guvcview - en to he translation catalogue (48 entries)

note: * needed only for language files (not used) V4L2 control strings
en: User Controls
he: פקדי משתמש

en: Brightness
he: בהירות

en: Contrast
he: ניגודיות

en: Hue
he: גוון

en: Saturation
he: רוויה

en: Sharpness
he: חדות

en: Gamma
he: גאמה

en: Backlight Compensation
he: פיצוי אור אחורי

en: Power Line Frequency
he: תדר חשמל

en: Hue, Automatic
he: גוון, אוטומטי

en: Focus, Auto
he: מיקוד, אוטומטי

en: Manual Mode
he: מצב ידני

en: Auto Mode
he: מצב אוטומטי

en: Shutter Priority Mode
he: מצב עדיפות צמצם

en: Black Level
he: רמת שחור

en: White Balance, Automatic
he: איזון לובן, אוטומטי

en: Red Balance
he: איזון האדום

en: Blue Balance
he: איזון הכחול

en: Exposure
he: חשיפה

en: Gain, Automatic
he: מרווח, אוטומטי

en: Gain
he: הישג

en: Horizontal Flip
he: היפוך אופקי

en: Vertical Flip
he: היפוך אנכי

en: Horizontal Center
he: מרכז אופקי

en: Vertical Center
he: מרכז אנכי

note: CAMERA CLASS control strings
en: Camera Controls
he: פקדי מצלמה

en: Auto Exposure
he: חשיפה אוטומטית

en: Exposure Time, Absolute
he: זמן חשיפה, מוחלט

en: Tilt, Relative
he: נטייה, יחסי

en: Tilt, Reset
he: נטייה, אפס

en: Focus, Absolute
he: מיקוד, מוחלט

en: Focus, Relative
he: מיקוד, יחסי

en: Focus, Automatic
he: מיקוד, אוטומטי

en: Privacy
he: פרטיות

note: UVC specific control strings
en: Exposure, Auto
he: חשיפה, אוטומטי

en: Exposure, Auto Priority
he: חשיפה, עדיפות אוטומטית

en: Exposure (Absolute)
he: חשיפה (מוחלטת)

en: White Balance Temperature, Auto
he: טמפרטורת איזון הלבן, אוטומטית

en: White Balance Temperature
he: טפמרטורת איזון הלבן

en: White Balance Component, Auto
he: רכיב איזון הלבן, אוטומטי

en: White Balance Blue Component
he: רכיב איזון הלבן הכחול

en: White Balance Red Component
he: רכיב איזון הלבן האדום

en: Tilt (relative)
he: הטייה (יחסי)

en: Tilt Reset
he: איפוס הטייה

en: Focus (absolute)
he: מיקוד (מוחלט)

en: LED1 Mode
he: מצב LED1

en: LED1 Frequency
he: תדר LED1

en: Disable video processing
he: בטל עיבוד וידאו
