guvcview - en to cs translation catalogue (119 entries)

en: GTK UVC video viewer
cs: Prohlížeč videa GTK UVC

en: A video viewer and capturer for the linux uvc driver
cs: Prohlížení a zachytávání videa z linuxových uvc ovladačů

note: * needed only for language files (not used) V4L2 control strings
en: User Controls
cs: Uživatelká nastavení

en: Brightness
cs: Jas

en: Contrast
cs: Kontrast

en: Hue
cs: Odstín

en: Saturation
cs: Sytost

en: Sharpness
cs: Ostrost

en: Backlight Compensation
cs: Komponzace podsvětlení

en: Power Line Frequency
cs: Kmitočet sítě

en: Hue, Automatic
cs: Odstín, Automatický

en: Focus, Auto
cs: Ostření, Auto

en: Manual Mode
cs: Ruční mód

en: Auto Mode
cs: Auto. mód

en: Shutter Priority Mode
cs: Mód priority clony

en: Aperture Priority Mode
cs: Režim priority clony

en: Black Level
cs: Úroveň černé

en: White Balance, Automatic
cs: Vyvážení bílé, automatické

en: Do White Balance
cs: Vyvážit bílou

en: Red Balance
cs: Vyvážení červené

en: Blue Balance
cs: Vyvážení modré

en: Exposure
cs: Expozice

en: Gain, Automatic
cs: Přírůstek, Automatický

en: Gain
cs: Zisk

en: Horizontal Flip
cs: Horizontální překlopení

en: Vertical Flip
cs: Vertikální překlopení

en: Horizontal Center
cs: Horizontální střed

en: Vertical Center
cs: Vertikální střed

en: Chroma AGC
cs: AKP Sytosti

en: Color Killer
cs: Odstranění barvy

en: Color Effects
cs: Barevné efekty

note: CAMERA CLASS control strings
en: Camera Controls
cs: Ovládání kamery

en: Auto Exposure
cs: Automatická korekce závěrky

en: Exposure Time, Absolute
cs: Expoziční Doba, Absolutní

en: Exposure, Dynamic Framerate
cs: Expozie, Dynamická rychlost snímků

en: Pan, Relative
cs: Sledování objektu, Relativní

en: Tilt, Relative
cs: Náklon, Relativní

en: Pan, Reset
cs: Sledování objektu, Reset

en: Tilt, Reset
cs: Náklon, Reset

en: Pan, Absolute
cs: Sledování objektu, Absolutní

en: Focus, Absolute
cs: Ohnisko, Absolutní

en: Focus, Relative
cs: Ohnisko, Relativní

en: Focus, Automatic
cs: Zaostření, Automaticky

en: Zoom, Absolute
cs: Přiblížení, Absolutní

en: Zoom, Relative
cs: Přiblížení, Relativní

en: Zoom, Continuous
cs: Přiblížení, Nepřetržité

en: Privacy
cs: Ochrana osobních údajů

note: UVC specific control strings
en: Exposure, Auto
cs: Expozive, Auto

en: Exposure, Auto Priority
cs: Expozice Auto. prorita

en: Exposure (Absolute)
cs: Expozice (Absolutní)

en: White Balance Temperature, Auto
cs: Vyvážení bílé, Auto

en: White Balance Temperature
cs: Vyvážení bílé

en: White Balance Component, Auto
cs: Komponenta vyvážení bílé, Auto

en: White Balance Blue Component
cs: Modrá složka vyvážení bílé

en: White Balance Red Component
cs: Červená složka vyvážení bílé

note: libwebcam specific control strings
en: Focus
cs: Zaostření

en: Focus (Absolute)
cs: Ohnisko (Absolutní)

en: Off
cs: Vypnuto

en: On
cs: Zapnuto

en: Blinking
cs: Blikání

en: Auto
cs: Automaticky

en: Pan (relative)
cs: Záběr (relativní)

en: Tilt (relative)
cs: Záběr (relativní)

en: Pan Reset
cs: Reset záběru

en: Tilt Reset
cs: Obnovit

en: LED1 Mode
cs: Mód LED1

en: LED1 Frequency
cs: Frekvence LED1

en: Disable video processing
cs: Zakázat zpracování videa

en: Raw bits per pixel
cs: Raw bity / pxel

en: MJPG - compressed
cs: MJPG - komprimovaný

en: WMV1 - win. med. video 7
cs: WM1 - windows media video 7

en: MPG2 - MPG2 format
cs: MPG2 - formát MPG2

note: API
en: Audio API:
cs: API audia:

en: Input Device:
cs: Vstupní zařízení:

en: Sample Rate:
cs: Vzorkovací frekvence:

en: Dev. Default
cs: Výchozí zařízení

en: Channels:
cs: Kanály:

note: Echo FX
en:  Echo
cs:  Zobrazit

note: Reverb FX
en:  Reverb
cs:  Ozvěna

en: Error
cs: Chyba

note: ---- Devices ----
en: Device:
cs: Zařízení:

note: check for device errors if(!device) { gui_error("Guvcview error", "no video device found", 1); return -1; }
en: Guvcview Video Capture
cs: Zachycení videa Gucview

en: Image Controls
cs: Ovládání obrazů

en: start new
cs: spustit nový

en: new
cs: nový

en: cancel
cs: zrušit

en: launch new process or restart?.
cs: Spustit nový proces nebo restartovat?.

en:                               encoder fps:   
     (0 - use fps combobox value)
cs:                               fps enkodéru:   
     (0 - použít hodnotu fps z pole)

en:  monotonic pts
cs:  monotóních bodů

note: bit rate
en: bit rate:
cs: přenosová rychlost:

en: dia size:
cs: velikost dia:

en: pre dia size:
cs: velikost pre dia:

en: sub cmp:
cs: pod cmp:

en: last predictor count:
cs: poslední počet prediktoru:

en: gop size:
cs: velikost gop:

en: qcompress:
cs: qkomprese:

en: qblur:
cs: qrozmazání:

en: me method:
cs: metoda me:

en: mb decision:
cs: rozhodnutí mb:

en: max B frames:
cs: max B rámečků:

en: num threads:
cs: počet vláken:

en: audio codec values
cs: hodnoty audio kodeku

en: Left
cs: Vlevo

en: Right
cs: Vpravo

en: Down
cs: Dolů

en: Up
cs: Nahoru

note: turn it into a menu control
en: 8 bit
cs: 8 bitů

en: 12 bit
cs: 12 bitů

note: add a virtual control for software autofocus
en: Auto Focus (continuous)
cs: Automatické ostření (pozvolné)

en: set Focus
cs: nastavit Ostření

en: Frame Rate:
cs: Snímkový kmitočet

en: Resolution:
cs: Rozlišení:

en: Camera Output:
cs: Výstup kamery:

en: ---- Video Filters ----
cs: ---- Filtry videa ----

note: Mirror FX
en:  Mirror
cs:  Zrcadlo

note: Upturn FX
en:  Invert
cs:  Invertovat

note: Negate FX
en:  Negative
cs:  Negativ

note: Pieces FX
en:  Pieces
cs:  Kousků

note: Particles
en:  Particles
cs:  Částí
