guvcview - en to nl translation catalogue (126 entries)

en: GTK UVC video viewer
nl: GTK UVC videokijker

en: A video viewer and capturer for the linux uvc driver
nl: Een programma voor het bekijken en opnemen van video, voor het Linuxstuurprogramma uvc

note: * needed only for language files (not used) V4L2 control strings
en: User Controls
nl: Bedieningsknoppen voor gebruiker

en: Brightness
nl: Helderheid

en: Hue
nl: Tint

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Sharpness
nl: Scherpte

en: Backlight Compensation
nl: Achtergrondverlichtingscompensatie

en: Power Line Frequency
nl: Frequentie van de elektrische aansluiting

en: Hue, Automatic
nl: Waas, automatisch

en: Focus, Auto
nl: Scherpstelling, automatisch

en: Manual Mode
nl: Handmatige modus

en: Auto Mode
nl: Automatische modus

en: Shutter Priority Mode
nl: Voorkeurmodus van sluiter

en: Aperture Priority Mode
nl: Voorkeurmodus van lensopening

en: Black Level
nl: Zwartniveau

en: White Balance, Automatic
nl: Witbalans, automatisch

en: Do White Balance
nl: Pas witbalans toe

en: Red Balance
nl: Roodbalans

en: Blue Balance
nl: Blauwbalans

en: Exposure
nl: Belichting

en: Gain, Automatic
nl: Versterking, automatisch

en: Gain
nl: Versterking

en: Horizontal Flip
nl: Horizontaal spiegelen

en: Vertical Flip
nl: Verticaal spiegelen

en: Horizontal Center
nl: Horizontaal centreren

en: Vertical Center
nl: Verticaal centreren

en: Color Killer
nl: Kleurdoder

en: Color Effects
nl: Kleureffecten

note: CAMERA CLASS control strings
en: Camera Controls
nl: Bedieningsknoppen voor camera

en: Auto Exposure
nl: Autobelichting

en: Exposure Time, Absolute
nl: Belichtingstijd, absoluut

en: Exposure, Dynamic Framerate
nl: Belichtingstijd, dynamische opnamesnelheid

en: Pan, Relative
nl: Meedraaien, relatief

en: Tilt, Relative
nl: Kantelen, relatief

en: Pan, Reset
nl: Meedraaien, terugzetten op standaardwaarden

en: Tilt, Reset
nl: Kantelen, terugzetten op standaardwaarden

en: Pan, Absolute
nl: Meedraaien, absoluut

en: Focus, Absolute
nl: Scherpstellen, absoluut

en: Focus, Relative
nl: Scherpstellen, relatief

en: Focus, Automatic
nl: Scherpstellen, automatisch

en: Zoom, Absolute
nl: Zoomen, absoluut

en: Zoom, Relative
nl: Zoomen, relatief

en: Zoom, Continuous
nl: Zoomen, bij voortduring

en: Privacy
nl: Privéleven

note: UVC specific control strings
en: Exposure, Auto
nl: Belichting, auto

en: Exposure, Auto Priority
nl: Belichting, auto-prioriteit

en: Exposure (Absolute)
nl: Belichting (absoluut)

en: White Balance Temperature, Auto
nl: Witbalanstemperatuur, auto

en: White Balance Temperature
nl: Witbalanstemperatuur

en: White Balance Component, Auto
nl: Witbalans-onderdeel, auto

en: White Balance Blue Component
nl: Blauw witbalansonderdeel

en: White Balance Red Component
nl: Rood witbalansonderdeel

note: libwebcam specific control strings
en: Focus
nl: Scherpstelling

en: Focus (Absolute)
nl: Scherpstelling (absoluut)

en: Off
nl: Uit

en: On
nl: Aan

en: Blinking
nl: Knipperen

en: Pan (relative)
nl: Meedraaien (relatief)

en: Tilt (relative)
nl: Kantelen (relatief)

en: Pan Reset
nl: Meedraaien terugzetten op standaardwaarden

en: Tilt Reset
nl: Kantelen terugzetten op standaardwaarden

en: LED1 Mode
nl: LED1-modus

en: LED1 Frequency
nl: LED1-frequentie

en: Disable video processing
nl: Videobewerking uitschakelen

en: Raw bits per pixel
nl: Ruwe bits per pixel

en: MJPG - compressed
nl: MJPG - gecomprimeerd

en: MPG2 - MPG2 format
nl: MPG2 - MPG2 formaat

en: Input Device:
nl: Invoerapparaat:

en: Sample Rate:
nl: Samplesnelheid:

en: Dev. Default
nl: Dev. standaard

en: Channels:
nl: Kanalen:

note: Reverb FX
en:  Reverb
nl:  Weergalm

note: video button
en: Cap. Video (V)
nl: Video Vastleggen (V)

en: Error
nl: Fout

note: ---- Devices ----
en: Device:
nl: Apparaat:

note: check for device errors if(!device) { gui_error("Guvcview error", "no video device found", 1); return -1; }
en: Guvcview Video Capture
nl: Guvcview video-opname

en: Cap. Image (I)
nl: Afbeelding vastleggen (I)

en: Image Controls
nl: Fotobedieningsknoppen

en: Save Profile
nl: Profiel opslaan

en: Load Profile
nl: Profiel laden

en: File Format:
nl: Bestandtype:

en: start new
nl: start nieuw

en: restart
nl: herstarten

en: new
nl: nieuw

en: cancel
nl: annuleren

en: launch new process or restart?.
nl: nieuw proces starten of herstarten?

en:                               encoder fps:   
     (0 - use fps combobox value)
nl:                               encoder fps:   
     (0 - gebruik fps-comboboxwaarde)

note: bit rate
en: bit rate:
nl: bitrate:

en: dia size:
nl: diagrootte:

en: pre dia size:
nl: pre-diagrootte:

en: last predictor count:
nl: laatste telling van voorspeller:

en: gop size:
nl: gop-grootte:

en: me method:
nl: me-methode:

en: mb decision:
nl: mb-besluit:

en: audio codec values
nl: audio codec-waarden

note: sample format
en: sample format:
nl: bestandtype van voorbeeld:

en: Settings
nl: Instellingen

en: Hardware Defaults
nl: Apparatuurstandaarden

en: Camera Button
nl: Cameraknop

en: Capture Image
nl: Afbeelding vastleggen

en: Capture Video
nl: Video vastleggen

note: photo menu
en: Photo
nl: Foto

en: File
nl: Bestand

en: Increment Filename
nl: Bestandnaam aanvullen

note: video codecs
en: Video Codec
nl: Videocodec

en: Video Codec Properties
nl: Eigenschappen van videocodec

note: audio codec menu
en: Audio Codec
nl: Audiocodec

en: Audio Codec Properties
nl: Eigenschappen van audiocodec

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Down
nl: Omlaag

en: Up
nl: Omhoog

note: turn it into a menu control
en: 8 bit
nl: 8-bit

en: 12 bit
nl: 12-bit

note: add a virtual control for software autofocus
en: Auto Focus (continuous)
nl: Automatische scherpstelling (voortdurend)

en: set Focus
nl: scherpstelling instellen

en: Frame Rate:
nl: Beelden per seconde:

en: Resolution:
nl: Resolutie:

en: Camera Output:
nl: Camera-uitvoer:

en: ---- Video Filters ----
nl: ---- Videofilters ----

note: Mirror FX
en:  Mirror
nl:  Spiegelen

note: Upturn FX
en:  Invert
nl:  Omdraaien

note: Negate FX
en:  Negative
nl:  Negatief

note: Pieces FX
en:  Pieces
nl:  Delen

note: Particles
en:  Particles
nl:  Deeltjes
