gvb - en to cs translation catalogue (26 entries)

en: Start
cs: Spustit

en: %d dimension: precooked
cs: %d rozměr: předvařeno

en: %d dimension: advanced
cs: %d rozměr: pokročilé

en: %d dimensions: precooked
cs: %d rozměry: předvařeno

en: %d dimensions: advanced
cs: %d rozměry: pokročilé

en: flat
cs: ploché

en: _File
cs: _Soubor

en: _Disposition
cs: Uspořá_dání

en: _Options
cs: V_olby

en: Number of points
cs: Počet bodů

en: Save frames as png
cs: Uložit ve formátu PNG

en: _Help
cs: Nápo_věda

en: Speed
cs: Rychlost

en: Step
cs: Krok

en: calculation ms.
cs: výpočet [ms]

en: drawing ms.
cs: vykreslování [ms]

en: Rope
cs: Křivka

en: Membrane
cs: Membrána

en: Calculation
cs: Výpočet

en: Frames/second
cs: Snímků za sekundu

en: Graphics
cs: Grafika

en: About Good ViBrations
cs: O Good ViBrations

en: A waves simulator.
cs: Simulátor vlnění.

en: Good ViBrations is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Good ViBrations is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Good ViBrations; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
cs: Good ViBrations je svobodný software; můžete jej šířit a modifikovat podle ustanovení GNU General Public License, vydávané Free Software Foundation; a to buď verze 3 této licence anebo (podle svého uvážení) kterékoli pozdější verze.
    
    Program Good ViBrations je rozšiřován v naději, že bude užitečný, avšak BEZ JAKÉKOLI ZÁRUKY; neposkytují se ani odvozené záruky PRODEJNOSTI anebo VHODNOSTI PRO URČITÝ ÚČEL. Další podrobnosti hledejte v GNU General Public License.
    
    Kopii GNU General Public License jste měli obdržet spolu s programem Good ViBrations; pokud se tak nestalo, napište na adresu Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA

en: Initial position
cs: Výchozí pozice

en: product
cs: produkt
