gutenprint 5.3.5 - en to sv translation catalogue (1360 entries)

en: Default
sv: Standard

en: Adaptive Hybrid
sv: Adaptiv hybrid

en: Ordered
sv: Sorterad

en: Ordered New
sv: Sorterad ny

en: Fast
sv: Snabb

en: Very Fast
sv: Mycket snabb

en: Predithered Input
sv: Förutjämnad indata

en: Drop Size Segmented
sv: Droppstorlek segmenterad

en: Drop Size Segmented New
sv: Droppstorlek segmenterad ny

en: Density
sv: Densitet

en: Adjust the density (amount of ink) of the print. Reduce the density if the ink bleeds through the paper or smears; increase the density if black regions are not solid.
sv: Justera intensiteten (mängden bläck) på utskriften. Minska intensiteten om bläcket tränger igenom papperet eller smetar; öka intensiteten om svarta områden inte är helt svarta.

en: Dither Algorithm
sv: Färgutjämningsalgoritm

en: Choose the dither algorithm to be used.
    Adaptive Hybrid usually produces the best all-around quality.
    EvenTone is a new, experimental algorithm that often produces excellent results.
    Ordered is faster and produces almost as good quality on photographs.
    Fast and Very Fast are considerably faster, and work well for text and line art.
    Hybrid Floyd-Steinberg generally produces inferior output.
sv: Välj vilken färgutjämningsalgoritm som ska användas.
    Adaptiv hybrid producerar normalt bäst kvalitet i de flesta sammanhang.
    EvenTone är en ny, experimentell algoritm som ofta producerar utmärkta resultat.
    Sorterad är snabbare och producerar nästan lika bra kvalitet på fotografier.
    Snabb och Mycket snabb är avsevärt snabbare, och fungerar bra med text och linjegrafik.
    Hybrid Floyd-Steinberg producerar i allmänhet sämre resultat.

en: Miscellaneous (unclassified)
sv: Diverse (ej klassificerad)

en: Family driver
sv: Familjedrivrutin

en: Color conversion module
sv: Färgkonverteringsmodul

en: Dither algorithm
sv: Färgutjämningsalgoritm

en: Page Size
sv: Pappersstorlek

en: Size of the paper being printed to
sv: Storlek på papperet som du vill skriva ut till

en: Media Type
sv: Mediatyp

en: Type of media (plain paper, photo paper, etc.)
sv: Typ av media (vanligt papper, fotopapper, etc.)

en: Media Source
sv: Mediakälla

en: Source (input slot) of the media
sv: Källa (inmatningsfack) med media

en: Cassette Tray
sv: Kassettfack

en: Tray selection for cassette media source
sv: Fackval för kassettmediakälla

en: CD Hub Size
sv: CD-navstorlek

en: Print only outside of the hub of the CD, or all the way to the hole
sv: Skriv endast utanför navet på CD:n, eller hela vägen till hålet

en: CD Size (Custom)
sv: CD-storlek (anpassad)

en: Variable adjustment for the outer diameter of CD
sv: Variabel justering av den yttre diametern av CD:n

en: CD Hub Size (Custom)
sv: CD-navstorlek (anpassad)

en: Variable adjustment to the inner hub of the CD
sv: Variabel justering till det inre navet på CD:n

en: CD Horizontal Fine Adjustment
sv: CD:ns horisontella finjustering

en: Fine adjustment to horizontal position for CD printing
sv: Finjustering av horisontell position för utskrift på CD

en: CD Vertical Fine Adjustment
sv: CD:ns vertikala finjustering

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Resolution and quality of the print
sv: Upplösning och kvalitet på utskriften

en: Ink Type
sv: Bläcktyp

en: Type of ink in the printer
sv: Typ av bläck i skrivaren

en: Ink Channels
sv: Bläckkanaler

en: Printing Mode
sv: Utskriftsläge

en: Printing Output Mode
sv: Utskriftsutmatningsläge

en: Ink Set
sv: Bläckuppsättning

en: Type of inkset in the printer
sv: Typ av bläckuppsättning i skrivaren

en: Borderless
sv: Kantfri

en: Print without borders
sv: Skriv utan kanter

en: Double-Sided Printing
sv: Dubbelsidig utskrift

en: Duplex/Tumble Setting
sv: Duplex-/tumble-inställning

en: Print Quality
sv: Utskriftskvalitet

en: Orientation
sv: Orientering

en: Orientation, Portrait, Landscape, Upside Down, Seascape
sv: Orientering, Stående, Liggande, Uppochner, Liggande uppochner

en: Cyan Density
sv: Cyandensitet

en: Adjust the cyan density
sv: Justera cyandensiteten

en: Magenta Density
sv: Magentadensitet

en: Adjust the magenta density
sv: Justera magentadensiteten

en: Yellow Density
sv: Guldensitet

en: Adjust the yellow density
sv: Justera guldensiteten

en: Black Density
sv: Svartdensitet

en: Adjust the black density
sv: Justera svartdensiteten

en: Light Cyan Transition
sv: Ljuscyan övergång

en: Light Magenta Transition
sv: Ljusmagenta övergång

en: Light Yellow Transition
sv: Ljusgul övergång

en: Off
sv: Av

en: Long Edge (Standard)
sv: Lång kant (Standard)

en: Short Edge (Flip)
sv: Kort kant (Vänd)

en: Portrait
sv: Stående

en: Landscape
sv: Liggande

en: Reverse Portrait
sv: Omvänt stående

en: Reverse Landscape
sv: Omvänt liggande

en: CD - 5 inch
sv: CD - 5 tum

en: CD - 3 inch
sv: CD - 3 tum

en: CD - Custom
sv: CD – anpassad

en: Print To Hub
sv: Skriv till navet

en: Driver-Controlled
sv: Drivrutinsstyrd

en: Upper Tray/Cassette 1
sv: Övre fack/kassett 1

en: Lower Tray/Cassette 2
sv: Nedre fack/kassett 2

en: Color
sv: Färg

en: Black and White
sv: Svart och vitt

en: Both
sv: Både och

en: Black
sv: Svart

en: Photo
sv: Foto

en: None
sv: Inget

en: Manual Control
sv: Manuell styrning

en: High Accuracy
sv: Hög träffsäkerhet

en: Bright Colors
sv: Ljusa färger

en: Correct Hue Only
sv: Justera endast färgton

en: Uncorrected
sv: Ojusterad

en: Desaturated
sv: Omättad

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Raw
sv: Rå

en: Pre-Dithered
sv: Förutjämnad

en: Grayscale
sv: Gråtoner

en: Whitescale
sv: Vitskala

en: Channel
sv: Kanal

en: Gamma for raw channel
sv: Gamma för rå kanal

en: Color Correction
sv: Färgjustering

en: Color correction to be applied
sv: Färgjustering att verkställas

en: Channel Bit Depth
sv: Kanalens bitdjup

en: Bit depth per channel
sv: Bitdjup per kanal

en: Input Image Type
sv: Indatabildtyp

en: Input image type
sv: Indatabildtyp

en: Output Image Type
sv: Utdatabildtyp

en: Output image type
sv: Utdatabildtyp

en: Raw Channels
sv: Råkanaler

en: SimpleGamma
sv: Enkelgamma

en: Do not correct for screen gamma
sv: Justera inte för skärmgamma

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Brightness of the print
sv: Ljusstyrka för utskriften

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Contrast of the print (0 is solid gray)
sv: Kontrast för utskriften (0 är helgrå)

en: Linear Contrast Adjustment
sv: Linjär kontrastjustering

en: Use linear vs. fixed end point contrast adjustment
sv: Använd linjär kontrastjustering istället för fast slutpunkt

en: Composite Gamma
sv: Sammansatt gamma

en: Adjust the gamma of the print. Larger values will produce a generally brighter print, while smaller values will produce a generally darker print.
sv: Justera gammavärdet på utskriften.  Större värden kommer att skapa en i allmänhet ljusare utskrift, medan mindre värden kommer att skapa en mörkare utskrift.

en: AppGamma
sv: Proggamma

en: Gamma value assumed by application
sv: Gammavärde som antas av programmet

en: Adjust the cyan gamma
sv: Justera cyangamma

en: Adjust the magenta gamma
sv: Justera magentagamma

en: Yellow
sv: Gul

en: Adjust the yellow gamma
sv: Justera gulgamma

en: Red
sv: Röd

en: Adjust the red gamma
sv: Justera rödgamma

en: Green
sv: Grön

en: Adjust the green gamma
sv: Justera gröngamma

en: Blue
sv: Blå

en: Adjust the blue gamma
sv: Justera blågamma

en: Adjust the black gamma
sv: Justera svartgamma

en: Cyan Balance
sv: Cyanbalans

en: Adjust the cyan gray balance
sv: Justera cyan-gråbalansen

en: Magenta Balance
sv: Magentabalans

en: Adjust the magenta gray balance
sv: Justera magenta-gråbalansen

en: Yellow Balance
sv: Gulbalans

en: Adjust the yellow gray balance
sv: Justera gul-gråbalansen

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Adjust the saturation (color balance) of the print
    Use zero saturation to produce grayscale output using color and black inks
sv: Justera mättnaden (färgbalansen) på utskriften
    Använd noll som mättnad för att skapa gråskaleutdata med färgbläck och svart bläck

en: Ink Limit
sv: Bläckgräns

en: Limit the total ink printed to the page
sv: Begränsa den totala mängden bläck som skrivs på sidan

en: GCR Transition
sv: GCR-övergång

en: Adjust the gray component transition rate
sv: Justera övergångshastigheten för gråkomponenten

en: GCR Lower Bound
sv: GCR nedre gräns

en: Lower bound of gray component reduction
sv: Nedre gräns för gråkomponentreduktion

en: GCR Upper Bound
sv: GCR övre gräns

en: Upper bound of gray component reduction
sv: Övre gräns för gråkomponentreduktion

en: LUT dump file
sv: LUT-dumpfil

en: Advanced Output Control
sv: Avancerad utmatningsstyrning

en: Dump file for LUT for external color adjustment
sv: Dumpfil för LUT för extern färgjustering

en: Curve for raw channel
sv: Kurva för råkanal

en: Cyan Curve
sv: Cyankurva

en: Cyan curve
sv: Cyankurva

en: Magenta Curve
sv: Magentakurva

en: Magenta curve
sv: Magentakurva

en: Yellow Curve
sv: Gulkurva

en: Yellow curve
sv: Gulkurva

en: Black Curve
sv: Svartkurva

en: Black curve
sv: Svartkurva

en: Red Curve
sv: Rödkurva

en: Red curve
sv: Rödkurva

en: Green Curve
sv: Grönkurva

en: Green curve
sv: Grönkurva

en: Blue Curve
sv: Blåkurva

en: Blue curve
sv: Blåkurva

en: White Curve
sv: Vitkurva

en: White curve
sv: Vitkurva

en: Hue Map
sv: Färgtonsavbildning

en: Hue adjustment curve
sv: Färgtonsjusteringskurva

en: Saturation Map
sv: Mättnadsavbildning

en: Saturation adjustment curve
sv: Mättnadsjusteringskurva

en: Luminosity Map
sv: Luminositetsavbildning

en: Luminosity adjustment curve
sv: Luminositetsjusteringskurva

en: Gray Component Reduction
sv: Gråkomponentreduktion

en: Gray component reduction curve
sv: Gråkomponentreduktionskurva

en: Traditional Gutenprint color conversion
sv: Gutenprints traditionella färgkonvertering

en: Value must be set for %s
sv: Värde måste ställas in för %s

en: `%s' is not a valid %s
sv: "%s" är inte en giltig %s

en: %s must be between %f and %f (is %f)
sv: %s måste vara mellan %f och %f (är %f)

en: %s must be between %d and %d (is %d)
sv: %s måste vara mellan %d och %d (är %d)

en: %s bounds must be between %f and %f
sv: %s-gränser måste ligga mellan %f och %f

en: %s wrap mode must be %s
sv: %s rundgångsläge måste vara %s

en: no wrap
sv: gå inte runt

en: wrap around
sv: gå runt

en: Unknown type parameter %s (%d)
sv: Okänd typparameter %s (%d)

en: %s out of range (value %d, min %d, max %d)
sv: %s är utanför intervallet (värde %d, min %d, max %d)

en: Page size is not valid
sv: Pappersstorleken är inte giltig

en: Top margin must not be less than %f
sv: Övre marginalen får inte vara mindre än %f

en: Left margin must not be less than %f
sv: Vänstermarginalen får inte vara mindre än %f

en: Height must be greater than zero
sv: Höjden måste vara större än noll

en: Width must be greater than zero
sv: Bredden måste vara större än noll

en: Image is too wide for the page: left margin is %f, width %f, right edge is %f
sv: Bilden är för bred för sidan: vänstermarginalen är %f, bredden %f, högerkanten är %f

en: Image is too long for the page: top margin is %f, height %f, bottom edge is %f
sv: Bilden är för lång för sidan: övre marginalen är %f, höjden %f, nedre kanten är %f

en: Automatic Printing Mode
sv: Automatiskt utskriftsläge

en: Automatic printing mode
sv: Automatiskt utskriftsläge

en: CD Allow Other Media Sizes
sv: CD tillåt andra mediestorlekar

en: Allow non-CD media sizes when printing to CD
sv: Tillåt icke-CD-mediestorlekar vid utskrift på CD

en: Resolution of the print
sv: Upplösning på utskriften

en: Enhanced Gloss
sv: Förbättrat glansig

en: Add gloss enhancement
sv: Lägg till glansförbättring

en: Printing Direction
sv: Utskriftsriktning

en: Printing direction (unidirectional is higher quality, but slower)
sv: Utskriftsriktning (enkelriktad ger högre kvalitet, men är långsammare)

en: Interleave Method
sv: Sammanflätningsmetod

en: Interleave pattern to use
sv: Sammanflätningsmönster att använda

en: Output Order
sv: Utmatningsordning

en: Alignment Passes
sv: Justeringspass

en: Alignment Choices
sv: Justeringsval

en: Ink change command
sv: Bläckbyteskommando

en: Alternate Alignment Passes
sv: Alternativa justeringspass

en: Alternate Alignment Choices
sv: Alternativa justeringsval

en: Supports Packet Mode
sv: Stödjer paketläge

en: Supports D4 Packet Mode
sv: Stöder D4-paketläge

en: Has Interchangeable Ink Cartridges
sv: Har utbytbara bläckpatroner

en: Has multiple choices of ink cartridges
sv: Har flera val av bläckpatroner

en: Raw Channel Names
sv: Råa kanalnamn

en: Command filter name
sv: Kommandofilternamn

en: Filter commands supported
sv: Filterkommandon som stödjs

en: Channel Names
sv: Kanalnamn

en: Raw Channel Count
sv: Antal råa kanaler

en: Cyan Map
sv: Cyanavbildning

en: Adjust the cyan map
sv: Justera cyanavbildning

en: Magenta Map
sv: Magentaavbildning

en: Adjust the magenta map
sv: Justera magentaavbildning

en: Yellow Map
sv: Gulavbildning

en: Adjust the yellow map
sv: Justera gulavbildning

en: Blue Map
sv: Blåavbildning

en: Adjust the blue map
sv: Justera blåavbildning

en: Orange Map
sv: Orangeavbildning

en: Adjust the orange map
sv: Justera orangeavbildning

en: Red Map
sv: Rödavbildning

en: Adjust the red map
sv: Justera rödavbildning

en: Green Map
sv: Grönavbildning

en: Adjust the green map
sv: Justera grönavbildning

en: Blue Density
sv: Blådensiteten

en: Adjust the blue density
sv: Justera blådensiteten

en: Orange Density
sv: Orangedensitet

en: Adjust the orange density
sv: Justera orangedensiteten

en: Red Density
sv: Röddensitet

en: Adjust the red density
sv: Justera röddensiteten

en: Green Density
sv: Gröndensitet

en: Adjust the green density
sv: Justera gröndensiteten

en: Gloss Level
sv: Glansnivå

en: Adjust the gloss level
sv: Justera glansnivån

en: Drop Size Small
sv: Droppstorlek liten

en: Drop Size 1 (small)
sv: Droppstorlek 1 (liten)

en: Drop Size Medium
sv: Droppstorlek mellan

en: Drop Size 2 (medium)
sv: Droppstorlek 2 (mellan)

en: Drop Size Large
sv: Droppstorlek stor

en: Drop Size 3 (large)
sv: Droppstorlek 3 (stor)

en: Light Cyan Value
sv: Ljuscyanvärde

en: Light Cyan Density Scale
sv: Ljuscyans densitetsskala

en: Light Magenta Value
sv: Ljusmagentavärde

en: Light Magenta Density Scale
sv: Ljusmagentas densitetsskala

en: Dark Yellow Value
sv: Mörkgulvärde

en: Dark Yellow Transition
sv: Mörkgul övergång

en: Dark Yellow Density Scale
sv: Mörkguls densitetsskala

en: Gray Value
sv: Gråvärde

en: Gray Transition
sv: Grå övergång

en: Gray Density Scale
sv: Grås densitetsskala

en: Light Gray Value
sv: Ljusgråvärde

en: Light Gray Transition
sv: Ljusgrå övergång

en: Light Gray Density Scale
sv: Ljusgrås densitetsskala

en: Dark Gray Value
sv: Mörkgråvärde

en: Dark Gray Transition
sv: Mörkgrå övergång

en: Dark Gray Density Scale
sv: Mörkgrås densitetsskala

en: Mid Gray Value
sv: Medelgråvärde

en: Medium Gray Value
sv: Mellangråvärde

en: Mid Gray Transition
sv: Medelgrå övergång

en: Medium Gray Transition
sv: Mellangrå övergång

en: Mid Gray Density Scale
sv: Medelgrås densitetsskala

en: Medium Gray Density Scale
sv: Mellangrås densitetsskala

en: Hextone Gray 5 Value
sv: Hextoners grå 5-värde

en: Hextone Gray 5 (Darkest) Value
sv: Hextoners grå 5-värde (mörkast)

en: Hextone Gray 5 Transition
sv: Hextoners grå 5 övergång

en: Hextone Gray 5 (Darkest) Transition
sv: Hextoners grå 5 övergång (mörkast)

en: Hextone Gray 5 Density Scale
sv: Hextoners grå 5 densitetsskala

en: Hextone Gray 5 (Darkest) Density Scale
sv: Hextoners grå 5 densitetsskala (mörkast)

en: Hextone Gray 4 Value
sv: Hextoners grå 4-värde

en: Hextone Gray 4 Transition
sv: Hextoners grå 4 övergång

en: Hextone Gray 4 Density Scale
sv: Hextoners grå 4 densitetsskala

en: Hextone Gray 3 Value
sv: Hextoners grå 3-värde

en: Hextone Gray 3 Transition
sv: Hextoners grå 3 övergång

en: Hextone Gray 3 Density Scale
sv: Hextoners grå 3 densitetsskala

en: Hextone Gray 2 Value
sv: Hextoners grå 2-värde

en: Hextone Gray 2 Transition
sv: Hextoners grå 2 övergång

en: Hextone Gray 2 Density Scale
sv: Hextoners grå 2 densitetsskala

en: Hextone Gray 1 Value
sv: Hextoners grå 1-värde

en: Hextone Gray 1 (Lightest) Value
sv: Hextoners grå 1-värde (ljusast)

en: Hextone Gray 1 Transition
sv: Hextoners grå 1 övergång

en: Hextone Gray 1 (Lightest) Transition
sv: Hextoners grå 1 övergång (ljusast)

en: Hextone Gray 1 Density Scale
sv: Hextoners grå 1 densitetsskala

en: Hextone Gray 1 (Lightest) Density Scale
sv: Hextoners grå 1 densitetsskala (ljusast)

en: Subchannel Cutoff
sv: Underkanalsavstängning

en: Upper limit for using light ink
sv: Övre gräns för användning av ljust bläck

en: Drying Time Per Page
sv: Torktid per sida

en: Set drying time per page
sv: Ange torktid per sida

en: Drying Time Per Scan
sv: Torktid per skanning

en: Set drying time per scan
sv: Ange torktid per skanning

en: Minimum Drying Time Per Scan
sv: Minsta torktid per skanning

en: Set minimum drying time per scan
sv: Ange minsta torktid per skanning

en: Quality Enhancement
sv: Kvalitetsförbättring

en: Enhance print quality by additional passes
sv: Förbättra utskriftskvaliteten med ytterligare pass

en: Paper Thickness
sv: Papperstjocklek

en: Set printer paper thickness
sv: Ange skrivarpapperets tjocklek

en: Vacuum Intensity
sv: Vakuumintensitet

en: Set vacuum intensity (printer-specific)
sv: Ange vakuumintensiteten (skrivarspecifikt)

en: Feed Sequence
sv: Matningssekvens

en: Set paper feed sequence (printer-specific)
sv: Ange pappersmatningssekvens (skrivarspecifikt)

en: Print Method
sv: Utskriftsmetod

en: Set print method (printer-specific)
sv: Ange utskriftsmetod (skrivarspecifikt)

en: Platen Gap
sv: Valsgap

en: Set platen gap (printer-specific)
sv: Ange valsgapet (skrivarspecifikt)

en: Feed Adjustment
sv: Matningsjustering

en: Set paper feed adjustment (0.01% units)
sv: Ange pappermatningsjustering (i enheter av 0,01 %)

en: Full Manual Control
sv: Fullständig manuell styrning

en: Automatic Setting Control
sv: Automatisk inställningsstyrning

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Bidirectional
sv: Dubbelriktad

en: Unidirectional
sv: Enkelriktad

en: Alternate Fill
sv: Alternativ utfyllnad

en: Ascending Fill
sv: Stigande utfyllnad

en: Descending Fill
sv: Sjunkande utfyllnad

en: Ascending Double
sv: Stigande dubbel

en: Nearest Neighbor Avoidance
sv: Undvik närmaste granne

en: Short Edge(Flip)
sv: Kortsida (vänd)

en: commandtoepson
sv: kommandotillepson

en: Clean
sv: Rensa

en: Print self-test page
sv: Skriv en självtestsida

en: This printer does not support raw printer output at depth %d
sv: Denna skrivare stödjer inte rå skrivarutmatning på djupet %d

en: Print options not verified; cannot print.
sv: Utskriftsflaggor inte validerade; kan inte skriva ut.

en: 300 DPI x 600 DPI
sv: 300 DPI × 600 DPI

en: 600 DPI high quality
sv: 600 DPI hög kvalitet

en: 600 DPI Unidirectional
sv: 600 DPI enkelriktad

en: 1200 DPI high quality
sv: 1200 DPI hög kvalitet

en: 1200 DPI highest quality
sv: 1200 DPI högsta kvalitet

en: 1200 DPI  Unidirectional
sv: 1200 DPI enkelriktad

en: 2400 DPI x 1200 DPI
sv: 2400 DPI × 1200 DPI

en: 2400 DPI x 1200 DPI high quality
sv: 2400 DPI × 1200 DPI hög kvalitet

en: 2400 DPI x 1200 DPI highest quality
sv: 2400 DPI × 1200 DPI högsta kvalitet

en: test print
sv: testutskrift

en: Four Color Standard
sv: Fyrfärgs standard

en: Three Color Composite
sv: Trefärgers sammansatt

en: Six Color Photo
sv: Sexfärgs foto

en: Five Color Photo Composite
sv: Femfärgsfoto sammansatt

en: Plain Paper
sv: Vanligt papper

en: Glossy Film
sv: Glansig film

en: Transparencies
sv: Genomskinligheter

en: Envelopes
sv: Kuvert

en: Matte Paper
sv: Matte-papper

en: Inkjet Paper
sv: Bläckstrålepapper

en: Photo Quality Inkjet Paper
sv: Bläckstrålepapper med fotokvalitet

en: Photo Paper
sv: Fotopapper

en: Premium Glossy Photo Paper
sv: Premiumglansigt fotopapper

en: Premium Luster Photo Paper
sv: Fotopapper med premiumlyster

en: Photo Quality Glossy Paper
sv: Glansigt papper med fotokvalitet

en: Ilford Heavy Paper
sv: Tungt Ilford-papper

en: Other
sv: Annat

en: Auto Sheet Feeder
sv: Automatisk arkmatare

en: Manual with Pause
sv: Manuell med paus

en: Manual without Pause
sv: Manuell utan paus

en: Coated
sv: Bestruket

en: Glossy
sv: Glansigt

en: Texture
sv: Textur

en: Matte
sv: Matt

en: Glossy_NoCorr
sv: Glansig_IngenKorr

en: Matte_NoCorr
sv: Mattering_IngenKorr

en: Soft
sv: Mjuk

en: Hard
sv: Hård

en: Printer Gamma Correction
sv: Skrivargammakorrigering

en: Softest
sv: Mjukast

en: Image Sharpening
sv: Bildskärpning

en: Sharpening to apply to image (0 is off, 14 is max
sv: Skärpning att tillämpa på bilden (0 är av, 14 är max

en: Darkness
sv: Mörker

en: Printer Image Darkness Adjustment
sv: Mörkerjustering av skrivarbild

en: Lightness
sv: Ljus

en: Printer Image Lightness Adjustment
sv: Ljusjustering av skrivarbild

en: Printer Image Advance Adjustment
sv: Advance-justering av skrivarbild

en: Tone Curve
sv: Tonkurva

en: Tone curve adjustment to apply to image (-32..+32, 0 is off)
sv: Tonkurvejustering att använda på bilden (-32..+32, 0 är av)

en: High Grade
sv: Hög kvalitet

en: LongFeedAfter
sv: LångFrammatningEfter

en: Long Feed After N Pages
sv: Lång frammatning efter N sidor

en: Print Info
sv: Utskriftsinfo

en: Print Information
sv: Utskriftsinformation

en: Roll Type
sv: Rulltyp

en: Matte +5
sv: Matt +5

en: Matte +4
sv: Matt +4

en: Matte +3
sv: Matt +3

en: Matte +2
sv: Matt +2

en: Matte +1
sv: Matt +1

en: Matte -1
sv: Matt -1

en: Matte -2
sv: Matt -2

en: Matte -3
sv: Matt -3

en: Matte -4
sv: Matt -4

en: Matte -5
sv: Matt -5

en: Sharpening to apply to image (0 is off, 18 is normal, 24 is max
sv: Skärpning att använda på en bild (0 är av, 18 är normal, 24 är max

en: Must use glossy overcoat with panorama print sizes!
sv: Man måste använda glansig övertäckning med panoramautskriftsstorlekar!

en: High
sv: Hög

en: Print Speed
sv: Skrivarhastighet

en: Sharpening to apply to image (-5 through +5)
sv: Skärpning att använda på en bild (-5 till +5)

en: Matte Intensity
sv: Mattintensitet

en: Strength of matte lamination pattern (-5 through +5)
sv: Styrka på matteringslamineringsmönster (-5 till +5)

en: High Density (KP65HM)
sv: Hög densitet (KP65HM)

en: High Glossy (KP91HG)
sv: Högglansig (KP91HG)

en: High Glosy (K95HG)
sv: Högglansig (K95HG)

en: Printer-Defined Setting
sv: Skrivardefinierad inställning

en: Table 1
sv: Tabell 1

en: Table 2
sv: Tabell 2

en: Table 3
sv: Tabell 3

en: Table 4
sv: Tabell 4

en: Table 5
sv: Tabell 5

en: Use LUT
sv: Använd LUT

en: Low
sv: Låg

en: Paper Save
sv: Papperssparande

en: 4mm
sv: 4 mm

en: 5mm
sv: 5 mm

en: 6mm
sv: 6 mm

en: 7mm
sv: 7 mm

en: 8mm
sv: 8 mm

en: Printer Settings
sv: Skrivarinställningar

en: Date
sv: Datum

en: Date and Time
sv: Datum och tid

en: Printer Buzzer
sv: Skrivarsummer

en: Media Cut Length
sv: Mediaavskärningslängd

en: Generate Comment
sv: Generera kommentar

en: Clear Memory
sv: Töm minnet

en: Continuous Printing
sv: Kontinuerlig utskrift

en: Printer Brightness Adjustment
sv: Skrivarljusstyrkejustering

en: Printer Contrast Adjustment
sv: Skrivarkontrastjustering

en: User Comment
sv: Användarkommentar

en: User-specified comment (0-34 characters from 0x20->0x7E), null terminated if under 34 characters long
sv: Användarspecificerad kommentar (0-34 tecken från 0x20→0x7E), nollavslutad om under 34 tecken lång

en: User LUT
sv: Användar-LUT

en: User-specified Lookup Table, must be exactly 34 bytes in long
sv: Användarspecificerad uppslagningstabell, måste vara exakt 34 byte lång

en: StpUserComment must be between 0 and 34 bytes!
sv: StpUserComment måste vara mellan 0 och 34 byte!

en: StpUserLUT must be exactly 34 bytes!
sv: StpUserLUT måste vara exakt 34 byte!

en: Paper Saving Mode
sv: Papperssparläge

en: Sharpening to apply to image (0 is soft, 1 is normal, 2 is hard
sv: Skärpning att använda på bilden (0 är mjuk, 1 är normal, 2 är hård

en: User-specified comment (0-40 characters from 0x20->0x7E), null terminated if under 40 characters long
sv: Användarspecificerad kommentar (0-40 tecken från 0x20→0x7E), nollavslutad om under 40 tecken lång

en: StpUserComment must be between 0 and 40 bytes!
sv: StpUserComment måste vara mellan 0 och 40 byte!

en: High Contrast
sv: Hög kontrast

en: Printer Contrast
sv: Skrivarkontrast

en: Fine
sv: Fin

en: Super Fine
sv: Superfin

en: Fine Deep
sv: Fin djup

en: Fine (Standard Media
sv: Fin (standardmedium)

en: Fine (High Grade Media)
sv: Fin (höggradigt medium)

en: Internal Color Correction
sv: Intern färgjustering

en: Use Internal Color Correction
sv: Använd intern färgjustering

en: Sharpening to apply to image (0 is off, 1 is min, 10 is max
sv: Skärpning att använda på bilden (0 är av, 1 är min, 10 är max)

en: Power Saving
sv: Strömsparläge

en: Sharpening to apply to image (0 is off, 1 is min, 7 is max
sv: Skärpning att använda på bilden (0 är av, 1 är min, 7 är max)

en: Ultra Fine
sv: Ultrafin

en: Sharpening to apply to image (0 is off, 1 is min, 9 is max
sv: Skärpning att använda på bilden (0 är av, 1 är min, 9 är max

en: Lower Deck
sv: Nedre däck

en: Upper Deck
sv: Övre däck

en: Printer Deck
sv: Skrivardäck

en: Combo Print Wait Time
sv: Kombinationsutskrifts väntetid

en: How many seconds to wait for a second print before starting
sv: Hur många sekunder som man skall vänta innan en ny utskrift börjar

en: Disable Margin Cut
sv: Avaktivera marginalbeskärning

en: Color Matching
sv: Färgmatchning

en: Enable if color matched flow (ICC profile) is being used
sv: Aktivera om ett färgmatchningsflöde (ICC-profil) används

en: Natural
sv: Naturlig

en: Vivid
sv: Intensiv

en: Cannot use Internal Correction and Color Matching together!
sv: Man kan inte använda intern korrigering och färgmatchning tillsammans!

en: Semi-Glossy
sv: Halvglansigt

en: Back Finish
sv: Bakfinish

en: Printer Default
sv: Skrivarstandard

en: Glossy Fine
sv: Glansigt fint

en: Matte Fine
sv: Matt fint

en: Extra Glossy
sv: Extra glansigt

en: Extra Glossy Fine
sv: Extra glansigt fint

en: On
sv: På

en: Dust Removal
sv: Dammborttagning

en: Strength of matte lamination pattern (-25 through +25)
sv: Styrka på matteringslamineringsmönstret (-25 till +25)

en: No Cut-Paper Waste
sv: Inget papperavskärningsspill

en: Illegal print size selected for roll media!
sv: Otillåten utskriftsstorlek vald för medium på rulle!

en: Roll
sv: Rulle

en: Sheet
sv: Ark

en: Duplex not supported on roll media, switching to sheet media!
sv: Dubbelsidigt stödjs inte för medium på rulle, byter till arkmedium!

en: Illegal print size selected for sheet media!
sv: Otillåten utskriftsstorlek vald för arkmedium!

en: Matte Luster
sv: Matt lyster

en: Partial Matte
sv: Partiellt matt

en: Partial Matte Fine
sv: Partiellt matt fint

en: Partial Matte Luster
sv: Partiellt matt lyster

en: Low Speed
sv: Låg hastighet

en: High Density
sv: Hög densitet

en: De-Curl Control
sv: Av-curl-styrning

en: Metallic
sv: Metallisk

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Media Version
sv: Mediaversion

en: Printer media version
sv: Skrivarmediaversion

en: Composite (CMY)
sv: Sammansatt (CMY)

en: Resin Black
sv: Hartssvart

en: Black Type
sv: Svart typ

en: Reject Bad Cards
sv: Förkasta dåliga kort

en: Enable Colorsure
sv: Aktivera Colorsure

en: Printer Gamma Curve
sv: Skrivargammakurva

en: Internal Gamma Curve to apply (0 is none)
sv: Intern gammakurva att använda (0 är ingen)

en: Color Power Level
sv: Färgstyrkenivå

en: Power level for color passes
sv: Styrkenivå för färgpass

en: Black Power Level
sv: Svart styrkenivå

en: Power level for black pass
sv: Styrkenivå för svart pass

en: Overcoat Power Level
sv: Övertäckningens styrkenivå

en: Power level for overcoat pass
sv: Styrkenivå för övertäckningspasset

en: Card Start Alignment
sv: Kortstartjustering

en: Fine-tune card start position
sv: Finjusterad kortstartposition

en: Card End Alignment
sv: Kortslutjustering

en: Fine-tune card end position
sv: Finjusterad kortslutposition

en: Horizontal Card offset
sv: Horisontell kortförskjutning

en: Fine-tune card horizontal centering
sv: Finjusterad horisontell kortcentrering

en: Holokote option
sv: Holokote-alternativ

en: Custom Holokote Key
sv: Anpassad Holokote-nyckel

en: Use an optional custom Holokote key
sv: Använd en frivillig anpassad Holokote-nyckel

en: Position of the HoloPatch
sv: Position för HoloPatch:en

en: Overcoat Hole
sv: Övertäckningshål

en: Area to not cover with an overcoat layer
sv: Yta som inte skall täckas med ett övertäckningslager

en: Overcoat Hole Duplex
sv: Övertäckningshål dubbelsidigt

en: Overcoat Pattern Duplex
sv: Övertäckningsmönster dubbelsidigt

en: Magnetic Stripe Coercivity
sv: Magnetremsans koercivitet

en: Magnetic Stripe Coercivity Type
sv: Magnetremsans koercivitetstyp

en: Magnetic Stripe Row 1
sv: Magnetremsa rad 1

en: ISO 7811 alphanumeric data to be encoded in the first magnetic stripe row (0-79 characters)
sv: ISO 7811 alfanumeriska data att kodas i den första magnetremseraden (0-79 tecken)

en: Magnetic Stripe Row 2
sv: Magnetremsa rad 2

en: ISO 7811 alphanumeric data to be encoded in the second magnetic stripe row (0-40 digits)
sv: ISO 7811 alfanumeriska data att kodas i den andra magnetremseraden (0-40 siffror)

en: Magnetic Stripe Row 3
sv: Magnetremsa rad 3

en: ISO 7811 alphanumeric data to be encoded in the third magnetic stripe row (0-107 digits)
sv: ISO 7811 alfanumeriska data att kodas i den tredje magnetremseraden (0-107 siffror)

en: Ultra Secure
sv: Ultrasäker

en: Interlocking Rings
sv: Sammankopplade ringar

en: Smart Card Chip
sv: Smartkortschip

en: Smart Card Chip (Large)
sv: Smartkortschip (stort)

en: Magnetic Stripe
sv: Magnetremsa

en: Magnetic Stripe (Large)
sv: Magnetremsa (stor)

en: Holokote, Holopatch, and Overcoat hole features require Overcoat to be enabled!
sv: Funktionerna Holokote, Holopatch och övertäckningshål kräver att övertäckning är aktiverat!

en: StpMagStripe1 must be between 0 and 78 bytes!
sv: StpMagStripe1 måste vara mellan 0 och 78 byte!

en: StpMagStripe2 must be between 0 and 39 bytes!
sv: StpMagStripe2 måste vara mellan 0 och 39 byte!

en: StpMagStripe3 must be between 0 and 106 bytes!
sv: StpMagStripe3 måste vara mellan 0 och 106 byte!

en: Illegal Alphanumeric in Magstripe, 0x20->0x5F ASCII only
sv: Otillåtet alfanumeriskt tecken i magnetremsa, endast 0x20→0x5F ASCII

en: Magstripe alphanumeric data must start with '%%'
sv: Magnetremsans alfanumeriska data måste börja med ”%%”

en: Magstripe string must end with '?'
sv: Magnetremsans sträng måste sluta med ”?”

en: Illegal Numeric in Magstripe, 0x30->0x3F ASCII only
sv: Otillåtet numeriskt tecken i magnetremsan, endast 0x30→0x3F ASCII

en: Magstripe numeric data must start with ';'
sv: Magnetremsans numeriska data måste börja med ”;”

en: Magstripe data must end with '?'
sv: Magnetremsans data måste sluta med ”?”

note: TRANSLATORS: Some dye sublimation printers are able to achieve better durability of output by covering it with transparent overcoat surface. This surface can be of different patterns: common are matte, glossy or texture. This is called "Laminate" instead of "Overcoat" for backwards compatibility rea
en: Overcoat Pattern
sv: Övertäckningsmönster

en: Printer Generates Copies Natively
sv: Skrivaren har inbyggd generering av kopior

en: Printer Generates Copies
sv: Skrivargenererade exemplar

en: Collate the Job
sv: Sortera jobbet

en: Use legacy dyesub gamma curve
sv: Använd äldre dyesub-gammakurva

en: Output Level Adjustment
sv: Utmatningsnivåjustering

en: Adjust the cyan balance
sv: Justera cyanbalansen

en: Adjust the magenta balance
sv: Justera magentabalansen

en: Adjust the yellow balance
sv: Justera gulbalansen

en: Black Balance
sv: Svartbalans

en: Adjust the black balance
sv: Justera svartbalansen

en: commandtodyesub
sv: kommandotilldyesub

en: Report levels
sv: Rapportnivåer

en: Plain
sv: Vanlig

en: Bond
sv: Band

en: Glossy Photo
sv: Glansigt foto

en: Transparency
sv: Genomskinligt

en: Quick-dry Photo
sv: Snabbtorkande foto

en: Quick-dry Transparency
sv: Snabbtorkande genomskinligt

en: Manual
sv: Manuell

en: Manual - Movable Guides
sv: Manuell – rörlig styrning

en: Tray 1 - Movable Guides
sv: Fack 1 – rörlig styrning

en: Tray 1
sv: Fack 1

en: Tray 2 - Movable Guides
sv: Fack 2 – rörlig styrning

en: Tray 2
sv: Fack 2

en: Tray 3 - Movable Guides
sv: Fack 3 – rörlig styrning

en: Tray 3
sv: Fack 3

en: Tray 4 - Movable Guides
sv: Fack 4 – rörlig styrning

en: Tray 4
sv: Fack 4

en: Portable Sheet Feeder
sv: Portabel arkmatare

en: Desktop Sheet Feeder
sv: Skrivbordsarkmatare

en: Tray
sv: Fack

en: Optional Source
sv: Valfri källa

en: Autoselect
sv: Välj automatiskt

en: 150x150 DPI
sv: 150×150 DPI

en: 300x300 DPI
sv: 300×300 DPI

en: 600x300 DPI
sv: 600×300 DPI

en: 600x600 DPI monochrome
sv: 600×600 DPI enfärgad

en: 600x600 DPI
sv: 600×600 DPI

en: 1200x600 DPI
sv: 1200×600 DPI

en: 2400x600 DPI
sv: 2400×600 DPI

en: Draft
sv: Utdrag

en: Paper Sensor Type
sv: Papperssensortyp

en: Gap, Mark on Top, Mark on Bottom, Notch, Continuous
sv: Uppehåll, märke överst, märke nederst, hack, kontinuerlig

en: Darkness Adjust, from -20 to 20
sv: Mörkerjustering, från -20 till 20

en: Horizontal Offset
sv: Horisontellt avstånd

en: Adjust horizontal position
sv: Justera horisontell position

en: Vertical Offset
sv: Vertikalt avstånd

en: Adjust vertical position
sv: Justera vertikal position

en: Color + Black Cartridges
sv: Färgpatroner + svarta patroner

en: Color + Photo Cartridges
sv: Färgpatroner + fotopatroner

en: Keep Previous
sv: Behåll föregående

en: Gap
sv: Uppehåll

en: Mark on Top
sv: Märke överst

en: Mark on Bottom
sv: Märke nederst

en: Notch
sv: Hack

en: Continuous
sv: Kontinuerlig

en: PPDFile
sv: PPD-fil

en: PPD File
sv: PPD-fil

en: Model Name
sv: Modellnamn

en: PPD File Model Name
sv: PPD-filmodellnamn

en: None; please provide a PPD file
sv: Inget; ange en PPD-fil

en: Custom
sv: Anpassat

en: Image dimensions must match paper dimensions
sv: Bilddimensionerna måste stämma med pappersdimensionerna

en: Fatal error!
sv: Ödesdigert fel!

en: Please report the above information to gimp-print-devel@lists.sourceforge.net
sv: Rapportera gärna ovanstående information till gimp-print-devel@lists.sourceforge.net

en: Fast Economy
sv: Snabb ekonomi

en: Economy
sv: Ekonomi

en: Super Photo
sv: Superfoto

en: Ultra Photo
sv: Ultrafoto

en: Best
sv: Bästa

en: Graphics
sv: Grafik

en: Mixed Text and Graphics
sv: Blandat text och grafik

en: Photograph
sv: Fotografi

en: Line Art
sv: Linjegrafik

en: Page
sv: Sida

en: Job
sv: Jobb

en: Image Type
sv: Bildtyp

en: Type of image being printed
sv: Typ av bild som ska skrivas ut

en: Job Mode
sv: Jobbläge

en: Job vs. page mode
sv: Jobb mot sidläge

en: Page Number
sv: Sidnummer

en: Page number
sv: Sidnummer

en: Number of Copies
sv: Antal kopior

en: Curve type
sv: Kurvtyp

en: Is this curve linear, spline interpolated, or free-form
sv: Är denna kurva linjär, spline-interpolerad eller friform

en: Minimum X
sv: Minimalt X

en: Minimum possible value for X
sv: Minimalt möjligt värde för X

en: Maximum X
sv: Maximalt X

en: Maximum possible X value
sv: Maximalt möjligt X-värde

en: Minimum Y
sv: Minimalt Y

en: Minimum possible value for Y
sv: Minimalt möjligt värde för Y

en: Maximum Y
sv: Maximalt Y

en: Maximum possible value for Y
sv: Maximalt möjligt värde för Y

en: _Gamma value
sv: _Gammavärde

en: Inch
sv: Tum

en: Set the base unit of measurement to inches
sv: Ställ in grundenheten till tum

en: Set the base unit of measurement to centimetres
sv: Ställ in grundenheten till centimeter

en: Points
sv: Punkter

en: Set the base unit of measurement to points (1/72")
sv: Ställ in grundenheten för mått till punkter (1/72")

en: Set the base unit of measurement to millimetres
sv: Ställ in grundenheten för mått till millimeter

en: Set the base unit of measurement to picas (1/12")
sv: Ställ in grundenheten för mått till pica (1/12")

en: Color output
sv: Färgutdata

en: Print in shades of gray using black ink
sv: Skriv ut i gråtoner genom att använda svart bläck

en: Standard Command
sv: Standardkommando

en: Use standard print command
sv: Använd standardkommando för utskrift

en: Custom Command
sv: Anpassat kommando

en: Use custom print command
sv: Använd anpassat kommando för utskrift

en: File
sv: Fil

en: Print to a file
sv: Skriv ut till en fil

en: Edit Curve...
sv: Redigera kurva...

en: Set Default
sv: Ställ in standard

en: Restore Previous
sv: Återställ föregående

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Select File...
sv: Välj fil …

en: Reset
sv: Återställ

en: %s -- Print v%s
sv: %s -- Utskrift v%s

en: About
sv: Om

en: Print and
    Save Settings
sv: Skriv ut och
    spara inställningar

en: Save
    Settings
sv: Spara
    inställningar

en: Print
sv: Skriv ut

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Position the image on the page.
    Click and drag with the primary button to position the image.
    Click and drag with the second button to move the image with finer precision; each unit of motion moves the image one point (1/72")
    Click and drag with the third (middle) button to move the image in units of the image size.
    Holding down the shift key while clicking and dragging constrains the image to only horizontal or vertical motion.
    If you click another button while dragging the mouse, the image will return to its original position.
sv: Positionera bilden på sidan.
    Klicka och dra med huvudknappen för att positionera bilden.
    Klicka och dra med den andra knappen för att flytta bilden med finare precision; varje flyttenhet flyttar bilden med en punkt (1/72")
    Klicka och dra med den tredje (mittersta) musknappen för att flytta bilden i enheter av bildstorleken.
    Att hålla ned skifttangenten vid klickande och dragande begränsar flytten till rörelse i endast horisontell och vertikal led.
    Om du klickar någon annan knapp under tiden du drar med musen kommer bilden att återgå till sin ursprungliga position.

en: Paper Size
sv: Pappersstorlek

en: Show All Paper Sizes
sv: Visa alla pappersstorlekar

en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

en: Width:
sv: Bredd:

en: Width of the paper that you wish to print to
sv: Bredd på papperet som du vill skriva ut till

en: Height:
sv: Höjd:

en: Height of the paper that you wish to print to
sv: Höjd på papperet som du vill skriva ut till

en: Automatic Paper Size
sv: Automatisk pappersstorlek

en: Select the number of copies to print; a value between 1 and 100
sv: Välj antalet kopior att skriva ut; ett värde mellan 1 och 100

en: Image Position
sv: Bildposition

en: Auto
sv: Automatisk

en: Upside down
sv: Uppochner

en: Seascape
sv: Liggande uppochner

en: Select the orientation: portrait, landscape, upside down, or seascape (upside down landscape)
sv: Välj orientering: stående, liggande, uppochner eller liggande uppochner

en: Orientation:
sv: Orientering:

en: Left:
sv: Vänster:

en: Distance from the left of the paper to the image
sv: Avstånd från vänsterkanten på papperet till bilden

en: Right:
sv: Höger:

en: Distance from the left of the paper to the right of the image
sv: Avstånd från vänsterkanten på papperet till högerkanten på bilden

en: Distance from the right of the paper to the image
sv: Avstånd från högerkanten på papperet till bilden

en: Top:
sv: Övre kant:

en: Distance from the top of the paper to the image
sv: Avstånd från överkanten på papperet till bilden

en: Bottom:
sv: Nedre kant:

en: Distance from the top of the paper to bottom of the image
sv: Avstånd från överkanten på papperet till nederkanten på bilden

en: Distance from the bottom of the paper to the image
sv: Avstånd från nederkanten på papperet till bilden

en: Center:
sv: Centrera:

en: Horizontal
sv: Horisontal

en: Center the image horizontally on the paper
sv: Centrera bilden horisontellt på papperet

en: Center the image on the paper
sv: Centrera bilden på papperet

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Center the image vertically on the paper
sv: Centrera bilden vertikalt på papperet

en: Setup Printer
sv: Konfigurera skrivare

en: Printer Make:
sv: Skrivarmärke:

en: Select the make of your printer
sv: Välj märke på din skrivare

en: Printer Model:
sv: Skrivarmodell:

en: Select your printer model
sv: Välj modell på din skrivare

en: PPD File:
sv: PPD-fil:

en: Enter the correct PPD filename for your printer
sv: Ange rätt PPD-filnamn för din skrivare

en: Browse
sv: Bläddra

en: Choose the correct PPD filename for your printer
sv: Välj rätt PPD-filnamn för din skrivare

en: Select the name of the output queue (not the type, or model, of printer) that you wish to print to
sv: Välj namnet på utskriftskön (inte skrivarens typ eller modell) som du vill skriva ut på

en: Printer Queue:
sv: Skrivarkö:

en: Enter the correct command to print to your printer.
sv: Ange korrekt kommando för att skriva ut på din skrivare.

en: Enter the file to print to.
sv: Ange filen att skriva till.

en: File to print to
sv: Fil att skriva ut till

en: Print To File
sv: Skriv ut till fil

en: Define New Printer
sv: Ange ny skrivare

en: Printer Name:
sv: Skrivarnamn:

en: Enter the name you wish to give this logical printer
sv: Ange det namn som du vill ge denna logiska skrivare

en: About Gutenprint
sv: Om Gutenprint

en: Gutenprint Version
sv: Gutenprint version

en: Select the name of the printer (not the type, or model, of printer) that you wish to print to
sv: Välj namnet på skrivaren (inte skrivarens typ eller modell) som du vill skriva ut till

en: Setup Printer...
sv: Konfigurera skrivare...

en: Choose the printer model, PPD file, and command that is used to print to this printer
sv: Välj den skrivarmodell, PPD-fil och kommando som används för att skriva ut till denna skrivare

en: New Printer...
sv: Ny skrivare...

en: Define a new logical printer. This can be used to name a collection of settings that you wish to remember for future use.
sv: Ange en ny logisk skrivare. Detta kan användas för att namnge en samling inställningar som du vill komma ihåg för framtida användning.

en: Set Printer Option Defaults
sv: Ställ in standardvärden på skrivaralternativ

en: Set all printer options to their defaults
sv: Sätt alla skrivaralternativ till sina standardvärden

en: Image Size
sv: Bildstorlek

en: Scaling:
sv: Skalning:

en: Set the scale (size) of the image
sv: Ändra skalningen (storleken) på bilden

en: Scale by:
sv: Skala efter:

en: Select whether scaling is measured as percent of available page size or number of output dots per inch
sv: Välj huruvida skalning mäts i procent av tillgänglig sidstorlek eller antal utdatapunkter per tum

en: Percent
sv: Procent

en: Scale the print to the size of the page
sv: Skala utskriften till storleken på sidan

en: PPI
sv: Punkter per tum

en: Scale the print to the number of dots per inch
sv: Skala utskriften till antalet punkter per tum

en: Set the width of the print
sv: Ställ in höjden på utskriften

en: Set the height of the print
sv: Ställ in bredden på utskriften

en: Use Original
    Image Size
sv: Använd
    originalbildstorlek

en: Set the print size to the size of the image
sv: Ställ in storleken på utskriften till storleken på sidan

en: Print Color Adjust
sv: Justera utskriftsfärg

en: Set Defaults
sv: Ställ in standardvärden

en: Close
sv: Stäng

en: Image preview
sv: Förhandsgranskning av bild

en: View Output Channels:
sv: Visa utmatningskanaler:

en: Output
sv: Utdata

en: Output Type:
sv: Utdatatyp:

en: Select the desired output type
sv: Välj önskad typ av utdata

en: Adjust Output...
sv: Justera utdata...

en: Adjust color balance, brightness, contrast, saturation, and dither algorithm
sv: Justera färgbalans, ljusstyrka, kontrast, mättnad och färgutjämningsalgoritm

en: Size Units:
sv: Storleksenheter:

en: Units:
sv: Enheter:

en: Select the base unit of measurement for printing
sv: Välj grundenheten för utskrift

en: Printer
sv: Skrivare

en: (Default Printer)
sv: (Standardskrivare)

en: Printer Features
sv: Skrivarfunktioner

en: Output Control
sv: Utmatningsstyrning

en: Common
sv: Vanlig

note: TRANSLATORS: Specify the language of the PPD translation. * Use the English name of your language here, e.g. "Swedish" instead of * "Svenska".
en: English
sv: Swedish

en: Media Size
sv: Mediastorlek

en: Color Model
sv: Färgmodell

en: Inverted Grayscale
sv: Inverterad gråskala

en: RGB Color
sv: RGB-färg

en: CMY Color
sv: CMY-färg

en: Color Precision
sv: Färgprecision

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Value
sv: Värde

en: Fine Adjustment
sv: Finjustering

en: Reverse
sv: Omvänd

en: 2-Sided Printing
sv: 2-sidig utskrift

en: Shrink Page If Necessary to Fit Borders
sv: Krymp sidan om nödvändigt för att passa med gränserna

en: Shrink (print the whole page)
sv: Krymp (skriv ut hela sidan)

en: Crop (preserve dimensions)
sv: Beskär (behåll dimensionerna)

en: Expand (use maximum page area)
sv: Expandera (använd maximal sidyta)

en: Copyright 2000-2006 Robert Krawitz (rlk@alum.mit.edu)
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it
    under the terms of the GNU General Public License as published by the Free
    Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but
    WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY
    or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License
    for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program.  If not, see <https://www.gnu.org/licenses/>.
sv: Copyright 2000-2006 Robert Krawitz (rlk@alum.mit.edu)
    
    Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
    av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
    någon senare version.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men
    UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om
    SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General
    Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med
    detta program.  Om inte, se <https://www.gnu.org/licenses/>.

en: Usage: escputil [-c | -n | -a | -i | -e | -s | -d | -l | -M | -X]
                    [-P printer | -r device] [-u] [-q] [-m model] [ -S ]
                    [-C choices] [-p patterns]
    Perform maintenance on EPSON Stylus (R) printers.
    Examples: escputil --ink-level --raw-device /dev/usb/lp0
              escputil --clean-head --new --printer-name MyQueue
    
      Commands:
        -c|--clean-head    Clean the print head.
        -n|--nozzle-check  Print a nozzle test pattern.
                           Dirty or clogged nozzles will show as gaps in the
                           pattern.  If you see any gaps, you should clean
                           the print head.
        -a|--align-head    Align the print head.  CAUTION: Misuse of this
                           utility may result in poor print quality and/or
                           damage to the printer.
        -s|--status        Retrieve printer status.
        -i|--ink-level     Obtain the ink level from the printer.  This requires
                           read/write access to the raw printer device.
        -e|--extended-ink-info     Obtain the extended ink information from the
                           printer.  This requires read/write access to the raw
                           printer device.
        -d|--identify      Query the printer for make and model information.
                           This requires read/write access to the raw printer
                           device.
        -X|--reset-ink     Reset ink levels.
                           This requires read/write access to the raw printer
                           device.
        -l|--license       Display the license/warranty terms of this program.
        -M|--list-models   List the available printer models.
        -h|--help          Print this help message.
      Options:
        -P|--printer-name  Specify the name of the printer queue to operate on.
                           Default is the default system printer.
        -r|--raw-device    Specify the name of the device to write to directly
                           rather than going through a printer queue.
        -m|--model         Specify the printer model.
        -u|--new           The printer is a new printer (Stylus Color 740 or
                           newer).  Only needed when not using a raw device or
                           when the model is not specified.
        -q|--quiet         Suppress the banner.
        -S|--short-name    Print the short name of the printer with --identify.
        -C|--choices       Specify the number of pattern choices for alignment
        -p|--patterns      Specify the number of sets of patterns for alignment
sv: Användning: escputil [-c | -n | -a | -i | -e | -s | -d | -l | -M | -X]
                         [-P skrivare | -r enhet] [-u] [-q] [-m modell] [ -S ]
                    [-C val] [-p mönster]
    Utför underhåll på EPSON Stylus®-skrivare.
    Exempel: escputil --ink-level --raw-device /dev/usb/lp0
             escputil --clean-head --new --printer-name MinKö
    
      Kommandon:
        -c|--clean-head    Rensa utskriftshuvudet.
        -n|--nozzle-check  Skriv ut ett mönster för test av munstycken.
                           Smutsiga eller igentäppta munstycken kommer att
                           visas som mellanrum i mönstret. Om du ser några
                           mellanrum bör du rensa utskriftshuvudet.
        -a|--align-head    Justera utskriftshuvudet. VARNING: Felaktigt
                           användande av detta verktyg kan resultera i dålig
                           utskriftskvalitet och/eller skada på skrivaren.
        -s|--status        Hämta skrivarstatus.
        -i|--ink-level     Hämta information om bläcknivån i skrivaren. Detta
                           kräver läs- och skrivrättigheter till den råa
                           skrivarenheten.
        -e|--extended-ink-info     Hämta utökad bläckinformation från
                           skrivaren.  Detta kräver läs/skrivåtkomst till den råa
                           skrivarenheten.
        -d|--identify      Undersök skrivaren för information om märke och
                           modell. Detta kräver läs- och skrivrättigheter till
                           den råa skrivarenheten.
        -X|--reset-ink     Återställ bläcknivåer.
                           Detta kräver läs- och skrivrättigheter till den råa
                           skrivarenheten.
        -l|--license       Visa licens- och garantivillkoren för detta program.
        -M|--list-models   Visa de tillgängliga skrivarmodellerna.
        -h|--help          Visa detta hjälpmeddelande.
      Flaggor:
        -P|--printer-name  Ange namnet på skrivarkön som ska användas.
                           Standardalternativet är standardskrivaren på
                           systemet.
        -r|--raw-device    Ange namnet på den enhet att skriva till direkt
                           istället för att gå via en skrivarkö.
        -m|--model         Ange skrivarmodellen.
        -u|--new           Skrivaren är en ny skrivare (Stylus Color 740 eller
                           nyare).  Behövs endast när inte en rå enhet används
                           eller när modellen inte är angiven.
        -q|--quiet         Visa inte rubriken.
        -S|--short-name    Skriv ut det korta namnet på skrivaren med --identify.
        -C|--choices       Ange antalet mönsterval för justering
        -p|--patterns      Ange antalet uppsättningar av mönster för justering

en: Usage: escputil [OPTIONS] [COMMAND]
    Usage: escputil [-c | -n | -a | -i | -e | -s | -d | -l | -M | -X]
                    [-P printer | -r device] [-u] [-q] [-m model] [ -S ]
                    [-C choices] [-p patterns]
    Perform maintenance on EPSON Stylus (R) printers.
    Examples: escputil -i -r /dev/usb/lp0
              escputil -c -u -P MyQueue
    
      Commands:
        -c Clean the print head.
        -n Print a nozzle test pattern.
              Dirty or clogged nozzles will show as gaps in the
              pattern.  If you see any gaps, you should clean
              the print head.
        -a Align the print head.  CAUTION: Misuse of this
              utility may result in poor print quality and/or
              damage to the printer.
        -s Retrieve printer status.
        -i Obtain the ink level from the printer.  This requires
              read/write access to the raw printer device.
        -e Obtain the extended ink information from the printer.
              Only for R800 printer and friends. This requires
              read/write access to the raw printer device.
        -d Query the printer for make and model information.  This
              requires read/write access to the raw printer device.
        -X Reset ink levels. This requires read/write access to the raw
              printer device.
        -l Display the license/warranty terms of this program.
        -M List the available printer models.
        -h Print this help message.
      Options:
        -P Specify the name of the printer queue to operate on.
              Default is the default system printer.
        -r Specify the name of the device to write to directly
              rather than going through a printer queue.
        -u The printer is a new printer (Stylus Color 740 or newer).
              Only needed when not using a raw device.
        -q Suppress the banner.
        -S Print the short name of the printer with -d.
        -m Specify the precise printer model for head alignment.
        -C Specify the number of pattern choices for alignment
        -p Specify the number of sets of patterns for alignment
sv: Användning: escputil [FLAGGOR] [KOMMANDO]
    Användning: escputil [-c | -n | -a | -i | -e | -s | -d | -l | -M | -X]
                         [-P skrivare | -r enhet] [-u] [-q] [-m modell] [ -S ]
                    [-C val] [-p mönster]
    Utför underhåll på EPSON Stylus®-skrivare.
    Exempel: escputil -i -r /dev/usb/lp0
              escputil -c -u -P MinKö
    
      Kommandon:
        -c Rensa utskriftshuvudet.
        -n Skriv ut ett mönster för test av munstycken.
              Smutsiga eller igentäppta munstycken kommer att visas som
              mellanrum i mönstret. Om du ser några mellanrum bör du rensa
              utskriftshuvudet.
        -a Justera utskriftshuvudet. VARNING: Felaktigt användande av detta
              verktyg kan resultera i dålig utskriftskvalitet och/eller skada
              på skrivaren.
        -s Hämta skrivarstatus.
        -i Hämta information om bläcknivån i skrivaren. Detta kräver läs- och
              skrivrättigheter till den råa skrivarenheten.
        -e Hämta utökade bläckinformationen från skrivaren.
              Endast för R800-skrivare och vänner. Detta kräver
              läs/skrivåtkomst till den råa skrivarenheten.
        -d Undersök skrivaren för information om märke och modell. Detta
              kräver läs- och skrivrättigheter till den råa skrivarenheten.
        -X Återställ bläcknivåer. Detta kräver läs- och skrivrättigheter
              till den råa skrivarenheten.
        -l Visa licens- och garantivillkoren för detta program.
        -M Visa de tillgängliga skrivarmodellerna.
        -h Visa detta hjälpmeddelande.
      Flaggor:
        -P Ange namnet på skrivarkön som ska användas.
              Standardalternativet är standardskrivaren på systemet.
        -r Ange namnet på den enhet att skriva till direkt istället för att
              gå via en skrivarkö.
        -u Skrivaren är en ny skrivare (Stylus Color 740 eller nyare).
              Behövs endast när man inte använder en rå enhet.
        -q Visa inte rubriken.
        -S Skriv ut det korta namnet på skrivaren med -d.
        -m Ange den exakta skrivarmodellen för justering av huvud.
        -C Ange antalet mönsterval för justering
        -p Ange antalet uppsättningar mönster för justering

en: You may only specify one printer or raw device.
sv: Du kan endast ange en skrivare eller rå enhet.

en: You may only specify one printer model.
sv: Du kan endast ange en skrivarmodell.

en: Alignment choices must be at least 1.
sv: Justeringsval måste vara åtminstone 1.

en: Alignment passes must be at least 1.
sv: Justeringspass måste vara åtminstone 1.

en: Unknown option %c
sv: Okänd flagga %c

en: Usage: %s [OPTIONS] command
sv: Användning: %s [FLAGGOR] kommando

en: Type `%s --help' for more information.
sv: Skriv "%s --help" för mer information.

en: Type `%s -h' for more information.
sv: Skriv "%s -h" för mer information.

en: Cannot open device %s: %s
sv: Kan inte öppna enheten %s: %s

en: Cannot print to printer %s with %s
sv: Kan inte skriva ut till skrivaren %s med %s

en: Unable to send command to printer
sv: Kan inte skicka kommando till skrivare

en: Read from printer timed out
sv: Läsning från skrivaren fick timeout

en: Cannot read from %s: %s
sv: Kan inte läsa från %s: %s

en: Please specify a raw device
sv: Ange en rå enhet

en: Cannot open %s read/write: %s
sv: Kan inte öppna %s för läsning och skrivning: %s

en: Unknown printer %s!
sv: Okänd skrivare %s!

en: Cannot write to %s: %s
sv: Kan inte skriva till %s: %s

en: 
    Cannot write to %s: %s
sv: 
    Kan inte skriva till %s: %s

en: 
    Cannot detect printer type.
    Please use -m to specify your printer model.
sv: 
    Kan inte detektera skrivartyp.
    Använd flaggan -m för att ange din skrivarmodell.

en: Photo Black
sv: Fotosvart

en: Unknown
sv: Okänt

en: Light Cyan
sv: Ljus cyan

en: Light Magenta
sv: Ljus magenta

en: Light Black
sv: Ljus svart

en: Matte Black
sv: Matt svart

en: Gloss Optimizer
sv: Glansoptimerare

en: Light Light Black
sv: Ljus-ljus svart

en: Status: Error
sv: Status: Fel

en: Status: Self-Printing
sv: Status: självskrivande

en: Status: Busy
sv: Status: upptagen

en: Status: Waiting
sv: Status: väntar

en: Status: Idle
sv: Status: overksam

en: Status: Paused
sv: Status: pausad

en: Status: Cleaning
sv: Status: rensar

en: Status: Factory shipment
sv: Status: fabriksleverans

en: Status: Sleeping
sv: Status: sover

en: Status: Shutting down
sv: Status: stänger ner

en: Status: Initializing paper
sv: Status: initierar papper

en: Status: Black ink switching
sv: Status: byte av svart bläck

en: Status: Initializing ink
sv: Status: initierar bläck

en: Status: Unknown (%d)
sv: Status: okänd (%d)

en: Error: Fatal Error
sv: Fel: ödesdigert fel

en: Error: Other interface is selected
sv: Fel: annat gränssnitt valt

en: Error: Cover Open
sv: Fel: luckan öppen

en: Error: Paper jam
sv: Fel: papperstrassel

en: Error: Ink out
sv: Fel: slut på bläck

en: Error: Paper out
sv: Fel: slut på papper

en: Error: Double feed
sv: Fel: dubbelmatning

en: Error: Miscellaneous paper error
sv: Fel: allmänt pappersfel

en: Error: Maintenance cartridge overflow
sv: Fel: spill i underhållskassetten.

en: Error: Wait return from the tear-off position
sv: Fel: väntar på retur från avrivningspositionen

en: Error: Double feed error
sv: Fel: dubbelmatningsfel

en: Error: Cleaning impossible
sv: Fel: rengöring är omöjlig

en: Error: Ink cartridge lever released
sv: Fel: bläckpatronspaken släppt

en: Error: Unrecoverable cutter error
sv: Fel: orättbart fel i avskäraren

en: Error: Recoverable cutter jam
sv: Fel: rättbar stockning i avskäraren

en: Error: No maintenance cartridge present
sv: Fel: ingen underhållskassett tillgänglig

en: Error: Rear cover open
sv: Fel: Bakre luckan är öppen

en: Error: CD Tray Out
sv: Fel: CD-facket slut

en: Error: Card loading error
sv: Fel: kortläsningsfel

en: Error: Tray cover open
sv: Fel: fackluckan öppen

en: Error: No maintenance box
sv: Fel: ingen underhållslåda

en: Error: Maintenance box overflow
sv: Fel: spill i underhållslådan.

en: Error: Maintenance cartridge cover open
sv: Fel: underhållskassettens lucka öppen

en: Error: Front cover open
sv: Fel: främre luckan är öppen

en: Error: Strip bin missing
sv: Fel: remstunnan saknas

en: Error: Maintenance request
sv: Fel: underhållsbegäran

en: Error: Unknown (%d)
sv: Fel: okänt (%d)

en: Warning: %s Ink Low
sv: Varning: %s bläcknivå är låg

en: Warning: Channel %lu Ink Low
sv: Varning: kanal %lu bläcknivå är låg

en: Warning: %s Cleaning Disabled
sv: Varning: %s-rengöring avaktiverad

en: Warning: Channel %lu Cleaning
sv: Varning: kanal %lu rensas

en: Warning: Maintenance cartridge near full
sv: Varning: underhållskassetten är nästan full

en: Warning: Maintenance request pending
sv: Varning: en underhållsbegäran väntar

en: Warning: Unknown (%lu)
sv: Varning: okänd (%lu)

en: Printing nozzle self-test
sv: Skriver ut självtest av munstycke

en: Printer Name: %s
sv: Skrivarnamn: %s

en: Ink Levels:
sv: Bläcknivåer:

en: Ink color
sv: Bläckfärg

en: Percent remaining
sv: Återstående procent

en: Maintenance Cartridge
sv: Underhållskassett

en: Job Name:
sv: Jobbnamn:

en: Serial Number:
sv: Serienummer:

en: Paper Remaining:
sv: Återstående papper:

en: Paper Width:
sv: Pappersbredd:

en: ink levels
sv: bläcknivåer

en: Obtaining %s requires using a raw device.
sv: Få tag på %s kräver att en rå enhet används.

en: Ink cartridge
sv: Bläckpatron

en: Part number
sv: Delnummer

en: Obtaining extended ink information requires using a raw device.
sv: Få tag på bläckinformation kräver att en rå enhet används.

en: Resetting ink levels requires using a raw device.
sv: Att återställa bläcknivåer kräver att en rå enhet används.

en: Printer identification requires using a raw device.
sv: Skrivaridentifiering kräver att en rå enhet används.

en: Cannot identify printer model.
sv: Kan inte identifiera skrivarmodellen.

en: Cleaning heads...
sv: Rensar huvuden...

en: Running nozzle check, please ensure paper is in the printer.
sv: Kör kontroll av munstycken, försäkra dig om att det finns papper i
    skrivaren.

en: Please read these instructions very carefully before proceeding.
    
    This utility lets you align the print head of your Epson Stylus inkjet
    printer.  Misuse of this utility may cause your print quality to degrade
    and possibly damage your printer.  This utility has not been reviewed by
    Seiko Epson for correctness, and is offered with no warranty at all.  The
    entire risk of using this utility lies with you.
    
    This utility prints %d test patterns.  Each pattern looks very similar.
    The patterns consist of a series of pairs of vertical lines that overlap.
    Below each pair of lines is a number between %d and %d.
    
    When you inspect the pairs of lines, you should find the pair of lines that
    is best in alignment, that is, that best forms a single vertical line.
    Inspect the pairs very carefully to find the best match.  Using a loupe
    or magnifying glass is recommended for the most critical inspection.
    It is also suggested that you use a good quality paper for the test,
    so that the lines are well-formed and do not spread through the paper.
    After picking the number matching the best pair, place the paper back in
    the paper input tray before typing it in.
    
    Each pattern is similar, but later patterns use finer dots for more
    critical alignment.  You must run all of the passes to correctly align your
    printer.  After running all the alignment passes, the alignment
    patterns will be printed once more.  You should find that the middle-most
    pair (#%d out of the %d) is the best for all patterns.
    
    After the passes are printed once more, you will be offered the
    choices of (s)aving the result in the printer, (r)epeating the process,
    or (q)uitting without saving.  Quitting will not restore the previous
    settings, but powering the printer off and back on will.  If you quit,
    you must repeat the entire process if you wish to later save the results.
    It is essential that you not turn your printer off during this procedure.
sv: Läs dessa instruktioner noggrant innan du fortsätter.
    
    Detta verktyg låter dig justera utskriftshuvudet på din Epson
    Stylus-bläckstråleskrivare. Felaktigt användande av detta verktyg kan göra
    att utskriftskvaliteten försämras och att din skrivare kanske skadas. Detta
    verktygs korrekthet har inte granskats av Seiko Epson, och ingen som helst
    garanti medföljer. Hela ansvaret för användande av detta program vilar på
    dig.
    
    Detta verktyg skriver ut %d testmönster. Varje mönster ser väldigt likt ut.
    Mönstren består av vertikala linjer som överlappar varandra. Under varje
    linjepar finns ett tal mellan %d och %d.
    
    När du granskar linjeparen bör du leta efter de linjepar som är bäst
    justerade, det vill säga de som tillsammans bäst utgör en enda vertikal
    linje. Granska paren väldigt noggrant för att hitta de som passar bäst.
    Att använda en lupp eller förstoringsglas rekommenderas för den mest
    kritiska granskningen. Det rekommenderas även att du använder ett bra
    kvalitetspapper för testet, så att linjerna blir hela och inte sprider ut
    sig i papperet. Efter det att du har valt det bästa paret lägger du tillbaka
    papperet i pappersfacket innan du anger det.
    
    Alla mönster är identiska, men de senare mönstren använder finare punkter
    för mer kritisk justering. Du måste genomföra alla passen för att justera
    skrivaren korrekt. Efter det att du har genomfört alla justeringspass
    kommer justeringsmönstren att skrivas ut en gång till. Du bör då finna att
    det mittersta paret (%d av %d) är det bästa av alla par.
    
    Efter att passen skrivs ut en gång till kommer du att erbjudas alternativen
    att spara resultaten (s), upprepa proceduren (r), eller avsluta utan att
    spara (q). Att avsluta kommer inte att återställa de tidigare värdena, men
    att stänga av och sätta på skrivaren kommer att göra det. Om du avslutar
    måste du upprepa hela proceduren om du vill spara resultaten senare.
    Det är viktigt att du inte stänger av din skrivare under denna process.

en: Please read these instructions very carefully before proceeding.
    
    This utility lets you align the print head of your Epson Stylus inkjet
    printer.  Misuse of this utility may cause your print quality to degrade
    and possibly damage your printer.  This utility has not been reviewed by
    Seiko Epson for correctness, and is offered with no warranty at all.  The
    entire risk of using this utility lies with you.
    
    This utility prints a test pattern that consist of a series of pairs of
    vertical lines that overlap.  Below each pair of lines is a number between
    %d and %d.
    
    When you inspect the pairs of lines, you should find the pair of lines that
    is best in alignment, that is, that best forms a single vertical align.
    Inspect the pairs very carefully to find the best match.  Using a loupe
    or magnifying glass is recommended for the most critical inspection.
    It is also suggested that you use a good quality paper for the test,
    so that the lines are well-formed and do not spread through the paper.
    After picking the number matching the best pair, place the paper back in
    the paper input tray before typing it in.
    
    After running the alignment pattern, it will be printed once more.  You
    should find that the middle-most pair (#%d out of the %d) is the best.
    You will then be offered the choices of (s)aving the result in the printer,
    (r)epeating the process, or (q)uitting without saving.  Quitting will not
    restore the previous settings, but powering the printer off and back on will.
    If you quit, you must repeat the entire process if you wish to later save
    the results.  It is essential that you not turn off your printer during
    this procedure.
sv: Läs dessa instruktioner noggrant innan du fortsätter.
    
    Detta verktyg låter dig justera utskriftshuvudet på din Epson
    Stylus-bläckstråleskrivare. Felaktigt användande av detta verktyg kan göra
    att utskriftskvaliteten försämras och att din skrivare kanske skadas. Detta
    verktygs korrekthet har inte granskats av Seiko Epson, och ingen som helst
    garanti medföljer. Hela ansvaret för användande av detta program vilar på
    dig.
    
    Detta verktyg skriver ut ett testmönster som består av vertikala linjer som
    överlappar varandra. Under varje linjepar finns ett tal mellan %d och %d.
    
    När du granskar linjeparen bör du leta efter de linjepar som är bäst
    justerade, det vill säga de som tillsammans bäst utgör en enda vertikal
    justering. Granska paren väldigt noggrant för att hitta de som passar
    bäst. Att använda en lupp eller förstoringsglas rekommenderas för den mest
    kritiska granskningen. Det rekommenderas även att du använder ett bra
    kvalitetspapper för testet, så att linjerna blir hela och inte sprider ut
    sig i papperet. Efter det att du har valt det bästa paret lägger du tillbaka
    papperet i pappersfacket innan du anger det.
    
    Efter det att du har kört justeringsmönstret kommer det att skrivas ut en
    gång till. Du bör då finna att det mittersta paret (%d av %d) är det bästa
    av alla par.
    Du kommer då att erbjudas alternativen att spara resultaten (s), upprepa
    proceduren (r), eller avsluta utan att spara (q). Att avsluta kommer inte
    att återställa de tidigare värdena, men att stänga av och sätta på
    skrivaren kommer att göra det.
    Om du avslutar måste du upprepa hela proceduren om du vill spara resultaten
    senare. Det är viktigt att du inte stänger av din skrivare under denna
    process.

en: Unable to send command to the printer, exiting.
sv: Kan inte skicka kommando till skrivaren, avslutar.

en: Exiting
sv: Avslutar

en: Please inspect the final output very carefully to ensure that your
    printer is in proper alignment. You may now:
      (s)ave the results in the printer,
      (q)uit without saving the results, or
      (r)epeat the entire process from the beginning.
    You will then be asked to confirm your choice.
    What do you want to do (s, q, r)?
sv: Kontrollera den slutliga utskriften mycket noggrant för att försäkra
    dig om att skrivaren är korrekt justerad. Du kan nu:
      (s) Spara resultaten i skrivaren
      (q) Avsluta utan att spara resultaten
      (r) Upprepa hela förloppet från början
    Du kommer att få bekräfta ditt val.
    Vad vill du göra (s, q, r)?

en: Please confirm by typing 'q' again that you wish to quit without saving:
sv: Bekräfta att du vill avsluta utan att spara genom att trycka "q" igen:

en: OK, your printer is aligned, but the alignment has not been saved.
    If you wish to save the alignment, you must repeat this process.
sv: OK, din skrivare är justerad, men justeringen har inte sparats.
    Om du vill spara justeringen måste du upprepa detta förlopp.

en: Please confirm by typing 'r' again that you wish to repeat the
    alignment process:
sv: Bekräfta att du vill upprepa justeringsprocessen genom att
    ange "r" igen:

en: Repeating the alignment process.
sv: Upprepar justeringsprocessen.

en: This will permanently alter the configuration of your printer.
    WARNING: this procedure has not been approved by Seiko Epson, and
    it may damage your printer. Proceed?
    Please confirm by typing 's' again that you wish to save the settings
    to your printer:
sv: Detta kommer att permanent ändra din skrivares konfiguration.
    VARNING: detta förlopp har inte godkänts av Seiko Epson, och kan
    skada din skrivare. Vill du fortsätta?
    Bekräfta att du vill spara ändringarna i skrivaren genom att ange
    "s" igen:

en: About to save settings...
sv: Kommer att spara inställningar...

en: failed!
sv: misslyckades!

en: Your settings were not saved successfully.  You must repeat the
    alignment procedure.
sv: Dina inställningar sparades inte utan problem. Du måste upprepa
    justeringsproceduren.

en: succeeded!
sv: lyckades!

en: Your alignment settings have been saved to the printer.
sv: Dina justeringsinställningar har sparats till skrivaren.

en: Unrecognized command.
sv: Okänt kommando.

en: Final command was not confirmed.
sv: Sista kommandot bekräftades inte.

en: This procedure assumes that your printer is an %s.
    If this is not your printer model, please type control-C now and
    choose your actual printer model.
    
    Please place a sheet of paper in your printer to begin the head
    alignment procedure.
sv: Denna procedur förutsätter att din skrivare är en %s.
    Om detta inte är din skrivarmodell bör du trycka Control+C nu
    och välja din rätta skrivarmodell.
    
    Placera ett pappersark i skrivaren för att påbörja justeringen
    av huvudena.

en: Press enter to continue >
sv: Tryck retur för att fortsätta >

en: Please inspect the print, and choose the best pair of lines in each pattern.
    Type a pair number, '?' for help, or 'r' to repeat the procedure.
sv: Granska utskriften och välj det bästa linjeparet i varje mönster.
    Skriv in ett parnummer, "?" för hjälp, eller "r" för att upprepa proceduren.

en: Pass #%d
sv: Pass %d

en: Please insert a fresh sheet of paper.
sv: Mata in ett nytt pappersark.

en: Number out of range!
sv: Numret är utanför intervallet!

en: I cannot understand what you typed!
sv: Jag kan inte förstå vad du skrev!

en: The best pair of lines should be numbered between 1 and %d.
sv: Det bästa linjeparet bör vara numrerat mellan 1 och %d.

en: Attempting to set alignment...
sv: Försöker ställa in justering...

en: succeeded.
sv: lyckades.

en: Please verify that the alignment is correct.  After the alignment pattern
    is printed again, please ensure that the best pattern for each line is
    pattern %d.  If it is not, you should repeat the process to get the best
    quality printing.
sv: Verifiera att justeringen är korrekt. Efter det att justeringsmönstret
    skrivits ut igen bör du försäkra dig om att det bästa mönstret för varje
    linje är mönster %d. Om det inte är det bör du upprepa proceduren för
    att få bästa utskriftskvalitet.

en: Error in input
sv: Fel i indata

en: _Print with Gutenprint...
sv: _Skriv ut med Gutenprint …

en: <Image>/File/Print with Gutenprint...
sv: <Image>/Arkiv/Skriv ut med Gutenprint …

en: Printing...
sv: Skriver ut...

note: TRANSLATORS: All strings in this file must be no more than 80 bytes in length. Please take into account expansion due to multi-byte characters, as the limit is *bytes*, not characters!
en: EPSON Standard Inks
sv: EPSON standardbläck

en: One Color Raw
sv: Enfärgers rå

en: Three Color Raw
sv: Trefärgers rå

en: Four Color Raw
sv: Fyrfärgers rå

en: Five Color Raw
sv: Femfärgers rå

en: Six Color Raw
sv: Sexfärgers rå

en: Gray 3
sv: Grå 3

en: Gray 2
sv: Grå 2

en: Gray 1
sv: Grå 1

en: MIS Six Tone
sv: MIS sextoners

en: Hextone
sv: Hexton

en: Gray 5
sv: Grå 5

en: Gray 4
sv: Grå 4

en: Five Color Photo
sv: Femfärgs foto

en: One Color Raw Enhanced Gloss
sv: Enfärgers rå förbättrad glansig

en: Three Color Raw Gloss
sv: Trefärgers rå glansig

en: Four Color Raw Gloss
sv: Fyrfärgers rå glansig

en: Six Color Enhanced Gloss Raw
sv: Sexfärgers förbättrad glansig rå

en: Seven Color Enhanced Gloss Raw
sv: Sjufärgers förbättrad glansig rå

en: MatteBlack
sv: Matt svart

en: Default Black
sv: Standardsvart

en: Seven Color Photo
sv: Sjufärgs foto

en: Dark Yellow
sv: Mörk gul

en: Six Color Enhanced Composite
sv: Sexfärgs förbättrad sammansatt

en: Seven Color Raw
sv: Sjufärgers rå

en: UltraChrome Photo Black
sv: UltraChrome fotosvart

en: Two Level Grayscale
sv: Tvånivås gråton

en: Two Color Raw
sv: Tvåfärgers rå

en: UltraChrome Matte Black
sv: UltraChrome matterad svart

en: Eight Color Photo
sv: Åttafärgers foto

en: Eight Color Raw
sv: Åttafärgers rå

en: Four Color Photo
sv: Fyrfärgs foto

en: Ten Color Raw
sv: Tiofärgers rå

en: Main Tray
sv: Huvudfack

en: Photo Tray
sv: Fotofack

en: Print to CD
sv: Skriv ut till cd

en: Rear Tray
sv: Bakre fack

en: Front Tray
sv: Framlucka

en: Manual Feed
sv: Manuell matning

en: Roll Feed (cut each page)
sv: Rullmatning (skär varje sida)

en: Roll Feed (do not cut)
sv: Rullmatning (skär inte)

en: Roll Feed
sv: Rullmatning

en: Main Input
sv: Huvudinmatning

en: Manual Sheet Guide
sv: Manuell arkmatning

en: Manual Feed (Front)
sv: Manuell matning (framsida)

en: Roll Feed (borderless with single cut)
sv: Rullmatning (kantlöst med enkelt snitt)

en: Roll Feed (borderless with double cut)
sv: Rullmatning (kantlöst med dubbelt snitt)

en: Photo Board
sv: Fotobräda

en: Cut Sheet Bin 1
sv: Skurna ark hög 1

en: Cut Sheet Bin 2
sv: Skurna ark hög 2

en: Cut Sheet Autoselect
sv: Skär ark välj automatiskt

en: Manual Selection
sv: Manuellt val

en: Black 1
sv: Svart 1

en: Black 2
sv: Svart 2

en: 360 x 180 DPI Draft
sv: 360 × 180 DPI utdrag

en: 360 DPI Enhanced
sv: 360 DPI förbättrad

en: 720 x 360 DPI
sv: 720 × 360 DPI

en: 720 x 360 DPI Enhanced
sv: 720 × 360 DPI förbättrad

en: 720 DPI High Quality
sv: 720 DPI hög kvalitet

en: 1440 x 720 DPI
sv: 1440 × 720 DPI

en: 1440 x 1440 DPI
sv: 1440 × 1440 DPI

en: 2880 x 1440 DPI
sv: 2880 × 1440 DPI

en: 5760 x 1440 DPI
sv: 5760 × 1440 DPI

en: 2880 x 2880 DPI
sv: 2880 × 2880 DPI

en: 5760 x 2880 DPI
sv: 5760 × 2880 DPI

en: 360 x 120 DPI Economy
sv: 360 × 120 DPI ekonomi

en: 360 x 240 DPI Draft
sv: 360 × 240 DPI utdrag

en: 1440 x 720 DPI Highest Quality
sv: 1440 × 720 DPI högsta kvalitet

en: 1440 x 720 DPI Transposed
sv: 1440 x 720 DPI omvänt

en: 360 x 90 DPI Fast Economy
sv: 360 × 90 DPI snabb ekonomi

en: 180 DPI Economy
sv: 180 DPI ekonomi

en: 360 DPI High Quality
sv: 360 DPI hög kvalitet

en: 720 DPI Highest Quality
sv: 720 DPI högsta kvalitet

en: 2880 x 720 DPI
sv: 2880 × 720 DPI

en: 2880 x 720 DPI Highest Quality
sv: 2880 × 720 DPI högsta kvalitet

en: 1440 x 720 DPI High Quality
sv: 1440 × 720 DPI hög kvalitet

en: Vivid Light Magenta
sv: Intensiv ljus magenta

en: Vivid Magenta
sv: Intensiv magenta

en: 720 x 360 DPI High Speed
sv: 720 × 360 DPI hög hastighet

en: 720 x 720 DPI
sv: 720 × 720 DPI

en: Bright White Paper
sv: Ljust vitt papper

en: Postcard
sv: Vykort

en: Back Light Film
sv: Bakljusfilm

en: Matte Paper Heavyweight
sv: Matt tungt papper

en: Premium Presentation Paper Matte
sv: Premium matt presentationspapper

en: Ultra Glossy Photo Paper
sv: Ultraglansigt fotopapper

en: Premium Semigloss Photo Paper
sv: Premium halvglansigt fotopapper

en: Ultra Premium Photo Paper Luster
sv: Fotopapper med ultrapremiumlyster

en: CD or DVD
sv: CD eller DVD

en: ColorLife Paper
sv: ColorLife-papper

en: Premium Glossy Photo Paper 170 wt
sv: Premiumglansigt fotopapper 170 g

en: Premium Glossy Photo Paper 250 wt
sv: Premiumglansigt fotopapper 250 g

en: Premium Semigloss Photo Paper 170 wt
sv: Premium halvglansigt fotopapper 170 g

en: Premium Semigloss Photo Paper 250 wt
sv: Premium halvglansigt fotopapper 250 g

en: Premium Luster Photo Paper 250 wt
sv: Fotopapper med premiumlyster 250 g

en: Plain Paper Fast Load
sv: Snabbladdning av vanligt papper

en: MIS Hextone
sv: MIS hexton

en: Archival Matte Paper
sv: Matt arkivpapper

en: Watercolor Paper - Radiant White
sv: Vattenfärgspapper – strålande vitt

en: Luster
sv: Lyster

en: Interleave
sv: Fläta samman

en: Full Overlap
sv: Full överlappning

en: Four Pass
sv: Fyrpass

en: Full Overlap 2
sv: Fullständigt överlapp 2

en: Interleave 2
sv: Fläta samman 2

en: Eight Pass
sv: Åtta pass

en: 3x5
sv: 3×5

en: 3 1/2 x5
sv: 3½×5

en: 2x6
sv: 2×6

en: 4x6
sv: 4×6

en: Epson 4x6 Photo Paper (tear-off borders)
sv: Epson 4×6 fotopapper (kanter att riva av)

en: Epson L Photo Paper (tear-off borders)
sv: Epson L fotopapper (kanter att riva av)

en: 4x8
sv: 4×8

en: 5x7
sv: 5×7

en: 5x8
sv: 5×8

en: 6x8
sv: 6×8

en: 6x9
sv: 6×9

en: 8x10
sv: 8×10

en: 12x18
sv: 12×18

en: Super B 13x19
sv: Super B 13×19

en: Engineering C 17x22
sv: Engineering C 17×22

en: 5x5
sv: 5×5

en: 8x12
sv: 8×12

en: 11x14
sv: 11×14

en: 16x20
sv: 16×20

en: 16x24
sv: 16×24

en: 20x24
sv: 20×24

en: 20x30
sv: 20×30

en: 22x30
sv: 22×30

en: 24x30
sv: 24×30

en: 30x40
sv: 30×40

en: C0 landscape
sv: C0 liggande

en: C1 landscape
sv: C1 liggande

en: C2 landscape
sv: C2 liggande

en: C3 landscape
sv: C3 liggande

en: C4 landscape
sv: C4 liggande

en: C5 landscape
sv: C5 liggande

en: B6-C4 landscape
sv: B6-C4 liggande

en: C6 landscape
sv: C6 liggande

en: DL landscape
sv: DL liggande

en: C7-6 landscape
sv: C7-6 liggande

en: C7 landscape
sv: C7 liggande

en: C8 landscape
sv: C8 liggande

en: C9 landscape
sv: C9 liggande

en: C10 landscape
sv: C10 liggande

en: EA5 landscape
sv: EA5 liggande

en: ArchA transposed
sv: ArchA omvänt

en: ArchB transposed
sv: ArchB omvänt

en: ArchC transposed
sv: ArchC omvänt

en: ArchD transposed
sv: ArchD omvänt

en: ArchE transposed
sv: ArchE omvänt

en: American foolscap
sv: Amerikansk folio

en: European foolscap
sv: Europeisk folio

en: Large Crown Quarto
sv: Large crown quarto

en: Demy Quarto
sv: Demy quarto

en: Royal Quarto
sv: Royal quarto

en: Crown Octavo
sv: Crown octavo

en: Large Crown Octavo
sv: Large crown octavo

en: Demy Octavo
sv: Demy octavo

en: Royal Octavo
sv: Royal octavo

en: Small paperback
sv: Liten pocket

en: Penguin small paperback
sv: Liten Penguin-pocket

en: Penguin large paperback
sv: Stor Penguin-pocket

en: Hagaki Card
sv: Hagaki-kort

en: Oufuku Card
sv: Oufuku-kort

en: Japanese long envelope #3
sv: Japanskt långt kuvert 3

en: Japanese long envelope #3 landscape
sv: Japanskt långt kuvert 3 liggande

en: Japanese long envelope #4
sv: Japanskt långt kuvert 4

en: Japanese long envelope #4 landscape
sv: Japanskt långt kuvert 4 liggande

en: Japanese Western-style envelope #4
sv: Japanskt kuvert i västlig stil 4

en: Japanese Western-style envelope #4 landscape
sv: Japanskt kuvert i västlig stil 4 liggande

en: Japanese Western-style envelope #6
sv: Japanskt kuvert i västlig stil 6

en: Japanese Western-style envelope #6 landscape
sv: Japanskt kuvert i västlig stil 6 liggande

en: Japanese Kaku envelope #4
sv: Japanskt Kaku-kuvert 4

en: Japanese Kaku envelope #4 landscape
sv: Japanskt Kaku-kuvert 4 liggande

en: Commercial 10 landscape
sv: Commercial 10 liggande

en: A2 Invitation
sv: A2-inbjudan

en: Monarch Envelope
sv: Monarkkuvert

en: Monarch Envelope landscape
sv: Monarkkuvert liggande

en: 4x5 3/8
sv: 4×5 3/8

en: 4x7
sv: 4×7

en: Wide 101.6x180.6
sv: Bred 101,6×180,6

en: Credit Card
sv: Kreditkort

en: Japanese Business Card
sv: Japanskt visitkort

en: Wide Postcard
sv: Brett vykort

en: Chilean Office
sv: Chilenskt office

en: Chilean Double Letter
sv: Chilenskt dubbelt letter

en: Chilean Double Office
sv: Chilenskt dubbelt office

en: Legal (India)
sv: Legal (Indien)

en:  Brazil Oficio
sv:  Brasilianskt oficio

en: Mexico Oficio
sv: Mexiko Oficio

en: 89 mm Roll Paper
sv: 89 mm rullpapper

en: 4 Inch Roll Paper
sv: 4 tum rullpapper

en: 5 Inch Roll Paper
sv: 5 tum rullpapper

en: 210 mm Roll Paper
sv: 210 mm rullpapper

en: 13 Inch Roll Paper
sv: 13 tum rullpapper

en: 17 Inch Roll Paper
sv: 17 tum rullpapper

en: 22 Inch Roll Paper
sv: 22 tum rullpapper

en: 24 Inch Roll Paper
sv: 24 tum rullpapper

en: 36 Inch Roll Paper
sv: 36 tum rullpapper

en: 44 Inch Roll Paper
sv: 44 tum rullpapper

en: 60 Inch Roll Paper
sv: 60 tum rullpapper

en: 64 Inch Roll Paper
sv: 64 tum rullpapper

en: 4.00x6.00 in label
sv: 4,00×6,00 tum etikett

en: 1.00x4.00 in label
sv: 1,00×4,00 tum etikett

en: 1.31x4.00 in label
sv: 1,31×4,00 tum etikett

en: 0.56x3.44 in label
sv: 0,56×3,44 tum etikett

en: 3.19x3.50 in label
sv: 3,19×3,50 tum etikett

en: 1.00x2.63 in label
sv: 1,00×2,63 tum etikett

en: 2.00x1.00 in label
sv: 2,00×1,00 tum etikett

en: 2.00x1.50 in label
sv: 2,00×1,50 tum etikett

en: 2.00x4.00 in label
sv: 2,00×4,00 tum etikett

en: 2.25x5.50 in label
sv: 2,25×5,50 tum etikett

en: 3.00x2.00 in label
sv: 3,00×2,00 tum etikett

en: 3.00x3.00 in label
sv: 3,00×3,00 tum etikett

en: 3.19x1.75 in label
sv: 3,19×1,75 tum etikett

en: 3.50x2.00 in label
sv: 3,50×2,00 tum etikett

en: 4.00x2.00 in label
sv: 4,00×2,00 tum etikett

en: 4.00x3.00 in label
sv: 4,00×3,00 tum etikett

en: 4.00x4.00 in label
sv: 4,00×4,00 tum etikett

en: 4.00x5.00 in label
sv: 4,00×5,00 tum etikett

en: 4.00x6.50 in label
sv: 4,00×6,50 tum etikett

en: 4.00x8.00 in label
sv: 4,00×8,00 tum etikett

en: 4.00x13.00 in label
sv: 4,00×13,00 tum etikett

en: 6.00x2.00 in label
sv: 6,00×2,00 tum etikett

en: 6.00x3.00 in label
sv: 6,00×3,00 tum etikett

en: 6.00x4.00 in label
sv: 6,00×4,00 tum etikett

en: 6.00x5.00 in label
sv: 6,00×5,00 tum etikett

en: 6.00x6.00 in label
sv: 6,00×6,00 tum etikett

en: 8.50x6.00 in label
sv: 8,50×6,00 tum etikett

en: 8.50x11.00 in label
sv: 8,50×11,00 tum etikett

en: 2.50x3.13 in label
sv: 2,50×3,13 tum etikett

en: 0.50x1.75 in label
sv: 0,50×1,75 tum etikett

en: 1.75x3.00 in label
sv: 1,75×3,00 tum etikett

en: 0.75x5.75 label
sv: 0,75×5,75 tum etikett

en: 44x31 mm label
sv: 44×31 mm etikett

en: 62x44 mm label
sv: 62×44 mm etikett

en: 74x52 mm label
sv: 74×52 mm etikett

en: 88x62 mm label
sv: 88×62 mm etikett

en: 105x74 mm label
sv: 105×74 mm etikett

en: 125x88 mm label
sv: 125×88 mm etikett

en: 148x105 mm label
sv: 148×105 mm etikett

en: 176x125 mm label
sv: 176×125 mm etikett

en: 210x148 mm label
sv: 210×148 mm etikett

en: 250x176 mm label
sv: 250×176 mm etikett

en: 297x210 mm label
sv: 297×210 mm etikett

en: Canon iP90 series
sv: Canon iP90-serien

en: Canon iP110 series
sv: Canon iP110-serien

en: Canon iP2000 series
sv: Canon iP2000-serien

en: Canon iP2700 series
sv: Canon iP2700-serien

en: Canon iP2800 series
sv: Canon iP2800-serien

en: Canon iP3300 series
sv: Canon iP3300-serien

en: Canon iP3500 series
sv: Canon iP3500-serien

en: Canon iP3600 series
sv: Canon iP3600-serien

en: Canon iP4200 series
sv: Canon iP4200-serien

en: Canon iP4300 series
sv: Canon iP4300-serien

en: Canon iP4500 series
sv: Canon iP4500-serien

en: Canon iP4600 series
sv: Canon iP4600-serien

en: Canon iP4700 series
sv: Canon iP4700-serien

en: Canon iP4800 series
sv: Canon iP4800-serien

en: Canon iP4900 series
sv: Canon iP4900-serien

en: Canon iP5200R series
sv: Canon iP5200R-serien

en: Canon iP6600D series
sv: Canon iP6600D-serien

en: Canon iP6700D series
sv: Canon iP6700D-serien

en: Canon iP7200 series
sv: Canon iP7200-serien

en: Canon iP8700 series
sv: Canon iP8700-serien

en: Canon iX5000 series
sv: Canon iX5000-serien

en: Canon iX6500 series
sv: Canon iX6500-serien

en: Canon iX6700 series
sv: Canon iX6700-serien

en: Canon iX6800 series
sv: Canon iX6800-serien

en: Canon iX7000 series
sv: Canon iX7000-serien

en: Canon Pro9000 series
sv: Canon Pro9000-serien

en: Canon Pro9000 Mk.II series
sv: Canon Pro9000 Mk.II-serien

en: Canon Pro9500 series
sv: Canon Pro9500-serien

en: Canon Pro9500 Mk.II series
sv: Canon Pro9500 Mk.II-serien

en: Canon MP140 series
sv: Canon MP140-serien

en: Canon MP150 series
sv: Canon MP150-serien

en: Canon MP160 series
sv: Canon MP160-serien

en: Canon MP170 series
sv: Canon MP170-serien

en: Canon MP180 series
sv: Canon MP180-serien

en: Canon MP190 series
sv: Canon MP190-serien

en: Canon MP210 series
sv: Canon MP210-serien

en: Canon MP220 series
sv: Canon MP220-serien

en: Canon MP230 series
sv: Canon MP230-serien

en: Canon MP240 series
sv: Canon MP240-serien

en: Canon MP250 series
sv: Canon MP250-serien

en: Canon MP260 series
sv: Canon MP260-serien

en: Canon MP270 series
sv: Canon MP270-serien

en: Canon MP280 series
sv: Canon MP280-serien

en: Canon MP360 series
sv: Canon MP360-serien

en: Canon MP370 series
sv: Canon MP370-serien

en: Canon MP390 series
sv: Canon MP390-serien

en: Canon MP450 series
sv: Canon MP450-serien

en: Canon MP460 series
sv: Canon MP460-serien

en: Canon MP470 series
sv: Canon MP470-serien

en: Canon MP480 series
sv: Canon MP480-serien

en: Canon MP490 series
sv: Canon MP490-serien

en: Canon MP500 series
sv: Canon MP500-serien

en: Canon MP510 series
sv: Canon MP510-serien

en: Canon MP520 series
sv: Canon MP520-serien

en: Canon MP530 series
sv: Canon MP530-serien

en: Canon MP540 series
sv: Canon MP540-serien

en: Canon MP550 series
sv: Canon MP550-serien

en: Canon MP560 series
sv: Canon MP560-serien

en: Canon MP600 series
sv: Canon MP600-serien

en: Canon MP610 series
sv: Canon MP610-serien

en: Canon MP620 series
sv: Canon MP620-serien

en: Canon MP630 series
sv: Canon MP630-serien

en: Canon MP640 series
sv: Canon MP640-serien

en: Canon MP700 series
sv: Canon MP700-serien

en: Canon MP710 series
sv: Canon MP710-serien

en: Canon MP730 series
sv: Canon MP730-serien

en: Canon MP740 series
sv: Canon MP740-serien

en: Canon MP750 series
sv: Canon MP750-serien

en: Canon MP760 series
sv: Canon MP760-serien

en: Canon MP770 series
sv: Canon MP770-serien

en: Canon MP780 series
sv: Canon MP780-serien

en: Canon MP790 series
sv: Canon MP790-serien

en: Canon MP800 series
sv: Canon MP800-serien

en: Canon MP810 series
sv: Canon MP810-serien

en: Canon MP830 series
sv: Canon MP830-serien

en: Canon MP900 series
sv: Canon MP900-serien

en: Canon MP950 series
sv: Canon MP950-serien

en: Canon MP960 series
sv: Canon MP960-serien

en: Canon MP970 series
sv: Canon MP970-serien

en: Canon MP980 series
sv: Canon MP980-serien

en: Canon MP990 series
sv: Canon MP990-serien

en: Canon MG2100 series
sv: Canon MG2100-serien

en: Canon MG2200 series
sv: Canon MG2200-serien

en: Canon MG2400 series
sv: Canon MG2400-serien

en: Canon MG2500 series
sv: Canon MG2500-serien

en: Canon MG2900 series
sv: Canon MG2900-serien

en: Canon MG3000 series
sv: Canon MG3000-serien

en: Canon MG3100 series
sv: Canon MG3100-serien

en: Canon MG3200 series
sv: Canon MG3200-serien

en: Canon MG3500 series
sv: Canon MG3500-serien

en: Canon MG3600 series
sv: Canon MG3600-serien

en: Canon MG4100 series
sv: Canon MG4100-serien

en: Canon MG4200 series
sv: Canon MG4200-serien

en: Canon MG5100 series
sv: Canon MG5100-serien

en: Canon MG5200 series
sv: Canon MG5200-serien

en: Canon MG5300 series
sv: Canon MG5300-serien

en: Canon MG5400 series
sv: Canon MG5400-serien

en: Canon MG5500 series
sv: Canon MG5500-serien

en: Canon MG5600 series
sv: Canon MG5600-serien

en: Canon MG5700 series
sv: Canon MG5700-serien

en: Canon MG6100 series
sv: Canon MG6100-serien

en: Canon MG6200 series
sv: Canon MG6200-serien

en: Canon MG6300 series
sv: Canon MG6300-serien

en: Canon MG6400 series
sv: Canon MG6400-serien

en: Canon MG6500 series
sv: Canon MG6500-serien

en: Canon MG6600 series
sv: Canon MG6600-serien

en: Canon MG6700 series
sv: Canon MG6700-serien

en: Canon MG6800 series
sv: Canon MG6800-serien

en: Canon MG6900 series
sv: Canon MG6900-serien

en: Canon MG7100 series
sv: Canon MG7100-serien

en: Canon MG7500 series
sv: Canon MG7500-serien

en: Canon MG7700 series
sv: Canon MG7700-serien

en: Canon MG8100 series
sv: Canon MG8100-serien

en: Canon MG8200 series
sv: Canon MG8200-serien

en: Canon MX300 series
sv: Canon MX300-serien

en: Canon MX310 series
sv: Canon MX310-serien

en: Canon MX320 series
sv: Canon MX320-serien

en: Canon MX330 series
sv: Canon MX330-serien

en: Canon MX340 series
sv: Canon MX340-serien

en: Canon MX350 series
sv: Canon MX350-serien

en: Canon MX360 series
sv: Canon MX360-serien

en: Canon MX370 series
sv: Canon MX370-serien

en: Canon MX390 series
sv: Canon MX390-serien

en: Canon MX410 series
sv: Canon MX410-serien

en: Canon MX420 series
sv: Canon MX420-serien

en: Canon MX430 series
sv: Canon MX430-serien

en: Canon MX450 series
sv: Canon MX450-serien

en: Canon MX470 series
sv: Canon MX470-serien

en: Canon MX490 series
sv: Canon MX490-serien

en: Canon MX510 series
sv: Canon MX510-serien

en: Canon MX520 series
sv: Canon MX520-serien

en: Canon MX530 series
sv: Canon MX530-serien

en: Canon MX700 series
sv: Canon MX700-serien

en: Canon MX710 series
sv: Canon MX710-serien

en: Canon MX720 series
sv: Canon MX720-serien

en: Canon MX850 series
sv: Canon MX850-serien

en: Canon MX860 series
sv: Canon MX860-serien

en: Canon MX870 series
sv: Canon MX870-serien

en: Canon MX880 series
sv: Canon MX880-serien

en: Canon MX890 series
sv: Canon MX890-serien

en: Canon MX920 series
sv: Canon MX920-serien

en: Canon MX7600 series
sv: Canon MX7600-serien

en: Canon E400 series
sv: Canon E400-serien

en: Canon E410 series
sv: Canon E410-serien

en: Canon E460 series
sv: Canon E460-serien

en: Canon E470 series
sv: Canon E470-serien

en: Canon E480 series
sv: Canon E480-serien

en: Canon E500 series
sv: Canon E500-serien

en: Canon E510 series
sv: Canon E510-serien

en: Canon E560 series
sv: Canon E560-serien

en: Canon E600 series
sv: Canon E600-serien

en: Canon E610 series
sv: Canon E610-serien

en: Canon E3100 series
sv: Canon E3100-serien

en: Canon G1000 series
sv: Canon G1000-serien

en: Canon G2000 series
sv: Canon G2000-serien

en: Canon G3000 series
sv: Canon G3000-serien

en: Canon G4000 series
sv: Canon G4000-serien

en: Canon TS3100 series
sv: Canon TS3100-serien

en: Canon TS6000 series
sv: Canon TS6000-serien

en: Canon TS8000 series
sv: Canon TS8000-serien

en: Canon TS9000 series
sv: Canon TS9000-serien

en: Canon iB4000 series
sv: Canon iB4000-serien

en: Canon iB4100 series
sv: Canon iB4100-serien

en: Canon MB2000 series
sv: Canon MB2000-serien

en: Canon MB2100 series
sv: Canon MB2100-serien

en: Canon MB2300 series
sv: Canon MB2300-serien

en: Canon MB2700 series
sv: Canon MB2700-serien

en: Canon MB5000 series
sv: Canon MB5000-serien

en: Canon MB5100 series
sv: Canon MB5100-serien

en: Canon MB5300 series
sv: Canon MB5300-serien

en: Canon MB5400 series
sv: Canon MB5400-serien

en: Epson XP-15000 Series
sv: Epson XP-15000-serien

en: Epson SC-P400 Series
sv: Epson SC-P400-serien

en: Epson SC-P600 Series
sv: Epson SC-P600-serien

en: Epson SC-P800 Series
sv: Epson SC-P800-serien

en: Epson SC-P5000 Series
sv: Epson SC-P5000-serien

en: Epson SC-P6000 Series
sv: Epson SC-P6000-serien

en: Epson SC-P7000 Series
sv: Epson SC-P7000-serien

en: Epson SC-P8000 Series
sv: Epson SC-P8000-serien

en: Epson SC-P9000 Series
sv: Epson SC-P9000-serien

en: Epson SC-P10000 Series
sv: Epson SC-P10000-serien

en: Epson SC-P20000 Series
sv: Epson SC-P20000-serien

en: Epson Stylus Pro 4800/4880 Back Compatible
sv: Epson Stylus Pro 4800/4880 bakåtkompatibel

en: Epson Stylus Pro 11800/11880 Back Compatible
sv: Epson Stylus Pro 11800/11880 bakåtkompatibel

en: Epson WF-7010 Series
sv: Epson WF-7010-serien

en: Epson WF-7011 Series
sv: Epson WF-7011-serien

en: Epson WF-7015 Series
sv: Epson WF-7015-serien

en: Epson WF-7018 Series
sv: Epson WF-7018-serien

en: Epson WF-7510 Series
sv: Epson WF-7510-serien

en: Epson WF-7511 Series
sv: Epson WF-7511-serien

en: Epson WF-7515 Series
sv: Epson WF-7515-serien

en: Epson WF-7520 Series
sv: Epson WF-7520-serien

en: Epson WF-7521 Series
sv: Epson WF-7521-serien

en: Epson WF-7525 Series
sv: Epson WF-7525-serien

en: Generic PCL 4 Printer
sv: Generell PCL 4-skrivare

en: Generic PCL 4 Printer wide margin
sv: Generell PCL 4-skrivare med breda marginaler

en: Generic PCL 4 LF Printer
sv: Generell PCL 4 LF-skrivare

en: Generic PCL 5 Printer
sv: Generell PCL 5-skrivare

en: Generic PCL 5 Printer wide margin
sv: Generell PCL 5-skrivare med breda marginaler

en: Generic PCL 5 LF Printer
sv: Generell PCL 5 LF-skrivare

en: Generic PCL 5c Printer
sv: Generell PCL 5c-skrivare

en: Generic PCL 5c LF Printer
sv: Generell PCL 5c LF-skrivare

en: Generic PCL 5e Printer
sv: Generell PCL 5e-skrivare

en: Generic PCL 5e LF Printer
sv: Generell PCL 5e LF-skrivare

en: Generic PCL 6/PCL XL Printer
sv: Generell PCL 6/PCL XL-skrivare

en: Generic PCL 6/PCL XL LF Printer
sv: Generell PCL 6/PCL XL LF-skrivare

en: Generic PCL 6 Printer wide margin
sv: Generell PCL 6-skrivare med breda marginaler

en: Generic PCL 6 LF Printer wide margin
sv: Generell PCL 6 LF-skrivare med breda marginaler

en: Generic PCL 6 Tabl Printer wide margin
sv: Generell PCL 6 Tabl-skrivare med breda marginaler

en: Generic PCL Color Laser
sv: Generell PCL färglaser

en: Generic PCL Color Laser LF Printer
sv: Generell PCL färglaser LF-skrivare

en: Generic PCL Color wide margin
sv: Generell PCL färg med breda marginaler

en: Generic PCL Color LF wide margin
sv: Generell PCL färg LF med breda marginaler

en: Generic PCL Color Tabl wide margin
sv: Generell PCL färg Tabl med breda marginaler

en: PostScript Level 1
sv: PostScript nivå 1

en: PostScript Level 2
sv: PostScript nivå 2

en: RAW DATA 16 bit
sv: RÅ DATA 16-bitar

en: RAW DATA 8 bit
sv: RÅ DATA 8-bitar
