.%d din %d) este cea
    mai bună.
    Vi se va oferi apoi posibilitatea de a (s)alva rezultatul în imprimantă,
    a (r)epeta procesul sau a (q)ieși fără a salva. Ieșirea nu va restabili
    valorile anterioare, însă oprirea și repornirea imprimantei va face acest
    lucru.
    Dacă ieșiți, trebuie să repetați întregul proces dacă doriți să salvați
    ulterior rezultatele. Este esențial să nu opriți imprimanta în timpul
    acestei proceduri.

en: Unable to send command to the printer, exiting.
ro: Nu s-a putut trimite comanda către imprimantă, se iese.

en: Exiting
ro: Ieșind.

en: Please inspect the final output very carefully to ensure that your
    printer is in proper alignment. You may now:
      (s)ave the results in the printer,
      (q)uit without saving the results, or
      (r)epeat the entire process from the beginning.
    You will then be asked to confirm your choice.
    What do you want to do (s, q, r)?
ro: Vă rugăm să inspectați foarte atent rezultatul final pentru a vă asigura
    că imprimanta dvs. este în aliniere corectă. Acum puteți:
      să (s)alvați rezultatele în imprimantă,
      să (q)ieșiți fără a salva rezultatele sau
      să (r)epetați întregul proces de la început.
    Vi se va cere apoi să vă confirmați alegerea.
    Ce doriți să faceți (s, q, r)?

en: >
ro: »»

en: Please confirm by typing 'q' again that you wish to quit without saving:
ro: Vă rugăm să confirmați tastând din nou «q», că doriți să ieșiți fără a salva:

en: OK, your printer is aligned, but the alignment has not been saved.
    If you wish to save the alignment, you must repeat this process.
ro: OK, imprimanta dvs. este aliniată, dar alinierea nu a fost salvată.
    Dacă doriți să salvați alinierea, trebuie să repetați acest proces.

en: Please confirm by typing 'r' again that you wish to repeat the
    alignment process:
ro: Vă rugăm să confirmați tastând din nou „r” că doriți să repetați
    procesul de aliniere:

en: Repeating the alignment process.
ro: Se repetă procesul de aliniere.

en: This will permanently alter the configuration of your printer.
    WARNING: this procedure has not been approved by Seiko Epson, and
    it may damage your printer. Proceed?
    Please confirm by typing 's' again that you wish to save the settings
    to your printer:
ro: Acest lucru va modifica permanent configurația imprimantei dvs.
    AVERTISMENT: această procedură nu a fost aprobată de Seiko Epson,
    și vă poate deteriora imprimanta. Continuați?
    Vă rugăm să confirmați tastând din nou «s» că doriți să salvați
    configurația în imprimantă:

en: About to save settings...
ro: În curs de salvare a configurației...

en: failed!
ro: operația a eșuat!

en: Your settings were not saved successfully.  You must repeat the
    alignment procedure.
ro: Configurația dvs. nu a fost salvată cu succes. Trebuie să repetați
    procedura de aliniere.

en: succeeded!
ro: operația a reușit!

en: Your alignment settings have been saved to the printer.
ro: Configurația dvs. de aliniere a fost salvată în imprimantă.

en: Unrecognized command.
ro: Comandă nerecunoscută.

en: Final command was not confirmed.
ro: Comanda finală nu a fost confirmată.

en: This procedure assumes that your printer is an %s.
    If this is not your printer model, please type control-C now and
    choose your actual printer model.
    
    Please place a sheet of paper in your printer to begin the head
    alignment procedure.
ro: Această procedură presupune că imprimanta dvs. este o %s.
    Dacă acesta nu este modelul dvs. de imprimantă, tastați «Control-C» acum,
    și alegeți modelul dvs. real de imprimantă.
    
    Vă rugăm să introduceți o foaie de hârtie în imprimantă pentru a începe
    procedura de aliniere a capului.

en: Press enter to continue >
ro: Apăsați «Enter» pentru a continua >

en: Please inspect the print, and choose the best pair of lines in each pattern.
    Type a pair number, '?' for help, or 'r' to repeat the procedure.
ro: Vă rugăm să inspectați imprimarea și să alegeți cea mai bună pereche
    de linii din fiecare model.
    Introduceți un număr de pereche «nr.», «?» pentru ajutor,
    sau «r» pentru a repeta procedura.

en: Pass #%d
ro: Pasul nr.%d

en: Please insert a fresh sheet of paper.
ro: Introduceți o nouă foaie de hârtie.

en: Number out of range!
ro: Număr în afara intervalului!

en: I cannot understand what you typed!
ro: Nu înțeleg ceea ce ați tastat!

en: The best pair of lines should be numbered between 1 and %d.
ro: Cea mai bună pereche de linii ar trebui să fie numerotată între 1 și %d.

en: Attempting to set alignment...
ro: Se încearcă configurarea alinierii...

en: succeeded.
ro: operația a reușit.

en: Please verify that the alignment is correct.  After the alignment pattern
    is printed again, please ensure that the best pattern for each line is
    pattern %d.  If it is not, you should repeat the process to get the best
    quality printing.
ro: Vă rugăm să verificați dacă alinierea este corectă. După ce modelul de
    aliniere este imprimat din nou, asigurați-vă că cel mai bun model pentru
    fiecare linie este modelul %d. Dacă nu este așa, trebuie să repetați
    procesul pentru a obține o imprimare de cea mai bună calitate.

en: Error in input
ro: Eroare la intrare

en: _Print with Gutenprint...
ro: _Imprimați cu Gutenprint...

en: <Image>/File/Print with Gutenprint...
ro: <Image>/Fișier/Imprimați cu Gutenprint...

en: Printing...
ro: Se imprimă...

note: TRANSLATORS: All strings in this file must be no more than 80 bytes in length. Please take into account expansion due to multi-byte characters, as the limit is *bytes*, not characters!
en: EPSON Standard Inks
ro: Cerneluri standard EPSON

en: One Color Raw
ro: O culoare de bază

en: Three Color Raw
ro: Trei culori de bază

en: Four Color Raw
ro: Patru culori de bază

en: Five Color Raw
ro: Cinci culori de bază

en: Six Color Raw
ro: Șase culori de bază

en: Gray 3
ro: Gri 3

en: Gray 2
ro: Gri 2

en: Gray 1
ro: Gri 1

en: MIS Quadtone
ro: Quadtone MIS

en: MIS Six Tone
ro: Six Tone MIS

en: Gray 5
ro: Gri 5

en: Gray 4
ro: Gri 4

en: Five Color Photo
ro: Fotografie în cinci culori

en: One Color Raw Enhanced Gloss
ro: O culoare de bază care sporește strălucirea

en: Three Color Raw Gloss
ro: Trei culori de bază lucioase

en: Four Color Raw Gloss
ro: Patru culori de bază lucioase

en: Six Color Enhanced Gloss Raw
ro: Galben închis

en: Seven Color Enhanced Gloss Raw
ro: Șapte culori de bază cu luciu îmbunătățit

en: MatteBlack
ro: Negru mat

en: Default Black
ro: Negru implicit

en: Seven Color Photo
ro: Fotografie în șapte culori

en: Dark Yellow
ro: Galben închis

en: Six Color Enhanced Composite
ro: Compoziție îmbunătățită în șase culori

en: Seven Color Raw
ro: Șapte culori de bază

en: UltraChrome Photo Black
ro: Negru fotografic UltraChrome

en: Two Level Grayscale
ro: Scală de gri cu două niveluri

en: Two Color Raw
ro: Două culori de bază

en: UltraChrome Matte Black
ro: Negru mat UltraChrome

en: Eight Color Photo
ro: Fotografie în opt culori

en: Eight Color Raw
ro: Opt culori de bază

en: Four Color Photo
ro: Fotografie în patru culori

en: Ten Color Raw
ro: Zece culori de bază

en: Main Tray
ro: Tava principală

en: Photo Tray
ro: Tava pentru fotografii

en: Print to CD
ro: Imprimare pe CD

en: Rear Tray
ro: Tava din spate

en: Front Tray
ro: Tava din față

en: Manual Feed
ro: Alimentare manuală

en: Roll Feed (cut each page)
ro: Alimentare cu rolă (taie fiecare pagină)

en: Roll Feed (do not cut)
ro: Alimentare cu rolă (nu efectuează tăierea)

en: Roll Feed
ro: Alimentare cu rolă

en: Main Input
ro: Intrarea principală

en: Manual Sheet Guide
ro: Ghidare de foaie manuală

en: Manual Feed (Front)
ro: Alimentare manuală (frontală)

en: Roll Feed (borderless with single cut)
ro: Alimentare cu rolă (fără margini cu tăiere unică)

en: Roll Feed (borderless with double cut)
ro: Alimentare cu rolă (fără margini cu tăiere dublă)

en: Photo Board
ro: Placă foto

en: Cut Sheet Bin 1
ro: Compartiment de foi tăiate 1

en: Cut Sheet Bin 2
ro: Compartiment de foi tăiate 2

en: Cut Sheet Autoselect
ro: Selectare automată a foii tăiate

en: Manual Selection
ro: Selectare manuală

en: Black 1
ro: Negru 1

en: Black 2
ro: Negru 2

en: 360 x 180 DPI Draft
ro: 360 x 180 DPI schiță

en: 360 DPI Enhanced
ro: 360 DPI îmbunătățit

en: 720 x 360 DPI Enhanced
ro: 720 x 360 DPI îmbunătățit

en: 720 DPI High Quality
ro: 720 DPI înaltă calitate

en: 360 x 120 DPI Economy
ro: 360 x 120 DPI economic

en: 360 x 240 DPI Draft
ro: 360 x 240 DPI schiță

en: 1440 x 720 DPI Highest Quality
ro: 1440 x 720 DPI cea mai bună calitate

en: 1440 x 720 DPI Transposed
ro: 1440 x 720 DPI transpus

en: 360 x 90 DPI Fast Economy
ro: 360 x 90 DPI economic rapid

en: 180 DPI Economy
ro: 180 DPI economic

en: 360 DPI High Quality
ro: 360 DPI înaltă calitate

en: 720 DPI Highest Quality
ro: 720 DPI cea mai bună calitate

en: 2880 x 720 DPI Highest Quality
ro: 2880 x 720 DPI cea mai bună calitate

en: 1440 x 720 DPI High Quality
ro: 1440 x 720 DPI înaltă calitate

en: Vivid Light Magenta
ro: Magenta deschis viu

en: Vivid Magenta
ro: Magenta viu

en: 720 x 360 DPI High Speed
ro: 720 x 360 DPI viteză ridicată

en: Bright White Paper
ro: Hârtie albă strălucitoare

en: Postcard
ro: Carte poștală

en: Back Light Film
ro: Film cu iluminare din fundal

en: Matte Paper Heavyweight
ro: Hârtie mată cu greutate mare

en: Premium Presentation Paper Matte
ro: Hârtie mată de prezentare premium

en: Ultra Glossy Photo Paper
ro: Hârtie fotografică ultra lucioasă

en: Premium Semigloss Photo Paper
ro: Hârtie fotografică semi-lucioasă premium

en: Ultra Premium Photo Paper Luster
ro: Hârtie fotografică ultra premium Luster

en: CD or DVD
ro: CD sau DVD

en: ColorLife Paper
ro: Hârtie ColorLife

en: Premium Glossy Photo Paper 170 wt
ro: Hârtie fotografică lucioasă premium 170 gr.

en: Premium Glossy Photo Paper 250 wt
ro: Hârtie fotografică lucioasă premium 250 gr.

en: Premium Semigloss Photo Paper 170 wt
ro: Hârtie fotografică semi-lucioasă premium 170 gr.

en: Premium Semigloss Photo Paper 250 wt
ro: Hârtie fotografică semi-lucioasă premium 250 gr.

en: Premium Luster Photo Paper 250 wt
ro: Hârtie fotografică premium Luster 250 gr.

en: Plain Paper Fast Load
ro: Încărcare rapidă hârtie obișnuită

en: MIS Hextone
ro: Hextone MIS

en: Archival Matte Paper
ro: Hârtie mată arhivală

en: Watercolor Paper - Radiant White
ro: Hârtie acuarelă - alb radiant

en: Luster
ro: Lustru

en: Interleave
ro: Intercalare

en: Full Overlap
ro: Suprapunere completă

en: Four Pass
ro: Patru pași

en: Full Overlap 2
ro: Suprapunere completă 2

en: Interleave 2
ro: Intercalare 2

en: Eight Pass
ro: Opt pași

en: Epson 4x6 Photo Paper (tear-off borders)
ro: Hârtie foto Epson 4x6 (margini detașabile)

en: Epson L Photo Paper (tear-off borders)
ro: Hârtie foto Epson L (margini detașabile)

en: C0 landscape
ro: C0 peisaj (orientare orizontală)

en: C1 landscape
ro: C1 peisaj (orientare orizontală)

en: C2 landscape
ro: C2 peisaj (orientare orizontală)

en: C3 landscape
ro: C3 peisaj (orientare orizontală)

en: C4 landscape
ro: C4 peisaj (orientare orizontală)

en: C5 landscape
ro: C5 peisaj (orientare orizontală)

en: B6-C4 landscape
ro: B6-C4 peisaj (orientare orizontală)

en: C6 landscape
ro: C6 peisaj (orientare orizontală)

en: DL landscape
ro: DL peisaj (orientare orizontală)

en: C7-6 landscape
ro: C7-6 peisaj (orientare orizontală)

en: C7 landscape
ro: C7 peisaj (orientare orizontală)

en: C8 landscape
ro: C8 peisaj (orientare orizontală)

en: C9 landscape
ro: C9 peisaj (orientare orizontală)

en: C10 landscape
ro: C10 peisaj (orientare orizontală)

en: EA5 landscape
ro: EA5 peisaj (orientare orizontală)

en: ArchA transposed
ro: ArchA transpus

en: ArchB transposed
ro: ArchB transpus

en: ArchC transposed
ro: ArchC transpus

en: ArchD transposed
ro: ArchD transpus

en: ArchE transposed
ro: ArchE transpus

en: American foolscap
ro: Folio „foolscap” american

en: European foolscap
ro: Folio „foolscap” european

en: Large Crown Quarto
ro: Crown Quarto mare

en: Large Crown Octavo
ro: Crown Octavo mare

en: Small paperback
ro: Broșat mic

en: Penguin small paperback
ro: Broșat mic penguin

en: Penguin large paperback
ro: Broșat mare penguin

en: Hagaki Card
ro: Carte poștală Hagaki

en: Oufuku Card
ro: Carte poștală Oufuku

en: Japanese long envelope #3
ro: Plic lung japonez nr. 3

en: Japanese long envelope #3 landscape
ro: Plic lung japonez nr. 3 peisaj

en: Japanese long envelope #4
ro: Plic lung japonez nr. 4

en: Japanese long envelope #4 landscape
ro: Plic lung japonez nr. 4 peisaj

en: Japanese Western-style envelope #4
ro: Plic japonez în stil occidental nr. 4

en: Japanese Western-style envelope #4 landscape
ro: Plic japonez în stil occidental nr. 4 peisaj

en: Japanese Western-style envelope #6
ro: Plic japonez în stil occidental nr. 6

en: Japanese Western-style envelope #6 landscape
ro: Plic japonez în stil occidental nr. 6 peisaj

en: Japanese Kaku envelope #4
ro: Plic japonez Kaku nr. 4

en: Japanese Kaku envelope #4 landscape
ro: Plic japonez Kaku nr. 4 peisaj

en: Commercial 10
ro: Comercial 10

en: Commercial 10 landscape
ro: Comercial 10 peisaj

en: A2 Invitation
ro: Invitație A2

en: Monarch Envelope
ro: Plic monarhic

en: Monarch Envelope landscape
ro: Plic monarhic peisaj

en: Wide 101.6x180.6
ro: Lat 101,6x180,6

en: Credit Card
ro: Card de credit

en: Japanese Business Card
ro: Carte de vizită (pentru afaceri) japoneză

en: Wide Postcard
ro: Carte poștală lată

en: Chilean Double Letter
ro: Scrisoare dublă chiliană

en: 89 mm Roll Paper
ro: Rolă de hârtie de 89 mm

en: 4 Inch Roll Paper
ro: Rolă de hârtie de 4 inci

en: 5 Inch Roll Paper
ro: Rolă de hârtie de 5 inci

en: 210 mm Roll Paper
ro: Rolă de hârtie de 210 mm

en: 13 Inch Roll Paper
ro: Rolă de hârtie de 13 inci

en: 17 Inch Roll Paper
ro: Rolă de hârtie de 17 inci

en: 22 Inch Roll Paper
ro: Rolă de hârtie de 22 inci

en: 24 Inch Roll Paper
ro: Rolă de hârtie de 24 inci

en: 36 Inch Roll Paper
ro: Rolă de hârtie de 32 inci

en: 44 Inch Roll Paper
ro: Rolă de hârtie de 44 inci

en: 60 Inch Roll Paper
ro: Rolă de hârtie de 60 inci

en: 64 Inch Roll Paper
ro: Rolă de hârtie de 64 inci

en: 4.00x6.00 in label
ro: etichetă 4,00x6,00 inch

en: 1.00x4.00 in label
ro: etichetă 1,00x4,00 inch

en: 1.31x4.00 in label
ro: etichetă 1,31x4,00 inch

en: 0.56x3.44 in label
ro: etichetă 0,56x3,44 inch

en: 3.19x3.50 in label
ro: etichetă 3,19x3,50 inch

en: 1.00x2.63 in label
ro: etichetă 1,00x2,63 inch

en: 2.00x1.00 in label
ro: etichetă 2,00x1,00 inch

en: 2.00x1.50 in label
ro: etichetă 2,00x1,50 inch

en: 2.00x4.00 in label
ro: etichetă 2,00x4,00 inch

en: 2.25x5.50 in label
ro: etichetă 2,25x5,50 inch

en: 3.00x2.00 in label
ro: etichetă 3,00x2,00 inch

en: 3.00x3.00 in label
ro: etichetă 3,00x3,00 inch

en: 3.19x1.75 in label
ro: etichetă 3,19x1,75 inch

en: 3.50x2.00 in label
ro: etichetă 3,50x2,00 inch

en: 4.00x2.00 in label
ro: etichetă 4,00x2,00 inch

en: 4.00x3.00 in label
ro: etichetă 4,00x3,00 inch

en: 4.00x4.00 in label
ro: etichetă 4,00x4,00 inch

en: 4.00x5.00 in label
ro: etichetă 4,00x5,00 inch

en: 4.00x6.50 in label
ro: etichetă 4,00x6,50 inch

en: 4.00x8.00 in label
ro: etichetă 4,00x8,00 inch

en: 4.00x13.00 in label
ro: etichetă 4,00x13,00 inch

en: 6.00x2.00 in label
ro: etichetă 6,00x2,00 inch

en: 6.00x3.00 in label
ro: etichetă 6,00x3,00 inch

en: 6.00x4.00 in label
ro: etichetă 6,00x4,00 inch

en: 6.00x5.00 in label
ro: etichetă 6,00x5,00 inch

en: 6.00x6.00 in label
ro: etichetă 6,00x6,00 inch

en: 8.00x12.00 in label
ro: etichetă 8,00x12,00 inch

en: 8.50x6.00 in label
ro: etichetă 8,50x6,00 inch

en: 8.50x11.00 in label
ro: etichetă 8,50x11,00 inch

en: 2.50x3.13 in label
ro: etichetă 2,50x3,13 inch

en: 0.50x1.75 in label
ro: etichetă 0,50x1,75 inch

en: 1.75x3.00 in label
ro: etichetă 1,75x3,00 inch

en: 0.75x5.75 label
ro: etichetă 0,75x5,75 inch

en: 44x31 mm label
ro: etichetă 44x31 mm

en: 62x44 mm label
ro: etichetă 62x44 mm

en: 74x52 mm label
ro: etichetă 74x52 mm

en: 88x62 mm label
ro: etichetă 88x62 mm

en: 105x74 mm label
ro: etichetă 105x74 mm

en: 125x88 mm label
ro: etichetă 125x88 mm

en: 148x105 mm label
ro: etichetă 148x105 mm

en: 176x125 mm label
ro: etichetă 176x125 mm

en: 210x148 mm label
ro: etichetă 210x148 mm

en: 250x176 mm label
ro: etichetă 250x176 mm

en: 297x210 mm label
ro: etichetă 297x210 mm

en: Canon iP2000 series
ro: Canon serie iP2000

en: Canon iP2700 series
ro: Canon serie iP2700

en: Canon iP2800 series
ro: Canon serie iP2800

en: Canon iP3300 series
ro: Canon serie iP3300

en: Canon iP3500 series
ro: Canon serie iP3500

en: Canon iP4200 series
ro: Canon serie iP4200

en: Canon iP4300 series
ro: Canon serie iP4300

en: Canon iP4500 series
ro: Canon serie iP4500

en: Canon iP4600 series
ro: Canon serie iP4600

en: Canon iP4700 series
ro: Canon serie iP4700

en: Canon iP4800 series
ro: Canon serie iP4800

en: Canon iP4900 series
ro: Canon serie iP4900

en: Canon iP5200R series
ro: Canon serie iP5200R

en: Canon iP6600D series
ro: Canon serie iP6600D

en: Canon iP6700D series
ro: Canon serie iP6700D

en: Canon iP7200 series
ro: Canon serie iP7200

en: Canon iP8700 series
ro: Canon serie iP8700

en: Canon iX5000 series
ro: Canon serie iX5000

en: Canon iX6500 series
ro: Canon serie iX6500

en: Canon iX6700 series
ro: Canon serie iX6700

en: Canon iX6800 series
ro: Canon serie iX6800

en: Canon iX7000 series
ro: Canon serie iX7000

en: Canon Pro9000 series
ro: Canon serie Pro9000

en: Canon Pro9000 Mk.II series
ro: Canon serie Pro9000 Mk.II

en: Canon Pro9500 series
ro: Canon serie Pro9500

en: Canon Pro9500 Mk.II series
ro: Canon serie Pro9500 Mk.II

en: Canon MP140 series
ro: Canon serie MP140

en: Canon MP150 series
ro: Canon serie MP150

en: Canon MP160 series
ro: Canon serie MP160

en: Canon MP170 series
ro: Canon serie MP170

en: Canon MP180 series
ro: Canon serie MP180

en: Canon MP190 series
ro: Canon serie MP190

en: Canon MP210 series
ro: Canon serie MP210

en: Canon MP220 series
ro: Canon serie MP220

en: Canon MP230 series
ro: Canon serie MP230

en: Canon MP240 series
ro: Canon serie MP240

en: Canon MP250 series
ro: Canon serie MP250

en: Canon MP260 series
ro: Canon serie MP260

en: Canon MP270 series
ro: Canon serie MP270

en: Canon MP280 series
ro: Canon serie MP280

en: Canon MP360 series
ro: Canon serie MP360

en: Canon MP370 series
ro: Canon serie MP370

en: Canon MP390 series
ro: Canon serie MP390

en: Canon MP450 series
ro: Canon serie MP450

en: Canon MP460 series
ro: Canon serie MP460

en: Canon MP470 series
ro: Canon serie MP470

en: Canon MP480 series
ro: Canon serie MP480

en: Canon MP490 series
ro: Canon serie MP490

en: Canon MP500 series
ro: Canon serie MP500

en: Canon MP510 series
ro: Canon serie MP510

en: Canon MP520 series
ro: Canon serie MP520

en: Canon MP530 series
ro: Canon serie MP530

en: Canon MP540 series
ro: Canon serie MP540

en: Canon MP550 series
ro: Canon serie MP550

en: Canon MP560 series
ro: Canon serie MP560

en: Canon MP600 series
ro: Canon serie MP600

en: Canon MP610 series
ro: Canon serie MP610

en: Canon MP620 series
ro: Canon serie MP620

en: Canon MP630 series
ro: Canon serie MP630

en: Canon MP640 series
ro: Canon serie MP640

en: Canon MP700 series
ro: Canon serie MP700

en: Canon MP710 series
ro: Canon serie MP710

en: Canon MP730 series
ro: Canon serie MP730

en: Canon MP740 series
ro: Canon serie MP740

en: Canon MP750 series
ro: Canon serie MP750

en: Canon MP760 series
ro: Canon serie MP760

en: Canon MP770 series
ro: Canon serie MP770

en: Canon MP780 series
ro: Canon serie MP780

en: Canon MP790 series
ro: Canon serie MP790

en: Canon MP800 series
ro: Canon serie MP800

en: Canon MP810 series
ro: Canon serie MP810

en: Canon MP830 series
ro: Canon serie MP830

en: Canon MP900 series
ro: Canon serie MP900

en: Canon MP950 series
ro: Canon serie MP950

en: Canon MP960 series
ro: Canon serie MP960

en: Canon MP970 series
ro: Canon serie MP970

en: Canon MP980 series
ro: Canon serie MP980

en: Canon MP990 series
ro: Canon serie MP990

en: Canon MG2100 series
ro: Canon serie MG2100

en: Canon MG2200 series
ro: Canon serie MG2200

en: Canon MG2400 series
ro: Canon serie MG2400

en: Canon MG2500 series
ro: Canon serie MG2500

en: Canon MG2900 series
ro: Canon serie MG2900

en: Canon MG3000 series
ro: Canon serie MG3000

en: Canon MG3100 series
ro: Canon serie MG3100

en: Canon MG3200 series
ro: Canon serie MG3200

en: Canon MG3500 series
ro: Canon serie MG3500

en: Canon MG3600 series
ro: Canon serie MG3600

en: Canon MG4100 series
ro: Canon serie MG4100

en: Canon MG4200 series
ro: Canon serie MG4200

en: Canon MG5100 series
ro: Canon serie MG5100

en: Canon MG5200 series
ro: Canon serie MG5200

en: Canon MG5300 series
ro: Canon serie MG5300

en: Canon MG5400 series
ro: Canon serie MG5400

en: Canon MG5500 series
ro: Canon serie MG5500

en: Canon MG5600 series
ro: Canon serie MG5600

en: Canon MG5700 series
ro: Canon serie MG5700

en: Canon MG6100 series
ro: Canon serie MG6100

en: Canon MG6200 series
ro: Canon serie MG6200

en: Canon MG6300 series
ro: Canon serie MG6300

en: Canon MG6400 series
ro: Canon serie MG6400

en: Canon MG6500 series
ro: Canon serie MG6500

en: Canon MG6600 series
ro: Canon serie MG6600

en: Canon MG6700 series
ro: Canon serie MG6700

en: Canon MG6800 series
ro: Canon serie MG6800

en: Canon MG6900 series
ro: Canon serie MG6900

en: Canon MG7100 series
ro: Canon serie MG7100

en: Canon MG7500 series
ro: Canon serie MG7500

en: Canon MG7700 series
ro: Canon serie MG7700

en: Canon MG8100 series
ro: Canon serie MG8100

en: Canon MG8200 series
ro: Canon serie MG8200

en: Canon MX300 series
ro: Canon serie MX300

en: Canon MX310 series
ro: Canon serie MX310

en: Canon MX320 series
ro: Canon serie MX320

en: Canon MX330 series
ro: Canon serie MX330

en: Canon MX340 series
ro: Canon serie MX340

en: Canon MX350 series
ro: Canon serie MX350

en: Canon MX360 series
ro: Canon serie MX360

en: Canon MX370 series
ro: Canon serie MX370

en: Canon MX390 series
ro: Canon serie MX390

en: Canon MX410 series
ro: Canon serie MX410

en: Canon MX420 series
ro: Canon serie MX420

en: Canon MX430 series
ro: Canon serie MX430

en: Canon MX450 series
ro: Canon serie MX450

en: Canon MX470 series
ro: Canon serie MX470

en: Canon MX490 series
ro: Canon serie MX490

en: Canon MX510 series
ro: Canon serie MX510

en: Canon MX520 series
ro: Canon serie MX520

en: Canon MX530 series
ro: Canon serie MX530

en: Canon MX700 series
ro: Canon serie MX700

en: Canon MX710 series
ro: Canon serie MX710

en: Canon MX720 series
ro: Canon serie MX720

en: Canon MX850 series
ro: Canon serie MX850

en: Canon MX860 series
ro: Canon serie MX860

en: Canon MX870 series
ro: Canon serie MX870

en: Canon MX880 series
ro: Canon serie MX880

en: Canon MX890 series
ro: Canon serie MX890

en: Canon MX920 series
ro: Canon serie MX920

en: Canon MX7600 series
ro: Canon serie MX7600

en: Canon E400 series
ro: Canon serie E400

en: Canon E410 series
ro: Canon serie E410

en: Canon E460 series
ro: Canon serie E460

en: Canon E470 series
ro: Canon serie E470

en: Canon E480 series
ro: Canon serie E480

en: Canon E500 series
ro: Canon serie E500

en: Canon E510 series
ro: Canon serie E510

en: Canon E560 series
ro: Canon serie E560

en: Canon E600 series
ro: Canon serie E600

en: Canon E610 series
ro: Canon serie E610

en: Canon E3100 series
ro: Canon serie E3100

en: Canon G1000 series
ro: Canon serie G1000

en: Canon G2000 series
ro: Canon serie G2000

en: Canon G3000 series
ro: Canon serie G3000

en: Canon G4000 series
ro: Canon serie G4000

en: Canon TS3100 series
ro: Canon serie TS3100

en: Canon TS5000 series
ro: Canon serie TS5000

en: Canon TS6000 series
ro: Canon serie TS6000

en: Canon TS8000 series
ro: Canon serie TS8000

en: Canon TS9000 series
ro: Canon serie TS9000

en: Canon iB4000 series
ro: Canon serie iB4000

en: Canon iB4100 series
ro: Canon serie iB4100

en: Canon MB2000 series
ro: Canon serie MB2000

en: Canon MB2100 series
ro: Canon serie MB2100

en: Canon MB2300 series
ro: Canon serie MB2300

en: Canon MB2700 series
ro: Canon serie MB2700

en: Canon MB5000 series
ro: Canon serie MB5000

en: Canon MB5100 series
ro: Canon serie MB5100

en: Canon MB5300 series
ro: Canon serie MB5300

en: Canon MB5400 series
ro: Canon serie MB5400

en: Epson SC-P400 Series
ro: Epson serie SC-P400

en: Epson SC-P600 Series
ro: Epson serie SC-P400

en: Epson SC-P800 Series
ro: Epson serie SC-P800

en: Epson SC-P5000 Series
ro: Epson serie SC-P5000

en: Epson SC-P6000 Series
ro: Epson serie SC-P6000

en: Epson SC-P7000 Series
ro: Epson serie SC-P7000

en: Epson SC-P8000 Series
ro: Epson serie SC-P8000

en: Epson SC-P9000 Series
ro: Epson serie SC-P9000

en: Epson SC-P10000 Series
ro: Epson serie SC-P10000

en: Epson SC-P20000 Series
ro: Epson serie SC-P20000

en: Epson WF-7010 Series
ro: Epson serie WF-7010

en: Epson WF-7011 Series
ro: Epson serie WF-7011

en: Epson WF-7015 Series
ro: Epson serie WF-7015

en: Epson WF-7018 Series
ro: Epson serie WF-7018

en: Epson WF-7510 Series
ro: Epson serie WF-7510

en: Epson WF-7511 Series
ro: Epson serie WF-7511

en: Epson WF-7515 Series
ro: Epson serie WF-7515

en: Epson WF-7520 Series
ro: Epson serie WF-7520

en: Epson WF-7521 Series
ro: Epson serie WF-7521

en: Epson WF-7525 Series
ro: Epson serie WF-7525

en: Generic PCL 4 Printer
ro: Imprimantă generică PCL 4

en: Generic PCL 4 Printer wide margin
ro: Imprimantă generică PCL 4 cu margine largă

en: Generic PCL 4 LF Printer
ro: Imprimantă generică PCL 4 LF

en: Generic PCL 5 Printer
ro: Imprimantă generică PCL 5

en: Generic PCL 5 Printer wide margin
ro: Imprimantă generică PCL 5 cu margine largă

en: Generic PCL 5 LF Printer
ro: Imprimantă generică PCL 5 LF

en: Generic PCL 5c Printer
ro: Imprimantă generică PCL 5c

en: Generic PCL 5c LF Printer
ro: Imprimantă generică PCL 5c LF

en: Generic PCL 5e Printer
ro: Imprimantă generică PCL 5e

en: Generic PCL 5e LF Printer
ro: Imprimantă generică PCL 5e LF

en: Generic PCL 6/PCL XL Printer
ro: Imprimantă generică PCL 6/PCL XL

en: Generic PCL 6/PCL XL LF Printer
ro: Imprimantă generică PCL 6/PCL XL LF

en: Generic PCL 6 Printer wide margin
ro: Imprimantă generică PCL 46cu margine largă

en: Generic PCL 6 LF Printer wide margin
ro: Imprimantă generică PCL 6 LF cu margine largă

en: Generic PCL 6 Tabl Printer wide margin
ro: Imprimantă generică PCL 6 Tabl cu margine largă

en: Generic PCL Color Laser
ro: Imprimantă generică laser color PCL

en: Generic PCL Color Laser LF Printer
ro: Imprimantă generică laser color PCL LF

en: Generic PCL Color wide margin
ro: Imprimantă generică PCL color cu margine largă

en: Generic PCL Color LF wide margin
ro: Imprimantă generică PCL color LF cu margine largă

en: Generic PCL Color Tabl wide margin
ro: Imprimantă generică PCL color Tabl cu margine largă

en: PostScript Level 1
ro: PostScript Nivel 1

en: PostScript Level 2
ro: PostScript Nivel 2

en: RAW DATA 16 bit
ro: Date brute (raw) 16 biți

en: RAW DATA 8 bit
ro: Date brute (raw) 8 biți
