gvb - en to da translation catalogue (44 entries)

en: %d dimension: precooked
da: %d dimension: Behandlet

en: %d dimension: advanced
da: %d dimension: Avanceret

en: %d dimensions: precooked
da: %d dimensioner: Behandlede

en: %d dimensions: advanced
da: %d dimensioner: Avanceret

en: flat
da: flad

en: square
da: kvadratisk

en: square signal
da: kvadratisk signal

en: waterfall
da: vandfald

en: peak
da: top

en: _File
da: _Fil

en: _Options
da: _Indstillinger

en: Number of points
da: Antal points

en: Save frames as png
da: Gem rammer som png

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Contents
da: _Indhold

en: Speed
da: Hastighed

en: Step
da: Trin

en: Rope
da: Tov

en: Membrane
da: Membran

en: Calculation
da: Beregning

en: Frames/second
da: Rammer/sekund

en: Graphics
da: Grafik

en: About Good ViBrations
da: Om Good ViBrations

en: A waves simulator.
da: En bølgesimulator.

en: Visit GVB website.
da: Besøg GVB's hjemmeside

en: Initial position
da: Udgansposition

en: product
da: produkt

en: maximum
da: maksimum

en: Vertical
da: Lodret

en: Horizontal
da: Vandret

en: Reflect
da: Reflekter

en: Waveform
da: Bølgeform

en: Total lenght
da: Total længde

en: Shift
da: Skift

en: Wavelenght
da: Bølgelængde

en: Phase
da: Fase

en: Centering
da: Centrering

en: Invert
da: Modsat

en: Total number of points:
da: Totalt antal point:

en: When working in two dimensions, points are arranged in a rectangular grid: if the chosen number doesn't fit, some points may be dropped.
da: Når der arbejdes i to dimensioner arrangeres punkter i et rektangulært net: Hvis det valgte tal ikke passer, vil nogle punkter måske blive tabt.

en: Hint:
da: Råd:

en: Choose a path
da: Vælg en sti

en: File exists
da: Filen findes

en: There is already a file with this name,
    are you sure you want to overwrite it?
da: Der er allerede en fil med det navn,
    er du sikker på, at du vil overskrive den?
