guvcview - en to gl translation catalogue (58 entries)

en: Brightness
gl: Brillo

en: Contrast
gl: Contraste

en: Hue
gl: Ton

en: Saturation
gl: Saturación

en: Sharpness
gl: Focalización

en: Hue, Automatic
gl: Matiz, Automático

en: Focus, Auto
gl: Foco, Automático

en: Manual Mode
gl: Modo Manual

en: Auto Mode
gl: Modo Automático

en: Black Level
gl: Nivel de negro

en: Red Balance
gl: Balance vermello

en: Blue Balance
gl: Balance azul

en: Exposure
gl: Exposición

en: Gain, Automatic
gl: Ganancia, Automática

en: Gain
gl: Ganancia

en: Horizontal Flip
gl: Xiro horizontal

en: Vertical Flip
gl: Xiro vertical

en: Color Effects
gl: Efectos de cor

en: Auto Exposure
gl: Exposición automática

en: Exposure Time, Absolute
gl: Tempo de exposición, Absoluto

en: Tilt, Relative
gl: Inclinación, relativo

en: Tilt, Reset
gl: Inclinación, Restabelecer

en: Focus, Absolute
gl: Foco, absoluto

en: Focus, Relative
gl: Foco, relativo

en: Focus, Automatic
gl: Foco, automático

en: Privacy
gl: Privacidade

note: UVC specific control strings
en: Exposure, Auto
gl: Exposición, Automático

en: Exposure, Auto Priority
gl: Exposición, Prioridade automática

en: Exposure (Absolute)
gl: Exposición (absoluto)

note: libwebcam specific control strings
en: Focus
gl: Foco

en: Focus (Absolute)
gl: Foco(absoluto)

en: Input Device:
gl: Dispositivo de entrada:

en: Sample Rate:
gl: Taxa de mostraxe:

en: Channels:
gl: Canles:

note: Reverb FX
en:  Reverb
gl:  Reverberar

note: Fuzz FX
en:  Fuzz
gl:  Difuso

en: Stop Video (V)
gl: Deter vídeo (V)

en: Error
gl: Erro

note: ---- Devices ----
en: Device:
gl: Dispositivo:

note: check for device errors if(!device) { gui_error("Guvcview error", "no video device found", 1); return -1; }
en: Guvcview Video Capture
gl: Capturador de vídeo GUVCView

en: Cap. Image (I)
gl: Cap. Imaxe (I)

en: restart
gl: reiniciar

en: new
gl: novo

en: cancel
gl: cancelar

note: bit rate
en: bit rate:
gl: Taxa de bits:

en: gop size:
gl: Tamaño do gop:

en: Left
gl: Esquerda

en: Right
gl: Dereita

en: Down
gl: Abaixo

en: Up
gl: Arriba

note: add a virtual control for software autofocus
en: Auto Focus (continuous)
gl: Foco automático(continuo)

en: set Focus
gl: Definir foco

en: Frame Rate:
gl: Taxa de fotogramas:

en: Camera Output:
gl: Saída da cámara:

note: Mirror FX
en:  Mirror
gl:  Espello

note: Upturn FX
en:  Invert
gl:  Inverter

note: Negate FX
en:  Negative
gl:  Negativo

note: Particles
en:  Particles
gl:  Partículas
