guvcview - en to uk translation catalogue (111 entries)

note: * needed only for language files (not used) V4L2 control strings
en: User Controls
uk: Керуючі елементи користувача

en: Brightness
uk: Яскравість

en: Contrast
uk: Контраст

en: Hue
uk: Відтінок

en: Saturation
uk: Насиченість

en: Sharpness
uk: Різкість

en: Gamma
uk: Гамма

en: Backlight Compensation
uk: Компенсація підсвітки

en: Power Line Frequency
uk: Частота електромережі

en: Hue, Automatic
uk: Авто відтінок

en: Focus, Auto
uk: Авто фокус

en: Manual Mode
uk: Ручний режим

en: Auto Mode
uk: Авторежим

en: Shutter Priority Mode
uk: Пріоритет затвору

en: Aperture Priority Mode
uk: Пріоритет діафрагми

en: Black Level
uk: Рівень чорного

en: White Balance, Automatic
uk: Авто баланс білого

en: Do White Balance
uk: Збалансувати білий

en: Red Balance
uk: Баланс червоного

en: Blue Balance
uk: Баланс синього

en: Exposure
uk: Експозиція

en: Gain, Automatic
uk: Авто посилення

en: Gain
uk: Посилення

en: Horizontal Flip
uk: Горизонтальне віддзеркалення

en: Vertical Flip
uk: Вертикальне віддзеркалення

en: Horizontal Center
uk: Горизонтальна середина

en: Vertical Center
uk: Вертикальна середина

en: Color Killer
uk: Подавлювач кольору

en: Color Effects
uk: Ефекти кольору

note: CAMERA CLASS control strings
en: Camera Controls
uk: Керування камерою

en: Auto Exposure
uk: Авто експозиція

en: Exposure Time, Absolute
uk: Абсолютний час експозиції

en: Exposure, Dynamic Framerate
uk: Експозиція, динамічна частота кадрів

en: Pan, Relative
uk: Відносний поворот

en: Tilt, Relative
uk: Відносний нахил

en: Pan, Reset
uk: Скинути поворот

en: Tilt, Reset
uk: Скинути нахил

en: Pan, Absolute
uk: Абсолютний поворот

en: Focus, Absolute
uk: Абсолютний фокус

en: Focus, Relative
uk: Відносний фокус

en: Focus, Automatic
uk: Авто фокус

en: Zoom, Absolute
uk: Абсолютний зум

en: Zoom, Relative
uk: Відносний зум

en: Zoom, Continuous
uk: Безперервний зум

en: Privacy
uk: Конфіденційність

note: UVC specific control strings
en: Exposure, Auto
uk: Авто експозиція

en: Exposure, Auto Priority
uk: Пріоритет авто експозиції

en: Exposure (Absolute)
uk: Абсолютна експозиція

en: White Balance Temperature, Auto
uk: Авто температура балансу білого

en: White Balance Temperature
uk: Температура балансу білого

en: White Balance Component, Auto
uk: Авто компонент балансу білого

en: White Balance Blue Component
uk: Синій компонент балансу білого

en: White Balance Red Component
uk: Червоний компонент балансу білого

note: libwebcam specific control strings
en: Focus
uk: Фокус

en: Focus (Absolute)
uk: Абсолютний фокус

en: Pan (relative)
uk: Відносний поворот

en: Tilt (relative)
uk: Відносний нахил

en: Pan Reset
uk: Скинути поворот

en: Tilt Reset
uk: Скинути нахил

en: LED1 Mode
uk: Метод світлодіода

en: LED1 Frequency
uk: Частота світлодіода

en: Disable video processing
uk: Відключити обробку відео

en: Raw bits per pixel
uk: Сирі біти на піксель

en: MJPG - compressed
uk: MJPG - стиснено

en: MPEG video 1
uk: MPEG-відео 1

en: FLV1 - flash video 1
uk: FLV1 флеш-відео 1

en: WMV1 - win. med. video 7
uk: WMV1 - відео Windows Media 7

en: MPG2 - MPG2 format
uk: MPG2 - формат MPG2

note: API
en: Audio API:
uk: Аудіо API:

en: Input Device:
uk: Пристрій вводу:

en: Sample Rate:
uk: Частота дискредитації:

en: Dev. Default
uk: Пристрій по замовч.

en: Channels:
uk: Канали:

en: 1 - mono
uk: 1 - моно

en: 2 - stereo
uk: 2 - стерео

note: Echo FX
en:  Echo
uk:  Ехо

note: Reverb FX
en:  Reverb
uk:  Ревербація

note: Fuzz FX
en:  Fuzz
uk:  Пух

note: WahWah FX
en:  WahWah
uk:  ВахВах

note: Ducky FX
en:  Ducky
uk:  Голубка

en: Error
uk: Помилка

note: ---- Devices ----
en: Device:
uk: Пристрій:

note: check for device errors if(!device) { gui_error("Guvcview error", "no video device found", 1); return -1; }
en: Guvcview Video Capture
uk: Захоплювач відео Guvcview

en: Image Controls
uk: Керування
    зображенням

en: start new
uk: запустити новий

en: restart
uk: перезавантаж.

en: new
uk: новий

en: cancel
uk: відмінити

en: launch new process or restart?.
uk: запустити новий процес, 
    чи перезавантажити?

en:                               encoder fps:   
     (0 - use fps combobox value)
uk:                               частота кадрів:   
     (0 - використати значення з випадаючого списку)

note: bit rate
en: bit rate:
uk: бітрейт:

en: max. qdiff:
uk: макс. qdiff:

en: last predictor count:
uk: значення лічильника прогнозиста:

en: qcompress:
uk: qcompress

en: audio codec values
uk: значення аудіо-кодека

en: Left
uk: Лівий

en: Right
uk: Правий

en: Down
uk: Вниз

en: Up
uk: Вверх

note: add a virtual control for software autofocus
en: Auto Focus (continuous)
uk: Авто фокус (безперервний)

en: set Focus
uk: встановити фокус

en: Frame Rate:
uk: Частота кадрів:

en: Resolution:
uk: Роздільна здатність:

en: Camera Output:
uk: Вивід камери:

en: ---- Video Filters ----
uk: ---- Відео фільтри ----

note: Mirror FX
en:  Mirror
uk:  Гор. віддзеркал.

note: Upturn FX
en:  Invert
uk:  Верт. віддзеркал.

note: Negate FX
en:  Negative
uk:  Негатив

note: Mono FX
en:  Mono
uk:  Чорно-біле

note: Pieces FX
en:  Pieces
uk:  Мозаїка

note: Particles
en:  Particles
uk:  Часточки
