GUVCView 1.0.2 - en to ja translation catalogue (59 entries)

en: Brightness
ja: 輝度

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Hue
ja: 色相

en: Saturation
ja: 彩度

en: Sharpness
ja: 鮮明度

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Backlight Compensation
ja: バックライト補正

en: Power Line Frequency
ja: 電源ライン周波数

en: Focus, Auto
ja: フォーカス,自動

en: Manual Mode
ja: 手動モード

en: Auto Mode
ja: 自動モード

en: Shutter Priority Mode
ja: シャッター優先モード

en: Aperture Priority Mode
ja: 絞り優先モード

en: Gain
ja: ゲイン

note: UVC specific control strings
en: Exposure, Auto
ja: 露出、自動

en: Exposure, Auto Priority
ja: 露出、自動優先

en: Exposure (Absolute)
ja: Exposure (完全な)

en: White Balance Temperature, Auto
ja: ホワイトバランス温度、自動

en: White Balance Temperature
ja: ホワイトバランス温度

en: White Balance Component, Auto
ja: ホワイトバランス成分、自動

en: White Balance Blue Component
ja: ホワイトバランス青成分

en: White Balance Red Component
ja: ホワイトバランス赤成分

en: Pan (relative)
ja: パン (相対)

en: Tilt (relative)
ja: チルト (相対)

en: Pan Reset
ja: パン リセット

en: Tilt Reset
ja: チルト リセット

en: LED1 Mode
ja: LED1 モード

en: LED1 Frequency
ja: LED1 回数

en: Disable video processing
ja: ビデオ処理 を無効にする

en: Raw bits per pixel
ja: 1画素あたりの生のビット

en: MJPG - compressed
ja: MJPG - 圧縮

en: Input Device:
ja: 入力デバイス:

en: Sample Rate:
ja: サンプルレート:

en: Dev. Default
ja: デバイス デフォルト

en: Channels:
ja: チャンネル:

en: 1 - mono
ja: 1 - モノラル

en: 2 - stereo
ja: 2 - ステレオ

note: ---- Devices ----
en: Device:
ja: デバイス:

en: Image Controls
ja: イメージコントロール

en: start new
ja: 新しく開始する

en: restart
ja: 再起動

en: new
ja: 新規

en: cancel
ja: キャンセル

en: launch new process or restart?.
ja: 新しいプロセスを立ち上げるか、再起動しますか?

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Down
ja: 下

en: Up
ja: 上

note: add a virtual control for software autofocus
en: Auto Focus (continuous)
ja: オートフォーカス(連続)

en: set Focus
ja: フォーカスを設定する

en: Frame Rate:
ja: フレームレート:

en: Resolution:
ja: 解像度:

en: Camera Output:
ja: カメラ出力:

en: ---- Video Filters ----
ja: ---- ビデオフィルタ ----

note: Mirror FX
en:  Mirror
ja:  鏡

note: Upturn FX
en:  Invert
ja:  反転

note: Negate FX
en:  Negative
ja:  ネガ

note: Mono FX
en:  Mono
ja:  モノクロ

note: Pieces FX
en:  Pieces
ja:  断片
