guvcview - en to pl translation catalogue (55 entries)

note: * needed only for language files (not used) V4L2 control strings
en: User Controls
pl: Kontrolki użytkownika

en: Brightness
pl: Jasność:

en: Contrast
pl: Kontrast

en: Hue
pl: Barwa:

en: Saturation
pl: Nasycenie

en: Sharpness
pl: Ostrość

en: Backlight Compensation
pl: Kompensacja oświetlenia tła

en: Power Line Frequency
pl: Częstotliwość lini zasilania

en: Hue, Automatic
pl: Barwa: Automatycznie

en: Focus, Auto
pl: Ostrość, Auto

en: Manual Mode
pl: Tryb ręczny

en: Auto Mode
pl: Tryb automatyczny

en: Shutter Priority Mode
pl: Priorytet migwaki

en: Aperture Priority Mode
pl: Priorytet przysłony

en: Black Level
pl: Poziom czerni

en: White Balance, Automatic
pl: Automatyczny balans bieli

en: Do White Balance
pl: Balans bieli

en: Red Balance
pl: Balans czerwieni

en: Blue Balance
pl: Balans niebieskiego

en: Exposure
pl: Ekspozycja

en: Gain, Automatic
pl: Automatyczna ziarnistość

en: Gain
pl: Wzmocnienie

en: Horizontal Flip
pl: Odbicie poziome

en: Vertical Flip
pl: Odbicie pionowe

en: Horizontal Center
pl: Wyśrodkowanie poziome

en: Vertical Center
pl: Wyśrodkowanie pionowe

en: Chroma AGC
pl: Automatyczna kontrola kluczowania

en: Color Killer
pl: Usunięcie koloru

en: Color Effects
pl: Efekty kolorów

note: CAMERA CLASS control strings
en: Camera Controls
pl: Kontrola kamery

en: Auto Exposure
pl: Automatyczna ekspozycja

en: Exposure Time, Absolute
pl: Absolutny czas ekspozycji

en: Exposure, Dynamic Framerate
pl: dynamiczna ilośc klatek/s ekspozycji

en: Pan, Relative
pl: Względne Pan

en: Tilt, Relative
pl: Przechylenie względne

en: Pan, Reset
pl: Reset Pan

en: Tilt, Reset
pl: Reset nachylenia

en: Pan, Absolute
pl: Absolutny Pan

en: Focus, Absolute
pl: Ostrośc absolutna

en: Focus, Relative
pl: Ostrość względna

en: Focus, Automatic
pl: Automatyczna ostrość

en: Zoom, Absolute
pl: Absolutny zoom

en: Zoom, Relative
pl: Względny zoom

en: Zoom, Continuous
pl: Zoom ciągły

en: Privacy
pl: Prywatność

note: UVC specific control strings
en: Exposure, Auto
pl: Auto ekspozycja

en: Exposure, Auto Priority
pl: Auto priorytet ekspozycji

en: Exposure (Absolute)
pl: Ekspozycja (absolutna)

en: White Balance Temperature, Auto
pl: Automatyczny balans bieli temperatury

en: White Balance Temperature
pl: Temperatura balansu bieli

en: White Balance Component, Auto
pl: Automatyczny komponent balansu bieli

en: White Balance Blue Component
pl: Komponent balansu bieli - niebieskiego

en: White Balance Red Component
pl: Komponent balansu bieli - czerwonego

note: libwebcam specific control strings
en: Focus
pl: Ostrość

en: Focus (Absolute)
pl: Ostrość (absolutna)
