gutenprint 5.3.4 - en to is translation catalogue (605 entries)

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Ordered
is: Raðað

en: Ordered New
is: Raðað nýtt

en: Fast
is: Hratt

en: Very Fast
is: Mjög hratt

en: Predithered Input
is: For-litfléttað inntak

en: Density
is: Þéttleiki

en: Dither Algorithm
is: Litfléttunaralgrím

en: Miscellaneous (unclassified)
is: Ýmislegt (óflokkað)

en: Family driver
is: Reklafjölskylda

en: Dither algorithm
is: Litfléttunaralgrím

en: Page Size
is: Blaðsíðustærð

en: Media Type
is: Pappírstegund

en: Type of media (plain paper, photo paper, etc.)
is: Tegund pappírs (venjulegur, ljósmyndapappír, o.s.frv.)

en: Media Source
is: Uppruni pappírs

en: Source (input slot) of the media
is: Uppruni (inntaksrauf) pappírs

en: CD Hub Size
is: Stærð á innhring CD

en: Print only outside of the hub of the CD, or all the way to the hole
is: Prenta einungis fyrir utan innhring CD-disksins, eða alla leiðina að gatinu

en: CD Size (Custom)
is: Stærð CD (sérsniðið)

en: Variable adjustment for the outer diameter of CD
is: Breytileg aðlögun fyrir ytra þvermál á CD-diski

en: CD Hub Size (Custom)
is: Stærð á innhring CD (sérsniðið)

en: Variable adjustment to the inner hub of the CD
is: Breytileg aðlögun að innri hring á CD-diski

en: CD Horizontal Fine Adjustment
is: Lárétt fínstilling CD-disks

en: Fine adjustment to horizontal position for CD printing
is: Fínleg aðlögun láréttrar staðsetningar við prentun á CD-disk

en: CD Vertical Fine Adjustment
is: Lóðrétt fínstilling CD-disks

en: Resolution
is: Upplausn

en: Resolution and quality of the print
is: Upplausn og gæði prentunar

en: Ink Type
is: Blektegund

en: Type of ink in the printer
is: Tegund bleks í prentaranum

en: Ink Channels
is: Blekrásir

en: Printing Mode
is: Prenthamur

en: Ink Set
is: Bleksett

en: Type of inkset in the printer
is: Tegund bleksetts í prentaranum

en: Borderless
is: Án jaðra

en: Print without borders
is: Prenta án jaðra

en: Double-Sided Printing
is: Tvíhliða prentun

en: Print Quality
is: Prentgæði

en: Orientation
is: Stefna

en: Orientation, Portrait, Landscape, Upside Down, Seascape
is: Stefna, lóðrétt, lárétt, á hvolfi, á hlið

en: Black Density
is: Þéttleiki svarts

en: Adjust the black density
is: Aðlaga þéttleika svarts

en: Off
is: Af

en: Long Edge (Standard)
is: Langhlið (venjulegt)

en: Short Edge (Flip)
is: Skammhlið (fletta)

en: Portrait
is: Lóðrétt

en: Landscape
is: Lárétt

en: Reverse Portrait
is: Öfugt lóðrétt

en: Reverse Landscape
is: Öfugt lárétt

en: CD - 5 inch
is: CD - 5 tommu

en: CD - 3 inch
is: CD - 3 tommu

en: CD - Custom
is: CD - Sérsniðið

en: Normal
is: Venjulegt

en: Print To Hub
is: Prenta á innhring

en: Driver-Controlled
is: Stýrt af rekli

en: Upper Tray/Cassette 1
is: Efri bakki/Hylki 1

en: Lower Tray/Cassette 2
is: Neðri bakki/Hylki 2

en: Color
is: Litur

en: Black and White
is: Svarthvítt

en: Both
is: Bæði

en: Black
is: Svart

en: Photo
is: Ljósmynd

en: None
is: Ekkert

en: Manual Control
is: Handstýring

en: Standard
is: Staðlað

en: High Accuracy
is: Mikil nákvæmni

en: Bright Colors
is: Skærir litir

en: Correct Hue Only
is: Leiðrétta eingöngu litblæ

en: Uncorrected
is: Óleiðrétt

en: Desaturated
is: Afmettað

en: Threshold
is: Litmörk

en: Raw
is: Hrá gögn

en: Pre-Dithered
is: For-litfléttað

en: Grayscale
is: Grátóna

en: Channel
is: Litrás

en: Color Correction
is: Litleiðrétting

en: Brightness
is: Birtustig

en: Contrast
is: Birtuskil

en: Cyan
is: Grænblátt (cyan)

en: Magenta
is: Blárautt (magenta)

en: Yellow
is: Gult

en: Red
is: Rautt

en: Green
is: Grænt

en: Blue
is: Blátt

en: Saturation
is: Litmettun

en: Saturation Map
is: Litmettunarvörpun

en: wrap around
is: umvefja kringum

en: Image is too wide for the page: left margin is %f, width %f, right edge is %f
is: Myndin er of breið fyrir síðuna: vinstri spássía er %f, breidd %f, hægri jaðar er %f

en: Image is too long for the page: top margin is %f, height %f, bottom edge is %f
is: Myndin er of löng fyrir síðuna: efri spássía er %f, hæð %f, neðri jaðar er %f

en: Automatic Printing Mode
is: Sjálfvirkur prenthamur

en: Automatic printing mode
is: Sjálfvirkur prenthamur

en: CD Allow Other Media Sizes
is: Leyfa aðrar stærðir CD-diska

en: Allow non-CD media sizes when printing to CD
is: Leyfa ekki-CD stærðir þegar prentað er á CD-diska

en: Output Order
is: Röð útprentunar

en: Paper Thickness
is: Pappírsþykkt

en: Print Method
is: Aðferð við prentun

en: Automatic
is: Sjálfvirkt

en: Bidirectional
is: Tvíátta

en: Unidirectional
is: Einátta

en: Short Edge(Flip)
is: Skammhlið (fletta)

en: 300 DPI x 600 DPI
is: 300 PÁT x 600 PÁT

en: 600 DPI
is: 600 PÁT

en: 600 DPI high quality
is: 600 PÁT hágæða

en: 600 DPI Unidirectional
is: 600 PÁT einátta

en: 1200 DPI
is: 1200 PÁT

en: 1200 DPI high quality
is: 1200 PÁT hágæða

en: 1200 DPI highest quality
is: 1200 PÁT í mestu gæðum

en: 1200 DPI  Unidirectional
is: 1200 PÁT einátta

en: 2400 DPI x 1200 DPI
is: 2400 PÁT x 1200 PÁT

en: 2400 DPI x 1200 DPI high quality
is: 2400 PÁT x 1200 PÁT hágæða

en: 2400 DPI x 1200 DPI highest quality
is: 2400 PÁT x 1200 PÁT í mestu gæðum

en: Four Color Standard
is: Fjögurra lita venjulegt

en: Three Color Composite
is: þriggja lita prentun

en: Six Color Photo
is: Sex lita ljósmynd

en: Five Color Photo Composite
is: Fimm lita samsett ljósmynd

en: Plain Paper
is: Venjulegur pappír

en: Glossy Film
is: Glansfilma

en: Transparencies
is: Glærur

en: Envelopes
is: Umslög

en: Matte Paper
is: Mattur pappír

en: Inkjet Paper
is: Bleksprautupappír

en: Photo Quality Inkjet Paper
is: Ljósmyndagæða bleksprautupappír

en: Photo Paper
is: Ljósmyndapappír

en: Premium Glossy Photo Paper
is: Gæða glansljósmyndapappír

en: Premium Luster Photo Paper
is: Gæða Luster ljósmyndapappír

en: Photo Quality Glossy Paper
is: Ljósmyndagæða glanspappír

en: Ilford Heavy Paper
is: Ilford þungur pappír

en: Other
is: Annað

en: Auto Sheet Feeder
is: Sjálfvirkur matari

en: Manual with Pause
is: Handvirkt með bið

en: Manual without Pause
is: Handvirkt án bið

en: Coated
is: Húðaður

en: Glossy
is: Glans

en: Texture
is: Efnisáferð

en: Matte
is: Mattur

en: Soft
is: Mjúkt

en: Hard
is: Skarpt

en: Printer Gamma Correction
is: Litrófsleiðrétting prentara

en: Softest
is: Mýkst

en: Image Sharpening
is: Skerping myndar

en: Darkness
is: Sverta

en: Lightness
is: Ljósleiki

en: Advance
is: Framskrið

en: Matte +5
is: Matt +5

en: Matte +4
is: Matt +4

en: Matte +3
is: Matt +3

en: Matte +2
is: Matt +2

en: Matte +1
is: Matt +1

en: Matte -1
is: Matt -1

en: Matte -2
is: Matt -2

en: Matte -3
is: Matt -3

en: Matte -4
is: Matt -4

en: Matte -5
is: Matt -5

en: Satin
is: Satín

en: High
is: Hátt

en: Print Speed
is: Prenthraði

en: Table 1
is: Tafla 1

en: Table 2
is: Tafla 2

en: Table 3
is: Tafla 3

en: Table 4
is: Tafla 4

en: Table 5
is: Tafla 5

en: Use LUT
is: Nota LUT

en: Low
is: Lágt

en: Printer Settings
is: Stillingar prentara

en: Date
is: Dagsetning

en: Date and Time
is: Dagsetning og tími

en: Media Cut Length
is: Skurðarlengd pappírs

en: Generate Comment
is: Útbúa athugasemd

en: Clear Memory
is: Hreinsa minni

en: Continuous Printing
is: Samfelld prentun

en: User LUT
is: LUT notandans

en: High Contrast
is: Mikil birtuskil

en: Printer Contrast
is: Birtuskil prentara

en: Fine
is: Fínt

en: Internal Color Correction
is: Innri litaleiðrétting

en: Use Internal Color Correction
is: Nota innri litaleiðréttingu

en: Ultra Fine
is: Verulega fínlegt

en: Printer Default
is: Sjálfgefnar stillingar prentara

en: Glossy Fine
is: Glansandi fínt

en: Matte Fine
is: Matt fínt

en: Extra Glossy
is: Verulega glansandi

en: Extra Glossy Fine
is: Verulega glansandi fínt

en: On
is: Á

en: Dust Removal
is: Fjarlæging ryks

en: Roll
is: Velta

en: Sheet
is: Blað

en: Matte Luster
is: Matt glansáferðar/luster

en: Low Speed
is: Lítill hraði

en: High Density
is: Mikill þéttleiki

en: Composite (CMY)
is: Samsett (composite - CMY)

en: Internal Gamma Curve to apply (0 is none)
is: Innri litrófsferill sem á að beita (0 er ekkert)

en: Plain
is: Venjulegt

en: Bond
is: Bundið (bond)

en: Premium
is: Hágæða

en: Glossy Photo
is: Glansmynd

en: Transparency
is: Gegnsæi

en: Quick-dry Photo
is: Hraðþornandi ljósmynd

en: Quick-dry Transparency
is: Hraðþornandi glæra

en: Manual
is: Handvirkt

en: Tray 1
is: Bakki 1

en: Tray 2
is: Bakki 2

en: Tray 3
is: Bakki 3

en: Tray 4
is: Bakki 4

en: Portable Sheet Feeder
is: Flytjanlegur blaðamatari

en: Desktop Sheet Feeder
is: Borð-blaðamatari

en: Tray
is: Bakki

en: Optional Source
is: Valfrjáls uppruni

en: Autoselect
is: Velja sjálfvirkt

en: 150x150 DPI
is: 150x150 PÁT

en: 300x300 DPI
is: 300x300 PÁT

en: 600x300 DPI
is: 600x300 PÁT

en: 600x600 DPI monochrome
is: 600x600 PÁT einlitt

en: 600x600 DPI
is: 600x600 PÁT

en: 1200x600 DPI
is: 1200x600 PÁT

en: 2400x600 DPI
is: 2400x600 PÁT

en: Draft
is: Drög

en: Horizontal Offset
is: Lárétt hliðrun

en: Adjust horizontal position
is: Aðlaga lárétta staðsetningu

en: Vertical Offset
is: Lóðrétt hliðrun

en: Adjust vertical position
is: Aðlaga lóðrétta staðsetningu

en: Color + Black Cartridges
is: Litur + svart hylki

en: Color + Photo Cartridges
is: Litur + ljósmyndahylki

en: Keep Previous
is: Halda fyrra

en: Gap
is: Bil

en: Continuous
is: Samfellt

en: None; please provide a PPD file
is: Ekkert; endilega gefðu upp PPD-skrá

en: Letter
is: Bréfsefni

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Fatal error!
is: Alvarleg villa!

en: Fast Economy
is: Hratt sparnaðar-uppkast

en: Economy
is: Hagfræði

en: Super Photo
is: Góð ljósmynd

en: Ultra Photo
is: Ofur-ljósmynd

en: Text
is: Texti

en: Graphics
is: Myndefni

en: Mixed Text and Graphics
is: Blanda af texta og myndum

en: Photograph
is: Ljósmynd

en: Line Art
is: Línumynd

en: Page
is: Síða

en: Job
is: Verk

en: Image Type
is: Tegund myndar

en: Type of image being printed
is: Tegund myndar sem verið er að prenta

en: Page Number
is: Blaðsíðutal

en: Page number
is: Blaðsíðunúmer

en: Number of Copies
is: Fjöldi eintaka

en: Curve type
is: Tegund ferils

en: Minimum X
is: Lágmarks X

en: Minimum possible value for X
is: Lágmarksgildi fyrir X

en: Maximum X
is: Hámarks X

en: Maximum possible X value
is: Hámarksgildi fyrir X

en: Minimum Y
is: Lágmarks Y

en: Minimum possible value for Y
is: Lágmarksgildi fyrir Y

en: Maximum Y
is: Hámarks Y

en: Maximum possible value for Y
is: Hámarksgildi fyrir Y

en: Gamma
is: Litróf (gamma)

en: _Gamma value
is: Litrófs_gildi

en: Inch
is: Tommur

en: Set the base unit of measurement to inches
is: Setja grunn-mælieiningu í tommur

en: cm
is: sm

en: Points
is: Punktar

en: Color output
is: Frálag lita

en: Custom Command
is: Sérsniðin skipun

en: File
is: Skrá

en: Print to a file
is: Prenta í skrá

en: Edit Curve...
is: Breyta ferli...

en: Set Default
is: Setja sjálfgefið

en: Restore Previous
is: Endurheimta fyrra

en: OK
is: Í lagi

en: Cancel
is: Hætta við

en: Select File...
is: Veldu skrá...

en: Reset
is: Frumstilla

en: %s -- Print v%s
is: %s -- Prenta v%s

en: About
is: Um hugbúnaðinn

en: Print and
    Save Settings
is: Prenta og
    vista stillingar

en: Save
    Settings
is: Vista
    stillingar

en: Print
is: Prenta

en: Preview
is: Forskoða

en: Paper Size
is: Pappírsstærð

en: Show All Paper Sizes
is: Sýna allar pappírsstærðir

en: Dimensions:
is: Málsetning:

en: Width:
is: Breidd:

en: Height:
is: Hæð:

en: Image Position
is: Staðsetning myndar

en: Auto
is: Sjálfvirkt

en: Upside down
is: Á hvolfi

en: Seascape
is: Á hlið (lárétt snúið)

en: Select the orientation: portrait, landscape, upside down, or seascape (upside down landscape)
is: Veldu stefnu: lóðrétt, lárétt, á hvolfi, á hlið (lárétt á hvolfi)

en: Orientation:
is: Stefna:

en: Left:
is: Vinstri:

en: Right:
is: Hægri:

en: Top:
is: Efst:

en: Bottom:
is: Neðst:

en: Center:
is: Miðjað:

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Center the image horizontally on the paper
is: Miðja myndina lárétt á pappírnum

en: Center the image on the paper
is: Miðja myndina á pappírnum

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Center the image vertically on the paper
is: Miðja myndina lóðrétt á pappírnum

en: Setup Printer
is: Setja upp prentara

en: Printer Make:
is: Framleiðandi prentara:

en: Select the make of your printer
is: Veldu framleiðanda prentarans

en: Printer Model:
is: Tegund prentara:

en: Select your printer model
is: Veldu gerð prentarans

en: PPD File:
is: PPD-skrá:

en: Enter the correct PPD filename for your printer
is: Settu inn rétt PPD-skráarheiti fyrir prentarann þinn

en: Browse
is: Velja

en: Choose the correct PPD filename for your printer
is: Veldu rétt PPD-skráarheiti fyrir prentarann þinn

en: Print To File
is: Prenta í skrá

en: Define New Printer
is: Skilgreina nýjan prentara

en: Printer Name:
is: Heiti prentara:

en: Enter the name you wish to give this logical printer
is: Settu inn heitið sem þú vilt gefa þessum raunprentara

en: About Gutenprint
is: Um Gutenprint

en: Gutenprint Version
is: Útgáfa Gutenprint

en: Setup Printer...
is: Setja upp prentara...

en: New Printer...
is: Nýr prentari...

en: Set Printer Option Defaults
is: Setja sjálfgefna valkosti prentara

en: Set all printer options to their defaults
is: Setja alla valkosti prentara á sjálfgefin gildi

en: Image Size
is: Stærð myndar

en: Scaling:
is: Kvörðun:

en: Set the scale (size) of the image
is: Stilltu kvarða (stærð) myndarinnar

en: Scale by:
is: Kvarða um:

en: Percent
is: Prósent

en: Scale the print to the size of the page
is: Kvarða útprentun svo passi á stærð síðu

en: Scale the print to the number of dots per inch
is: Kvarða útprentun í fjölda punkta á tommu

en: Set the width of the print
is: Stilltu breidd útprentunar

en: Set the height of the print
is: Stilltu hæð útprentunar

en: Use Original
    Image Size
is: Nota upprunalega
    stærð myndar

en: Print Color Adjust
is: Aðlögun prentlita

en: Set Defaults
is: Setja sjálfgefin gildi

en: Close
is: Loka

en: Image preview
is: Forskoðun myndar

en: View Output Channels:
is: Skoða frálagsrásir:

en: Output
is: Frálag

en: Output Type:
is: Gerð frálags:

en: Select the desired output type
is: Veldu óskategund frálags

en: Adjust Output...
is: Aðlaga frálag...

en: Adjust color balance, brightness, contrast, saturation, and dither algorithm
is: Stilla litajafnvægi, lýsingu, birtuskil, litmettun og litfléttunarreiknirit

en: Size Units:
is: Stærðareiningar:

en: Units:
is: Einingar:

en: Select the base unit of measurement for printing
is: Veldu grunn-mælieiningu fyrir prentun

en: System V lp
is: Kerfis V lp

en: Printer
is: Prentari

en: (Default Printer)
is: (Sjálfgefinn prentari)

en: Printer Features
is: Eiginleikar prentara

en: Output Control
is: Stýring útprentunar

en: Common
is: Almennt

en: Extra 1
is: Auka 1

en: Extra 2
is: Auka 2

en: Extra 3
is: Auka 3

en: Extra 4
is: Auka 4

en: Extra 5
is: Auka 5

note: TRANSLATORS: Specify the language of the PPD translation. * Use the English name of your language here, e.g. "Swedish" instead of * "Svenska".
en: English
is: Íslenska

en: Media Size
is: Pappírsstærð

en: Color Model
is: Litakerfi

en: Inverted Grayscale
is: Viðsnúið grátóna

en: RGB Color
is: RGB-litur

en: CMY Color
is: CMY-litur

en: Color Precision
is: Nákvæmni lita

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Value
is: Gildi

en: Fine Adjustment
is: Fínstilling

en: Reverse
is: Snúa við

en: 2-Sided Printing
is: Tvíhliðaprentun

en: Shrink (print the whole page)
is: Minnka (prenta alla síðuna)

en: Unknown printer %s!
is: Óþekktur prentari %s!

en: Cannot write to %s: %s
is: Get ekki skrifað í %s: %s

en: 
    Cannot write to %s: %s
is: 
    Get ekki skrifað í %s: %s

en: Photo Black
is: Ljósmyndasvart

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Light Cyan
is: Ljósblágrænn

en: Light Magenta
is: Ljósblárautt

en: Light Black
is: Ljóst svart

en: Matte Black
is: Matt svart

en: Light Light Black
is: Létt ljóst svart

en: Orange
is: Appelsínugult

en: Status: Error
is: Staða: Villa

en: Status: Self-Printing
is: Staða: Sjálfprentun

en: Status: Busy
is: Staða: Upptekinn

en: Status: Waiting
is: Staða: Bíður eftir verki

en: Status: Idle
is: Staða: Iðjulaus

en: Status: Paused
is: Staða: Í bið

en: Status: Cleaning
is: Staða: Hreinsa

en: Status: Shutting down
is: Staða: Geng frá

en: Status: Unknown (%d)
is: Staða: Óþekkt (%d)

en: Error: Fatal Error
is: Villa: Alvarleg villa

en: Error: Cover Open
is: Villa: Lokið opið

en: Error: Paper jam
is: Villa: Stíflaður pappír

en: Error: Ink out
is: Villa: Blek búið

en: Error: Paper out
is: Villa: Pappír vantar

en: Error: CD Tray Out
is: Villa: CD-bakki úti

en: Printing nozzle self-test
is: Sjálfprófun á prentspíss

en: Printer Name: %s
is: Heiti prentara: %s

en: Ink Levels:
is: Staða bleks:

en: Ink color
is: Litur bleks

en: Percent remaining
is: Prósent eftir

en: Job Name:
is: Heiti verks:

en: ink levels
is: staða bleks

en: status
is: staða

en: Ink cartridge
is: Blekhylki

en: Part number
is: Númer hlutar

en: Cleaning heads...
is: Hreinsa prenthausa...

en: Running nozzle check, please ensure paper is in the printer.
is: Keyri prófun á prentspíssum, gakktu úr skugga um að pappír sé í prentaranum.

en: Exiting
is: Hætti

en: About to save settings...
is: Í þann mund að vista stillingar...

en: failed!
is: mistókst!

en: succeeded!
is: tókst!

en: succeeded.
is: tókst.

en: Error in input
is: Villa í inntaki

en: _Print with Gutenprint...
is: _Prenta með Gutenprint...

en: <Image>/File/Print with Gutenprint...
is: <Image>/Skrá/Prenta með Gutenprint...

en: Printing...
is: Prenta...

note: TRANSLATORS: All strings in this file must be no more than 80 bytes in length. Please take into account expansion due to multi-byte characters, as the limit is *bytes*, not characters!
en: EPSON Standard Inks
is: Stöðluð EPSON-blekhylki

en: Quadtone
is: Fjórlita (quadtone)

en: Gray 3
is: Grátt 3

en: Gray 2
is: Grátt 2

en: Gray 1
is: Grátt 1

en: MIS Quadtone
is: MIS-fjórlita (quadtone)

en: MIS Six Tone
is: MIS sex litir

en: Hextone
is: Sexlita (hextone)

en: Gray 5
is: Grátt 5

en: Gray 4
is: Grátt 4

en: Five Color Photo
is: Fimm lita ljósmynd

en: Default Black
is: Sjálfgefið svart

en: Seven Color Photo
is: Sjö lita ljósmynd

en: Dark Yellow
is: Dökkgult

en: Six Color Enhanced Composite
is: Sex lita samsett ljósmynd

en: UltraChrome Photo Black
is: UltraChrome ljósmyndasvart

en: Two Level Grayscale
is: Tveggjastiga grátóna

en: UltraChrome Matte Black
is: UltraChrome matt svart

en: Eight Color Photo
is: Átta lita ljósmynd

en: Main Tray
is: Aðalbakki

en: Photo Tray
is: Ljósmyndabakki

en: Print to CD
is: Prenta á CD

en: Rear Tray
is: Aftari bakki

en: Front Tray
is: Fremri bakki

en: Manual Feed
is: Handvirk mötun

en: Roll Feed (cut each page)
is: Pappírsrúlla (skera hverja síðu)

en: Roll Feed (do not cut)
is: Pappírsrúlla (ekki skera)

en: Roll Feed
is: Pappírsrúlla

en: Cut Sheet Bin 1
is: Klippa síðu í bakka 1

en: Cut Sheet Bin 2
is: Klippa síðu í bakka 2

en: Cut Sheet Autoselect
is: Klippa síðu sjálfvirkt

en: Manual Selection
is: Handvirkt val

en: Black 1
is: Svart 1

en: Black 2
is: Svart 2

en: 360 x 180 DPI Draft
is: 360 x 180 PÁT uppkast

en: 360 DPI
is: 360 PÁT

en: 360 DPI Enhanced
is: 360 PÁT endurbætt

en: 720 x 360 DPI
is: 720 x 360 PÁT

en: 720 x 360 DPI Enhanced
is: 720 x 360 PÁT endurbætt

en: 720 DPI
is: 720 PÁT

en: 720 DPI High Quality
is: 720 PÁT hágæða

en: 1440 x 720 DPI
is: 1440 x 720 PÁT

en: 1440 x 1440 DPI
is: 1440 x 1440 PÁT

en: 2880 x 1440 DPI
is: 2880 x 1440 PÁT

en: 5760 x 1440 DPI
is: 5760 x 1440 PÁT

en: 2880 x 2880 DPI
is: 2880 x 2880 PÁT

en: 5760 x 2880 DPI
is: 5760x 2880 PÁT

en: 360 x 120 DPI Economy
is: 360 x 120 PÁT sparnaðar

en: 360 x 240 DPI Draft
is: 360 x 240 PÁT uppkast

en: 1440 x 720 DPI Highest Quality
is: 1440 x 720 PÁT í mestu gæðum

en: 360 x 90 DPI Fast Economy
is: 360 x 90 PÁT hratt sparnaðar-uppkast

en: 180 DPI Economy
is: 180 PÁT sparnaðar

en: 360 DPI High Quality
is: 360 PÁT hágæða

en: 720 DPI Highest Quality
is: 720 PÁT í mestu gæðum

en: 2880 x 720 DPI
is: 2880 x 720 PÁT

en: 2880 x 720 DPI Highest Quality
is: 2880 x 720 PÁT í mestu gæðum

en: 1440 x 720 DPI High Quality
is: 1440 x 720 PÁT hágæða

en: Bright White Paper
is: Skærhvítur pappír

en: Postcard
is: Póstkort

en: Back Light Film
is: Svart, létt filma

en: Matte Paper Heavyweight
is: Mattur þungur pappír

en: Ultra Glossy Photo Paper
is: Ofur-glans ljósmyndapappír

en: Premium Semigloss Photo Paper
is: Gæða hálfglansandi ljósmyndapappír

en: Ultra Premium Photo Paper Luster
is: Hágæða glansáferðar/luster ljósmyndapappír

en: CD or DVD
is: CD eða DVD

en: ColorLife Paper
is: ColorLife pappír

en: Premium Glossy Photo Paper 170 wt
is: Gæða glansandi ljósmyndapappír 170 wt

en: Premium Glossy Photo Paper 250 wt
is: Gæða glansandi ljósmyndapappír 250 wt

en: Premium Semigloss Photo Paper 170 wt
is: Gæða hálfglansandi ljósmyndapappír 170 wt

en: Premium Semigloss Photo Paper 250 wt
is: Gæða hálfglansandi ljósmyndapappír 250 wt

en: Premium Luster Photo Paper 250 wt
is: Gæða glansáferðar/luster ljósmyndapappír 250 wt

en: Plain Paper Fast Load
is: Venjulegur pappír hröð hleðsla

en: MIS Hextone
is: MIS-sexlita (hextone)

en: Archival Matte Paper
is: Mattur skjalasafnapappír

en: Watercolor Paper - Radiant White
is: Vatnslitapappír - geislandi hvítur

en: Legal
is: Löggilt

en: Tabloid
is: Dagblaðaform

en: Epson 4x6 Photo Paper (tear-off borders)
is: Epson 4x6 ljósmyndapappír (afrífanlegir jaðrar)

en: Epson L Photo Paper (tear-off borders)
is: Epson L ljósmyndapappír (afrífanlegir jaðrar)

en: Engineering C 17x22
is: Verkfræðilegt C 17x22

en: Super A1 24x36
is: Súper A1 24x36

en: C0 landscape
is: C0 lárétt

en: C1 landscape
is: C1 lárétt

en: C2 landscape
is: C2 lárétt

en: C3 landscape
is: C3 lárétt

en: C4 landscape
is: C4 lárétt

en: C5 landscape
is: C5 lárétt

en: B6-C4 landscape
is: B6-C4 lárétt

en: C6 landscape
is: C6 lárétt

en: DL landscape
is: DL lárétt

en: C7-6 landscape
is: C7-6 lárétt

en: C7 landscape
is: C7 lárétt

en: C8 landscape
is: C8 lárétt

en: C9 landscape
is: C9 lárétt

en: C10 landscape
is: C10 lárétt

en: EA5 landscape
is: EA5 lárétt

en: ArchA transposed
is: ArchA umbylt

en: ArchB transposed
is: ArchB umbylt

en: ArchC transposed
is: ArchC umbylt

en: ArchD transposed
is: ArchD umbylt

en: ArchE transposed
is: ArchE umbylt

en: American foolscap
is: Amerísk foolscap

en: European foolscap
is: Evrópsk foolscap

en: Large Crown Quarto
is: Stór Crown Quarto

en: Large Crown Octavo
is: Stór Crown Octavo

en: Small paperback
is: Lítil kilja

en: Penguin small paperback
is: Penguin lítil kilja

en: Penguin large paperback
is: Penguin stór kilja

en: Hagaki Card
is: Hagaki kort

en: Oufuku Card
is: Oufuku kort

en: Japanese long envelope #3
is: Japanskt langt umslag #3

en: Japanese long envelope #3 landscape
is: Japanskt langt umslag #3 lárétt

en: Japanese long envelope #4
is: Japanskt Langt umslag #4

en: Japanese long envelope #4 landscape
is: Japanskt langt umslag #4 lárétt

en: Japanese Western-style envelope #4
is: Japanskt vestrænt umslag #4

en: Japanese Western-style envelope #4 landscape
is: Japanskt vestrænt umslag #4 lárétt

en: Japanese Western-style envelope #6
is: Japanskt vestrænt umslag #6

en: Japanese Western-style envelope #6 landscape
is: Japanskt vestrænt umslag #6 lárétt

en: Japanese Kaku envelope #4
is: Japanskt Kaku umslag #4

en: Japanese Kaku envelope #4 landscape
is: Japanskt Kaku umslag #4 lárétt

en: Commercial 10 landscape
is: Commercial 10 lárétt

en: A2 Invitation
is: A2 boðskort

en: Monarch Envelope
is: Monarch umslag

en: Monarch Envelope landscape
is: Monarch umslag lárétt

en: Wide 101.6x180.6
is: Breitt 101.6x180.6

en: Credit Card
is: Greiðslukort

en: Japanese Business Card
is: Japanskt nafnspjald

en: Wide Postcard
is: Breitt póstkort

en: Chilean Office
is: Síleanskur skrifstofupappír

en: Chilean Double Letter
is: Síleanskt tvöfalt bréfsefni

en: Chilean Double Office
is: Síleanskur tvöfaldur skrifstofupappír

en: Legal (India)
is: Löggilt bréfsefni (Indland)

en:  Brazil Oficio
is: Brasilískur skrifstofupappír

en: Mexico Oficio
is: Mexíkóskur skrifstofupappír

en: 89 mm Roll Paper
is: 89 mm pappírsrúlla

en: 4 Inch Roll Paper
is: 4 tommu pappírsrúlla

en: 5 Inch Roll Paper
is: 5 tommu pappírsrúlla

en: 210 mm Roll Paper
is: 210 mm Pappírsrúlla

en: 13 Inch Roll Paper
is: 13 tommu pappírsrúlla

en: 17 Inch Roll Paper
is: 17 tommu pappírsrúlla

en: 22 Inch Roll Paper
is: 22 tommu pappírsrúlla

en: 24 Inch Roll Paper
is: 24 tommu pappírsrúlla

en: 36 Inch Roll Paper
is: 36 tommu pappírsrúlla

en: 44 Inch Roll Paper
is: 44 tommu pappírsrúlla

en: 60 Inch Roll Paper
is: 60 tommu pappírsrúlla

en: 64 Inch Roll Paper
is: 64 tommu pappírsrúlla

en: 4.00x6.00 in label
is: 4.00x6.00 tommu merkimiði

en: 1.00x4.00 in label
is: 1.00x4.00 tommu merkimiði

en: 1.31x4.00 in label
is: 1.31x4.00 tommu merkimiði

en: 0.56x3.44 in label
is: 0.56x3.44 tommu merkimiði

en: 3.19x3.50 in label
is: 3.19x3.50 tommu merkimiði

en: 1.00x2.63 in label
is: 1.00x2.63 tommu merkimiði

en: 2.00x1.00 in label
is: 2.00x1.00 tommu merkimiði

en: 2.00x1.50 in label
is: 2.00x1.50 tommu merkimiði

en: 2.00x4.00 in label
is: 2.00x4.00 tommu merkimiði

en: 2.25x5.50 in label
is: 2.25x5.50 tommu merkimiði

en: 3.00x2.00 in label
is: 3.00x2.00 tommu merkimiði

en: 3.00x3.00 in label
is: 3.00x3.00 tommu merkimiði

en: 3.19x1.75 in label
is: 3.19x1.75 tommu merkimiði

en: 3.50x2.00 in label
is: 3.50x2.00 tommu merkimiði

en: 4.00x2.00 in label
is: 4.00x2.00 tommu merkimiði

en: 4.00x3.00 in label
is: 4.00x3.00 tommu merkimiði

en: 4.00x4.00 in label
is: 4.00x4.00 tommu merkimiði

en: 4.00x5.00 in label
is: 4.00x5.00 tommu merkimiði

en: 4.00x6.50 in label
is: 4.00x6.50 tommu merkimiði

en: 4.00x8.00 in label
is: 4.00x8.00 tommu merkimiði

en: 4.00x13.00 in label
is: 4.00x13.00 tommu merkimiði

en: 6.00x2.00 in label
is: 6.00x2.00 tommu merkimiði

en: 6.00x3.00 in label
is: 6.00x3.00 tommu merkimiði

en: 6.00x4.00 in label
is: 6.00x4.00 tommu merkimiði

en: 6.00x5.00 in label
is: 6.00x5.00 tommu merkimiði

en: 6.00x6.00 in label
is: 6.00x6.00 tommu merkimiði

en: 8.00x12.00 in label
is: 8.00x12.00 tommu merkimiði

en: 8.50x6.00 in label
is: 8.50x6.00 tommu merkimiði

en: 8.50x11.00 in label
is: 8.50x11.00 tommu merkimiði

en: 2.50x3.13 in label
is: 2.50x3.13 tommu merkimiði

en: 0.50x1.75 in label
is: 0.50x1.75 tommu merkimiði

en: 1.75x3.00 in label
is: 1.75x3.00 tommu merkimiði

en: 0.75x5.75 label
is: 0.75x5.75 merkimiði

en: 44x31 mm label
is: 44x31 mm merkimiði

en: 62x44 mm label
is: 62x44 mm merkimiði

en: 74x52 mm label
is: 74x52 mm merkimiði

en: 88x62 mm label
is: 88x62 mm merkimiði

en: 105x74 mm label
is: 105x74 mm merkimiði

en: 125x88 mm label
is: 125x88 mm merkimiði

en: 148x105 mm label
is: 148x105 mm merkimiði

en: 176x125 mm label
is: 176x125 mm merkimiði

en: 210x148 mm label
is: 210x148 mm merkimiði

en: 250x176 mm label
is: 250x176 mm merkimiði

en: 297x210 mm label
is: 297x210 mm merkimiði

en: PostScript Level 1
is: PostScript stig 1

en: PostScript Level 2
is: PostScript stig 2

en: RAW DATA 16 bit
is: RAW DATA 16 bita

en: RAW DATA 8 bit
is: RAW DATA 8 bita
