guvcview - en to tr translation catalogue (145 entries)

en: GTK UVC video viewer
tr: GTK UVC video görüntüleyici

en: A video viewer and capturer for the linux uvc driver
tr: Linux uvc sürücüsü için video görüntüleyici ve yakalayıcı

note: * needed only for language files (not used) V4L2 control strings
en: User Controls
tr: Kullanıcı Denetimleri

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Hue
tr: Renk

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Sharpness
tr: Keskinlik

en: Gamma
tr: Kontras derecesi (gama)

en: Backlight Compensation
tr: Arka Işık Desteği

en: Power Line Frequency
tr: Güç Hattı Frekansı

en: Hue, Automatic
tr: Renk, Otomatik

en: Focus, Auto
tr: Odak, Otomatik

en: Manual Mode
tr: El Kipi

en: Auto Mode
tr: Otomatik Kip

en: Shutter Priority Mode
tr: Kapak Öncelik Kipi

en: Aperture Priority Mode
tr: Açıklık Öncelik Kipi

en: Black Level
tr: Siyah Seviyesi

en: White Balance, Automatic
tr: Beyaz Dengesi, Otomatik

en: Do White Balance
tr: Beyaz Dengesi Yap

en: Red Balance
tr: Kırmızı Dengesi

en: Blue Balance
tr: Mavi Dengesi

en: Exposure
tr: Pozlandırma

en: Gain, Automatic
tr: Kazanç, Otomatik

en: Gain
tr: Kazanç

en: Horizontal Flip
tr: Yatay Çevir

en: Vertical Flip
tr: Dikey Çevir

en: Horizontal Center
tr: Yatay Merkez

en: Vertical Center
tr: Dikey Merkez

en: Chroma AGC
tr: Kroma Otomatik Kazanç Kontrolü (AGC)

en: Color Killer
tr: Renk Öldürücü

en: Color Effects
tr: Renk Efektleri

note: CAMERA CLASS control strings
en: Camera Controls
tr: Kamera Denetimleri

en: Auto Exposure
tr: Otomatik Pozlandırma

en: Exposure Time, Absolute
tr: Pozlandırma Süresü, Kesin

en: Exposure, Dynamic Framerate
tr: Pozlandırma, Dinamik Kare Oranı

en: Pan, Relative
tr: Kaydırma, Bağıl

en: Tilt, Relative
tr: Eğme, Bağıl

en: Pan, Reset
tr: Kaydırma, Sıfırla

en: Tilt, Reset
tr: Eğme, Sıfırla

en: Pan, Absolute
tr: Kaydırma, Kesin

en: Focus, Absolute
tr: Odaklama, Kesin

en: Focus, Relative
tr: Odaklama, Bağıl

en: Focus, Automatic
tr: Odaklama, Otomatik

en: Zoom, Absolute
tr: Yakınlaştırma, Kesin

en: Zoom, Relative
tr: Yakınlaştırma, Bağıl

en: Zoom, Continuous
tr: Yakınlaştırma, Sürekli

en: Privacy
tr: Gizlilik

note: UVC specific control strings
en: Exposure, Auto
tr: Pozlama, Otomatik

en: Exposure, Auto Priority
tr: Pozlama, Otomatik Öncelik

en: Exposure (Absolute)
tr: Pozlama (Kesin)

en: White Balance Temperature, Auto
tr: Beyaz Denge Sıcaklığı, Otomatik

en: White Balance Temperature
tr: Beyaz Dengesi Sıcaklığı

en: White Balance Component, Auto
tr: Beyaz Denge Bileşeni, Otomatik

en: White Balance Blue Component
tr: Beyaz Denge Mavi Bileşeni

en: White Balance Red Component
tr: Beyaz Denge Kırmızı Bileşeni

note: libwebcam specific control strings
en: Focus
tr: Odaklama

en: Focus (Absolute)
tr: Odaklama (Kesin)

en: Off
tr: Kapalı

en: On
tr: Açık

en: Blinking
tr: Yanıp Sönme

en: Auto
tr: Otomatik

en: Pan (relative)
tr: Kaydır (bağıl)

en: Tilt (relative)
tr: Eğ (bağıl)

en: Pan Reset
tr: Kaydırmayı Sıfırla

en: Tilt Reset
tr: Eğme Sıfırla

en: LED1 Mode
tr: LED1 Kipi

en: LED1 Frequency
tr: LED1 Frekansı

en: Disable video processing
tr: Video işlemeyi devre dışı bırak

en: Raw bits per pixel
tr: Piksel başına ham bit

en: MJPG - compressed
tr: MJPG - sıkıştırılmış

en: MPG2 - MPG2 format
tr: MPG2 - MPG2 biçimi

note: API
en: Audio API:
tr: SES API'yı:

en: Input Device:
tr: Girdi Aygıtı:

en: Sample Rate:
tr: Örnekleme Oranı:

en: Dev. Default
tr: Aygıt Vars.

en: Channels:
tr: Kanallar:

note: Echo FX
en:  Echo
tr:  Göster

note: Reverb FX
en:  Reverb
tr:  Yankı

note: Fuzz FX
en:  Fuzz
tr:  Bulanma

note: Ducky FX
en:  Ducky
tr:  Ördek

en: Stop Video (V)
tr: Videoyu Durdur (V)

note: video button
en: Cap. Video (V)
tr: Video Yakala (V)

en: Error
tr: Hata

note: ---- Devices ----
en: Device:
tr: Aygıt:

note: check for device errors if(!device) { gui_error("Guvcview error", "no video device found", 1); return -1; }
en: Guvcview Video Capture
tr: Guvcview Video Yakala

en: Cap. Image (I)
tr: Görüntü Yakala (I)

en: Image Controls
tr: Resim Denetimleri

en: Save Profile
tr: Profili Kaydet

en: Load Profile
tr: Profili Yükle

en: File Format:
tr: Dosya Biçimi:

en: start new
tr: yeni başlat

en: restart
tr: yeniden başlat

en: new
tr: yeni

en: cancel
tr: iptal

en: launch new process or restart?.
tr: yeni süreç başlat veya yeniden başlat?

en:                               encoder fps:   
     (0 - use fps combobox value)
tr:                               kodlayıcı fps:   
     (0 - fps kutu değerini kullan)

en:  monotonic pts
tr:  tek düze puan

note: bit rate
en: bit rate:
tr: bıt oranı:

en: max. qdiff:
tr: azami qdiff:

en: dia size:
tr: dia boyutu:

en: pre dia size:
tr: ön dia boyutu:

en: pre me:
tr: ön me:

en: pre cmp:
tr: ön cmp:

en: sub cmp:
tr: alt cmp:

en: last predictor count:
tr: son öngörücü sayısı:

en: gop size:
tr: gop boyutu:

en: me method:
tr: me yöntemi:

en: mb decision:
tr: mb kararı:

en: max B frames:
tr: en yüks. B karesi:

en: num threads:
tr: işlem sayısı:

en: audio codec values
tr: ses çözücü değerleri

note: sample format
en: sample format:
tr: örnek biçimi:

en: VBR
tr: VBR (Değişken bitoranı)

en: Bit Rate:
tr: Bit Oranı:

note: Hints Resolution
en: Resolution
tr: Çözünürlük

note: Hints Profile
en: Profile
tr: Profil

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Hardware Defaults
tr: Donanım Varsayılanları

en: Camera Button
tr: Kamera Düğmesi

en: Capture Image
tr: Resim Yakala

en: Capture Video
tr: Video Yakala

note: photo menu
en: Photo
tr: Fotoğraf

en: File
tr: Dosya

en: Increment Filename
tr: Dosya Adını Arttır

note: video menu
en: Video
tr: Görüntü

note: video codecs
en: Video Codec
tr: Video Kodlayıcısı

en: Video Codec Properties
tr: Video Kodlayıcı Özellikleri

note: audio codec menu
en: Audio Codec
tr: Ses Kodlayıcı

en: Audio Codec Properties
tr: Ses Kodlayıcı Özellikleri

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Down
tr: Aşağı

en: Up
tr: Yukarı

note: add a virtual control for software autofocus
en: Auto Focus (continuous)
tr: Otomatik Odakla (sürekli)

en: set Focus
tr: Odak ayarla

en: Frame Rate:
tr: Kare Oranı:

en: Resolution:
tr: Çözünürlük:

en: Camera Output:
tr: Kamera Çıktısı:

en: ---- Video Filters ----
tr: ---- Video Filtreleri----

note: Mirror FX
en:  Mirror
tr:  Ayna

note: Upturn FX
en:  Invert
tr:  Tersine Çevir

note: Negate FX
en:  Negative
tr:  Negatif

note: Pieces FX
en:  Pieces
tr:  Parçalar

note: Particles
en:  Particles
tr:  Tanecikler
