guvcview - en to it translation catalogue (132 entries)

en: GTK UVC video viewer
it: GTK UVC visualizzatore video

en: A video viewer and capturer for the linux uvc driver
it: Un visualizzatore e catturatore video per il driver uvc di linux

note: * needed only for language files (not used) V4L2 control strings
en: User Controls
it: Controlli dell'utente

en: Brightness
it: Luminosità

en: Contrast
it: Contrasto

en: Hue
it: Colore

en: Saturation
it: Saturazione

en: Sharpness
it: Nitidezza

en: Backlight Compensation
it: Compensazione del controluce

en: Power Line Frequency
it: Frequenza di aggiornamento

en: Hue, Automatic
it: Colore automatico

en: Focus, Auto
it: Messa a fuoco automatica

en: Manual Mode
it: Modalità manuale

en: Auto Mode
it: Modalità automatica

en: Shutter Priority Mode
it: Modalità di priorità dell'otturatore

en: Aperture Priority Mode
it: Modalità di priorità dell'apertura

en: Black Level
it: Livello del nero

en: White Balance, Automatic
it: Bilanciamento automatico del bianco

en: Do White Balance
it: Bilanciamento del bianco

en: Red Balance
it: Bilanciamento del rosso

en: Blue Balance
it: Bilanciamento del blu

en: Exposure
it: Esposizione

en: Gain, Automatic
it: Guadagno automatico

en: Gain
it: Guadagno

en: Horizontal Flip
it: Rifletti orizzontalmente

en: Vertical Flip
it: Rifletti verticalmente

en: Horizontal Center
it: Centra orizzontalmente

en: Vertical Center
it: Centra verticalmente

en: Color Killer
it: Killer del colore

en: Color Effects
it: Effetti del colore

note: CAMERA CLASS control strings
en: Camera Controls
it: Controlli della webcam

en: Auto Exposure
it: Esposizione automatica

en: Exposure Time, Absolute
it: Tempo di esposizione assoluto

en: Exposure, Dynamic Framerate
it: Esposizione, framerate dinamico

en: Pan, Relative
it: Panoramica relativa

en: Tilt, Relative
it: Inclinazione relativa

en: Pan, Reset
it: Ripristina la panoramica

en: Tilt, Reset
it: Ripristina l'inclinazione

en: Pan, Absolute
it: Panoramica assoluta

en: Focus, Absolute
it: Messa a fuoco assoluta

en: Focus, Relative
it: Messa a fuoco relativa

en: Focus, Automatic
it: Messa a fuoco automatica

en: Zoom, Absolute
it: Zoom assoluto

en: Zoom, Relative
it: Zoom relativo

en: Zoom, Continuous
it: Zoom continuo

note: UVC specific control strings
en: Exposure, Auto
it: Esposizione automatica

en: Exposure, Auto Priority
it: Esposizione, priorità automatica

en: Exposure (Absolute)
it: Esposizione (assoluta)

en: White Balance Temperature, Auto
it: Bilanciamento del bianco automatico

en: White Balance Temperature
it: Bilanciamento del bianco

en: White Balance Component, Auto
it: Bilanciamento dei componenti del bianco automatico

en: White Balance Blue Component
it: Bilanciamento del bianco, canale blu

en: White Balance Red Component
it: Bilanciamento del bianco, canale rosso

note: libwebcam specific control strings
en: Focus
it: Messa a fuoco

en: Focus (Absolute)
it: Messa a fuoco (assoluta)

en: Off
it: Spento

en: On
it: Acceso

en: Blinking
it: Lampeggiante

en: Auto
it: Automatico

en: Pan (relative)
it: Panoramica (relativa)

en: Tilt (relative)
it: Inclinazione (relativa)

en: Pan Reset
it: Ripristina la panoramica

en: Tilt Reset
it: Ripristina l'inclinazione

en: LED1 Mode
it: Modalità LED1

en: LED1 Frequency
it: Frequenza LED1

en: Disable video processing
it: Disabilita l'elaborazione video

en: Raw bits per pixel
it: Raw bit per pixel

en: MJPG - compressed
it: MJPG - compresso

en: MPG2 - MPG2 format
it: MPG2 - formato MPG2

note: API
en: Audio API:
it: API dell'audio:

en: Input Device:
it: Dispositivo di ingresso:

en: Sample Rate:
it: Frequenza di campionamento:

en: Dev. Default
it: Impostazione predefinita del dispositivo

en: Channels:
it: Canali:

note: Echo FX
en:  Echo
it:  Eco

note: Reverb FX
en:  Reverb
it:  Riverbero

note: Fuzz FX
en:  Fuzz
it:  Rumore

note: Ducky FX
en:  Ducky
it:  Anatroccolo

en: Stop Video (V)
it: Ferma il video (V)

note: video button
en: Cap. Video (V)
it: Registra video (V)

en: Error
it: Errore

note: ---- Devices ----
en: Device:
it: Dispositivo:

note: check for device errors if(!device) { gui_error("Guvcview error", "no video device found", 1); return -1; }
en: Guvcview Video Capture
it: Cattura video di Guvcview

en: Cap. Image (I)
it: Cattura immagine (I)

en: Image Controls
it: Controlli dell'immagine

en: Save Profile
it: Salva profilo

en: Load Profile
it: Carica profilo

en: File Format:
it: Formato del file:

en: start new
it: inizia nuovo

en: restart
it: riavvia

en: new
it: nuovo

en: cancel
it: annulla

en: launch new process or restart?.
it: vuoi lanciare un nuovo processo o riavviare?.

en:                               encoder fps:   
     (0 - use fps combobox value)
it:                               encoder fps:   
     (0 - usare il valore fps della combobox)

en:  monotonic pts
it:  punti monocromatici

en: dia size:
it: dim. dia:

en: pre dia size:
it: dim. pre dia:

en: last predictor count:
it: conteggio dell'ultimo indicatore:

en: gop size:
it: dim. gop:

en: me method:
it: metodo me:

en: mb decision:
it: decisione mb:

en: max B frames:
it: numero massimo di immagini B:

en: num threads:
it: numero di thread:

en: audio codec values
it: valori del codec audio

note: sample format
en: sample format:
it: Formato di campionamento:

en: Settings
it: Impostazioni

en: Hardware Defaults
it: Ripristina l'hardware di default

en: Camera Button
it: Pulsante della camera

en: Capture Image
it: Cattura l'immagine

en: Capture Video
it: Registra il video

note: photo menu
en: Photo
it: Foto

en: Increment Filename
it: Incrementa il nome del file

note: video codecs
en: Video Codec
it: Codec video

en: Video Codec Properties
it: Proprietà del codec video

note: audio codec menu
en: Audio Codec
it: Codec audio

en: Audio Codec Properties
it: Proprietà del codec audio

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Down
it: Sotto

en: Up
it: Sopra

note: add a virtual control for software autofocus
en: Auto Focus (continuous)
it: Messa a fuoco automatica (continua)

en: set Focus
it: imposta la messa a fuoco

en: Frame Rate:
it: Frame rate:

en: Resolution:
it: Risoluzione:

en: Camera Output:
it: Uscita della webcam:

en: ---- Video Filters ----
it: ---- Filtri video ----

note: Mirror FX
en:  Mirror
it:  Specchio

note: Upturn FX
en:  Invert
it:  Inverti

note: Negate FX
en:  Negative
it:  Negativo

note: Mono FX
en:  Mono
it:  Monocromatico

note: Pieces FX
en:  Pieces
it:  Pezzi

note: Particles
en:  Particles
it:  Particelle
