gvb - en to de translation catalogue (58 entries)

en: Stop
de: Stopp

en: %d dimension: precooked
de: %d Dimension: vorgekocht

en: %d dimension: advanced
de: %d Dimension: erweitert

en: %d dimensions: precooked
de: %d Dimensionen: vorgekocht

en: %d dimensions: advanced
de: %d Dimensionen: erweitert

en: flat
de: flach

en: sin
de: Sin

en: triangular signal
de: Dreiecksignal

en: sinusoidal signal
de: sinusförmiges Signal

en: opposite triangulars
de: gegenüberliegende Dreiecke

en: square
de: Reckteck

en: square signal
de: Rechtecksignal

en: discontinuous peak
de: unterbrochene Spitze

en: cos (shifted)
de: cos (verschoben)

en: pond
de: Teich

en: waterfall
de: Wasserfall

en: peak
de: Spitze

en: sinusoidal
de: sinusförmig

en: _File
de: _Datei

en: _Options
de: _Einstellungen

en: Number of points
de: Anzahl der Punkte

en: Save frames as png
de: Frames als png speichern

en: _Help
de: _Hilfe

en: _Contents
de: _Inhalt

en: Speed
de: Geschwindigkeit

en: Step
de: Schritt

en: calculation ms.
de: Berechnung ms.

en: drawing ms.
de: Zeichnung ms.

en: Rope
de: Seil

en: Membrane
de: Membran

en: Calculation
de: Berechnung

en: Frames/second
de: Frames/Sekunde

en: Graphics
de: Grafik

en: About Good ViBrations
de: Über Good ViBrations

en: A waves simulator.
de: Ein Wellensimulator.

en: Visit GVB website.
de: GVB Website besuchen.

en: Initial position
de: Ursprungsposition

en: Add to current disposition
de: Zur aktuellen Disposition addieren

en: Composition rule:
de: Kompositions Regel:

en: product
de: Produkt

en: sum
de: Summe

en: maximum
de: Maximum

en: minimum
de: Minimum

en: Vertical
de: Vertikal

en: Reflect
de: Reflektieren

en: Waveform
de: Wellenform

en: Total lenght
de: Gesamtlänge

en: Shift
de: Verschiebung

en: Wavelenght
de: Wellenlänge

en: Centering
de: Zentrierung

en: Invert
de: Invertieren

en: Total number of points:
de: Totale Anzahl der Punkte:

en: When working in two dimensions, points are arranged in a rectangular grid: if the chosen number doesn't fit, some points may be dropped.
de: Im zweidimensionalen Modus sind die Punkte in einem rechteckigen Gitter angeordnet: wenn die gewählte Anzahl nicht passt, können einige Punkte verfallen.

en: If you want to observe harmonics, the perfect number of points per dimension is an n such that n+1 has a lot of small factors (e.g: if n+1 contains many times 2 as factor, it will be possible to draw better the second harmonic, the  fourth and so on).
de: Wenn sie Harmonische beobachten wollen, dann ist perfekte Anzahl der Punkte pro Dimension ein n, so dass n+1 sehr viele kleine Faktoren besitzt (z.B.: enthält n+1mehrmals den Faktor 2, dann wird es besser möglich sein, die Zweite, Vierte, usw. Harmonische zu zeichnen).

en: Hint:
de: Hinweis:

en: Choose a path
de: Einen Pfad wählen

en: File exists
de: Datei existiert bereits

en: There is already a file with this name,
    are you sure you want to overwrite it?
de: Es existiert bereits eine Datei mit diesem Namen.
    Sind Sie sicher, dass Sie sie überschreiben wollen?
