guvcview - en to da translation catalogue (37 entries)

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Contrast
da: Kontrast

en: Hue
da: Farvetone

en: Saturation
da: Farvemætning

en: Sharpness
da: Skarphed

en: Backlight Compensation
da: Baglys kompensation

en: Focus, Auto
da: Fokus, auto

en: Manual Mode
da: Manuel tilstand

en: Auto Mode
da: Auto tilstand

en: Gain
da: Forhøjelse

en: White Balance Temperature, Auto
da: Hvid balance temperatur, auto

en: White Balance Temperature
da: Hvid balance temperatur

en: White Balance Component, Auto
da: Hvid balance komponent, auto

en: White Balance Blue Component
da: Hvid balance blå komponent

en: White Balance Red Component
da: Hvid balance rød komponent

en: LED1 Mode
da: LED1 tilstand

en: LED1 Frequency
da: LED1 frekvens

en: Disable video processing
da: Slå video processer fra

en: Raw bits per pixel
da: Rå bits pr. pixel

en: MJPG - compressed
da: MJPG - komprimeret

en: Input Device:
da: Input udstyr:

en: Channels:
da: Kanaler:

note: ---- Devices ----
en: Device:
da: Input udstyr:

en: Image Controls
da: Billed kontroller

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Down
da: Ned

en: Up
da: Op

note: add a virtual control for software autofocus
en: Auto Focus (continuous)
da: Auto fokus (fortsat)

en: set Focus
da: sæt fokus

en: Frame Rate:
da: Billedrate:

en: Resolution:
da: Opløsning:

en: Camera Output:
da: Kamera output:

en: ---- Video Filters ----
da: ---- Video filtre ----

note: Mirror FX
en:  Mirror
da:  Spejl

note: Upturn FX
en:  Invert
da:  Vend

note: Negate FX
en:  Negative
da:  Negativ
